Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

poruka: 77
|
čitano: 22.161
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
guslac kaže...

 Printao sam i na glossy papir neke fotke, stalno radi ista sra*a. Ako printam sa high quality onda je ispis jako spor, ali opet ponekad vidim da mrlja po papiru. Ma pomirio sam se s time da taj printer ne valja, koristim ga velikom većinom za printanje dokumenata ili za klince za školu, pa nemam više volje boriti se sa servisima i šogora uvjeravati da je printer za drek. Probat ću i drugi papir, nemam što za izgubiti. Ali s prijašnjim printerima nisam imao ovakve probleme koji god papir sam koristio. Sad imam nekakav euroBASIC quality office paper, 80g, ne izgleda mi kao neko smeće.

Probaj izmjeriti vlagu u zraku, može i to utjecati na sporije sušenje tinte i mrljanje... nikad se ne zna.

https://www.tonergiant.co.uk/blog/2014/05/how-the-humidity-in-your-office-can-affect-your-printer/

 

Sjećam se jedne davne situacije gdje je čovjek kupio komp, donese ga doma i komp ne radi kako treba, stalno nekakvi problemi. Odnese ga na servis, tamo ga provjere i sve ok. Ovaj opet doma, spoji, ne radi kako treba. Već cijeli živčan i na*rkan opet ga nosi u servis, uvjeren da ga za*ebavaju i da je problem u računalu. Na kraju serviser ode s njim doma i stvarno komp ne radi kako treba. Uzme voltmetar prođe instalacije i ispadne da je probem u njgovoj kućnoj instalaciji konkretno u određenoj utičnici (strujnom krugu). Anegdota iz stvarnog života. 

Ovaj je već bio spreman pogoditi nekoga tim kompom u glavu.

13 godina
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
mzopg kaže...
Probaj izmjeriti vlagu u zraku, može i to utjecati na sporije sušenje tinte i mrljanje... nikad se ne zna.

https://www.tonergiant.co.uk/blog/2014/05/how-the-humidity-in-your-office-can-affect-your-printer/

 

Sjećam se jedne davne situacije gdje je čovjek kupio komp, donese ga doma i komp ne radi kako treba, stalno nekakvi problemi. Odnese ga na servis, tamo ga provjere i sve ok. Ovaj opet doma, spoji, ne radi kako treba. Već cijeli živčan i na*rkan opet ga nosi u servis, uvjeren da ga za*ebavaju i da je problem u računalu. Na kraju serviser ode s njim doma i stvarno komp ne radi kako treba. Uzme voltmetar prođe instalacije i ispadne da je probem u njgovoj kućnoj instalaciji konkretno u određenoj utičnici (strujnom krugu). Anegdota iz stvarnog života. 

Ovaj je već bio spreman pogoditi nekoga tim kompom u glavu.

 

Vlaga mi je u granicama između 55-65%, baš ju održavam po ljeti s klimom, a zimi mi zna čak i pasti ispod. No na istom mjestu je prije sasvim ok printao jedan drugi epson kojeg sam zamijenio jer su mi na živce išli toneri. Evo sad mi za promjenu na živce ide nešto drugo ;)

16 godina
neaktivan
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

evo kojeg sam gledao za početak. i privlačno je što se vodi kao najmanji.

HP LaserJet Pro M15w

 

i onda ispod ima taj njegov toner od 450kn

 

pa povirim na amazonu..tamo je mrvu manje,ako je još funta 9-10kn


 

 

..onda u ovoj našoj trgovini profiltriram da izbaci sve HP tonere od manje cijene ka višoj...preko stotinu ih je.  najjeftiniji 350kn. Očekivao sam što kaže ihush da će biti neki jeftiniji za starije printere.

 

 

no, hajmo sada zbrojit bez priče o dodatnom toneru...

 

ovaj 700kn 

 

 

+ odličan skener (ne mogu mu parirat ovi sa printera sve u jedan) 650kn

 

 

 

...jeli tih 1350kn pametnije od combo Epson tintaša cca 1200kn?

faktor ekonomičnosti mi nije presudan.. no trajnost i pouzdanost je veća. zakinut sam za color...a bome skener bi dosta koristio i po recenzijama, ocaj Canon je tip-top.

 

eto..ista lova, za što bi se odlučili?

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Ja nebi ni pogledao printer koji nema duplex, osim ako patis na okretanje stranica papira svaki dan.

 

Naravno, mozda ti ne treba duplex, postoje modeli i bez duplexa, gledas kod Canona samo oznaku nakon broja modela:

C - Color

D - Duplex

W - Wifi

N - Network

 

Dakle najbolji odabir je CDW, jer gdje imas WLAN imas i LAN (bar kod Canona), a prije je to vazilo i za HP-a,

dok im je Canon radio printere, al otkad su kupili Samsung Ink, od tad je to bezveze, nit oznake nit oprema,

moras citat mala slova, da bi dosao do informacija.

 

Uglavnom, ako zelis model bez skenera, a skener kupiti posebno, imas ovaj Canon za 200€:

Canon i-SENSYS LBP623Cdw

https://geizhals.at/canon-i-sensys-lbp623cdw-3104c001-a2040154.html

https://www.nabava.net/pisaci/canon-i-sensys-lbp623cdw-pisac-cijena-a4-wi-fi-1200x1200-dpi-600x600-dpi-83635171

 

A model sa skenerom ti je 300€:

Canon i-SENSYS MF643Cdw

https://geizhals.at/canon-i-sensys-mf643cdw-3102c008-a2040097.html

https://www.nabava.net/pisaci/canon-i-sensys-mf643cdw-multifunkcijski-pisac-cijena-laser-kolor-a4-wi-fi-83478831

 

Oba koriste tonere serije CRG-054H /BMYC, za koje postoje zamjenski toneri, i to Orinkovi koji su veoma dobri,

a vjerujem da ce uskoro biti i od drugih proizvodjaca. Zamjenski su od 220kn nadalje, ali uzmi u obzir da su zamjenski

toneri 3x povoljniji od originala, a kapacitet im je ogroman:

Crna je za 3100 stranica, kolori su za 2300 stranica.

 

Izracunaj si koliko te kosta tinta za toliko stranica kod ink-jet printera, i ispadne ti da si prosao bar 7-10x povoljnije sa laserom.

Plus nema susenja, zastopanih glava itd.

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
torrente kaže...

evo kojeg sam gledao za početak. i privlačno je što se vodi kao najmanji.

HP LaserJet Pro M15w

 

i onda ispod ima taj njegov toner od 450kn

 

pa povirim na amazonu..tamo je mrvu manje,ako je još funta 9-10kn


 

 

..onda u ovoj našoj trgovini profiltriram da izbaci sve HP tonere od manje cijene ka višoj...preko stotinu ih je.  najjeftiniji 350kn. Očekivao sam što kaže ihush da će biti neki jeftiniji za starije printere.

 

 

no, hajmo sada zbrojit bez priče o dodatnom toneru...

 

ovaj 700kn 

 

 

+ odličan skener (ne mogu mu parirat ovi sa printera sve u jedan) 650kn

 

 

 

...jeli tih 1350kn pametnije od combo Epson tintaša cca 1200kn?

faktor ekonomičnosti mi nije presudan.. no trajnost i pouzdanost je veća. zakinut sam za color...a bome skener bi dosta koristio i po recenzijama, ocaj Canon je tip-top.

 

eto..ista lova, za što bi se odlučili?

 

 

 -isti printer, druga trgovina, 599kn..

-zamjenska za taj printer 125kn, dostava za iznad 250kn besplatna ili 20-30kn..

 

-ali, treba tražiti obrnutim redom/kriterijem tj koji toner je jeftin i tad za koji printer ako je još dostupan u prodaji.

-veći modeli printera npr kopirke-mreža.. obično imaju povoljniji toner + veći kapacitet dok se kod novih serija radi manji kapacitet pa su česti za 1000str..

-pitaš trgovca koji toner je 100-200kn za 5-6000str ili barem 2000 i tad po toneru nađeš printer. Koliko god košta, kupnjom tonera korz godinu postane jeftiniji od ostalih + obično je iz više klase, robustniji-brži-trajniji i miran si.. važno, novije serije su često za 1000str ... time plaćaš cca dvostruko više za toner kroz godinu u odnosu na starije-normalne serije od 2000-3000str. (proizvođački trikovi jer je toner glavni biz a opet i to je dovoljno za male-kućne potrebe ispisa ali sad računaš na više..).

 

npr hp mpf serije 130(nešto.. tj ovisi što sve želiš, scan-fax-mreža..) a-fn.. 1000-1400kn, original toner 1600str, 670kn, zamjenski 200kn.. zgodno vidjeti na tvoj-toner..

drugi primjer, starija serija veliki kapacitet tonera, 12000str, original 1200-2000kn toner, zamjesnki 150-200kn.. ali ne možeš nabaviti taj printer, nema.. tj ako negdje nađeš-kupiš i s tim tonerom zaboraviš na zamjenu za normalne-kućne potrebe, tj svaki printer-serija ima više printera koji koriste isti toner i samo treba pronaći koji su printeri još kompatibilni s tim tonerom pa ga kupiti, hp-canon ili hp-samsung ovisi o generaciji + kopirke fx obično veći-jeftiniji toner ali zbog dimenzija-postolje-biznis duplo skuplje u startu u odnosu na printer.

-super stvar je negdje slučajno naići na stari printer, često akcija jer stoji u izlogu duže vrijeme.. takve printere se isplati uzeti, ako imaš sreće :)

 

tj kad znaš koliko ćeš trošiti-printati tad po tom ukupnom iznosu-kriteriju izabereš printer+toner, tj jedan toner od 1000str i recimo 125kn (zamjenski) ispadne isto kao original za 12.500str dok je za njega zamjenski jednako jeftin kao za svaki drugi i trenutno uštediš 1000kn na toneru, što dodaš na cijenu printera u višoj klasi pa dođeš na isto. .. to bi bilo za npr godišnju potrošnju, iduće je već besplatan što se tiče tonera-potrošnje :)

 

-dobra praksa je odmah kupiti neku zalihu tonera, ono što misliš ispirntati u njegovom životnom vijeku ili jamstvenom roku 2-više godina, tj tako imaš čistu računicu a to je često oko iznosa cijene printera, tj ako kupiš printer za cca 1200kn i za toliko zamjenske tonere vjerojatno ćeš imati dovoljno za idućih 5god.. dok je ukupni iznos tad 2000-2500kn ili pola ako uzmeš čisti printer (skener odvojeno)..

-svaki toner može jednog dana nestati iz prodaje... i zato je zgodno uzeti odmah zalihu, barem dok je pod jamstvom, kasnije je svaki popravak izvan jamstva skuplji i jeftinije serije obično ne traju dugo dok uredski-robustniji mogu pa ti nije žao u startu platiti više pogotovo ako vratiš kroz cijenu tonera. Problem u toj računici što nitko ne zna koliko će trošiti-printati jer se stvari mijenjaju kao što je ovo s kovid-krizom-školom i sl. Upravo zato kupiti zalihu, jer tko zna što će biti kroz zimu, lockdown i sl.

 

-ako kupiš izabrni printer hp-m15w.. 600-700kn, zamjenski toner 125 x recimo 4-5 kom.. (po računici za isti iznos, stara majstorska mjera) :) .. i miran si ili kao primjer skuplja serija kopirke itd koje jesu skuplje u startu ali veći toner i da si neki ured s prinatnjem par tisuća mjesečno tad bi to bilo jeftinije već u prvoj godini, pa čka i kad ne printaš toliko, imaš 'jači' stroj i gušt ti je da radi (kao auto-računalo..) jer nema gužvanja papira, nema usporavanja ili otpadanja plastike.. :)

 

-s tintnima svaki mjesec nova tinta a vijek im je cca u jamstvu 1-2 god., ovo s rezervoarima je povoljno ako se printa puno no kvaliteta pada, plastika, starije serije su bile kvalitetnije, dok su skuplji opet skuplji .. ali ako trebaš boju-fotke tad su bolji od lasera koji je ok samo za uredske grafikone i sl. i skup jer je x4 komada + igra sa starim-novim tonerima i modelima printera koje možeš kupiti jer starih nema.

 

-imam jedan stariji kolorac za baciti, jer je toner preskup, zamjenski skoro 1000kn (kupiš novi kolorac + tonere za isti iznos).. no ne bacam dok se ne isprazni a printam možda jednom godišnje pa ni neće skoro.. :) .. dok na jednom mjestu svakih 2-3 mj ide komplet tonera za iznos cca +900kn i tamo gledam uzeti neki tintni s bočicama tj to predložiti klijentu za uštedu jer ovako troši cca 4000kn godišnje i isplati mu se kupiti novi printer u rangu do 2000kn uz prepolovljen trošak.. no oni printaju u boji a tad prije više godina nije bilo u ponudi ovakvih cis-refil printera. Dođe vrijeme da se i taj printer baci-zamjeni, mada je ispravan i nije nešto star (cca 5god..)... tako je to i uvjek možeš pogriješiti tj sutra je nešto novo ili nova situacija kao korona.

 

edit: +.. blagodati googla-oglasa :))

-naravno, reklame koje nakon nekog traženja vidiš na ekranu, ponekad su i korisne, npr sad.. iskočio lexmark, dobra kombinacija (normalan i veći toner), sve piše pa vidi što ti se isplati ili što guštaš..

+ naravno, s brandovima koji nisu hp-glavni, uvjek provjeriš dostupnost tonera + ako uzmeš par komada miran si duže vrijeme do beskonačno .. možda neki xerox ili minolta.. u toj klasi ima dosta kvalitetnih printera.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 11:50 (ihush).
14 godina
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

e moj Ajhuše, nisi rekao bitnu informaciju:

 

mali HP laseri su zapravo Canoni i često imaju identične tonere...

 

pa se i tu da nači ušteda...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Stric_Jura kaže...

e moj Ajhuše, nisi rekao bitnu informaciju:

 

mali HP laseri su zapravo Canoni i često imaju identične tonere...

 

pa se i tu da nači ušteda...

 -da, propust.. tvoj :) tj kažem ja to više puta, hp je canon (bio), sad je samsung..

 

-a kao btw, canonov toner je u pravilu skupji (isti) jer piše canon i manje se prodaje, dok je isti taj hp jeftiniji .. mada su kao brandovi obrnuto. Tržište + neznanje što je ispod haube (isto), pa tako isti toner možeš platiti npr 80kn ili 150kn.. ovisi koja trgovina i što piše, dok često piše oboje hp-crg.. :)

-sa samungom je relativno novo stanje, pa nisu poznati identični modeli tj u opisu artikla nije navedeno i tad je teže to otkriti.

-tako da (edukativno) obično je jeftinije kupiti canon printer i hp toner, mada su isti, samo drugi logo.. no to je prošlost, sad je samsung.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

@čitatelj dobar info. od prije sam znao i koristio zamjene od Orinka na tintnim.  znači za tonere isto važi, pokrivaju cijeli spektar na sceni.

 

@ihush  opet masu  pikanterija i varijacija .. čuj, kao i čitateljevi linkovi i ovaj lexmark..to jest odskočni veći level koji odiše robusnošću i očito kvalitetnijom konstrukcijom tj trajnošću...no opet za doma.. jest-i-nije preglomazno,onako uredski.  tu me malo vizualni aspekt nervira.

ona mala govanca mi više paušu (izgleda ko kutija za držat štrucu kruha).. a solo skener bi čak spremao i vadio po potrebi...

eno podataka na onom lexmarku,kada je bila potegnuta tema vlage, uragana, cunamija..pola kilowata srče dok vari

 

 

 

.. pošto sam davnih godina osjetio kako radi ono "brojanje čipa" koliko si zamjenskih koristio, pa printer napiše..posjetite Seiko servis, vaš  Epson... jel i toneri imaju kakav čip koji broji  i razlikuje originale tj zamjenske?

 

hvala svima. sve mi je jasno. od mudrijih zaključaka , trebalo bi se držat onoga...printer traži po cijeni tonera i naoružaj se dodatnim zamjenskim.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 12:36 (torrente).
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
ihush kaže...

-a kao btw, canonov toner je u pravilu skupji (isti) jer piše canon i manje se prodaje, dok je isti taj hp jeftiniji ..

 

Sorry al ovo ti je glupost. Cak i "original" HP toner je uvjek skuplji od Canonovog tonera (dok im je Canon radio printere),

jer HP je Canonu morao placati naknadu za koristenje njihovih tonera.

 

Primjerice CRG-719 je uvjek bio jeftiniji od CE505A tonera, koji su u principu isti toneri, od Canona.

Evo ti primjer originalnih tonera - ulazna cijena bez PDV-a, VPC:

 

Zato je i HP napravio potez koji je htio - kupio Samsung Ink, ne mora vise placati naknadu Canonu za tonere,

imaju sad "in-house" proizvodju od bivse Samsung tehnologije, ne moraju u Firmwareu omoguciti koristenje

Canon tonera (prije su to morali, bilo je veoma puno problema s tim, isto kao i onemogucavanje zamjenskih tonera,

al su izgubili taj rat - korisnik je vlasnik uredjaja i moras mu omoguciti koristenja cega kod hoce - uz gubitak jamstva).

 

 

torrente kaže...

@čitatelj dobar info. od prije sam znao i koristio zamjene od Orinka na tintnim.  znači za tonere isto važi, pokrivaju cijeli spektar na sceni.

 

 

Orink mi je super jer rade i zamjenske tonere velikog kapaciteta (oznake H/HI/HX), a razlika cu cijeni zna biti nikakva.

 

Primjerice, razlika u cijeni CRG-719 i CRG-719HI je 40kn, a razlika u kapacitetu je 2300 stranica VS 6500 stranica,

dakle 3x veci kapacitet za 40% vece cijene:

https://www.nabava.net/search.php?q=ori-can-crg719

https://www.nabava.net/search.php?q=ori-can-crg719hi

 

Tu malo trgovci imaju vise lufta, jer ulazna cijena bez PDV-a, VPC, je razlika samo 10kn.

 

Al opet imam mogucnost kupnje veceg tonera za sicu.

 

ihush kaže...
-naravno, reklame koje nakon nekog traženja vidiš na ekranu, ponekad su i korisne, npr sad.. iskočio lexmark, dobra kombinacija (normalan i veći toner), sve piše pa vidi što ti se isplati ili što guštaš..

+ naravno, s brandovima koji nisu hp-glavni, uvjek provjeriš dostupnost tonera + ako uzmeš par komada miran si duže vrijeme do beskonačno .. možda neki xerox ili minolta.. u toj klasi ima dosta kvalitetnih printera.

 

Ovo preskoci, to su 10+ godina stari printeri, rabljeni, pitanje je koliko su stranica napravili,

koliko skripe i kakava je situacija sa fjuzerom (heating unit).

Vidis da ta stranica nudi hrpu starih printera, vjerovatno refurb, kupili iz EU smetlista za kunu.

"Uštedite značajan iznos novca kupnjom rabljenih laserskih printera."

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 13:36 (Čitatelj).
15 godina
online
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

-većina (svi?) imaju chip.. ali ugl nema problema sa zamjenskima (osim statistički da je jedan toner od recimo 1000 škart..).

-veličina-glomaznost.. svi pokriju neki A4 na stolu.. manji vire van, prašina po papiru + otvaranje ladice i sl. čim je i skener u igri tad je jedan uređaj praktičniji nego dva, no istina, lako je ukloniti i po potrebi spojiti ali trebaš mjesto na stolu + tad je to usb-kabel tj ograničenje udaljenosti od računala, a mreža je mreža + wlan pa pirnter-skener-kopirka može biti bilo gdje u kući, u špajzi.. ili ispod tv.. tad je pitanje što je praktičnije, tj ovisi o kući-potrebama i radnom stolu gdje držiš printer-ostalo ili neka polica gdje stoji dok ne treba..

 

-previše ispravnih-odličnih skenera sam bacio.. npr iz doba xp.. nema 64bitni driver, može od xp ali samo 32bit i tad biraj koji ćeš win, w7-10.. dok pod linuxom spojiš-radi kao i printer, no đabe kad trebaš office i win, čak meni nije problem složiti sa strane stari pc za to, kao print-sken server.. win-lin, ali čemu u kući-stanu? .. još jedna kutija koja smeta. Mada sam za dovojeno, ispada da bacim ispravno jer nema supporta i kupim kopirku .. skener nije samo čisti driver nego povezana app-installer-exe koja ovisi o osu dok mrežni print-sken ima ugl fičer da možeš poslati sken na pc tj stojiš uz kopirku dok slažeš papire i tipkom obaviš potrebno dok si s običnim skenerom oganičen usb kablom i često nema tiple za slanje skena na računalo tj moraš iči od skena do računala dok to radiš.. tj normalno je da skener stoji na stolu uz računalo, ali ako ga ne koristiš često tad je problem gdje stoji.. kopirka jednostavno ima svoje mjesto, kad trebaš upališ.. i bez računala itd. dok je kvaliteta ista (ili treba neki hifi-betmen-okulist koji vidi razliku).. da, i meni su draži-bolji posebni skeneri, no bačeni su, support, traju dovoljno da se to lako desi mada su sad ovo posljednji win10 .. već imamo situacije da su za iste win i isti hw novi driveri 1803-nadalje tj ovisiš o supportu proizvođača koji po isteku cca 5god nema obvezu .. a uredske klase u pravilu održava daleko duže pa pronađeš sve drivere za kopirke od prije +10god uredno-lako.. lakše nego za kućne uređaje od prije 5god npr prije izlaska w10, pojedine uređaje fuji-minolta-lexmark.. +20 godina, rade + support je ažuran i nema blentavih problema kao hp-chip i sl. jer su rađeni za biz-posao, traju. (jedino ponekad driver nije certificiran pa za install treba u poseban f7 mod.. fičer win10).

 

-možda je win10 stvarno posljednji pa neće biti problem driver-support za par godina.. no do sad je to problem ovisno o klasi uređaja tj supportu koji tad ima/nema. Po najavi, od jeseni neće više biti 32bitne verzije w10 pa tako ni mogućnosti za takav driver, čisto kao neka crtica-promjena i trajnost-iskoristivost jer se sve mijenja.

-ispadne mi lakše svakih nekoliko godina uzeti novu kopirku nego se natezati sa softwareom i ms odlukama.

-možda ti je skener nepotreban.. npr mobači s kamerom i sl.

-lexmark je bio samo primjer kako se google brine za nas, korisnike-kupce.. :) tj možda ti neka reklama pronađe još bolju kombinaciju od za sad izabranog hpa..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Čitatelj kaže...
ihush kaže...

-a kao btw, canonov toner je u pravilu skupji (isti) jer piše canon i manje se prodaje, dok je isti taj hp jeftiniji ..

 

Sorry al ovo ti je glupost. Cak i "original" HP toner je uvjek skuplji od Canonovog tonera (dok im je Canon radio printere),

jer HP je Canonu morao placati naknadu za koristenje njihovih tonera.

..

 -čemu riječ glupost? ako si u pravu, argument, tad je nepotrebno .. a pitaj se, možda ja griješim, možda ti? Trebaš sad link na cijenu orink hp-canon? 80kn-105kn, tj googalti znaš, pa zaključi.. kranje nepotrebna riječ bez koje se može, zar ne?

-kao što gornja rečenica kaže, količina prodaje neke robe utječe na formiranje cijene i tad je logično da će uz jednaku formulu za maržu trgovac jeftinije prodati hp nego canon, mada su isti, isti brand-dobavljač pa čak na hp piše i crg dok na canon piše samo canon.. tj tako je zavedeno u trgovini s cijenom 105kn dok je hp 80kn. Glupo? Što-tko? Čemu?

 

drugi dio.. polovno? o čemu pričaš? -novo.. a što tebi iskoči na ekranu ovisi o tvom surfanju, googleu-reklami tj kakve veze ima moj text s time što ti pročitaš nešto o rabljenoj robi i sl.

-ima li rečenica gdje sugeriram kupnju polovnog? .. tek da preveniram zabune, kad kažem stariji model, to nije polovno nego novo, starija serija, jer ima zamjesnke dok najnovije u početku možda nemaju + cijene su u početku više i isplativije je kupiti stariju seriju printera osim ako nema neki drugi fičer-razlog tj izbor + toner.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 14:00 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Za skenere je lako i kad nemaju drivere za novi OS.

Imam prestari LiDE 20, u virtualci W7 x86 i na njemu mi je instaliran CanonScan LiDE 20,

radi uredno bez frke. I ako promjenim PC, samo podignem image virtualke i sve je spremno.

 

Naravno, nemam virtualku samo za njega, za vise stvari, ali da, sve sto je USB, tako se lako digne

u virtualku i nema frke. Cak vjerujem da bi radili driveri i na W10 x86, al nisam se zamarao s tim,

imam takav setup jos od W7 x64, jer driveri nisu radili, pa lupio Vistu x86 u virtualku i kasnije upgradeao

na W7 x86 i dovidjenja.

 

Legacy Hardware treba i Legacy Software. Nista strasno. Al Network uredjaji rade u 99% slucajeva,

sto se tice printera, a skeneri u bar 40-50% slucajeva.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

I da, tko misli da je ovaj Epson super deal i povoljan ispis, vara se.

65ml flasica za 6€ do 10€ i nije neka sreca. Dok sam koristio Ink-Jet,

punio sam catrige - litru Orink tinte sam placao oko 130kn:

https://articulo.mercadolibre.com.pe/MPE-439547072-tinta-uv-litro-orink-para-impresoras-hp-epson-canon-brother-_JM

 

Dakle 1000ml za 20€ vs 65ml za 6-10€. Po tome "Epson" tinta od 650ml kosta 60-100€, odnosno Epsonova litra bi kostala oko 154€.

Smijesne su to cifre. Naravno, kad se pogleda koliko Epson, HP i Canon naplacuju za 6-8ml tinte, osobito u catrigeima

bez glava, tu ispadne da je 1ml tinte vrijedniji od 1ml zlata. Kradja na kvadrat.

 

Ljude je prebrzo uvjeriti da je nesto povoljno, jer nemaju nesto s cim ce usporediti cijene. Da, povoljno je naspram

Epson printera sa catrigeima, koji nece printat ak ti fali zute, a ti bi printao crno (samo Epson ima to smece),

i koji kad napravi odredjeni broj stranica, zakljuca se i mora na servis, jer ne postoji nikakav tool za reset countera stranica.

 

Al kad se realno pogleda, to nije povoljni ispis. Niti je ta tinta povoljna. CIS printeri su super, ako se printa puno,

i ako je potreban ink-jet. Za sve ostalo je laser bolji.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Čitatelj kaže...

 

i koji kad napravi odredjeni broj stranica, zakljuca se i mora na servis, jer ne postoji nikakav tool za reset countera stranica.

 

 Ima, ja sam sebi osobno resetirao L360 koji vec pola godine radi kod mene.

 Prije mog vlasnistva, printer je printao cca 500 listova tjedno kod proslog vlasnika.

 

 Radi se o aplikaciji...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 14:46 (Batista).
16 godina
neaktivan
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Čitatelj, ja imam od nekih starih navika i sada na Win10 jednu particiju gdje se nekada zabavim sa virtualboxom.

znači jesam shvatio...sada uđem u probleme i nemam podršku nekog hw na win10.. gurnem dokument u virualbox i tamo sa win7 isprintam?

 

Drugo pitanje...na ovim jeftinim laserima..vidim komentare po amazonu od ljudi koji su eventualno naveli frustrirajuću ,ali normalnu pojavu.

oni ne mogu ispljunut rafalno 15-20 stranica jer se pregriju i onda se čeka 10 min da odahnu.. jel i taj faktor nestaje na onim jačim kutijama kao onaj lexmark?

 

Treće pitanje.. ovo je najjeftiniji u ovoj trgovini color. Dolje u opisu vidim 4 tonera. svaki je cca 400kn. pa gdje je tu računica...i gdje je to ugurano ako su mu onolišne dimenzije? ajd, ima i duplex..ali 4 boje 1600kn.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
torrente kaže...

Čitatelj, ja imam od nekih starih navika i sada na Win10 jednu particiju gdje se nekada zabavim sa virtualboxom.

znači jesam shvatio...sada uđem u probleme i nemam podršku nekog hw na win10.. gurnem dokument u virualbox i tamo sa win7 isprintam?

 

Drugo pitanje...na ovim jeftinim laserima..vidim komentare po amazonu od ljudi koji su eventualno naveli frustrirajuću ,ali normalnu pojavu.

oni ne mogu ispljunut rafalno 15-20 stranica jer se pregriju i onda se čeka 10 min da odahnu.. jel i taj faktor nestaje na onim jačim kutijama kao onaj lexmark?

 

Treće pitanje.. ovo je najjeftiniji u ovoj trgovini color. Dolje u opisu vidim 4 tonera. svaki je cca 400kn. pa gdje je tu računica...i gdje je to ugurano ako su mu onolišne dimenzije? ajd, ima i duplex..ali 4 boje 1600kn.

 

Ja si u virtualci postavim jednu zajednicku "print" mapu, kojoj virtualka ima pristup citanja, i jednu mapu "scan" u kojoj virtualka ima pristup pisanja.

U "print" stavim dokumente koje moram isprintati, a u "scan" skeniram preko virtualke.

 

To ti je tak jednostavno postavit, da je zapravo djecja igra, osobito preko Virtual-Boxa, on je jos jednostavniji i free.

 

Nisam jos cuo za pregrijavanje laserskog printera, nema tu sta pregrijat se. Eventualno da ne moze dovoljno zagrijat,

al onda vec imas problem sa fjuzerom (heating unit), tj. ostavlja ti "dupli" trag na papiru, nije "fiksirao" prah na papir kako treba.

 

Taj nebi kupovao, dok ne dodje vise zamjenskih tonera.

https://www.nabava.net/toneri?q=hp+117a

 

Ak ti treba printer, prvo smisli sto ti treba i stavi na papir:

1. Boja ili monokromatski

2. Mreza ili samo lokalno USB (preporucam mrezu ako ti moze uci u cjenovni rang)

3. Duplex ili handarbeit

4. Multifunkcijski ili cisto printer

5. Jeftin printer i skupi toner, ili obratno

 

I to si poslozis, odaberes si koliko zelis novaca trosit na printer, a koliko na tonere,

i krenes u potragu. Nije problem, mogu ti pomoci oko toga. Al poucen iskustvom - jeftin printer na kraju ispadne skup.

 

Batista kaže...

 Ima, ja sam sebi osobno resetirao L360 koji vec pola godine radi kod mene.

 Prije mog vlasnistva, printer je printao cca 500 listova tjedno kod proslog vlasnika.

 

 Radi se o aplikaciji...

 

Za Epsona nikad nisam uspio nista naci, jer javno ne postoji. Za Canona je prije postojalo,

IPTools se zvao set programa (zato sto je Canon imao seriju printera IP, kasnije i MP, radilo je na svima),

resetiras counter, ocistis waste ink spuzvicu i picis dalje.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Čitatelj kaže...

I da, tko misli da je ovaj Epson super deal i povoljan ispis, vara se.

65ml flasica za 6€ do 10€ i nije neka sreca. Dok sam koristio Ink-Jet,

punio sam catrige - litru Orink tinte sam placao oko 130kn:

https://articulo.mercadolibre.com.pe/MPE-439547072-tinta-uv-litro-orink-para-impresoras-hp-epson-canon-brother-_JM

 

Dakle 1000ml za 20€ vs 65ml za 6-10€. Po tome "Epson" tinta od 650ml kosta 60-100€, odnosno Epsonova litra bi kostala oko 154€.

Smijesne su to cifre. Naravno, kad se pogleda koliko Epson, HP i Canon naplacuju za 6-8ml tinte, osobito u catrigeima

bez glava, tu ispadne da je 1ml tinte vrijedniji od 1ml zlata. Kradja na kvadrat.

 

Ljude je prebrzo uvjeriti da je nesto povoljno, jer nemaju nesto s cim ce usporediti cijene. Da, povoljno je naspram

Epson printera sa catrigeima, koji nece printat ak ti fali zute, a ti bi printao crno (samo Epson ima to smece),

i koji kad napravi odredjeni broj stranica, zakljuca se i mora na servis, jer ne postoji nikakav tool za reset countera stranica.

 

Al kad se realno pogleda, to nije povoljni ispis. Niti je ta tinta povoljna. CIS printeri su super, ako se printa puno,

i ako je potreban ink-jet. Za sve ostalo je laser bolji.

Nepotrebno kompliciraš jednostavnu situaciju. Epson je super povoljan i nema bolje color opcije za običnog korisnika ili manju firmu. Možeš ti kupiti i bačvu tinte za 50$, ali kakva korist od toga običnom korisniku? Doma će čuvati 4 bačve (CMYK) tinte? Koju mora potrošiti u određenom roku inače može propasti? Znaš li koliko bi kolegi trebalo vremena i papira da potroši 4L tinte?

 

Jasno sam gore napisao usporedbu, laser original, laser zamjenski toner i ecotank. Mogao sam još ubaciti usporedbe radi original cartridge (koji su jako skupi) i zamjenske, ali mislim da nema potrebe.

Zamjenski toneri su više nego povoljni za kućnog korisnika, a ecotank je toliko jeftin da ti je skuplji list papira od ispisa. Može li jeftinije? Može, ali ima li potrebe, ako ovo radi sasvim dobro bez gnjavaže, prljanja i sličnog.

Koristio sam manje više sve opcije u proteklih 20 godina od injekcija, ručno napravljenog CISSa, punjenja praha... i ovo je do sada najbolje gotovo rješenje.

 

Laser je ok ako si zadovoljan sa c/b ispisom koji će biti kvalitetan i brz. Tu nema konkurencije.

 

Osobno više nikada u urede ne bi vratio laser, radi sljedećih razloga:

- griju, škripe, zuje i bruje

- zamjenski toneri se često "raspadnu" posebno oni sa više punjenja pa tog praha bude svugdje, djelatnike boli briga kako ih trpaju u printer

- nema boje, volim imati opciju printanja što god mi padne na pamet, pa tako i fotografija ili ubaciti malo boje u c/b dokument

- multifunkcijski uređaj, idealno za doma i male urede, imaš sve u jednom, kopirku/skener, dimenzijama daleko manje od multifunkc. lasera

 

E sad to vrijedi za naše potrebe, da printamo tisuće papira dnevno uglavnom tekstova onda bi tu bio laser, ovako za do 100 papira dnevno ovo je i više nego dobra opcija.

 

Kolegi bi savjetovao kako sam već napisao da gleda prema potrošnom materijalu, a ne prema modelu printera, vidim da je slično napisao i kolega ihush. Isto tako bi mu savjetovao da za doma gleda model koji ima wifi i dobru android/ios aplikaciju tako da može printati i sa mobilnih uređaja, duplex ukoliko mu je to bitno i često printa obostrano i skener u sklopu printera (multifunkcijski uređaj) jer je daleko praktičnije nego imati odvojene uređaje. Danas će svaki skener dobro odraditi posao nema tu nekakve prevelike razlike, osim ako se neće koristiti za posebnu namjenu grafičku pripremu i slično, onda se gledaju profesionalni uređaji.

 

Ovo zadnje što si napisao nema previše smisla, CISS printeri su odlični ako se printa malo ili puno jer su stotinama puta povoljniji od original cartridga. Za sve ostalo je laser bolji? Za što to sve ostalo? Ako printaš c/b dokumente, naravno, ali to nije sve ostalo, trebalo je obrnuto pisati, laser je bolji ako se printa c/b, a za sve ostalo je bolji ink-jet jer može ponuditi puno više od lasera.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 16:40 (mzopg).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
mzopg kaže...
laser je bolji ako se printa c/b, a za sve ostalo je bolji ink-jet jer može ponuditi puno više od lasera.

 razlučio si temeljito kao i ihush svrsishodnost oba svijeta, kapljičnog i tonera.  baš je tema do u detalje izrodila jedan wiki-elaborat-printanja.

meni se sviđaju ova rješenja kao Epsoni. sviđa mi se napredak sa novim tankovima.

u cijeloj ovoj temi @guslac mi je nabio problem u glavi. i da je on iznimka...dobio čovjek 2 puta problematično razmazivanje... ali u prikrajku psihe čuči onaj efekt,kad nešto prdne, sve bacam u smeće..i skener jer je all in one.

čak mi je sada to utemeljena i zabetonirana stavka. sviđa mi se i htio vi solo canon skener.

i jebemu miša...nije zanemariv broj komentara...a eto, ja imam neki čudni običaj za sve čitat po amazonu,od švaba do amera...piše, verificiran kupac uređaja..i on sad istovara pohvale ili pokude... i sve 5 ,osim tog famoznog šlajfanja glave...malo-malo,pa šlajfaj.

da nije ove teme, ne bi ni znao da ima neka spužva što sakuplja sav taj šut.

 

eto..te dvije sitnice me progone.

i još nešto...sjećam se prije par godina.  kupuje žena neke pudere i šminke u DM-a... ja sqrcan nakon 40 min čekanja..vidim imaju aparat za razvijanje slika. užeraš micro usb u mob i razviješ xy slika za siću.  znaš što mi je prošlo kroz glavu?  baš printeri i reklamiranje.. uživajte u svom color pljuckavcu uz desetak foto papira.  al to je ekonomski ubitačno (imao sam ja davno pljuckaša epsona s kojim je došao špil foto papira)

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
mzopg kaže...
Nepotrebno kompliciraš jednostavnu situaciju. Epson je super povoljan i nema bolje color opcije za običnog korisnika ili manju firmu. Možeš ti kupiti i bačvu tinte za 50$, ali kakva korist od toga običnom korisniku? Doma će čuvati 4 bačve (CMYK) tinte? Koju mora potrošiti u određenom roku inače može propasti? Znaš li koliko bi kolegi trebalo vremena i papira da potroši 4L tinte

 

 

Ako mislis da je litra = bacva, onda znam zasto tvrdis da imas pitona u gacama

 

Ne moras kupit litru, imas boce od 300ml i 500ml, a mogu stajati godinama, nista im ne bude.

Ja sam trosio skoro dvije boce crne godisnje, a kolore 2 boce na tri godine, sasvim solidno.

 

I sve sto sam printao je bilo na HQ, a ne na draft, na sto Epson testira svoje kapacitete,

a i sama brzina ispisa im nije po zadnjim ISO standardima - Epson mjeri broj stranica

sa 30% popunjenosti za color, i broj stranica koje printerov mehanizam moze provuci u minuti,

a to definitivno nije broj ispisanih stranica u minuti - realno ispise 3-4 stranice u boji, i ako toliko, kralj si.

 

Laser je svakako bolji - nema buke i cviljenja od pol sata, dok isprinta jednu A4 fotografiju,

nema susenja glavi (jer glave nema), nema zmazanih prstiju od tinte, niti kapanju po stolu ako su glave neispravne

(tinte sa glavama), nema "linija" izmedju spojenih dijelova, kako glava ide lijevo-desno, ispisuje max po 1cm debljine,

i tko se dobro zagleda, vidi tu liniju, a osobito se vidi u draft modu.

Takodjer papir se ne mora susiti, jer kad radis fotografiju u HQ modu na ink-jetu, izadje mokar, izdeformiran,

i ako nemas dobar papir, triput se prekrsti da se poravna.

 

Sve u svemu, ink-jet ima smisla samo u par slucajeva, primjerice ploteri, gdje se ne isplati toliko veliki fjuzer ugradjivati,

ionako kostaju ploteri previse, a laserski ploteri jos vise. Druga stvar je da su OK za ispis na CD/DVD medije,

jer laser bi unistio medij - ali tko danas to jos treba? Ne znam kad sam zadnji put koristio CD/DVD na poslu, a ni doma,

osim BD filmove na PS3.

 

Ako ces koristiti Canon foto printer, koji ima vise boja od CMYK-a, dakle sivu, svjetlo sivu, svjetlo plavu i svjetlo crvenu,

onda ima smisla jer printas samo na foto papiru, ali da je brze i ekonomicnije od lasera - nije.

 

Al takav priner kosta u startu vise nego laser, dakle ne mozes ni tad opravdat ekonomicnost, samo kvalitetu

boja u ispisu, jer sa vise kombinacija boja mozes dobiti tocnije detalje.

 

Canon Pro 100S primjerice je blize 500€, set originalnih tinti, 8 komada od 13ml je oko 90€, pa si misli.

A sa tim tintama ces isprintati 100 fotografija max, i to u economy modu, i to samo u slucaju

da ih printas odjednom. Ako ti printer stoji, boja se susi, glava se susi, svaki put mu treba boja za ocistit glavu itd itd.

 

Laser je ekonomicniji i tocka. CIS je super, ali da je ekonomicniji - nije.

A nije ni brzi. I ne moze se primjenjivati bas u industriji, gdje su vece temperature, kolicina cestica u zraku je povecana itd itd itd.

Cak se i laser u tim uvjetima bori, tu su najbolji termo-transfer printeri sa trakama, ali to su vecinom monokromatski uredjaji.

 

Ako bi vec isao na CIS, onda Canon G5050 za 230€, povoljniji i pouzdaniji od Epsona, ima duplex i mrezu,

Epson ispadne kino - jedino sto ima je skener, nema ni duplex ni mrezu (a ima WLAN, bravo Epson).

 

Uz to kupit 500ml Orink boce, 4 komada za 250-300kn i miran si pol godine do godinu dana.

 

Ili laser, pa kupis za 150kn zamjenski toner za 6300 stranica, ubacis i zaboravis da postoji. Kolori 3700 stranica al opet OK.

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 17:10 (Čitatelj).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Čitatelj kaže...

Ako mislis da je litra = bacva, onda znam zasto tvrdis da imas pitona u gacama

 

Ne moras kupit litru, imas boce od 300ml i 500ml, a mogu stajati godinama, nista im ne bude.

Ja sam trosio skoro dvije boce crne godisnje, a kolore 2 boce na tri godine, sasvim solidno.

 

I sve sto sam printao je bilo na HQ, a ne na draft, na sto Epson testira svoje kapacitete,

a i sama brzina ispisa im nije po zadnjim ISO standardima - Epson mjeri broj stranica

sa 30% popunjenosti za color, i broj stranica koje printerov mehanizam moze provuci u minuti,

a to definitivno nije broj ispisanih stranica u minuti - realno ispise 3-4 stranice u boji, i ako toliko, kralj si.

 

Laser je svakako bolji - nema buke i cviljenja od pol sata, dok isprinta jednu A4 fotografiju,

nema susenja glavi (jer glave nema), nema zmazanih prstiju od tinte, niti kapanju po stolu ako su glave neispravne

(tinte sa glavama), nema "linija" izmedju spojenih dijelova, kako glava ide lijevo-desno, ispisuje max po 1cm debljine,

i tko se dobro zagleda, vidi tu liniju, a osobito se vidi u draft modu.

Takodjer papir se ne mora susiti, jer kad radis fotografiju u HQ modu na ink-jetu, izadje mokar, izdeformiran,

i ako nemas dobar papir, triput se prekrsti da se poravna.

 

Sve u svemu, ink-jet ima smisla samo u par slucajeva, primjerice ploteri, gdje se ne isplati toliko veliki fjuzer ugradjivati,

ionako kostaju ploteri previse, a laserski ploteri jos vise. Druga stvar je da su OK za ispis na CD/DVD medije,

jer laser bi unistio medij - ali tko danas to jos treba? Ne znam kad sam zadnji put koristio CD/DVD na poslu, a ni doma,

osim BD filmove na PS3.

 

Ako ces koristiti Canon foto printer, koji ima vise boja od CMYK-a, dakle sivu, svjetlo sivu, svjetlo plavu i svjetlo crvenu,

onda ima smisla jer printas samo na foto papiru, ali da je brze i ekonomicnije od lasera - nije.

 

Al takav priner kosta u startu vise nego laser, dakle ne mozes ni tad opravdat ekonomicnost, samo kvalitetu

boja u ispisu, jer sa vise kombinacija boja mozes dobiti tocnije detalje.

 

Canon Pro 100S primjerice je blize 500€, set originalnih tinti, 8 komada od 13ml je oko 90€, pa si misli.

A sa tim tintama ces isprintati 100 fotografija max, i to u economy modu, i to samo u slucaju

da ih printas odjednom. Ako ti printer stoji, boja se susi, glava se susi, svaki put mu treba boja za ocistit glavu itd itd.

 

Laser je ekonomicniji i tocka. CIS je super, ali da je ekonomicniji - nije.

A nije ni brzi. I ne moze se primjenjivati bas u industriji, gdje su vece temperature, kolicina cestica u zraku je povecana itd itd itd.

Cak se i laser u tim uvjetima bori, tu su najbolji termo-transfer printeri sa trakama, ali to su vecinom monokromatski uredjaji.

 

Ako bi vec isao na CIS, onda Canon G5050 za 230€, povoljniji i pouzdaniji od Epsona, ima duplex i mrezu,

Epson ispadne kino - jedino sto ima je skener, nema ni duplex ni mrezu (a ima WLAN, bravo Epson).

 

Uz to kupit 500ml Orink boce, 4 komada za 250-300kn i miran si pol godine do godinu dana.

 

Ili laser, pa kupis za 150kn zamjenski toner za 6300 stranica, ubacis i zaboravis da postoji. Kolori 3700 stranica al opet OK.

 

Ne treba sve bukvalno shvaćati, pa tako ni primjer s bačvom.

 

Savjete sam prilagodio kolegi i njegovim potrebama, što sad njega briga za litru tinte ili 300ml kad je za njegove potrebe 70-100ml tinte dovoljno za duži period.

 

Ovo drugo, stvarno mi se ne da više trošiti vrijeme na traktate. Često ljudi ovdje guraju svoje želje i viđenja bez da razmisle što je potrebno i traženo.

 

Pokušavaš generalizirati stvari, a u jednadžbu ne uzimaš najbitniju varijablu, a to je korisnik. Kako mu možeš išta savjetovati, a da ne znaš njegove potrebe?

Što će mu 2L tinte, ako printa 50 stranica dnevno? Kakve veze ima je li to tebi najbolja varijanta kad njemu nije.

 

Color laser ne bi ni neprijatelju preporučio, osim ako mu to nije alat za posao, a onda se priča o ozbiljnim uređajima, a tko je željan eksperimentiranja neka slobodno proba, ja sam prošao tu školu. Početni color laseri imaju 600dpi rezoluciju ispisa, dok početni inkjet ima i do 4 puta veću rezoluciju, ima li smisla pričati o kvaliteti ispisa?

 

U kontekstu upita kolege i njegovog načina korištenja laser u usporedbi sa ecotank sistemom nije ekonomičniji i ne može biti ekonomičniji, pa čak i ako se gleda samo c/b ispis, a ti si misli što želiš, znam koliko mi trošimo na tintu, a koliko na tonere u ovih par manjih ureda. Ecotank kupiš i miran si dvije-tri godine i to u uredu koji svakodnevno printa, aj mi nađi laser koji to može? Da ne govorim o dodatnom održavanju i potrošnom materijalu.

 

To se lako izračuna, pa napravi računicu kad ti moja od prije nije dobra.

 

Kakve veze sad ima primjena u industriji? Pričamo o kućnom printeru, pa nećemo sad o solventima i digitaliji.

7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Ne zelim vidjeti facu nekoga, kad mora dnevno isprintati 100 stranica u boji, i od toga recimo 20 fotografija.

Ink-jet, kliknes "print" i fino odes na kavu, za 25-30min gotovo, ako imas srece.

 

Laser, recimo 2-3min, ovisno koliko brzo provlaci papir kroz mehanizam.

 

Ili recimo ekipa koja printa 5 stranica mjesecno. Kad god pozeli printati,

prvo dva tri head-cleaninga, pa nozzle-check, pa opet nije kak spada,

pa dva tri head-cleaninga, e sad je bolje, pa ulij jos tinte jer je cleaning pocuclao

10ml, i nakon 40min borbe mozes napokon nesto i isprintati.

 

Laser, kliknes print i to je to. Dobijes svojih 5 stranica kad god pozelis, u bilo kojem danu u mjesecu.

 

A to za odrazvanje, to su price za malu djecu - ne ovisi o tipu printera, tip uvlacenja papira.

Ako imas printer sa ladicom, naravno da ces jednom u pol godine ocistiti pick-up roller, al to ces

napraviti neovisno dali je ink-jet ili laser. Cak i ako imas top-loading gravitacijski unos papira, i on ima pick-up role,

samo ih na prvu ne vidis, i teze dodjes do njih. Ako ih redovno ocistis i pazis da se ne isuse, ne moras ih ni mjenjati.

Kad se konacno i nakon 25.000 stranica i potrose - jedan trik, skines pick-up roller (na laserima je 30s posla),

i okrenes gumicu na drugu stranu, i jos mozes napravit toliko stranica (ako si redovno odrzavao, da se gumica nije sasusila).

Ako nisi odrzavao i gumica se skroz sasulila, kupis cijeli pick-up roller za 7-9€ i zamjenis, ne moras ni rastavljat printer.

Kod printera koji nemaju ladicu i kojima je pick-up roller teze dostupan - imas rastavit cijeli printer, sretno sa sat vremena servisa.

 

Nitko ne spominje zamjenu glave na printeru. Ok, na Canonu je to vecinom lako, otklopis, izvadis i stavis novu,

ali i ona kosta vrlo cesto preko 80€, pa sve do 230€. Isplati se glavu promjeniti nekome tko svaki dan printa,

ali osobi kojoj se glava sasusi od neprintanja, mjenjanje glave je neisplativo.

 

Sto s tice rezolucije, to se slazem, 600x600dpi-a nece nikad biti 4800x1200dpi-a, osobito jer je kod Canona

velicina kapljice 1 pikolitar, dok kod Epsona i HP-a je to najcesce 3 pikolitra, dakle samim time Canon ink-jet

ima 3x precizniju tockicu od drugih. I zato sam napisao, da je za foto-papir ink-jet bolji, no u tom slucaju

moras kupiti printer sa 8 tinti, da bi dobio donekle foto-realisticnu fotografiju, jer CMYK nikad nece biti RGB,

dok sa CcMmYKGg (light magenta, cyan i grey, negdje pise "photo" magenta i cyan) mozes dobiti mnogo vise detalja

kod fotografija. Al racunaj da taj printer kosta u startu 470-500€, i da nemas CIS sistem, nego obicne "patrone" sa tintom,

nisu skupe, al eto, 8 komada po 14ml, ako kupujes originale to ti je 90€ navise, zamjenske se nadju za 40€.

 

Tako da, sve ima svoje prednost i mane, ali za obicnog kucnog korisnika je laser uvjek povoljnija i pouzdanija solucija.

 

Ok, ti hoces printat fotografije na foto papir. Kupit ces 20 foto papira za 30ak kn, kupit ces za 500€ printer i 40€ zamjenski tinti,

isprintat ces na tih 20 A4 foto papira ukupno 40 fotografija, al ces usput ostati na pola puta bez tinte, jer 14ml ti nece biti dosta,

dakle dodaj jos jedan set od 40€ tinte.

Nakon toga ces ili skaricama rezati foto-papir, i nece ispasti ravno, ili ces staviti papir na dasku za povrce, staviti ravnalo uz brid i skalpelom

obrezati oko fotografije, i tad ces imati ravan brid fotografije. I bit ce dobre fotografije, ali daleko od toga da ce biti kao sublimacijski printeri,

koji ce dati stvarne RGB boje, tj. kako vidis fotografiju u DMG-u/JPEG-u, takvu ces dobiti i na papiru.

 

I sad ta zayebancija tebe kosta 500+40+40=580€ + 20kn papira, plus ravnalo i skalpel valjda imas, ili ces mozda jos uloziti

350-450kn za osnovni rezac papira. I kad pogledas koliko te tih 40 fotografija kosta, stvarno nema neke ekonomske racunice,

osim da to radis za novce, preslike, ili nesto trece, na cemu ces vratiti ulozen novac. 14.50€ po fotografiji je puno.

Za te novce odem u DM, ustekam USB ili SD karticu na Foto-corneru, odaberem fotografije koje me zanimaju, pricekaj 3min i automat

mi ispljune kuvertu sa fotografijama, koje me kostaju 0.30€ po komadu, sublimacijski isprintane na foto-glossy papiru, strojno izrezane.

 

Po tome je kucnom korisniku mono laser idealan, kome treba boja, i color laser isto, za sve tablice i dokumente je to savrseno dovoljno.

A opet sa zamjenskim tonerima je daleko ispred ink-jeta, jer 6500 stranica toner (koji je ujedino i nov bubanj) za 150kn je kradja.

Prosjecnom korisniku koji printa 10 stranica teksta dnevno, to je 2 godine toner. A onima koji printaju vise, kao ja, potrosit ce takva

dva do tri godisnje. I tu me vise ispadne papir nego toner.

 

500 papira od 80 grama je 11kn. Recimo da od tonera sa kapacitetom od 6300 stranica bez problema svaki put isprintam 6500 (vrlo cesto isprintam

i preko 7500 stranica, jer ovisi o popunjenosti stranice), dakle 6500 stranica papira mi treba 13 paketa papira, 13x11=143kn.

Toner me ispadne 139kn.

 

Ako ne racunam printer koji sam jednokratno platio i koristim izmedju 5 i 7 godina, po tome me stranica teksta kosta 0.043kn.

 

Epson tvrdi da njihovih 65ml moze isprintati "do" 4500 stranica, ali to je naravno u draft modu sa 30% popunjenosti stranica,

kad se printa odjednom, dakle bez ciscenja glave, gubljenje tinte susenjem/isparivanjem itd.

 

Dakle 11€ za 4500 stranica, dakle za 6500 stranica ti trebaju dvije boce, al ukupna kolicina tinte u novcu je 15.89€,

dakle oko 119kn. I da, po toj racunici ti ispadne 0.040kn po stranici, dakle usteda od 0.003kn po ispisu,

ALI samo u slucaju da printas draft (najniza kvaliteta, najbrzi ispis), i da ti je popunjenost stranice do 30%, te printas odjednom bez gubitka tinte.

 

U praksi ce to izgledati drugacije - popunjenost stranice izmedju 70 i 90%, neces printati 6500 stranica u jednom danu, 20-30% tinte ces izgubiti

na ciscenju glave, tako da ce ti za 6500 stranica trebati ne 2 bocice od 65ml, nego 10 bocica od 65ml (to je 650ml, il kak bi neki rekli "bacva"),

a 10 bocica od 11€ je 110€, dakle 825+143kn=968kn, sto daje ukupnu cijenu od 0.148kn po stranici, sto je tocno 10 lipa i sitno skuplje od lasera po stranici.

 

Nema na cemu!

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Čitatelj kaže...

 

500 papira od 80 grama je 11kn. Recimo da od tonera sa kapacitetom od 6300 stranica bez problema svaki put isprintam 6500 (vrlo cesto isprintam

i preko 7500 stranica, jer ovisi o popunjenosti stranice), dakle 6500 stranica papira mi treba 13 paketa papira, 13x11=143kn.

Toner me ispadne 139kn.

 

Epson tvrdi da njihovih 65ml moze isprintati "do" 4500 stranica, ali to je naravno u draft modu sa 30% popunjenosti stranica,

kad se printa odjednom, dakle bez ciscenja glave, gubljenje tinte susenjem/isparivanjem itd.

 

Dakle 11€ za 4500 stranica, dakle za 6500 stranica ti trebaju dvije boce, al ukupna kolicina tinte u novcu je 15.89€,

dakle oko 119kn. I da, po toj racunici ti ispadne 0.040kn po stranici, dakle usteda od 0.003kn po ispisu,

ALI samo u slucaju da printas draft (najniza kvaliteta, najbrzi ispis), i da ti je popunjenost stranice do 30%, te printas odjednom bez gubitka tinte.

 

U praksi ce to izgledati drugacije - popunjenost stranice izmedju 70 i 90%, neces printati 6500 stranica u jednom danu, 20-30% tinte ces izgubiti

na ciscenju glave, tako da ce ti za 6500 stranica trebati ne 2 bocice od 65ml, nego 10 bocica od 65ml (to je 650ml, il kak bi neki rekli "bacva"),

a 10 bocica od 11€ je 110€, dakle 825+143kn=968kn, sto daje ukupnu cijenu od 0.148kn po stranici, sto je tocno 10 lipa i sitno skuplje od lasera po stranici.

 

Nema na cemu!

 

Sve 5, u dosta toga se slažemo u dosta toga i ne jer si opet otišao u drugu primjenu...

 

Daj mi molim te link na taj toner koji je deklariran za 6500 stranica, dođe s bubnjom, košta 150kn i nema yield 3-5% već kako ti pišeš najmanje 15-20%.

Ako to postoji onda je to stvarno poklon i odlična opcija.

 

Prema mom iskustvu toner deklariran na 6500 str. zamjenski neće izbaciti više od 2000-2500 stranica. Plafon. Provjereno na hrpi Samsung i HP uređaja. Original toner će izbaciti nešto više, ali ovi zamjenski nikako. Pa me zato zanima koji ti to imaš stroj.

 

Kada ubaciš u računicu realne brojke onda se i cijena otiska mijenja, uz to tinte su kod nas 50kn, ne 75kn, nije strašna razlika, ali x4 za komplet eto 100kn razlike.

 

Po tebi Epson troši 3x više za medium kvalitetu (slažem se), ali zamjenski toner izbacuje i do 7500 stranica na medium kvaliteti? E kad bi to tako stvarno bilo. Možeš ga u eco modu navući na možda +1000 kopija, ali to je onda otisak gori od drafta kod inkjeta ili tu negdje u najboljem slučaju.

 

Za color lasere, ove početne modele, zamjenski toneri komplet su oko 300kn = 1000 str. 5% yield, znači u realnosti to je oko 300str. ispisa, ako se ne printaju samo fotke = 1kn / otisak.

 

Kod inkjeta komplet tinte 200kn (65ml model iz teme) = 4500 str. (recimo da si u pravu i da je to 30% draft mode, obično tako rade i stave minimum), u realnosti idemo x6 za veću ispunjenost stranice i bolju kvalitetu = 750 str. = 0,26kn / otisak.

 

Znači u grubo je laser 4x skuplji i to sa zamjenskim tonerima. E sad možeš ti koristiti tintu u litrama koju si spominjao i veće tonere pa će razlika biti još veća. Možemo tintnima uračunati gubitak tinte, ali isto tako trebaš računati i gubitak kod lasera jer često s tim zamjenskim bude problema. Isprinta do pola pa ode čip ili pokazuje da je prazan, pa za*ebancija s tim i puno sličnih problema.

 

Kod inkjeta za ovaj ecotank mogu samo da 4 godine već stoji na istom mjestu i printa, jednom godišnje se dopuni tinta i to je to. Sa prijašnjim inkjet sistemima je to bila za*ebancija, ako sam ručno puniš cijeli se za*ereš tintom, injekcije, homemade ciss sve je to bilo samo za strpljive i iskusne, ovo je sada prvi put da nešto radi kako treba iz kutije.

 

Ako imaš nekakav color laser koji ima jeftiniji otisak od ovog inkjeta daj linkove da vidimo, ne kažem da to nije moguće, ali bi volio viditi i probati. Ne pratim lasere već neko vrijeme pa je moguće da je i tu došlo do većih promjena.

15 godina
online
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
mzopg kaže...
..

 

Daj mi molim te link na taj toner koji je deklariran za 6500 stranica,..

 -ima tonera (hp-3xxx) ali nema više dostupnih printera :) .. tj prepucavate se oko ekstremnih-suprotnih primjera koji ne služe ničemu. npr standard mjernejna broja stranica 5% dok se u slučaju slike-fotke to penje na 100% jer je slika, ne text.. + više, pa i par puta tj mješanje-nianse koje se postižu dodatnom bojom ili miješanjem koje znači da na isti pixel papira ide više kapljica boje.. ne jedna tako da se svaka brojka može izbaciti kao extrem kao loto-jackpot.. no to nije prosjek, to nije ono što konkretno forumaš traži i najvažnije, nije pomoć što je smisao teme oko izbora printera prema potrebama konkretnog korisnika nego nešto što 'meni' odgovara, tj ako gledamo vas dvojicu tinta-laser suprotne strane tj vaše potrebe-razlozi dok forumaš ima svoje razloge pa i izbor koji može biti i pogrešan, ali je njegov, ne vaš.

 

-bolji način, predložite i navedete prednosti-mane.. i osoba odluči što joj odgovara.. istina i ovo ima smisla, jer se u 'svađi' ponekad otkriju neke mane ili prednosti koje nismo prije gledali + više ljudi više zna ili lakše pronađu odgovarajući printer no treba stati u predlaganju, odluku prepustiti kupcu, ne forsirati 'svoju stranu' neovisno tko je u pravu jer nitko nije, jer ste oboje istovremeno, jer postoje extremi itd.. dok je potreba forumaša nešto deseto od ovog o čemu sad imate rat..

-zato kao pravilo, ne sugeriram npr neki brand, osim napomene da je npr hp dominantan pa time lakše dobavljiv-ponuda potrošnog.. ostalo je izbor, ne moj nego 'njegov' ... ne vaš pa time ni vaši razlozi za ili protiv. Banalna razlika, ja i on ne živimo u istom gradu, tad nećemo kupovati istu robu u istoj trgovini jer ovisimo o lokalnoj trgovini, dok je npr čitatelj ako se dobro sjećam, u austriji.. i ima kurčevu percepciju (kako li se već naziva ona osoba-organ na čelu austrije..) :) .. kao humor za kraj, za opustiti malo svađu, jer je beskorisna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
mzopg kaže...
Sve 5, u dosta toga se slažemo u dosta toga i ne jer si opet otišao u drugu primjenu...

 

Daj mi molim te link na taj toner koji je deklariran za 6500 stranica, dođe s bubnjom, košta 150kn i nema yield 3-5% već kako ti pišeš najmanje 15-20%.

Ako to postoji onda je to stvarno poklon i odlična opcija.

 

Čitatelj kaže...

Primjerice, razlika u cijeni CRG-719 i CRG-719HI je 40kn, a razlika u kapacitetu je 2300 stranica VS 6500 stranica,

dakle 3x veci kapacitet za 40% vece cijene:

https://www.nabava.net/search.php?q=ori-can-crg719

https://www.nabava.net/search.php?q=ori-can-crg719hi

 

Vec sam ti linkao toner par postova iznad. Koristim ga u HP-u P2055dn koji sam kupio 2017.,

i do sredine 2018. se mogao kupiti, makar je stariji model, temeljen na Canon LBP6300dn,

koji se ne prodaje od 2013., imao sam jednog 8 godina, od 2009. do 2017., nakon 173.000 stranica

je dao svoje - dakle ni 27 zamjenskih tonera na njemu nisam potrosio.

 

Za razliku od uredskog printera Konica Minolta bizhub 423 koji sad ima preko 700.000 stranica,

ali se opet isplate zbog brzine rada, automatskog skenera, automatsko busenje rupa,

automatsko klamanje, A3 format, 4 ladice, automatsko podesavanje postanskog papira sa logo-om itd,

a i "toner" nije nista drugo nego boca sa prahom, a sve drugo se mijenja po potrebi.

To je svakako najisplativiji oblik printera, ali ne za kucnog korisnika.

 

 

A u boji koristim HP CP1025nw iz 2012., temeljen na Canon LBP7010C, gdje opet koristim zamjenske Canon

tonere, jer su povoljniji od HP-ovih tonera, a to su Canon CRG-729(C/M/Y/K) odnosno HP CE310A (310/311/312/313).

Ti su toneri 60kn komad, za printanje tabela u boji doma su savrseni. Dakle 4x 60kn za 1000 stranica u boji (u praksi do 1300 izvucem od svakog),

to nije puno.

 

Takvi laseri se vise ne proizvode danas, zato uvjek treba gledati generaciju-dvije-tri unatrag, makar printer bio iz 2016., ako je dobar,

i ima povoljne tonere sa bubnjem, to je onda pravi izbor.

 

Od kvarova ne mogu reci da ih imam puno, na LBP6300 sam zamijenio fjuzer na 76.000 stranica, a na CP1025nw mi je krepao LAN,

i to nisam mijenjao, jer nisam uspio nabaviti taj dio maticne ploce po normalnoj cijeni - ima u SAD-u za 10$, al shipping je 50$,

pa me ni ne zanima:

https://www.ebay.at/itm/RM1-9474-020CN-FORMATTER-PCB-ASSY-SID/163483356537?hash=item26105e0d79:g:HOYAAOSwHiBexwik

 

A i radi WLAN, makar mi je drazi LAN, jer ne volim imati dodatni radijo od printera da mi kvari Wifi signal, tako da je WLAN vecinom iskljucen.

 

Sto cu slijedece uzeti od printera, kad ostanem bez sadasnjeg setupa?

Sigurno laser, vjerovatno stariji model 2-3 godine koji ima vec rijesene zamjenske tonere, mono mora obavezno imati duplex i lan,

a color mora imati lan, tu mi duplex ne treba, jer ne valja kad printas slike na obje strane, a sa tintnim je to jos gore.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
15 godina
online
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Sve preporuke za Orink zamjenske tonere. U dvije godine i tisuce prodanih tonera, vidio sam samo jedan slucaj da se prosuo prah i to na CF217A toneru kojih smo na tjednoj bazi prodavali 50ak komada, ali nije bilo stete za printer.

 

Bilo je nesto slucajeva da printer ne prihvati cip, ali to se rjesi zamjenom cipa, no gotovo nikad kod Canona/HPa vec kod Samsunga.

 

U 5 godina koristenja punjenih tonera na fakultetu, i to CF38X (312A) Color Serija, te CE505A (Imali smo 6 takvih printera) nijednom se nije dogodila ikakva greska, a kamoli nekakva havarija da je praha bilo posvuda. S time da su to bili printeri za studentsko koristenje, pa je rukovanje bilo blize ratnoj fronti nego propisnom rukovanju.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Usput, ako netko misli da je 600x600dpi laser premala rezolucija, neka pogleda ispis pa nek kaze "e to je premala rezolucija".

 

Jedan od najboljih lasera sa najboljom rezolucijom je napravio Lexmark jos 2007. - C935dn,

i stvarno tko si ga je tad kupio za 4000€, i dan danas ima vrhunski stroj.

 

Reza 2400x2400dpi, ali kad isprintas i usporedis sa 600x600dpi laserom, mozes primjetiti razliku,

ali je zanemariva. Tak oda se nakon toga printera ni ne sjecam da je ijedan laserski printer imao takvu razlucivost.

 

I taj printer ima super jeftine "tonere", jer su to samo boce s prahom kao i kod recimo Bizhub Konika Minolta modela,

za 10€ originalni toner za 38.000 stranica, odnosno 3x 10€ za 24.000 stranica CMY tonera.

Spremnik otpadnog praha za 60.000 stranica je isto 15€, sica.

Bubanj za crnu od 53.000 stranica je 70€ a za 47.000 stranica colora je 600€.

Tu se osjeti cijena kad se mora mijenjati odjednom, ali umjesto da je po jedan originalni toner s bubnjom za 2300 stranica 130€,

pa te 4 tonera kostaju 520€, ovako te 4 tonera za hrpu stranica kostaju sica, a bubanj se mijenja kad pocne ostavljati crte.

 

Veoma povoljan ispis, cak i za kucnog korisnika, ako je spreman u startu investirati 3000€ za printer.

Samo... cemu? 2400dpi jednostavno na laseru nije potrebno.

Najvise sto u praksi vidjam su 1200x600 ili 1200x1200dpi laseri, i to najcesce enterprise i pro segment,

za kucnog korisnika neisplativo.

 

LED lasere nisam probao, i ne znam kako stoje, jer to uglavnom proizvode Xerox, Ricoh i Oki,

a poznavajuci Oki, u startu su povoljni al sve drugo je skupo, a tako je i sa Xeroxom. Sa Ricoh nemam iskustva,

ne vjerujem da je previse razlike.

 

No sve mi se to cini da je "LED" samo marketing, jer i dalje imaju bubanj i fjuzer, tako da tu nema previse razlike.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

najbolje da uzmem Bizhub Konica Minolta.

kad imam mijenjat toner, dođu dvojica sa kombijem u tutama Konica Minolta.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
2 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj

Salju ti postom tonere, mjenjas ih sam

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
torrente kaže...

najbolje da uzmem Bizhub Konica Minolta.

kad imam mijenjat toner, dođu dvojica sa kombijem u tutama Konica Minolta.

 -poatoji i rentanje.. đabe, plaćaš samo održavanje-potrošni i to je za manje urede ok tj kupnja uređaja klase kopirka je neisplativa za mali ured u par godina i rentanje je ok cijenom uz uvjet da imaš recimo desetak tisuća stranica mjesečno npr uslugu kopiranja 50lp i sl. uz nešto kao policija.. škole-općine ne posluju na tom modelu pa ne koriste rentanje tj nije isto kad plaćaš svojim novcem i gledaš trošak + korištenje.. privat je ipak privat uz običaj da se općinski poslovi dodjeljuju kumovima pa je nezgodno s njima imati takav odnos.. slična formula kao za lizing auta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Epson EcoTank L5190 - Ulij i štancaj
Čitatelj kaže...

 

 

Veoma povoljan ispis, cak i za kucnog korisnika, ako je spreman u startu investirati 3000€ za printer.

 

 Cuj stari, jeboga bog... 

 

Truth in engineering.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice