Baterija na staklenički plin

poruka: 33
|
čitano: 8.927
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Baterija na staklenički plin".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Baterija na staklenički plin
učo kaže...
zoki.zlikowski kaže...
učo kaže...

Edit: nisam dobro proučio graf, sada sam tek primjetio da je ubačena i krivulja porasta kapaciteta, ali ja bih rado volio da je strmija, pošto svi stalno spominju neke super značajne pomake u razvoju.

 Za vecinu potreba je gustoca baterija dosla do svojih idealnih brojki. Nema potrebe za rastom gustoce osim u avionskom prometu. Vece su potrebe za jeftinom baterijom koja moze biti i velika nego za manjim baterijama velikog kapaciteta. Ne vjerujem da ce gustoca ici predaleko, mozda jos 2x u sljedecih 10 godina i nakon toga pad krivulje. Jednostavno nema potrebe.

 Gledao sam malo gustoću energije MJ/kg, pa je za benzin oko 47MJ/kg. Teslina baterija je teška oko 540kg ili tu negdje i ima 360 MJ, što znači manje od 1MJ/kg, efektivno kao otprilike 8l benzina. Dakle definitivno bi trebalo biti da je barem kao 25-30 litara benzina za toliku masu i tome se nadam. Za avijaciju, barem 5-10 puta više nego sada. Jasno mi je da je elektromotor 4 - 4,5 puta efikasniji od benzinca i tu je ušteda, ali svejedno bio bi veliki dobitak dobiti  5-10 puta manju i lakšu bateriju za isti kapacitet (i manje love) nego sada.

 Mislim da cijena baterije danas jako malo utjece na cijenu auta. Tesline baterije su 5-6000 dolara, a krajnji proizvod je 50-60.000 dolara. Ocito vise toga ide na opremu, ostatak auta, marze, provizije, poreze i slicno. Da baterije pojeftine duplo, imat ces 3000 dolara jeftiniji auto.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Baterija na staklenički plin

Je li ta cijena od 5-6000 dolara konačna ili procjenjena tvornička? Jer spuštanje troška proizvodnje od 3000 dolara uzrokuje značajno nižu cijenu konačnog proizvoda jer na to opet idu marže, provizije, porezi i slično (osim ako se ne digne marža).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Baterija na staklenički plin
Zoki.zlikovski:

Ne, njihove baterije nisu još tako jeftine. Pomnoži s dva pa ćeš biti tu negdje...
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice