U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju narcis

poruka: 241
|
čitano: 43.801
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju narcis".
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Visak kaže...

 Označava pretjerano divljenje samom sebi s bahatim ponašanjem i nedostatkom razumijevanja za druge ljude, koje vidi samo kao alat za postizanje vlastitih ciljeva.

 

Dakle narcisoidnost je pretjerano divljenje samom sebi, pa ne postoji zdrava i poželjna narcisoidnost. Onog trenutka kada možemo govoriti o narcisoidnosti znači da se prekoračila zdrava doza bavljenja sobom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Healthy_narcissism

 

16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
PzKpfw kaže...

@Gremlin144

 

Na prvoj godini FER-a iz jednog kolegija, rekli su studentima da je astrologija prevara.

Šteta kaj masa studenta ( i tako već generacijama) ne vjeruje ljudima poput tebe koji su puni mističnog znanja, nego vjeruju u tamo neke emipirijske znanosti. 

Sram ih bilo.

 

 

Kaj će vam ljudi znanje o kompjuterima, tehologijama i znanosti, kada postoji religija, horoskop, astrologija, antivaxeri, ravna Zemlja, teorije urote.....

Hm, kasno mi je da se sada mjenam, da sam barem krenuo tim putem sreće.....

 

 Sve si rekao, kao da dimnjačar uči vodoinstalatera kako se radi vodovod ...

Analogija ti ne štima. Kako itko može biti stručnjak za nešto što je izmišljeno, čija su pravila arbitrarna, kao što je to astrologija?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2021 21:14 (mbaksa).
14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Kako misliš da je Astrologija izmišljena? Astrologija je najstarija znanost i početak znanosti uopče. U zadnje vrijeme su odvojili astrologiju na astronomiju da bi izgubila taj status. Izmišljena je struja, auto, bomba samo to je materijalno pa se ne treba vjerovati i dobi se servirano. Astrologija ako joj se pristupi na dobar način daje potpuno novi uvid u život koji živimo i daje snagu u teškim trenucima u životu, a svi ih imamo. Samo po sebi astrologiju treba sam proučiti, jer ako slušaš šarlatane koji ju zapravo ne razumiju i koriste u svrhu zarade astrologija gubi smisao.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2021 21:48 (Gremlin144).
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
Kako misliš da je Astrologija izmišljena?

Točno tako kako sam napisao.

 

Gremlin144 kaže...
Astrologija je najstarija znanost i početak znanosti uopče.

Ne. Nema nikakve veze sa znanosti.

 

Gremlin144 kaže...
U zadnje vrijeme su odvojili astrologiju na astronomiju da bi izgubila taj status.

Jedno s drugim nema veze.

 

Gremlin144 kaže...
Izmišljena je struja, auto, bomba samo to je materijalno pa se ne treba vjerovati i dobi se servirano.

Ništa od toga nije izmišljeno.

 

Gremlin144 kaže...
Astrologija ako joj se pristupi na dobar način daje potpuno novi uvid u život koji živimo i daje snagu u teškim trenucima u životu, a svi ih imamo. Samo po sebi astrologiju treba sam proučiti, jer ako slušaš šarlatane koji ju zapravo ne razumiju i koriste u svrhu zarade astrologija gubi smisao.

Astrologija je izmišljena, s arbitrarnim pravilima.

 

Ako to nekome pomaže da se osjeća manje usamljeno ili bolje kad mu je teško - neka. To onda znači da astrologiju koristiš kao placebo, to ne mijenja činjenicu da je ista izmišljena i s arbitrarnim pravilima. Drugim riječima, miješaš navodnu korisnost i (ne)utemeljenost astrologije.

14 godina
offline
U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju narcis

Drago mi je da si došao do svojih zaključaka

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...
Visak kaže...

 Označava pretjerano divljenje samom sebi s bahatim ponašanjem i nedostatkom razumijevanja za druge ljude, koje vidi samo kao alat za postizanje vlastitih ciljeva.

 

Dakle narcisoidnost je pretjerano divljenje samom sebi, pa ne postoji zdrava i poželjna narcisoidnost. Onog trenutka kada možemo govoriti o narcisoidnosti znači da se prekoračila zdrava doza bavljenja sobom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Healthy_narcissism

 

 Ok, znači imamo dvije prilično različite definicije, pa onda i neizbježne nesporazume kada netko riječ upotrijebi u jednom značenju, a drugi ju shvate u drugom.

 

Što se astrologije tiče, koliko sam upoznat postoje neka interna pravila, pa se može biti 'stručan' unutar zajednice koja dogovorno prihvaća ta ničim objektivno verificirana pravila. Slično kao što se teolozi smatraju stručnima po pitanju religije (a pokušavaju se prikazati i kao autoriteti na drugim područjima).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...

Drago mi je da si došao do svojih zaključaka

Kako to misliš "svojih zaključaka"? Stvar je toliko čista da ti je prva rečenica na Wikipediji:

Astrology is a pseudoscience that claims to discern information about human affairs and terrestrial events by studying the movements and relative positions of celestial objects.

Nema tu nikakve dileme. Astrologija je besmislica, izmišljotina, s arbitrarnim pravilima, a ti nisi dao apsolutno nikakve argumente kontra tome.

 

Netko ti je prodao neistinitu priču da su astrologija i astronomija počeli isto. Analizu imašovdje. Stvar je u tome što u rano doba nisu bili dosljedni s terminologijom. Da se pod pojmom astrologija nije gurala pseudoznanost, ono što danas nazivamo astronomija vjerojatno bismo nazivali astrologija. No, prema tome kako su definirani ti termini danas, astrologija nije znanost, ide kontra znanosti - sve ono povrh nekih činjenica koje opisuje astronomija su čiste izmišljotine - znači, možemo jednostavno prekrižiti astrologiju i nećemo ništa izgubiti, barem u pogledu znanja, znanosti. To nisu čak niti pretpostavke - to su jednostavno izmišljotine, arbitrarna pravila. Stoga stavljati u isti koš astrologiju i astronomiju, ili aludirati da je to nekad bilo jedno te isto, je pogrešno.

16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Visak kaže...
Ok, znači imamo dvije prilično različite definicije, pa onda i neizbježne nesporazume kada netko riječ upotrijebi u jednom značenju, a drugi ju shvate u drugom.

Nisu nužno različite definicije, nego kad se govori o narcisoidnosti, u pravilu se govori o patološkom dijelu narcisoidnosti pa se onda stječe dojam da narcisoidnost podrazumijeva patologiju. Jer upravo taj patološki dio narcisoidnosti je gorući problem, a pozitivni dio narcisoidnosti (recimo, kod djece) nije, pa se o tome ne priča.

 

Još jedna stvar je to kad netko "definira" narcisoidnost online, obično pod tim podrazumijevaju NPD (narcisoidni poremećaj osobnosti) ili u najmanju ruku osobine osobe koje se u brojnosti i/ili intenzitetu približavaju NPD-u. A osoba s NPD-om uvelike se razlikuje od, recimo to tako, normalnih ljudi. Tu nije riječ samo o tome što ta osoba radi ili kako razmišlja da bi je se klasicifiralo kao osobu s NPD-om, nego je riječ o osobi za koju će neki reći da je dvojbeno je li ta osoba ljudsko biće, jer nema neke osobine koje asociramo s ljudima. Iliti takva osoba, ako je dovoljno samosvjesna, iznutra sebe doživljavakao drugu vrstu u odnosu na ljude, takva osoba vidi da se razlikuje od drugih ljudi i cijelo vrijeme pokušava simulirati normalne ljudske osjećaje i obrasce ponašanja. Ako ti je to nepojmljvo, preporučio bih ti da pogledaš:

 Znači, kao uljez, neko strano biće, koje glumi da je ljudsko biće. Nešto kao body snatcher.

 

Visak kaže...
Što se astrologije tiče, koliko sam upoznat postoje neka interna pravila, pa se može biti 'stručan' unutar zajednice koja dogovorno prihvaća ta ničim objektivno verificirana pravila. Slično kao što se teolozi smatraju stručnima po pitanju religije (a pokušavaju se prikazati i kao autoriteti na drugim područjima).

Nisam se tu najbolje izrazio, a nije mi se dalo ići to mijenjati, jer sam se nadao da će ljudi shvatiti iz konteksta.

 

Da, istina, samo što "stručnost" svih njih ne vrijedi ni pišiva boba, jer su stručni u stvarima za koje ne vrijedi biti stručan, jer su stručni u mlaćenju prazne slame, umjesto u nečem "opipljivom", nečem što ima stvarni doprinos za ljudsko znanje.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.12.2021 10:42 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...

Nisu nužno različite definicije, nego kad se govori o narcisoidnosti, u pravilu se govori o patološkom dijelu narcisoidnosti pa se onda stječe dojam da narcisoidnost podrazumijeva patologiju. Jer upravo taj patološki dio narcisoidnosti je gorući problem, a pozitivni dio narcisoidnosti (recimo, kod djece) nije, pa se o tome ne priča.

 U najmanju ruku bih rekao da imamo narcisoidnost u užem smislu (kao nešto isključivo problematično) i u širem (kao spektar od normalnog do patološkog). 

 

mbaksa kaže...

Još jedna stvar je to kad netko "definira" narcisoidnost online, obično pod tim podrazumijevaju NPD (narcisoidni poremećaj osobnosti) ili u najmanju ruku osobine osobe koje se u brojnosti i/ili intenzitetu približavaju NPD-u. A osoba s NPD-om uvelike se razlikuje od, recimo to tako, normalnih ljudi. Tu nije riječ samo o tome što ta osoba radi ili kako razmišlja da bi je se klasicifiralo kao osobu s NPD-om, nego je riječ o osobi za koju će neki reći da je dvojbeno je li ta osoba ljudsko biće, jer nema neke osobine koje asociramo s ljudima. Iliti takva osoba, ako je dovoljno samosvjesna, iznutra sebe doživljavakao drugu vrstu u odnosu na ljude, takva osoba vidi da se razlikuje od drugih ljudi i cijelo vrijeme pokušava simulirati normalne ljudske osjećaje i obrasce ponašanja. Ako ti je to nepojmljvo, preporučio bih ti da pogledaš:

 Znači, kao uljez, neko strano biće, koje glumi da je ljudsko biće. Nešto kao body snatcher.

 Takvima u pravilu fali empatija, ali sve ostale karakteristike postoje i kod normalnih ljudi. Mislim da je reći kako se ne radi o ljudskom biću malo preradikalno. Svi ljudi na neki način gledaju kako iskoristiti druge ljude ili ponekad glume osjećaje. Pitanje je samo mjere dokle se ide i u kojim situacijama. Nisi baš uvijek pogođen smrću bake nekog susjeda kojeg vidiš samo u prolazu, ali ćeš složiti tužnu facu kad ga sretneš. Isto rade sociopati, samo ne sporadično nego uvijek i svugdje. 

 

 

mbaksa kaže...

Da, istina, samo što "stručnost" svih njih ne vrijedi ni pišiva boba, jer su stručni u stvarima za koje ne vrijedi biti stručan, jer su stručni u mlaćenju prazne slame, umjesto u nečem "opipljivom", nečem što ima stvarni doprinos za ljudsko znanje.

 

 Teologija je priznata kao studij na sveučilištu i država ga još plaća. Teolozi su uvaženi članovi akademske zajednice, a sve što si nabrojao je primjenjivo na njih.

 

Dijelim tvoje mišljenje o astrologiji, a rekao bih i da velika većina misli slično, no nevjerojatno je kako se isti kriteriji ne primjenjuju na neka druga organizirana praznovjerja, koja su stoga puno štetnija.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Visak kaže...
Takvima u pravilu fali empatija, ali sve ostale karakteristike postoje i kod normalnih ljudi. Mislim da je reći kako se ne radi o ljudskom biću malo preradikalno. Svi ljudi na neki način gledaju kako iskoristiti druge ljude ili ponekad glume osjećaje. Pitanje je samo mjere dokle se ide i u kojim situacijama. Nisi baš uvijek pogođen smrću bake nekog susjeda kojeg vidiš samo u prolazu, ali ćeš složiti tužnu facu kad ga sretneš. Isto rade sociopati, samo ne sporadično nego uvijek i svugdje. 

Jedno je nasmiješiti se nekome i kad se osjećaš loše - to radiš zato jer ne želiš da tvoje trenutno stanje negativno utječe na nekog drugog. To zapravo može biti i pokazatelj empatije, jer želiš dobro drugoj osobi, ne želiš da se loše osjeća zato jer tebe vidi da ti je loše. To nema nikakve veze s tim kad netko konstantno glumi nešto što nije pred drugim ljudima. NPD zapravo nije poremećaj osobnosti, barem ne u smislu u kojem su to ostali poremećaji osobnosti. NPD je izostanak osobnosti! Izostanak onog što nas čini ljudima. Ono što vidiš kod NPD osobe je privid - ta osoba koju vidiš pred tobom ne postoji (osim kao fizičko tijelo). Znam da je to teško prihvatiti, znam da je će to nekima biti i šokantno, ali tako stvari stoje.

 

Ako te stvarno zanima ta materija, počet ćeš s gledanjem videa za kojeg sam dao link (ono što sam napisao odbacio si i ne pogledavši video koji je u suprotnosti s tvojim stavom) i prijeći na videe Sama Vaknina na YouTubeu. U suprotnom, možda je bolje da ostaneš u blaženom neznanju, jer se ne može svatko nositi s činjenicom da oko nas hodaju ljudi koji to baš i nisu.

 

Visak kaže...
mbaksa kaže...

Da, istina, samo što "stručnost" svih njih ne vrijedi ni pišiva boba, jer su stručni u stvarima za koje ne vrijedi biti stručan, jer su stručni u mlaćenju prazne slame, umjesto u nečem "opipljivom", nečem što ima stvarni doprinos za ljudsko znanje.

 

 Teologija je priznata kao studij na sveučilištu i država ga još plaća. Teolozi su uvaženi članovi akademske zajednice, a sve što si nabrojao je primjenjivo na njih.

 

Dijelim tvoje mišljenje o astrologiji, a rekao bih i da velika većina misli slično, no nevjerojatno je kako se isti kriteriji ne primjenjuju na neka druga organizirana praznovjerja, koja su stoga puno štetnija. 

Tebi je to možda nevjerojatno, meni je očekivano.

 

14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Mbaksa, zamislit ću da imaš isto znanje o astrologiji kao ja. Sada ću te pitati zašto ljudi prate astrološke trendove? Zašto se ne slože svi i rade trend o stvari koja nije u skladu sa astrologijom?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
Sada ću te pitati zašto ljudi prate astrološke trendove?

Nisam znao da je to nešto što ljudi rade. Što to zapravo znači pratiti astrološke trendove? Nikad u životu nisam nikog čuo da kaže tako nešto.

 

Ako pitaš zašto čitaj horoskop - neki zato jer ih zabavlja, drugi zato jer u njemu traže potvrdu svoju karakteristika ili svojih želja, nadanja.

 

Gremlin144 kaže...
Zašto se ne slože svi i rade trend o stvari koja nije u skladu sa astrologijom?

Ne razumijem pitanje.

 

14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Jesi kad vidio kako izgleda ta karta s koje se čitaju te stvari?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...
Gremlin144 kaže...
Sada ću te pitati zašto ljudi prate astrološke trendove?

Nisam znao da je to nešto što ljudi rade. Što to zapravo znači pratiti astrološke trendove? Nikad u životu nisam nikog čuo da kaže tako nešto.

 

Ako pitaš zašto čitaj horoskop - neki zato jer ih zabavlja, drugi zato jer u njemu traže potvrdu svoju karakteristika ili svojih želja, nadanja.

 

Gremlin144 kaže...
Zašto se ne slože svi i rade trend o stvari koja nije u skladu sa astrologijom?

Ne razumijem pitanje.

 

 Svaki znak ima svoje značenje, ako se puno objekata grupira u nekom znaku to je više taj znak istaknut. Tim što je istaknut pravi neki trend. Nadolazeča kriza nije samo tako slučajna, trenutno se nešto nečemu približava i priprema se za to, a to nešto što se približava je poprilično sporo i zato dugo traje... Nije mi cilj sad učiti nekog astrologiju, jer to se lako može na internetu potražiti. Pitam zašto ljudi prate ta dešavanja na nebu i rade stvari u skladu s njima? 

16 godina
neaktivan
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...

Jedno je nasmiješiti se nekome i kad se osjećaš loše - to radiš zato jer ne želiš da tvoje trenutno stanje negativno utječe na nekog drugog. To zapravo može biti i pokazatelj empatije, jer želiš dobro drugoj osobi, ne želiš da se loše osjeća zato jer tebe vidi da ti je loše. To nema nikakve veze s tim kad netko konstantno glumi nešto što nije pred drugim ljudima. 

 Ne, ja govorim o situaciji kada naprosto nisi na istoj valnoj duljini i čitaš što osoba (ili društvo) od tebe očekuje i onda to odglumiš. Ako je to sociopatija svi koji su u romantičnoj vezi su sociopati, a većina pokušaja da se dođe do seksa ili braka se svodi na manipulaciju.

 

mbaksa kaže...

 NPD je izostanak osobnosti! Izostanak onog što nas čini ljudima. Ono što vidiš kod NPD osobe je privid - ta osoba koju vidiš pred tobom ne postoji (osim kao fizičko tijelo). Znam da je to teško prihvatiti, znam da je će to nekima biti i šokantno, ali tako stvari stoje.

 

Ako te stvarno zanima ta materija, počet ćeš s gledanjem videa za kojeg sam dao link (ono što sam napisao odbacio si i ne pogledavši video koji je u suprotnosti s tvojim stavom) i prijeći na videe Sama Vaknina na YouTubeu. U suprotnom, možda je bolje da ostaneš u blaženom neznanju, jer se ne može svatko nositi s činjenicom da oko nas hodaju ljudi koji to baš i nisu.

 Ne znam na temelju čega si zaključio da nisam pogledao (a jesam), možda misliš da je nemoguće pogledati i imati drugačije mišljenje.

 

Osobno sam sklon tezi da slobodna volja ne postoji i da je naša vlastita osobnost samo percepcija, tj. da mi zapravo ne postojimo u obliku u kojem se doživljavamo, pa nemam neki načelni problem s time da ni sociopati ne postoje kao osobe. No ne vidim razlog da tipa iz ovog videa smatram manje osobom od sebe ili od nekog iz svoje okoline, ali možda postoje teži slučajevi koji bi me poljuljali.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
Pitam zašto ljudi prate ta dešavanja na nebu i rade stvari u skladu s njima? 

Nije mi jasno o kojim to ljudima pričaš. Koliki je postotak ljudi koji to rade? 0,001%?

14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...
Gremlin144 kaže...
Pitam zašto ljudi prate ta dešavanja na nebu i rade stvari u skladu s njima? 

Nije mi jasno o kojim to ljudima pričaš. Koliki je postotak ljudi koji to rade? 0,001%?

Govorim o ljudima koji su prije 2 godine sve do danas  kupili električna vozila, rudarili kriptovalute, trgovali na burzama, kupili dionice tesle, kupili kriptovalutu i sve slično tome. Koji je to postotak?

 

Isto tako i za ljude koji su na bilo koji način imali mišljenje o ovoj koroni.

 

Kako je po bibliji opisan sudunji dan? - potopom, a koji je zadnji znak u astrologiji i što predstavlja?

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.12.2021 14:22 (Gremlin144).
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
mbaksa kaže...
Gremlin144 kaže...
Pitam zašto ljudi prate ta dešavanja na nebu i rade stvari u skladu s njima? 

Nije mi jasno o kojim to ljudima pričaš. Koliki je postotak ljudi koji to rade? 0,001%?

Govorim o ljudima koji su prije 2 godine sve do danas  kupili električna vozila, rudarili kriptovalute, trgovali na burzama, kupili dionice tesle, kupili kriptovalutu i sve slično tome. Koji je to postotak?

A takva je to igra... Znači, sve ljude za koje smatraš da su napravili nešto prema onome što ti smatraš astrološkim trendovima proglasit ćeš sljediteljima astroloških trendova, iako je u iste bilo upućeno - koliko? 0,001%? A pitanje je jesu li i ti to što su napravili napravili zbog astroloških trendova.

16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Visak kaže...
mbaksa kaže...

Jedno je nasmiješiti se nekome i kad se osjećaš loše - to radiš zato jer ne želiš da tvoje trenutno stanje negativno utječe na nekog drugog. To zapravo može biti i pokazatelj empatije, jer želiš dobro drugoj osobi, ne želiš da se loše osjeća zato jer tebe vidi da ti je loše. To nema nikakve veze s tim kad netko konstantno glumi nešto što nije pred drugim ljudima. 

 Ne, ja govorim o situaciji kada naprosto nisi na istoj valnoj duljini i čitaš što osoba (ili društvo) od tebe očekuje i onda to odglumiš. Ako je to sociopatija svi koji su u romantičnoj vezi su sociopati, a većina pokušaja da se dođe do seksa ili braka se svodi na manipulaciju.

Tebi kao da je nepojmljivo to o čemu ja pričam. Ja te pokušavam usmjeriti na pravu prirodu patološki narcisoidne osobe, a ti pokušavaš ponašanja takve osobe normalizirati ili barem približiti ponašanju "normalnih ljudi". Ja ti pokušavam objasniti tko su te osobe iznutra, a ti sve vraćaš na ponašanje (ono što vidiš sa svoje strane, a ne cjelokupno ponašanje takve osobe, primjerice kako se ponaša kad nije u tvom društvu!), kao da je ponašanje jedino što nas definira.

 

Patološki narcisoidne osobe (a i psihopati i "sociopati", pa i jednim dijelom i osobe s BPD-om) su wolf in sheep's clothing. To znači da one nisu ono za što ti se izdaju, kako se predstavljaju. To se ne odnosi na jedan ili par događaja ili koliko već. Tu osobu koju ti vidiš pred sobom, ta osoba ne postoji. To što ti percipiraš kao osobu je maska koju je ta osoba stvorila za tebe. Zato kad upoznaš narcisoidnu osobu, možeš biti bombardiran hrpom pitanja - ti misliš da je to zato jer te ta osoba želi bolje upoznati, no stvarnost je potpuno drugačija - takva osoba ti postavlja hrpu pitanja da te prokuži, da sazna koje su ti ranjivosti, da sazna kak te može privući. U konačnici, svrha toga je da, specijalno za tebe, stvori osobnost koja će se tebi maksimalno dopasti. Tad slijedi i "love bombing", koji je zbog prikupljenog znanja o tebi daleko efikasniji. I specifičan. Ljudi koji se zaljube u patološki narcisoidne osobe poslije, kad to pukne (a uvijek pukne, jer narcisoidne osobe obično uspijevaju zadržavati masku te fejk osobe oko 3 mjeseca, nekad 6 mjeseci, a ponekad ipak i godinama ili desetljećima), ne znaju što ih je snašlo. Zbunjeni su jer su mislili da su pronašli "srodnu dušu", ne shvaćajući da osoba u koju su se zaljubili ne postoji - ne shvaćaju da je ta osoba proizvod narcisoidne individue, posebno skrojena maska baš za žrtvu. Žrtva se u osnovi zaljubi u svoj ideal - narcisoidna osoba zato žrtvu prvo ispituje u detalje, isprobava stvari i pažljivo prati kako će žrtva reagirati (tako baždari masku), prati neverbalne znakove, i žrtvi prezentira sebe (vuka) kao osobu (nevino janje) kakvu žrtva baš želi.

 

Imaš toliko svjedočanstava ljudi kojima se to desilo kako na webu, društvenim mrežama, tako i na YouTubeu, da danas sumnjati u to da patološki narcisoidne osobe nisu ono kakvima se predstavljaju je willfull ignorance.

 

Evo još jedna vrlo česta stvar - narcisoidna osoba često prema van glumi stup društva, dobrodušnu, pozitivnu osobu, a unutar vlastita četiri zida često zlostavlja ukućane. Ako je riječ o roditelju, jedno dijete bude izabrano za zlatno dijete (to dijete ima velike šanse postati narcisoidna osoba kad odraste), a jedno dijete će biti žrtveno janje - to će biti "all bad" dijete, na koje će se slijevati sav gnjev narcisoidnog roditelja, čiji će duh narcisoidni roditelj pokušati slomiti. Ja sad ne kužim tvoju perspektivu - jel ti misliš da se takva osoba prebacuje iz dobre osobe u javnosti u lošu, abusive osobu u privatnosti? Ili je logičnije objašnjenje da je takva osoba pokvarena do srži, a u javnosti glumi dobricu (nosi masku dobrog čovjeka)?

 

A ovo što sam napisao je samo jedan maaaaali komadić cijele priče. Pred desetak godina malo se o tome znalo, danas se zna puno i informacije su lako dostupne. Samo se treba htjeti informirati. Imaš i više dokumentaraca na YouTubeu, primjer:

 

 

Dat ću ti citat Vaknina iz tog videa, kad odgovara normalnoj osobi: "I have no more mentally in common with you than I have with a, let's say, with a long-necked giraffe."

 

 

Još par dodatnih informacija. Patološki narcisoidne osobe, isto kao i psihopati, imaju drugačije premrežen mozak od normalnih ljudi, drugačije emocionalno reagiraju (tj. ne reagiraju). Ni jedno ni drugo nije izliječivo. Tko nije razvio empatiju tijekom odrastanja, taj je nikad ni neće imati. Taj nikad ni neće biti čovjek u punom smislu te riječi. Takva osoba nema ono što nazivamo humanošću. Ona se može ponašati kao da ima - neka te to ne zavara. No ako se ponaša humano, ponaša se tako iz drugih razloga, a ne zato jer joj je stalo do druge osobe.

 

Visak kaže...
Ne znam na temelju čega si zaključio da nisam pogledao (a jesam), možda misliš da je nemoguće pogledati i imati drugačije mišljenje.

Jedno je imati drugačije mišljenje, drugo je ne vidjeti ili ne htjeii vidjeti ono zbog čega sam ti i dao link na taj video.

 

Intervjuer ga eksplicitno pita tipa jel on misli da je druga vrsta, a on ("sociopat") se tu malo izmotava, obrće, kako ne bi eksplicitno to potvrdio, ali je potvrdio implicitno. On sebe ne doživljava kao da je pripadnik iste vrste kao normalni ljudi. Sad ne kužim - jel ti misliš da laže? Da je u zabludi? Mislim, kak može biti u zabludi oko tako nečeg? Daj malo slušaj narcisoidne osobe ili osobe s drugim poremećajima iz skupine B (poput antosocijalnog poremećaja osobnosti - iliti psihopatije/sociopatije, borderline poremećaja osobnosti - često su poremećaji osobnosti iz skupine B komorbidni).

 

Sociopat iz videa ti eksplicitno opisuje svoju predatorsku prirodu! Kakvo sad ti drugačije mišljenje možeš imati oko toga, kad ti on sam veli da je predator, da se prema drugim osobama ponaša kao predator? Normalni ljudi se ne ponašaju tako jedni prema drugima, to nije oličenje ljudskosti. Objašnjava ti kako mu je primarno da dođe do svog cilja i nije mu za to problem lagati i manipulirati drugim ljudima, iskorištavati ih. Tu ti je glavna razlika između nekog tko je psihopat (ili sociopat - riječ sociopat nema danas neku težinu - obično se odnosi na sekundarnu psihopatiju, iako "sociopat" iz videa ima i dosta karakteristika primarne psihopatije), koji je goal oriented, i narcisoidne osobe, koja je narcissistic supply oriented (to obično znači pažnju, divljenje - nešto čime će si podebljati "ego").

 

Sociopat iz videa ti u osnovi kaže da nema nikakve ili nema pozitivne osjećaje, osim možda čega kratkotrajnog, ako se dobro sjećam. A ipak se cijelo vrijeme i videu smješka. Smješka se samo zato da bi ti pored njega bilo ugodno, jer kad bi znao što mu se stvarno mota po glavi, ne bi mu se približavao. To što si vidio u videu, tu prezentaciju, to nije stvarni on - to je maska za javnost. Vjerojatno je uglavnom iskreno odgovarao, ali sam nastup je totalno fejk - to ne odražava njegovu stvarnu osobnost. Da ne znaš da je u pitanju mentalno poremećena osoba, mislio bi - a gle, baš ugodan, pozitivan lik, s kojim bi rado zaigrao košarku i otišao na pivu. A on će na to pristati samo ako će na račun toga nešto izvući iz tebe, neku korist. Tebe neće doživjeti kao osobu, nego kao sredstvo za postizanje svog cilja. Pročitaj to ponovno - psihopati i narcisi druge ljude ne doživljavaju kao osobe! Što ti to govori? Da oni ne smatraju da smo ista vrsta! Pa čak ni ista kategorija! Za njih si alat putem kojeg će ili ostvariti neku korist za sebe ili će si podmazati krhki ego.

 

Of course, sve je to na nekom spektru. Ovo što pišem je da te osvjestim da doista postoje takve osobe. Zar nikad nisi gledao neki dokumentarac o serijskim ubojicama? Ili sad pred koju godinu, recimo Chris Watts - pogledaj malo na YouTubeu. Miran dečko, imao ženu i djecu, držao se u formi, nikakvi nikad problemi s njim i onda jednog dana ubije i djecu i ženu, da bi bio slobodan od njih, da se druži s ljubavnicom! Netko će možda biti šokiran da je takav miram, naizgled dobrodušan čovjek to učinio, tražiti opravdanja u tome kao tipa nešto ga u životu stislo ili štojaznam, kad li u stvarnosti lik je pritajeni narcisoidni psihopat (cijelo vrijeme je to bio! nije to postao preko noći!), koji je jednostavno u danom trenutku ocijenio da više ne želi biti sa svojom ženom i djecom pa ih se "riješio". Vuk u janjećoj koži. Koliko ljudskosti ima taj lik?

 

Nadalje, uputio bih te na ovaj video, gdje trenutno jedan od vodećih ljudi na području istraživanja narcisoidnosti objašnjava kako on sebe doživljava (dijagnosticiran je kao psihopatski narcis, odnosno maligni narcis) - već spomenuti Sam Vaknin:

Možda na temelju tog videa shvatiš da takvim ljudima nedostaje ono što bismo inače smatrali ljudskosti, humanosti.

 

A ako te zanimaju iskustva ljudi s narcisoidnim osobama, na ovome kanalu ih imaš bezbroj (počni s nešto starijima): https://www.youtube.com/c/RefugeFromNarcissism/videos - čim više takvih iskustava poslušaš, shvatit ćeš da su patološki narcisoidne osobe uvelike različite od normalnih ljudi. I što je zanimljivo - sve takve osobe kao da su se učile narcisoidnosti iz iste knjige! Kod manje-više svih imaš nekoliko istih malignih obrazaca ponašanja. Čini se kao da su svi učili iz iste knjige zato jer su njihova ponašanja posljedica trauma iz djetinjstva (narcisoidnost je post-traumatski poremećaj) i zato jer su takva ponašanja "logična" posljedica izostanka empatije (i imanja osjećaja entitlementa - sjeti se što sam pisao o zlatnom djetetu).

 

Visak kaže...
No ne vidim razlog da tipa iz ovog videa smatram manje osobom od sebe ili od nekog iz svoje okoline, ali možda postoje teži slučajevi koji bi me poljuljali.

Lik iz videa te smotao.  Lik je bezosjećajni predator, manipulator, nije mu jasno zašto si bio tužan kad ti je baka umrla, ali puno se smješka, glumi pozitivnu, dobrodušnu osobu pa ono... Možete si biti dobri prijatelji, ne? Razmisli malo o tome.

 

Uputio bih te i da malo pogledaš krimimalne psihopate/narcise/sociopate pa onda reci da su oni isto ko ti i ja, da imaju istu razinu ljudskosti, humanosti. Evo recimo Jodi Arias.

 

Imaš i cijeli intervju s njom. Možeš se na vlastite uoči uvjeriti kakva je glumica.

 

Još jedan jako zanimljiv slučaj je Shayna Hubers, koja je nazvala 911 i rekla kako je upucala bivšeg dečka i onda rekla da ga ja upucala još nekoliko puta da mu prikrati muke, jer se trzao te je "znala" da će ionako umrijeti ili imati potpuno deformirano lice, a vrlo je tašt, razmišljao je o ljuskicama i operaciji nosa, a Shayna u razgovoru s policajkom, bez razumijevanja težine onoga što govori, kaže "And I shot him right here! I gave him his nose job he wanted." Ono, učinila mu uslugu time što ga je dokrajčila! 

Jel ti stvarno misliš da takva osoba ima istu razinu ljudskosti poput prosječnog čovjeka? Može li se takva osoba uopće smatrati pravim ljudskim bićem, s obzirom da nema ni trunkice empatije, nema nikakvog poštovanja prema ljudskom životu - upucala i dokrajčila bivšeg, kao da se radi o psu kojeg je tresnula autom!

 

A jel uopće trebamo kretati na serijske ubojice, od kojih su neki, poput Jeffrey Dahmera, i jeli svoje žrtve? Da li te to ljulja? Jel ti smatraš da takvi likovi imaju ljudskost? Da nisu ništ manje osobe nego si ti?

 

 

Oh, sad sam se sjetio... Likovi iz tehnoloških kompanija! Elizabeth Holmes, pokretačica Theranosa, koja je totalno izmislila tehnologiju koju navodno imaju - u javnim nastupima namjerno je govorila neprirodno dubokim glasom da o sebi stvori drugačiji imidž. Ili ovaj lik iz Nikola Motorsa - izmislili kamion koji ne postoji, održavali presice vezane uz tehnologiju koja ne postoji, pobrali pare. Teška patologija. Normalan čovjek ne može biti takav patološki lažov kao što su to to dvoje. A sve samo jer ih nije briga za nikoga drugog (jer su drugi niža vrsta, tj. nit nisu ljudi, nego alat putem kojih dolaze do novca i popularnosti), osim za same sebe?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.12.2021 20:26 (mbaksa).
12 godina
offline
U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju narcis

Ja definitvno nisam patoliški narcis jer sam prepametan i preinteligentan da bih dozvolio bilo kakvoj devijaciji da ovlada mnome.

Što se tiče astrologije apsolutno vjerujem u nju. Pisalo mi je u horoskopu da ću imati posjet iz inozemstva i došla mi je teta iz Minhena. Kako su je pozicije Neptuna i Saturna nagnale na to, nije mi skroz jasno ali ima nešto u toj teoriji da djeca rođena u lipnju izazivaju potrebu svojih tetki da ih posjete za Božić.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...

 

 Uh, čini se da sam ubo u neki živac. Ne mogu na sve odgovoriti, ali vjeruj da većinu ovog što si napisao znam. Ne znam za pojedince koje si linkao, a nemam baš vremena i volje to gledati, ali u principu mi je poznato što su oni i kako operiraju. Naše razmimoilaženje ne prolazi iz toga što nisam upućen, već što gledam nešto drugačije.

 

Naravno da su ti ljudi poremećeni i vrlo štetni po svoju okolinu, no meni to nije dovoljno da ih prozovem ne-osobama, oni su naprosto drugačiji, na vrlo loš način. Za mene je recimo embrio čovjek koji nije čovjek. To nije vrijednosna kategorija, da embrio ne valja, nego jednostavno on nema baš nikakvu osobnost koju bi smatrali ljudskom (vjerojatno u nekom stupnju razvoja razvije neku rudimetarnu, ali i životinje imaju nekakvu osobnost, no to nije ljudska osobnost). Ovi bolesnici ipak imaju neke ljudske osobine, a pošto mi nije cilj zgražati se nad njima i umanjivati im ljudskost zbog osobnog animoziteta, neću ih zvati neljudima. Recimo Trump je klasičan primjer manipulativnog sociopata s narcisitičkim poremećajem, kojeg (ako niste primjetili) osobno ne mogu smisliti, ali neću reći da nije čovjek.

 

Na žalost takvih ljudi je među nama priličan broj, a pošto su uspješni obično završe na visokim pozicijama, često u politici, zbog čega se svi političari percipiraju kao manipulatori. Recimo cijela Škorina kratka politička karijera obilježena je lažima i manipulacijom. On je makijavelistički, bez ikakvog osobnog stava radio i govorio isključivo ono što je mislio da mu tog trenutka ide u prilog, lažući o protivnicima i osluškujući koja laž prolazi, pa ju treba dalje ponavljati. Klasičn Trumpova škola. I da, većina ljudi to nije u stanju prepoznati, zato takvi daleko dospiju.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Visak kaže...
Uh, čini se da sam ubo u neki živac. Ne mogu na sve odgovoriti, ali vjeruj da većinu ovog što si napisao znam. Ne znam za pojedince koje si linkao, a nemam baš vremena i volje to gledati, ali u principu mi je poznato što su oni i kako operiraju. Naše razmimoilaženje ne prolazi iz toga što nisam upućen, već što gledam nešto drugačije.

Ja ti pokušavam objasniti da nije stvar (samo) u tome kako djeluju, nego kakav je njihov doživljaj iznutra, kako doživljavaju sebe, svoju okolinu i ljude u svojoj okolini. A doživljavaju je posve drugačije od prosječnog čovjeka. I ljude ne doživljavaju kao (druga) ljudska bića, nego kao alate za postizanje cilja. Oni samosvjesniji će ti i sami reći da osjećaju da su "drugačiji", razmišljaju na drugačiji način od prosječnog čovjeka.

 

Vaknin će upozoriti da su osobe s NPD-om kao "hall of mirrors", često kaže i da imaju "empty schizoid core". Kaže "there is nobody there, there is nobody home". Kaže za hall of mirrors upravo zbog onog što sam prije pisao - da se ti, kad si u kontaktu s takvim osobama, ogledaš u tim zrcalima, da ti vidiš u njima refleksije sebe (ili onog što bi volio vidjeti kod druge osobe, kod "srodne duše"). Takva osoba ne postoji kao osoba, ono što vidiš su upravo te refleksije sebe, barem dok maska ne počne kliziti. Kad takva osoba završi s tobom, ti kao da ne postojiš, kad da nisi nikad postojao, jer tebe nikad nije ni doživljavala kao osobu.

 

Kod patoloških narcisa ti doista ne postojiš kao osoba. Takva osoba uzme tvoj "snapshot" kad prvi put dođe u kontakt s tobom, stvori svoju sliku tebe u svom umu i kasnije kad komunicira "s tobom", zapravo ne komunicira s tobom, nego komunicira s napravljenim snapshotom tebe. I tu onda dolazi do problema, kad se ti, kao živo ljudsko biće, počneš razlikovati od svojeg snapshota u umu patološkog narcisa. Ta osoba onda to ne može pomiriti, uzruja se jer to "nešto" (ti) pred njom ne odgovara onome što je u njenoj glavi i onda te krene prilagođavati snapshotu.

 

Ono što možeš primijetiti je da patološki narcisoidne osobe nemaju problema s laganjem. Ti tu vidiš njihovo ponašanje, ali ne vidiš što se događa iznutra u njihovom umu. Nemaju problema s laganjem i manipuliranjem jer nemaju empatiju, a jedini razlog zašto su u tvojom blizini je da ostvare neki svoj cilj pa si ti onda tu samo kao sredstvo za otvarenje cilja (a cilj opravdava sredstva, ne?). No, ne lažu samo zbog toga. Zapravo puno puta ni ne lažu, nego jednostavno nisu svjesni što se doista godilo i onda iznose pretpostavke, koje ti možeš percipirati kao laži. Kaže Vaknin da patološki narcisoidne osobe nemaju pouzdani kontakt sa stvarnošću, da trebaju ljude oko sebe da bi ih potvrdili što je stvarno, a što ne, da većinu vremena "pogube" u umu ono što se događa u stvarnosti, da je njihovo postojanje u stvarnom svijetu isprekidano, zbog čega imaju rupe u doživljavanju stvarnosti, rupe koje ili žrtva mora popuniti (kao sučelje prema stvarnosti) ili će "izmisliti" nešto što bi bilo logično da se dogodilo u toj rupi.

 

Posljedica toga i izostanka empatije je što su takvi ljudi često paranoidni, jer imaju slab kontakt sa stvarnost te ujedno ne mogu pojmiti kako netko može biti dobar "samo zato". Zbog toga što sami nemaju empatije, misle da je nema ni nitko drugi pa su onda i svi drugi ljudi fejk kao i oni, ili ako (ili u trenucima kad) misle da ljudi imaju empatiju, onda znaju da je mogu iskorstiti protiv njih (ilitiga empatiju smatraju slabošću, ljude s empatijom smatraju lakim metama).

 

Još jedan moment - kod patološki narcisoidnih ili psihopatskih osoba možeš osjetiti da s njima nešto ne štima. Kaže Vaknin - čini ti se kao da nisu "ispravno sastavljeni". To je zato jer tvoje tijelo, tvoja podsvijest osjeti prijetnju, a pred tobom naizgled dobroćudna osoba. Postoji diskrepancija između toga kako ti se osoba predstavlja i kakvu "vibru" odašilje. Česta preporuka žrtvama takvih ljudi je "trust your gut". Tvoja podsvjest te tu pokušava zaštiti, jer osjeća da nešto ozbiljno ne štima s tom osobom. To nije reakcija kakvu ćeš imati na normalnog čovjeka.

 

Visak kaže...
Ovi bolesnici ipak imaju neke ljudske osobine, a pošto mi nije cilj zgražati se nad njima i umanjivati im ljudskost zbog osobnog animoziteta, neću ih zvati neljudima.

Poanta mojih poruka nije bila da izazovem zgražanje (eskalirao sam primjere u pokušaju da ti ilustriram koliko doista mogu biti različiti od normalnog čovjeka), nego da upozorim da su to pojedinci kojima fali ono što bismo nazvali ljudskost, počevši od toga da nemaju emocionalnu empatiju, da imaju predatorski mindset, da nemaju pozitivne ili gotovo nikakve osjećaje, no imitiraju ih promatrajući ljude, imitiraju reakcije, da mogu funkcionirati u društvu prividno kao normalni ljudi, no kontakt s ljudima je ciljan i služi tome da dobe ono što žele. Ne funkcioniraju ko normalni ljudi, nego više kao nekakvi predatori u koži normalnog čovjeka.

 

Oni sami sebe smatraju drugačijima, posebnima, kao druga vrsta u odnosu na ljude, nerijetko kao viša vrsta, ako evoluirana vrsta čovjeka, Vaknin kaže da sebe doživljava kao robota, umjetnu inteligenciju, ako "automata". Tko smo ti ili ja da negiramo njihov doživljaj samih sebe?

 

Imaš na Wikipediji članak o humanosti (ljudskost, čovječnost): https://en.wikipedia.org/wiki/Humanity_(virtue)

Humanity is a virtue linked with basic ethics of altruism derived from the human condition. It also symbolises human love and compassion towards each other. Humanity differs from mere justice in that there is a level of altruism towards individuals included in humanity more so than the fairness found in justice.[1] That is, humanity, and the acts of love, altruism, and social intelligence are typically individual strengths while fairness is generally expanded to all. Humanity can be classed as one of six virtues that are consistent across all cultures.[2]

 

Jel se možemo složiti oko toga da patološkim narcisima, psihopatima i inima nedostaje toga - nedostaje humanosti, ljudskosti, čovječnosti?

 

Uoči tu jednu riječ - love. Zapravo dvije - compassion. Jesi svjestan da patološki narcisi, psihopati i ini nisu sposobni voljeti, nisu sposobni suosjećati? Za voljeti i suosjećati s nekim potrebna je emocionalna empatija. Koju oni nemaju.

 

 

Jesi čuo kad za izraz hladnokrvno ubojstvo? Što ti govori ta riječ "hladnokrvno"? Da je netko počinio takvo ubojstvo lišen ikakvih osjećaja, kao da ima "hladnu krv", kao da se radi recimo o aligatoru, ne? Kao da se radi o aligatoru, a ne o ljudskom biću. Jel je za tebe takva osoba, hladnokrvni predator, jednako ljudska kao prosječan čovjek? Ja tu ne pričam o tome je li genetski ili anatomski (ako iz toga isključimo način na koju je takvoj osobi mozak premrežen, odnosno kakvu aktivnost ima u mozgu) homo sapiens. Ja govorim o tome da takva osoba nema ljudskost, čovječnost, humanost.

14 godina
offline
U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju narcis

Što kaže bibilija da je bilo prvo ? - svjetlost, a koji je prvi znak u astrologiji? Tko je po bibliji svjetlonoša i kako ga na ilustriraju? Dalo bi se milijardu primjera navest u točnost astrologije ali meni se osobno neda. Mogu s vremena na vrijeme naovdit razne primjere nije problem, ali da dokazujem u jednom postu to baš i ne 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...

Što kaže bibilija da je bilo prvo ? - svjetlost, a koji je prvi znak u astrologiji? Tko je po bibliji svjetlonoša i kako ga na ilustriraju? Dalo bi se milijardu primjera navest u točnost astrologije ali meni se osobno neda. Mogu s vremena na vrijeme naovdit razne primjere nije problem, ali da dokazujem u jednom postu to baš i ne 

 Ček, ti si astrologiju krenuo dokazivati Biblijom? A Bibliju ćeš dokazivati tarotom?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Visak kaže...
Gremlin144 kaže...

Što kaže bibilija da je bilo prvo ? - svjetlost, a koji je prvi znak u astrologiji? Tko je po bibliji svjetlonoša i kako ga na ilustriraju? Dalo bi se milijardu primjera navest u točnost astrologije ali meni se osobno neda. Mogu s vremena na vrijeme naovdit razne primjere nije problem, ali da dokazujem u jednom postu to baš i ne 

 Ček, ti si astrologiju krenuo dokazivati Biblijom? A Bibliju ćeš dokazivati tarotom?

 Ne znam kakvo imaš viđenje astrologije, ali astrologija je temelj svih tih svetih knjiga. Koliko sam ja shvatio u prošlosti ljudi nisu imali pristup svim tim informacijama, nisu imali škole itd. Njima se najlakše moglo dokazat u postojanje nečeg višeg preko dječjih priča, dok vladari su imali svoje astrologe. Pretpostavljam da njima nije bilo toliko teško pomiriti se sa tim da slobodna volja zapravo ne postoji. Vjerujem da vidiš i danas da ljudi teško prihvačaju ne postojanje slobodne volje.. Uostalom u početku sam pisao o astroteologiji pa mi nije jasno što se toliko čudiš?

Ljudi astrologiju shvačaju kao igru i gubljenje jer malo koji samoprozvani astrolog zna što uopče priča i gleda. Nije astrologija samo kuće, znakovi i planete...

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 16:21 (Gremlin144).
16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
Ne znam kakvo imaš viđenje astrologije, ali astrologija je temelj svih tih svetih knjiga. Koliko sam ja shvatio u prošlosti ljudi nisu imali pristup svim tim informacijama, nisu imali škole itd. Njima se najlakše moglo dokazat u postojanje nečeg višeg preko dječjih priča, dok vladari su imali svoje astrologe. Pretpostavljam da njima nije bilo toliko teško pomiriti se sa tim da slobodna volja zapravo ne postoji. Vjerujem da vidiš i danas da ljudi teško prihvačaju ne postojanje slobodne volje.. Uostalom u početku sam pisao o astroteologiji pa mi nije jasno što se toliko čudiš?

Ljudi astrologiju shvačaju kao igru i gubljenje jer malo koji samoprozvani astrolog zna što uopče priča i gleda. Nije astrologija samo kuće, znakovi i planete...

Što si ti doznao putem astrologije, a što nisi mogao doznati putem znanosti?

14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
mbaksa kaže...
Gremlin144 kaže...
Ne znam kakvo imaš viđenje astrologije, ali astrologija je temelj svih tih svetih knjiga. Koliko sam ja shvatio u prošlosti ljudi nisu imali pristup svim tim informacijama, nisu imali škole itd. Njima se najlakše moglo dokazat u postojanje nečeg višeg preko dječjih priča, dok vladari su imali svoje astrologe. Pretpostavljam da njima nije bilo toliko teško pomiriti se sa tim da slobodna volja zapravo ne postoji. Vjerujem da vidiš i danas da ljudi teško prihvačaju ne postojanje slobodne volje.. Uostalom u početku sam pisao o astroteologiji pa mi nije jasno što se toliko čudiš?

Ljudi astrologiju shvačaju kao igru i gubljenje jer malo koji samoprozvani astrolog zna što uopče priča i gleda. Nije astrologija samo kuće, znakovi i planete...

Što si ti doznao putem astrologije, a što nisi mogao doznati putem znanosti?

 Ne znam na što misliš jer znanost prati astrologiju.. Kad astronomi otkre neko nebesko tijelo, to tijelo dobi ime tek ako nađu neku simboliku tog tijela u mitovima, ako ne nađu onda ga nazovu nekim brojevima. 

Astrologija nije samo proricanje neke budučnosti, njome se može vidjeti karakter osobe, međusobni odnosi osoba, predvidjeti sklonost bolestima pa na vrijeme reagirati dok ne bude prekasno i slično. Vjerujem da se mogu vidjeti i međusobna djelovanja kemijskih elemenata ali nisam išao tako daleko sa njom, ali vjerujem da ima još puno mogučih primjena astrologije. 

12 godina
offline
U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju narcis

Astrologiju je jako lako opovrgnuti i dokazati da je glupost, dovoljna je jedna jedina riječ: blizanci.

 

Religiju, s druge strane, je dosta teže, jer svaki čovjek ima svoju verziju, bilo koje dvoje vjernika ima različite poglede u nekim, često temeljnim, principima koje njegova vjera propovjeda. Treba prvo doznati u što netko vjeruje, pa onda ukazati na nelogičnosti i gluposti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Maniaxx kaže...

Astrologiju je jako lako opovrgnuti i dokazati da je glupost, dovoljna je jedna jedina riječ: blizanci.

 

Religiju, s druge strane, je dosta teže, jer svaki čovjek ima svoju verziju, bilo koje dvoje vjernika ima različite poglede u nekim, često temeljnim, principima koje njegova vjera propovjeda. Treba prvo doznati u što netko vjeruje, pa onda ukazati na nelogičnosti i gluposti.

 Blizancima se drugačije čita karta, na kraju dođe na isto..

 

16 godina
moderator
offline
Re: U astrologiju i pseudoznanost češće vjeruju na
Gremlin144 kaže...
mbaksa kaže...
Što si ti doznao putem astrologije, a što nisi mogao doznati putem znanosti?

 Ne znam na što misliš jer znanost prati astrologiju.. Kad astronomi otkre neko nebesko tijelo, to tijelo dobi ime tek ako nađu neku simboliku tog tijela u mitovima, ako ne nađu onda ga nazovu nekim brojevima.

Čak da je to o imenovanju i istina, već tu astrologija faila jer nije dala ime, nego su završili s brojevima.

 

I od svega mogućeg, ti si našao imenovanje. Znači, proizvoljno dodjeljivanje imena nekom nebeskom tijelu.

 

Nisi dao ni jedan jedini primjer nečeg što si doznao putem atrologije, a da nisi mogao doznati putem znanosti. Ni jedan. Imenovanje nebeskog tijela nije stjecanje znanja.

 

Gremlin144 kaže...
Astrologija nije samo proricanje neke budučnosti, 

Nije čak niti to!

 

Gremlin144 kaže...
njome se može vidjeti karakter osobe, međusobni odnosi osoba,

Misliš, može se izmisliti općeniti karakter koji se onda s većom ili manjom uspješnošću može zalijepiti na određenu osobu.

 

Isto tako i s međusobnim odnosima...

 

Gremlin144 kaže...
predvidjeti sklonost bolestima pa na vrijeme reagirati dok ne bude prekasno i slično.

A je? Gdje su dokazi? Kolika je uspješnost?

 

Gremlin144 kaže...
Vjerujem da se mogu vidjeti i međusobna djelovanja kemijskih elemenata ali nisam išao tako daleko sa njom, ali vjerujem da ima još puno mogučih primjena astrologije. 

Znači, govoriš napamet.  Još ćeš reći i da astrologija liječi rak.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice