Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

poruka: 152
|
čitano: 23.835
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n".
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Što se tiče memorije nema upgrade jer je sve zapravo dio M1 DRAM pa izaberi pri kupnji. Problem je što je za M1 max ram 16 giga bar u ovoj fazi. Realno kome treba MacBook Air sa 16 giga pritom nema aktivnih hlađenja. To su namjerno uradili jer šta bi onda bio 13 pro? Ovako za studente i opću populaciju M1 8 giga i namjerno ograničena snaga procesora u cilju zaštite od pregrijavanja za ispod 1000 zelenih a za sve ostalo standardnih 1200. Meni je interesantan Mac Mini. Zaista solidna mašina malih gabarita ali baš malih gabarita uz neki 32-34" monitor idealna kombinacija na stolu.
Voda tece a vrijeme prolazi ...
5 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Qudek kaže...

 

Ovakvo računalo je vjerojatno sasvim dobro za edukacijski segment, office machine, influencersko preseravanje i naslikavanje, ali za neki ozbiljniji posao...?

 Gle, za ozbiljniji posao ti treba mašina koja radi brzo i stabilno ono što trebaš. Znači, to je sredstvo rada. Nisu svi korisnici računala IT entuzijasti koje interesira overclockiranje, vodena hlađenja i ostalo. Ljudi žele mašinu koja će raditi brzo i pouzdano. Bio to Apple, Windows komp, nebitno. Ako ti stroj radi novce, nećeš gledati best buy kojeg prvo trebaš prilagoditi svojim potrebama (ili platiti nekoga tko to zna napraviti). Ako mogu dobiti Win mašinu koja će za 5 soma raditi super i stabilno, vrtiti SW koji trebam - zašto ne? Ako mi to radi Apple - zašto ne? Plus računaj da si je Apple napravio super posao i "zatvorio" dosta korisnika u svoj "ekosustav" i oni uopće ni ne gledaju dalje od Maca. Njima su brže mašine za iste novce no brainer.

9 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Qudek kaže...

Na grafovima uspoređuju M1 s no-name laptop chipovima, a svima je jasno da su vjerojatno high end x86 mobilni procesori brži jer bi inače stavili ime na slajdove.

 

Sve je integrirano na čipu, naći ništa od ram upgradea i popravljivosti, a reklamiraju se kao ekološki odgovorna firma. (koja se u pozadini žustro bori da nitko drugi ne može popravljati njihove uređaje)

 

Rosetta će vjerojatno biti loša, ARM photoshop dolazi tek u 2021. + zbog "sigurnosti" (čitaj zatvorenosti) će svi programi prolaziti kroz neki validation proces. (a ostatak svijeta teži otvorenosti i open source codeu)

 

Ja stvarno ne vidim na koji način će ovakvo računalo kupiti sloj polu entuzijasta i ljudi koji obitavaju na ovakvim forumima?

 

Kome od vas je u interesu da nemate baš nikakvu mogućnost tinkeranja, nadogradnje, vlastitog popravljanja gdje vam je računalo jedna velika crna kutija koja eto radi...

 

Ovakvo računalo je vjerojatno sasvim dobro za edukacijski segment, office machine, influencersko preseravanje i naslikavanje, ali za neki ozbiljniji posao...?

 

Računaj da se Mac probio na tržište, pogotovo za grafičku pripremu, zato što je miš imao samo jedan gumb i korisnik si nije morao razbijati glavu oko drajvera i nadogradnji. 

13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Qudek kaže...

Na grafovima uspoređuju M1 s no-name laptop chipovima, a svima je jasno da su vjerojatno high end x86 mobilni procesori brži jer bi inače stavili ime na slajdove.

 

Sve je integrirano na čipu, naći ništa od ram upgradea i popravljivosti, a reklamiraju se kao ekološki odgovorna firma. (koja se u pozadini žustro bori da nitko drugi ne može popravljati njihove uređaje)

 

Rosetta će vjerojatno biti loša, ARM photoshop dolazi tek u 2021. + zbog "sigurnosti" (čitaj zatvorenosti) će svi programi prolaziti kroz neki validation proces. (a ostatak svijeta teži otvorenosti i open source codeu)

 

Ja stvarno ne vidim na koji način će ovakvo računalo kupiti sloj polu entuzijasta i ljudi koji obitavaju na ovakvim forumima?

 

Kome od vas je u interesu da nemate baš nikakvu mogućnost tinkeranja, nadogradnje, vlastitog popravljanja gdje vam je računalo jedna velika crna kutija koja eto radi...

 

Ovakvo računalo je vjerojatno sasvim dobro za edukacijski segment, office machine, influencersko preseravanje i naslikavanje, ali za neki ozbiljniji posao...?

 ne znam što je po tebi "ozbiljniji posao" ali velika većina na macu radi ozbiljan posao.

tinkering je ok za entuzijaste kao što si i rekao, većina koja se bave tim "ozbiljnijim" poslom nema vremena niti im se tinkering isplati. ( iako vjerovao ili ne postoje ljudi koji se sasvim ozbiljno bave tinkeringom i na macu ).

sigurnost i end to end enkripcija je bitan point of sale za apple gdje se diferenciraju od googlea koji živi od prodaje podataka o korisnicima.

što se performansi tiče, naravno za precizniju sliku treba pričekati, ali iz onog što znamo do sad, pa i prije ovog, vidi gore anandtech, (A14) je da je apple silicon definitivno on par sa high end izdancima iz x86 tabora. Možda nije najbrži, možda jest ... ali svakako je u vrhu. performance per wat je gotovo sigurno najbolji.

12 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

što je za tebe ozbiljan posao? za mene ozbiljni poslovi (kakve rade kolege u firmi) nijedan laptop u tom rangu od 5-6 tisuća kuna nije dostatan, bio macbook ili win laptop.

 

tinkeranje - iskreno, prošla me ta faza. od 4 laptopa koliko sam h posjedovao unatrag 10 godina, samo sam na 1 kupio dodatnih 4gb rama i to je doneslo više problema nego koristi jer je nova memorija (iako po speckama savršeno odgovara) uzrokovala da oba modula rade na nižem taktu, pri loadanju tablica u excelu većim od 1gb uzrokovala zastajkivanja u radu... dok je originalni keks samo duže učitavao, ali je kasnije sve super šljakalo.

jedino što bih nadogradio u laptope je ssd, ali to je ionako gotovo jer čak i entry win laptopi od 3k kn imaju bar 256gb ssd.

 

možda sam imao defektu memoriju, možda je nešto u windowsima, možda se međed posrao u šumi - meni su od tada ta tinkeranja po laptopu skroz nebitna. opcija koju nikad neću iskoristit.

vjerujem da je 90% generalne populacije mog mišljenja i svejedno će uzet ovaj air model - super optimiziran soft za postojeći hardver (kao i na ajfonima), dostatna baterija za duži rad koji podrazumjeva filmove, yt, influejsanje ili praćenje tih socijalnih idiotarija, office na faksu/poslu i sve to uz dobrih 5-6 godina soft podrške sve za 6-7 tisuća kn nije nikakv problema u bijelom svijetu.

 

možda je mudrije pričekat 2. generaciju proizvoda da se popeglaju dječje bolesti i da 3rd party aplikacije naprave tu tranziciju, ali konačno mislim da je ovo super opcija kako je mitch rekao par postova iznad - macbook air i ps5 za 1500 dolara, tj kod nas eura i miran si kaj se tiče računala i gaminga sljedećih 5-6 godina.

yippee ki-yay
 
12 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Santana kaže...

Sve je to super, ali ovaj marketing je uvreda zdravoj pameti

Kaj je to "Latest PC laptop Chip"

ili ova tvrdnja
"Apple tvrdi da će njegove performanse biti 5 puta više od najprodavanijeg PC-a na tržištu"

Koji je to PC ? Sa celeronom mozda ?


Da je AMD napravio takav marketing oko novih graficka pa razapeli bi ih na internetu i bili bi glavna sprdnja.


Ne znam sve mi to smrdi, da imaju kaj pokazat imali bi i konkretne brojke po meni.

 Apple ima bazu kupaca kojoj ne smeta ovakav marketing.

Kad se uspoređuju performanse onda se uspoređuju s "najprodavanijim laptopom", kad se uspoređuje trajanje baterije onda s i9. Kad se ne uspoređuje nego govori samo o svom procesoru onda se pri trajanju baterije navodi video playback (koji video? rezolucija? codec?) koji se vrti na štedljivim jezgrama, kad se govori o performansama onda je mjerilo single core power jezgre u benchmarku koji im paše... svi to rade ali nitko kao Apple.

 

O konkretnim brojkama sad nema smisla govoriti. Nekakvi Antutui, Geek-ovi i sl. su besmisleni za usporedbu s desktop CPU-ima dok Cinerender i slični desktop benchmarci ne postoje za ARM a da ih vrte u emulatoru, opet nema smisla. Osim ako čak i tako postižu bolji rezultat od native x86.

U svakom slučaju za 99% korisnika ARM je bolja arhitektura za prijenosnike, kad se popuni aplikacijama biti će i logičan izbor. Hoće li biti bolja i za preostalih 1% to treba vidjeti, a upavo tih 1% ne pitaju za cijenu.

Ovo je i odlična prilika za Linux.

 

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Qudek kaže...

Na grafovima uspoređuju M1 s no-name laptop chipovima, a svima je jasno da su vjerojatno high end x86 mobilni procesori brži jer bi inače stavili ime na slajdove.

 

Sve je integrirano na čipu, naći ništa od ram upgradea i popravljivosti, a reklamiraju se kao ekološki odgovorna firma. (koja se u pozadini žustro bori da nitko drugi ne može popravljati njihove uređaje)

 

Rosetta će vjerojatno biti loša, ARM photoshop dolazi tek u 2021. + zbog "sigurnosti" (čitaj zatvorenosti) će svi programi prolaziti kroz neki validation proces. (a ostatak svijeta teži otvorenosti i open source codeu)

 

Ja stvarno ne vidim na koji način će ovakvo računalo kupiti sloj polu entuzijasta i ljudi koji obitavaju na ovakvim forumima?

 Kome od vas je u interesu da nemate baš nikakvu mogućnost tinkeranja, nadogradnje, vlastitog popravljanja gdje vam je računalo jedna velika crna kutija koja eto radi...

 

 

 

Ovakvo računalo je vjerojatno sasvim dobro za edukacijski segment, office machine, influencersko preseravanje i naslikavanje, ali za neki ozbiljniji posao...?

 

 

Meni! 

 

Prošlo me to više!

10 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Apple možemo mrziti /i to ne bez razloga jer stavljajući sve "pod svoj kišobran" zapravo želi u potpunosti u svom zatvorenom ekosustavu i to na svim uređajima imati potpunu kontrolu nad "sretnim" korisnicima kojima ostaje isključivo samo hvalisanje kad negdje izađu na kavu sa lijepo dizajniranim skupim i prepoznatljivim uređajima da se pokažu kako si to mogu priuštiti a većina ne može ALI gotovo sve aplikacije ili nedaj bože kakve dodatke uređajima - masno plaćaju za razliku od ostalih OS-ova .. / ili voljeti /jer je u mnogome pozitivno utjecao na razvoj komponenti za računala, osmislio je odmorište za dlanove na laptopima kakvo i danas koristimo, najkraće rečeno, pokazao je od samih početaka da uređaj , kompjutor, telefon, tablet itekako moraju i lijepo izgledati da bi ih korisnik sa većim zadovoljstvom i koristio ..
 
1 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...
Qudek kaže...

 

 ne znam što je po tebi "ozbiljniji posao" ali velika većina na macu radi ozbiljan posao.

tinkering je ok za entuzijaste kao što si i rekao, većina koja se bave tim "ozbiljnijim" poslom nema vremena niti im se tinkering isplati. ( iako vjerovao ili ne postoje ljudi koji se sasvim ozbiljno bave tinkeringom i na macu ).

sigurnost i end to end enkripcija je bitan point of sale za apple gdje se diferenciraju od googlea koji živi od prodaje podataka o korisnicima.

što se performansi tiče, naravno za precizniju sliku treba pričekati, ali iz onog što znamo do sad, pa i prije ovog, vidi gore anandtech, (A14) je da je apple silicon definitivno on par sa high end izdancima iz x86 tabora. Možda nije najbrži, možda jest ... ali svakako je u vrhu. performance per wat je gotovo sigurno najbolji.

 Vidim puno ozbiljnih ljudi sa ozbiljnim poslovima. Koji ti ozbiljni posao radis na macu?

14 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
mrfloyd kaže...
Qudek kaže...

Na grafovima uspoređuju M1 s no-name laptop chipovima, a svima je jasno da su vjerojatno high end x86 mobilni procesori brži jer bi inače stavili ime na slajdove.

 

Sve je integrirano na čipu, naći ništa od ram upgradea i popravljivosti, a reklamiraju se kao ekološki odgovorna firma. (koja se u pozadini žustro bori da nitko drugi ne može popravljati njihove uređaje)

 

Rosetta će vjerojatno biti loša, ARM photoshop dolazi tek u 2021. + zbog "sigurnosti" (čitaj zatvorenosti) će svi programi prolaziti kroz neki validation proces. (a ostatak svijeta teži otvorenosti i open source codeu)

 

Ja stvarno ne vidim na koji način će ovakvo računalo kupiti sloj polu entuzijasta i ljudi koji obitavaju na ovakvim forumima?

 Kome od vas je u interesu da nemate baš nikakvu mogućnost tinkeranja, nadogradnje, vlastitog popravljanja gdje vam je računalo jedna velika crna kutija koja eto radi...

 

 

 

Ovakvo računalo je vjerojatno sasvim dobro za edukacijski segment, office machine, influencersko preseravanje i naslikavanje, ali za neki ozbiljniji posao...?

 

 

Meni! 

 

Prošlo me to više!

 

 

Mene isto, kad sam bio u srednjoj, faksu, to mi je bilo top.. sada želim samo imati pouzdan stroj i OS da se dalje na zahebavam... nego radim

 

3 godine
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

..

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 22:15 (KingMaster).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Apachy kaže...

što je za tebe ozbiljan posao? za mene ozbiljni poslovi (kakve rade kolege u firmi) nijedan laptop u tom rangu od 5-6 tisuća kuna nije dostatan, bio macbook ili win laptop.

 

tinkeranje - iskreno, prošla me ta faza. od 4 laptopa koliko sam h posjedovao unatrag 10 godina, samo sam na 1 kupio dodatnih 4gb rama i to je doneslo više problema nego koristi jer je nova memorija (iako po speckama savršeno odgovara) uzrokovala da oba modula rade na nižem taktu, pri loadanju tablica u excelu većim od 1gb uzrokovala zastajkivanja u radu... dok je originalni keks samo duže učitavao, ali je kasnije sve super šljakalo.

jedino što bih nadogradio u laptope je ssd, ali to je ionako gotovo jer čak i entry win laptopi od 3k kn imaju bar 256gb ssd.

 

možda sam imao defektu memoriju, možda je nešto u windowsima, možda se međed posrao u šumi - meni su od tada ta tinkeranja po laptopu skroz nebitna. opcija koju nikad neću iskoristit.

vjerujem da je 90% generalne populacije mog mišljenja i svejedno će uzet ovaj air model - super optimiziran soft za postojeći hardver (kao i na ajfonima), dostatna baterija za duži rad koji podrazumjeva filmove, yt, influejsanje ili praćenje tih socijalnih idiotarija, office na faksu/poslu i sve to uz dobrih 5-6 godina soft podrške sve za 6-7 tisuća kn nije nikakv problema u bijelom svijetu.

 

možda je mudrije pričekat 2. generaciju proizvoda da se popeglaju dječje bolesti i da 3rd party aplikacije naprave tu tranziciju, ali konačno mislim da je ovo super opcija kako je mitch rekao par postova iznad - macbook air i ps5 za 1500 dolara, tj kod nas eura i miran si kaj se tiče računala i gaminga sljedećih 5-6 godina.

 Što se toga tiče, te dječje bolesti će se ispravljati u SW, ne u HW, proc postoji nekoliko godina, tako da ne vidim zašto čekati 2. generaciju HW.

16 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

najveći dobitak je u tome da se sad i M$, AMD i Intel trebaju trgnuti...naime dosad

smo koristili valjda 10% snage na raspolaganju jer se vuku kojekakvi hardverski i

softverski repovi zbog kmpatibilnosti sa svim i svačim...Apple to sve fino presiječe

i odbaci floppy, CD, PowerPC...dok na Win 10 vjerojatno imamo i dan danas

par stotina fajlova sa driverma za modeme na disku...naravno kome treba paralelni port

i dan danas njemu je to prednost

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 14:02 (segregator).
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
barem će low end uređaje uvaljat za dobru lovu a to bi trebalo bit malo skuplje od ovog
https://www.chipoteka.hr/vijest/raspberry-pi-400-tvoje-novo-osobno-racunalo
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
veliki pero kaže...
grzzi kaže...
Qudek kaže...

 

 ne znam što je po tebi "ozbiljniji posao" ali velika većina na macu radi ozbiljan posao.


 Vidim puno ozbiljnih ljudi sa ozbiljnim poslovima. Koji ti ozbiljni posao radis na macu?

 ako mene pitaš, zadnjih dvadesetak godina živim od isključivo posla obavljenog na macu. U firmi u kojoj sam suvlasnik također od petnaestak ljudi pola radi na macu, dizajn, tisak, web development, ali i "dosadne" stvari tipa tablice, izračuni, ponude i sl... 

na samoj prezi mislim da su stavili isto različite profile jer osim kreative masa znanstvenika radi baš na apple računalima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 14:36 (grzzi).
3 godine
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Da, u principu to je to. Samo nešto brži SoC s nešto bržom memorijom. Od sada Apple ima jedan SoC za sve (u raznim varijantama), a laptopi će biti telefoni s većim zaslonom, tipkovnicom i prilagođenim OS-om za to. Kao što su s package-on-package integrirali RAM u budućnosti će integrirati i sekundarnu pohranu pa ćemo imati jedan SoC za sve, samo će se prilagoditi OS i način unosa podataka (zaslon ili tipkovnica). To će značiti još manje troškove i veću zaradu za Apple (dok ne uđu drugi igrači i možda Linux).

Edit: Naravno da bi u budućnosti kad srede OS bio dovoljan i telefon s raznim adapterima, ali to nije dobro za zaradu, osim ako ne budu naplaćivali tipkovnicu i zaslon od 13-16" nekih tisuću dolara. Recimo supertanki "laptop" koji se sastoji samo od tipkovnice i oled zaslona, a spaja se bežično automatski sa odgovarajućim telefonom čim se otklopi.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 14:51 (nekinik).
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
zelja55 kaže...
barem će low end uređaje uvaljat za dobru lovu a to bi trebalo bit malo skuplje od ovog
https://www.chipoteka.hr/vijest/raspberry-pi-400-tvoje-novo-osobno-racunalo

 da, po toj logici bi 99% pc laptopa i desktopa isto tako trebalo bit malo skuplje od tog?

 

jer šta? ekran, kučište, memorija, pohrana, tipkovnica, OS sa ozbiljnom podrškom, baterija i zapravo sve ostalo što čini komp ne koštaju ništa?

plus die size, arhitektura i proizvodni proces M1 su ispred, a ne iza x86 braće... što se pokazuje i u performansama i benchu so far ... dakle ni sa te strane logika ne drži vodu... 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 14:35 (grzzi).
8 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
U kojem benchu?
3 godine
protjeran
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

kako se arm skalira po nižem proizvodnom procesu a kako po površini na istom prizvodnom procesu u odnosu na x86... oprostite mi ali nemam pojma o takvim stvarima pa pitam...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 14:56 (nemrem_stara_mi_sere).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
veliki pero kaže...



 Vidim puno ozbiljnih ljudi sa ozbiljnim poslovima. Koji ti ozbiljni posao radis na macu?

 Koji se to ozbiljni posao ne može raditi na Mac-u?

13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Umbel kaže...
U kojem benchu?

 https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive/5

po svemu što do sad imamo na raspolaganju za usporedbu ... cross platform benchevi nisu pouzdani pa treba sačekati real world testiranja ali usporedbe sa arm dizajnom od pred 3-4 godine i svakako ne drže vodu. Poanta je da je usporedba raspberija sa x86 laptopima i mini desktopom jednako tako besmislena.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 15:00 (grzzi).
14 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
nekinik kaže...
Da, u principu to je to. Samo nešto brži SoC s nešto bržom memorijom. Od sada Apple ima jedan SoC za sve (u raznim varijantama), a laptopi će biti telefoni s većim zaslonom, tipkovnicom i prilagođenim OS-om za to. Kao što su s package-on-package integrirali RAM u budućnosti će integrirati i sekundarnu pohranu pa ćemo imati jedan SoC za sve, samo će se prilagoditi OS i način unosa podataka (zaslon ili tipkovnica). To će značiti još manje troškove i veću zaradu za Apple (dok ne uđu drugi igrači i možda Linux).

Edit: Naravno da bi u budućnosti kad srede OS bio dovoljan i telefon s raznim adapterima, ali to nije dobro za zaradu, osim ako ne budu naplaćivali tipkovnicu i zaslon od 13-16" nekih tisuću dolara. Recimo supertanki "laptop" koji se sastoji samo od tipkovnice i oled zaslona, a spaja se bežično automatski sa odgovarajućim telefonom čim se otklopi.

 

kako misliš za zaradu.. pa skuplji su im skoro mobiteli nego macbook pro, mini i air...

3 godine
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Pa skuplji su i dovoljno jaki. Ako bi u budućnosti riješili OS, dovoljna ti je npr. bežična tipkovnica da se spojiš na taj jaki telefon i monitor. A bežičnu tipkovnicu ne možeš naplatiti 699$ zar ne.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 15:23 (nekinik).
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
nemrem_stara_mi_sere kaže...

kako se arm skalira po nižem proizvodnom procesu a kako po površini na istom prizvodnom procesu u odnosu na x86... oprostite mi ali nemam pojma o takvim stvarima pa pitam...

 

 ne razumijem pitanje ... koliki će die size biti osim proizvodnog procesa ovisi i o tome što sve dizajneri odluče implementirati na istom komadu silikona. M1 izgleda da ima gomilu kontrolera i specijaliziranih čipova pa je stoga tranzistor count 16 milijardi što je pri vrhu skale trenutno ... gomila tranzistora ide i u ram , cache i sl, čega u M1 ima više u usporedbi sa većinom na x86 strani pa su te usporedbe nezahvalne.

 

13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
nekinik kaže...
Pa skuplji su i dovoljno jaki. Ako bi u budućnosti riješili OS, dovoljna ti je npr. bežična tipkovnica da se spojiš na taj jaki telefon i monitor. A bežičnu tipkovnicu ne možeš naplatiti 699$ zar ne.

 zašto ne iskoristiti veću slobodu od termalnih i drugih ograničenja koje dobijaju ugradnjom iste porodice čipova u lap i desktop i izdominirati i tu?

11 godina
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
naivci če kupovat valjda misle da će bit jače od pc-a da su stavili bar 20-30 jezgri još bi se i mogao pohrvat s sa solidnim procesorima ovako sa low end
 
0 11 hvala 0
14 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

kad čitam ove applefile podsjećaju me na sljedbenike kultova iz najnovijih igara far cry

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
0 3 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
zelja55 kaže...
naivci če kupovat valjda misle da će bit jače od pc-a da su stavili bar 20-30 jezgri još bi se i mogao pohrvat s sa solidnim procesorima ovako sa low end

 to će se vrlo skoro vidit ... po svemu sudeći već sad su što se cpu tiče u vrhu ... kad dođu na red iMac i pro desktop imat će i druga rješenja na raspolaganju.

 

u svakom slučaju mislim da će bit dobro za sve korisnike jer će se i intel i amd morat jače potrudit da ne ode sve na arm.

13 godina
odjavljen
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Nikad neću skužit ekipu koja pili po onom "Macbook nije za ozbiljan rad." Nego za kakav je rad? Imao sam 3 mjeseca Windows laptop i povraćalo mi se koliko laptop šteka na zadatcima koje je moj MBP s upola slabijim procesorom mljeo. Dao ga sestri i vratio se na Mac, i nikad više ne diram Windowse. Pa samo zbog Preview aplikacije biram Mac prije Windowsa. Tolika hrpa ljudi radi i živi od rada na Macu, a netko na nekom forumući spominje kako to ne valja, kako je to ovako, kako je to onako lmao

 

Što se tiče tinkeringa, nakon 14 godina rada oko desktopa, ne da mi se više. Ne da mi se više provesti cijelo popodne da dignem clock CPU-a za 0.2GHz i da mi se igre vrte za nevjerojatnih 4fps-a više, ne da mi se 5 dana razmještavati RAM-ove po slotovima da se upali, posuđivati MBO/CPU/PSU od frenda jer eto komp pišti i ne pali se a sinoć vrtio GTA V na 60fps-a. Jednostavno, nisam više besposleni klinac i sad mi vrijeme koje provodim van posla, a bome posla imam sve više, vrijedi beskonačno više nego prije, i s tim u vidu sam spreman dati više novaca za nešto što će raditi kad to trebam da radi, a pustiti me na miru kad želim da me pusti na miru. Eto danas sam malo uhvatio vremena zaletit se na forum jer sam načuo da su predstavili M1, pa da vidim o čemu se radi. Djeluje kao super stvar, ali mi kao ostatku ljudi, ovi grafovi ne znače baš previše, pogotovo ovo "Latest PC chip" ili "Most popular laptop in the class". Svejedno ću ga uzeti, ali budem preskočio prvu generaciju. 

 
15 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n
Tu nekaj ne štima. Ili štima. Cijela IT krema je prošli tjedan padala na pod zbog testova novih Ryzena, a ako je suditi po Anandtech ekipi, koja po mom mišljenju radi najdetaljnije testove hardvera, M1 će lagano pišati po tom Ryzenu sa svojih 5W TDP. Ajd možda još koji W više, ali svejedno. Znači potencijal tog SoC u budućnosti je golem. A očekujem u MBP 16" nabildanu M1X verziju.
Možda ću stvarno prvi put u životu probati računalo od Jabuke jer za surfanje, multimediju, Air mi izgleda baš top. Hlađenje bez ventilatora je šlag na tortu.
Moj PC  
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice