Commodore 64

poruka: 19
|
čitano: 5.234
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Commodore 64".
15 godina
odjavljen
offline
Commodore 64

Inače, razlog visoke cijene Commodore floppya je taj što je floppy imao isti procesor ko i C64. 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Commodore 64

.. cijena disketa, pošto je uređaj singlesided.. moralo se okretati floppy + naravno izrezati rupu za snimanje na rubu.. + traka za zaštitu od snimanja, fičer koji još imaju kartice..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Commodore 64

FYI, CPU 6502 je na predstavljanju (1975) koštao $25, za sve koji ga žele kupiti.

 

S obzirom da je 6502 proizvod firme Commodore (MOS technologies), nije da su ga kupili od vanjskog dobavljača. Ne mogu se sad baš točno sjetiti, ali mislim da je proizvodna cijena bila oko $3 ili nešto manje. Tako da se ne bih složio da je CPU bio razlog visoke cijene.

 

12 godina
offline
Commodore 64

Prije par godina su na HTV-u prikazali dva-tri lika koji su u nekoj našoj ustanovi ili institutu pronašli nešto kao IMSAI 8080 i reporter je rekao "Jedva čekaju da ga osposobe i spoje na internet..."

Jel tako nešto može na internet?

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Commodore 64

C-64 je bio moj prvi komp, love that blue screen. Basic, assembler. READY.

 

Commodore je u prodajnoj kampanji krenuo prilično oštro. Nudili su zamjenu staro za novo, Spectrum za C-64. Popust je bio toliko velik da se ljudima isplatilo kupiti novog Spectruma, i onda otići kupiti Commodore i dobiti ga jeftinije kad se sve zbroji i oduzme, nego da kupe C-64 direktno. Rezultat je bio da su u Commadore-u imali nekoliko kontejnera ZX-ova sa kojima nisu znali što će, da su ih šutali po podu i koristili kao door bumper u uredima (vjerojatno radi gume )

 

Inaće, Commodore je pokrao Atari na predstavljanju i to brutalno. Ne sjecam se jel je bilo za VIC-20 ili C-64. Uglavnom, uz novo računalo je trebalo predstaviti i aplikacije (konkretno, igrice, da se ne zanosimo bilo čim drugim). Commodore nije bas imao svojih igirca, ali Atari je. I to dosta.

E sad, malo je problematično da pitaš prvog najvećeg konkurenta da ti napise najbolje igrice i za tvoj kompjuter, koji ce inace konkurirati njihovim modelima 400 i 800. Mos mislit kako ce to proc. E sad, Tramiel je naredio da se igirce kopiraju. Onda su neki rekli, ali to je protuzakonito, tužit će nas. Tramiel: pa nek tuže. :)))

 

I tužili su ih. Ali prošla je već baba sa kolačima, hit igrice su već bile na Commodore-u, Commodore platio odštetu i ugrabio tržišni uspjeh. Dobrim djelom i radi boljeg zvučnog (SID) i grafičkog čipa (VIC) koji su bili rađeni sa ciljem da se superiorno vrte igrice. Ova krađa software-a je jos jedan od mnogobrojnih razloga zasto su svi iz industrije mrzili Tramiela.

 

Zanimljivo je da je prvi prototip VIC-20 (kasnije uz više memorije to postaje C-64) napravio newbie, freshmen sa faksa, Rober Yannes, u svojoj studentkoj sobi. Kao hobi projekt.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 8:35 (jozobozo).
5 godina
offline
Commodore 64

Deset racunala ? Da budem iskren ne bi ih niti sam znao toliko nabrojati. Tu cekam oko slova "s"

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Commodore 64
jozobozo kaže...

FYI, CPU 6502 je na predstavljanju (1975) koštao $25, za sve koji ga žele kupiti.

 

S obzirom da je 6502 proizvod firme Commodore (MOS technologies), nije da su ga kupili od vanjskog dobavljača. Ne mogu se sad baš točno sjetiti, ali mislim da je proizvodna cijena bila oko $3 ili nešto manje. Tako da se ne bih složio da je CPU bio razlog visoke cijene.

Naravno, nije tu samo cijena procesora ta koja diže cijenu floppy, već se tu radi o praktički kompletnom mini računalu, što diže cijenu i zbog ostalih dijelova i zbog kompleksnosti.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Commodore 64
MrBlc kaže...
jozobozo kaže...

FYI, CPU 6502 je na predstavljanju (1975) koštao $25, za sve koji ga žele kupiti.

 

S obzirom da je 6502 proizvod firme Commodore (MOS technologies), nije da su ga kupili od vanjskog dobavljača. Ne mogu se sad baš točno sjetiti, ali mislim da je proizvodna cijena bila oko $3 ili nešto manje. Tako da se ne bih složio da je CPU bio razlog visoke cijene.

Naravno, nije tu samo cijena procesora ta koja diže cijenu floppy, već se tu radi o praktički kompletnom mini računalu, što diže cijenu i zbog ostalih dijelova i zbog kompleksnosti.

 

 

 Baš tako, 1541 je bio cijeli komp samo bez grafike i zvuka, ali zato sa disk kontrolerom :) Znam da se i njega programiralo :) Neki su ga koristili i kao koprocesor :)

16 godina
offline
Commodore 64

Ali zato je floppy bio dvostruko brži od kazetofona!

 

(dobro, osim ako je softver koristio razne turbo loadere, onda je kazeta opet bila brža  )

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Commodore 64

Za ljubitelje, Commodore 64 Smarwatch 

 

https://gizmodo.com/im-lusting-after-this-custom-commodore-64-smartwatch-th-1847025059

 

Ako je neka od navedenih firmi u članku još uvijek aktivna, i uspije napraviti smartwatch potpuno kompatibilnim sa nekadašnjim hardware-om, to bi mogla biti slijedeća (r)evolucija.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.6.2021 14:37 (zzib).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Commodore 64

Još malo detalja za mlađu ekipu.  Postojao je i redizajn računala -"mršava" verzija  C64C (od 1986).  Za programiranje u Basicu  se mogao nabaviti cartridge sa Simons' BASIC (dodatnih 114 f-ja) s kojim se moglo puno  "ozbiljnije" programirati.

Uz C64C je dolazila disketa sa GEOS - "windowsi  za c64 !?" (tj. kopija macos). Imali su geoWrite i geoPaint. Koristio sam na posuđenoj disketnoj jedinici. Učitavalo se beskrajno sporo, no ipak je funkcioniralo i imalo je "wauu efekt" za to doba.

 

Za igrače - igre dolazile na kazetama, obavezan popis igara na omotu s pozicijom brojača (inače nisi imao pojma što učitavaš).   Obavezna oprema  - mali križni odvijač i program za "azimut"glave (pustiš učitavanje i vrtiš glavu dok ne dobiješ što čišće dvije paralelne linije na ekranu ili ništa od učitavanja igre.  Pozicija igre se nije mogla snimiti na kazetu, nego su neke igre izbacivale šifru kada pređeš određeni nivo.  Drugi način za preskakanje nivoa (varanje i sl.) je unošenje naredbe POKE  (mjenja sadržaj adrese u memoriji).

 

c64 vs zx spectrum  - koja je to bila borba među klincima.. (ma apple vs Android je ništa prema tome ..:) Kada sam prvi puta vidio i zaigrao Commanda ( odmah se sjetim soundtracka), rekao sam to je to. nema dalje :)

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Commodore 64
Spiridon kaže...

Prije par godina su na HTV-u prikazali dva-tri lika koji su u nekoj našoj ustanovi ili institutu pronašli nešto kao IMSAI 8080 i reporter je rekao "Jedva čekaju da ga osposobe i spoje na internet..."

Jel tako nešto može na internet?

 može, tj. nekad je moglo modemom. Samo ne znam gdje još postoji dial-up ulaz.

10 godina
offline
Commodore 64

Imam C64 C u podrumu sa disketnom, 2 joystika i vrećicom disketa s igrama. Radio je kad sam ga bacio u podrum, možda bi trebao provjeriti jel to još živo, pa ga obnoviti 

Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Commodore 64
SamoPitam3 kaže...

Deset racunala ? Da budem iskren ne bi ih niti sam znao toliko nabrojati. Tu cekam oko slova "s"

 Pa reče da ide abecednim redom , slovo A preskočio (Apple, ATARI, Amstrad, AMIGA..)

bojim se da je slijedeće slovo Z  :)

15 godina
offline
Re: Commodore 64
segregator kaže...

Ali zato je floppy bio dvostruko brži od kazetofona!

 

(dobro, osim ako je softver koristio razne turbo loadere, onda je kazeta opet bila brža  )

 -i disketa je imala trubo.. tak da ni blizu :) osim razlike da je na početku kazete snimljen trubo-loader (soft) ili prije svake igre.. jer ga treba učitati a s disketom je to lako pogotovo ako imaš ketriđ.. magicmodul.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Commodore 64
Entry Point kaže...

Imam C64 C u podrumu sa disketnom, 2 joystika i vrećicom disketa s igrama. Radio je kad sam ga bacio u podrum, možda bi trebao provjeriti jel to još živo, pa ga obnoviti 

Izmjeri napon na napajanju prije pokušaja spajanja. Zna im se dogoditi da im napajanje crkne, pa onda kad ga upališ, spali i matičnu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Commodore 64
MrBlc kaže...

Izmjeri napon na napajanju prije pokušaja spajanja. Zna im se dogoditi da im napajanje crkne, pa onda kad ga upališ, spali i matičnu.

 Hvala na savjetu 

Nadglednik dina
14 godina
neaktivan
offline
Commodore 64

NE

[URL=https://www.youtube.com/watch?v=MjYTB0MmwgU]There is no knowledge that is not power - R.W. Emerson (1803-1882)[/URL]
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2021 22:26 (BUG FORUM).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Commodore 64
mr.potter kaže...

Kada sam prvi puta vidio i zaigrao Commanda ( odmah se sjetim soundtracka), rekao sam to je to. nema dalje :)

 

Imaš heavily apgrejdan C64 Commando "Arcade edition" iz 2015-16:  popravljeni svi bugovi, odn. iznova napisan engine tako da igra uvijek radi glatko (i nikad se ne ruši).
Dodana i nova (odlična) muzika, novi leveli, trainer itd. (feature list niže)

Ghosts'n Goblins Arcade / Commando Arcade SE / Bruce Lee II EasyFlash Cartridge verzija (meni + trenutno učitavanje) je, IMHO, najbolji C64 kart ever za emulatore, TheC64/Mini, original hw itd

https://csdb.dk/release/?id=148379

https://www.n0stalgia.org/
( ^ gro odličnih EF-a; ovaj site nije prebačen na https pa Chrome vrišti da je "not secure" - ali nije)

 
 

* Completely new Graphics everywhere [Special Edition feature]

* 5 new levels added. Game now has a total of 8 levels like arcade
* New Level features
* New glitch-free Sprite Multiplexer
* New Scroller
* Chopper that drops you onto the battle field and picks you up
* Level Transition screen animations
* Score, Lives and Bomb counter fixes
* Code bug fixes - no more crashes
* High Scores in atract mode
* Game Over sequence added
* Two new Sound modes with new SFX and new tunes by 6R6
* Loading screen (by STE'86) and Loading tune (by 6R6) added
* Pause added with Quit option
* Easyflash version with High Score saver to flash and backup to disk
* Universal File version that shouldwork on any device
* IFFL version with REU support
* PAL and NTSC supported

 

jozef kaže...
Spiridon kaže...

Jel tako nešto može na internet?

 može, tj. nekad je moglo modemom. Samo ne znam gdje još postoji dial-up ulaz.

 

Ne treba ti više dial-up modem, ide i preko običnog UTPa (eternet). Treba ti ovo i ovo (ili ovo):

 
 
 
Lantronix uds10/1100  (mini server) + HyperLink (browser) ili Contiki (spec. OS za surfanje )

https://www.lantronix.com/products/uds1100-uds1100-poe/

http://www.armory.com/~spectre/cwi/hl/

http://hitmen.c02.at/html/tools_contiki.html

 

Entry Point kaže...

Imam C64 C u podrumu sa disketnom, 2 joystika i vrećicom disketa s igrama. Radio je kad sam ga bacio u podrum, možda bi trebao provjeriti jel to još živo, pa ga obnoviti 

 

To ti danas zlata vrijedno (disk drive pogotovo). Meni bi trebao kazić (2 su mi strgana), ali cijena je 50€ nagore na e-bayu!
Imam neki unique spec TurboTape prog (BASIC v2 kompatibilan,  super brz i ima sliku dok učitava), teško ga je testirati na emulatoru (frend koji mi ga je napravio je umro, ja jedini imam original).
Ako netko može posuditi ili prodati datasette(do 200kn), vrlo bih bio zahvalan ;)

 

ihush kaže...
segregator kaže...

Ali zato je floppy bio dvostruko brži od kazetofona!

 

(dobro, osim ako je softver koristio razne turbo loadere, onda je kazeta opet bila brža  )

 -i disketa je imala trubo.. tak da ni blizu :) osim razlike da je na početku kazete snimljen trubo-loader (soft) ili prije svake igre.. jer ga treba učitati a s disketom je to lako pogotovo ako imaš ketriđ.. magicmodul.

 

Disk je bar upola sporiji od kazića sa turbo-tapeom. Uglavnom je i svaki "turbo-disk" sporiji od dobrog turbo-tapea - osim ako disk nije spojen paralelno ili parlelno + serijski preko RS232 (specijalni kabel + dvostruka konekcija) - onda je disk daleko brži.

 

Ali s diskom ne možeš npr igrati mini igrice dok se učitava ;) 
http://tnd64.unikat.sk/download_utils.html#lgtmk3

 
 
Cartridge za disk-speeder ti nije potreban jer staviš mini auto-loader na početak diskete (s menijem, ako želiš).
Cartridge je naravno daleko najbrži - trenutno učitavanje - ali ugl. ne možeš snimati na njega.

Disk Drive (1541) je spor jer su htjeli zadržati kompatibilnost sa starim Pet 64, pa zatim u drugoj verziji (1541-II) ispravili bugovit software (a i hw), pa tek u trećoj iteraciji (1571) skoro sve sredili (dvostrano čitanje, puno brže, dupli kapacitet ) ali - srušili 100% kompatibilnost sa starim programima (i greškama).
1581 je imao sve sređeno, brz, 3,5" floppy, do 820K, ali - nekompatibilan sa starim 5,25" (manje diskete).
http://web.mit.edu/jhawk/mnt/ss.b/vice-0.12.0/doc/drive_info
TheC64 konzola (a i Vice emulator) emulira i stari, rijetki 8050 i 8250 double floppy sa 2MB po disketi (točnije 2x1MB).

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2021 16:06 (Zechina).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice