Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

poruka: 122
|
čitano: 21.178
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n".
12 godina
online
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Imam u svojoj sobi LED "žarulju", E27, izgleda kao obična, stara žarulja. Morao bih potražiti njenu kutiju da vidim proizvođača, Kelvine, CRI...

Postavio sam ju u luster, centralno smješten na plafonu. Luster može primiti tri žarulje, ima tri grla i svako grlo je "obloženo" žućkastim staklom sličnim vazi (otvor "vaza" je prema plafonu).

Dakle, meni prema očima ide svjetlo kroz tu "vazu". Utječe li ona na toplinu i ostale karakteristike svjetla koje daje LEDica? 

Tu "žarulju" sam postavio 31.10.2017. i ne gasim ju kad odem na kraće iz sobe (večerati i tak to). Platio ju 17 kn u Pevecu. 

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ma ne utječe ništa više nego kod klasične žarulje. Važno da tebi odgovara i da ti je svjetlo ugodno za rad i odmor i sve 5.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Za led rasvjetu, treba imati stabilan napon u mreži, što na mom području nije slučaj, a osobito ako ste u kući, pa vam za vrijeme grmljavinskog nevremena sve ledice pocrkaju, (to se događalo i sa žarnom niti, ali im je cijena bila daleko manja). 

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Americki konzervativci bi se naljutili i da im zabranis samoubojstvo. Samo treba izreci one kljucne rijeci "to vam je Obama zabranio".

 
7 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Pa ako ti tak često crkavaju usred grmljavine onda kupuj ledice koje su iste cijene kao žarulje sa žarnom niti, pa imaš instant isplativost.

 

Kruha i igala...
5 godina
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Osnovni je problem s LED-icama - ako se nešto unatrag godinu-dvije nije promijenilo, a sumnjam da je - to što one po difoltu isijavaju plavo svjetlo. Fosfor služi kao filter koji "skriva" plavu boju. Dakle, što god i čime god ju "obojali" ona je i dalje zapravo plava...odnosno, lažno žuta (topla).

A ovi tzv. branitelji znanosti i napretka se odjednom poremete kada je u pitanju hi-fi pa im je, naprasno, tehnologija stara 100 godina (cijevi, gramofon...) bolja od digitalije. Kako to?
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 9:24 (Antiseptik).
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
bugovac222 kaže...
E sada ako baš želiš detaljno objašnjenje zašto je jedan izvor daje točne a drugi manje točne boje i zašto zračenje crnog tijela (idealizacija) daje kontinuiran spektar s izotropnom, homogenom i nepolariziranom svjetlošću i zašto su neki izvori sličniji toj idealizaciji od drugih treba tu prepisati tečajeve termodinamike, kvantne fizike i fizike poluvodiča. Zračenje crnog tijela ovisi samo o temperaturi (max. valna duljina 2897/T) i crno tijelo emitira više zračenja nego bilo koje drugo tijelo iste temperature. Kako to onda da sunce nije plave boje (niti bijele) nego žute iako je maksimalna valna duljina na 6100K - 475nm? Zbog asimetričnosti krivulje radijacije crnog tijela. Nastavljanjem kako to i zašto bi prešli sve okvire ove teme i ispalo bi pametovanje.

 

Nažalost, gubiš vrijeme. Pogledaj što tip piše, naši, njihovi, Dnevno... sa'će te pitat' jes' glas'o za Škoru il' Kolindu.

7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Antiseptik kaže...
Osnovni je problem s LED-icama - ako se nešto unatrag godinu-dvije nije promijenilo, a sumnjam da je - to što one po difoltu isijavaju plavo svjetlo. Fosfor služi kao filter koji "skriva" plavu boju. Dakle, što god i čime god ju "obojali" ona je i dalje zapravo plava...odnosno, lažno žuta (topla).

 Ne, ledica zapravo isijava jako širok spektar, i dominantna je zelena, ali ne dramatično kao kod fluorescentne rasvjete, dok je sunčev spektar 

npr. puno uniformniji, manje više svega ima podjednako (recimo), a žarulja sa žarnom niti praktički ni nema plave i zelene, komplet je prema crvenom dijelu spektra.

Ali ovaj dio za fosfor ti je točan, služi da priguši neželjeni dio spektra, pa zato hladno bijele imaju puno veću efikasnost od sitovjernih toplo bijelih ledica, zato jer si zapravo višak prigušio i izgubio.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 9:37 (fer-de-lance).
5 godina
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
@fer-de-lance

Moja greška. Umjesto plavo, trebao sam napisati većinom plavo (ili, bolje, prema plavom dijelu spektra).
Pis on ju, tu :P
7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Ma, i nije greška, peak koji led čip ima i je baš plavi, ali kad pogledaš spektar, zapravo zeleni dio  ima veću površinu ispod krivulje.

Ali opet, to se razlikuje kod različitih tehnologija ledica, tak da je teško generalizirati.

A i nebitno, snađu se oni sa fosforom da dobiju željeni spektar, kao što si i rekao.

 Edit: otprilike prikaz tehnologija (indcandescent je žarna nit):

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 10:25 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

meni je svejedno dok ne košta previše i dok svijetli/radi no moram pohvaliti ikeine jer su zbilja trajne a pokuditi jer nemaju baš neki odabir lumena/ekvivalenta (uglavnom 60W, ponekad i 75 a 100 skoro nikad). ove iz spara su isto ok (3 u kutiji). u me stalno sve svijetli (dnevno vanjsko štanga - zbog položaja dijela kuće) i sve je (jebote)LED pa se ipak ušpara. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Da, a i povremeno se da u Kauflandu i Konzumu naletit na Osram za cenera, ili paket za istu cijenu po komadu.

Svakako preporuka.

Moja rezerva:

 S tim da je u skroz desnoj kutiji nagužvanoj Philips, a Optonice ove dvije u nagužvanoj kutiji sam popravio (u svakoj izgorjela po jedna ledica) i optonica mi je samo za drvarnu i podrum rezerva, loše svjetlo, treperuša, krepa brzo (uvijek jedna ledica, ova s crnom flekom):

 (nisam siguran jel ovo na slici kad sam philips popravljao ili optonicu, ali isti slučaj).

Uglavnom, Philips jedna krepala u startu (tvornička greška, garancija), a ova druga skoro nakon 2 godine manje više rada po 12 sati dnevno - pokrpao i šljaka dalje, a optonica krepa nakon mjesec dana ako radi 3 sata dnevno - izbjegavati u širokom luku.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 10:36 (fer-de-lance).
4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
fer-de-lance kaže...

Ma, i nije greška, peak koji led čip ima i je baš plavi, ali kad pogledaš spektar, zapravo zeleni dio  ima veću površinu ispod krivulje.

Ali opet, to se razlikuje kod različitih tehnologija ledica, tak da je teško generalizirati.

A i nebitno, snađu se oni sa fosforom da dobiju željeni spektar, kao što si i rekao.

 Edit: otprilike prikaz tehnologija (indcandescent je žarna nit):

 

 Evo i malo širi spektar s formulom (gdje se vidi spomenuta asimetrija), pri čemu je T=3000K otprilike odgovara klasičnoj sijalici a T=6000K dnevnoj svjetlosti.

 

 https://www.periodni.com/gallery/blackbody_radiation.png

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 11:28 (bugovac222).
6 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

ja ne znam... meni te ledice stalno krepavaju (cesce nego ove defaultne). Najgore od svega svi briju da manje zagađuju - a plastika / eletroničke komponente koje ostaju kada krepaju? Mislim da su ledice as clean as baterije u autima :/ bo...

 

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
VladRi kaže...

ja ne znam... meni te ledice stalno krepavaju (cesce nego ove defaultne).

otkako sam se prebacio na ledice, zaboravio sam na kupovanje žarulja, a dok su bile klasične kupovalo se bar jedna ili dvije mjesečno

prije tri godine kupio na akciji u linksu za 100 kuna neke poljske omega omele od 9w, šest komada u paketu

i od tada više nisam kupovao žarulje, da ne kažem kako mi je manji račun za struju već u mjesec-dva pokrio trošak tih 100 kuna

4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Slažem se, kod mene rade već godinama i niti jedna se nije pokvarila. Doduše kupio sam kada su se tek počele prodavati po visokoj cijeni pa moguće da su i kvalitetnije od novih. Moguće da je neki proizvođač skužio sa se ne isplati proizvoditi trajan proizvod, pa namjerno uveo programirani kvar. Slično je bilo i s klasičnim jeftinijim žaruljama gdje je npr. kontakt na donjoj strani bio malen i slabo zalemljen. Taj slab kontakt bi stvarao veliki otpor zbog čega se pregrijavao i topio. Naravno da su proizvođači to znali kao i za par drugih trikova, ali....
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

Da, i s ledicama je isto, em namjerno stave pretanki aluminij za hladnjak, em pretjeraju s amperažom, em stavljaju poddimenzionirane komponente na kritična mjesta dok su im ostale čak i overkill.

I zanimljivo, na svakoj mi je do sad krepala samo po jedna ledica, i točno ispod te nije uopće bilo termalne paste - coincidence? I think not...

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2019 15:07 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Pa zar nitko ne kupuje LED preko interneta ?
Izbor je velik i nađu se kvalitetni chipovi i elektronika za malo love, tu kod nas osim par dućana LED u e27 varijanti ne postoj iznad 15W, a u praksi je otprilike kao 75w sa žarnom niti jer ne isijava istim kutem.Ima i dobar izbor boja i CRIa, sa OK cjenom, pa sa čak i Al hladnjakom da dulje traje.

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Ne treba zabranjivati žarulje, nego treba uvesti energetsku kvotu po osobi, pa ti grij strop sa žaruljama, ali onda isključi hladnjak, perilicu i televizor.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Spiridon kaže...

Imam u svojoj sobi LED "žarulju", E27, izgleda kao obična, stara žarulja. Morao bih potražiti njenu kutiju da vidim proizvođača, Kelvine, CRI...

Postavio sam ju u luster, centralno smješten na plafonu. Luster može primiti tri žarulje, ima tri grla i svako grlo je "obloženo" žućkastim staklom sličnim vazi (otvor "vaza" je prema plafonu).

Dakle, meni prema očima ide svjetlo kroz tu "vazu". Utječe li ona na toplinu i ostale karakteristike svjetla koje daje LEDica?  

Naravno. To žuto staklo onda funkcionira kao filtar, odnosno smanjuje prolaz "ne-žutih" valnih duljina, što se primarno odnosi na plavi dio spektra. Naravno, ono svjetlo koje se kroz rupu odbije do plafona bi trebalo biti iste boje kao i izvor svjetla. Znači, u konačnici vjerojatno dobiješ neko miješano svjetlo - svjetlo s manjim udjelom plave boje u odnosu na žarulju koju si stavio unutra.

4 godine
protjeran
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Da, ako ćemo u Aziji i Africi uvesti kvotu o broju djece kao nekada Kina. Jer inače nema koristi od sitnih ušteda ako svake godine imaš preko 80 milijuna novih stanovnika (uračunat pad na zapadu, inače više) koji će htjeti jesti meso, imati auto i sve ostalo kao i na zapadu. Ah da, to je nemoralno. Bangladeš ima više stanovnika od Rusije, a samo Nigerija će imati više od EU - iako se u EU stalno useljava a iz Nigerije odlazi. Tako da te sitne uštede u EU nisu osobito bitne globalno, jer je EU sve nebitniji.
 
1 2 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
fer-de-lance kaže...
Antiseptik kaže...
Osnovni je problem s LED-icama - ako se nešto unatrag godinu-dvije nije promijenilo, a sumnjam da je - to što one po difoltu isijavaju plavo svjetlo. Fosfor služi kao filter koji "skriva" plavu boju. Dakle, što god i čime god ju "obojali" ona je i dalje zapravo plava...odnosno, lažno žuta (topla).

 Ne, ledica zapravo isijava jako širok spektar, i dominantna je zelena, ali ne dramatično kao kod fluorescentne rasvjete, dok je sunčev spektar 

npr. puno uniformniji, manje više svega ima podjednako (recimo), a žarulja sa žarnom niti praktički ni nema plave i zelene, komplet je prema crvenom dijelu spektra.

Ali ovaj dio za fosfor ti je točan, služi da priguši neželjeni dio spektra, pa zato hladno bijele imaju puno veću efikasnost od sitovjernih toplo bijelih ledica, zato jer si zapravo višak prigušio i izgubio. 

Ako sam vas dobro shvatio, obojica ste promašili princip funkcioniranja bijelih LED-ica. U podlozi se doista koristi (u pravilu) plava LED-ica, znači LED-ica koja isijava vrlo uski spektar kratkih valnih duljina. Ili eventualno (near-ultra)ljubičasta LED-ica.

 

Žuti fosfor ne služi filtriranju tog plavog svjetla nego energija tog plavog svjetla pubuđuje fosfor i fosfor onda emitira žuto/bijelo svjetlo širokog spektra (efekt znan kao fluorescencija - isti efekt koriste i fluorescentne žarulje).

 

A bijele LED-ice imaju šiljak u plavom dijelu spektra zato što se dio svjetla plave LED-ice ipak probije kroz fosfor.

14 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
fer-de-lance kaže...

Da, a i povremeno se da u Kauflandu i Konzumu naletit na Osram za cenera, ili paket za istu cijenu po komadu.

Svakako preporuka.

Moja rezerva:

 S tim da je u skroz desnoj kutiji nagužvanoj Philips, a Optonice ove dvije u nagužvanoj kutiji sam popravio (u svakoj izgorjela po jedna ledica) i optonica mi je samo za drvarnu i podrum rezerva, loše svjetlo, treperuša, krepa brzo (uvijek jedna ledica, ova s crnom flekom):

 (nisam siguran jel ovo na slici kad sam philips popravljao ili optonicu, ali isti slučaj).

Uglavnom, Philips jedna krepala u startu (tvornička greška, garancija), a ova druga skoro nakon 2 godine manje više rada po 12 sati dnevno - pokrpao i šljaka dalje, a optonica krepa nakon mjesec dana ako radi 3 sata dnevno - izbjegavati u širokom luku.

 Bile su u kauflandu na akciji Osram 7 kn (60W starih) ... u bauhausu isto zna bit set od 5 komada po nekoj ok cijeni.

14 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

da prisnažim:

 

te OSRAM LEDice sam upiknuo za 8.99 u Kauflandu i dobre su, 9W / 60 W klasike, daju solidno svjetla  - 806 lm, a i imaju ugodno svjetlo i solidan CRI...

 

 a usput ovdje imate pojašnjenje CRI i Ra (ove imaju Ra 80):

 

https://www.waveformlighting.com/tech/what-is-the-difference-between-cri-and-ra

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
Antiseptik kaže...
Osnovni je problem s LED-icama - ako se nešto unatrag godinu-dvije nije promijenilo, a sumnjam da je - to što one po difoltu isijavaju plavo svjetlo. Fosfor služi kao filter koji "skriva" plavu boju. Dakle, što god i čime god ju "obojali" ona je i dalje zapravo plava...odnosno, lažno žuta (topla).

A ovi tzv. branitelji znanosti i napretka se odjednom poremete kada je u pitanju hi-fi pa im je, naprasno, tehnologija stara 100 godina (cijevi, gramofon...) bolja od digitalije. Kako to?

To ti je kao vjerovanje u boga. Ne postoji racionalni argument zbog kojeg bi oni prestali vjerovati. Možda da bi upalio koji iracionalni, ali mi, racionalni ljudi, ne znamo smislit (dobar) iracionalni argument. I zato oni i dalje vjeruju.

42
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
markoBT kaže...

To ti je kao vjerovanje u boga. Ne postoji racionalni argument zbog kojeg bi oni prestali vjerovati. Možda da bi upalio koji iracionalni, ali mi, racionalni ljudi, ne znamo smislit (dobar) iracionalni argument. I zato oni i dalje vjeruju.

 Potpuno si omašio ceo fudbal. Tu možeš povući sasvim drugi paralelu, da su oni koji ne vjeruju u Boga bezgranično glupi. Ako vjeruješ, a Boga nema onda nećeš ništa izgubiti, a ga ima, a ne vjeruješ onda si popušio masno. Upravo je rekao i Pascal, da će racionalna osoba vjerovati u Boga jer može nešto malo izgubiti na Zemlji, dok može dobiti beskonačnost u raju i izbjeći vječnost u paklu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.12.2019 1:24 (JozoBozo121).
16 godina
moderator
online
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

Ajde se lijepo ostavite religije i komentiranja drugih sudionika na ovoj temi i, pazi sad - bavite se temom

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarnom n

LED žarulje iz Lidla se čine dobre, uglavnom su sve 2700K i imaju Ra >= 97

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn

hmm da dobre su ali ove gore Osramove su jače i isto ugodne (osjećaj ugode po boji svjetla im je sličan za mene)...

 

ovo za Ra nisam vidio kod Lidlovih...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Američke vlasti neće zabraniti žarulje sa žarn
JozoBozo121 kaže...
markoBT kaže...

To ti je kao vjerovanje u boga. Ne postoji racionalni argument zbog kojeg bi oni prestali vjerovati. Možda da bi upalio koji iracionalni, ali mi, racionalni ljudi, ne znamo smislit (dobar) iracionalni argument. I zato oni i dalje vjeruju.

 Potpuno si omašio ceo fudbal. Tu možeš povući sasvim drugi paralelu, da su oni koji ne vjeruju u Boga bezgranično glupi. Ako vjeruješ, a Boga nema onda nećeš ništa izgubiti, a ga ima, a ne vjeruješ onda si popušio masno. Upravo je rekao i Pascal, da će racionalna osoba vjerovati u Boga jer može nešto malo izgubiti na Zemlji, dok može dobiti beskonačnost u raju i izbjeći vječnost u paklu.

Eto vidiš da sam u pravu. 

 

 

p.s.

 

E da, ako i dalje vjeruješ da nisam u pravu, završit ćeš na mjestu gorem od Pascalovog.

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.12.2019 13:10 (markoBT).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice