Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 202.571
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

obđekšn!

 

nema ličkog rukovanja, anilingusa, kunilingusa, "zlatnog tuša"....

 

pa vrijedi li uopće živjeti...

 

što, prašit ćemo se ko oni krkanski ortodoksni Židovi, preko plahte s rupom na strateškom mjestu...

 

a ne, ako me išta naučila Klimaxx produkcija iz 70-ih, dok je dobrovoljno i s puno entuzijazma, sve prolazi...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
toxic kaže...

 

Dakle. Zarezeni > Prijatelj > kolega s posla > ja

Za kolegu s kojim se vozim sam saznao na putu na posao da je u kucnoj karenteni...

Nemam pojma uopce kak da se ponasam... Nije mi nista, zdrav sam...

 

Reci u firmi nekome, sutjeti ?

 

 

mi smo prosli tjedan bili u Ericssonu na nekim sastancima, taman dan prije nego je "ovaj" dosao na posao.

eto kak se stvar mogla prosiriti u irsku u nekom divljem "world war Z" scenariju.

kroz mjesec-dva smo trebali poceti instalirati rackove kod vas tamo na selskoj, pa opet sastanciti u zagorskoj, pa otici koji put u kantinu..

to ce se vjerojatno odgoditi na neko vrijeme.

uglavnom, covjek ni ne zna kak se stvar sve moze prosirit po gradu, regiji, kontinentu..

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 14:07 (nixass).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Cansee kaže...

Dakle moram ovdje kopirati malo statistike koju je naveo Dr. Berecki na svom fejs profilu

 

 

Napomena: tekst koji slijedi nije namijenjen onima s niskom matematičkom inteligencijom, pa molim prvu osobu do njih da im rastumači crtanjem ili znakovnim jezikom.
- - -
(prerađeno prema tekstu kojega je napisao prof.dr. I. Štagljar):

Ako ste stariji od 80, godina, a zaraženi ste coronavirusom, šansa da umrete je 14.8%.
Što implicira da će 85.2% ljudi starijih od 80 godina ozdraviti.

Ako ste stari između 50-60 godina, imate 1.3% šanse umrijeti ako ste, ne daj Bože, zaraženi virusom.

Za mlađe od 40, šansa je 0.2%.
Dakle 99.8% mladih ispod 40 godina koji se zaraze, će ozdraviti.

ALI, ovdje je caka: to je samo AKO se inficirate coronavirusom!
A šansa da se zarazite je, na temelju skoro 3 mjeseca epidemije na samom izvoru zaraze, u Wuhanu, samo 0.7 %.

Dakle sve da živite u središtu izvora infekcije (a ne u Hrvatskoj), šansa da virusa nikada vidjeti nećete iznosila bi 99.3%.
Tek na tih 0,7% idu oni gornji postotci o smrtnosti, pa tako vrijedi sljedeće:

Da danas živite u središtu Wuhana
- ako imate 85 godina, imate 0.7% šanse uopće pokupiti virus, a ako ga pokupite imate još 14.8 % šanse umrijeti od njega, odnosno ukupno imate 0.103% šanse umrijeti od tog virusa. To znači da imate 99.897% šanse NE UMRIJETI od tog virusa.
- za jednog 45-godišnjaka, te dvije šanse pomnožene iznose 0.0028 % da će ih corona virus ubiti. A 99.9972 da neće.
- za jednog 35-godišnjaka vjerojatnost da će umrijeti od ovog virusa je 0.0014%. A da neće umrijeti je 99.9986%.

S time da uopće ne živite u središtu Wuhana, zar ne?

 

"malo" je pogrešna računica, jer je rađena uz pretpostavku uspostavljene karantene - jedine mogućnosti suzbijanja širenja virus, trenutno (i za još neko vrijeme). U (europskim) uvjetima bez karantene, gornje proračune slobodno možete povećati - višestruko !

 

 

8 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

@Stric_Jura

 

Uostalom, što te ne ubije, čini te jačim :)

Ima ona fora kao i npr "protupožar":

Čudi me da Kinezi nisu "proveli" preventivno, kontrolirano masovno zaraživanje nerizičnih skupina. Potrpaš ih sve, za 3-5 dana su svi ok, još 10 dana sigurnosno i gotovo.
Suzbiješ faktor širenja radnog stanovništva.

 

Ah, ni ti Kinezi nisu više što su bili...

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 14:04 (Zechina).
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Cansee kaže...

Dakle moram ovdje kopirati malo statistike koju je naveo Dr. Berecki na svom fejs profilu

 

 

Napomena: tekst koji slijedi nije namijenjen onima s niskom matematičkom inteligencijom, pa molim prvu osobu do njih da im rastumači crtanjem ili znakovnim jezikom.
- - -
(prerađeno prema tekstu kojega je napisao prof.dr. I. Štagljar):

Ako ste stariji od 80, godina, a zaraženi ste coronavirusom, šansa da umrete je 14.8%.
Što implicira da će 85.2% ljudi starijih od 80 godina ozdraviti.

Ako ste stari između 50-60 godina, imate 1.3% šanse umrijeti ako ste, ne daj Bože, zaraženi virusom.

Za mlađe od 40, šansa je 0.2%.
Dakle 99.8% mladih ispod 40 godina koji se zaraze, će ozdraviti.

ALI, ovdje je caka: to je samo AKO se inficirate coronavirusom!
A šansa da se zarazite je, na temelju skoro 3 mjeseca epidemije na samom izvoru zaraze, u Wuhanu, samo 0.7 %.

Dakle sve da živite u središtu izvora infekcije (a ne u Hrvatskoj), šansa da virusa nikada vidjeti nećete iznosila bi 99.3%.
Tek na tih 0,7% idu oni gornji postotci o smrtnosti, pa tako vrijedi sljedeće:

Da danas živite u središtu Wuhana
- ako imate 85 godina, imate 0.7% šanse uopće pokupiti virus, a ako ga pokupite imate još 14.8 % šanse umrijeti od njega, odnosno ukupno imate 0.103% šanse umrijeti od tog virusa. To znači da imate 99.897% šanse NE UMRIJETI od tog virusa.
- za jednog 45-godišnjaka, te dvije šanse pomnožene iznose 0.0028 % da će ih corona virus ubiti. A 99.9972 da neće.
- za jednog 35-godišnjaka vjerojatnost da će umrijeti od ovog virusa je 0.0014%. A da neće umrijeti je 99.9986%.

S time da uopće ne živite u središtu Wuhana, zar ne?

 Pre nekog broja godina je bila ona epidemija svinjskog gripa. Cela stvar je ispala prenaduvana, jer je smrtnost od svinjskog gripa bila 0,02%, što je u rangu (ili manje) nego kog običnog "sezonskog", no ono što je zanimljivo je da se zvanične procene broja ljudi koji su bili zaraženi između 11 i 21% svetske populacije, odnosno između 700 miliona i 1,4 milijarde ljudi. Po svim podacima, korona nije ništa manje zarazna od običnog gripa (naprotiv), svi ti podaci o šansama da se virus "zakači" koje navodiš su toliki koliki su upravo zbog svih mera predostrožnosti, međutim, u slučaju bilo kakvog propusta u njihovom sprovođenju, na pogođenom području nastaje popriličan pičvajz. I ne samo na pogođenom. Eno, po statistikama, Kinezi sputavaju epidemiju kod sebe, a onda su samo odjednom eksplodirali Južna Koreja i Italija (koja se lagano preliva u okolne države), a ko zna šta se tačno dešava u Iranu.

 

Pri tom, osim oko 2% pacijenata koji umru (što je oko 100x više nego kod pomenutog svinjskog i regularnog sezonskog gripa), postoji još 10 puta toliko pacijenata koji prežive nakon ozbiljnijih komplikacija, a kod korone komplikacije nastaju kada imuni sistem poludi i krene agresivno da uništava i zaražene i zdrave ćelije pluća, stvarajući u njima rupe koje su jasno vidljive na rendgenu i koje nikad ne zarastu.

 

Potencijal za veliki globalni pičvajz u rangu španske groznice (koja je ubila više ljudi nego ceo I sv. rat) je vrlo realan, a manji "lokalni" (Kina, Južna Koreja, Diamond Princess...) su neizbežni i biće ih veći broj.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
8 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
dick_of_the_sheep kaže...

 

U (europskim) uvjetima bez karantene, gornje proračune slobodno možete povećati - višestruko !

 

Upravo suprotno.
Karantena je normalna stvar, a kineski masovni ofrlje pokušaj + "političko" umanjivanje opasnosti su, vjerojatno, i doveli do shranja.

2 su bitna preduvjeta za pisdariju: neinformirano ("neuko") stanovništvo + gusta populacija.

(odn. shranje je kad se desi koncentrirana "masovka" pa ti je čitava regija paralizirana; ovo ostalo je shranje zbog panike i paranoje)

U europskim uvjetima u pravilu jedno pobija drugo.

 

Nije ovo npr španjolska gripa, ni blizu.

8 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...

 

 

Ajd ne kakaj. Ne znam radiš li to namjerno ili slučajno, ali krivo interpretiraš i povezuješ činjenice.

6 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
dreadmoore kaže...
Prodajem maske za lice povoljno 100kn komad

 Ima na Njuškalu za 50 kom...

Uskoro vam dolazi policija kući... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Hajde da zagrizem... poveži ispravno. Procena je da je smrtnost kod španskog gripa bila 2-3%; procena smrtnosti novog corona virusa je 2%. "Transmission rate" (prosečan broj novih ljudi koje pacijent zarazi) za španski grip je, po novijim procenama, bio između 1.5 i 3; za "naš" virus je trenutno procenjen na 2-3. Ne kažem da će od korone da pomre 200 miliona ljudi, ali potencijal za jako, jako ozbiljan "događaj" je tu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...

Hajde da zagrizem... poveži ispravno. Procena je da je smrtnost kod španskog gripa bila 2-3%...

 Fali ti jedna nula. Procjena smrtnosti od španjolske gripe je bila oko 20%. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 14:45 (ddarknessfairyy).
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Anđeo bez falinge kaže...
dreadmoore kaže...
Prodajem maske za lice povoljno 100kn komad

 Ima na Njuškalu za 50 kom...

Uskoro vam dolazi policija kući... 

 Mozes poslati i Uskok sto se mene tice 

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...
Ivan(4) kaže...

Hajde da zagrizem... poveži ispravno. Procena je da je smrtnost kod španskog gripa bila 2-3%...

 Fali ti jedna nula. Procjena smrtnosti od španjolske gripe je bila oko 20%. 

 Ne, to su jako preterane vrednosti. Da ne citiram Wikipediju (stoji isto), evo kao izvor WHO: http://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/WHA64/A64_10-en.pdf (Table 1.2, 2-3%) i Stanford: https://virus.stanford.edu/uda/ ("The effect of the influenza epidemic was so severe that the average life span in the US was depressed by 10 years. The influenza virus had a profound virulence, with a mortality rate at 2.5%)

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 15:00 (Ivan(4)).
8 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...
Ivan(4) kaže...

Hajde da zagrizem... poveži ispravno. Procena je da je smrtnost kod španskog gripa bila 2-3%...

 Fali ti jedna nula. Procjena smrtnosti od španjolske gripe je bila oko 20%. 

 

Ne samo to, pregršt gluposti je krivo interprertirao, povezao i stavio u kontekst.

 

Ivane Četvrti, odi Vučiću brojat dozvoljene aflatoksine istom "metodologijom"; to ti je realno bitno veća opasnost za tvoje zdravlje (i za cijelu regiju).

16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Je l' tebe uopšte interesuju činjenice?! Evo ti post iznad WHO i Stanford kao izvori za podatak na kome mi "fali jedna nula". Ali to tebe ne interesuje, jer "znaš". A taj kojeg pominješ kaže kao ti da nije ništa, i da samo treba koristiti sapun.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Koliki hype i panika oko te malo opasnije gripe...

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...

 Ne, to su jako preterane vrednosti....

Prvi podatak od 3% se odnosi na ukupan broj populacije, ne na smrtnost kod oboljelih. Drugi podatak na smrtnost oboljelih od gripe u Americi koja je imala višestruko manju smrtnost od Europe. Mogao si uzeti Australiju. Oni su imali prosječnu smrtnost u 1918 kao i kod "obične" gripe a 1919 je izostala u potpunosti. Kad naučiš pročitati ono što nudiš kao izvor onda raspravljaj. 

Ali uopće je bespotrebno raspravljati s nekim ko u svojoj tezi navede "rupe u plućima" kao komplikaciju. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
8 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...

Je l' tebe uopšte interesuju činjenice?! Evo ti post iznad WHO i Stanford kao izvori za podatak na kome mi "fali jedna nula". Ali to tebe ne interesuje, jer "znaš". A taj kojeg pominješ kaže kao ti da nije ništa, i da samo treba koristiti sapun.

 

To što radiš se zove cherry picking.
Uzmeš infektivnost svinjske gripe i smrtnost španjolske groznice, pa onda to još interpoliraš na koronavirus 2019-nCoV.
NEĆE IĆI.
Sve to uz "egzaktne" podatke poput "zvanična procena od do" (+/-10% LOL), hipotetski "propust u sprovođenju", hiperbolu "eksplozije"  u Koreji, FUD o "ne zna se šta se tačno dešava" u Iranu...
Ne možeš explicite tvrditi da "2% pacijenata umru", niti to možeš dokazati, tek post festum a ne sad i to još usred ekspanzije.
Statistički podaci od Bereckog su vrlo jasni, ne znam zašto ih generaliziraš!
Naravno da će mrcnut 80-godišnjaka 15% ako se zaraze, kao što je očekivano da će to biti samo 0,2% kod četrdesetogodišnjaka. Samo DVA nesretnika na HILJADU!

Imuni sistem kod korone "poludi" jednako kao i kod gripe, obične prehlade i sl.
Imao sam u životu 3 puta virusnu upalu pluća, naravno da imam fleke / ožiljke na plućima (a ne "RUPE", mangupe!). I to je potpuno normalno.
I opet s time, kao pušač, garantiram ti da ću više+brže preroniti / preplivati od tebe (ok, to je indivdualno, samo kažem).

 

Realni problem može biti kod zatajenja bubrega zbog temeperature/dehidracije i sl., upravo kao i kod dosta drugih jakih infekcija.

 

Druga stvar je potencijalno moguća mutacija virusa, pa da se prenosi zrakom ili naglo postane bitno opasniji, što se do sad nikad nije dešavalo ali jbg, množe ti i doći mega-asteroid iznebuha i spisditi čitav planet, pa nećemo zato biti katastrofičari.

 

...Aflatoksini? 

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...
Ivan(4) kaže...

 Ne, to su jako preterane vrednosti....

Prvi podatak od 3% se odnosi na ukupan broj populacije, ne na smrtnost kod oboljelih. Drugi podatak na smrtnost oboljelih od gripe u Americi koja je imala višestruko manju smrtnost od Europe. Mogao si uzeti Australiju. Oni su imali prosječnu smrtnost u 1918 kao i kod "obične" gripe a 1919 je izostala u potpunosti. Kad naučiš pročitati ono što nudiš kao izvor onda raspravljaj. 

Ali uopće je bespotrebno raspravljati s nekim ko u svojoj tezi navede "rupe u plućima" kao komplikaciju. 

 Vilo, nisam ovo od tebe očekivao. Pogledaj ponovo tabelu, lepo piše "case fatality rate". Case je zaražena osoba, čitati pažljivije. Baratate podacima koje ste pročitali u novinama ili na nekom sajtu koji je hteo da ispriča dobru i strašnu priču i našao procene i procente ko zna gde. Verujem da je u Evropi smrtnost kod ratnih zarobljenika koji su uz to bolovali od tifusa i dizenterije bila mnogo viša. Takođe, možda se nisam lepo izrazio, ali ako ponovo pročitaš moj raniji post, mislim da je prilično jasno da je smisao bio da komplikacije u toku bolesti nastaju usled nekontrolisanog imunog odgovora, koji jednako pogađa i zaražene i zdrave ćelije i jako, i nepovratno, oštećuje plućno tkivo. Te komplikacije pogađaju oko 20% obolelih i stvaraju im ogromne respiratorne probleme u toku bolesti, a oni koji to prežive ostaju sa oštećenjima (šupljinama) u plućima. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 15:59 (Ivan(4)).
14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Posto nemogu kopirati tekst preko moba sam, evo dvije slike koje su postane od prijatelja a mislim da vecina je mozda imala priliku procitati jer je djeljen tekst.Nadam se da nece biti sitno 

Moj PC  
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže...

 Vilo, nisam ovo od tebe očekivao. Pogledaj ponovo tabelu, lepo piše "case fatality rate". Case je zaražena osoba, čitati pažljivije. Baratate podacima koje ste pročitali u novinama ili na nekom sajtu koji je hteo da ispriča dobru i strašnu priču i našao procene i procente ko zna gde...

 Jao majko mila pa ti ni osnove matematike ne znaš  Koliko je 100% ako je 2% 20-50 milijuna? Upravo si izvalio da je ukupna populacija kugle zemaljske u 1919 godini bila zaražena gripom. 

Kakav fakin nekontrolirani imuni sustav? Komplikacija je upala pluća, koja prelazi u akutni respiratornog distres. Isto kao i kod gripe. 

Miješaš babe i žabe, pričaš o postocima komplikacija na cijeloj populaciji oboljelih kao da su komplikacije u svim dobnim grupama u istom postotku. Lupetaš o imunom sustavu koji napada sam sebe.

Neam ja živaca za ovo Zechina preuzmi ako ti se da, ja odustajem. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
O postotku zaraženosti cijele populacije će se moći pričati kada zaraza prođe. Sada je to 0.7, a za mjesec dana može biti 7%.
To nije postotak prema broju ljudi koji su izloženi virusu, nego svih stanovnika, a malen je upravo zbog 'panike', tj. strogih mjera.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...
Ivan(4) kaže...

 Vilo, nisam ovo od tebe očekivao....

.....

Neam ja živaca za ovo Zechina preuzmi ako ti se da, ja odustajem. 

 

Eto, dragi moj Ivane, vidiš sad kaj si napravio, sad ja ne budem ni ručak-večeru dobio 

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

@dreadmoore To sve stoji, samo je ono poentiranje na kraju malo naivno. Virus je "toliko zarazan" kada imaš kapacitet i uspeš da smestiš u bolnicu 50000 obolelih + sve njihove nedavne kontakte u karantin, gde im prilazi samo medicinsko osoblje, samo po potrebi, i to u efektivno, skafanderima. I uz malo sreće tako i ostane. Međutim, dovoljno je da ti promakne samo par ljudi i odjednom imaš stotine novih slučajeva, tj Italiju i Južnu koreju. Pri tom, danas smo mnogo mobilniji nego ranije, tako da se novo žarište može pojaviti bukvalno bilo gde (Italijani su, izgleda, uspeli da izvezu virus u Alžir i Brazil - prvi slučaj u Južnoj Americi; opet, ako nije nikog drugog stigao da zarazi, može da se stane na tom broju, no može da ispadne i drugačije).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 17:21 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
fer-de-lance kaže...

Eto, dragi moj Ivane, vidiš sad kaj si napravio, sad ja ne budem ni ručak-večeru dobio 

 

 Ae ne kenjaj, ručak ti je na stolu, da brže piješ tu pivicu kod tasta već si mogao pojesti ručak 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
7 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Eh, da je barem Corona...

(u svakom slučaju, i mi smo se opskrbili limenkama ).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 16:55 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...
Ivan(4) kaže...

 Vilo, nisam ovo od tebe očekivao. Pogledaj ponovo tabelu, lepo piše "case fatality rate". Case je zaražena osoba, čitati pažljivije. Baratate podacima koje ste pročitali u novinama ili na nekom sajtu koji je hteo da ispriča dobru i strašnu priču i našao procene i procente ko zna gde...

 Jao majko mila pa ti ni osnove matematike ne znaš  Koliko je 100% ako je 2% 20-50 milijuna? Upravo si izvalio da je ukupna populacija kugle zemaljske u 1919 godini bila zaražena gripom. 

Kakav fakin nekontrolirani imuni sustav? Komplikacija je upala pluća, koja prelazi u akutni respiratornog distres. Isto kao i kod gripe. 

Miješaš babe i žabe, pričaš o postocima komplikacija na cijeloj populaciji oboljelih kao da su komplikacije u svim dobnim grupama u istom postotku. Lupetaš o imunom sustavu koji napada sam sebe.

Neam ja živaca za ovo Zechina preuzmi ako ti se da, ja odustajem. 

 

 Pogledaj celu tabelu, tj najbolje pandemiju '68.-'69. Svetska populacija je tada bila 3,5-3,6 milijardi. Navedena smrtnost je <0.2%. Da se procenat odnosi na celokupnu populaciju, to bi bilo <7 miliona, međutim procenjeni broj žrtava je 1-4 miliona. Dakle kolona sa procentom mortaliteta se ne odnosi na celu svetsku populaciju. A tako piše i u zaglavlju. Ako se priča o epidemiji, zna se šta je case. Osoba koja nije zaražena nije case. Ergo, ako iz brojeva ispada da je 1918. najveći deo svetske populacije zakačio špansku groznicu, ne zove se džabe pandemija. Teško zamisliti? Pre neku godinu smo imali svinjski grip, koji je isto tako krenuo iz tri pi pola i proširio se po celom svetu. Da li imaš osećaj da je te godine od toga oboleo svaki deseti ili čak svaki peti čovek na planeti? Nemaš, jer su simptomi bili relativno blagi i prošlo je. Ali je svejedno 10-21% svetske populacije bilo zaraženo. Uz sve mere predostrožnosti, koje nisu bile kao ove sad, ali su postojale, i uz navrat nanos sklepanu vakcinu koju je jedan deo populacije primio.

 

Što se komplikacija i smrtnosti tiče, ti pričaš kao da bolest nije bitna ako od nje umiru uglavnom babe i dede. To je pragmatičan, ali moralno upitan stav. I da, ARDS postoji i kao komplikacija "normalnog" gripa. Fora je da se kod njega ARDS ne javlja kod 20% pacijenata.

 

EDIT: Duboko izvinjenje kolegi fer-de-lance, valjda će te taj tečni hleb koliko toliko zasititi.

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 17:41 (Ivan(4)).
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...

Ma ovo je sve samo posljedica ogromnog novinarskog napumpavanja. Jebote ko da dolazi ebola. Zapravo čak se i kad je bila epidemija ebole manje dramilo po medijima. Sve mi dođe žao što nemamo nekakav zakon u kojem je kažnjivo poticanje na histeriju i koji bi suzbijao medijsko žutilo i šljam. Hrpetina lažnih vijesti, drame, javljanja uživo ispred bolnice ko da se javljaju sa mjesta pada NLO-a...katastrofa. Index i jutarnji se ponašaju ko da su ih bjesne lisice ugrizle, samo senzacije, prijelomne vijesti, katastrofe. I naravno da ljudi koji nisu u stanju misliti pet minuta svojom glavom i odmah rade paniku.

 

Baš čitam ženska se pohvali kako je napravila osnovne zalihe i među njima nabraja galon vode, šibice i tranzistor.  Majke ti mile ko da ćemo imati zamračenja i prekide u opskrbi vodom pa joj treba tranzistor da joj jave u koje atomsko sklonište se treba zavuć.   Pa i u vrijeme rata smo imali vode a bome su i dućani radili manje više non stop. Gledaju stanje u Kini i automatski misle da će isto biti ovdje. Ovi još pumaju dramatičnim natpisima i onda takvih stotinjak kretena izvrši invaziju na dućane, pokrenu lančanu reakciju i normalnih ljudi koji im **bu mater i kupuju jer ove budaletine kupuju ogromne količine i prazne skladišta.

 

 

Baš mi kaže mama njoj ovaj tjedan ne treba ništa jer svega ima pomalo za još par dana, al će svejedno u kupovinu jer su budale razgrabile stvari i sad svoju tjednu kupovinu mora odraditi ranije. Tako se ponaša masa ljudi. Kad vide da nema pola toga onda i oni uzmu za sebe, ne zbog virusa i panike već zbog ljudi koji kupuju ogromne količine. Nema veze što će se sve te police popuniti za par dana kad histeričari popune svoje prazne smočnice, svi će kupiti za svaki slučaj. Čujem danas da se kupuje po 200 kila pseće hrane. 200kg!! I to kupila baba koja ima pekinezericu. Ono sad će nas zatvorit i izaći ćemo na zrak tamo negdje u prosincu pa treba osigurati godišnju dozu hrane. Kad im se to sve užiška i ucrva onda će cendrati.

 

Ja inače radim kupovinu svih namirnica preko interneta i to samo jednom na mjesec između 25.-30. i tad kupujem sve što nam je potrebno za mjesec dana. Muž donese doma tu i tamo koju sitnicu ako zaboravim, ali on radi gotovo stalno noćne tako da se ako nešto zaboravim češće snalazim nego kupim dodatno. Sva sreća da sam, spletom okolnosti (nestalo piva i čokolade  ) ovaj put odlučila napravit košaricu dva dana ranije jer bi sad radi takvih kretena ispušila a nemam dućan u blizini. Stranica danas od jutra pada, pao im je cijeli sistem pa su dostave kasnile i krenule tek 3 sata nakon uobičajenog vremena početka. Pola stvari nije moguće naručiti jer logistika ne stigne puniti količine na stranici iako su kod njih dostupne, nema slobodnih termina za naručivanje.

Ja sam se srećom obskrbila normalnom količinom koju kupujem uvijek, ni grama više nisam kupila, ali naravno zaboravila sam uzeti kvasac. Imam doma jedno veće pakiranje kvasca a pećem kruh skoro svaki dan i baš gledam kvasca nema za kupiti, nema ga ni u dućanima. Mislim zabole me, budem si napravila starter sama doma ili se prošetam do pogona Plive pa nek mi daju malo kvasca ionak ga samo prepakiravaju , ali mi je sve ovo fascinantno. 80% onih koji su danas dovukli doma kvasac ga ziher ne znaju uopće koristiti i nikad nisu pekli kruh, nikad ga ni neće ispeći i na kraju će taj kvasac baciti kad prođe ovo ludilo. A netko kao ja tko kvasac koristi na dnevnoj bazi sad okolo hoda po dućanima, traži kvasac i vjerojatno kupuje 20 komada čim negdje nađe jer su odjednom svi postali pekari. 

 

Zapravo ovime dokazujemo koliko smo glupav narod kojim je lako manipulirati. I što je najžalosnije za vidjeti je to što se tako ponašaju mahom mladi i zdravi ljudi. Još bi shvatila da paničare starci. Ipak su oni od ovog virusa najugroženiji, ali ne, paničari mlado, zdravo, radno sposobno stanovništvo koje se i da sad ovaj tren dođe cjepivo na kraju uopće nebi ni cijepilo. 

A još žalosnije je to što i ovdje na ovom forumu gdje se okupljaju mahom obrazovani ljudi, iza ekrana sjede korisnici koji su se ponašali ovih dana upravo isto kao i ti histeričari i koji su isto napravili zalihe svega, pa tako i kvasca koji im neće nikad u životu trebati. 

 

Zbrojite se ljudi, ne dolazi smrt na konjaniku, dolazi virus koji je sličan gripi. Kojeg i da dobijete bi preboljeli kao što prebolite gripu. Svake godine pljucate po ljudima koji se cijepe protiv gripe i govorite ako dobijem nema veze a sad ovdje drame i kataklizma. Jedina razlika između gripe i korone i ta što za koronu trenutno nema cjepiva i oni ugroženi koji bi se inače cijepili sad nemaju zaštitu. Zbog njih se rade karantene, suzbija zaraza i upozorava. Zbog starih ljudi i kroničnih bolesnika. Ne zbog zdravog muškarca u tridesetima, niti zbog zdrave žene u četrdesetima. Ista drama je bila kad je otkrivena svinjska gripa. Možda u malo manjoj dozi jer su mediji bili normalniji nego danas. Ali identično se dramilo. A danas ta ista svinjska gripa dolazi redovito sa svim ostalim virusima gripe i ne vidim da itko paničari. Oni koji trebaju se cijepe a ostali ni ne razmišljaju o njoj. 

 

Mislim da jedan podatak govori dovoljno o idioitzmu medija i pojedinaca zadnjih dana. Ove sezone samo u SAD-u je od gripe do sad umrlo 14 000 ljudi, od čega 105 djece, pored toga što postoji cjepivo a nitko ne paničari, ne radi zalihe i ne kupuje kile kvasca, ali bitno da se od korone napravila bolest teža od kuge i kolere zajedno.

 Da na broj stanovništva od okvirno 320 milja, ali ima i jedna druga zanimljivija Kineska(1.4 milijarde ljudi) brojka nevezana za boleštine.Broj poginulih u Kineskim prometnim nesrečama, prosjek je svake godine negdje između 50 000- 60 000 ljudi izgine u prometu.

 

Dakle recimo da u Kini ove godine od Korona virusa umre 10 000-15 000 ljudi, kaj je to katastrofa epskih razmjera ili ipak nekaj sasvim drugo.Virus su uvijek vrlo show pogodni, iako po viđenoj smrtnosti znaš da tu nema baš ništa posebno opasno.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ivan(4) kaže... 

 Pogledaj celu tabelu, tj najbolje pandemiju '68.-'69. ...

 Piše ti da je postotak ispod 0.2%. Ne 0.2% već manji od 0.2%. 

A ove patetike bolest nije bitna primjenjuj na nekom drugom. Ja sam ti napisala da ne možeš trpati u isti postotak sve dobne skupine niti tvrditi da je isti postotak kompikacija kod nekog od 80 godina i nekog od 35 godina. Po toj logici možeš reći da je smrtnost od virusa 15% jer 15% oboljelih starijih od 85 godina umire od virusa. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
ddarknessfairyy kaže...
Ivan(4) kaže... 

 Pogledaj celu tabelu, tj najbolje pandemiju '68.-'69. ...

 Piše ti da je postotak ispod 0.2%. Ne 0.2% već manji od 0.2%. 

A ove patetike bolest nije bitna primjenjuj na nekom drugom. Ja sam ti napisala da ne možeš trpati u isti postotak sve dobne skupine niti tvrditi da je isti postotak kompikacija kod nekog od 80 godina i nekog od 35 godina. Po toj logici možeš reći da je smrtnost od virusa 15% jer 15% oboljelih starijih od 85 godina umire od virusa. 

ddarknessfairyy 

 

Tom logikom je komotno moglo da piše i <103%, opt bi bilo tačno. Valjda taj broj treba da predstavlja neku realnu gornju granicu?! 1-4 miliona od nekih 3,55 milijardi je između 0,28 i 1,12%, tj oko 1% ili (potencijalno znatno) manje.

 

Uostalom:

"A case fatality rate (CFR, also case fatality risk, or case fatality ratio) is the ratio of deaths from a certain disease to the total number of people diagnosed with this disease for a certain period of time."

 

Eto, definicija šta je Case fatality rate. Možemo li sad da se složimo šta zapravo znači broj u toj koloni i da ga ispravno pročitamo?! 

 

EDIT: Nigde nisam "trpao u isti postotak sve dobne skupine", tj nigde nisam rekao da je rizik po tebe i mene 2% ili koliko već. Apsolutno nigde. Sve vreme govorim na nivou svetske populacije. A ti i još neki definitivno sve vreme govorite da je bolest bezopasna, jer je rizik 15% za stara lica, a za one u našoj (vašoj) starosnoj dobi je nizak.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.2.2020 17:50 (Ivan(4)).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Ovo sa starošću nam ne ide u prilog, jer Kina ima mlađu populaciju od Evrope i Hrvatske, što znači da bi ovdje stopa komplikacija i smrtnosti mogla biti veća.

A odmahivanje na umiranje starije populacije je posebna priča.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice