Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

poruka: 165
|
čitano: 25.220
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos".
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Ne postoji tehnologija proizvodnje energije koja ne utječe na okoliš. Sve su kompromisi.
Ali da neć spasiti klimu je glupost i da se zbog njih dešava "strašno narušavanje prirodne ravnoteže" je također glupost. Nije to ništa strašnije od drugih tehnologija. A i značajno bolje od nekih. Staklenički potencijal po MW HE je 2x onog od NE. Praktički zanemariv.
Internet je pun "znanstvenopopularnih" filmića i knjiga od kojih svaka želi diskreditirati određeni izvor energije. (Valjda koliko donator plati). I prikazivati samo najgore slučajeve. Bitno je sagledati realne činjenice.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2021 16:38 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Kako nemamo novaca i lokacija kada je prvi investicijski ciklus već krenuo? To je novac većinom od EU. I još će ga dolaziti. Lokacija isto imamo. Stvar je samo na lokalnim zajednicama da se usaglase.
Za ono što stvarno nemamo novaca to su NE jer ti fondovi nit postoje, a nit imamo 5-6 milijardi € kolko bi nas ta elektrana došla. Za lokaciju da ni ne govorim.
16 godina
online
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Gallu kaže...
Kako nemamo novaca i lokacija kada je prvi investicijski ciklus već krenuo? To je novac većinom od EU. I još će ga dolaziti. Lokacija isto imamo. Stvar je samo na lokalnim zajednicama da se usaglase.
Za ono što stvarno nemamo novaca to su NE jer ti fondovi nit postoje, a nit imamo 5-6 milijardi € kolko bi nas ta elektrana došla. Za lokaciju da ni ne govorim.

Znaš ti kad je to "krenulo"?

Niti EU ima toliko para niti daje sve (za ostatak ionako nemamo), niti je za to potrebna odluka lokalnog savjeta mjesne zajednice koja to riješi na sastanku uz pivu.

Lijep je tvoj entuzijazam, ali je miljama daleko od stvarnosti.

3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Kako nemamo novaca i lokacija kada je prvi investicijski ciklus već krenuo? To je novac većinom od EU. I još će ga dolaziti. Lokacija isto imamo. Stvar je samo na lokalnim zajednicama da se usaglase.
Za ono što stvarno nemamo novaca to su NE jer ti fondovi nit postoje, a nit imamo 5-6 milijardi € kolko bi nas ta elektrana došla. Za lokaciju da ni ne govorim.

Znaš ti kad je to "krenulo"?

Niti EU ima toliko para niti daje sve (za ostatak ionako nemamo), niti je za to potrebna odluka lokalnog savjeta mjesne zajednice koja to riješi na sastanku uz pivu.

Lijep je tvoj entuzijazam, ali je miljama daleko od stvarnosti.

 

Ne znam, ali po svemu sudeći ide u tom smjeru. A iskreno - to je i jedina stvarnost. Ostalo bi bilo znanstvena fantastika.

14 godina
offline
Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

Možete raspravljati do sutra ali najjeftinija i najčišća električna energija dolazi iz nuklearki. Sve ostalo u kumulativu ima veću štetu po okoliš, zdravlje, a i po džep.

 

Hidroelektrane treba zabraniti jer kao što je Pale rekao, užas za okoliš kratkoročno i za klimu dugoročno, a k tome smo veliku većinu rijeka već uništili pa je bolje razmišljati kako sve te elektrane polako stavljati izvan pogona nakon što odrade svoj ciklus (kad smo već usrali motku da bar dobijemo za uzvrat neku korist).

 

Kad shvatite da ljudi na zemlji potroše jednako kerozina na lampe (petrolejke) koliko svi avioni u Americi zajedno i da tih milijardu i pol ljudi treba elektrificirati - nema bez nuklearki. Otpad "u pećinama" je relativno siguran i valjda ćemo naći načina da ga kroz 20-30-40 godina negdje dekujemo ili pošaljemo "na Mars". Svakako bolje rješenje nego da palimo ugljen, naftu i plin (kao što sad radimo).

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
ivan dragi kaže...

Možete raspravljati do sutra ali najjeftinija i najčišća električna energija dolazi iz nuklearki. Sve ostalo u kumulativu ima veću štetu po okoliš, zdravlje, a i po džep.

 

Hidroelektrane treba zabraniti jer kao što je Pale rekao, užas za okoliš kratkoročno i za klimu dugoročno, a k tome smo veliku većinu rijeka već uništili pa je bolje razmišljati kako sve te elektrane polako stavljati izvan pogona nakon što odrade svoj ciklus (kad smo već usrali motku da bar dobijemo za uzvrat neku korist).

 

Kad shvatite da ljudi na zemlji potroše jednako kerozina na lampe (petrolejke) koliko svi avioni u Americi zajedno i da tih milijardu i pol ljudi treba elektrificirati - nema bez nuklearki. Otpad "u pećinama" je relativno siguran i valjda ćemo naći načina da ga kroz 20-30-40 godina negdje dekujemo ili pošaljemo "na Mars". Svakako bolje rješenje nego da palimo ugljen, naftu i plin (kao što sad radimo).

 

A možemo raspravljati, ali nije niti najčišća niti najjeftinija već neko vrijeme, a tendencija je da joj cijena ide prema gore.

Hidroelektrane imaju staklenički potencijal 40ak puta manje od elektrana na ugljen. Kad bi se sve elektrane svijeta pogasile i zamijenile hidroelektranama bili bi daleko daleko ispod cilja koji je IPCC zacrtao. Uz to, i nuklearne elektrane ispuštaju stakleničke plinove, ajmo njih zatvorit? Metan nije otrovan plin niti je štetan za zdravlje na ikoji direktan način.

Nuklearne elektrane ispuštaju direktnu radijaciju u okoliš, a imaju i ispuste radionuklida u vodu/zrak. Ti radioaktivni elementi ako dođu u tijelo rade puno veću štetu nego izravno zračenje.

Drugi problem o kojem se ne piše puno je eksploatacija od kojih ima više vrsta. neke su štetnije od drugih, ali da sada ne pišem novele ovdje...

ako nekom ovo izgleda kao očiti primjer očuvanja okoliša, ne znam što reć:

ranger_uranium_mine_australia.jpg (1920×1080) (oecd-nea.org)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 8:47 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
I hidro i nuklearke su budućnost, sumnjam da ima jednog bez drugog.
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra

I trebali bi iskoristiti i plin koji imamo. Za razliku od bilo koje druge termoelektrane (uključujući NE). TE na plin se bez problema mogu raditi u rezindencijalnim okruženjima kao kogeneracijska postrojenja. Tako se sva otpadna toplina može koristiti za grijanje vode, za razliku od ostalih TE gdje se toplina samo ispušta u okoliš.

Ono što definitivno ne valja su TE na ugljen i teže naftne derivate.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 12:32 (Gallu).
14 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Dojitza kaže...
I hidro i nuklearke su budućnost, sumnjam da ima jednog bez drugog.

 Nemaš gdje graditi hidro u tim količinama. Pogledaj malo koliki se postotak rijeka vec "obradio". (Na mobu sam pa mi je teško linkat)

 

Računaj da će nam trebati barem 3x električne energije u slijedećih 20 godina. Afrika recimo, uz sve probleme koji dolaze uz hidro, ima i strateški problem jer jedna brana zajebe sve države nizvodno koje ovise o toj vodi pa će dolaziti do tenzija i konflikata.

 

Dok ne prorade fuzijski reaktori (a to je kibi dabi) nećemo moći zadovoljiti potrebe elektrifikacije. Zbrojite električne aute, sve ljude koji tek trebaju dobiti el.energiju i "prirodno" povećanje potrošnje na godišnjoj razini i vidjet ćete da bez NE "nema kruva".

 

Nisam ja fan nuklearki ali nažalost cost benefit svega ostalog je shit. Plin je svakako bolji od ostalih derivata ali vidimo da uz plin dolazi "geostrateški paket" guzlanja s Rusima ili podilaženje bliskoistočnim ekstremistima pa ono.. bolje uložiti 5 ili 10 godina u poboljšanje nuklearki uz naravno forsiranje solara i vjetra gdje je moguće.

 

Budućnost će biti u spremanju energije jednako kao i u proizvodnji. Neki pumpaju vodu, neki rade na razvoju postrojenja u kojima se višak energije sprema tlacenjem zraka koji se kasnije koristi i za grijanje/hlađenje, naravno tu su i baterije itd.

 

Mislim da se u zadnji cas pocelo vodit racuna o tome svemu jer da je zapad nastavio rasipnicki bacat energiju jos 20 godina bilo bi nam baj baj do 2050..

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
ivan dragi kaže...
Dojitza kaže...
I hidro i nuklearke su budućnost, sumnjam da ima jednog bez drugog.

 Nemaš gdje graditi hidro u tim količinama. Pogledaj malo koliki se postotak rijeka vec "obradio". (Na mobu sam pa mi je teško linkat)

 

Računaj da će nam trebati barem 3x električne energije u slijedećih 20 godina. Afrika recimo, uz sve probleme koji dolaze uz hidro, ima i strateški problem jer jedna brana zajebe sve države nizvodno koje ovise o toj vodi pa će dolaziti do tenzija i konflikata.

 

Dok ne prorade fuzijski reaktori (a to je kibi dabi) nećemo moći zadovoljiti potrebe elektrifikacije. Zbrojite električne aute, sve ljude koji tek trebaju dobiti el.energiju i "prirodno" povećanje potrošnje na godišnjoj razini i vidjet ćete da bez NE "nema kruva".

 

Nisam ja fan nuklearki ali nažalost cost benefit svega ostalog je shit. Plin je svakako bolji od ostalih derivata ali vidimo da uz plin dolazi "geostrateški paket" guzlanja s Rusima ili podilaženje bliskoistočnim ekstremistima pa ono.. bolje uložiti 5 ili 10 godina u poboljšanje nuklearki uz naravno forsiranje solara i vjetra gdje je moguće.

 

Budućnost će biti u spremanju energije jednako kao i u proizvodnji. Neki pumpaju vodu, neki rade na razvoju postrojenja u kojima se višak energije sprema tlacenjem zraka koji se kasnije koristi i za grijanje/hlađenje, naravno tu su i baterije itd.

 

Mislim da se u zadnji cas pocelo vodit racuna o tome svemu jer da je zapad nastavio rasipnicki bacat energiju jos 20 godina bilo bi nam baj baj do 2050..

 

Imamo jedno 6TW hidropotencijala i 20TW dodatnih potencija vjetra i sunca. Cost benefit nije više na strani nuklearne energije. Ne znam od gdje to vadiš. Cijena NE raste iz godine u godinu, a cijena obnovljivih pada.

Plina imamo još i svoga. Tako da bi barem to trebali iskoristiti. Nuklearno gorivo isto tako dolazi u političkom paketu. Kao i sama nuklearna elektrana jer nam je mogu raditi ili zemlje NATOa ili Rusija/Kina.

I LNG na Krku nam dolazi iz USA koliko znam, ne iz arapskih zemalja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 13:57 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
Hidro, nuklearke i reverzibilni/spremanje + vjetar i sunce.
U tranziciji još fosilna s naglaskom na plin.
3 godine
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
I to plin za kogeneracijska postrojenja. Jer ako će se proizvodit samo struja a toplinska energija bacaat u vjetar opet bi bilo više štete nego koristi
16 godina
offline
Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

Najveći problem ovog planeta je prenapučenost... Čak ni fosilna goriva i CO2 nisu toliki problem koliki je prenapučenost...

 

Da nas ima 2 mlrd to bi bilo idealno i da održavamo taj broj... U tom slučaju mogli bi i fosilna goriva izbacit potpuno iz upotrebe i imali bi dosta par nuklearnih elektrana po svijetu + obnovljivi izvori energije...

 

Ne znam jesmo mi u Europi toliko blesavi da mislimo da ćemo spasit sami planet? Pa u EU ne živi sve skupa ni 1 mlrd ljudi, a svi ostali će nastavit zagađivat kao i prije... EU se ponaša kao da živi sama na planetu, džaba nama ugljična neutralnost, ukidanje plastike, ekologija itd. kad će nam svi ostali uništit planet ionako...

 

Norveška je ko fol najzelenija država na svijetu, svi voze električne aute, a svoju "zelenost" temelje na prodaji nafte i plina... Uzmite im naftu i plin pa da vidimo hoće se vozikat u Teslama toliko...

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 12:39 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutra
lllnuclearlll kaže...

Najveći problem ovog planeta je prenapučenost... Čak ni fosilna goriva i CO2 nisu toliki problem koliki je prenapučenost...

 

Da nas ima 2 mlrd to bi bilo idealno i da održavamo taj broj... U tom slučaju mogli bi i fosilna goriva izbacit potpuno iz upotrebe i imali bi dosta par nuklearnih elektrana po svijetu + obnovljivi izvori energije...

 

Ne znam jesmo mi u Europi toliko blesavi da mislimo da ćemo spasit sami planet? Pa u EU ne živi sve skupa ni 1 mlrd ljudi, a svi ostali će nastavit zagađivat kao i prije... EU se ponaša kao da živi sama na planetu, džaba nama ugljična neutralnost, ukidanje plastike, ekologija itd. kad će nam svi ostali uništit planet ionako...

 

Norveška je ko fol najzelenija država na svijetu, svi voze električne aute, a svoju "zelenost" temelje na prodaji nafte i plina... Uzmite im naftu i plin pa da vidimo hoće se vozikat u Teslama toliko...

 

Ma čak niti prenapučenost nije toliki problem, već je raspodjela dobara problem. Najveći potrošači su 3 milijarde ljudi (uključujući nas) u Europi, Sjevernoj Americi i pojedim azijskim zemljama. Ljudska populacija je ionako na svom peaku (glede plodnosti, a ne broja) te će po prvi put u ovom stoljeću krenuti padati. Izuzmimo Afriku kao anomaliju (tu će bolesti, klimatske promjene, glad i ratovi balansirati stvar) te nam ostaje ostatak svijeta koji postaje sve stariji. Boom koji je nastao u drugoj polovici prošlog stoljeća je bio pretežno posljedica Drugog svjetskog rata i rapidne industrijalizacije mnogih zemalja pa je takvu ekonomiju trebalo graditi. Naravno da se sredstva nisu birala, ali problem nije broj ljudi nego postojeći konzumeristički sustav koji konstatno sili kupnju nebitnih stvari za koje se ti resursi ipak troše. Bacanje milijardi tona hrane neću niti spominjati (hrana kojoj nije niti istekao rok).

 

A Europu tj. Europsku Uniju neću niti komentirati. Kontinet koji ima 9 posto svjetske populacije izigrava moralnu vertikalu dok Sjeverna Amerika i Azija kao najveći zagađivači i dalje provode industrijalizaciju uz povremene naznake "zelene" energije koja je skupa, neodriva (barem trenutno) i bazira se na profitu koji dolazi od zagađivačke industrije. Plan je plemenit, ali da li je izvediv do 2050.g.?

 

Zemlja je postojala milijunima godina prije nas, a mi smo možda par sekundi na tom satu postojanja od 60 minuta. Prije će zemlja rješiti nas nego mi nju, tj. sebi pišemo presudu, a ne njoj.

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 12:53 (Brki1994).
10 godina
offline
Europski zeleni plan predviđa klimatsku neutralnos

Gasi Škodu

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice