Europska svemirska agencija počinje s razvojem viš

poruka: 21
|
čitano: 4.726
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europska svemirska agencija počinje s razvojem viš".
15 godina
offline
Europska svemirska agencija počinje s razvojem viš

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
9 6 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
fredii kaže...

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

 u udbini bi slavili, kad im bilo odzvoljeno okupljanje izvan crkve. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
5 godina
offline
Europska svemirska agencija počinje s razvojem viš

No zato članice EU imaju bolje zdravstveno-socijalne sustave 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
fredii kaže...

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

 Nitko osim spacex-a ne koristi prvi stupanj više puta, koji je u privatnom vlasništvu. Tako da usporedimo li je sa ostalim najvećim svjetskim birokracijama, mogu ti reći da su pionir 

There are no stupid questions, just stupid people!
15 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
M4R10.1 kaže...
fredii kaže...

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

 Nitko osim spacex-a ne koristi prvi stupanj više puta, koji je u privatnom vlasništvu. Tako da usporedimo li je sa ostalim najvećim svjetskim birokracijama, mogu ti reći da su pionir 

 

Da, istina. Čitao sam negdje (nije bio neki pseudoznanstveni tekst) da su Sovjeti imali istu ideju, samo sa razlikom da bi raketu spušta padobran.

 

Ono što mi nije jasno, kako već odavno nisu to razvili?

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
3 godine
odjavljen
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
fredii kaže...
M4R10.1 kaže...
fredii kaže...

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

 Nitko osim spacex-a ne koristi prvi stupanj više puta, koji je u privatnom vlasništvu. Tako da usporedimo li je sa ostalim najvećim svjetskim birokracijama, mogu ti reći da su pionir 

 

Da, istina. Čitao sam negdje (nije bio neki pseudoznanstveni tekst) da su Sovjeti imali istu ideju, samo sa razlikom da bi raketu spušta padobran.

 

Ono što mi nije jasno, kako već odavno nisu to razvili?

 Zato sto je korupcija unistila znanost u Sovjetskom savezu, a i sada u Rusiji.

14 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem

jesi svjestan da to pišeš iz Hrvatske?

 

a sad o samim razlozima, tehnički...

 

zbilja zašto, koliko znam i Buran je imao sustav padobrana za slučaj nužde, iako je bi projektiran i napravljen da slijeće bez obzira na vremenske uvjete, automatski...

 

ovo s padobranima mi zapravo jedino ima smisla.... dobro složen padobran zauzima, mnijem, manje prostora od goriva za raketne motore koji poništavaju privlačnu silu Majčice Zemlje, a ovješenost daje i okomitost rakete pri spustu, pa ne trebaju bočni aktuatorski motori za poravnavanje (bar ne takve snage, iako se može riješiti upravljačkim površinama dodatno stabiliziranje)...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2020 11:32 (Stric_Jura).
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
Stric_Jura kaže...

jesi svjestan da to pišeš iz Hrvatske?

 

a sad o samim razlozima, tehnički...

 

zbilja zašto, koliko znam i Buran je imao sustav padobrana za slučaj nužde, iako je bi projektiran i napravljen da slijeće bez obzira na vremenske uvjete, automatski...

 

ovo s padobranima mi zapravo jedino ima smisla.... dobro složen padobran zauzima, mnijem, manje prostora od goriva za raketne motore koji poništavaju privlačnu silu Majčice Zemlje, a ovješenost daje i okomitost rakete pri spustu, pa ne trebaju bočni aktuatorski motori za poravnavanje (bar ne takve snage, iako se može riješiti upravljačkim površinama dodatno stabiliziranje)...

 

 

Vi znate da se ovdje radi o neboderima od 480,000 kilograma?

15 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
Stric_Jura kaže...

jesi svjestan da to pišeše iz Hrvatske?

 

a sad o samim razlozima, tehnički...

 

zbilja zašto, koliko znam i Buran je imao sustav padobrana za slučaj nužde, iako je bi projektiran i naprvaljen ad slijeće bez obzira na vremenske uvjete, automatski...

 

ovo s padobranima mi zapravo jedino ima smisla.... dobro složen padobran zauzima, mnijem, manje prostora od goriva za raketne motore koji poništavaju privlačnu silu Majčice Zemlje, a ovješenost daje i okomitost rakete pri spustu, pa ne trebaju bočni aktuatorski motori za poravnavanje (bar ne takve snage, iako se može riješiti upravljačkim površinama dodatno stabiliziranje)...

 Ovako je Musk to objasnio... Kako bi postalo ekonomski i tehnički izvodivo raditi više lansiranja dnevno, onda je puno efikasnije da ti isti boosteri slete na lansirne platforme negdje drugo (nije baš efikasno da to bude ista platforma zato što putanja rakete ima oblik poput balističkog projektila), gdje će se te iste odmah pregledati, pripremiti i napuniti gorivom i spremne za lansiranje. Možda si vidio one morske platforme na koje boosteri slete. Spacex je ove godine lansirao 26 falcon 9 raketa što je jako velik broj kad usporediš sa konkurentima. Kada su počeli sa lansiranjima tržišna cijena je bila oko 55000 USD po kilogramu, a danas na falconu 9 kilogram tereta košta manje od 3000 USD. Nije da spacex ne koristi padobrane nikako, imaju brodove koji sa mrežama hvataju zaštitne kupole koje koriste padobrane. 

Da se vratim na isplativost... Da bi hvatao raketne boostere i kupio ih sa tisucama kilometara udaljenih lokacija treba ti ljudstvo, mehanizacija i puno vremena da se vrate nazad i osposobe za ponovni rad, a da ne pričam kolika naprezanja delikatna konstrukcija boostera pretrpi prilikom otvaranja padobrana i kasnijim rukovanjem. Usavršavanjem slijetanja boostera, postalo je sigurnije, jeftinije i brže kada one automatski slete na platformu. Boosteri prilikom slijetanja su puno lakši, jer su potrošili većinu goriva i jer nemaju više teret, a sama atmosfera ih dovoljno uspori (drag) da im nije potrebno puno goriva da slete. To je u biti cijela poanta priče koliko sam informiran

There are no stupid questions, just stupid people!
14 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Stric_Jura kaže...

jesi svjestan da to pišeš iz Hrvatske?

 

a sad o samim razlozima, tehnički...

 

zbilja zašto, koliko znam i Buran je imao sustav padobrana za slučaj nužde, iako je bi projektiran i napravljen da slijeće bez obzira na vremenske uvjete, automatski...

 

ovo s padobranima mi zapravo jedino ima smisla.... dobro složen padobran zauzima, mnijem, manje prostora od goriva za raketne motore koji poništavaju privlačnu silu Majčice Zemlje, a ovješenost daje i okomitost rakete pri spustu, pa ne trebaju bočni aktuatorski motori za poravnavanje (bar ne takve snage, iako se može riješiti upravljačkim površinama dodatno stabiliziranje)...

 

 

Vi znate da se ovdje radi o neboderima od 480,000 kilograma?

 brzinska vježba iz osnovne algebre za Sojuz rakete (3 stupnja) daje 175 t mase napunjene rakete, tj. 14.5 t prazne - ostalo je gorivo...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem

Sve stoji, ali opet - jedrenje do okvirno pogodnog mjesta i spuštanje padobranom (ne tako precizno, naravno) mi se čini jeftinijim...

 

a uz to sumnjam da se  John s čikom u lampama i cisternom benge dopelja čim se Falcon spusti a Elon samo vikne: do čepa!

 

mislim da itekako ide provjera nakon slijetanja, a opet strukturalna provjera ozbiljnija se mora provesti u nekoj radionici, ako ne laboratoriju, a ne na lansirnoj rampi...

 

ne velim da nema smisla što SpaceX radi, ali....

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
Stric_Jura kaže...

Sve stoji, ali opet - jedrenje do okvirno pogodnog mjesta i spuštanje padobranom (ne tako precizno, naravno) mi se čini jeftinijim...

 

a uz to sumnjam da se  John s čikom u lampama i cisternom benge dopelja čim se Falcon spusti a Elon samo vikne: do čepa!

 

mislim da itekako ide provjera nakon slijetanja, a opet strukturalna provjera ozbiljnija se mora provesti u nekoj radionici, ako ne laboratoriju, a ne na lansirnoj rampi...

 

ne velim da nema smisla što SpaceX radi, ali....

 Danas nam je sasvim normalno sjesti u avion i vidit čiku meštra kako lijepi industrijskom trakom krila od aviona i lete do 10000 metara :D

Ali gledaj, postoje kompanije koje se bave svemirskom industrijom i razmišljaju na način kao što ti razmišljaš. Sve što možemo je pričekati koju godinu da vidimo kako će im poć za rukom i hoće li taj način postati financijski isplativ, jer se sve na kraju svodi na to

There are no stupid questions, just stupid people!
16 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
M4R10.1 kaže...
fredii kaže...

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

 Nitko osim spacex-a ne koristi prvi stupanj više puta, koji je u privatnom vlasništvu. Tako da usporedimo li je sa ostalim najvećim svjetskim birokracijama, mogu ti reći da su pionir 

Space shuttle je koristio boostere vise puta. Istina da nije bas isto jer se radi o krutom gorivu, i trebalo je ih ocistiti i ponovno napuniti nakon hvatanja.

Ali je zato space shuttle jedini koji je dosad koristio drugi stupaj vise puta. 

 

 

Stric_Jura kaže...

 

ovo s padobranima mi zapravo jedino ima smisla.... dobro složen padobran zauzima, mnijem, manje prostora od goriva za raketne motore koji poništavaju privlačnu silu Majčice Zemlje, a ovješenost daje i okomitost rakete pri spustu, pa ne trebaju bočni aktuatorski motori za poravnavanje (bar ne takve snage, iako se može riješiti upravljačkim površinama dodatno stabiliziranje)...

Mislim da je problem s padobranima masa, kad imas ogromnu raketu treba preveliki padobran da bi bilo izvedivo. Recimo Rocket lab  kod njihovih Electron raketa koje su manje od falcona koristi padobrane za recovery.

Boosteri od space shuttlea su isto koristili padobrane.

A i brzina udara u zemlju nije nula, pa ih moras bacit u more (Nasa) ili ih hvatat helikopterom (Rocket Lab)

 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2020 13:18 (SupremeCommander).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
I onda onaj gore gospodin mal jače puhne i ode papaaa!
8 godina
offline
Europska svemirska agencija počinje s razvojem viš

Kad ste već spomenuli padobrane. iako je sada teže slijetjet bez padobrana tj koriste se boosteri.

Ali padobran bi se mogao i dalje koristiti, barem kao opcija da se uspori raketa na željenu brzinu i stabilizira brzina sa boosterom i nakon toga izbacit padobran. ušteda gorive jer booster nije radio pri punoj snazi. 

Možda kao opcija ako se s kojim slučajem prije potroši previše goriva i nije dovoljno za sigurno slijetanje. 

 

 
0 0 hvala 0
Europska svemirska agencija počinje s razvojem viš

Mozda nekakav veliki trampolin ili zastitna mreza na tlu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
SupremeCommander kaže...
M4R10.1 kaže...
fredii kaže...

Ta jebena EU birokracija bi i na vlastitu sahranu zakasnila.

 Nitko osim spacex-a ne koristi prvi stupanj više puta, koji je u privatnom vlasništvu. Tako da usporedimo li je sa ostalim najvećim svjetskim birokracijama, mogu ti reći da su pionir 

Space shuttle je koristio boostere vise puta. Istina da nije bas isto jer se radi o krutom gorivu, i trebalo je ih ocistiti i ponovno napuniti nakon hvatanja.

Ali je zato space shuttle jedini koji je dosad koristio drugi stupaj vise puta. 

 

 

Stric_Jura kaže...

 

ovo s padobranima mi zapravo jedino ima smisla.... dobro složen padobran zauzima, mnijem, manje prostora od goriva za raketne motore koji poništavaju privlačnu silu Majčice Zemlje, a ovješenost daje i okomitost rakete pri spustu, pa ne trebaju bočni aktuatorski motori za poravnavanje (bar ne takve snage, iako se može riješiti upravljačkim površinama dodatno stabiliziranje)...

Mislim da je problem s padobranima masa, kad imas ogromnu raketu treba preveliki padobran da bi bilo izvedivo. Recimo Rocket lab  kod njihovih Electron raketa koje su manje od falcona koristi padobrane za recovery.

Boosteri od space shuttlea su isto koristili padobrane.

A i brzina udara u zemlju nije nula, pa ih moras bacit u more (Nasa) ili ih hvatat helikopterom (Rocket Lab)

 

 

 Space shuttle je u mirovini već 10 godina nažalost ili na sreću s obzirom koliko je nesreća bilo, ne kažem da je bio prvi. Ali gdje bi mogli biti prvi jest vertikalno slijetanje prvog i drugog stupnja sa SN prototipima. U najgorem slučaju vidit ćemo dobru eksploziju tako da je win-win za sve.

There are no stupid questions, just stupid people!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
Al Crane kaže...

No zato članice EU imaju bolje zdravstveno-socijalne sustave 

 Interesantno kako je promasaj zvani space shuttle postao sinonim za nesto bez premca, dok se istovremeno najbolji zdravstveni sistem na svijetu smatra losim

5 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
s obzirom da smo u EU...jel to znači da Udbina Space Center bude EU projekt
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem

Tam na Krbavskom polju treba 3x3 km zatvor napraviti...napunimo ga odmah...

 

ljeti zvizdan, zimi brija, ma milina lokacija, zaposliš lokalce za stražare, i svi sretni

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Europska svemirska agencija počinje s razvojem
Fredii:

Nisu imali potrebe. Dok ti je glavni klijent država s praktično neograničenim mugućnostima trošenja novca, štednja ili efikasnost su zadnje brige. Privatna nova kompanija koja želi uzeti dio kolača nora biti jeftinija, više puta jeftinija
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice