BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…

poruka: 11
|
čitano: 7.022
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…".
12 godina
offline
BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…

Izvrstan clanak!

 

Moze li samo pojasnjenje slijedeceg "Nažalost, za regulaciju svjetline koristi PWM metodu (brzo uključivanje i isključivanje LED-ica) pri 1.000 Hz." -> koja tehnologija za regulaciju svjetline je alternativa PWM-u, a da ne pati od treperenja?

Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
limitiranje struje/napona na reguliranom dc napajanju.
7 godina
offline
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…

Bilo koji CC driver.

Malo čudno da ih ne koriste masovno, nije baš da bi bilo nekaj skuplje to implementirati...

 

Edit: kolega me prestigao 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.5.2020 15:53 (fer-de-lance).
16 godina
moderator
online
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
kerum kaže...

Moze li samo pojasnjenje slijedeceg "Nažalost, za regulaciju svjetline koristi PWM metodu (brzo uključivanje i isključivanje LED-ica) pri 1.000 Hz." -> koja tehnologija za regulaciju svjetline je alternativa PWM-u, a da ne pati od treperenja?

Kolege su već okvirno odgovorili. Radi se o switching napajanju (konkretno, tipa CC - constant current). A sad, kako ono radi? I takvo napajanje konvertira električnu energiju PWM metodom, samo što se ne radi o 1.000 ili 240 Hz, nego tipično o više stotina tisuća Hz pa kad se na to stave kondenzatori, dobije se relativno stabilni napon, bez PWM efekta, znači iako se i u ovom slučaju koristi PWM metoda, zbog vrlo visoke frekvencije i kondenzatora, rezultat je stabilni napon, bez pulsiranja.

 

S obzirom na problematičnost regulacije svjeline LED-ica regulacijom napona (zbog nelinearnog i promjenljivog odnosa napon -> snaga/svjetlina), u pravilu se koriste CC switching napajanja, koja mjere jakost struje koju LED-ice povuku pa napajanje korigira izlazni napon tako da struja koju LED-ice vuku uvijek bude konstantna.

12 godina
offline
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
mbaksa kaže...
kerum kaže...

Moze li samo pojasnjenje slijedeceg "Nažalost, za regulaciju svjetline koristi PWM metodu (brzo uključivanje i isključivanje LED-ica) pri 1.000 Hz." -> koja tehnologija za regulaciju svjetline je alternativa PWM-u, a da ne pati od treperenja?

Kolege su već okvirno odgovorili. Radi se o switching napajanju (konkretno, tipa CC - constant current). A sad, kako ono radi? I takvo napajanje konvertira električnu energiju PWM metodom, samo što se ne radi o 1.000 ili 240 Hz, nego tipično o više stotina tisuća Hz pa kad se na to stave kondenzatori, dobije se relativno stabilni napon, bez PWM efekta, znači iako se i u ovom slučaju koristi PWM metoda, zbog vrlo visoke frekvencije i kondenzatora, rezultat je stabilni napon, bez pulsiranja.

 

S obzirom na problematičnost regulacije svjeline LED-ica regulacijom napona (zbog nelinearnog i promjenljivog odnosa napon -> snaga/svjetlina), u pravilu se koriste CC switching napajanja, koja mjere jakost struje koju LED-ice povuku pa napajanje korigira izlazni napon tako da struja koju LED-ice vuku uvijek bude konstantna.

Hvala na detaljnom odgovoru! Zanima me jos samo preostaje li nam proucavati recenzije svake LED zarulje prije kupnje ili su PWM/CC naznaceni na ambalazi?

 

 

7 godina
offline
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…

zapravo teško je povjerovat da neko vidi 1000hz pwm i da uopce prolazi van,  pa onda samo pripazi kad kupuješ led svjetla da imaju unutra mali trafo jer takvi imaju kakvu takvu regulaciju na 50hz.
problem su ova svitla kojima je samo jedan chip (COB) i nemaju nikakve bulk regulacije pa zapravo vidiš 50hz treperenje, slika u privitku.

sry na lošoj slici, crveno je lako filtrirat s jako malim kondenzatorima i gotovo nikad nije problem na ovim tzv LED COB svjetlima, problem je plava linija koja zahtjeva veliku kolićinu kapaciteta tj bar nekakav mali elektrolit zavisno do potrošnje...

16 godina
moderator
online
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
kerum kaže...
Zanima me jos samo preostaje li nam proucavati recenzije svake LED zarulje prije kupnje ili su PWM/CC naznaceni na ambalazi? 

Da. Konkretno ne znam ni za jednu pametnu žarulju koja ne koristi PWM. Ponadao sam se da bi to bila jedna Xiaomijeva, jer je na američkoj Xiaomijevoj stranici (ali ne i na drugima) za nju pisalo da ne treperi, međutim vidio sam snimke na YouTubeu na kojima je izvjesno da treperi. 


Vjerojatno dok se ne digne svijest o tome proizvođači neće ništa tu napraviti.

Dotle, daljinsko uključivanje i isključivanje je bolje riješiti običnom LED žaruljom i pametnom utičnicom, a korištenje pametnih žarulja treba ograničiti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2020 11:48 (mbaksa).
16 godina
moderator
online
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
dabar_solta_V2 kaže...

zapravo teško je povjerovat da neko vidi 1000hz pwm i da uopce prolazi van,

Pod "viđenjem treperenja" ne mislim na to da vidiš da se svjetlo tisuću puta u sekundi isključuje i uključuje, jer to nije moguće zbog tromosti oka, nego vidiš da je svjetlo nestabilno, da nešto ne štima, barem pri nižoj svjetlini, jer je tada period "mraka" dulji. Neće to možda svaka osoba primijetiti ili neće na to biti osjetljiva, ali eto ima nas koji jesmo.

 

Inače u prvu generaciju MacBooka Pro s LED pozadinskim osvjetljenjem (ili koji je već model bio) stavili su jako jake LED-ice i mislim da ni na najjačem osvjetljenju širina pulsa nije bila 100%. Ljudi u SAD-u su počeli vraćati te prijenosnike jer im se mutio vid i imali su glavobolje. Apple je tu naučio svoju lekciju i od tada ne koristi PWM za regulaciju pozadinskog osvjetljenja u svojim prijenosnicima (a brijem ni u svojim monitorima). Osobno radio sam jednom prilikom na takvom prijenosniku i bilo mi je očito da nešto ne štima, da je slika nestabilnija nego u ijednom drugom prijenosniku kojeg sam dotad koristio.

 

Još jedna stvar vezana uz treperenje - puno primjetnije je u perifernom vidu nego kad gledaš direktno.

 

I u konačnici, tu je stroboskopski efekt - dovoljno je da raširenim prstima prijeđeš preko žarulje ili ekrana i ako vidiš višestruke rubove prstiju umjesto zamućenog pokreta - jasno je o čemu se radi. Višestruki rubovi prstiju nisu nešto što inače vidiš u svakodnevnom životu, zbog čega ti pod takvim svjetlom može nešto biti čudno, ako ga već ne doživljavaš kao nestabilno.

7 godina
offline
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
ko i neke tipkovnice kojima je backlight pwm dosta agresivan radi limitiranja potrošnje na usb pa su vidljive, negdi san cita da navodno ima nekih šta vide do 4khz ali ne vjerujem baš.

kad se radi o ovim 220v svjetlima minijaturnih gabarita najćešće nemaju nikakvu regulaciju pa je puno vjerovatnije da će neko vidit 50hz line flicker nego 1000hz pwm. kvragu ako se na jutubu vidi onda je 50/60hz sto posto.

sta ocu rec pwm kontrola ne znaci nuzno da ce svitlo blicat, isto ka šta ne znaći ako nije pwm nego samo grec i kondenzator da nece blicat jer se napaja s vidljivih 50hz

pametne žarulje bi trebale imat regulirani low voltage dio za bluetooth i to ali to ne znaci da im je high voltage koji napaja ledice reguliran pa zbog toga ima problem isti ko one cob led.

npr u radioni imam led trake koje napajam s smps koji je pwm ali ima dobru regulaciju pa ne trepere ni na 120fps kameri a imam cob led pwm ali nema nikakve regulacije i na kameri je vidljivo treperenje iako ima smoothing koji se brine o pwm (par smd keramickih kond) ali nema bulk kond na 50hz.
12 godina
offline
BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…

Ne brine mene treperenje ako gledam u takvo svijetlo vec ako bi se isto vidjelo na snimkama. Onda bi svaka snimka u kuci bila za baciti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: BlitzWolf BW-LT27 - Generičko, radi, ali…
kerum kaže...

Ne brine mene treperenje ako gledam u takvo svijetlo vec ako bi se isto vidjelo na snimkama. Onda bi svaka snimka u kuci bila za baciti.

Ovisi čime snimaš (fotoaparatom/kamerom ili mobitelom, odnosno ima li funkciju smanjivanja treperenja), na koliko je svjetlina žarulje stavljena i kolika je općenito svjetlina (znači, koju brzinu zatvarača ćeš koristiti).

 

Snimanjem mobitelom veće su šanse da se to neće vidjeti na snimkama ili da neće biti toliko izraženo. Kakva je stvarno situacija u tvom slučaju, na žalost ne možeš znati prije nego li probaš.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice