Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

poruka: 144
|
čitano: 40.853
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi".
10 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Ekipa, dok tu lupetate o nekakvim vrtoglavim troškovima liječenja, zaboravljate dvije stvari:

 

1. Maksimalni iznos participacije za jedno bolničko liječenje ograničen je - doduše, glupavi političari to stalno mijenjaju, ali trenutno bi trebala iznositi 2000 kn.

2. Nakon što vam liječnici (iznenada) utvrde neku kroničnu bolest, nitko vam ne brani da odete u HZZO ugovoriti dopunsko osiguranje.


Dakle, nema ni govora o scenariju: "Ako se sad razbolim, sljedećih 50 godina ću potrošiti 500 kkn za liječenje." Ne, eventualno će vas lupiti 2-3 kkn troška u početku (ako imate peh), a u međuvremenu si ugovorite dopunsko u HZZO-u.
Uostalom, ljudi koji su tu pisali o velikim troškovima kažu "da nisam imao dopunsko platio bih 5000 kn". To je neargumentirano lupetanje - jedina pouzdana informacija je od onih koji JESU platili veći iznos jer nisu imali dopunsko. Itko?

 

 

Konkretno, moj primjer:

 

Pred nekih 4 godine završio sam u bolnici zbog teške anemije - ležao sam 17 dana uz hrpu skupih pretraga. Kaže mi "pametni poduzetnik" iz sobe: "Ja ne razumijem vas koji ne uplaćujete dopunsko. Ono košta 130 kn (ili koliko je već bilo tada), a bolnica će te sad koštati 2000 kn." Zakolutao sam s očima i pitao njega: "A otkad sam to trebao uplaćivati dopunsko? Logično bi bilo da sam počeo pred 15 godina - to bi onda ukupno bilo 'malo' više od 2000 kn. Ili sam trebao biti vidovit pa ga ugovoriti pred 3 mjeseca?"
Odjavim se iz bolnice, dobijem račun - 1300 kn. Sljedeći tjedan odem u HZZO i ugovorim dopunsko. Tijekom tih 1-2 mjeseca dok nisam dobio iskaznicu dopunskog, još sam platio 200-300 kn za neke participacije. Uz današnji iznos dopunskog, to iznosi 23 mjeseca uplaćivanja - dakle, debelo mi se isplatilo NE uplaćivati.

 

 

Moji savjeti:

 

Dopunsko osiguranje je rezultat gluposti naših političara. Problem je što si svatko pojedinačno može izračunati isplati li mu se ono ili ne, a nema nikakvih dodatnih prednosti ako ste dopunsko počeli uplaćivati ranije ili nekakvih reperkusija ako ste ga počeli uplaćivati kasnije. Pod tim mislim nešto poput "ako ste počeli pred bar 10 godina, onda ste oslobođeni 100%, pred 5 godina 50%, itd.".

Kad bi svi ljudi racionalno postupali, država bi od dopunskog dobijala manje nego od participacija! Nadalje, skoro svi se razbole prije ili kasnije (što je osnovna razlika u odnosu na druge vrste osiguranja poput imovine i automobila) pa je to vrlo izgledan trošak i gubitak za državu.

 

S obzirom da se iz dohotka plaća oko 2000 kn doprinosa za zdravstvo (dobar dio IT-a i više!) - reći da za dodatnih 70 kn imate oslobađanje od participacije, za mene je bezobrazluk.

 

Ako ste zdravi, nemojte uplaćivati dopunsko. Puno bolji potez je imati (prikupiti) rezervu od bar jedne mjesečne plaće što bi ionako trebali imati (i za druge nepredviđene potrebe). Ako se pojavi potreba, u svakom trenutku možete otići u HZZO ugovoriti dopunsko. Kao što sam napisao, za prvih 1-2 mjeseca nakon što se razbolite možda ćete i izgubiti nešto novca, ali to će biti puno manje nego da ste uplaćivali dopunsko 15-20 godina prije toga.

 

Ako ste kronično bolesni, uplaćujte si dopunsko - iako vam se na prvi pogled možda ne isplati (recimo: 25 kn mjesečno za recepte i 300 kn godišnje za participacije za preglede). Prije ili poslije doktori će vas ponovo poslati na hrpu pregleda za koje ćete morati platiti još nekoliko stotina kuna.

 

Ako ste zdravi, ali se svejedno jako bojite potencijalno visokih troškova liječenja, radije stavljajte tih 70 kn na stranu svaki mjesec i kad dođete do 2 kkn stanite (ili nešto više ako ste izrazito paranoični). To će biti u roku od 2,5 godine - ako ste počeli relativno mladi, vrlo je velika vjerojatnost da ćete taj iznos skupiti puno prije nego se ozbiljnije razbolite, a nakon toga više ne morate skupljati.

 

Konačno, privatno dopunsko ima određenih prednosti: sistematski pregledi, brži dolazak na red i B lista lijekova kod nekih. Međutim, vjerojatno vam neće produljiti osiguranje ako se kronično razbolite (ili će povisiti premiju). No to nije neka greda jer UVIJEK možete otići u HZZO i tamo ugovoriti "plain vanilla" dopunsko za 70 kn.

 

 

 

Provjerio sam i trenutno stanje maksimalnog iznosa participacije, "Središnji državni portal" kaže:

"Po jednom ispostavljenom računu možete platiti najviše 60,13 posto proračunske osnovice (2000 kuna). Jedan ispostavljeni račun je na primjer račun za bolničko liječenje ili račun za izvršeno CT snimanje ili snimanje magnetskom rezonancom."

 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
SveZauzeto kaže...

Ekipa, dok tu lupetate o nekakvim vrtoglavim troškovima liječenja, zaboravljate dvije stvari:

 

1. Maksimalni iznos participacije za jedno bolničko liječenje ograničen je - doduše, glupavi političari to stalno mijenjaju, ali trenutno bi trebala iznositi 2000 kn.

 

Više manje ok. 

No naglasak na jedno bolničko liječenje, mogu li te pitati kako ti to gledaš tj kako razmišljaš?

Misliš li da ti nece napraviti dva ili tri odovjena bolnicka lijecenja?

 

Nije mi jasan tvoj stav.

Skupljajte po 70kn dok ne dodete do 2000kn (to je cca 2.5 godine) - za tvoj info samo operacija zuci je ravno 2000 kn

Sto ako se to dogodi 4 ili 5 mjesec ili mozda nakon godinu dana?

 

Zatim kazes skupite 2000kn a zatm stanite ? Cek ne kuzim?

2000kn mozes potrosit u bolnici dok si reko keks na lijecenje, dakle u 5 dana..

Napominjem karence su od 15-30 dana ovisi..

 

Primjer:

 

  • Dan boravka u bolnici je koliko? + pretrage krvnih nalaza itd.. dok se ne ustanovi sto ti je proslo je par dana + sve zive pretrage
  • A tek zatim po potrebi operacija.
  • Dok si ti obavio sve pretrage 2000kn je vec oslo a zatim krece operacije. Vjeruj mi to ce ti sve biti odvojene stavke.
  • Zato te pitam sto smatras jednim bolnickim lijecenjem?

 

14 godina
online
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Čitam vaše dijagnoze i čudim se. Osobno ne pamtim kad sam popio tabletu, ima najmanje 15 godina. Odem kod privatnog stomatologa na pregled, odem u privatnu kliniku na sistematski kad me žena natjera i to je to.

Dopunsko nije skupo, ali realno benefiti ne opravdavaju čak niti tu cijenu, osim ako si kronični bolesnik. Uvijek možeš uplatiti i retrogradno (bar je tako nekad bilo, platiš par godina u nazad) kako bi aktivirao osiguranje ako ti se isplati.
Naravno, svi možemo doživjeti nesreću ali tad postoje i drugi oblici osiguranja koji će taj trošak donekle ili u cijelosti pokriti (neki su osigurani kao sportaši, neki kao sudionici u prometu, neki od rizika ozljede na radnom mjestu...). Mislim da kad bi ljudi znali kako se troši njihov novac uplaćen u HZZO potpisivali bi peticiju za ukidanje te ustanove. Osobno sam uplatio oko 100k € do sad i vrlo velike su šanse da od toga neću nikad imati nikakve koristi. Da, ljudi ostare, ali s druge strane imate ABC liste lijekova, čekanje po 6+ mjeseci na određene vrste pregleda, mnoštvo stanja koja nisu pokrivena osiguranjem jer se njima vas ne isplati liječiti, a stanje će biti sve gore, čekanja dulja, a liste lijekova kraće... čovjek ako želi bezbolno proći kroz tako nešto jednostavno mora imati alternativu javnom zdravstvu.
Inače nedavno sam u javnoj raspravi o reformi načina rada obiteljskih liječnika čuo da oni imaju budžet po pacijentu i ako ga ne potroše novac ostaje njima. Dakle, to je sustav kojem je primarni interes da ti ne pruži uslugu koja je unaprijed plaćena.

Sve je to sranje, nastojte ostati zdravi, prevenirajte sve što možete u startu i želim vam sreću!

Moj PC  
1 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Seki001 kaže...
miller1985 kaže...
Da i ne, oba su otkazala poslušnost, a sad imam od donora, skoro 22 godine, bio sam na dijalizi 4 godine

 Ja nakon 17 godina hemodijalize nakon otkazivanja moja oba bubrega prije 30godina dobio drugi bubreg od donora tj.druga transplantacija ovaj drugi sad radi 10 godina odlično prvi transplantirani bubreg mi je odbacio i otkazao poslušnost nakon 3,5 godine. pozdrav ti

au, nije dobro, ja imam sreće koliko sam velik :D, nakon kamenca i kreatinina (prije 3 godine) od skoro 400 sad se spustio na neku normalnu razinu od 130, (reći je netko da je i to visoko ali nama je uvijek povišen), ostalo je sve ok i super,  

p.s. da li dobivaš inkluzivni dodatak (onih velikih 1250 kn), meni su sad ukinuli i čekam rješenje iz Zagreba na temelju žalbe 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
8 godina
protjeran
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga

130 je odličan kreatinin ja ga imam več skoro 10tak godina oko 150-170 i to je isto odlično za nas.Znam čovjeka koji je imao bubreg preko 20godina transplantirani i imao kreatinin preko 200 cijelo to vrijeme.Nije to najbitnije nego da bubreg radi nepušta proteine(bjelančevine)  u urin i onda  to znači da dobro dihta, filtrira i onda je to ok bitno je da nema nekakvih odbacivanja organa.

Za ovo drugo naravno da primam osobnu invalidninu jer sam postao 100% invalid bez oba bubrega prije moje 15 godine a tada me ja kačio neki zakon da imam i dan danas kad imam malo manje od 50 godina pravo na tu osobnu invalidninu koju sad i dalje primam po novom uvečanu na 1500kn + još primam taj dodatak jer sam prije punoljetnosti nastradao znači ukupno primam nešto više od 2000kn.

Napad je najbolja obrana :)
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.8.2018 16:27 (Seki001).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
SveZauzeto kaže...

2. Nakon što vam liječnici (iznenada) utvrde neku kroničnu bolest, nitko vam ne brani da odete u HZZO ugovoriti dopunsko osiguranje.

 A zamisli sad vrlo moguć scenarij. Doživiš saobraćajku i završiš u komi, budeš na tri-četiri operacije, u gipsu, možda u induciranoj komi što nije nimalo teško. Da to traje tjedan dana već tu skupiš preko 10-15 tisuća troškova. Pa ti ne plaćaj dopunsko. A da ne spominjem da ne moraš bit u autu, dosta je da te pijana budala trkne.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
14 godina
protjeran
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Paolo Maldini kaže...
Tada više nisi branitelj već si plaćenik.

Glavna razlika izmedju "domoljubnih" dragovoljaca i placenika je sta su ovi drugi dugorocno puno jeftiniji... A i nece ti odredjivat ko smije svirat 25 godina nakon rata...

10 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

 

Da. Imam dopunsko zdrastveno osiguranje. Nikad ne znaš. Možda bi trebalo ugovoriti i dodatno.

Ljudi više potroše na ono što šteti njihovm zdravlju, nego preventivi istoga.

 

Ovako dostupno zdrasdtvo uz besplatno školstvo i programi stanovanja iz prošle države su nešto najbolje što se dogodilo na ovim prostorima ikada.

Mnogi koji to i nežele mogu samo reći hvala druže Tito i drugovi.

Sve ostalo je intelektuano nepoštenje i kontrarevolucija.

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 2 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi
O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 7:45 (Anđeo bez falinge).
 
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
toxic kaže...

Više manje ok. 

No naglasak na jedno bolničko liječenje, mogu li te pitati kako ti to gledaš tj kako razmišljaš?

Misliš li da ti nece napraviti dva ili tri odovjena bolnicka lijecenja?

 

Nije mi jasan tvoj stav.

Skupljajte po 70kn dok ne dodete do 2000kn (to je cca 2.5 godine) - za tvoj info samo operacija zuci je ravno 2000 kn

Sto ako se to dogodi 4 ili 5 mjesec ili mozda nakon godinu dana?

 

Zatim kazes skupite 2000kn a zatm stanite ? Cek ne kuzim?

2000kn mozes potrosit u bolnici dok si reko keks na lijecenje, dakle u 5 dana..

Napominjem karence su od 15-30 dana ovisi..

 

Primjer:

 

  • Dan boravka u bolnici je koliko? + pretrage krvnih nalaza itd.. dok se ne ustanovi sto ti je proslo je par dana + sve zive pretrage
  • A tek zatim po potrebi operacija.
  • Dok si ti obavio sve pretrage 2000kn je vec oslo a zatim krece operacije. Vjeruj mi to ce ti sve biti odvojene stavke.
  • Zato te pitam sto smatras jednim bolnickim lijecenjem?

 

 

"Što ako se dogodi 4 ili 5 mjeseci..." - blablabla. Mogao si pitati i: "A što ako mi meteor pogodi kuću, a osiguranje to ne pokriva?". Rasprava je o tome kada početi uplaćivati dopunsko. Da, može ti se dogoditi da ti dijagnosticiraju karcinom s 23 godine, ali vjerojatnost za to je mala! Dakle, ako si počeo uplaćivati dopunsko s 23 onda NAJVJEROJATNIJE bacaš novce u vjetar.

 

Bolničkim liječenjem smatram ono što definira zakon. Otprilike: jedno bolničko liječenje je od trenutka kad si primljen u bolnicu do trenutka kad dobiješ otpusno pismo.

Uostalom, pročitaj moj cijeli prethodni post ponovo pa ćeš (valjda) shvatiti, na kraju ti je i jedan link.

Ako misliš na to da te specijalisti šalju na razne preglede u bolnicu - da, to može biti skupo, no napisao sam: "čim saznaš da si kronično bolestan, odeš ugovoriti dopunsko". Za pretrage se ionako čeka mjesecima pa što je još jedan mjesec više...

Koliko znam, za dopunsko osiguranje HZZO nema nikakve posebne "karence" osim što čekaš mjesec dana da dobiješ iskaznicu.

 

Međutim, tebe baš i ne zanimaju činjenice i logika nego samo lupaš o tom koliko što može koštati pa neću više gubiti vrijeme...

 

10 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
JozoBozo121 kaže...
 A zamisli sad vrlo moguć scenarij. Doživiš saobraćajku i završiš u komi, budeš na tri-četiri operacije, u gipsu, možda u induciranoj komi što nije nimalo teško. Da to traje tjedan dana već tu skupiš preko 10-15 tisuća troškova. Pa ti ne plaćaj dopunsko. A da ne spominjem da ne moraš bit u autu, dosta je da te pijana budala trkne.

 

Cijelo to vrijeme ležiš u bolnici, zar ne? Nisu te otpustili iz bolnice pa te opet primili, zar ne? Dakle, to je jedno bolničko liječenje, max. 2000 kn.

 

Isključit ću sve manire i napisati: Pun mi je kufer maloumnika koji napol pročitaju tuđi post i onda se s nekakvim zbrljanim znanjem krenu raditi važni i pametni.

Pročitaj ponovo moj izvorni post pa će ti biti jasno, pod uvjetom da ti je IQ iznad 80.

 

Neću više gubiti vrijeme na trolove i maloumnike...

15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
SveZauzeto kaže...

Koliko znam, za dopunsko osiguranje HZZO nema nikakve posebne "karence" osim što čekaš mjesec dana da dobiješ iskaznicu.

 

 

 

Ajde prouci malo tematiku... Karenca postoji kod svakog tako i kod HZZO-a. Ne mješaj karencu s primanjem kartice jer ti si i bez kartice u pokricu ako nemaš karencu, kartica je samo tu za one koji su neopuceni, jednom dok si u sustavu oni tebe moraju naci po tvojem OIB-u ili obicnoj zdravstvenoj iskaznici ali eto...

Bacas teorije a o praksi pojma nemas, to je cinjenica.

 

Nemoj placat necu te siliti niti ti govoriti sto je ispravno, no savjetovati ljude o ovome sto ti radis nema smisla.

I da nece ti oni sve staviri na jedan racun, u 1 danu kada si primljen mozes imati hrpu odvojenih racuna svaki moze biti po xy kuna

Da ne bi bilo rekla kazala znam slucaj, covjek je lezao u bolnici platio je 2000kn nije se maknuo iz bolnice zavrsili navedneo lijecenje ali su morali raditi dodatne pregledte jer je dobivena bakterija.

Za prvi dio se napravio otpust, drugi dio je krenuo lijeciti a pazi jos je u bolnici, naravno nastali su dodatni troskovi.

U ovo sto ti govoris govore svi i to je samo teorija, praksa je sasvim druga prica..

 

Dalje nema smisla jer si jednostavno neupucen.

Btw dodatno se radi na izmjenama zakon gdje ce biti taj iznos povecan na 4000kn ili više ovisi sto prode..

http://www.poslovni.hr/hrvatska/bez-dopunskog-dupla-participacija-342418

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 10:15 (toxic).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
SveZauzeto kaže...

 

Cijelo to vrijeme ležiš u bolnici, zar ne? Nisu te otpustili iz bolnice pa te opet primili, zar ne? Dakle, to je jedno bolničko liječenje, max. 2000 kn.

 Ti stvarno misliš da će ti se to voditi kao jedna stavka liječnja? Mogu reci samo 

 

Mene baš briga kaj ti ne plaćaš, ali zdravlje i zdravstveno osiguranje nije nešto s čime se riskira, pogotovo za 80 kuna mjesečno. To je smiješan iznos, a rizik je drastično veći.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
JozoBozo121 kaže...
SveZauzeto kaže...

 

Cijelo to vrijeme ležiš u bolnici, zar ne? Nisu te otpustili iz bolnice pa te opet primili, zar ne? Dakle, to je jedno bolničko liječenje, max. 2000 kn.

 Ti stvarno misliš da će ti se to voditi kao jedna stavka liječnja? Mogu reci samo 

 

Mene baš briga kaj ti ne plaćaš, ali zdravlje i zdravstveno osiguranje nije nešto s čime se riskira, pogotovo za 80 kuna mjesečno. To je smiješan iznos, a rizik je drastično veći.

 Ma svejedno.

Da je cak i jedno lijecenje 2000kn maks od trenutka primitka u bolnicu do trenutka otpusta to je opet puno. Za 2000kn ionako si vec ocito jace nahebo a napraviti ce ti otpust za par dana moras natrag u bolnicu na pretrage i opet dodatni troskovi.

 

No nije sve tako crno npr obvezno osiguranje nesto pokriva npr mislim da je magnetska rezonanca ako je npr 1000 kn obvezno ti pokriva 80% a dopunsko 20% dakle ako nemas dopusnko platit ces cca 200 kn.

No velim sve je to lijepo krasno u teoriji dok ti se ne dogodi shranje a onda prolazis kroz prakticni dio koji nema veze s svime napisanim i recenim.

 

Uglavnom kolega gore kaze, stedite na 70kn mjesecno btw kod nekih je to manje od 70kn i onda se dogodi sranje i veli nema veze ugovorit cete dopunsko nakon..

 

Podjseca me na sve one koji se nisu htjeli cjepit i onda se dogodilo sranje i naglo se svi isli cjepit...

Pa ako si u uvjerenju da ti dopunsko ne treba neces ga niti ugovarat i kraj price isto vrijedi i za cjepivo.. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 10:26 (toxic).
14 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Dakle, nakon svih ovih postova moj zaključak je da većina ljudi uplaćuje dopunsko zbog mogućih bolničkih troškova a ne zbog participacije. Zapravo je totalno imbecilno da plaćamo 15% brutto plaće za zdravstveno, i onda kad ti stvarno najviše treba to što si uplaćivao, nemaš pravo na to samo zato jer si htio "ušparati" 70kn mjesečno. Znači imaš recimo 9000kn netto plaće, plaćaš mjesečno (ne svojom voljom nego po zakonu) 1.943,07kn za zdravstveno osiguranje, ali ako završiš u bolnici i nisi plaćao tih jebenih 70kn ekstra, onda sam plaćaš bolničke troškove. Pa sad kad se tako postave stvari, isplati li se ne plaćati tih jeb*nih 70kn.

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Dakle, nakon svih ovih postova moj zaključak je da većina ljudi uplaćuje dopunsko zbog mogućih bolničkih troškova a ne zbog participacije. Zapravo je totalno imbecilno da plaćamo 15% brutto plaće za zdravstveno, i onda kad ti stvarno najviše treba to što si uplaćivao, nemaš pravo na to samo zato jer si htio "ušparati" 70kn mjesečno. Znači imaš recimo 9000kn netto plaće, plaćaš mjesečno (ne svojom voljom nego po zakonu) 1.943,07kn za zdravstveno osiguranje, ali ako završiš u bolnici i nisi plaćao tih jebenih 70kn ekstra, onda sam plaćaš bolničke troškove. Pa sad kad se tako postave stvari, isplati li se ne plaćati tih jeb*nih 70kn.

 Cinjenica je da je sustav glup, ako im prode novi zakon bit ce jos gluplji doslovno ce sve siliti da ugovore dopunsko iako relano netko tko ima novaca i stedi nema potrebe za njime pogotovo kao sto neki govore mladi su itd... Sve to stoji ali tu stoji veliko ALI...

9 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Dakle, nakon svih ovih postova moj zaključak je da većina ljudi uplaćuje dopunsko zbog mogućih bolničkih troškova a ne zbog participacije. Zapravo je totalno imbecilno da plaćamo 15% brutto plaće za zdravstveno, i onda kad ti stvarno najviše treba to što si uplaćivao, nemaš pravo na to samo zato jer si htio "ušparati" 70kn mjesečno. Znači imaš recimo 9000kn netto plaće, plaćaš mjesečno (ne svojom voljom nego po zakonu) 1.943,07kn za zdravstveno osiguranje, ali ako završiš u bolnici i nisi plaćao tih jebenih 70kn ekstra, onda sam plaćaš bolničke troškove. Pa sad kad se tako postave stvari, isplati li se ne plaćati tih jeb*nih 70kn.

upravo to je problem ove jebene drzave i tog sistema "rupa bez dna"

u 18 godina je od moje place otislo u zdravstvo nekoliko stotina tisuca kuna! od toga sam potrosio 0 kuna, jer nisam ni jednu tabletu popio u tom periodu, a ne nesto drugo.. i sad bi trebao placati jos nesto na to sve skupa da bi imao sto? nije bitno da li je u pitanju 70 kn ili 7 kn, totalno nebitno, cisto jebanje u mozak i pravljanje budalom.. to je ono; ma samo daj, placaj, mi cemo svakako biti u gubitku jer smo nesposobni, ali nije nas briga..

 

znaci ja sam placao troskove lijecenja nekog idiota koji pusi, pije, drogira se, glumi kaskadera svaki dan po ulici i sl. (ukratko svjesno zivi rizicno po svoje zdravlje), dok sam ja od tih usluga potrosio 0 kuna a uplatio hrpu, i onda kad meni zatreba nesto, ja to moram jos dodatno platiti.. ili placati dodatno mjesecno.. odlicno! genijalno!

 

i to sve da bi neke guzonje fino sjedile u foteljama i mislile sto ce s novcima koji im padaju s neba (od mene i svih ostalih koji rade), nedaj boze da su sposobni baratati s malo vecom kolicinom love.. mozda nebi bili u minusu non stop

15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
digitall kaže...
dastefan kaže...

Dakle, nakon svih ovih postova moj zaključak je da većina ljudi uplaćuje dopunsko zbog mogućih bolničkih troškova a ne zbog participacije. Zapravo je totalno imbecilno da plaćamo 15% brutto plaće za zdravstveno, i onda kad ti stvarno najviše treba to što si uplaćivao, nemaš pravo na to samo zato jer si htio "ušparati" 70kn mjesečno. Znači imaš recimo 9000kn netto plaće, plaćaš mjesečno (ne svojom voljom nego po zakonu) 1.943,07kn za zdravstveno osiguranje, ali ako završiš u bolnici i nisi plaćao tih jebenih 70kn ekstra, onda sam plaćaš bolničke troškove. Pa sad kad se tako postave stvari, isplati li se ne plaćati tih jeb*nih 70kn.

upravo to je problem ove jebene drzave i tog sistema "rupa bez dna"

u 18 godina je od moje place otislo u zdravstvo nekoliko stotina tisuca kuna! od toga sam potrosio 0 kuna, jer nisam ni jednu tabletu popio u tom periodu, a ne nesto drugo.. i sad bi trebao placati jos nesto na to sve skupa da bi imao sto? nije bitno da li je u pitanju 70 kn ili 7 kn, totalno nebitno, cisto jebanje u mozak i pravljanje budalom.. to je ono; ma samo daj, placaj, mi cemo svakako biti u gubitku jer smo nesposobni, ali nije nas briga..

 

znaci ja sam placao troskove lijecenja nekog idiota koji pusi, pije, drogira se, glumi kaskadera svaki dan po ulici i sl. (ukratko svjesno zivi rizicno po svoje zdravlje), dok sam ja od tih usluga potrosio 0 kuna a uplatio hrpu, i onda kad meni zatreba nesto, ja to moram jos dodatno platiti.. ili placati dodatno mjesecno.. odlicno! genijalno!

 

i to sve da bi neke guzonje fino sjedile u foteljama i mislile sto ce s novcima koji im padaju s neba (od mene i svih ostalih koji rade), nedaj boze da su sposobni baratati s malo vecom kolicinom love.. mozda nebi bili u minusu non stop

Eh a nije samo to..

Npr ja placam dopunsko no i dopunsko ti ne garantira nista. Nedavno sam trebao ici na pregled vrata, redovnim putem sam pocetkom ove godine zvao razne bolnice a najraniji termin je bio kraj ove godine dakle 12 mjesec. Na kraju sam dodatno isao platiti privatnika, a mozda je ovaj drugi sustav i na kraju najbolji.

 

 

16 godina
online
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
toxic kaže...

 Cinjenica je da je sustav glup, ako im prode novi zakon bit ce jos gluplji doslovno ce sve siliti da ugovore dopunsko iako relano netko tko ima novaca i stedi nema potrebe za njime pogotovo kao sto neki govore mladi su itd... Sve to stoji ali tu stoji veliko ALI...

Uvijek postoji to ali...

S jedne strane imamo smiješnu situaciju plaćanja osiguranja prema iznosu plaće (što pak nema veze sa stvarnim opterećenjem HZZO, tj. potrebama i plaćanjima pojedinog osiguranika), a s druge fiksni mjesečni jako mali iznos daje dodatna prava.

I uz sve to zdravstvo je u jakom minusu.

9 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
toxic kaže...
digitall kaže...
dastefan kaže...

Dakle, nakon svih ovih postova moj zaključak je da većina ljudi uplaćuje dopunsko zbog mogućih bolničkih troškova a ne zbog participacije. Zapravo je totalno imbecilno da plaćamo 15% brutto plaće za zdravstveno, i onda kad ti stvarno najviše treba to što si uplaćivao, nemaš pravo na to samo zato jer si htio "ušparati" 70kn mjesečno. Znači imaš recimo 9000kn netto plaće, plaćaš mjesečno (ne svojom voljom nego po zakonu) 1.943,07kn za zdravstveno osiguranje, ali ako završiš u bolnici i nisi plaćao tih jebenih 70kn ekstra, onda sam plaćaš bolničke troškove. Pa sad kad se tako postave stvari, isplati li se ne plaćati tih jeb*nih 70kn.

upravo to je problem ove jebene drzave i tog sistema "rupa bez dna"

u 18 godina je od moje place otislo u zdravstvo nekoliko stotina tisuca kuna! od toga sam potrosio 0 kuna, jer nisam ni jednu tabletu popio u tom periodu, a ne nesto drugo.. i sad bi trebao placati jos nesto na to sve skupa da bi imao sto? nije bitno da li je u pitanju 70 kn ili 7 kn, totalno nebitno, cisto jebanje u mozak i pravljanje budalom.. to je ono; ma samo daj, placaj, mi cemo svakako biti u gubitku jer smo nesposobni, ali nije nas briga..

 

znaci ja sam placao troskove lijecenja nekog idiota koji pusi, pije, drogira se, glumi kaskadera svaki dan po ulici i sl. (ukratko svjesno zivi rizicno po svoje zdravlje), dok sam ja od tih usluga potrosio 0 kuna a uplatio hrpu, i onda kad meni zatreba nesto, ja to moram jos dodatno platiti.. ili placati dodatno mjesecno.. odlicno! genijalno!

 

i to sve da bi neke guzonje fino sjedile u foteljama i mislile sto ce s novcima koji im padaju s neba (od mene i svih ostalih koji rade), nedaj boze da su sposobni baratati s malo vecom kolicinom love.. mozda nebi bili u minusu non stop

Eh a nije samo to..

Npr ja placam dopunsko no i dopunsko ti ne garantira nista. Nedavno sam trebao ici na pregled vrata, redovnim putem sam pocetkom ove godine zvao razne bolnice a najraniji termin je bio kraj ove godine dakle 12 mjesec. Na kraju sam dodatno isao platiti privatnika, a mozda je ovaj drugi sustav i na kraju najbolji.

 

 

to sam ranije vec napisao, opcenito kvalitetnija i brza usluga, posvecenost pacijentu i sl.

kada je zdravlje u pitanju novci postaju najmanji problem..

14 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Da, zakon o zdravstvenom osiguranju treba mijenjati definitivno, broj onih koji uplaćuju se smanjuje dok se broj onih koji koriste povećava. To je neodrživo, glumimo da imamo javno zdravstvo, uplaćujemo u to javno zdravstvo, a kad ga zatrebamo, nemamo ga. Uvesti isplatu brutto plaće pa nek si svatko sam uplaćuje zdravstveno i mirovinsko privat pa kud koji.

Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Dok se barem djelomično ne počnu naplaćivati stvarni troškovi liječenja zdravstvo će nam biti u k... Ove simbolične naplate participacije i sl su totalna bezvezarije i debilana. 

 

Osnovno zdravsteno bi trebalo pokrivat 60% svakog liječenja (normalno isključeno eksperimentalno), a ostatk bi trebalo biti pokriveno preko dopunskog koje bi trebalo regulirati privatno tržište. 

 

Rješio bi time nepotrebne odlaske liječniku, nepotrebno prepropisivanje lijekova, iskristalizirale bi se rizične skupine (pušaći, alkoholičari, pretili, ozljede izazvane ilegalnim radnjama i sl.). Da bi zaštitio manji broj onih koje bi osiguranja proglasila neisplativima treba odrediti maksimalni iznos osiguranja (recimo dvostruki prosječni) i takvi bi se lutrijom ili na neki drugi način dodjelili nekoj osiguravajućoj kući u podjednakom broju.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Da, zakon o zdravstvenom osiguranju treba mijenjati definitivno, broj onih koji uplaćuju se smanjuje dok se broj onih koji koriste povećava. To je neodrživo, glumimo da imamo javno zdravstvo, uplaćujemo u to javno zdravstvo, a kad ga zatrebamo, nemamo ga. Uvesti isplatu brutto plaće pa nek si svatko sam uplaćuje zdravstveno i mirovinsko privat pa kud koji.

Moralno ustrojstvo našeg sustava nije takvo da bi ovo dopustilo, tako da je besmisleno o tome uopće pričati kao realnoj opciji nego treba naći pošten i održiv način u sustavu solidarnog i socijalnog osiguranja.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
digitall kaže...

 

to sam ranije vec napisao, opcenito kvalitetnija i brza usluga, posvecenost pacijentu i sl.

kada je zdravlje u pitanju novci postaju najmanji problem..

 Novci su najmanji problem pogotovo kad nisu naši. Prema podacima (potraži malo po netu točne podatke) velik broj nalaza raznoraznih pretraga na kraju uopće ne bude ni podignuto. U suštini ti to znači da je velik broj napisanih uputnica od strane liječnika opće prakse totalno promašeno i nepotrebno. Još veći broj podignutih nalaza bude negativan.

 

Nisam doktor pa u ovo da nalaz bude negativan neću pretjerano ulaziti jer moguće je da simptomi upućuju na nešto pa doktor nije 100% siguran, a pošto bi moglo biti znak neke opasne bolesti te pošalje na nekakvu pretragu. Ok. Vjerujem da i tu ima stvari koje dosta ovise o stručnosti samog doktora.

 

No ovaj podatak o uopće nepodignutim nalazima govori još nešto gore, a to je da doktor te ljude najvjerojatnije nije ni površno pregledao nego kao skretničar i kako bi maknuo odgovornost sa sebe ga pošalje specijalistu na snimanje, a pacijent nakon snimanja i malo tvrđe stolice zaključi da ipak nije imao rak. To što si potrošio par tisuća kuna vremena i resursa jbg. 

 

Liječnici opće prakse su kod nas postali dispenseri antibiotika i skretničari na putu ka specijalistu. Nešto što bi svatko s 2 godine više medicinske mogao raditi. Trebalo bi malo i doktore opće plaćat i ocjenjivat prema stručnom učinku, znači koliko si ljudi poslao na nepotrebne pretrage ili još gore koliko ih nisi poslao na potrebne pretrage na vrijeme. Malo da i oni počnu svoju plaću zarađivati.

8 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Plaćati dopunsko ili ne dok je cifra 70kn, dakle otprilike koliko nas vecina ostavi svaki drugi  dan u kafiću?! Moraš biti kreten da ne plaćaš....

 
5 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
BlackDog22 kaže...

Moralno ustrojstvo našeg sustava nije takvo da bi ovo dopustilo, tako da je besmisleno o tome uopće pričati kao realnoj opciji nego treba naći pošten i održiv način u sustavu solidarnog i socijalnog osiguranja.

Pošten i održiv je teško imati paralelno uz solidaran i socijalan, posebno kad se uvedu i dopunska osiguranja te specifična odlučivanja vezana uz posebne slučajeve.

Na stranu potrebe uvođenja bonusa i malusa, osobne odgovornosti vezane uz pristup zdravlju i medicini itd.

Bilo bi jako nezgodno kad bi npr. osiguranje automobila bazirali na sličnom principu - npr. osnovno osiguranje vezano uz dohodak ili nešto slično.

15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Ma što će ti osnovno za auto,pa ne planiraš imati sudar.
ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Dupli.
ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 15:28 (sokre).
6 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Od države je krajnje bezobrazno i licemjerno..uzmu ti svaki misec 15%....za zdravstveno....a onda ni to im nije dosta nego žele još 70kn...10 godina budeš zdrav...uplatiš 1000kn*12*10=120000kn...i onda radi 70kn(ako ne uplaćuješ) naplate troškove

To je komunizam a ne kapitalizam...
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 15:41 (HCMAA).
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga

I onda se uvik vratimo na to da triba otpustati najmanje 100 000 uhljeba, smanjiti državu na samo ono nužno što onda ostavlja veliki prostor za osjetno smanjenje PDVa i poreza na dohodak. Odnosno trebamo odjebati socijalizam, ali kada vidim kako se neuki narod digao na noge zbog Uljanika još sam sigurniji da nam nema spasa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 15:47 (Paolo Maldini).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice