Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

poruka: 122
|
čitano: 21.193
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n".
8 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Aldo kaže...

Zar sam ja jedini kojem je dosad u zadnjih 5-6 godina riknulo barem 10-15 LED žarulja? I to često i renomirani proizvođači tipa Osram, Philips...

 

Baš htjedoh pitati istu stvar. Kupovao sam i skupe i jeftine i srednje, i sve crkavaju u roku dvije, tri godine. Potpuno isto kao obične. Ne znam o kakvoj se to dugotrajnosti uvijek priča.

16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Sasoon kaže...

LED žarulje iz Lidla se čine dobre, uglavnom su sve 2700K i imaju Ra >= 97

Jesi siguran da je to točna brojka? Koja marka je u pitanju, koja (ekvivalentna) snaga, koja cijena? Možeš fotkat kutiju?

 

Mislim, Philips i Osram se diče s CRI-em od 80, Philipsu tek vrlo skupi modeli imaju osjetno viši CRI (Osramove nisam vidio s višim CRI-em)...

14 godina
odjavljen
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
mbaksa kaže...
Sasoon kaže...

LED žarulje iz Lidla se čine dobre, uglavnom su sve 2700K i imaju Ra >= 97

Jesi siguran da je to točna brojka? Koja marka je u pitanju, koja (ekvivalentna) snaga, koja cijena? Možeš fotkat kutiju?

 

Mislim, Philips i Osram se diče s CRI-em od 80, Philipsu tek vrlo skupi modeli imaju osjetno viši CRI (Osramove nisam vidio s višim CRI-em)...

 

Tako je, nema šanse da ima 97, to imaju samo neke specifične za studijsku rasvjetu, i manje su efikasne. Ako ima pravih 80 je dobro. Ionako je to sasvim dovoljna brojka za kućnu upotrebu, ove bolje su do 85 i više ne treba.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Ma, čitao sam negdje da je Ra zapravo muljaža, jer za izračun Ra koriste samo pola uzoraka iz testa reprodukcije boje, i to samo one za koje znaju da budu imale viši score (mislim da prvih 8 uzoraka).

Uglavnom, PR glupost, a i obični CRI koji neki prikazuju je pun muljaža.

 

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
fer-de-lance kaže...

Ma, čitao sam negdje da je Ra zapravo muljaža, jer za izračun Ra koriste samo pola uzoraka iz testa reprodukcije boje, i to samo one za koje znaju da budu imale viši score (mislim da prvih 8 uzoraka).

Uglavnom, PR glupost, a i obični CRI koji neki prikazuju je pun muljaža. 

U pravilu se pod CRI-em misli na Ra (osim ako uz CRI ne stoji i još neka druga oznaka) pa kad pišem o CRI-u, pišem upravo o Ra, odnosno vjernosti boja za 8 prvih, "zmazanih" uzoraka boja.

 

CRI Ra funkcionira kod kontinuiranih izvora svjetla. Kod nekontinuiranih ili "nebalansiranih" (LED-ice su zapravo više nebalansirane, barem većina njih - fluorescentne žarulje daju nekontinuirani spektar, dočim LED-ice obično daju kontinuirani/neprekinuti, sa šiljkom na plavom dijelu i nizinom između plave i zelene) je situacija kompliciranija. Ako je kod LED-ica CRI nizak, znaš da će svjetlo biti loše boje. Ako je visok, veća je šansa da će biti boljeg spektra, ali nema garancije. Naime, ako se dogodi da žarulja dobro prikazuje baš one boje koje se traže (onih 8 uzoraka), onda će ta žarulja imati visok CRI iako objektivno gledano neće nužno davati dobre boje u globalu!

 

Posebno je problematično to što Ra ne mjeri intenzivnu crvenu boju, a upravo intenzivno crvena boja je problematična kod fluorescentnih i LED žarulja. Tako neki uz CRI znaju navoditi i R9 - ako se dobro sjećam, Juyi LED, koji proizvodi LED-ice CRI-a 97+ navodi i R9 vrijednost koja je u pravilu osjetno niža.

 

Zato je razvijen sustav TLCI, koji se može pronaći na nekoj profesionalnoj foto-video rasvjeti, no o tome da žarulje za kućnu potrebu iznose tu metriku možemo samo sanjati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.12.2019 14:43 (mbaksa).
11 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ra, CRI, PČK, KLŽ, sve neke pizdarije koje nitko ne razumije su važne, a ono što svi vide (boju svjetla) to je nevažno.

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.12.2019 14:44 (markoBT).
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
markoBT kaže...

Ra, CRI, PČK, KLŽ, sve neke pizdarije koje nitko ne razumije su važne, a ono što svi vide (boju svjetla) to je nevažno.

Jedno je zapravo povezano s drugim. Različita temperatura boje podrazumijeva različit spektar. Na primjer, čak i kad se podesi balans bijele, za očekivati je da ćeš dobiti bolji tonalitet kože pod halogenom rasvjetom (toplobijelom) nego pod HMI rasvjetom (hladnobijelom) čist zato što u toplobijeloj rasvjeti ima veći udio valnih duljina u crvenom dijelu spektra.

16 godina
neaktivan
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Citat: "Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom niti".

 

Još jedna povrda koliko je ta vlast otvorenija i naprednija od zabranjivačke nakaradije od EU i sluganskih satelita.

 

Što nam rade loše sluge loših gospodara.
Moj PC  
0 6 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Jura iz druge galaksije kaže...

Citat: "Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom niti".

 

Još jedna povrda koliko je ta vlast otvorenija i naprednija od zabranjivačke nakaradije od EU i sluganskih satelita.

 Puno toga se može reći o trenutnoj američkoj vlasti, ali reći da je otvorenija i naprednija ne može ni gluhoslijep čovjek. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
12 godina
odjavljen
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
U svakom slučaju je bolja od naše sadašnje, a bome i buduće 😏
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Jura iz druge galaksije kaže...

Citat: "Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom niti".

 

Još jedna povrda koliko je ta vlast otvorenija i naprednija od zabranjivačke nakaradije od EU i sluganskih satelita. 

Pazi sad apsurd. Dok u EU imamo daleko čišće izvore električne energije (nuklearne elektrane, hidroeelektrane, pa i obnovljivi izvori, uz naravno termoelektrane), kod nas se neefikasne žarulje sa žarnom niti nastoji posve izbaciti iz upotrebe, a u SAD-u su primarni izvor električne energije termoelektrane na ugljen, a kod njih će se i dalje smjeti prodavati žarulje sa žarnom niti! Bilo bi logično da je obrnuto, jer ako si tko s ekološkog aspekta može dozvoliti žarulje sa žarnom niti, to je EU, a SAD si to nikako ne može dozvoliti.

 

A pazi sad dalje - jedan od razloga zbog kojih Trump dozvoljava nastavak korištenja žarulja sa žarnom niti vjerojatno je skupljanje političkih poena kod rudara (i slijedom toga i svih onih radnika koji su inače relativno slabo plaćeni, a u riziku su da ostanu i bez tog posla zbog promjena u stavovima o ekologiji ili zbog automatizacije), dočim je Biden pred koji dan rudarima (ili tako nekim radnicima - mislim da su bili baš rudari u pitanju, ali najte me držati za riječ) rekao neka nauče programirati! (ne bih se iznenadio da je to reakcija potaknuta reakcijom na masovne otkaze u "progresivnim" medijima gdje su otpuštenim "novinarima" poručili "learn to code"). Demokrati u SAD-u jednostavno kao da žele izgubiti predsjedničke izbore i to najjače što mogu. Umjesto da iznađu rješenja za te radnike koji će prije ili poslije izgubiti posao zbog ekologije i automatizacije. A navodno su demokrati za malog čovjeka, za radnika. Ako se već i prije nije moglo reći da je politika cirkus, danas nitko to ne može negirati.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
U demokratskoj stranci postoje dvije struje, jedna je centristička i radi se o korumpiranim političarima kojima odgovara sadašnje stanje gdje velike korporacije plaćaju obje strane da se ništa ne promijeni, i progresivna, kojoj pripadaju Sanders, AOC i djelimično Warren, a koji se zalažu za socijalnu demokraciju, tj. za malog čovjeka.

Biden je izjavio da bi uzeo republikanca za potpredsjednika, što prilično jasno govori o njegovoj poziciji.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Visak kaže...
U demokratskoj stranci postoje dvije struje, jedna je centristička i radi se o korumpiranim političarima kojima odgovara sadašnje stanje gdje velike korporacije plaćaju obje strane da se ništa ne promijeni, i progresivna, kojoj pripadaju Sanders, AOC i djelimično Warren, a koji se zalažu za socijalnu demokraciju, tj. za malog čovjeka.

Zeznuta stvar u čitavoj priči je to što se ljudi poput Sandersa (za AOC znam samo da se jako opterećuje s politikom identiteta, ne znam koje ima druge političke stavove) navodno zalažu za malog čovjeka, a u konačnici bi taj mali čovjek, koji je ionako na knap s parama, morao plaćati veće poreze. Briga malog čovjeka npr. za ekologiju, ako jedva krpa kraj s krajem i ako će zbog ekologije morati plaćati veće poreze. To je ono na što Trump igra. Navodno su i "mali ljudi" dobili neke porezne olakšice pa su samim tim i dobili malčice veće plaće. Barem tako kaže Tim Pool. Koliko god Trump pogodovao korporacijama, čini se da dovoljno daje malom čovjeku da ga mali čovjek ponovno izabere za precjednika, i to ovaj put i s poštenom većinom.

4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Eksplozija stanovništva se događa na drugom kraju svijeta. Zašto ekolozi i zeleni nikada ne pričaju da ta eksplozija nije održiva i koji je njen utjecaj na biljni i životinjski svijet kao i zagađenje, te kako riješiti taj problem. Lijepo je smanjiti potrošnju efikasnijim lampama nemam ništa protiv, ali bojim se da to nije niti glavni problem a još manje rješenje.
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
bugovac222 kaže...
Eksplozija stanovništva se događa na drugom kraju svijeta. Zašto ekolozi i zeleni nikada ne pričaju da ta eksplozija nije održiva i koji je njen utjecaj na biljni i životinjski svijet kao i zagađenje, te kako riješiti taj problem.

Zato jer takvi, za razliku od zapadnog čovjeka, ne reagiraju na "How dare you!" 

 

A i sad sam se sjetio... Ne znam detalje, no AOC i ekipa su navodno uz ekološke mjere pokušali progurati i neke socijalističke mjere? Iliti ekologija im je navodno poslužila kao trojanski konj. Znači, nejde tu ekologija, nego sve u paketu... Ako tako nastave, bit će čudno ako neće doživljavati otpor na "ekološke" mjere.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
JozoBozo121 kaže...

 Puno toga se može reći o trenutnoj američkoj vlasti, ali reći da je otvorenija i naprednija ne može ni gluhoslijep čovjek. 

 Nekome očito treba novi slušni aparat i očale

 

THIS IS HISTORIC!

 

 

A na čemu je ova individua Bog sami zna

 

Anybody Who Can Throw Coal Into a Furnace Can Learn How To Program

 

 

 

 

Što nam rade loše sluge loših gospodara.
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.1.2020 9:06 (Jura iz druge galaksije).
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Jura iz druge galaksije kaže...
JozoBozo121 kaže...

 Puno toga se može reći o trenutnoj američkoj vlasti, ali reći da je otvorenija i naprednija ne može ni gluhoslijep čovjek. 

 Nekome očito treba novi slušni aparat i očale

 

THIS IS HISTORIC!

To je složeno pitanje. To što je Trumpova vlada ekonomski uspješna ne znači da je uspješna i na drugim poljima, kao recimo po pitanju ekologije i zdravstva. I ne znači da bude ekonomski uspješna dugoročno.

 

Jura iz druge galaksije kaže...
A na čemu je ova individua Bog sami zna

 

Anybody Who Can Throw Coal Into a Furnace Can Learn How To Program 

Evidentno na teškim drogama.  Takvu bedastoću može izreći samo čovjek koji nije jedan dan u životu pošteno radio, kako na fizičkim, tako i na intelektualnim poslovima.

14 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Šta svi stalno pričaju o rudarima, nek nauče postavljati solarne ploče. https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-16/solar-beats-coal-on-u-s-jobs

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Diablo86 kaže...

Šta svi stalno pričaju o rudarima, nek nauče postavljati solarne ploče. https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-16/solar-beats-coal-on-u-s-jobs

Brijem da to za većinu nisu dugoročni poslovi. A i to bi moglo značiti da bi ti ljudi trebali stalno bili na putu.

 

Uglavnom, eto, ovi koji se brinu za ekologiju mogu rudarima predstaviti svoje planove, znači osigurati im prekvalifikaciju, objasniti koliko radnika i na koje vrijeme će im trebati i ako se brojke slažu - imaju glasače. Realno gledano rudarima bi bilo daleko bolje da se maknu iz tih rudnika radi zdravlja. Ali ako to znači da će imati posao sljedećih par godina i još možebitno neće moći biti sa svojim obiteljima... Da je lako prodati tu ideju, već bi ju prodali. 

14 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

coal is there to stay (there = SAD)...

 

uz svaki malo veći grad, na periferiji imaš 3-4 visoka dimnjaka i suklja dim sve u 16... na vuglen...

 

treba njima puno vremena da se prebace na druge izvore...

 

moja firma ti ima najveću željezaru, blizu Chicaga, koja toliko struje ždere da rade samo kad ostatak industrije radi smanjeno, preko vikenda, pon-pet se ne radi da ne preopterete el. mrežu...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Stric_Jura kaže...

...

Tu onda u osnovi nema drugih izvora koji bi mogli zamijeniti ugljen, osim nuklearki. A Ameri ko da se panično boje nuklearki...

 

Problem sa solarnom energijom je što je nestalna, znači trebale bi u mreži biti baterije. Možda Tesla to uspije riješiti, ali nekako nisam baš siguran. A i u osnovi to rješavati li-ionskim baterijema? Koliko je to ekološko? Ono, treba paziti da to ne ispadne pretakanje iz šupljeg u prazno.

7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Premda, te priče koliko je nešto ekološki prihvatljivo su totalna glupost.

Već sam čin izgradnje bilo čega je neekološki.

I onda neki tvrde da su baterije neekološke jer u proizvodnji jako puno ekološke štete naprave (zanimljivo, nitko ne daje neke brojke a tvrde to, wtf?).

Ali nije ni izgradnja nuklearne elektrane ništa ekološkije, štoviše i znatno je neekološkije, gledajući samu izgradnju, a onda još imaš i otpad...

A fosilci ionak nisu nikak ekološki prihvatljivi, taman i da jesu prihvatljivije u proizvodnji (praktički ko nuklearke uz možda malo manje štete pri izgradnji, ipak su sve to parne turbine), kompenziraju to zagađenjem u par dana, a poslije su ekološka katastrofa.

Solari opet po petrolheadovima su ekološka katastrofa mega razmjera (opet nitko ne daje brojke...), a hidroelektrane ubijaju ribe...

A plima-oseka smeta turistima, kao i upotreba gejzira itd.

Uglavnom, bitno je uopće ne imati elektrane, onda budu ljudi zadovoljni.

Ili ipak ne budu, ne znam, teško pitanje.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.1.2020 10:45 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

fuzija?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ameri štuju svoje velikane poput Edisona i zato ne daju na ugljenu/žarnu nit.

A mi pljujemo našega velikana Rimca... :P

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.1.2020 11:24 (Anđeo bez falinge).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Stric_Jura kaže...

fuzija?

 Opet se budu žalili da je ekološki neprihvatljiva pri izgradnji.

a i nije baš da nema otpada ni kod fuzije.

A i seru da je vodena para kaj izlazi iz dimnjaka štetna za mikroklimu.

itd.

Ne postoji prihvatljiv oblik energije, svi bi se jebali a da im ne uđe.

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
mbaksa kaže...

To je složeno pitanje. To što je Trumpova vlada ekonomski uspješna ne znači da je uspješna i na drugim poljima, kao recimo po pitanju ekologije i zdravstva. I ne znači da bude ekonomski uspješna dugoročno.

 Za svakog tko nešto radi može se naći neka falinga. Je, to je OK, ali znaš ekologija, školstvo, zdravstvo, sindikati, rodna pitanja, itd.itd. Ipak se u konačnici sve svede na to koliko imaš para u novčaniku i slobodu. Povijest je puna dokaza za ovu izjavu. Još je prije 100 godina Krleža rekao da među ljudima smrdi, ali je zato toplo. A smrad nije nikog ubio.

 

fer-de-lance kaže...

 Opet se budu žalili da je ...

 slika govori 1000 riječi

 

Što nam rade loše sluge loših gospodara.
16 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
mbaksa kaže...
Sasoon kaže...

LED žarulje iz Lidla se čine dobre, uglavnom su sve 2700K i imaju Ra >= 97

Jesi siguran da je to točna brojka? Koja marka je u pitanju, koja (ekvivalentna) snaga, koja cijena? Možeš fotkat kutiju?

 

Mislim, Philips i Osram se diče s CRI-em od 80, Philipsu tek vrlo skupi modeli imaju osjetno viši CRI (Osramove nisam vidio s višim CRI-em)...

 Evo par slika:

https://imgur.com/a/MDsWIdk

 

Nove žarulje koje dolaze su Ra 97, a ove sa dvije Ra 95 sa slika, sam kupio ranije

16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Sasoon kaže...
Nove žarulje koje dolaze su Ra 97, a ove sa dvije Ra 95 sa slika, sam kupio ranije

Šteta jedino što su tako slabe. Rasvjetna tijela za E27 žarulje obično primaju samo po jednu takvu žarulju, eventualno dvije... Praktički nikad ne idem u Lidl (nemam ga u blizini), ali ako se nađem blizu jednog, kupit ću takve - baš me zanima koliko im je dobra boja u stvarnosti.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
mbaksa kaže...
Sasoon kaže...
Nove žarulje koje dolaze su Ra 97, a ove sa dvije Ra 95 sa slika, sam kupio ranije

Šteta jedino što su tako slabe. Rasvjetna tijela za E27 žarulje obično primaju samo po jednu takvu žarulju, eventualno dvije... Praktički nikad ne idem u Lidl (nemam ga u blizini), ali ako se nađem blizu jednog, kupit ću takve - baš me zanima koliko im je dobra boja u stvarnosti.

 Ja bih rekao da malo lažu. Ili čak puno

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
moderator
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Jakovp kaže...
mbaksa kaže...
Šteta jedino što su tako slabe. Rasvjetna tijela za E27 žarulje obično primaju samo po jednu takvu žarulju, eventualno dvije... Praktički nikad ne idem u Lidl (nemam ga u blizini), ali ako se nađem blizu jednog, kupit ću takve - baš me zanima koliko im je dobra boja u stvarnosti.

 Ja bih rekao da malo lažu. Ili čak puno

Ne bi smjeli, ipak su na europskom tržištu i zbog toga bi mogao netko nastradati (trgovin ili uvoznik, ako nitko drugi).

 

Ćemo da vidimo. Mislim da sam i kod nekih drugih vidio takve "filament" žarulje s višim CRI-em.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice