Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju programs

poruka: 50
|
čitano: 11.283
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju programs".
16 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
andrijam kaže...

Može li link na rad koji dokazuje da je moguće izbjeći goto u svim dijagramima toka.

 

nije to nist, ako cestito programiras OOP ne treba ti ni "IF".

tako sam tjerao svoje u dojo-u na kati :-)

bez mare ;-)

15 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
nikola kaže...

 

 

POKE 23613,0

 E sad ako me sjecanje ne vara, to bi ti  bacilo Loading screen.

 

***edit***

 

Sad si me sjetio i na reset komandu RANDOMIZE USR 0

Naime samo zemljaci su cupali napajanje vani  kada su htjeli krenuti u nesto novo

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2020 14:10 (syncmaster245b).
16 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
syncmaster245b kaže...

 E sad ako me sjecanje ne vara, to bi ti  bacilo Loading screen.

 

***edit***

 

Sad si me sjetio i na reset komandu RANDOMIZE USR 0

Naime samo zemljaci su cupali napajanje vani  kada su htjeli krenuti u nesto novo

 

hehe, vidim naviru sjecanja. sve toplije. i da! RANDOMIZE/PRINT USR adresa je bio call rutine u ROM-u, a skok na nulu je bio bas to - reset. postojala je i naredba NEW, ali je ta brisala samo BASIC i stack/variable dio memorije ali ne bas bas sve - postojala je sistemska varijabla RAMTOP u kojoj si mogao definirati gdje je zadnji bajt basica koji se brise komandom NEW. ovo je bilo vazno ako si u memoriji imao ucitan GENS i radio si nesto u ASM-u, sto je bilo iznad te adrese, dakle, pobrises samo BASIC dio :-) eh!

 

a 23613 je bila ista samo jedna 16-bitna varijabla :-) zvala se ERR SP. jel ti to pomaze sto? :-)

 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog

Sve to stoji, samo me zanima kako izgleda taj dokaz koji se spominje u tekstu.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
15 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
nikola kaže...

 

hehe, vidim naviru sjecanja. sve toplije. i da! RANDOMIZE/PRINT USR adresa je bio call rutine u ROM-u, a skok na nulu je bio bas to - reset. postojala je i naredba NEW, ali je ta brisala samo BASIC i stack/variable dio memorije ali ne bas bas sve - postojala je sistemska varijabla RAMTOP u kojoj si mogao definirati gdje je zadnji bajt basica koji se brise komandom NEW. ovo je bilo vazno ako si u memoriji imao ucitan GENS i radio si nesto u ASM-u, sto je bilo iznad te adrese, dakle, pobrises samo BASIC dio :-) eh!

 

a 23613 je bila ista samo jedna 16-bitna varijabla :-) zvala se ERR SP. jel ti to pomaze sto? :-)

 

 

 Nazalost ne naviru onoliko koliko bih zelio.

48-icu sam bio dobio 1985 i biblija mi je bila ona knjiga iz Beograda ( ne mogu se sjetiti naslova sada).

A5 format i u landscape-u uvezana.

 

E ***iga sad, sad si me uvalio u sjetu.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
syncmaster245b kaže...

A5 format i u landscape-u uvezana.

 

Ahahahaha... Ja prije par godina zeni nesto pricam za ormar i kazem kako se vrata scrolaju

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju programs

Evo nasao je!!!

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
syncmaster245b kaže...

Evo nasao je!!!

 

 

 

A daaaaaj, jos je i LGBTQHDZT friendly

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
syncmaster245b kaže...

 Nazalost ne naviru onoliko koliko bih zelio.

48-icu sam bio dobio 1985 i biblija mi je bila ona knjiga iz Beograda ( ne mogu se sjetiti naslova sada).

A5 format i u landscape-u uvezana.

 

E ***iga sad, sad si me uvalio u sjetu.

 

mislis ova:

ZX Spectrum, uvod u rad i programiranje

 

a evo da ti se malo otvore cakre :-)

 

i da se sjetis jos kojecega papirnatog :-)

 

Mene kad je jednom uhvatila sjeta, kupovao sam spectrume na ebayu iz UK-a, sve dok nisam slucajno nabasao na sveti gral - tzv. issue one, iliti prvu verziju, rucno lemljenu, sive tipke i to u savrsenom izdanju. u kutiji je stajala i mala posveta dragoj profesorici toj i toj, zajedno sa jednim POKE-om koji bi svaki klik tipke ucinio popracenim duzim zvucnim odazivom...

zivio, kolega!

 

16 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
Friday kaže...

A daaaaaj, jos je i LGBTQHDZT friendly

 

mustro

jel to ono if you're brave enough...?

15 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
nikola kaže...

 A stvarno nemas milosti!

 

Evo sad si me podsjetio i na ovu knjigu (imao sam je)

 

Sjecam se da sam iz nje prekucavao neku tekstualnu avanturu cijeli dan (mislim da su neki biseri bili u pitanju, jer je listing bio najkraci), da bi na kraju sestra izvukla produzni kabel iz zida prije nego sto sam je snimio (ajd ako nista drugo imao sam 15tak minuta gameplaya)

 

Ne sjecam se da sam ikada u zivotu toliko plakao kao tog puta.

 

***edit***

 

Yup, "lovac na bisere", 7 stranica samo za prekucati.

 

 

O boze, evo suzica ide na jedno oko.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2020 15:35 (syncmaster245b).
8 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
MrBlc kaže...

Slično je s PHP-om, samo tamo ima dosta nelogičnosti i nekonzistentnosti koje onda ljude isfrustriraju, iako su sa 7-icom dosta reda uveli, a 8-ica bi već trebala od PHP-a napraviti ozbiljan programski jezik.

 

I onda ti se ljudi javljaju na oglas za seniora, ili barem mid-level, i šalju primjere koda u kojima se vidi temeljno nerazumijevanje osnovnih koncepata, a tek kad dođeš do rada s bazom, pa vidiš slaganje querya ručnom konkatenacijom stringa, pri čemu junk iz requesta ide direktno u query. Što je najgore, ti ljudi su uvjereni da znaju. Zato je možda ipak bolje da jezik nije toliko lagan za naučiti, pa da se ljudi moraju malo naučiti, a ne da our little bobby tables radi nered kasnije.
 

To je osnovni problem takvih jezika tipa PHP i JS što dozvoljavaju pisanje ružnog koda. Ne kažem da u C-u ili Javi ne možeš pisati takve katastrofe ali normalniji jezici će te kazniti kad tad pa ćeš idući put razmisliti.

 

Mislim, kakve su ovo fore:

https://medium.com/javascript-non-grata/the-top-10-things-wrong-with-javascript-58f440d6b3d8

https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/ (priznajem, staro ali svejedno ružno za vidjet i nekad je bilo točno i možda još strašnije)

 

Od potrganog jezika i frameworka ne možeš dobiti programere koji pišu prihvatljiv kod jer okolina u kojoj su radili tolerira greške, gluposti i trapavo pisanje - nisu prisiljeni naučiti stvari kako treba jer aplikacija nekako radi, baca gluposti ali radi.

12 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
Nuclear_Phoenix kaže...
...

 

To je osnovni problem takvih jezika tipa PHP i JS što dozvoljavaju pisanje ružnog koda. Ne kažem da u C-u ili Javi ne možeš pisati takve katastrofe ali normalniji jezici će te kazniti kad tad pa ćeš idući put razmisliti.

 

Mislim, kakve su ovo fore:

https://medium.com/javascript-non-grata/the-top-10-things-wrong-with-javascript-58f440d6b3d8

https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/ (priznajem, staro ali svejedno ružno za vidjet i nekad je bilo točno i možda još strašnije)

 

Od potrganog jezika i frameworka ne možeš dobiti programere koji pišu prihvatljiv kod jer okolina u kojoj su radili tolerira greške, gluposti i trapavo pisanje - nisu prisiljeni naučiti stvari kako treba jer aplikacija nekako radi, baca gluposti ali radi.

Nažalost, opekao sam se čak i s TypeScript-om. Zamislite ovo, potrudite se i sami krenete (u slobodno vrijeme) portati staro govno od AngularJS aplikacije u novi Angular framework s NgRx-om i očito s TS-om umjesto JS-a. Pišete lijepo po PS-u sve i uspijete cca 30% prilično masivne aplikacije prepisati te prenijeti kolegama da bi se rad ubrzao te da bi se cijela priča privela što prije kraju i AngularJS klijent bacio u smeće (u legacy repo groblje). No, kolegama se nekako ne "sviđa" type safety i static typing te lijepo počnu svugdje koristiti jebeni any umjesto konkretnih tipova, built-in ES5/6 funkcije za manipulaciju kolekcijama umjesto Lodasha, Date umjesto momenta, itd. - uglavnom, back to square one. Inače mislim da je TS zaista super stvar, ali evo ne dijele svi moje mišljenje. Zašto netko ne bi htio u compile time-u otkriti što je više moguće grešaka mi nikada neće biti jasno, imho.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
12 godina
odjavljen
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
Koristio sam PHP, i jedino šta me je bunilo je == vs ===.. Mislim šta koji k
A, i ide mi na živce što nije kao u Cu gdje imam tip podatka, znam s kojim tipom podatka radim.
JS nisam koristio, već jQuery i radio je posao kako treba.

S druge strane sam burazu pomagao sa zadacima za Py. Ista stvar kao i kod PHPa. Recimo zadatak je bio da korisnik upiše broj, i da funkcija ispiše sve bitove. Koristio sam sizeof. Jedna varijabla je 28B bila. Gledam i ne vjerujem.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
Nuclear_Phoenix kaže...

Od potrganog jezika i frameworka ne možeš dobiti programere koji pišu prihvatljiv kod jer okolina u kojoj su radili tolerira greške, gluposti i trapavo pisanje - nisu prisiljeni naučiti stvari kako treba jer aplikacija nekako radi, baca gluposti ali radi.

U osnovi, može se, ali uz puno discipline. PHP je sa 7-icom imao dobru ideju, ali su malo sami sebi podmetali nogu - tipa, uveli return type, ali ne može biti null, znači, ako imaš metodu koja vadi objekt iz baze, ili ne možeš koristiti return type ili moraš baciti exception ako nije pronađen (ono, WTF).

 

Međutim, uz nešto dicipline i uključen prikaz svih tipova errora na developementu, već se more pisati solidan kod. Nadam se da će 8-ica donijeti i veće pomake. 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju programs

Trazim lisp u tekstu i na reakcijama na forumu. Nista. E necemo tako kolege...
Pisati o genezi jezika i ne spomenuti lisp je namjerno guranje proceduralno/objektne paradigme kao jedine realnosti.
Dakle lisp je jedan prastari jezik koji se za razliku od ostalih dinosaura, a tu mislim zaista na relikte proslosti kao sto su cobol i fortran, odrzao do danasnjih dana.
Pogotovo mi je interesantno sto je autor ubacio sliku Edsgera kako skraba po ploci rekurzivnu funkciju :)
Enivej, Dijkstra se spominje dosta, ali nije lose prisjetiti se sto je Alan rekao Dijsktri ;)
Ocekujem jedan tekst kompletno posvecen funkcionalnoj paradigmi. Nacinu programiranja koji sam na faksu strastveno mrzio :O
Kome ovo nije dovoljno nabrijavanje za citati o lispu evo i stripa: https://toggl.com/programming-princess/
(Otone nadam se da nisam spojlao neki buduci clanak previse)

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
trolaslavonska kaže...

(Otone nadam se da nisam spojlao neki buduci clanak previse)

 spojlo si prethodni

16 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
pr0n_addict kaže...

No, kolegama se nekako ne "sviđa" type safety i static typing te lijepo počnu svugdje koristiti jebeni any umjesto konkretnih tipova, built-in ES5/6 funkcije za manipulaciju kolekcijama umjesto Lodasha, Date umjesto momenta, itd. - uglavnom, back to square one. Inače mislim da je TS zaista super stvar, ali evo ne dijele svi moje mišljenje. Zašto netko ne bi htio u compile time-u otkriti što je više moguće grešaka mi nikada neće biti jasno, imho.

ljudi su robovi navike, a oni "najproduktivniji" zaklinju se u copy i paste. najjaci su mi oni koji "svisoka" vele da oni svoj kod ne testiraju (jer su toliko genijalni), a da su testovi (i unit testovi) posao CA unita...

 

vrlo jednostavno rjesenje za tvoj problem - navika i "morativ" da se svaki commit mora reviewati. u cestitim firmama koje imaju i kojekakve druge compliances, vala u code review-u mora biti i jos poneko poput tech leada, arhitekte isl. i obicni senior developer.

 

ako si senior/lead dev, onda imas polugu, a ako nisi, onda probas coding katama, no za to management mora imati sluha. vjezba cini cuda.

ako ni to ne urodi plodom, onda si u krivoj firmi :-)

 

 

15 godina
offline
Re: Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju prog
Mr.ddevil kaže...

Python raste samo zbog lako pamtljive sintakse i zato što je dosta intuitivan jezik. Jako puno matematičara se danas može baviti sa data science upravo zbog pythona. Neću niti spominjat performanse kada se koristi uz c++, umjetna inteligencija...genijalnost

 

Popularnosti vjerojatno ne odmaže ni znanstvena zajednica ni AI entuzijasti a bome ni vlasnici RaspberryPi-jeva u svim oblicima. 

 

Inače zanimljiv članak kao i većina komentara, budi i nostalgiju..

Ovo je bila moja prva literatura, negdje oko 1989. 



Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
6 godina
neaktivan
offline
Desetljeća pogodaka i promašaja u razvoju programs

Nedavno san počeo učit C++, zasad mi ide odlično, no nisan siguran dali je to pravi put za početnika, iako vidim da ga mnogi na Quora servisu smatraju kvalitetnim izborom, dok neki predlažu druge jezike poput Pythona, C# i Jave. Mogu reć da mi se C++ sviđa, a s vremenom planiran baratat s barem još dva jezika, vjerojatno će to bit Python i C#, možebitno i neki drugi. Rado bih volio čut mišljenja vas, pripadnika stare škole, šta vi mislite o svemu tome?

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice