Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

poruka: 89
|
čitano: 19.424
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu".
14 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Ma tko bi rekao, bila je davna 2016. kad sam prognozirao da ce se to dogodit. 

 

U medjuvremenu smo imali neke strucnjake s foruma, a iz Bug redakcije, tu mislim na naseg dragog Dragu Galica, koji su Muska prozivali bezveznjakom, a Teslu promasenom pricom.

 

Najljepse je kad se pusti vrijeme da odradi svoje, mnogima se zacepe usta relativno brzo i shvate koliko zapravo ne znaju... 

 
28 0 hvala 1
15 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Ima li neki ekonomista (ili netko tko možda zna) da ako sad on želi svoje pare, da li to on može uopšte da dobije?
Ode u Banku ili kod brokera i kaže "daj mi mojih 187 milijardi američkih dolara".

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Ovo je možda dobra prilika da se prisjetimo nekih prijašnjih tekstova na tu temu :)

 
12 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy:

Onda bi ostao bez mogućnosti da upravlja Teslom. Ali uvijek može uzeti lombardni kredit, dionice kao polog. Od toga, btw i živi jer u Tesli ne prima plaću
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Feudalac kaže...
Envy:

Onda bi ostao bez mogućnosti da upravlja Teslom. Ali uvijek može uzeti lombardni kredit, dionice kao polog. Od toga, btw i živi jer u Tesli ne prima plaću

Da preformulišem jer to sam skontao. Proda sve svoje dionice, boli ga briga za Teslu (i za daljni rast ili pad dionica) i hoće svoje pare.

Mislim, 187 milijardi dolara - tko će mu to ištampat?

Uređivano:Još jasnije: može li to uraditi ili ne može? Znam za slučaj kada su na lutriji dobili ne znam, skoro milijardu dolara ili eura (ne bitno) ali lutrija im rekla da ne može im isplatiti odjednom nego će kroz cijeli život... malo mi čudno bilo.

Inače ja mislim da ne može. Jer to što je najbogatiji čovjek, najbogatiji je po tim mjerilima vrijednosti dionica, što svatko može da ih kupuje i preprodaje.. igra se sa onim medvjedom (bear) i onim bikom (pull) kako se već zove.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 21:38 (Envy).
15 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Kad bi krenuo naglo prodavati sve svoje dionice, cijena bi im jako pala pa bi dobio puno manje nego što sad vrijede.

16 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Ne može. Čim bi krenuo prodavati svoje dionice (Musk Tesline, Bezos Amazonove, svejedno), vrijednost bi im počela drastično padati i uspio bi unovčiti tek dio ovog procijenjenog bogatstva.

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
15 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Ja baš zbog toga pitam ima li stučnjak na tom polju. Tehnički kada bi i ostale a on ih proda sve može li on te pare imati ili ne? Ja mislim da ne može, jer ovo bogastvo je meni nekako fiktivno sve.

Ali mi je drago kako on i Gates troši pare.. pravi što mu se ćefne. Da sam ja na njegovom mjestu uložio bih u BiH magnetske vozove. A i do okolnih zemalja.. Ono sjedeš iz Centra Tuzle i za 45 minuta (inače treba 4-5 sati) si u Centru zagreba.

Napravio bi i najveću piramidu na svijetu :-D I otklupljivao bih oružćje i topio ga u lejezo.

I kupio bih brašna ulja i šećera i dijelio svim siromašnim.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy kaže...
Feudalac kaže...
Envy:

Onda bi ostao bez mogućnosti da upravlja Teslom. Ali uvijek može uzeti lombardni kredit, dionice kao polog. Od toga, btw i živi jer u Tesli ne prima plaću

Da preformulišem jer to sam skontao. Proda sve svoje dionice, boli ga briga za Teslu (i za daljni rast ili pad dionica) i hoće svoje pare.

Mislim, 187 milijardi dolara - tko će mu to ištampat?

Uređivano:Još jasnije: može li to uraditi ili ne može? Znam za slučaj kada su na lutriji dobili ne znam, skoro milijardu dolara ili eura (ne bitno) ali lutrija im rekla da ne može im isplatiti odjednom nego će kroz cijeli život... malo mi čudno bilo.

Inače ja mislim da ne može. Jer to što je najbogatiji čovjek, najbogatiji je po tim mjerilima vrijednosti dionica, što svatko može da ih kupuje i preprodaje.. igra se sa onim medvjedom (bear) i onim bikom (pull) kako se već zove.

Kad bi prodao sve svoje dionice, kojih ima poprilicno, prilikom prodaje bi stvorio toliki pristisak na sell stranu, da bi dionice znacajno pocele padati. Neki dio bi uspio prodati na danasnjim vrijednostima, neki na puno manjima... a i kad bi se proculo da on prodaje svoje dionice, dodatan pritisak na sell strani bi se stvorio od svih onih koji bi panicno htjeli izaci van, jer eto, i Musk izlazi. Malo je reci da bi se dogodio potop dionica. Musk bi mozda uspio izvuc 50 milijardi, ako i toliko. 

 

To vrijedi za sve svjetske bogatase, sve je to bogatstvo na papiru, u dionicama kompanija i sl. tzv Net Worth. 

Njihova gotovina je daleko daleko manja, svi oni imaju poprilicno "malo" gotovine u usporedbi s onim sto imaju teoretski na papiru... to sto imaju na papiru, ni teoretski ne mogu izvuci u stvarnosti, barem ne na otvorenim trzistima poput burzi. 

 

Ako bi Musk recimo nasao nekog privatno tko ima te novce, onda bi mu mogao prepisati svoje udjele, a zauzvrat bi dobio tih 180 milijardi... 

Medjutim tko ce mu to platit ako je Musk najbogatiji?! ;)

16 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy kaže...

Ima li neki ekonomista (ili netko tko možda zna) da ako sad on želi svoje pare, da li to on može uopšte da dobije?
Ode u Banku ili kod brokera i kaže "daj mi mojih 187 milijardi američkih dolara".

prvo mora prodati dionice, jer ovo bogatstvo dolazi iskljucivo iz dionica, ko i kod bezosa

sa takvom prodajom bi napravio vjerojatno potres i izgubio solidan broj milijardi.

tak da bolje da ne talasa :D

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 22:02 (nixass).
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy:

Krivo gledaš na to. Dionice jesu pare u svakom praktičnom smislu - konvertiraju se u keš praktično trenutno. Jedini problem je što im vrijednost varira. S druge strane, one vrijede toliko zato što im je on vlasnik pa time i direktor, da dođe neki tipični menadžer s MBA diplomom, Tesla bi se strmoglavila na 10% sadašnje vrijednosti u roku jučer.
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Dead kaže...
BroccDaRock kaže...

Ovo je možda dobra prilika da se prisjetimo nekih prijašnjih tekstova na tu temu :)

 Hmmm ne vidim što je to pogrešnog Galić objavio u tekstu. U to vrijeme sve je bilo kako je i napisano. Isto tako još uvijek ne vidim prodor elektrike po cestama u zemljama koje se ne mogu pohvaliti bogatstvom poput naše. Sve je to bolesno skupo. Za igračku od automobila poput nekih tamo Zoeia, električnih Upova...opelješe te za 20-ak tisuća eura osim ako nisi dohvatio državnu olakšicu pravodobno reagiravši u prozoru od nekih par milisekundi nakon kojeg istih više nema jer su razgrabljene. Za nas prosječne građane to su igračke za bogataše i još dugo ćemo preferirati proizvođače CO, CO2, NOx...i ostalih O-ova. Ja prvi. Braco...struja nikad neće prouzročiti adrenalinski skok kao onda kad čuješ grmljavinu iz auspuha. Ne spašava je ni zvuk iste te grmljavine iz...Boseovih zvučnika.

 Samo poslusaj ovo i sve ce ti biti jasno.... mislim, no hate prema Dragi, ali uvijek ga se sjetim kad sam na Bugu, a prica se o Tesli. 

 

 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Dead kaže...

 Hmmm ne vidim što je to pogrešnog Galić objavio u tekstu

 Izgleda da ti je u dotičnom tekstu promakla stručna prognoza "U tom smislu daleko se vjerojatnijim čine električni automobili s gorivim ćelijama koje koriste vodik spremljen na 700 atmosfera". Možda jer je u drugom dijelu teksta, a do onda su te već obuzele auspuh-maštarije?

 
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Svaka cast sad dali uz sve to lize poklopac jogurta e to mi je pitanje za miljun dolara. 

Moj PC  
8 0 hvala 0
13 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Covjek radi dan noc, potpuno zasluzio svaki cent! Svaka cast!

It s just cornflakes...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
nixass kaže...
Envy kaže...

Ima li neki ekonomista (ili netko tko možda zna) da ako sad on želi svoje pare, da li to on može uopšte da dobije?
Ode u Banku ili kod brokera i kaže "daj mi mojih 187 milijardi američkih dolara".

prvo mora prodati dionice, jer ovo bogatstvo dolazi iskljucivo iz dionica, ko i kod bezosa

sa takvom prodajom bi napravio vjerojatno potres i izgubio solidan broj milijardi.

tak da bolje da ne talasa :D

 

Feudalac kaže...
Envy:

Krivo gledaš na to. Dionice jesu pare u svakom praktičnom smislu - konvertiraju se u keš praktično trenutno. Jedini problem je što im vrijednost varira. S druge strane, one vrijede toliko zato što im je on vlasnik pa time i direktor, da dođe neki tipični menadžer s MBA diplomom, Tesla bi se strmoglavila na 10% sadašnje vrijednosti u roku jučer.


To šuškanje i pričanje da ima utjecaja na cijenu dionica odavno mi je jasno. Imali smo tu i par primjera da je netko znao dan prije da će se neka tech kompanija prodati i lik prodao dionice a sutra vijest da se prodaje a dionice padaju.. ne sjećam se oko čega je riječ.

A najsvežiji je primjer Applea da su navodno radili 7 godina na M1 čipu i onda ga kao grom iz vedra neba predstavljaju... Ali manje više sam dobio odgovor što sam i predpostavljao.. nitko mu ne može ištampati para onoliko koliko vrijedi. 

5 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
kolika je stvarna vrijednost... znači imovina... nekretnine...pokretnine...dionice su poput balona...većina toga je napumpana... već u samom startu(Nizozemska...tulipani) desilo se da nitko nije htio prodavati gomolje tulipana...dionice su rasle...ljude uhvatila pohlepa i na kraju balon je pukao

750 milijardi a koliko je imao prihode recimo prošle godine
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
=XFX=PlayHard kaže...
Envy kaže...
Feudalac kaže...
Envy:

Onda bi ostao bez mogućnosti da upravlja Teslom. Ali uvijek može uzeti lombardni kredit, dionice kao polog. Od toga, btw i živi jer u Tesli ne prima plaću

Da preformulišem jer to sam skontao. Proda sve svoje dionice, boli ga briga za Teslu (i za daljni rast ili pad dionica) i hoće svoje pare.

Mislim, 187 milijardi dolara - tko će mu to ištampat?

Uređivano:Još jasnije: može li to uraditi ili ne može? Znam za slučaj kada su na lutriji dobili ne znam, skoro milijardu dolara ili eura (ne bitno) ali lutrija im rekla da ne može im isplatiti odjednom nego će kroz cijeli život... malo mi čudno bilo.

Inače ja mislim da ne može. Jer to što je najbogatiji čovjek, najbogatiji je po tim mjerilima vrijednosti dionica, što svatko može da ih kupuje i preprodaje.. igra se sa onim medvjedom (bear) i onim bikom (pull) kako se već zove.

Kad bi prodao sve svoje dionice, kojih ima poprilicno, prilikom prodaje bi stvorio toliki pristisak na sell stranu, da bi dionice znacajno pocele padati. Neki dio bi uspio prodati na danasnjim vrijednostima, neki na puno manjima... a i kad bi se proculo da on prodaje svoje dionice, dodatan pritisak na sell strani bi se stvorio od svih onih koji bi panicno htjeli izaci van, jer eto, i Musk izlazi. Malo je reci da bi se dogodio potop dionica. Musk bi mozda uspio izvuc 50 milijardi, ako i toliko. 

 

To vrijedi za sve svjetske bogatase, sve je to bogatstvo na papiru, u dionicama kompanija i sl. tzv Net Worth. 

Njihova gotovina je daleko daleko manja, svi oni imaju poprilicno "malo" gotovine u usporedbi s onim sto imaju teoretski na papiru... to sto imaju na papiru, ni teoretski ne mogu izvuci u stvarnosti, barem ne na otvorenim trzistima poput burzi. 

 

Ako bi Musk recimo nasao nekog privatno tko ima te novce, onda bi mu mogao prepisati svoje udjele, a zauzvrat bi dobio tih 180 milijardi... 

Medjutim tko ce mu to platit ako je Musk najbogatiji?! ;)

 

a gdje su Rotschildi? Soros? 

 

a 187 milijardi moze skupiti u svakom podrumu Vatikana 

 

 

Svemirski mega car
14 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
HCMAA kaže...
kolika je stvarna vrijednost... znači imovina... nekretnine...pokretnine...dionice su poput balona...većina toga je napumpana... već u samom startu(Nizozemska...tulipani) desilo se da nitko nije htio prodavati gomolje tulipana...dionice su rasle...ljude uhvatila pohlepa i na kraju balon je pukao

750 milijardi a koliko je imao prihode recimo prošle godine

 Mislim radi se o nerealnim vrijednostima, govorimo o kompaniji kojoj su najveci prihodi nekoliko godina bili poticaji od drzave tako da...

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
14 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Pa i Soros, i Rothschildi i ostala ekipa, imaju dosta toga u dionicama, nekretninama, pokretninama, zlatu, i kad bi htjeli s vecinom toga izaci van, uspjeli bi izvuci manje nego sto teoretski imaju na papiru... jbt to je tako, ali ne sumnjam da imaju fine rezerve... 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Ovakav se razvoj događaja mogao i očekivati. Što je najveći problem današnjice? Globalno zatopljenje. Kako se može riješiti? Izvorima čiste energije. Kamo treba usmjeriti istraživačke i proizvođačke napore? U razvoj i proizvodnju izvora i potrošača čiste energije. Kamo treba usmjeriti svoj novac? U proizvodnju izvora i potrošača čiste energije. Drugo je samo pitanje vremena. A tko ima novac može i čekati. 

 
4 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Meni su blago razocarenje veliki proizvodjaci automobila koji nisu nesto posebno ulagali u razvoj el auta kao Tesla.
Malo me podsjeca na scenario sa proizvodnjom mobitela do pojave iPhone-a.

sve ti znas, ali nista ne kontas
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Moj idući auto je električni. Danas ga preuzimam .

 

A omogućile su ga dobrim djelom ulaganjem u dionice TSLA. 

Intel C2D E6400 2.13GHz, Nvidija 7900GS 256 MB, HDD 250GB, 2GB DDR2 RAM-a 667 MHz
7 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Inače, bila neki dan zanimljiva vijest, shortselleri ove godine izgubili čak 38 milijardi na Tesli, i 7 milijardi na Appleu, a tek su se razlaufali 

Bit će veselo sljedeći kvartal, već u prvome budu izgubili i više od toga.

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Živimo u ludo doba, „Doba snova“ (The Dream Society - Rolf Jensen), kad narančasti pimp ima ključeve od nuklearnih raketa u džepu (OK, nosi mu ga lik u torbi), kad reper (neću spominjati boju) s dijamantima umjesto zuba zaradi više nego najbolji kirurg na svijetu, o guračima, bacačima ili što god lopti da ne govorimo… onda se i vrijednost neke kompanije određuje prema nekom balonu potencijalne (i nikad ostvarive) dobiti…

 

Samo ću još napisati isporuke najvećih proizvođača vozila kupcima u prva tri kvartala 2020. godine:

  1. Toyota – 6.600.000, 2. VW Grupa – 6.500.000, Renault Nissan 2.000.000 ……

Tesla 318.000 vozila !?

 

U kojem paklu droge može firma koja isporuči 318.000 vozila biti vrjednija od najjačih devet firmi u industriji, bez obzira na tehnologiju i potencijalne buduće proizvode?!?!?

 
11 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Envy:

Kao što ti je netko već napisao, to je njegova neto vrijednost. Konverzija u drugu vrstu imovine uvijek nosi rizike. Ali nije poanta da on sad to prebaci u nešto drugo, zašto bi? On je baš gdje treba biti, tih 20% je parkirano u superrastuću firmu, omogućava mu kontrolu nad kapitalom u najzanimljivijoj industrijskoj grani trenutno. Svi bi sada htjeli biti dio tog kolača, stvarati budućnost ali mogu samo gledati Muska kako nezaustavljivo maršira. Prošle godine u dva navrata Tesla je izdao novih dionica za 10 ili 12 milijardi dolara što je u svakom praktičnom smislu POKLON. Ne mora ih vratiti nikad. Znači da besplatno gradi nove tvornice. Tko to od konkurenata može?
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu
Feudalac kaže...
Envy:

Kao što ti je netko već napisao, to je njegova neto vrijednost. Konverzija u drugu vrstu imovine uvijek nosi rizike. Ali nije poanta da on sad to prebaci u nešto drugo, zašto bi? On je baš gdje treba biti, tih 20% je parkirano u superrastuću firmu, omogućava mu kontrolu nad kapitalom u najzanimljivijoj industrijskoj grani trenutno. Svi bi sada htjeli biti dio tog kolača, stvarati budućnost ali mogu samo gledati Muska kako nezaustavljivo maršira. Prošle godine u dva navrata Tesla je izdao novih dionica za 10 ili 12 milijardi dolara što je u svakom praktičnom smislu POKLON. Ne mora ih vratiti nikad. Znači da besplatno gradi nove tvornice. Tko to od konkurenata može?

Sve je to meni jasno i nešto slično bi i ja napisao. Ja sam samo pitao može li čovjek uzeti tu svoju gotovinu koliko on vrijedo što sam i sâm znao da ne može..
Ali sam pitao da li ima netko tko je baš stručnajk na tom polju (neki dipl. ecc.) da malo bolje objasni... ali sve 5 da ne trolamo temu danje.

Meni kao što sam rekao sviđa mi se kako Tesla pa i Gates troše svoje pare.

I pogledao sam ovu gore emisiju kada Drago Galić kaže da nije neki stručnjak kao Jobs.. pa goreg čovjeka od Jobsa nije postojalo.. Šta je on napravio? iPod i uvjerio muzičku industriju da prodaje jedan signle koje ta i ta grupa ima umjesto čitavog albuma koji je pun smeća. I onda iPod i pjesma po pjesma... tj. dolar po dolar vratiše Apple iz sigurnog bankrota.

9 godina
online
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

mene zanima jel netko od tih pravih bogataša, znači ljudi koji imaju keša, nekretnina  i dionica u vrijednosti preko 10 milijuna dolara i ta klasa, jel netko od njih nekad kaže ma zajebi sve, prestajem sa poslom, i onda drka kitu i ne radi ništa po cijele dane. Iako vjerojatno da takvi ljudi uvijek nešto rade, ali me zanima jel ima i ovakvih

 

neki dan sam baš pročitao da je Norman Greenbaum (za kojeg nisam čuo prije toga), neki glazbenik, napisao pjesmu Spirit in the Sky u 5 minuta, i nakon toga živio i dan danas živi primarno od prava samo na tu pjesmu, odnosno "royalties". Mislim on naravno nije u klasi tih bogataša, ali mi je predobro to što si je čovjek u 5 minuta riješio život.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

ma čim se vidi da Tesla "vrijedi" više nego teškaši auto-industrije zajedno, a govorimo o tvrtkama po 100 g. starima, koje rade kvalitetne proizvode a ne poluproizvode, jasno je da živimo u vremenu markeeeeeeeeeeetinga...

 

ili kako veli IT mudrost:

 

ako zbrojiš ASCII kodove znakova, "bullshit" vrijedi više od "knowledge"...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
9 0 hvala 1
13 godina
odjavljen
offline
Elon Musk - najbogatiji čovjek na svijetu

Pa nije baš u 5 minuta. Trebalo je doći do tog nivoa skilla za napraviti pjesmu, novaca i veza za snimiti i izdati i sl. 

 

Isto vrijedi i za ostale, fora je što je dionica jučer skočila za 60ak dolara, ali trebalo je prvo doći do tog. 

 
1 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice