Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

poruka: 165
|
čitano: 25.189
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos".
16 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
A privatne jahte i brodice? U tjedan dana skure goriva koliko prosječan čovjek potroši za svog života u automobilu... To nije problem? Po moru se itekako može kvalitetno ploviti na vjetar, ali to je pohlepnicima sporo i ne mogu se pokazat... Pa što ne zabrane takve jahturine, glisere i sl. koji ničem ne služe?
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
KINA je u petak pokrenula najveći sustav trgovanja emisijama ugljičnog dioksida u svijetu, koji će u prvoj fazi obuhvatiti samo energetski sektor.

Program će u početnoj fazi obuhvatiti 2000 tvrtki u energetskom sektoru, koje zajedno ispuštaju oko četiri milijarde tona emisija CO2 godišnje. Ostale grane industrije trebale bi biti uključene u program naknadno.

Tvrtke će u sklopu programa dobiti kvote za emisiju ugljičnog dioksida i moći će prodavati neiskorištene dozvoljene količine onima koje više zagađuju, navodi državna agencija Xinhua.

Cijena jedne tone stakleničkog plina iznosila je na početku današnjeg trgovanja u Šangaju 48 juana (oko 7.40 dolara), izvijestila je Xinhua.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Radi se na smanjenju emisija u brodarstvu. Aneks 6 MARPOLa i IMO2020 striktno ograničavaju to područje.
To da su za rekreacijsku plovidbu jedrilice puno bolje to je drugi par rukava. Al ljudi su lijeni i teško je jedrima... A čak se i neki novi teretni brodovi projektiraju s pogonom na jedra. Vraćamo se u Age of sail :)
11 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Old Iggy kaže...
markoBT kaže...
Old Iggy kaže...

To smanjenje zagađenja Eu fizičkih osoba je smiješno u odnosu na globalno zagađenje. Gledaj nesrazmjer, ne benefit.

Na stranu koliko će biti izvedivo, koliko će smanjiti standard prosječnog EU državljana i koliko će ga to u cjelini stajati, u odnosu na ne-EU državljane.

Njemci su zatvorili sve svoje nuklearne centrale (iako je dvojbeno koliko je to dobar ekološki potez) i zbog toga imaju najskuplju struju u Evropi. Ne vidim da je to negativno utjecalo na Njemački standard. Čak što više rekao bih da je utjecalo pozitivno.

 

Isto tako utjecat će i ovaj EU zeleni plan.  

Njemačka ima bitno veću cijenu el. energije nego većina EU. Svaki rast cijene utječe na standard, bez obzira koliki taj standard bio.

 

Točno, isto tako će utjecati ovaj plan. A forsiranje jedne EU politike uz tolike razlike među državama članicama će samo produbiti razlike.

Nije bitno kolika je razlika. Bitno je da postoji nešto što te tjera da budeš bolji. Ako ti ništa ne znaš smisliti prihvati da ti netko drugi to nametne. 

42
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 18:12 (markoBT).
16 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
markoBT kaže...
Old Iggy kaže...

Njemačka ima bitno veću cijenu el. energije nego većina EU. Svaki rast cijene utječe na standard, bez obzira koliki taj standard bio.

 

Točno, isto tako će utjecati ovaj plan. A forsiranje jedne EU politike uz tolike razlike među državama članicama će samo produbiti razlike.

Nije bitno kolika je razlika. Bitno je da postoji nešto što te tjera da budeš bolji. Ako ti ništa ne znaš smisliti prihvati da ti netko drugi to nametne. 

Bitno je i kolika je razlika i koliki je benefit.

Ako će za istu razinu mobilnosti čovjek morati puno više plaćati, imati bitno manju upotrebljivost, imati znatno niži standard to dovodi do otpora, ne napretka.

Posebno kad se ostatak svijeta ne zamara toliko, vozi jeftinije i slično.

3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Ostatak svijeta će svoje nesavjesno korištenje resursa plaćati čekanjima u red za doktore i plaćanjima njihovih usluga. Ako je to tebi bolja solucija, šta reć ...
16 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Ajar kaže...

a motori, traktori, brodovi, avioni, "industrijska mehanizacija", proizvodnja/prerada itd.? samo su auti krivi? 

 To je ista fora pri jednokratnoj plastici kao samo su male dućanske vrećice i slamkice krive. Ajmo dignut prste jedne ruke, koliko smo slamkica potrošili ovaj tjedan?
Ali zato nemožeš kupiti komad povrća, mesa, bez one oštroorubne plastične ambalaže koja ne da je jednokratna nego nulakratna. I što bih ja usput trebao, prat nakon vađenja namirnica da ovi na reciklaži nemaju problema s bacanjem iste na zajedničku hrpu sa miješanim otpadom? Administrativna birokracija je posebna vrst autističkog poremećaja u shvaćanju problema. 
A podsjetimo se samo što će bit s električnim autima kad stvarno postanu većina? Koliko će trajati put dulji od 300km? Zamislite čitava parkirališta umjesto male benzinske, sa stotinjak mjesta za punjenje na kojima satima ćibe ljudi čekajući dopunjavanje vozila. I nemojmo zaboraviti da struja uskoro prestaje biti besplatna za električne aute. A jedan auto na punjenju guta struje kao profi industrijski aparat za elektrolučno varenje, s time da potonji ipak ne radi full snagom 24 sata, što će punjač morati. Gdje će aute dopunjavati onih 90% auta koji nisu parkirani u garaži ili dvorištu, nego parkingu nebodera i naselja? A pričamo o terawattsatima koji će se morati pretakati u aute. Uopće na većini lokacija ne postoje tako dimenzionirane instalacije i trafostanice za tako snažna trošila kakva će biti auti na punjenju. Pa mi imamo kolaps kad građani popale klime ljeti ili grijalice zimi. A to je ništa spram superchargera koji su snage of 72, 150 i 250 kW. 250 000 Watta. 
Aajmo se usput sjetiti birokrata koji su zabranili usisavače jače od 1600 Watta. Retardi. 

3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Govoriš kao da će u budućnosti biti tehnilogija sadašnjosti. I baterije će napredovat, kao i infrastruktura. Onih koji rade put u jednom smjeru od 300+ km je značajna manjina. Piše u tekstu da se potiče i razvoj infrastrukture za vodik već danas takvi auti premašuju 900km s jednim punjenjem. Kome je batrija nedovoljna imati će druge opcije, a za krazke relacije ionako nema bolje solucije od baterijskog vozila.
16 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Gallu kaže...
Govoriš kao da će u budućnosti biti tehnilogija sadašnjosti. I baterije će napredovat, kao i infrastruktura. Onih koji rade put u jednom smjeru od 300+ km je značajna manjina. Piše u tekstu da se potiče i razvoj infrastrukture za vodik već danas takvi auti premašuju 900km s jednim punjenjem. Kome je batrija nedovoljna imati će druge opcije, a za krazke relacije ionako nema bolje solucije od baterijskog vozila.

 Nemožeš u budućnosti promijeniti tehnologiju snage: prosječan auto od 100 "konja" je auto od 73 000 Watta. Hoće li to biti električna ili ICE isporučena snaga svejedno je, energija za pokretanje tone i pol vozila i putnika je potrebna koliko je potrebna. Baterije nemaju veze sa potrebnom isporukom struje, to nije ista priča. 
Edit: Samo da se krivo ne razumijemo: ja mrzim sadašnje zagađenje i krntije na cesti. Imam hibrid i nadam se da ću uskoro ići skroz električno, jer sam specifičan korisnik koji ipak ne koristi auto da ga turira po ulici i ide s njim na wc. U 2 godine koliko mi je ovaj star, napunio sam 2200 km, dakle ja sam skroz za čisti i tihi pogon, samo moram biti objektivan i rezimirati što bi bilo kad bi svi ovi današnji obitavaoci po cesti prešli na struju. Pa to je ekipa koja tih 1200km napuni za par dana ili tjedana.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 19:40 (overhaul).
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Neg o čemu prićaš? O dostupnoj snazi? Evo upravo s radi oko 500MW novih elektrana, a u skoroj budućnosti još tolko.
Za baterije sam ti odgovarao na tvoje primjedbe za doseg. Neće baterije zauvjek ostati na 300km. Pred 7-8god baterije su imale pola kapaciteta kojeg imaju danas. Tehnologija ide naprijed. Ne stoji.
Neće sve preć na struju preko noći. Imamo još 20ak god. A kako sam i prije napisao. Hrvatska bi trebala više koristiti CH4 kao energent.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 19:40 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Gallu kaže...
Neg o čemu prićaš? O dostupnoj snazi? Evo upravo s radi oko 500MW novih elektrana, a u skoroj budućnosti još tolko.
Za baterije sam ti odgovarao na tvoje primjedbe za doseg. Neće baterije zauvjek ostati na 300km. Pred 7-8god baterije su imale pola kapaciteta kojeg imaju danas. Tehnologija ide naprijed. Ne stoji.
Neće sve preć na struju preko noći. Imamo još 20ak god. A kako sam i prije napisao. Hrvatska bi trebala više koristiti CH4 kao energent.

 Ali opet moraš napuniti auto... ako će auto od 75 000 watta ići 600 km umjesto 300 km, moraš napuniti te futurističke baterije snagom za 600 umjesto za 300km, kao što moraš rezervar s gorivom natičiti više za 600 nego za 300. 
Ne kontaš koliko je to više potrebe za strujom - milijun auta samo u hrvatskoj puta 75 000 Watta po prosječnom. Odakle će nove elektrane proizvodiiti struju? Odakle ćeš dobiti toliki CH4 tj. metan kao energent, i kako je to klimatski neutralno? Nema besplatnog ručka ni sad ni u budućnosti, osim u SF-u. Jedina stvar koju možda mogu vidjeti je ovo: 


Ali tu ima svojih praktičnih problema koji se spominju. S tim da bi vjerojatno trebalo koristiti molten salt reaktore a ne klasične solarke.

7 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
overhaul kaže...

1) To je ista fora pri jednokratnoj plastici kao samo su male dućanske vrećice i slamkice krive. Ajmo dignut prste jedne ruke, koliko smo slamkica potrošili ovaj tjedan?
2) Ali zato nemožeš kupiti komad povrća, mesa, bez one oštroorubne plastične ambalaže koja ne da je jednokratna nego nulakratna. I što bih ja usput trebao, prat nakon vađenja namirnica da ovi na reciklaži nemaju problema s bacanjem iste na zajedničku hrpu sa miješanim otpadom? Administrativna birokracija je posebna vrst autističkog poremećaja u shvaćanju problema. 
3) A podsjetimo se samo što će bit s električnim autima kad stvarno postanu većina? Koliko će trajati put dulji od 300km? Zamislite čitava parkirališta umjesto male benzinske, sa stotinjak mjesta za punjenje na kojima satima ćibe ljudi čekajući dopunjavanje vozila. I nemojmo zaboraviti da struja uskoro prestaje biti besplatna za električne aute. A jedan auto na punjenju guta struje kao profi industrijski aparat za elektrolučno varenje, s time da potonji ipak ne radi full snagom 24 sata, što će punjač morati. 4) Gdje će aute dopunjavati onih 90% auta koji nisu parkirani u garaži ili dvorištu, nego parkingu nebodera i naselja? A pričamo o terawattsatima koji će se morati pretakati u aute. Uopće na većini lokacija ne postoje tako dimenzionirane instalacije i trafostanice za tako snažna trošila kakva će biti auti na punjenju. 5) Pa mi imamo kolaps kad građani popale klime ljeti ili grijalice zimi. 6) A to je ništa spram superchargera koji su snage of 72, 150 i 250 kW. 250 000 Watta. 

7) Aajmo se usput sjetiti birokrata koji su zabranili usisavače jače od 1600 Watta. Retardi. 

 1) mi ne, ali razmisli malo: 99% prehrane na zapadu je mcdonalds m slično, a kaj uzmeš uz svaki obrok tamo? Sokić, sa slamkicom, naravno...

I računaj sad kolko je to samo slamki dnevno...Premda se slažem, kod nas su zanemariv faktor.

2) to ni meni nije jasno, kaj jednostavno ne vakumiraju onak ko cijelo pile ili puricu u foliju i to je to.

Ali valjda ljudi to uzimaju vizualno pa moraju vidjet sadržaj. Tko će ga znat.

BTW, ovo s reciklažom je glupost, i kad sortiraš otpad , na kraju ne završi nužno s ostalim iz iste kategorije, nego često sve pobacaju s ostalim otpadom ak nemaju kupca za sirovinu.

3) zato nitko ni ne koristi današnje EV za dulja putovanja, za sad jedino plug in hibridi imaju smisla. Kad bude 70% EV s jednim punjenjem moglo proći preko 500 km, to onda bude ferceralo kak spada, ovak ne, odnosno da, ali ne u situacijama poput RH, gdje je u sezoni enorman promet u odnosu na ostatak godine na svega par ruta.

4) zapravo su ovi u gradovima najmanji problem.

Ogromna je gustoća naseljenosti (par tisuća puta veća nego u ruralnim krajevima), pa se investicija puno brže vrati, i još imaju razgranatu kanalizaciju po gradu pa se ispelja XLPE kabel umjesto dalekovoda po zraku i to je to. Za to se ne treba brinut, kad bude veći udio EV, da vidiš kak bu infrastruktura nicala prek noći...

5) imamo kolaps na mjestima gdje se infrastruktura nije održavala ni nadograđivala 50 godina, ostalo je PR bulšit. Na razini cijel države nikad nemaš "neočekivane" potrošnje, točno se znaju rasponi potrošnje doslovno u svakoj sekundi u godini za svaki dan unaprijed, a i ove slabe točke u elektrodistribuciji se ipak u zadnje vrijeme puno brže krpaju.

6) sjeti se da je tih 250 000 W na 400 kV dalekovodu zapravo malo više od pola ampera, dakle s dodavanjem par vodiča na postojeće se riješi problem punjenja par tisuća vozila na toj dionici.

Ali da, problem je, samo lako rješiv, kad se računica pojavi...

7) ovo je potpuno opravdano, usisavači su imali motore dizajna iz rane polovice 19. stoljeća, a nikako drugačije ne možeš natjerati proizvođače da nekaj promjene. Bili su super za grijanje zimi, ali kad pogledaš, bez veće efikasnosti uređaja si zapeo na prvom koraku spašavanja okoliša, tak da je to skroz opravdano. BTW, možeš pronaći efikasne usisavače koki skroz pristojno usisavaju, već danas, usporedivi s klasičnim 2000 W monstrumima (kad voliš puno brojki... ).

 

Kruha i igala...
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Pa to ti i govorim. Biti će dovoljno instalirane snage. Infrastruktura će pratiti potrebe kao i što je do sad. Ionako kapa lova EU pa zašto je ne pokupiti?
Metana imamo dovoljno. Imamo svoja plinska polja koja su prilično plodna, spojeni smo sa cjevovodom na ruski plin, a odnedavno imamo i LNG terminal. Metana nam neće pofaliti. Bio on klimatski neutralan ili ne, kao prijelazno gorivo dok elektrifikacija ne zaživi je idealan. Za razliku od težih ugljikovodika, njegovo gorenje je iznimno čisto. Pa HR bi napravila lavovski posao samo da zatvori TE Plomin i kompenzira to manjim kogeneracijskim postrojenjima na plin u urbanim sredinama.
Što se tiče PV panela u sahari - to je devastacija okoliša. PVu je jedino mjesto na krovovima zgrada, natsrešnicama parkirališta i slično. Tamo mu je čak i idealna pozicija jer bi se tamo auti mogli direktno puniti na DC i ne bi bilo nepotrebnih gubitaka na DC/AC/DC konverziju (10-15% se gubi na njoj).
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 20:54 (Gallu).
10 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra

Jesi li pogledao film Gasland 2010, 

o tome koliko je ustvari "prirodni" plin štetan za okoliš, njegovim izlačenjem, koliko se to jako malo, ustvari nikako ne regulira sama proizvodnja.

Gdje su se ljudi morali iseliti iz svojih kuća, jer su se gušili, razboljevali se, gdje bi u svojim kućama kad otvore slavinu uzmu upaljač i gle čuda "voda" je zapaljiva. Znači, daleko od toga da je i "prirodni plin" dobra alternativa za naftu i benzin.

 

Ono što mene više zanima, kako će se ne samo Hrvatska nego i ostale države pripremiti na eru "elektrifikacije", gdje će trebat upeterostručiti kapacitet proizvodnje el.energije, tu nisu samo el. auta problem, nego industrija, razne tvornice, objekti...

 

Evo ja sada na svojoj kući radim pripremu za solarnu elektranu od 14kW, dobio sam sve potrebne dozvole, projekt, pozvan sam na sastanak za subveciju iz EU fondova.

Izbacio sam sve el.bojlere, ubacio veliki bojler od 500l i stavio na krov 2 solarna kolektora za toplu vodu, ubacio Vailant el.bojler od 9kw za dogrijavanje i centralno grijanje. Imao sam u planu staviti plinski kombo bojler, ali to je katastrofa, te treba toliko i toliko biti udaljen od kraja zida spremnik plina,te ovakve/onakve cijevi, pa razne dozvole, gluposti i na kraju sam odustao od toga i sada sam i sretan što je tako ispalo. Još kad napravim tu elektranu, gledat ću uzeti i dizalicu topline, da izbacim i ovaj el.bojler od 9kw.

 

Hoću reći da ima i boljih načina recimo za zagrijavanje vode, svaki bojler od 50l je 2kW, pa samo kreni od toga, kolika je potrošnja samo na tome, a gle sunca koliko ga ima, neiskorišteno.

Od kad sam stavio ove solarne kolektore za vodu, potrošnja struje mi je manja za 60%, od 3 mjeseca do sredine sedmog se svega 5 puta uključio el.bojler za dogrijavanje i to do 2kw jer ima automatsku regulaciju, ostalo sve grije sunce preko solarnih kolektora.

 

2 godine
protjeran
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra

Super.

Na koji način ću ja u Slavoniji grijati vodu zimi? Zdrvima?

Ima boljih načina, samo zavisi gdje si.

10 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra

Jeli misliš da ću i ja zimi u Dalmaciji samo suncem grijat vodu, zato je tu el. bojler od 9kW.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 1:28 (CPU).
14 godina
offline
Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

Nije ovdje poanta zelene EU već iza svega stoji činjenica da ako sve nerazvijene države svijeta budu trošile CO2 i ostale "resurse" kao i EU da bi podigle standard svojih građana na razinu prosjeka EU, komotno možemo zagaditi 50 ovakvih atmosfera.

 

Ni jedan postotak rasta GDPa ne ide bez zagađenja atmosfere i jedina realna opcija u kojoj će se dat šansa siromasima po svijetu da dožive kakav takav standard, a da pritom ne uništimo planet je da razvijene zemlje smanje zagađenje klime poticanjem novih tehnologija, a da se pritom ne smanjuje standard ljudi koji tu žive. Na jednog Amera ide 5 kila mesa, to na južnoj polutci jede cijelo selo. Amer se ne želi odreći svojih 5 kila mesa, ali što sada kada svi žele svojih 5 kila mesa. Reci Sudancu ili Brazilcu da ne smije toliko puno jest jer šteti atmosferi.

 

Zelenija tehnologija danas hvala bogu postoji samo što je pokraj "lože" preskupa. Jeftinije je vozit na lož ulje, al ako svi budu tako vozili ode sve k vragu. Zato "Zapad" stimulira sve što smanjuje CO2, a da pritom ne narušava standard života. Cilj je na milijun stvari ušparat 0.1 promil tako da sve skupa bude "vrijedno truda". Velik posao bi bio kada bi standard ostao isti, a da smanjimo ispuh za 5%.

 

Nuklearke su rješenje, treba poraditi na standardima sigurnosti da se meltdowdni svedu na "šansu da nas pogodi meteor". Nažalost ne postoji čišći oblik energije i s obzirom da je tehnologija napredovala, treba vidjeti što se da napraviti s novim nuklearkama, a i gdje bi bile najsigurnije s obzirom na potrese, poplave itd. Napravit ih koliko god treba jer izgleda da bez nuklearne energije neće biti većih pomaka.

 

Bill Gates' TerraPower is building next-generation nuclear power (cnbc.com)

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
CPU kaže...

Jesi li pogledao film Gasland 2010, 

o tome koliko je ustvari "prirodni" plin štetan za okoliš, njegovim izlačenjem, koliko se to jako malo, ustvari nikako ne regulira sama proizvodnja.

Gdje su se ljudi morali iseliti iz svojih kuća, jer su se gušili, razboljevali se, gdje bi u svojim kućama kad otvore slavinu uzmu upaljač i gle čuda "voda" je zapaljiva. Znači, daleko od toga da je i "prirodni plin" dobra alternativa za naftu i benzin.

 

 

Svako vađenje materijala iz prirode šteti okolišu, bio to kamen, drvo, plin, nafta, ruda. Sve to šteti, bez iznimke. Prednost metana je što sam metan ne šteti zdravlju i što produkti njegovog gorenja ne štete zdravlju. Vađenje plina je isto tako čišće i manje štetno po okoliš od vađenja težih ugljikovodika. Isto tako i njegov transport. Rekao bih da su to dovoljni argumenti da je u naše doba prirodni plin bolja alternativa od benzina i dizela.

 

p.s. svaka čast na projektima koje radiš na kući.

 

ivan dragi kaže...

Nije ovdje poanta zelene EU već iza svega stoji činjenica da ako sve nerazvijene države svijeta budu trošile CO2 i ostale "resurse" kao i EU da bi podigle standard svojih građana na razinu prosjeka EU, komotno možemo zagaditi 50 ovakvih atmosfera.

 

Ni jedan postotak rasta GDPa ne ide bez zagađenja atmosfere i jedina realna opcija u kojoj će se dat šansa siromasima po svijetu da dožive kakav takav standard, a da pritom ne uništimo planet je da razvijene zemlje smanje zagađenje klime poticanjem novih tehnologija, a da se pritom ne smanjuje standard ljudi koji tu žive. Na jednog Amera ide 5 kila mesa, to na južnoj polutci jede cijelo selo. Amer se ne želi odreći svojih 5 kila mesa, ali što sada kada svi žele svojih 5 kila mesa. Reci Sudancu ili Brazilcu da ne smije toliko puno jest jer šteti atmosferi.

 

Zelenija tehnologija danas hvala bogu postoji samo što je pokraj "lože" preskupa. Jeftinije je vozit na lož ulje, al ako svi budu tako vozili ode sve k vragu. Zato "Zapad" stimulira sve što smanjuje CO2, a da pritom ne narušava standard života. Cilj je na milijun stvari ušparat 0.1 promil tako da sve skupa bude "vrijedno truda". Velik posao bi bio kada bi standard ostao isti, a da smanjimo ispuh za 5%.

 

Nuklearke su rješenje, treba poraditi na standardima sigurnosti da se meltdowdni svedu na "šansu da nas pogodi meteor". Nažalost ne postoji čišći oblik energije i s obzirom da je tehnologija napredovala, treba vidjeti što se da napraviti s novim nuklearkama, a i gdje bi bile najsigurnije s obzirom na potrese, poplave itd. Napravit ih koliko god treba jer izgleda da bez nuklearne energije neće biti većih pomaka.

 

Bill Gates' TerraPower is building next-generation nuclear power (cnbc.com)

 

Mit je da su nuklearne elektrane najčišće. Među čišćima jesu, ali najčišće svakako nisu. Ono što se nigdje ne govori je da nuklearne elektrane imaju i radioaktivne ispuste i u atmosferu i u zrak. Za razliku od otrovnih tvari koje imaju svoju minimalnu dozu koja ti može naštetiti, radijacija toga nema. NE postoji minimalna doza koju ljudsko tijelo podnosi. I najmanje količine ti mogu napraviti smrtnu štetu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 8:16 (Gallu).
15 godina
offline
Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

jamčano ovdje postoji strojar u publici. laik sam te nevježa. uglavnom. molio bih ga da mi pojasni što je u električnim autima toliko složeno (u odnosu na mehaničke - msus ili mlazni) da koštaju toliko više? mislim, to je pošarafio i polemio čak i jedan rajmak u garaži (u "počecima"), što znači da može bilo tko s čevorkom iz tehničkog odgoja u usnovnoj (prije rata, jasno, dok su odgoj i obrazovanje još postojali). odgovori koji počinju s "nije to baš tako jednostavno ..." ne dolaze u obzir. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra

U osnovi ništa komplicirano.

Sve je jednostavnije i jeftinije.

Motor je poprilično jeftin u proizvodnji (jako puno koštaju samo trajni magneti), getribu uopće nema, tj. samo dva zupčanika i dva ležaja, i nešto malo elektronike, ništa ekstra.

Baterije su li-la, npr. Tesla jako jeftino proizvodi (najjeftinije od svih, ispod 100$/kWh), ali oni puno ulažu u izgradnju novih pogona pa moraju imati ogromnu maržu ( i imaju), a npr. VW puno više plaća baterije, ali im je sama proizvodnja auta puno jeftinija, ali opako puše pare na elektronici jer su to morali outsourceati (odnosno nikad nisu ni radili inhouse), a kad plaćaš nekog vanjskog da ti radi elektroniku i programiranje, to košta tisuću puta više,  makar nije više neka nauka, tak da će s vremenom i sami početi to raditi.

Uglavnom, nema nekog razloga da EV budu toliko skuplji, pogotovo da se netko sjeti napravit neki EV koji nema toliko elektroničkih pizdarija u sebi, da naprave klasični mehanički auto i to je to.

 

Edit: jedan dobar primjer koliko je to sve jednostavno:

(Sandy inače drobi bezveze, i ne sviđa mi se njegov način razmišljanja, ali mu ovi i dalje šalju aute na analizu...)

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 9:28 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Jedna banana te ozraci više nego godina dana života blizu nuklearke.

https://xkcd.com/radiation

Jedini problemi nuklearki su rizik od katastrofe (manji ali psihološki veći) i skladištenje otpada.
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Šalu na stranu ali ne ozrači :)
Al kao što rekoh -minimalna doza ne postoji. Možda je samo 5 minuta blizu nuklearke dovoljno da te ubije.
2 godine
protjeran
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Gallu kaže...
Šalu na stranu ali ne ozrači :)
Al kao što rekoh -minimalna doza ne postoji. Možda je samo 5 minuta blizu nuklearke dovoljno da te ubije.

 

Možda.

A možda je dovoljno živiti u gradu(ili u blizini) TE na ugljen pa u cvijetu mladosti popušit rak pluća.

Ili možda je dovoljno biti riba pa ti neki homo sapiens sjebe okolinu.

 

Vjetar i solar nisu konstantni izvori.

 

Btw. https://www.facebook.com/780452125457649/videos/855226012085119 (Potraga, RTL)

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 11:08 (Dex.amx).
15 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Ne šalim se, istina je.
Banana sadrži malo radioaktivnog kalija.

https://www.orau.org/ptp/collection/consumer%20products/potassiumgeneralinfo.htm

Ako imaš izvore za suprotno volio bih ih pročitati.
16 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Gallu kaže...
Ostatak svijeta će svoje nesavjesno korištenje resursa plaćati čekanjima u red za doktore i plaćanjima njihovih usluga. Ako je to tebi bolja solucija, šta reć ...

Je, reci ti to njima.

Mi ćemo izbjeći to kako, gledajući kako se EV puni na svakom drugom odmorištu? Gužvajući se u javnom prijevozu jer nećemo moći imati automobile? Sjedeći u mraku jer nećemo imati dovoljno struje?

3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Dojitza kaže...
Ne šalim se, istina je.
Banana sadrži malo radioaktivnog kalija.

https://www.orau.org/ptp/collection/consumer%20products/potassiumgeneralinfo.htm

Ako imaš izvore za suprotno volio bih ih pročitati.

 

Znam da sadrži. Nećeš naći bilja koje ne sadrži nekog radioaktivnog elementa. problem je što su ovi limiti koje piše npr EPA, samo limiti. Nuklearne elektrane u svom radu imaju i neočekivane trenutke kada je ispuštanje radioaktivnog materijala i preko 100x više. I šta se desi tada - pojeo vuk magare, idemo dalje. Drugi problem je i bioakumulacija radioaktivnih elemenata u hrani koja dijelom dolazi i od gdje? Nuklearnih elektrana. Pa ako će se svijet krenuti oslanjati na nuklearne elektrane, karikiram, ta banana više neće biti 0.1uSv nego 0.2uSv + još i povećana pozadinska radijacija direktno od NE.

3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Ostatak svijeta će svoje nesavjesno korištenje resursa plaćati čekanjima u red za doktore i plaćanjima njihovih usluga. Ako je to tebi bolja solucija, šta reć ...

Je, reci ti to njima.

Mi ćemo izbjeći to kako, gledajući kako se EV puni na svakom drugom odmorištu? Gužvajući se u javnom prijevozu jer nećemo moći imati automobile? Sjedeći u mraku jer nećemo imati dovoljno struje?

 

Ne, jer ti problemi će se riješiti.  Infrastruktura i tehnologija će pratiti. Ali radije bih čekao na odmorištu i punio auto nego čekao na operacijskom stolu dok mi vade karcinom.

3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Dex.amx kaže...
Gallu kaže...
Šalu na stranu ali ne ozrači :)
Al kao što rekoh -minimalna doza ne postoji. Možda je samo 5 minuta blizu nuklearke dovoljno da te ubije.

 

Možda.

A možda je dovoljno živiti u gradu(ili u blizini) TE na ugljen pa u cvijetu mladosti popušit rak pluća.

Ili možda je dovoljno biti riba pa ti neki homo sapiens sjebe okolinu.

 

Vjetar i solar nisu konstantni izvori.

 

Btw. https://www.facebook.com/780452125457649/videos/855226012085119 (Potraga, RTL)

 

Ugljen je zlo. Treba prvo zatvoriti TE plomin. Vjetar i solari su konstantni izvor ako možeš pohranjivati energiju. Vjetar+solar+hidro su ti dovoljni za to.

15 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Gallu kaže...

Ugljen je zlo. 

 zovi čovika u vatikanu da ti to egzorcira i sve će ponovo biti u redu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 11:55 (Ajar).
15 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Empiricki gledan povijesni prosjek je takav da život 50km od elektrane (uz sve neočekivane ispuste) čovjeka izloži manjoj radijaciji od jedne banane.

Radijacija od radnih nuklearki je zanemariva, problem je jedino u otpadu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice