Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

poruka: 70
|
čitano: 30.842
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn".
15 godina
offline
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

kompliciraju život penzićima koji su bili oduševljeni besplatnim kolačićima 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
13 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Ajar kaže...

kompliciraju život penzićima koji su bili oduševljeni besplatnim kolačićima 

 

Would you buy some cookies from me? 

 

Go away and let me be.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
10 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
gocc01 kaže...
Ajar kaže...

kompliciraju život penzićima koji su bili oduševljeni besplatnim kolačićima 

 

Would you buy some cookies from me? 

 

Go away and let me be.

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
16 godina
offline
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

Nekima je jako dosadno pa izdaju zakone vec na dnevnoj bazi.

 

Kao da privatnici nemaju dovoljno posla pa sad radit novu papirologiju i mijenjat stavke poslovanja.

 

A najgore je to sto sam poceo dobivat mailove za poslove gdje sam se prije prijavljivao pa su mi poceli javljato da me moraju brisat iz baze :D

 

Ili zamisli ima klijenta u bazi u ducanu koji kupuje na r1 i sad se on sjeti da ne zeli bit u bazi. I sad svaki puta pisi ponovo podatke kad dode ali ih i opet brisi xD

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.5.2018 6:57 (amd freak).
Moj PC  
2 16 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o

Ako je izdan R1 račun, ti imaš zakonsku obvezu imati te podatke pohranjene, pa se pravo na brisanje tu ne primjenjuje sve do isteka roka u kojem si dužan čuvati arhivu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

Glavna povreda privatnosti je kroz mobilne telefone. Tamo storine aplikacija svojim vlasnicima šalje ne samo podatke o vama, nago i popis vaših kontakata, telefonske pozive, sms-ove, pristup kameri, slikama, pristup mikrofonu. I taj pristup traže čak i aplikacije koje po svojoj namjeni nemaju nikakve veze ni sa kontaktima ni sa kamerom.

Da li će i kompanije koje su autori tih aplikacija i dobivaju to mnoštvo podataka o nama platiti GDPR kazne?

 
10 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
MrBlc kaže...

Ako je izdan R1 račun, ti imaš zakonsku obvezu imati te podatke pohranjene, pa se pravo na brisanje tu ne primjenjuje sve do isteka roka u kojem si dužan čuvati arhivu.

 Tako je. HR zakoni su iznad GDPRa, tako npr. dokumentacija radnika ostaje kod poslodavca i onda kada radnik da/dobije otkaz, jer neki Zakon propisuje obvezu čuvanja te dokumentacije. U firmama se GDPR najviše svodi na to da ti računala s podacima radnika i klijenata moraju biti zaštićena lozinkama, tako da im mogu pristupiti samo ovlaštene osobe, i da registatore s osjetljivim podacima (npr. plate liste koje se moraju čuvati zauvjek) ne možeš tutnuti negdje na tavan već držati pod ključem 0-24h. Važno je i da ne prikupljaš nikakve dodatne podatke bez pisane privole zaposlenika/poslovnih partnera. 

Još se uvijek čeka neki konkretan hodogram aktivnosti i mogu ti reći da većina manjih firmi nije implementirala GDPR.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.5.2018 8:42 (Paolo Maldini).
8 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Ali broj mobitela radnika koji imas zapisan nema pravnu osnovu, odnosno nisi ga dobio po sili zakona niti je bio uvjet pri zaposljavanju, stoga trebas imati privolu. Također imas i broj njegove djece, jer je na tom temelju obracunata placa...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Paolo Maldini kaže...
MrBlc kaže...

Ako je izdan R1 račun, ti imaš zakonsku obvezu imati te podatke pohranjene, pa se pravo na brisanje tu ne primjenjuje sve do isteka roka u kojem si dužan čuvati arhivu.

 Tako je. HR zakoni su iznad GDPRa, tako npr. dokumentacija radnika ostaje kod poslodavca i onda kada radnik da/dobije otkaz, jer neki Zakon propisuje obvezu čuvanja te dokumentacije. U firmama se GDPR najviše svodi na to da ti računala s podacima radnika i klijenata moraju biti zaštićena lozinkama, tako da im mogu pristupiti samo ovlaštene osobe, i da registatore s osjetljivim podacima (npr. plate liste koje se moraju čuvati zauvjek) ne možeš tutnuti negdje na tavan već držati pod ključem 0-24h. Važno je i da ne prikupljaš nikakve dodatne podatke bez pisane privole zaposlenika/poslovnih partnera. 

Još se uvijek čeka neki konkretan hodogram aktivnosti i mogu ti reći da većina manjih firmi nije implementirala GDPR.

 To nije istina. Međunrodni ugovori su iznad zakona pojedinih zemalja.

6 godina
protjeran
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Umbel kaže...
Ali broj mobitela radnika koji imas zapisan nema pravnu osnovu, odnosno nisi ga dobio po sili zakona niti je bio uvjet pri zaposljavanju, stoga trebas imati privolu. 

 Tako je. To je dobar primjer.

6 godina
protjeran
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
BlackDog22 kaže...
Paolo Maldini kaže...
MrBlc kaže...

Ako je izdan R1 račun, ti imaš zakonsku obvezu imati te podatke pohranjene, pa se pravo na brisanje tu ne primjenjuje sve do isteka roka u kojem si dužan čuvati arhivu.

 Tako je. HR zakoni su iznad GDPRa, tako npr. dokumentacija radnika ostaje kod poslodavca i onda kada radnik da/dobije otkaz, jer neki Zakon propisuje obvezu čuvanja te dokumentacije. U firmama se GDPR najviše svodi na to da ti računala s podacima radnika i klijenata moraju biti zaštićena lozinkama, tako da im mogu pristupiti samo ovlaštene osobe, i da registatore s osjetljivim podacima (npr. plate liste koje se moraju čuvati zauvjek) ne možeš tutnuti negdje na tavan već držati pod ključem 0-24h. Važno je i da ne prikupljaš nikakve dodatne podatke bez pisane privole zaposlenika/poslovnih partnera. 

Još se uvijek čeka neki konkretan hodogram aktivnosti i mogu ti reći da većina manjih firmi nije implementirala GDPR.

 To nije istina. Međunrodni ugovori su iznad zakona pojedinih zemalja.

 GDPR nije međunarodni ugovor već obvezujuća uredba. To znači da ćemo dobiti i nacionalni zakon vezan za GDPR.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Paolo Maldini kaže...
Umbel kaže...
Ali broj mobitela radnika koji imas zapisan nema pravnu osnovu, odnosno nisi ga dobio po sili zakona niti je bio uvjet pri zaposljavanju, stoga trebas imati privolu. 

 Tako je. To je dobar primjer.

 S tim da moraš imat opravdan razlog da taj podatak tražiš čak i uz privolu. Za br. mobitela bi se objektivno opravdanje moglo pronaći i taj podatak bi mogao koristiti za točno određenu svrhu za koju ga tražiš. Taj dio je bitan jer kad neki podatak tražiš i dobiješ, dobio si ga za točno određeni razlog i ne smiješ ga upotrebljavati za druge stvari. Znači ne možeš tražit br mob uz opravdanje da ćeš javiti da li je dobio posao i onda mu slati promo poruke. 

 

Osim toga postoje podatke koje ne smiješ tražiti i skupljati čak ni uz privolu jer ne postoji objektivni razlog za to. Recimo ne smiješ pitati i skupljati podatke (kod zaposlenja) o seksualnoj orjentaciji, nacionalnosti, duljini i opsgu penisa i slično. Znači čak i da ti ga ovaj hoće pokazat ne smiješ vodit evidenciju o tome, barem ne službenu.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Paolo Maldini kaže...

 GDPR nije međunarodni ugovor već obvezujuća uredba. To znači da ćemo dobiti i nacionalni zakon vezan za GDPR.

 europska unije je međunarnodni ugovor...sve njene uredbe, odredbe i sl su međunarodni ugovori jer se odnose samo na zemlje koje su u nju stupile, međunarodnim ugovorom, dobrovoljno.

 

U slučaju da se zakoni zemalja ne kose sa GDPR nije ih nužno mijenjati. Zemlje koje nemaju neki dio prava predviđen onim što GDPR zahtjeva ne moraju donositi dodatne zakone jer je on obvezujuć sam po sebi na sve zemlje (na koje se u startu odnosi).

 

Da li zemlje mogu dodatno definirat svojim zakonima, da, ali ne smije biti PROTIVNO toj odredbi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.5.2018 9:20 (BlackDog22).
8 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Treba napomenuti da se GDPR odnosi i na tvrtke van EU ako rade sa građanima EU.
Ne treba se cuditi ako neki hotel u Keniji odbije primiti građanina EU...
16 godina
online
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

Zašto je strašni pod navodnicima?

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Umbel kaže...
Treba napomenuti da se GDPR odnosi i na tvrtke van EU ako rade sa građanima EU.
Ne treba se cuditi ako neki hotel u Keniji odbije primiti građanina EU...

 

Ne, to se odnosi samo na građane EU unutar EU, odnosno kompanije koje posluju na području EU.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
GDPR izričito navodi da ti ne treba privola i ne trebaš brisati podatke koje si po zakonu dužan čuvati, tako da je to pokriveno.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Elles D. kaže...

Zašto je strašni pod navodnicima?

 Zašto uopće strašni? (Vjerojatno clickbait)

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.5.2018 10:15 (Apkallu).
16 godina
offline
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

Ma ja i dalje tvrdim da su to piz darije koje netrebaju nikome.

 

A gdje je zastita privatnika odnosno poduzetnika gdje se za bilo koga u bilo kojem trenutnu moze naci njegova kucna adresa svi moguci privatni telefonski brojevi i emailovi jednim klikom misa? 

 

Ja razumijem da ima vecih tvrtki koje mozda cak i prodaju imformacije jer umaju velika bazu korisnika ( citaj npr teleoperateri) ali maltretirat npr usluzne radnje gdje radi par ljudi je smijeh. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.5.2018 10:20 (amd freak).
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
online
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
BlackDog22 kaže...
Paolo Maldini kaže...

 GDPR nije međunarodni ugovor već obvezujuća uredba. To znači da ćemo dobiti i nacionalni zakon vezan za GDPR.

 europska unije je međunarnodni ugovor...sve njene uredbe, odredbe i sl su međunarodni ugovori jer se odnose samo na zemlje koje su u nju stupile, međunarodnim ugovorom, dobrovoljno.

 

U slučaju da se zakoni zemalja ne kose sa GDPR nije ih nužno mijenjati. Zemlje koje nemaju neki dio prava predviđen onim što GDPR zahtjeva ne moraju donositi dodatne zakone jer je on obvezujuć sam po sebi na sve zemlje (na koje se u startu odnosi).

 

Da li zemlje mogu dodatno definirat svojim zakonima, da, ali ne smije biti PROTIVNO toj odredbi.

 

Netočno, ovo je uredba, a Uredbe su pravni akti koji se automatski i ujednačeno primjenjuju u svim državama članicama čim stupe na snagu te nema potrebe da ih se prenosi u nacionalno zakonodavstvo. One su u cijelosti obvezujuće u svim državama članicama.

 

U tekstu je isto krivo navedeno sljedeće:

Kako je riječ o pravnom aktu EU, on se automatski primjenjuje na sve njezine države članice, bez potrebe za donošenjem posebnih zakona u svakoj od njih.

 

Uredba je samo jedan od pravnih akata EU i jedino za nju to vrijedi, za ostale pravne akte (npr. direktive, odluke...) je drugačije.

https://ec.europa.eu/info/law/law-making-process/applying-eu-law_hr

11 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Paolo Maldini kaže...

 GDPR nije međunarodni ugovor već obvezujuća uredba. To znači da ćemo dobiti i nacionalni zakon vezan za GDPR.

 već smo ga dobili - narodne novine

11 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Keso kaže...

Glavna povreda privatnosti je kroz mobilne telefone. Tamo storine aplikacija svojim vlasnicima šalje ne samo podatke o vama, nago i popis vaših kontakata, telefonske pozive, sms-ove, pristup kameri, slikama, pristup mikrofonu. I taj pristup traže čak i aplikacije koje po svojoj namjeni nemaju nikakve veze ni sa kontaktima ni sa kamerom.

Da li će i kompanije koje su autori tih aplikacija i dobivaju to mnoštvo podataka o nama platiti GDPR kazne?

 Nerazumijem tocno da li si trol ili stvarno...

Te aplikacije TRAŽE TVOJE DOPUŠTENJE.

I u ostalom, tko te tjerao da ih instaliras. Sve se to fino da obrisat i iskljuciti iz pogona.

Crypto nova poljoprivreda
12 godina
offline
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

 

Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka

 

Obrada osobnih podataka putem videonadzora

 

Članak 25.

(1) Videonadzor u smislu odredbi ovoga Zakona odnosi se na prikupljanje i daljnju obradu osobnih podataka koja obuhvaća stvaranje snimke koja čini ili je namijenjena da čini dio sustava pohrane.

 

 

Članak 27.

(1) Voditelj obrade ili izvršitelj obrade dužan je označiti da je objekt odnosno pojedina prostorija u njemu te vanjska površina objekta pod videonadzorom, a oznaka treba biti vidljiva najkasnije prilikom ulaska u perimetar snimanja.

(2) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati sve relevantne informacije sukladno odredbi članka 13. Opće uredbe o zaštiti podataka, a posebno jednostavnu i lako razumljivu sliku uz tekst kojim se ispitanicima pružaju sljedeće informacije:

 

– da je prostor pod videonadzorom

– podatke o voditelju obrade

– podatke za kontakt putem kojih ispitanik može ostvariti svoja prava.

 

 

 

Uh, nadam se da me šef neće imenovati voditeljem obrade jer mi onda ide ime i prezime na istu tablu na kojoj piše "snima se". Neki vjerovnici me traže, ja igram na zastaru, ovako ako mi vide ime i prezime na tabli, a meni ponestalo isprika..... šteta što ne postoji neki zakon koji bi osigurao anonimnost običnog čovj.... heej, čekaj....

 
1 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
picajzla0707 kaže...
Paolo Maldini kaže...

 GDPR nije međunarodni ugovor već obvezujuća uredba. To znači da ćemo dobiti i nacionalni zakon vezan za GDPR.

 već smo ga dobili - narodne novine

 Dobili smo zakon o provedbi GDPR, a razlog zbog čega smo ga dobili je da se tijela javne vlasti izuzmu od plaćanja kazni.

Isključenje primjene upravnih novčanih kazni
na tijela javne vlasti

Članak 47.

Ne dovodeći u pitanje izvršavanje ovlasti Agencije utvrđenih odredbom članka 58. Opće uredbe o zaštiti podataka, u postupcima koji se provode protiv tijela javne vlasti, tijelu javne vlasti ne može se izreći upravna novčana kazna za povrede ovoga Zakona ili Opće uredbe o zaštiti podataka.

11 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
ante_etna kaže...

Uh, nadam se da me šef neće imenovati voditeljem obrade jer mi onda ide ime i prezime na istu tablu na kojoj piše "snima se". Neki vjerovnici me traže, ja igram na zastaru, ovako ako mi vide ime i prezime na tabli, a meni ponestalo isprika..... šteta što ne postoji neki zakon koji bi osigurao anonimnost običnog čovj.... heej, čekaj....

 voditelj obrade nije neki djelatnik firme, nego firma sama

dakle, podaci o "voditelju obrade" su podaci o firmi

6 godina
protjeran
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
picajzla0707 kaže...
ante_etna kaže...

Uh, nadam se da me šef neće imenovati voditeljem obrade jer mi onda ide ime i prezime na istu tablu na kojoj piše "snima se". Neki vjerovnici me traže, ja igram na zastaru, ovako ako mi vide ime i prezime na tabli, a meni ponestalo isprika..... šteta što ne postoji neki zakon koji bi osigurao anonimnost običnog čovj.... heej, čekaj....

 voditelj obrade nije neki djelatnik firme, nego firma sama

dakle, podaci o "voditelju obrade" su podaci o firmi

 Mislite možda na ovo:

Kako proizlazi iz odredbi članka 18. Zakona o zaštiti osobnih podataka (Narodne novine, br. 103/03., 118/06., 41/08., 130/11.), voditelj zbirke osobnih podataka koji zapošljava manje od 20 radnika može imenovati službenika za zaštitu osobnih podataka, a voditelj zbirke osobnih podataka koji zapošljava više od 20 radnika dužan je imenovati službenika za zaštitu osobnih podataka.

 

11 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
Paolo Maldini kaže...

 Mislite možda na ovo:

Kako proizlazi iz odredbi članka 18. Zakona o zaštiti osobnih podataka (Narodne novine, br. 103/03., 118/06., 41/08., 130/11.), voditelj zbirke osobnih podataka koji zapošljava manje od 20 radnika može imenovati službenika za zaštitu osobnih podataka, a voditelj zbirke osobnih podataka koji zapošljava više od 20 radnika dužan je imenovati službenika za zaštitu osobnih podataka.

 ma taj izraz "voditelj zbirke osobnih podataka" je nespretno smišljen i krivo navodi ljude

 

ovaj "službenik za zaštitu osobnih podataka" je onaj koji je najebao

i kad šef krene s brojalicom eci-peci-pec po firmi, nabolje se sakrit ispod stola 

12 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
picajzla0707 kaže...
Paolo Maldini kaže...

 Mislite možda na ovo:

Kako proizlazi iz odredbi članka 18. Zakona o zaštiti osobnih podataka (Narodne novine, br. 103/03., 118/06., 41/08., 130/11.), voditelj zbirke osobnih podataka koji zapošljava manje od 20 radnika može imenovati službenika za zaštitu osobnih podataka, a voditelj zbirke osobnih podataka koji zapošljava više od 20 radnika dužan je imenovati službenika za zaštitu osobnih podataka.

 ma taj izraz "voditelj zbirke osobnih podataka" je nespretno smišljen i krivo navodi ljude

 

ovaj "službenik za zaštitu osobnih podataka" je onaj koji je najebao

i kad šef krene s brojalicom eci-peci-pec po firmi, nabolje se sakrit ispod stola 

Zato sam ja uzeo bolovanje, nažalost došao mi je SMS i radosna vijest koja sadrži čestitku za promociju koja mi je upravo dodijeljena.

 

Vidim, morat ću maknuti kameru na podu kod info pulta s mrežnim nazivom "upskirt" jer ne sadrži dovoljno podataka za prepoznavanje osim za onog jednog škota koji je došao u kiltu.

11 godina
offline
Re: Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što o
ante_etna kaže...

Zato sam ja uzeo bolovanje, nažalost došao mi je SMS i radosna vijest koja sadrži čestitku za promociju koja mi je upravo dodijeljena.

 moje iskreno saučešće...

 

sad ćeš ući u zaseban registar - link, a onda možeš dić i šator u savskoj  

16 godina
neaktivan
offline
Danas na snagu stupa "strašni" GDPR, evo što on zn

Jedno "suludo" pitanjce.. Održavan nekoliko web stranica namijenjena sportu (sportski klub, trkački klub, trkačka liga..) di 1-2 tjedno ima neki članak (najava utrke, rezultati utrka, slike i sl.).. Da li to znači da sad više ne smijem objaviti ničije ime (pobjednike utrke recimo) ako oni to meni ne dozvole? Bilo koja slika koju organizator slika na događaju ne smije biti objavljena ukoliko se svi na slici ne odobre za objavu? 

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice