Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

poruka: 144
|
čitano: 40.724
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi".
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
BlackDog22 kaže...

U zdravstvu, našem, ovom općem nitko nema veća prava od nekog drugog. Jedini koji ima moć "odlučivat o nećijim pravim" je doktor i to na temelju tvog zdravstvenog stanja. Znači to što ti plaćaš 600kn više zdravstveno od nekog na minimalcu ne znači da ideš prije na MR noge zbog uganuća nego što ide taj na minimlacu na MR glave zbog tumora. I da budemo jasni u startu, tako treba i biti. To što svi misle da je baš njihova bolest najhitnija je nešto sasvim drugo, no zato imamo doktore koji među ostalom uče i trijažu. Isto tako ni sa upalom noge nemaš prednost pred nekim tko je naručen prije tebe i to je opet, kako treba biti.

Ukoliko netko plaća manje, a dobije besplatno više, da, to su veća prava.

"Ozbiljne" cifre nastaju nakon što liječnici definiraju što i kako, najgora stvar je očekivanje hoće li bolničko povjerenstvo za lijekove odobriti ili ne. Jedino efikasno trošenje vremena kod tog čekanja je proučavanje cijena traženog lijeka u svijetu i mogući načini plaćanja.

Tu uopće ne govorim o hitnosti, iako i tu ima nepravilnosti (npr. hitan prijem pacijienta dovezenog vozilom hitne u odnosu na onog u čekaonici, bez obzira što je u pitanju).

O trijaži da ne govorim - u 90% je nepotrebna, ne provodi se kako bi trebalo (u hitnoj medicini potrebna je odmah, s eventualnom retrijažom), ne pet - šest sati nakon dolaska na hitnu, a o punoj trijaži kad je sumnja na slomljenu ruku da ne govorim.

Prednost uvijek ima hitniji sučaj, bez obzira o načinu narudžbe i dolaska. Osim u HR medicini, tu zna biti svega.

 

Što se osiguranja tiče - ako idemo u smjeru da bude dostupno građanima RH, zaboravi priču o knjižicama, daj osobnu / putovnicu / domovnicu i to je to...

15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...
BlackDog22 kaže...

U zdravstvu, našem, ovom općem nitko nema veća prava od nekog drugog. Jedini koji ima moć "odlučivat o nećijim pravim" je doktor i to na temelju tvog zdravstvenog stanja. Znači to što ti plaćaš 600kn više zdravstveno od nekog na minimalcu ne znači da ideš prije na MR noge zbog uganuća nego što ide taj na minimlacu na MR glave zbog tumora. I da budemo jasni u startu, tako treba i biti. To što svi misle da je baš njihova bolest najhitnija je nešto sasvim drugo, no zato imamo doktore koji među ostalom uče i trijažu. Isto tako ni sa upalom noge nemaš prednost pred nekim tko je naručen prije tebe i to je opet, kako treba biti.

Ukoliko netko plaća manje, a dobije besplatno više, da, to su veća prava.

"Ozbiljne" cifre nastaju nakon što liječnici definiraju što i kako, najgora stvar je očekivanje hoće li bolničko povjerenstvo za lijekove odobriti ili ne. Jedino efikasno trošenje vremena kod tog čekanja je proučavanje cijena traženog lijeka u svijetu i mogući načini plaćanja.

Tu uopće ne govorim o hitnosti, iako i tu ima nepravilnosti (npr. hitan prijem pacijienta dovezenog vozilom hitne u odnosu na onog u čekaonici, bez obzira što je u pitanju).

O trijaži da ne govorim - u 90% je nepotrebna, ne provodi se kako bi trebalo (u hitnoj medicini potrebna je odmah, s eventualnom retrijažom), ne pet - šest sati nakon dolaska na hitnu, a o punoj trijaži kad je sumnja na slomljenu ruku da ne govorim.

Prednost uvijek ima hitniji sučaj, bez obzira o načinu narudžbe i dolaska. Osim u HR medicini, tu zna biti svega.

 

Što se osiguranja tiče - ako idemo u smjeru da bude dostupno građanima RH, zaboravi priču o knjižicama, daj osobnu / putovnicu / domovnicu i to je to...

ma ako imaš davanja u sustav a nisi...školarac,penzioner...nesposoban...tj. možeš raditi i radiš osiguran si, niti ti treba knjižica, netko je napisao više nam pridonese ukrainac, koji je ovdje na radu i plaća sve nego baja u tunguziji koji ovdje dolazi po free medicinske usluge.

sa svim ovim umrežavanjema realtivno je lako doći do toga dali uplaćuješ u sustav, gdje radiš... gdje si...

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
sokre kaže...

sa svim ovim umrežavanjema realtivno je lako doći do toga dali uplaćuješ u sustav, gdje radiš... gdje si...

Umrežavanjima?

Pa u nekim bolnicama se možeš naručiti jedino - faksom.

A onda šalju doma termin - poštom.

14 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
sokre kaže...

ma ako imaš davanja u sustav a nisi...školarac,penzioner...nesposoban...tj. možeš raditi i radiš osiguran si, niti ti treba knjižica, netko je napisao više nam pridonese ukrainac, koji je ovdje na radu i plaća sve nego baja u tunguziji koji ovdje dolazi po free medicinske usluge.

sa svim ovim umrežavanjema realtivno je lako doći do toga dali uplaćuješ u sustav, gdje radiš... gdje si...

 LOL, pa ti stvarno ne znaš gdje živiš... Sad ću ti ja objasnit kako radi "umrežavanje".
Moj brat je skrivio prometnu nesreću u RH prije jedno 2-3 godine. Trebali bi mu oduzeti vozačku na 3 mjeseca čini mi se. U više navrata je tražio je pitao u postaji prometne policije što s tim, ali su mu uvijek rekli "dobit ćete poštom rješenje...". Uglavnom, on već dulje godina živi i radi u Njemačkoj, i priča mi nedavno: nazvao ga čovjek iz Policije na mobitel (hrvatski broj). 
 - dobar dan, zovem iz XYZ policijske postaje, imam nalog za Vas, pa gdje ste Vi, gdje živite...mi smo vas tražili na adresi XY (na kojoj već godinama ne živi!) i naravno, počeo neku tipičnu priču "ja ću izdat nalog za potragu i privođenje blablabla, poništit dokumente itd..."
moj brat pomalo ljut zbog tog bezobraznog pristupa mu kaže:
 - gospon, znate vi gdje je Petrinjska? E, tamo odete u MUP na odjel prebivališta... tamo će vam dati dokumente o tome da je moje prebivalište Reutlingen blablabla... 
taj umreženi MUP nema uvid u vlastite podatke o prebivalištu. Osobno sam nedavno dobio neki dokument od jednog drugog ministarstva na kojem se nalazi moja adresa s koje sam odjavljen prije otprilike 2006. U međuvremenu selio 2-3 puta, sve uredno prijavljeno ali oni su umreženo-ažurni. Moje iskustvo govori da naše umrežene službe ne znaju kako se zovu a ne gdje im je koji građanin i gdje radi.

10 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Tu uopće ne govorim o hitnosti, iako i tu ima nepravilnosti (npr. hitan prijem pacijienta dovezenog vozilom hitne u odnosu na onog u čekaonici, bez obzira što je u pitanju).

O trijaži da ne govorim - u 90% je nepotrebna, ne provodi se kako bi trebalo (u hitnoj medicini potrebna je odmah, s eventualnom retrijažom), ne pet - šest sati nakon dolaska na hitnu, a o punoj trijaži kad je sumnja na slomljenu ruku da ne govorim.

Prednost uvijek ima hitniji sučaj, bez obzira o načinu narudžbe i dolaska. Osim u HR medicini, tu zna biti svega.

Svi ljudi koji su dovezeni hitnom su slučajevi čije stanje je već u dolasku dojavljeno u bolnicu, obavljen je osnovni pregled, dana osnovna terapija i njih se zaprima direktno na odjel ili u opservaciju ukoliko još uvijek nije utvrđeno pravo stanje. Zbog toga ih se prima "hitnije" od ovih u čekaonici. Čak i ljudi koje doveze sanitet su već ranije obrađeni. Ljudi koji sami dolaze u čekaonicu ovise o raspoloživosti doktora kojeg trebaju. U manje više svim bolnicama postoje različiti boksevi i u različitim boksevima se primaju točno određena oboljenja(osim u bolnicama gdje imaš dva i pol kreveta). E sad ako imaš hrpu ljudi koji tamo dolaze bezveze, tj da izbjegnu čekanje kod svog doktora normalno da ćeš se izgubiti u hrpetini ljudi koji trebaju obradu. Potrgana ruka je vidljiva i zna se koji liječnk će te zaprimiti. Ako kažeš da te malo boli glava, povraćaš, boli te trbuh čekat ćeš internista satima jer takvih sa tim simptomima na hitnoj uvijek ima hrpetina. A ako kažeš da te boli i trne lijeva ruka, imaš pritisak u prsima, lupa ti srce ne možeš normalno disati nitko pri zdravoj pameti te neće ostaviti da čekaš satima. Pa makar ti tvoji simptomi bili i obični napad panike.  

U HR je problem upravo taj da hrpa ljudi ide bezveze na hitnu tako da nije uopće čudno da se masu puta desi da oni koji su hitni izvise zbog neke genijalke koju već mjesec dana boli glava pa je sad odlučila otići na hitnu.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
ddarknessfairyy kaže...
Old Iggy kaže...

Tu uopće ne govorim o hitnosti, iako i tu ima nepravilnosti (npr. hitan prijem pacijienta dovezenog vozilom hitne u odnosu na onog u čekaonici, bez obzira što je u pitanju).

O trijaži da ne govorim - u 90% je nepotrebna, ne provodi se kako bi trebalo (u hitnoj medicini potrebna je odmah, s eventualnom retrijažom), ne pet - šest sati nakon dolaska na hitnu, a o punoj trijaži kad je sumnja na slomljenu ruku da ne govorim.

Prednost uvijek ima hitniji sučaj, bez obzira o načinu narudžbe i dolaska. Osim u HR medicini, tu zna biti svega.

Svi ljudi koji su dovezeni hitnom su slučajevi čije stanje je već u dolasku dojavljeno u bolnicu, obavljen je osnovni pregled, dana osnovna terapija i njih se zaprima direktno na odjel ili u opservaciju ukoliko još uvijek nije utvrđeno pravo stanje. Zbog toga ih se prima "hitnije" od ovih u čekaonici. Čak i ljudi koje doveze sanitet su već ranije obrađeni. Ljudi koji sami dolaze u čekaonicu ovise o raspoloživosti doktora kojeg trebaju. U manje više svim bolnicama postoje različiti boksevi i u različitim boksevima se primaju točno određena oboljenja(osim u bolnicama gdje imaš dva i pol kreveta). E sad ako imaš hrpu ljudi koji tamo dolaze bezveze, tj da izbjegnu čekanje kod svog doktora normalno da ćeš se izgubiti u hrpetini ljudi koji trebaju obradu. Potrgana ruka je vidljiva i zna se koji liječnk će te zaprimiti. Ako kažeš da te malo boli glava, povraćaš, boli te trbuh čekat ćeš internista satima jer takvih sa tim simptomima na hitnoj uvijek ima hrpetina. A ako kažeš da te boli i trne lijeva ruka, imaš pritisak u prsima, lupa ti srce ne možeš normalno disati nitko pri zdravoj pameti te neće ostaviti da čekaš satima. Pa makar ti tvoji simptomi bili i obični napad panike.  

U HR je problem upravo taj da hrpa ljudi ide bezveze na hitnu tako da nije uopće čudno da se masu puta desi da oni koji su hitni izvise zbog neke genijalke koju već mjesec dana boli glava pa je sad odlučila otići na hitnu.

Kad "hitna" dovede nekog tko nema svoj prijevoz, a klinac trči i smije se te gnjavi ostale klince te je očigledno u puno boljem stanju nego bilo koje drugo dijete u čekaonici,, malo mi je teško taj slučaj nazvati hitnim.

Znam kako se na hitnoj radi, bez brige. No neki "standardni" postupci su bezveze - od ovakvog prijema "hitnog" slučaja do nepotrebne trijaže.

10 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Kad "hitna" dovede nekog tko nema svoj prijevoz, a klinac trči i smije se te gnjavi ostale klince te je očigledno u puno boljem stanju nego bilo koje drugo dijete u čekaonici,, malo mi je teško taj slučaj nazvati hitnim.

Znam kako se na hitnoj radi, bez brige. No neki "standardni" postupci su bezveze - od ovakvog prijema "hitnog" slučaja do nepotrebne trijaže.

 Toga nije dovezla hitna već sanitet ili famozni T2 tim(koji nije ništa drugo nego sanitetski prijevoz sa ljepšim imenom), a oni jesu crna rupa u cijeloj hitnoj službi i idiotarija koja nam nije trebala, barem ne u ovakvom obliku kakav su uveli.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
ddarknessfairyy kaže...
Old Iggy kaže...

Kad "hitna" dovede nekog tko nema svoj prijevoz, a klinac trči i smije se te gnjavi ostale klince te je očigledno u puno boljem stanju nego bilo koje drugo dijete u čekaonici,, malo mi je teško taj slučaj nazvati hitnim.

Znam kako se na hitnoj radi, bez brige. No neki "standardni" postupci su bezveze - od ovakvog prijema "hitnog" slučaja do nepotrebne trijaže.

 Toga nije dovezla hitna već sanitet ili famozni T2 tim(koji nije ništa drugo nego sanitetski prijevoz sa ljepšim imenom), a oni jesu crna rupa u cijeloj hitnoj službi i idiotarija koja nam nije trebala, barem ne u ovakvom obliku kakav su uveli.

Nisi me shvatio.

Je li ga doveo T1, T2, pi polovina ili Bill Gates potpuno je svejedno - ide odmah na trijažu, ispred mnogih u lošijem stanju koji su došli satima prije. Tu je problem, jedan od mnogih.

A takve stvari ljude dovode do problema s domaćim zdravstvom.

10 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Nisi me shvatio.

Je li ga doveo T1, T2, pi polovina ili Bill Gates potpuno je svejedno - ide odmah na trijažu, ispred mnogih u lošijem stanju koji su došli satima prije. Tu je problem, jedan od mnogih.

A takve stvari ljude dovode do problema s domaćim zdravstvom.

 Iggy jebagapatak već sam pet godina tu mogo si već do sad skužit da nemam visuljak među nogama 

Ima veze koja je hitna jer je u tome i problem.  Hitna funkionira na principu da onaj koga vozi hitna taj je u životno ugrožavajućem stanju i prima ga se odmah. Oni koji su došli sami se nakon uzimanja informacija rangiraju po težini i primaju po redu. Problem sa T1 i T2 forom je taj što masa tih stanja uopće nije hitna, tipa hrpa staraca iz domova za starije i nemoćne kojima se domovi ne žele zajebavat pa za sve živo zovu hitnu, ili slučajevi koji nemaju prijevoz pa zovu hitnu. T2 timovi praktički ne služe ničemu nego kao taxi služba. Dovezu u bolnicu a pošto "hitna ima prednost" prima ih se ranije. Da je ta ista osoba bila pregledana na intervenciji s timom koji ima lječnika vjerojatno nebi ni završila u bolnici već bi dobila određenu terapiju i bila upućena da se javi svom lječniku.

Izdvojili smo hitnu iz domova zdravlja, ukinuli liječnike iz više od pola vozila i sad se nije ni čudno što pati sama hitna služba kad više ne možeš van radnog vremena u domu zdravlja ni napraviti osnovne lab. nalaze. Svaka budalaština se šalje u bolnicu.

 

BTW samo informativno: ne ide odmah na "trijažu". Trijaža je procjena prioriteta bolesnika na temelju kliničke slike. Čim dođeš na hitnu i kažeš što ti je odmah si u trijaži. Kad te prima liječnik ideš na "obradu". 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
ddarknessfairyy kaže...
Old Iggy kaže...

Nisi me shvatio.

Je li ga doveo T1, T2, pi polovina ili Bill Gates potpuno je svejedno - ide odmah na trijažu, ispred mnogih u lošijem stanju koji su došli satima prije. Tu je problem, jedan od mnogih.

A takve stvari ljude dovode do problema s domaćim zdravstvom.

 Iggy jebagapatak već sam pet godina tu mogo si već do sad skužit da nemam visuljak među nogama 

Ma misliš da sam gledao.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
ddarknessfairyy kaže...

Kad te prima liječnik ideš na "obradu". 

 

Moze tema biti bilo sta i bilo gdje. Ali kad ti zensko kaze da ides na obradu - sigurno neces pomisliti na nista pristojno

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Što se dogodi ako ne platiš bolničke dugove?

Sud i zatvor?

 

Ne plaćam dopunsko. Ako me zadesi gadna bolest, i preživim, čujemo se iz zatvora.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
CyberDemonVZ kaže...

Što se dogodi ako ne platiš bolničke dugove?

Sud i zatvor?

 

Ne plaćam dopunsko. Ako me zadesi gadna bolest, i preživim, čujemo se iz zatvora.

 ovrha

16 godina
odjavljen
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Ovrse ti zdravlje

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Da, ono što mnogi neznaju je da osnovno zdravstveno ne pokriva ležanje u bolnici. A nikad nemreš znat kad ćeš završiti u bolnici niti zbog čega. Čak i ovi koji misle: "ak zdravo živim ne treba mi" mogu recimo zbog zdravog života i vožnje bicikla past s istog i polomit se. Tak da... Ovo je jedna od onih stvari koje netrebaju nužno ali kad zatreba onda je već prekasno ak nemaš. Ni ja nisam uplaćivao do svoje 40-te.

 Jedno liječenje je maksimalno 2000 kn bez dopunskog.

16 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Pozdrav, ima li možda netko podatke za uplatu dopunskog preko HZZOa. Želim napraviti trajni nalog. Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Friday kaže...

Ovrse ti zdravlje

 Broje ti krvna zrnca, pa uzmu postotak.

 

(Tako su i meni vratili nazad dioptriju, pa nevidih da je ovo post iz 2018.)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2020 15:53 (wyks).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
wyks kaže...
Friday kaže...

Ovrse ti zdravlje

 Broje ti krvna zrnca, pa uzmu postotak.

 

(Tako su i meni vratili nazad dioptriju, pa nevidih da je ovo post iz 2018.)

 

Ovaj thread je dovoljno star da glasa na izborima

Freak Show Inc.
15 godina
online
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Friday kaže...

 

Ovaj thread je dovoljno star da glasa na izborima

 Gledaj silver lining.

 

Humor ti odolijeva vremenu, postojan je ko Švarckopf trovremenski taft!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
odjavljen
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
wyks kaže...

 

Humor ti odolijeva vremenu, postojan je ko Švarckopf trovremenski taft!

 

Cak stovise, sve bolji i neugodniji. Kao pljesnivi sir - tanka je linija izmedju "ovo je odlicno" i "ovo je odvratno"

Freak Show Inc.
15 godina
online
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Friday kaže...

Cak stovise, sve bolji i neugodniji. Kao pljesnivi sir - tanka je linija izmedju "ovo je odlicno" i "ovo je odvratno"

 Pardon nije trovremenski, vec svevremenski!

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
2 godine
neaktivan
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Ne placam ali cu poceti. 
Bas sam i sam istrazivao o ovoj temi kad me putovanje navelo ovdje. I moram priznati, prije dubljeg istrazivanja sam dijelio mnoge stavove o nasem zdravstvu koji su evidentna ovdje: skupo, neucinkovito, drski doktori, lose ustanove, duge liste i na kraju dana - iluzija da je privatno zdravstvo poput onog u SADu naprosto bolje. 

No nakon dubljeg istrazivanja, vise ne mislim tako. Shvatio sam da je zdravstvo u USA isto na glasu kao skupo, s drskim i bezosjecajnim doktorima koji se vise bave osiguranjem nego pacijentom, ustanove su izuzev onih u ogromnim gradovima ocaj ili za vecinu populacije naprosto nepostojece i udaljene stotinama km... Ucinkovitije je ako ste brutano bogati, a lista cekanja su bitno krace od nasih no ne radi ucinkovitosti, vec jer je lijecenje i preventivni pregled toliko bezobrazno skup da vecina ne ide doktori ako nije pitanje zivota i smrt. I imate TONU (ali zaista nebrojeno) iskustava gdje ljudi ne lijece karcinome, ne mogu platiti inzulin ili koriste inzulin za pse... 

 

Ono sto treba razumjeti kod Am. sustava je da je on orijentiran na profit. Zdravstveni sustav su kidnapirali lijecnici i osig. kuce. Premije koje

vi ondje placate, ne racunajuci poslodavca, su u prosjeku 500 dolara mjesecno. Oko 1300dolara za obitelj. Pomislili biste - pa ok, ali sam osiguran i ne moram razmisljati o tome vec imam vrhunsku uslugu koja mi je dostupna. Ne. Sve police izgledaju po principu da osiguranje uskace tek kada je racun iznad cca 3-10t dolara (ovisno o polici, ovo se zove annual deductible). Sve sto je ispod toga, placaju sami iako eto za osiguranje izdvajaju po 500ak dolara mimo poslodavca. Ako ste osudeni na terapiju koja iznosi par tisuca dolara godisnje, uglavnom ju sami placate. Uz osiguranje. 

Dalje, dolazak hitne je 800usd i nakon toga jos tarifa po km. 800 usd je samo dolazak. Lijekovi koji su u svijetu dolar, ondje su stotine. Mnogi idu u Meksiko po iste, ali mnogima je predaleko. 
Rutinske operacije, tipa slijepo crijevo, su oko 10t dolara. Podsjecam, osiguranje uskace tek nakon par tis dolara (ovisno o polici). Imaju 4 plana pokrica, bronca-srebro-zlato-platinum. 60-70-80-90 posto pokrica racuna NAKON spomenutog annual deductible placa osiguranje. Ako imate broncu (60%pokrica) i imate automob. nesrecu gdje ostanete par tjedana u bolnici, racun ce biti barem 50+ tis dolara. Uglavnom sesteroznamenkasti broj, a da ne pricam ako vam recimo trebaju transplantirati organ. No recimo samo da ste se dobro izlomili i ostanete 2-3tj. Od racuna od cca 70t dolara, placate odmah onaj annual deductible (prvih par tis dolara), a ostalo osiguranje pokrije 60%. S obzirom da

su SVE usluge tako brutalno cjenovno napuhane, i uz osiguranje je cifra u desetcima tis dolara. Zato je ondje 70% bankrota radi lijecnickog racuna. 

Dalje, prije Obamacarea (negdje 2012.) osiguranja su vas mogla odbiti ako ste rizicni. Imate karcinom u obitelji? Odbijeni. Imate dijabetes? Odbijeni. Kuzite bit. Osiguranja su bila za zdrave... Bolesni neka crknu na cesti kao psi...

 

Prvo sto vas pitaju po prijemu kod doktora je koje osiguranje imate... I bez osiguranja ili placanja unaprijed vas vecina nece lijeciti. 

Rezimirao bih ovako - zdravlje ne smijemo podvrgnuti kapitalizmu i gladi za profitom jer kad ste bolesni, ne mozete po pravilima slobodnog trzista traziti optimalnije usluge. Kad te stave na stol, svi zakoni kapitalizma padaju u vodu. Taoc ste i na milosti osig. kuce i bolnice. I osiguravajuca kuca ima ovlast iznad vaseg lijecnika. On smatra da trebate X, kuca kaze Y. Znaci, osig. kuca koja vas nije ni pogledala, ima rijec iznad vaseg lijecnika o toku vaseg tretmana. Njihov sustav je kvalitetan jer su usluge tako morbidno skupe i to im omogucije da imaju svu opremu svijeta + nema cekanja jer ce mnoge odbiti, a mnogi sami nece ici na lijecenje jer ne mogu. Iako se i ondje ceka, ali manje. 

 

Evo mnoga iskustva i super tema za shvatiti Americko zdravstvo:

https://www.quora.com/Is-the-healthcare-system-in-the-US-actually-as-bad-as-some-people-say?share=1

 

Iako nase zdravstvo ima mjesta za poboljsanje (liste cekanja, kvaliteta usluga, smanjenje korupcije i odlijeva sredstava), dosao sam do zakljucka da Americki model nije rjesenje. Zadnje sto zelite, kada vi ili vasi bliznji trebaju medicinsku pomoc, je razmisljati o cijeni, nadolazecim racunima i prodaji krova nad glavom. Tih 15% sto poslodavac daje je stvarno razumno za zdravstveni sustav poput naseg. Koliko love trosimo da unistimo zdravlje, 15% plus dopunsko je u mnogim slucajevima smijesno. 
P. S. Od 35 zemalja Zapada, zdravstvo u USA je na 33. mjestu. A najbogatija su nacija na svijetu koja izdvaja DUPLO od prosjeka, a zivotna dob im je na dnu te liste. 

Sustav gdje je jedna bolest ili ozbiljnija hospitalizacija za 99% populacije ono sto ih dijeli od bankrota je truo, nemoralan i karcinom drustva. Pogotovo ako ste u prvom desetljecu radne sposobnosti, kad jos niste otplatili nekretninu niti podigli djecu, a povisice i stednje nisu na horizontu.  

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 14:03 (Godfrey).
 
4 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Pozdrav, jeli možda netko ugovarao dodatno zdravstveno osiguranje.
Zanimaju me ima li tko iskustva s uniqa osiguranjem?

https://www.uniqa.hr/fizicke-osobe/imovina-osobe/zdravstveno-osiguranje/dodatno-zdravstveno-osiguranje/282

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Ništa to iz iskustva najbolje je hzzo 70kn mjesečno ljudi to je sad 2 kutije cigara ili 3 kave...  O čemu pričamo godišnje 800tinjak kuna ako to nemozemo za zdravlje dat onda stvarno... 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice