Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi

poruka: 122
|
čitano: 17.895
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi ".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax kaže...
Ne vidim kako je danen opravdavao zločine KKK navodeći podatak zašto su osnovani.

 O čemu ti pričaš, kakav podatak? Ispričao je pričicu koju je čuo u Americi od nekog frustriranog bijelca i sad je to povijesna činjenica?

 

Crnci su bili uglavnom nepismeni i nakon rata i dalje marginalizirani. Pojedinci su pokušavali politički djelovati, ali sigurno nisu mogli natjerati bijelu policiju ili vojsku da maltretiraju bijelce. O nekakvom institucionaliziranom teroru od strane crnaca, što on sugerira, nema govora.

 

KKK je nastao isključivo kao revolt što su crnci oslobođeni i imaju kakva-takva prava, to je bijelim supremacistima bilo protuprirodno u doslovnom značenju te riječi. Oni organski nisu mogli podnijeti da su crnci u istoj razini s njima (iako realno nisu ni bili) jer su ih cijeli život doživljavali kao kućne životinje, a s druge strane im je ekonomija trpila, pa su htjeli povratak robovlasništva iz tog razloga. KKK je od samih početaka bio samo i isključivo reakcionaran pokret za dominaciju bijelaca, a ne nikakva samoobrambena udruga željna pravde. Ubijali su i bijelce koji im politički nisu odgovarali.

 

Znam da Wikipedija nije apsolutno točna, ali danen nije dao baš nikakav link za svoje tvrdnje

https://en.wikipedia.org/wiki/Ku_Klux_Klan#First_Klan:_1865%E2%80%931871

Ako netko ima za predočiti i informaciju koja je više od rekla-kazala neka stavi link.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
danen kaže...

Ne opravdavam zločin - da se razumijemo - ali svaki je zločin reakcija na nešto prije zločina, nešto što pokatkad može i samo biti zločin, i to još veći. 

 E pa u slučaju robovlasništva to ne stoji. Crnci nisu iz Afrike napadali Amerikance, pa da su ih ovi pobijedili i učinili robovima, nego su bijelci išli u Afriku, ničim izazvani, da bi skupili radnu snagu. To je divan primjer izvornog, ničim izazvanog zločina.

 

Vaša izjava da je izvor rasne netrepeljivosti nepostojeća masovna osveta crnaca, a ne njihovo prethodno ničim izazvano porobljavanje i migracija, pokazuje potpunu nezainteresiranost za činjenice.

 

Dakle u ovom slučaju imamo doista čistu situaciju gdje je isključivi krivac na jednoj strani, pa kad već volite relativizirati zločine prethodnima, možemo reći da su svi zločini koji crnci učine u Americi reakcija na najveći od svih - masovno porobljavanje i ubijanje koje je trajalo desetljećima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax:

Na temu sposobnosti, merituma, treba reći da talent, urođeni afinitet nije bogomdano svojstvo koje 20-30 godina kasnije pouzdano daje vrhunskog liječnika, tenisača ili pijanista. Između te svije točke je jako puno politike, društvenog uređenja i novca. Da bi od petogodišnjeg glazbenog talenta napravio vrhunskog pijanistu, treba imati pozamašnu svotu novca, dostupnost poduke i slobodno vrijeme za brigu o budućoj svjetskoj klasi. Ako si siromašni potomak donedavno otvoreno zakonski ugnjetavane klase, šansa da iskoristiš svoj talent je ravna nuli, nikakvo “osobno” zalaganje to ne može promijeniti. Zato, iako ne posebno sofisticiran alat, pozitivna diskriminacija može ispraviti sistemsku nepravdu jer se radi baš o tome, društveno uvjetovanom fenomenu.

Na temu važnosti urođenog talenta pravi ‘eye openner’ je istraživanje kanadskog fenomena - gotovo svi profi hokejaši su im rođeni u siječnju. Nema to veze s tim da su vodenjaci dobri s vodom već selekcija. Petogodišnje dijete, prstić, na kraju godine biva izabran u viši rang prema sposobnosti. Međutim, petogodišnjak rođen u siječnju je 20% stariji od onog rođenog u prosincu pa je veći i jači stoga nije izabran talent već datum rođenja. Tako je u svakoj vrhunskoj disciplini - mora se početi rano i biti u mogućnosti uložiti novac i vrijeme. Samohrana majka koja radi dva posla da preživi ne može uložiti isti trud u obrazovanje i odgoj kao jedna situirana liječnica pa će dijete sirotinje ostati u sirotinjskim poslovima a djeca elite će nastaviti biti elita iako nisu rođeni ništa sposobniji od prosjeka.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.12.2020 15:29 (Feudalac).
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
svi ljudi su jedna rasa...u prošlosti u jednom trenutku je bilo samo stotinjak ljudotina i od tih stotinjak sad imamo 7 milijardi i svih onih oko 100 milijardi umrlih...i to sve od tih stotinjak

ustvari na zemlji imamo jedan oblik života koji dolazi u različitim oblicima...bojama...veličinama...težinama...itd

politika je ta koja stvara umjetne razlike koje ne postoje izvan ljudskih glava
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.12.2020 15:50 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi

danen 

 

Ispaljujes takve imbecilne gluposti da to nije normalno.

 

"Neovisna" [sic] privreda Juznjaka?

A na cijem radu je ta "neovisna privreda" cvala?

 

"Lincoln nije ukinou ropstvo na Sjeveru"

Mozda zato jer je do 1804 - 57 godina prije njegova predsjednistva ropstvo ili zabranjeno ili destimulirano u svim sjevernjackim drzavama, dok se u Jugu i novim teritorijima sirilo i iz "prakticnih" razloga, jer je nove teritorije bilo lakse upogoniti robovima.

 

"neovisna [sic] privreda koja se temeljila na trgovini sa Englezima"

USA su i nastale kao anti-teza Englezima, pa je sa Lincolnove strane (u povijesnom kontekstu) bilo potrebnije suzbiti bilo kakve separatisticke namjere i suradnju sa Imperijalistickim Englezima (protiv kojih su i izborili neovisnost ratom) - Englezi su u to vrijeme destabilizirali ekonomije i Kine i Europe i Afrike.

 

Znaci imamo situaciju u kojoj je 60 godina (sto se u Europi dogodilo od cca 1776 - 1860?) dio federacije ekonomiju temeljilo na porastu radnistva i industrijalizaciji, a imamo dio federacije koje je apsolutno sve (pa i kulturi i "znanost" i edukaciju) podredilo izrabiljivanju crnaca, a kad je ovaj dio odlucioizjednaciti pravni poredak, robovlasnici su zaprijetili odvajanjem

 

Kako, kao ucenici mozemo prihvatiti kontekst da je Napoleon 1814. htio vojno pokoriti cijelu Europu, a sad je problem sto je Lincoln 40 godina kasnije htio vojno pokoriti dio vlastite drzave koja se protivila zakonima i normama i djlomicno suradjivala sa istim onim Englezima od kojih su se krvavo odcjepili?

 

Crnci u USA i Cesi/Slovaci, Hrvati/Srbi - nemaju nikakve veze jer se maliciozno brkaju pojmovi etniciteta, kulture, naroda i nacije.

Jedan od oblika diskriminacije je upravo i bila mantra "jednaki ali segregirani" cime se i de facto i de iure (Jim Crow) NIJE provodilo nikakvo "umjetno bratstvo i jedinstvo".

Izjednacavanje, ili pokusaj povlacenja nekakvih paralela etnickih i nacionalnih sukoba na tlu Europe sa situacijom ne-bjelackog stanovnista u USA je imbecilni i kardinalni krimen protiv povijesti i to moze reci samo najveci debil ili maliciozni trol.

 

Upravo je i smkanuce svih vodecih figura pokreta za civilna prava dokaz da cak i u kontemporarno vrijeme nije bilo "bratstva i jedinstva" a kamoli danas, pa je nadasve imbecilna perverzija povijesti i cinjenicnog stanja da se sada od normalizacije odnosa cini cirkus prozivanja toga "nametnutim bratsvom i jedinstvom"

 

"Mi smo vas malo porobljavali i klali 4 stoljeca i nismo vam dali nikakva prava, al sad je jednakost namenuta ko u onih hrvata i srba."

 

ARGUMENT JE DA NIKADA NIJE BILO IKAKVE OSNOVE SEGREGACIJE - a ne da se jedinstvo namece. Jer je legitimni argument separacije Hrvata upisan u Ustav - kao preambula u kojem se DOKAZUJE pravo na samo-opredjeljenje, dok crnacko stanovnistvo upravo trazi suprotno - da im se prizna uloga u stvaranju americke nacije kojoj po 4 stoljeca generacija pripadaju po svim normama distinkcije narodnosti i da im se prizna da su stoljecima bili bespravno diskriminirani po pitanju nacionalnosti.

 

Ako se netko osjeca prozvanim i uvrijedjenim sto koristi rijeci debil i imbecil - pa i "bjelacka" rasa nije ono sto mislite - po standardu Americke elite to je bila samo nordijska i anglo-germanska "loza" dok ostatak - primjerice Irci, Talijani, a nadasve Hrvati/Slaveni NISU bili pripadnici bijele rase. I to vam pise u zakonu iz 1924, pa smo tako mi bili glupava stoka na razini inteligencije crnaca.

 

A sve te zakone je verbatim preuzeo Hitler, pa ono. LINCOLN = HITLER.

 

A danenova "nevoisna juznjacka privreda" je ekvivalnet onom vicu o "lavu prijatelju djece"

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Visak kaže...
BlueMax kaže...
Ne vidim kako je danen opravdavao zločine KKK navodeći podatak zašto su osnovani.

 O čemu ti pričaš, kakav podatak? Ispričao je pričicu koju je čuo u Americi od nekog frustriranog bijelca i sad je to povijesna činjenica?

 

Crnci su bili uglavnom nepismeni i nakon rata i dalje marginalizirani. Pojedinci su pokušavali politički djelovati, ali sigurno nisu mogli natjerati bijelu policiju ili vojsku da maltretiraju bijelce. O nekakvom institucionaliziranom teroru od strane crnaca, što on sugerira, nema govora.

 

KKK je nastao isključivo kao revolt što su crnci oslobođeni i imaju kakva-takva prava, to je bijelim supremacistima bilo protuprirodno u doslovnom značenju te riječi. Oni organski nisu mogli podnijeti da su crnci u istoj razini s njima (iako realno nisu ni bili) jer su ih cijeli život doživljavali kao kućne životinje, a s druge strane im je ekonomija trpila, pa su htjeli povratak robovlasništva iz tog razloga. KKK je od samih početaka bio samo i isključivo reakcionaran pokret za dominaciju bijelaca, a ne nikakva samoobrambena udruga željna pravde. Ubijali su i bijelce koji im politički nisu odgovarali.

 

Znam da Wikipedija nije apsolutno točna, ali danen nije dao baš nikakav link za svoje tvrdnje

https://en.wikipedia.org/wiki/Ku_Klux_Klan#First_Klan:_1865%E2%80%931871

Ako netko ima za predočiti i informaciju koja je više od rekla-kazala neka stavi link.

 Stvar je u tome da njegova izjava, čak i ako nije točna, ne veliča niti opravdava KKK. Koliko je točna to je jedna druga tema (pobjednici pišu povijest pa nikad nećemo znati). Moja saznanja o toj temi puno su bliža tvojoj verziji no to mi ne daje za pravo nekoga nazivati rasistom. Ako napišem da su savezničke snage izvršile neke od najvećih zločina u WW2, a crvena armija više zla u Srbiji napravila nego nacisti i domaći izdajnici zajedno, je li to opravdavanje nacizma? 

Ja u biti imam tu manu da kad god se upuštam u političke rasprave naljutim sugovornike bez obzira kakvog su opredjeljenja. Kad pričam s desno orijentiranim ljudima onda me nazivaju komunistom i mrziteljem svega hrvatskog, a ljevičari me nazivaju Ustašom.

I jedni i drugi više razumijevanja imaju međusobno nego prema onome koga zanima samo istina.

Ne znam znaš li za pojam Radical Republican Reconstruction (ne miješati ondašnje republikance s današnjima). Možda je to ono o čemu danen govori. 

12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Feudalac kaže...
BlueMax:

Na temu sposobnosti, merituma, treba reći da talent, urođeni afinitet nije bogomdano svojstvo koje 20-30 godina kasnije pouzdano daje vrhunskog liječnika, tenisača ili pijanista. Između te svije točke je jako puno politike, društvenog uređenja i novca. Da bi od petogodišnjeg glazbenog talenta napravio vrhunskog pijanistu, treba imati pozamašnu svotu novca, dostupnost poduke i slobodno vrijeme za brigu o budućoj svjetskoj klasi. Ako si siromašni potomak donedavno otvoreno zakonski ugnjetavane klase, šansa da iskoristiš svoj talent je ravna nuli, nikakvo “osobno” zalaganje to ne može promijeniti. Zato, iako ne posebno sofisticiran alat, pozitivna diskriminacija može ispraviti sistemsku nepravdu jer se radi baš o tome, društveno uvjetovanom fenomenu.

Na temu važnosti urođenog talenta pravi ‘eye openner’ je istraživanje kanadskog fenomena - gotovo svi profi hokejaši su im rođeni u siječnju. Nema to veze s tim da su vodenjaci dobri s vodom već selekcija. Petogodišnje dijete, prstić, na kraju godine biva izabran u viši rang prema sposobnosti. Međutim, petogodišnjak rođen u siječnju je 20% stariji od onog rođenog u prosincu pa je veći i jači stoga nije izabran talent već datum rođenja. Tako je u svakoj vrhunskoj disciplini - mora se početi rano i biti u mogućnosti uložiti novac i vrijeme. Samohrana majka koja radi dva posla da preživi ne može uložiti isti trud u obrazovanje i odgoj kao jedna situirana liječnica pa će dijete sirotinje ostati u sirotinjskim poslovima a djeca elite će nastaviti biti elita iako nisu rođeni ništa sposobniji od prosjeka.

 Elite su zatvoreni krugovi u koje ti i ja kao bijelci imamo samo nijansu više šanse ući od američkih crnaca. Barem dok se ne dozna da smo Balkanci. Onda su nam šanse možda i manje. To je klasni a ne rasni problem. Lakše će u te krugove ući Lewis Hamilton nego Feudalac ili BlueMax.

8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax:

Dao sam jedan primjer. Nije društvo feudalno pa da postoje samo dvije klase, ima dosta nijansi između uz vrlo malu mobilnost što je moja poanta. Neovisno o sposobnosti pojedinca.

Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Feudalac kaže...
BlueMax:

Dao sam jedan primjer. Nije društvo feudalno pa da postoje samo dvije klase, ima dosta nijansi između uz vrlo malu mobilnost što je moja poanta. Neovisno o sposobnosti pojedinca.

 Shvatio sam ja tebe samo kažem kako to nije rasni nego klasni problem. Dvije, tri, pet klasa - nebitno.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax kaže...

 Stvar je u tome da njegova izjava, čak i ako nije točna, ne veliča niti opravdava KKK. 

 Naravno da opravdava, ne vidim mogućnost da se protumači ni na koji drugi način.

 

I nešto o KKK. On je nastao kao pobuna bijelaca protiv crnačke strahovlade. Naime, kada su sjeverne države pobijedile u građanskom ratu, onda su na važna administrativna mjesta stavila crnce - bivše robove.

...

 To je korijen rasne netrpeljivosti, a ne boja kože! 

 

Reći da je osnova rasne netrepeljivosti u nepostojećoj masovnoj osveti crnaca, a ne u zločinima koji su tome prethodili je čista amnestija bijelog terora i svaljivanje krivnje za sve rasne probleme na crnce. Suludo.

 

A nije to bilo jedino:

6. Amerikanci su robovlasnički sistem zvali "patrijarhalnim". Rob je živio i radio u obitelji robovlasnika. Mogli bismo reći da je bio grublja verzija zadružnog sistema koji je u Hrvatskoj vladao negdje sve do polovice 20. stoljeća. 

7. Što se tiče životnog standarda, robovi nisu živjeli loše. Čitam tjedno sljedovanje za roba: 2 funte (1 kg govedine), 6 haringi, 2 kg kukuruza (žganaca) - povrće je pak jeo koje je sam uzgojio. Malo se koji radnik u to doba tako dobro hranio. Žalosno za reći, i mnogi bi hrvatski umirovljenik bio sretan da si to može priuštiti. https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/koliko-imali-cisci-zrak-tijekom-lockdowna-zbog/278467.aspx?page=2&jumpto=6232339&sort=asc&view=flat

 

Čista apologetika ropstva, prvenstveno zato što se izvrće istina. Pazi, on 'čita sljedovanje za roba', kao da je to bilo pravilo kojeg su se svi držali, kao da mučenja, silovanja, ubijanja nisu bila pravilo. Sjeti se priče o Maloj Floramye u Jasenovcu.

https://www.nacional.hr/feljton-mala-floramye-u-ustaskom-logoru-smrti/

Jasenovac je bio zabavište, a robovi su bili zadrugari. 

 

Da ne velim da je lajkao post u kojem tip opravdava SS.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax kaže...

Elite su zatvoreni krugovi u koje ti i ja kao bijelci imamo samo nijansu više šanse ući od američkih crnaca. Barem dok se ne dozna da smo Balkanci. Onda su nam šanse možda i manje. To je klasni a ne rasni problem. Lakše će u te krugove ući Lewis Hamilton nego Feudalac ili BlueMax.

 LOL.

 

Pa to i upravo i govori da osim beznacajnih (znacajnih doktoru) nijansi u genetskom kodu i nema razlike - osim izmisljenih. Ne razglabas/mo o tome kakavu predispoziciju ima Finac, ali o crncu je izmisljena prica o nekakvom mitskom "zabranjenom znanju".

 

Jer kada se govori o nekom "zabanjenom znanju rasnih razlika" onda meritum argumenta NIJE razlika - vec izigravanje zrtve kojoj je nesto zabranjeno.

 

U "najboljem" slucaju ta razlika NE moze biti veca od primjerice koliko Spanjolac ili Irac pocrvene na suncu.

Ali za tu razliku sve boli kurac - a za jos minorniju razliku mirisa ili kosti - danen laprda o nekom "zabranjenom znanju".

 

NIJE PROBLEM U JEBENOM ZNANJU VEC O CIRKUSU NA KOJEM SE I DALJE HRANI KULT RASIZMA.

 

Kao sto i laprda da nitko ne govori o Židovima kolaboracionistima, a jesam li ja u svojoj glavi zamislio da postoje cijela udruzenja kojima je jedini cilj pronaci SVE nacisticke kolaboracioniste?

I ne postoji clanak o njima i na jebenoj Wikipediji?

 

"Zidovi su boljesvickim taktikama unistavali njemacko narodno tkivo i eknomiju"

 

ALI JESU LI POBILI 7 MILIJUNA NJEMACA U PLINSKIM KOMORAMA?

 

Jebote Amazon danas unajmljuje istu Pinkerton agneciju da spijunira radnicke sindikate - razlika je da su Pinkertoni prije 100 godina i tukli i ubijali sindikalne vodje.

Gdje je taj boljsevizam?

 

*****************************************************

 

Cjelokupni ovaj cirkus je nastavak micanja prepreka koje manjine moraju ispostovati kako bi dosegle prava.

Gayevi unistavaju maskulinitet jer nose haljine - ALI JESU LI CIJELOJ DRZAVI ZABRANILI POSVAJANJE DJECE kao sto je to Orban napravio u madjarskoj nedavno? Koliko gay sad mora bit "kulturan madjar" da se vrati na nivo kojeg ima drugi madjar?

400m sa preprekama?

 

Crnci su nepismena stoka, al ne ne, necete u skole.

Crnci su mozda naucili citat, ali sud bjelaca ce im dosuditi je li to zbilja UM ili je to dresiranost kao u pseta.

Crnci su mozda naucili pisati ali sad tim pisanjem unistavaju i zele nametnuti svoju KULTURU unistavaju Americko nacionalno tkivo

Crnci su mozda uljepsali svoju kulturu i jednaki su ALI MI ZADRZAVAMO SVOJE PRAVO NA IZBOR NE-ZIVLJENJA SA NJIMA.

Crnci su mozda u pravu kada traze jednaka prava ali VODJE SU IM MILITANTNE I TREBA IH SMAKNUTI.

Crnci su mozda izborili svoja prava ALI NE MOZE SE PROTESTIRATI TAKO DA SE OSKVRNJAVA ZASTAVA.

Crnci su mozda u pravu kada prosvjeduju ALI KADA IZADJU NA ULICE TO JE SEPARATIZAM PA CEMO IH MI U ZASTAVAMA SEPARATISTICKE KONFEDERACIJE PREMLATITI NA ULICMA.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi

Mislim da ni ono nije bilo opravdavanje SS-a. Bar ga ja nisam tako shvatio. Možda sam u krivu.

Ne znam znaš li kako i zašto su nastale Ustaše. Ako to napišem ovdje hoće li se protumačiti kako ih branim? Jer to stvarno ne želim pošto su mi pripadnici te vojske pobili dobar dio obitelji i smatram ih najvećom sramotom svoje nacije. Ako kažem kako su brojke žrtava Jasenovca, koje smo kao djeca učili, debelo prenapuhane, opravdavam li zločine koji su se tamo dogodili?

 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax kaže...

Mislim da ni ono nije bilo opravdavanje SS-a. Bar ga ja nisam tako shvatio. Možda sam u krivu.

 Pa SS je i bio osnovan zbog povampirenih Židova koji su desetljećima maltretirali Njemački narod 

 

Ovo nisi shvatio kao opravdanje? Ne znam pričamo li onda istim jezikom.

 

BlueMax kaže...

 

Ne znam znaš li kako i zašto su nastale Ustaše. Ako to napišem ovdje hoće li se protumačiti kako ih branim? 

Nastali su kao nacionalistička teroristička organizacija, što su ostali do kraja. Cilj im nije bila ravnopravnost, nego da oni rade drugima ono što su Srbi radili Hrvatima.

 

BlueMax kaže...

Ako kažem kako su brojke žrtava Jasenovca, koje smo kao djeca učili, debelo prenapuhane, opravdavam li zločine koji su se tamo dogodili?

Ne, ali ako kažeš da je to bio samo radni logor u kojem se igrao nogomet i radile predstave, onda negiraš, a ako kažeš da su tamo žene i djeca stradali zbog desetljetnog srpskog terora, onda opravdavaš.

 

Može se biti objektivan bez da se negira istina, ja ću prvi reći da je današnja afroamerička supkultura toksična, ali brkati uzrok i posljedicu u tako očitom slučaju kao što je ropstvo je nedopustivo.

 

Kako ti tumačiš izjavu da je osveta porobljenih crnaca početna točka rasnih problema? Tebi se to ne kosi sa zdravim razumom? Ono, porobljavanje i sve druge strahote zaboravljamo i počinjemo brojati žrtve tek kada prvom našem padne dlaka s glave. To je način razmišljanja svih nacionalista, šovinista i rasista.

 

On čak to i navodi kao problem, ali pogrešno zaključuje da ionako svi sukobi vode u beskonačnu regresiju krivnje, što u ovom slučaju tako očito nije slučaj.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Visak kaže...

 Pa SS je i bio osnovan zbog povampirenih Židova koji su desetljećima maltretirali Njemački narod 

 

Ovo nisi shvatio kao opravdanje? Ne znam pričamo li onda istim jezikom.

 

BlueMax kaže...

 

Ne znam znaš li kako i zašto su nastale Ustaše. Ako to napišem ovdje hoće li se protumačiti kako ih branim? 

Nastali su kao nacionalistička teroristička organizacija, što su ostali do kraja. Cilj im nije bila ravnopravnost, nego da oni rade drugima ono što su Srbi radili Hrvatima.

 

BlueMax kaže...

Ako kažem kako su brojke žrtava Jasenovca, koje smo kao djeca učili, debelo prenapuhane, opravdavam li zločine koji su se tamo dogodili?

Ne, ali ako kažeš da je to bio samo radni logor u kojem se igrao nogomet i radile predstave, onda negiraš, a ako kažeš da su tamo žene i djeca stradali zbog desetljetnog srpskog terora, onda opravdavaš.

 

Može se biti objektivan bez da se negira istina, ja ću prvi reći da je današnja afroamerička supkultura toksična, ali brkati uzrok i posljedicu u tako očitom slučaju kao što je ropstvo je nedopustivo.

 

Kako ti tumačiš izjavu da je osveta porobljenih crnaca početna točka rasnih problema? Tebi se to ne kosi sa zdravim razumom? Ono, porobljavanje i sve druge strahote zaboravljamo i počinjemo brojati žrtve tek kada prvom našem padne dlaka s glave. To je način razmišljanja svih nacionalista, šovinista i rasista.

 

On čak to i navodi kao problem, ali pogrešno zaključuje da ionako svi sukobi vode u beskonačnu regresiju krivnje, što u ovom slučaju tako očito nije slučaj.

 

 1. to sam shvatio kao sarkazam

 

2. Nastali su kao reakcija na ugnjetavanje nacije. Nazivati ih teroristima jednako je kao pokret otpora za vrijeme NDH nazivati teroristima. Čak su im i putovi bili slični. Od revolucionarnih ideja do dolaska na vlast i stravičnih zločina. S tim da partizani nisu ubijali djecu.

 

3. Ne kažem. Kažem samo ono što sam rekao i ako ćemo u nekoj drugoj temi raspravljati o tome voljan sam obrazložiti i dokazati to što govorim. 

 

Izjavu za koju me pitaš kako tumačim, ne tumačim nikako jer je nisam pročitao tako kako je ti interpretiraš. Pročitao sam kako je KKK nastao kao reakcija na iživljavanje crnaca postavljenih na vlast nakon poraza Konfederacije. A nije da prvi put takvo nešto čujem ili čitam. Unija se nakon pobjede ponašala onako kako se uvijek pobjednička strana ponaša poslije rata. Iživljavali su se nad poraženima a di ćeš boljeg načina za iživljavanje od postavljanja na vlast dojučerašnjih robova. Da ne govorim kako je u konfederacijskim državama nakon rata porastao broj crnaca. Dovedeni su iz sjevernih država samo kako bi se preglasalo domaće stanovništvo (slučajno mi hrvatska demokracija pala na pamet). Uloga Unije u tom ratu nije bila antirasistička. Donekle bi se mogla smatrati antirobovlasničkom a u biti razlozi za rat su bili ekonomsko politički.

Robovlasništvo je odvojen problem od rasizma. Stjecajem okolnosti robovi su bili crnci no da su se za manje love mogli dovesti robovi iz Rusije onda bi to bili Rusi. Rasizam nastaje kao posljedica jer su ti ljudi obilježeni bojom svoje kože kao nekadašnji robovi. Rasizam postoji i kao urođeni skepticizam prema svemu što je drukčije pa, po mom mišljenu, spada u istu kategoriju s homofobijom, nacionalnim šovinizmom, vjerskim fanatizmom...

 

Zapitaj se "da sam se rodio 1800. kao sin južnjačkog plantažera bi li imao robove". Zato meni ta rečenica o beskonačnoj regresiji krivnje ima smisla. Jednostavno si se rodio u sredini u kojoj je držanje robova normalna stvar i ako si govno od čovjeka iživljavat ćeš se nad tim ljudima a ako nisi onda ćeš se truditi da im bude što bolje. Mene i tebe antirasistom i humanistom ne čini rođenje nego spoznaje do kojih smo u životu došli. Možda bi bilo bolje da svoju energiju usmjerimo protiv modernog ropstva.

Suživot različitih rasa jedini je način borbe protiv rasizma. Kad vremenom shvatiš da je taj crnac pored tebe bolji čovjek od tvog prvog rođaka nećeš više biti rasist. Vrijedi i za nacionalizam.

 

 

15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Visak kaže...
On čak to i navodi kao problem, ali pogrešno zaključuje da ionako svi sukobi vode u beskonačnu regresiju krivnje, što u ovom slučaju tako očito nije slučaj.

 Upravo bi tu kao znanstvenik danen trebao vidjeti i diskrepanciju Europske i Americke politike, te se ni usuditi povlaciti paralele.

 

(Dalje nastavljam opcenito jer se s tobom slazem)

 

Jer je USA politika rjedak primjer kontinuiranog zlocina prema svima koje je vladajuca elita osudila kao nize - bilo to direktno kao sto su robove proglasili nizima, ili do dana danasnjeg kada se provode raznorazne "juznajcke strategije".

Hrvati su "patili" pod turcima, Ugarima, Austrijancima, Mlecanima, Srbima i Jugoslavenima. Mjenjala se paradigma i nase samosvjesnosti, ali nismo se vracali unatrag.

 

Crncima se 4 stoljeca kontinuirano mjenja paradigma "covjecnosti" i kad god se izbore za mjesto na postolju, izmisli se nova utrka.

 

Tu je i druga diskrepancija:

 

1. Optuzuje se nekakav zidovski tajni pokret protiv njemaca - ali u stvarnosti imamo 6 milijuna spaljenih zidova.

2. Optuzuje se nekakav crnacki separatizam - a u stvaronsti je Konfederacija upravo iz zadrzavanja ropstva ucinila separaciju

3. Optuzuje se nekakvo crnacko nametanje kulture - a u stvarnosti se tek Nacionalnom gardom dopustio ulazak crncima u sve skole

4. Optuzuje se nekakva post-moderna neomarksisticka gej agenda - a u stvarnosti se ponovo uvode anti-gej zakoni.

5. Optuzuje se nekakav komunizam-boljsevizam - a u stvarnosti Amazon do smrti ucjenjuje, utjeruje i sikanira radnike.

 

Optuzuju se mahom imaginarni pokreti - koji mahom populaciji u biti i donose dobrobit (jer po svim istrazivanjima od rasizma pate i bas cinitelji rasizma, slobodni dani i porodiljni su posljedica socijalizma ne kapitalizma) - dok se sa druge strane apologetizira i relativizira genocid, rasizam, sovinizam, ksenofobija i ratni zlocini.

 

Povijesni kontekst se odredjuje po povijesnim uzorima, pa ako su svi bili rasisti i silovatelji, onda se to ne osudjuje kao danas.

Ali, ako je postojao kontemporarni uzor, onda se po tome moze osuditi i etiketirati teskim nazivima, dapace mora se jer je neminovni socijalni fenomen da se odredjene ideje vracaju.

Pa ako je izmedju 1776 i 1861 pola drzava zabranilo ropstvo i ako je u isto vrijeme jacao anti-ropstveni pokret (Underground railroad) onda se ne moze nicime argumentirati izjava da je posatojao "nezavisni privredni sustav" - jer su druge federalne drzave takav sustav ukinule. Ne moze Dubrovnik uvesti 3000 tajlandjana da rade za 2000 kuna u konobama ako je drzavni zakon minimalca 4000kuna - ako cemo biti "pragmatici" pa ignorirati jebeni cin ropstva i sve svesti na neke "privrede".

 

Ljudska prava su neopoziva, zato je i danas cijela farsa sa gej pravima uvijeni fasizam.

***************************************************************************

 

Na temu.

 

Istrazivanja o nekakvoj "znacajnoj razlici" izmedju rasa su iskljucivo bila provedena u svrhu ponizavanja i opravdavanja zlocina. Jer znacajne razlike nema - a kome je bitno da li je bedrena kost deblja ili ne, je ili doktor ili nacist.

Zato je to uvijek "red flag" i postalo je pravilo da nakon "meni je zabranjeno pricati o razlici" slijedi rasistika apologetika u 3 cina. Case in point -> danen.

 

No, Nizozemci su u prosjeku visi od Portugalaca punih 10 cm -> pa razmislite o tri pitanja:

1. Koga boli kurac?

2. Jesu li onda SVI BIJELCI POGODNI ZA BRANJE TRESNJI? Ili samo Nizozemci - bjeliji od bjelaca?

3. Sta si tako nizak kepecu jadni?

 

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
wyks kaže...

 

 

 Tebe sam isključio iz komunikacije jer baš svaki put promašiš bit onoga što ja pišem. Ne pomažu baš ni ove neadresirane uvrede od prije par postova.

U globalu se slažem s tobom po svim pitanjima, jedina je razlika u pristupu. Ti kažeš kako se crnci i bijelci ne razlikuju više od Iraca i Španjolaca a ja kažem kako se crnci (ako ćemo ih sve strpati u jedan koš) i bijelci razlikuju i da se Irci i Španjolci razlikuju. Kad vidimo Rome da se motaju po kvartu ti ćeš reći kako su oni isti ko mi a ja ću pričati o kulturološkim i fizičkim razlikama. Obojica ćemo dvaput zaključati vrata. A ja imam nekoliko prijatelja Roma. I bolje oni prihvaćaju to što im kažem nego što bi ti prihvatio.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax kaže...

Jesu. Rase su genetski vezane uz zemljopisne prostore a ti prostori imaju specifične evolucijske putove.

Točno, no ne kad pričaš o karakteristikama koje su rezultat mutacije koja se sporadično pojavljuje u čitavoj populaciji, a kod neke rase je veća učestalost, odnosno tamo gdje su individualne razlike veće od razlike u prosjeku između rasa (kao primjer s Kinezima i visinom).

 

Također, kad pričamo o crncima kao rasi, onda nemaš rasu koja je genetski vezana uz zemljopisne prostore i specifične evolucijske putove. Specifičnost zemljopisnog prostora istočne i zapadne Afrike se razlikuje, kao što se razlikuje specifičnost Skandinavije i Pirinejskog poluotoka.

 

BlueMax kaže...

Međutim kad netko kaže kako su azijati manje otporni na alkohol od nas onda je to ok, no ako se spomene crna rasa onda je bilo kakvo spominjanje razlika rasizam.

Među Azijatima je rašireniji gen koji uzrokuje manju otpornost na alkohol, pa to i istaknuti kao triviju nije problem. Međutim, to nema nikakav utjecaj na onog Azijata koji taj gen ne nosi. Ako šanker Azijatu koji nije vidljivo pijan odbije poslužiti treće pivo jer se vodi logikom "ti si Azijat, vama su dva piva dovoljna za opiti se", onda to jest rasizam - zanemaruješ karakteristike pojedinca i donosiš sud na temelju rasne generalizacije.

 

BlueMax kaže...

Rasizam je kad se prema ljudima odnosiš drukčije na osnovi njihove rase.

To nije sporno, sporno je to što neki takav odnos pokušavaju opravdati statistikom. Statistička činjenica da Azijati češće nose gen zbog kojeg ne podnose alkohol ne opravdava ponašanje šankera iz prethodnog primjera.

 

BlueMax kaže...

Ne biti rasist znači prihvaćati razlike a ne ih negirati.

Prihvaćati razlike među rasama ne znači zanemariti individualne razlike, kako među pojedinim podskupinama unutar rase (tipa istočna - zapadna Afrika), tako i među pojedincima unutar iste skupine (poput našeg Azijata koji bez problema podnosi alkohol jer ne nosi sporni gen).

 

BlueMax kaže...

Pošto se koplja najviše lome oko crnaca uzet ću njih za primjer. Drukčiji su od nas i iznutra i izvana. Drukčije smrde od nas, otporniji su na neke bolesti od nas (a na neke su manje)... to ih ne čini manje ili više ljudima od nas.

Ova moderna politička korektnost je čisti rasizam. Zašto bi, pobogu, crnci na dodjeli Oscara trebali biti recipročno zastupljeni? Zašto bi netko zbog činjenice da je crnac nezasluženo uzeo nagradu nekom bijelcu? I nije toliki problem kad se radi o Oscarima no što kad je dobivanje posla u pitanju. Rasne kvote? Kako bi se ti osjećao da ne dobiješ posao zato što si bijel? Imaš više obrazovanje, radno iskustvo... ali ne upadaš u kvotu? Nije li to poticanje rasizma?

Ili ova "blackface" sranja koja naši retardirani (zamisli, sebe nazivaju liberalima a samo bi nešto branili) borci za ljudska prava (???) nabijaju na nos ovima u Tvoje lice zvuči poznato. Pa kako ću se maskirati u Louisa Armstronga ako neću obojiti lice, obući odijelo i uzeti trubu? Ili da zabranimo imitiranje crnaca u tom showu? Da imamo show u kojem su dozvoljeni samo bijeli glazbenici. Baš nerasistički :)

Tako sam i pretpostavio - ti se zapravo prepireš s nečim što nisam ni rekao ni implicirao, već je to tebe samo podsjetilo...

 

BlueMax kaže...

 A ako stojiš kraj bijelca i čuješ neugodan miris, pa ga optužiš da je prdnuo a čovjek se samo oznojio, onda je to... što? Rasizam sigurno nije.

Sama tvoja tvrdnja je rasistička.

Ako smrdi po prcu, onda pretpostaviš da je prdnuo, ako smrdi po znoju, pretpostaviš da se uznojio, ali ako te nakratko zapahlo i nisi uspio prepoznati smrad, onda ti je samo zasmrdio. Ako ideš izvlačiti zaključke na temelju generalizacije, onda je to rasizam/seksizam/nacionalizam, bez obzira za koga i kakav zaključak donosiš.

 

BlueMax kaže...
Ne vidim kako je danen opravdavao zločine KKK navodeći podatak zašto su osnovani. 

Kao osoba koja ima iskustva u glumljenju đavoljeg odvjetnika: okani se čorava posla.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Visak kaže...
Festus kaže...

 Pa SS je i bio osnovan zbog povampirenih Židova koji su desetljećima maltretirali Njemački narod koristeći se boljševicima i ostalim komunistima u tu svrhu. Evo ti malo zabavnog štiva:

 Ne razumijem što misliš da si dokazao citiranjem Churchilla, jer nečije mišljenje nije dokaz ničega, a opravdavanje istrebljenja je u toj istoj Njemačkoj danas kažnjivo.

 

 

No s obzirom da ti je danen dao TU ovim postom si bar potvrdio sve moje sumnje o njemu.

 Pa Ćerćil je bio poznati marxist i židov 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
11 godina
protjeran
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi

Očito ima neke istine.

 

"LRP5 i LRP6 su geni odgovorni za gustoću i težinu naših kostiju.

Procjenjuje se kako u svijetu trenutno živi oko 8.500 ljudi s promjenama tih gena koje uzrokuju pojavu “gustih kostiju“, čija čvrstoća možda i nije baš onako impresivna kakvu je imao Wolverine prije nego što su mu ih još dodatno ojačali adamantinom, ali ipak…

Za neke boksače se smatra kako imaju posebno „tvrdu šaku“ upravo zbog te mutacije.

Zauzvrat, zbog povećane gustoće kostiju, takve se osobe jako teško uspijevaju održavati na površini vode: za njih je plivanje ekstremno teška aktivnost."

 

U mojoj obitelji pokojni stari, deda i ja imamo taj "problem".

 

Bez obzira što plivamo, nemam straha od vode i sl., stvarno je ekstremno teška nam aktivnost. Dok sam se bavio sportom i bio u super formi, plivanje je bilo ekstra napor jer se nemogu pasivno održavati na vodi, jednostavno tonem. U dubokoj vodi mogu biti sve dok imam snage mahati. Kad probam plutati na leđima, lagano tonem. Hrpetinu puta sam smireno čekao dok dupe nije dotaklo dno.

 

S druge strane nikad nitko nije imao prijelom (osim dede i motorne nesreće, nije imao prijelom, ali je smrdao kralježnicu pa je bio u gipsu od glave do pete da se sve zaliječi), jednom mu je prilikom gradnje pala betonska kvadra na glavu sa 11 metara visine, posred čela, ništa nije puklo, na CT-u se doktoru čudili, zezali ga da ima duplu lubanju ko bik.

 

Pokojni stari uz 3 ranjavanja u ratu koja nećemo računati, imao je prometnih nesreća i padova od kojih se svi čudimo kako je ostao živ, a kamoli da je prošao samo s ogrebotinama.

 

Mene ko klinca 2 puta auto drmnuo, jednom sam letio od udarca, drugi put me pregazio, završio sam ispod zadnjeg branika. Jedine ozljede su ogrebotine i opeklina od auspuha (kod druge nesreće).

 

Ugl., uz sve nesreće i nezgode, dosad nijedna prijelom (iako su neki trebali biti možda i višestruki).

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Al Crane kaže...
Visak kaže...
Festus kaže...

 Pa SS je i bio osnovan zbog povampirenih Židova koji su desetljećima maltretirali Njemački narod koristeći se boljševicima i ostalim komunistima u tu svrhu. Evo ti malo zabavnog štiva:

 Ne razumijem što misliš da si dokazao citiranjem Churchilla, jer nečije mišljenje nije dokaz ničega, a opravdavanje istrebljenja je u toj istoj Njemačkoj danas kažnjivo.

 

 

No s obzirom da ti je danen dao TU ovim postom si bar potvrdio sve moje sumnje o njemu.

 Pa Ćerćil je bio poznati marxist i židov 

 Churchill je bio judofil, a recimo dobar dio poslijeratnih mjera Clementa Atleea su shvaćane kao antisemitizam...

 

tako da onaj citat Churchila o komunistima kao kripto-Židovima je izvučen iz konteksta...

 

a to što je Lenjin smaknuo švapčiće - osvetio je brata, žalim...jedino Englezi baljezgaju da im vladarska loza  ide do Vilijama Kopileta, a u naravi su im Švabe kraljevi i to kad su ih Rusi pokrstili (neću napisati čime, da ne velite da sam prostak) i označili kao vrijedne krune....

 

a oni su ti koji su pokrenuli teorije rasne nadmoći, Hićo je njihov učenik... a još prije "mastering race" je bio pojam "bahar"

Ju je je? Je ju je!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Jarvan kaže...

 Dok sam se bavio sportom i bio u super formi, plivanje je bilo ekstra napor jer se nemogu pasivno održavati na vodi, jednostavno tonem. U dubokoj vodi mogu biti sve dok imam snage mahati. Kad probam plutati na leđima, lagano tonem. Hrpetinu puta sam smireno čekao dok dupe nije dotaklo dno.

 Ja sam kao klinac bio vrlo mršav i također sam se teško održavao na vodi. Imao sam relativno dosta kila, pa je moguće da imam teške kosti, ali to mi je uvijek zvučalo kao loš izgovor debelih ljudi.

No otkako sam natukao dosta špeka u predjelu struka više nemam problema s plovnošću. Tako da preporučam. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi

Za što ljudima služi razum? Zato da se skeptički, pravo rečeno kritički odnose prema iskustvu, tj. da relativiziraju ono što čuju, da analiziraju i napadaju dogme. Da su bijelci bolji od crnaca isto je tako dogmatičan stav (suprotan činjenicama) kao i stav da između crnaca i bijelaca, rasa općenito, nema razlike. Kada ukazujem na položaj robova u SAD i pokazujem da su oni bili u mnogo boljoj i društvenoj i materijalnoj poziciji nego što se obično misli (čak bolje od europskog "slobodnog" radnika), ne opravdavam ropstvo, nego ukazujem na činjenice. A ono što sam htio kazati i pokazati je da se ne može sve trpati u nekakve kutije i kutijica tipa rob-robovlasnik. Kao rob je bio apsolutno neslobodan, a njegov robovlasnik apsolutno slobodan. Nije tako. Problem je s ropstvom u SAD bio što je dovodio u koliziju dva ustavna principa, princip nepovrdivosti privatnog vlasništa (pravo robovlasnika) i pravo za slobodu (roba). Reći da je je robovima trebalo dati slobodu, bez obeštećenja robovlasnika, isto je kao što je u novoj Jugoslaviji trebalo tvorničarima oduzeti tvornice jer "izrabljuju radnike". Između ta dva stava, i politike, ne vidim suštinske razlike. Zanimljivo je da su mnogi robovi poželjeli život u starom sustavu kada im je bivši vlasnik dao slobodu. Ostali su bez posla, a kako nisu mogli naći posla, skapavali su od gladi. Jer i robovlasnik je imao svoje obaveze prema robu. A ovo da kažem Azijcu da "slabije može podnijeti alkohol zato što je Azijac" isto je tako rasizam kao što je seksizam kada kažem da postoje muški i ženski sportski klubovi, muške i ženske reprezentacije. 

 
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pravi

robovlasnik je imao obaveze prema robu?!?!?

 

pravno nikakve, ako mu je dobro radio, bilo mu je u interesu da ga nahrani.... lakše malo, zbilja ste zabrijali...

 

ne velim da nije točna opervacija o životu roba i Hrvata vulgaris/kmeta u dičnoj KundK, ali ovo je prenategnuto....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Stric_Jura kaže...

robovlasnik je imao obaveze prema robu?!?!?

 

pravno nikakve, ako mu je dobro radio, bilo mu je u interesu da ga nahrani.... lakše malo, zbilja ste zabrijali...

Točno, odgovoran farmer je pazio na svoje konje, svinje i robove jer ih je masno platio, nikako mu nije bilo u interesu da se razbole ili mu pobjegnu jer je onda na financijskom gubitku. Morao je dobro hraniti i svinje i robove i paziti da mu ne pobjegnu jer to je njegovo vlasništvo, puno svinja je dobivalo više hrane nego neki penzioneri. Potomci svinja i robova pripadaju gazdi, on ih može držati prodati ili držati za daljnji uzgoj jer okot ili potomci pripadaju vlasniku. Svinjama je u svinjcu sasvim dobro jer imaju što jesti i sigurne su od vukova, bolje nego u divljini. Valjda je i tako s ljudima. Eh sad, zašto ljudi masovno ne hrle i svinjce i lance jer tamo ima za jesti je druga priča.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
danen kaže...

Problem je s ropstvom u SAD bio što je dovodio u koliziju dva ustavna principa, princip nepovrdivosti privatnog vlasništa (pravo robovlasnika) i pravo za slobodu (roba).

I onda se čudite kad vas ljudi smatraju rasistom.

 

Ljudsko biće nije i ne može biti nečije privatno vlasništvo. Činjenica da je negdje nekad zakon to omogućavao ne može i ne povlači nikakva prava, jednako kao što muškarci nisu imali osnove za tražiti one tri koze koje su dali puncu za ženu kad su žene dobile prava.

 

danen kaže...

Reći da je je robovima trebalo dati slobodu, bez obeštećenja robovlasnika, isto je kao što je u novoj Jugoslaviji trebalo tvorničarima oduzeti tvornice jer "izrabljuju radnike". Između ta dva stava, i politike, ne vidim suštinske razlike.

Robovima je trebalo dati slobodu jer su ljudska bića i kao takva niti ne mogu biti vlasništvo druge osobe. Suštinska razlika u odnosu na bilo koju drugu, materijalnu, usporedbu leži upravo u tome. 

 

danen kaže...

Zanimljivo je da su mnogi robovi poželjeli život u starom sustavu kada im je bivši vlasnik dao slobodu. Ostali su bez posla, a kako nisu mogli naći posla, skapavali su od gladi.

Onaj kome je jasno da je tome uzrok nastavak diskriminacije, a ne oslobađanje, tu činjenicu ne nalazi posebno zanimljivom.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
BlueMax kaže...
Zapitaj se "da sam se rodio 1800. kao sin južnjačkog plantažera bi li imao robove".
MrBlc kaže...
danen kaže...

Problem je s ropstvom u SAD bio što je dovodio u koliziju dva ustavna principa, princip nepovrdivosti privatnog vlasništa (pravo robovlasnika) i pravo za slobodu (roba).

Ljudsko biće nije i ne može biti nečije privatno vlasništvo. Činjenica da je negdje nekad zakon to omogućavao ne može i ne povlači nikakva prava.

To je danas lako reći, ali kao što kaže BlueMax, 1800-te godine ljudi koji su tako razmišljali su bili u manjini (uključivo i robove) i općeprihvaćeni društveni standard je bio jako različit u odnosu na današnji.

 

MrBlc kaže...

Onaj kome je jasno da je tome uzrok nastavak diskriminacije, a ne oslobađanje, tu činjenicu ne nalazi posebno zanimljivom.

Ne samo to, nego je to i normalna posljedica nakon jednog takvog društvenog tektonskog poremećaja - u glavama dotadašnjih robovlasnika robovi i dalje nisu trebali biti slobodni, a u glavama robova je bio strah kako preživjeti. Utoliko da, em nezanimljivo, em opasno za isticati na način koji implicira da je robovima bilo bolje kada nisu bili slobodni.

 

Vjerujem da znanstvenici i inače zvuče prilično neosjetljivo (ne znam jesam li mogao ovo blaže napisati :) kada pričaju o tako nekim osjetljivim temama i jednako vjerujem da je upravo to ono što danen radi - iznosi suhoparne činjenice (koje zvuče i grubo i neosjetljivo, možda čak i nepravedno), ali ne s nekom agendom, već da nam da materijala da sami preispitamo svoje stavove i dođemo do vlastitih zaključaka. Vjerujem da uživa u raspravi s nekolicinom forumaša ovdje, kao i da ne razumije čemu bijes i ljutnja (ili, ako postoji neka skrivena agenda, da je to onda upravo to - da se riješite bijesa i ljutnje i raspravljate o osjetljivim temama objektivno i nepristrano, ma koliko iste možda bile teške.

Gledam te!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr

Činjenica da su to posljedice takvih tektonskih poremećaja ne predstavlja argument protiv istih - odgađanje istih ne rješava ništa i problem samo postaje dublji.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
Veliki Brat kaže...

Vjerujem da znanstvenici i inače zvuče prilično neosjetljivo (ne znam jesam li mogao ovo blaže napisati :) kada pričaju o tako nekim osjetljivim temama i jednako vjerujem da je upravo to ono što danen radi - iznosi suhoparne činjenice (koje zvuče i grubo i neosjetljivo, možda čak i nepravedno), ali ne s nekom agendom, već da nam da materijala da sami preispitamo svoje stavove i dođemo do vlastitih zaključaka. Vjerujem da uživa u raspravi s nekolicinom forumaša ovdje, kao i da ne razumije čemu bijes i ljutnja (ili, ako postoji neka skrivena agenda, da je to onda upravo to - da se riješite bijesa i ljutnje i raspravljate o osjetljivim temama objektivno i nepristrano, ma koliko iste možda bile teške.

i Danen se uzruja kada neki ovdje, iz njihovog aspekta, iznose suhoparne činjenica da su cijepljenja zlo. Čemu ljutnja?

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2020 13:08 (ante_etna).
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
MrBlc kaže...

I onda se čudite kad vas ljudi smatraju rasistom.

 

Ljudsko biće nije i ne može biti nečije privatno vlasništvo. Činjenica da je negdje nekad zakon to omogućavao ne može i ne povlači nikakva prava, jednako kao što muškarci nisu imali osnove za tražiti one tri koze koje su dali puncu za ženu kad su žene dobile prava.

 

Robovima je trebalo dati slobodu jer su ljudska bića i kao takva niti ne mogu biti vlasništvo druge osobe. Suštinska razlika u odnosu na bilo koju drugu, materijalnu, usporedbu leži upravo u tome. 

 

Onaj kome je jasno da je tome uzrok nastavak diskriminacije, a ne oslobađanje, tu činjenicu ne nalazi posebno zanimljivom.

 

 Zakoni su upravo i jedino to što omogućava prava. Oni u mnogome određuju i ljudsku svijest. 

Stvari treba gledati u kontekstu vremena, prostora i zakona u kojem su se odvijale a ne iz današnje perspektive. Možda će ljudi za 100 godina s gnušanjem gledati na nešto što mi danas smatramo normalnim. 

16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#119) - Pr
ante_etna kaže...

i Danen se uzruja kada neki ovdje, iz njihovog aspekta, iznose suhoparne činjenica da su cijepljenja zlo. Čemu ljutnja?

Od kad je boldano činjenica?

Gledam te!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice