BUG ONLINE FORUM - Odlazak informatičara iz Hrvats

poruka: 274
|
čitano: 42.821
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "BUG ONLINE FORUM - Odlazak informatičara iz Hrvats".
14 godina
Re: BUG ONLINE FORUM - Odlazak informatičara iz Hr
Pixel kaže...

Znaci ako imas mjesecno netto 3000 € to je pola place !

Zašto ste se svi uhvatili za tih 3k eura neto?

14 godina
Pixel kaže...
Znaci godisnje 18 000 € placas samo za najam, i to nije puno ?
Pa to je jedan novi dobar auto.

Ti mislis da ja nemam racunicu i da mi nije isplativo?

Kako moj kum kaze - bolje da ti 1000 necega od place ostane vani nego 1000 necega od place u hrvatskoj. Razlika je golema!

Freak Show Inc.
13 godina

Fridaj :) cestitke na odlasku, samo hrabro i sve najbollje u novom okruzenju:)

Odlucil sam se ubacit cisto jer primjecujem stalno jednu pojavu ajmo to tak nazvati :)

Moja placa, ja zaradjujem,tolko eurica od moje place, pa opet placa mi je...itd itd i stalno u krug.

Poanta ovog je, a odnosi se na ekipu koja ima djecu jel :) :

Kaj vase zene nemaju namjeru raditi ako se odselite?

Npr. ukazala mi se opaka prilika, na zalost, projekt je propao pa s time i ponuda, al meni (da, dobro vidite JA) se nudila placa u rangu 3000-3500 eura + 13ta placa + bonusi + 3 god placen housing u visini 1700 eura i ni u JEDNOM trenu nisam pomislil da cu samo JA zaradjivati za kruh i morat placat sve troskove. Kad je to bilo u igri DRUGO pitanje je bilo, zeno kaj bus i gdi bus ti radila. Ispotavilo se da zena vani lakse dobije posao nego ja :D. Btw, rijec je bila o Nizozemskoj,Amsterdam konkretno i radim u Oil&Gas struci tak da nije IT :)

Dakle, ako netko ima 3500 eura negdje na zapadu, pa vjerujem da je i zena sposobna namaknut barem 2000 ako ne i vise pa onda nije 3500 i da s tim moras pokrit apsolutno sve troskove.

Onda, kaj vam je ideja otici van i zene budu vam kucanice?
Vidim, Bastardo je napisal da njima nije nuzno da zena radi, to je ok da me se nebi krivo shvatilo jel.

Meni je moja rekla da me utopi u zlicici vode ako i pomislim da bu kao kucanica (ambiciozna neka zena, kaj ces :D )

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina

Prije mjesec dana sam zamalo završio u Dublinu (bolja polovica u doslovno zadnji tren stavila veto sve dok ne završi školovanje).

U to vrijeme sam imao jedva preko 2 godine iskustva i meni su nudili 3k netto (50k brutto). Da sam kojim slučajem samo oženjen, to bi išlo odmah preko 3.4k netto mjesečno.

Ja sam poprilično uvjeren da Petko dere i preko 4k, a nimalo me ne bi začudilo da je i na 4.5k.

65k brutto + 3 x 150 € dječji doplatak + ženina porezna olakšica i zamalo ispadne da kad plati kuću ostane mu 3k, a ne prije. Ostatak života, osim čistog luksuza (tipa izlasci) su na razini Hrvatske, pa računaj koliko ili ne ti se isplati otići u Dublin.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
smajlee kaže...
...

Radit će i moja ali malo kasnije. Malecka nam je tek prošla dvije godine a i malo dok se aklimatiziramo i dok draga malo zajaši engleski bolje. Sa svim dopustima (trudnički+porodiljni) bila je već i previše kod kuće. Nije to baš tako jednostavno...

Bukva kaže...

Prije mjesec dana sam zamalo završio u Dublinu (bolja polovica u doslovno zadnji tren stavila veto sve dok ne završi školovanje).

U to vrijeme sam imao jedva preko 2 godine iskustva i meni su nudili 3k netto (50k brutto). Da sam kojim slučajem samo oženjen, to bi išlo odmah preko 3.4k netto mjesečno.

Ja sam poprilično uvjeren da Petko dere i preko 4k, a nimalo me ne bi začudilo da je i na 4.5k.

65k brutto + 3 x 150 € dječji doplatak + ženina porezna olakšica i zamalo ispadne da kad plati kuću ostane mu 3k, a ne prije. Ostatak života, osim čistog luksuza (tipa izlasci) su na razini Hrvatske, pa računaj koliko ili ne ti se isplati otići u Dublin.

A gle, ne bih bio tu da nemam računicu, ne?

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan

Još jedna pozitivna stvar s odlascima je ta što onima koji ostaju se diže cijena :)

Npr. lokalni vlasnik prodavaonica s namirnicama od kad znam izrabljuje ljude, al baš ono teški slučaj mobinga, al ljudi rade, tko te pita. I sad on prvi puta diže plaće veće od minimalca. Dosad je uvijek lako otpušta i nalazio nove patnike, sad se valjda to malo usporilo.

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2016 20:32 (hrvooje).

3 0 hvala 0
11 godina

Upravo tako. Ja se nadam da je završilo vrijeme, za nas kojo ostajemo, gdje je najeftinija ponuda bila najbolja. Puno puta je računica upravo suprotna.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina

Napisao sam ja da je kratkoročno ovo dobro. Ali dugoročno nije da ga jebeš...

Freak Show Inc.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina

.. da problem će biti kad to dođe do cca 4mil (slobodnih radnih mjesta..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
ihush kaže...

.. da problem će biti kad to dođe do cca 4mil (slobodnih radnih mjesta..).

Opa, kratak post i na granici trolanja... Neki novi vjetrovi pušu?

Freak Show Inc.
13 godina

ne nego ne vrijedi (pišat protiv..) a broj riječi koje nitko ne razumije je tad sporedan  

+ i jugo, zatoplilo..

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2016 22:05 (ihush).
9 godina
neaktivan
Mckilem kaže...

Ipak nisam mogel ostati po strani po pitanju ove teme. 

2013. godine bila je informacija da se godišnje upiše 4000 ekonomista. Nadalje, upisuje se gomila raznih smjerova na filozofskom fakultetu (socilogija, profesori povijesti i slični smjerovi...), politologiji, gomile učiteljica i odgajateljica u predškolskom odgoju te na drugim fakultetima za koje je jasno da nemaju nikakvu perspektivu. No mislim da nije ispravno reći da ovih smjerova ne treba - treba ih, ali ne u tolikim brojevima. Tako da ovdje glavnu grešku rade studenti, a ne fakulteti koji određuju kvote. Jer ako sve statistike (burza rada kao zorno mjerilo) kažu da je neko zanimanje suficitarno, a ti ga i dalje odlučiš upisati, onda je problem u tebi a ne kvotama. To me podsjeća na anegdotu "Doktore, boli me glava jer se udaram u zid, što da radim? Prestanite se udarati, odgovori doktor". Druga je stvar što mnogi studenti nemaju izbora jer su srednjoškolske ocjene im užas, predznanje nikakvo, interes za učenje nikakav (i ja sam bil takav, da se razumijemo, mene je zanimala samo informatika) i sretni su da upišu bilo što, što znači da je problem u korijenu, a ne na vrhu stabla. Jer oni već s 15 godina nemaju interes za ništa, osim za fejs i alkohol. Kak to riješiti - nemam pojma, ali vjerojatno sve počinje već od dana kad dođeš na svijet i da je bitno da te roditelji kvalitetno usmjeravaju i već tijekom osnovne škole usmjeravaju obrazovanju, a ne da ti s 12 godina stave 5 banki u ruku i ne čude se kad te pijanog frendovi ostave doma pred vratima...

Sve ovo naravno mora podržati i kvalitetan obrazovni sustav od početka, no to je već nekej sasvim drugo, da nejdem u širinu...

Kaj se tiče Švicarske, provozal sam se uzduž i poprijeko kroz nju ovo ljeto. Ne znam baš kojeg smisla imaju ikakve usporedbe, jer Švicarska je drugi planet ne samo za Hrvatsku nego za kojih 180+ zemalja svijeta. Ona se oduvijek (s pravom) uzimala kao neki ideal, ali oni su kojih 200 godina ispred nas i mi moramo ići laganim koracima, a ne iz druge ubaciti u šestu brzinu, ubrzati sa 30 na 230 i očekivati da će stvari ići glatko bez da smo provjerili dal svi spojevi štimaju. Odnosno da jednostavno prekopiramo sve njihove modele i očekujemo da budu kod nas funkcionirali.

Sjećam se da smo ja i draga prije Luzerna (nakon što se prođe Gotthard prijevoj) stali pored neke crkvice i sjeli na klupicu da pojedemo sendviče.  Došao je čovjek i usisavao je pločice ispred crkvice. Nama je bilo neugodno namrviti kod te klupice...

Isto tak je netko gore spomenul da je njegova kvalitetnija generacija 80-e iz Osijeka otišla van. Od svega mislim da je to najgora stvar koja sam se može dogoditi i koja se već događa. Jer stvarno ih sve više ide van - ne samo visoko obrazovanih, već i čitave obitelji, posebno onaj slavonski koji zbilja nemaju nikakvu perspektivu. Ovaj moj sjeverni dio (međimurje-zagorje) malo je drugačiji - gomila dečki moje generacije rade u Njemačkoj, ali obitelji su im doma, jer Njemačka je blizu i oni relativno često dolaze doma. Praktički im dođe na isto - opet si čitav dan na poslu (jer svakodnevno putovanje na posel uzima užas puno vremena), ali imaju daleko veće novce koje šalju doma.

Ukratko - teško je biti pametan 

A zasto ekonomski fakultet prima 4000 studenata? U cijem je interesu imati za 5-6 godina 4000 ekonomista u drzavi gdje se uvijek racuna s negativnim brojevima? Zasto se uopce siluju fakulteti? Djeca iz obrtnickih skola nakon trogodisnjeg obrazovanja znaju kvalitetno otici po pivo i burek majstorima a ovi iz cetverogodisnjih tehnickih skola znaju naostriti svrdlo od busilice i zamjeniti neonsku cijev. Ovi sto zavrse gimnaziju neznaju ni to ... Zasto se ne uvede IT tehnicar, mrezni tehnicar, programer, dizajner, web programer? Na zalost stancamo srednjoskolce koji pojma nemaju a stancamo i visokoobrazovane studente dok nema nicega sto bi popunilo ogromnu prazninu izmedju ta 2 profila. Opet se hvatam za Svicarsku jer sam taj model osobno dozivio ... ovdje djeca u srednjoj skoli redovno imaju praksu ali u tom omjeru da je vise prakse nego skole i tako sve intenzivnije do 4 skolske godine kada je teoretski dio skolovanja nekih 10-15%. Ta djeca,osobe,nazovi ih kako zelis RADE i za to primaju placu. Bile to medicinske sestre, web programeri, mrezni tehnicari ... svi rade i dobijaju nekih 30% normalne place koju ima baustelac. Nakon zavrsene 4 godine velika vecina njih ostaje raditi kao full time zaposlenik u firmama gdje su odradjivali praksu jer znaju tim, posao, klijente, proces itd ... super poslodavcu jer je dobio uhodanu osobu a super i praktikantu jer konacno dobija full placu i ima zaposlenje. Za sta je sposoban mali Ante iz Spicis bukovice nakon zavrsenog skolovanja za automehanicara kada je 3 godine isao po pivo, kranjsku i prao felge na autima? Tko ce njega primiti? Cijeli sustav je promasen kompletno. E da, apropo Svice ... baceni opusak (ako te netko primjeti) je 100 franaka pa ti bacaj pljuge na zemlju. Ovdje za sve udare po dzepu i to je tako. Naucis se redu ili se vratis odakle si dosao. Uredjena zemlja i uredjeni zakoni. Ali i ta svica je mukom dosla do ovoga gdje se trenutno nalazi. Da ne ulazim u detalje samo cu reci da ta moderna i napredna drzava zenski glac pri glasanju prihvaca tek od 1971 pa si ti misli ... 

Pixel kaže...

Evo, čitam ovu temu, razmišljao sam i sam o odlasku van, ali što više čitam vidim da mi je to sve manje privlačno.

S obzirom da imam djecu, već radi njih mi se ne odlazi jer je to stres za njih.

Drugo, ovdje imam neki standard,  primanja nadprosječna za IT sektor, nisu baš kako ova vani, ali nisu niti daleko.

Ne znam, jednostavno mi se ne sviđa ideja živjeti u malom stanu, bez auta i imati plaću od par tisuća eura od koje mi nešto malo ostane na kraju mjeseca.

Da bi imao vani standard  koji imam ovdje sa sadašnjom plaćom, valjda bi mi trebalo dobrano preko 5 k E netto.

I  kod nas IT stručnjaci mogu dobro živjeti. Vjerujem da bi sa svojim CV-om mogo vani raditi bilo gdje, ali nije sve u lovi, previše toga što me veseli (a nema direktne veze sa primanjima) moralo bi biti žrtvovano.

A ako bi ikad i otišao to ne bi bilo radi love nego radi klime koja vlada ovdje, puno puta mi je već muka od politike i gluposti kojih se ovdje naslušam.

Zivim u stanu od 120 kvadrata i vozim VW polo 2010g a supruga vozi obiteljski auto VW sharan 2015g koji je zamjenio VW passata kojeg smo kupili novog 2008g i prodali ga jer nam je postao skucen. Ne mazem pastetu na kruh i ne stedim za kucu u zavicaju. Zivim i uzivam. Odem s djecom u McD. Odemo na kupoanje na bazene, odemo na ljetovanje. Nitko nije lose obucen i nitko nije gladan. Stan je ugodan i topal, namjesten onako kako smo si mi zamislili. U smislu komocije i zivotnog standarda u nicemu nisam zakinut. Na poslu se uglavnom hranim negdje vani i jos uvijek uspijem financijski pomoci roditeljima. Naravno, to ne dodje preko noci i svaki je pocetak tezak, ali rad vani nije nesto besciljno i ako odlucis ZIVJETI vani - onda i zivis.

fredii kaže...
Friday kaže...

Stres ih tek ceka...

BTW - zasto mislis da bi zivio u stancicu? Odakle ta uvrijezena misao da gastarbajteri vani rade dan-noc i zive u kartonskim kutijama?

Jer imaš slučajeve gastarbajtera koji doslovce tako žive, ali o takvim gastabajterima bi se dalo diskutirati.

Naravno i to zavrsi tako da se vrate u neku selendru s mercedesom kojeg nitko ne zna popraviti i onda stoji parkiran pred neozbukanom trokatnicom od koje je zavresno jedino prizemlje. Rekoh razlika je ZIVJETI vani ili RADITI vani. Friday je poput mene otisao ZIVJETI van Hr.

Pixel kaže...
Friday kaže...
Pixel kaže...

S obzirom da imam djecu, već radi njih mi se ne odlazi jer je to stres za njih.

Stres ih tek ceka...

BTW - zasto mislis da bi zivio u stancicu? Odakle ta uvrijezena misao da gastarbajteri vani rade dan-noc i zive u kartonskim kutijama?

Pa većinom se spominju manji stanovi i dosta velike cijene za njih, na to odlazi dosta love.

Dobro, koliko bi me vani koštala kuća sa barem 120 m2 ( to je malo više od pola od ovog što sad imam, ali ne treba mi više) ?

Koliko bi me izašao jedan auto barem više srednje klase (trenutno su dva auta u obitelji) ?

Koliko bi me vani samo to koštalo, da ne nabrajam ostale stvari.

Izracunaj koliko bi te kostala takva kuca u Hr i jedan auto srednje klase i onda to odbij od prosjecne hr place s tim da radno mjesto u hr nije u kamenu uklesano jer se firme zatvaraju preko noci ... 

Pixel kaže...

Smjestaj vani je skup. Poprilicno skup. Ovdje je neko nepisano pravilo da gledas da ti je stan negdje oko trecine tvoje place. Uglavnom 18000€ je razumna svota za stanovanje ako ti je godisnja placa preko 56k€. Dok Friday placa 1500€ kucu ja placam 1750€ stan od 120m2 u manjem mjestu.

Pixel kaže...
Zasto svi misle da je jedini trosak auta kupovina auta!
A sto je s osiguranjem, tehnickim, porezom , pogotovo ako je neki luksuzniji auto.

Porez i zdravsteno su uz stanarinu najveci izdatci. Ali kao sto kazem ... izdatci su proporcionalni primanjima. Ne mozes se uhvatiti samo primanja od 60-ak k€ godisnje niti se mozes uhvatiti kuce koja kosta 1500€ mjesecno. Napravis si racunicu i vidis jel ti to pase ili ne ... 

hrvooje kaže...

Ne znam zašto svi misle kad stručni kadar ide van da će se kod kuće moći ugasiti svijetlo. Eno puno groblje nezamjenjivih. Nitko više neće moći naučiti .Net. 

Nekada su naši išli u Libiju, Siriju, Irak, Arabiju. Rumunje sam gledao kako pješke uz prugu prije 15 g. idu preko zelene granice u EU itd. Trendovi se mijenjaju, tko kaže da za 10 g.  Irci neće ići ovamo. 

@pixel

A što ako ima netto 6k mjesečno? 

Ima baba na placu 20 kila jabuka za prodati. I sve do jedne su jabuke. Neke su udarene, neke su pusljive a neke su kao sa slike iz prospekta od plodina. E sad ... prvo odu ove kataloske a babi ostane to sto ostane. To sto je babi ostalo nije ni za naribati u kolac, ali je svejedno klasificirano kao jabuka - isto kao i ona sto se uspjela prodati. Isto i sa ljudima ... 

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2016 22:37 (Bastardo).
13 godina

.. ovo memorirati kao 'Bastardov poučak o ribanim jabukama (i Babi)'.

- razlika/razlog nerazumijevanja, nekad su naši (gastarbajteri) išli van na bauštelu, slabije (plaćene) poslove, na crno itd. i sad to mjerilo prenose u ovu usporedbu s ITjcem koji ode ne prisiljen.. postoji razlika, početna-odskočna točka. 1.500€ vs 5.000€ .. i bezbroj sivih nijansi između.

8 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
ihush kaže...

.. ovo memorirati kao 'Bastardov poučak o ribanim jabukama (i Babi)'.

- razlika/razlog nerazumijevanja, nekad su naši (gastarbajteri) išli van na bauštelu, slabije (plaćene) poslove, na crno itd. i sad to mjerilo prenose u ovu usporedbu s ITjcem koji ode ne prisiljen.. postoji razlika, početna-odskočna točka. 1.500€ vs 5.000€ .. i bezbroj sivih nijansi između.

Malo tko ode iz dosade ... vecina nas je prisiljena na ovaj ili onaj nacin ... 

btw svidja mi se ovo s Bastardovim pouckom :)

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
14 godina
neaktivan

Uopće se ne bih složio s tim što želiš reći da sve najbolje ide van, a sve najlošije ostaje. Uostalom nekog mladog, inteligentnog, ambicioznog čovjeka koji će se lakše zaposliti, jer je netko otišao vanka ne bih usporedio s trulom jabukom nego s ne brušenim dijamantom. Možda nikad ne bi imao priliku naučiti vještine da nije oslobođeno mjesto za njega. I kažem, tko zna kakvi će biti trendovi za 5 g. Dovoljno je da dođe jedan veći ulagač i pokupi tih stotinu programera godišnje. 

Anegdote, basne i ostale priče su upravo to, samo priče. Ne možeš to predstaviti kao argument ili činjenicu. I otkrit ću ti jednu tajnu. Jabuke savršenog izgleda su špricane. Bolje kupovati one falične. Isječeš truli dio, a i ono što ostane je zdravo. Dugoročno puno bolje, nego jesti špricane.

Gastarbajter Gastarbajter

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2016 0:19 (hrvooje).

4 0 hvala 0
9 godina
neaktivan

Ma samo kratko: Bravo Friday!!!! Moj Slavonac napravio si pravu stvar.

Ja sam s 15 otisao u DE zbog rata. Vratio se 2010 u HR s firmom. I odlucio nakon 4 godine provedene U HR

opet ici dalje. Samo da znate kako sam se zelio vratiti u domovinu. Ali ako si navikao na drugaciji sistem gdje te postuju i cijene

zbog napravljenog posla, postuju te u drzavnim ustanovama (ili se barem prave ljubazni) kao stranca a u rodnoj grudi te pokusava svako nag... kako hoce. Onda te prodje volja.

Mozete vi ostati tu gdje jeste ako imate dobar posao i dobru placu pa zivite jos kod staraca itd. Kako god vec vi navikli.

Mi sto znamo jeste : kukati, sr..., pametovati drugima, ukrasti,korumpirati itd.

Meni je nakon 4 godine toga bilo dosta. Imao sam jako dobru placu i zivio u ZG u centru grada. Da se razumijemo nisam lose zivio.

Jedino u cemu smo mi dobri je ovo boldano. A vi pjevajte borbene ali vam nista od toga ne pomaze.

Jedna moja rodica je medicinska sestra. Muz joj doktor specijalista. Obadvoje rade. Kuca u VK, kuca na Makarskoj rivijeri.

Obadvoje sad uce njemacki ne zbog novaca vec zbog buducnosti svoje djece jer je ne vide.

Najstariji sin za godinu i pol treba izabrati sto dalje, Gimnazija ili srednja skola?

Ali se boje da ce u HR nauciti samo ovo gore boldano i ne vide buducnost. A tek za ove mladje.

Zbog toga zele otici van da im djeca imaju bolju buducnost.

I ne nisam se vratio u DE vec otisao u Singapur. Nemam zajebancije s nikakvim uhljebima niti me pokusava ko je.... niti me itko pita da li mu mogu zaposliti strinu ili tetka itd.

Radis svoj posao i boli te k.... a zivis zivot kako ti zelis. Kad se pozelim malo HR skoknem na 2-3 tjedna dolje kao sada za Bozic.

Ovdje imam placen stan s rezijama, placa mi je 4 puta veca nego u HR, imam dvaput godisnje sloobodan let za doma, 30 dana godisnjeg odmora.

Dobijam udio u dionicama firme kao bonus itd itd. Tu cu biti godinu-dvije pa onda dalje za Hong Kong, Novi Zeland ili Vijetnam mozda.

Za par godina se planiram vratiti u DE i docekati mirovinu. Onda cu doci dolje zivjeti s 2-3k eura mirovine u dzepu.

A znate koju skolu sam zavrsio?  Niti srednju do kraja

Toliko o postivanju za posao koji napravis. Sad nek mi netko kaze da je to u HR moguce.

Ali za sve ovo sto mi napravimo treba imati muda i nije to za mamine sinove

克罗地亚电源
Moj PC  
13 0 hvala 0
13 godina

Nesto malo drugacije - za sve one koji razmisljaju o odlasku, ali (potajno?) misle da nisu sposobni ili (jos) nemaju dovoljno iskustva - evo vrlo interesantnog pitanja i jos boljih (IMO) odgovora.

Ne bih preporucio niti jedan odgovor, mislim da je najbolje procitati ih sve i donijeti svoj zakljucak.

I samo hrabro - vi to (zaista) mozete.

1 0 hvala 0
13 godina
Friday kaže...
Pixel kaže...

Ti mislis da ja nemam racunicu i da mi nije isplativo?

Kako moj kum kaze - bolje da ti 1000 necega od place ostane vani nego 1000 necega od place u hrvatskoj. Razlika je golema!

Ne govorim o tebi. Ti najbolje znas je li ti isplativo. Da ti nije isplativo sigurno ne bi to radio.

Hocu reci da za neki bolji standard i vani moras imati vecu placu.

Drugo je sto je vecina ljudi naucila prezivljavati i cim si mogu priustiti osnovne stvari to je odmah super.

Meni je trenutno dobro tu gdje jesam i  smoje strane odlazak van nema smisla iako bi vise zaradivao.

Ili da to drugacije kazem, dovoljno luksuzno zivim i ovdje tako da mi sav taj stres oko preseljenja i odlazak iz rodnog kraja ne treba.

Neke stvari se ne mogu kupiti novcem.

Zapravo ti kum i nije u pravu, sve treba opet staviti u kontekst i troskove zivljenja vani u tu.

Al ida je vani generalno bolji standard to stoji.

13 godina
Bastardo kaže...

Zivim u stanu od 120 kvadrata i vozim VW polo 2010g a supruga vozi obiteljski auto VW sharan 2015g koji je zamjenio VW passata kojeg smo kupili novog 2008g i prodali ga jer nam je postao skucen. Ne mazem pastetu na kruh i ne stedim za kucu u zavicaju. Zivim i uzivam. Odem s djecom u McD. Odemo na kupoanje na bazene, odemo na ljetovanje. Nitko nije lose obucen i nitko nije gladan. Stan je ugodan i topal, namjesten onako kako smo si mi zamislili. U smislu komocije i zivotnog standarda u nicemu nisam zakinut. Na poslu se uglavnom hranim negdje vani i jos uvijek uspijem financijski pomoci roditeljima. Naravno, to ne dodje preko noci i svaki je pocetak tezak, ali rad vani nije nesto besciljno i ako odlucis ZIVJETI vani - onda i zivis.

Ima baba na placu 20 kila jabuka za prodati. I sve do jedne su jabuke. Neke su udarene, neke su pusljive a neke su kao sa slike iz prospekta od plodina. E sad ... prvo odu ove kataloske a babi ostane to sto ostane. To sto je babi ostalo nije ni za naribati u kolac, ali je svejedno klasificirano kao jabuka - isto kao i ona sto se uspjela prodati. Isto i sa ljudima ... 

Glupo mi je sad nabrajati što imam i što vozim jer mi to onda izgleda kao preseravanje i tko ima većeg, ali s mog stanovišta imaš duplo manje kvadrata za zivot (pretpostavljam da stan rentaš, znaci nije tvoj ), ja imam svoju nekretninu, zapravo vise njih, priskrbljeno svojim napornim radom u hr, auto daleko bolji - limuzina visoke klase ,  zena ima novi auto srednje klase, da ne spominjem  plovilo i sl stvari.

Znaci to sve priskrbljeno radom u IT-u u Hrvatskoj, samostalnim projektima i sl. I ja idem svake godine na more po 2 tjedna i to uvijek u skupe apartmane.

Znači s mog stanovišta tvoja pozicija mi nije privlačna (ne znam jesi li u IT-u)

I samo radi napomene, nisam nikakav sef niti manager, samo stariji developer :)

Gle, ne tvrdim da vani ne bi mogao zaraditi i vise, ali za sad mi to ne treba.

Hocu reci ako si sposoban i snalazljiv, moze se i kod nas, teze, ali se moze.

I ovo s jabukama ti je stvarno jadno. Ne zele svi otici van, nije svima prioritet vise zaraditi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2016 8:59 (Pixel).
7 godina

Ljudovi smo, nemamo svi iste želje, potrebe, prioritete i to je to. Ne pate svi od vlastite kuce, i ok. Jel moraju?

Svatko ko misli da bi trebao otic i probat neka ide i sretno mu bilo :D

0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
Quantum kaže...

Nesto malo drugacije - za sve one koji razmisljaju o odlasku, ali (potajno?) misle da nisu sposobni ili (jos) nemaju dovoljno iskustva - evo vrlo interesantnog pitanja i jos boljih (IMO) odgovora.

Ne bih preporucio niti jedan odgovor, mislim da je najbolje procitati ih sve i donijeti svoj zakljucak.

I samo hrabro - vi to (zaista) mozete.

Netko s IQ-om 95 ne može postati dobar programer u top kompaniji, ne može postat solidan programer u solidnoj kompaniji...jedini odgovor koji ti treba, ovo dalje nema potrebe čitati.

14 godina
Pixel kaže...

Zapravo ti kum i nije u pravu, sve treba opet staviti u kontekst i troskove zivljenja vani u tu.

Al ida je vani generalno bolji standard to stoji.

Ali ako ti nakon svih troskova ostane vani 1000 eura to je ocito puno bolje nego da ti u HR ostane 1000 kn, ne? O tome se radi...

Freak Show Inc.
11 godina
CroPower76 kaže...

I ne nisam se vratio u DE vec otisao u Singapur. Nemam zajebancije s nikakvim uhljebima niti me pokusava ko je.... niti me itko pita da li mu mogu zaposliti strinu ili tetka itd.

Radis svoj posao i boli te k.... a zivis zivot kako ti zelis. Kad se pozelim malo HR skoknem na 2-3 tjedna dolje kao sada za Bozic.

Ovdje imam placen stan s rezijama, placa mi je 4 puta veca nego u HR, imam dvaput godisnje sloobodan let za doma, 30 dana godisnjeg odmora.

Dobijam udio u dionicama firme kao bonus itd itd. Tu cu biti godinu-dvije pa onda dalje za Hong Kong, Novi Zeland ili Vijetnam mozda.

Za par godina se planiram vratiti u DE i docekati mirovinu. Onda cu doci dolje zivjeti s 2-3k eura mirovine u dzepu.

A znate koju skolu sam zavrsio?  Niti srednju do kraja

Toliko o postivanju za posao koji napravis. Sad nek mi netko kaze da je to u HR moguce.

Ali za sve ovo sto mi napravimo treba imati muda i nije to za mamine sinove

Uf singapur je skup po svemu.

Koliko placas stan i kolika ti je trenutna brutto+netto placa? Daj konkretnije brojke da se ima za usporediti.

U kojoj si bransi? Pretpostavljam da si programer.

13 godina

Meni jedino matematika da se plaća stan/kuća na duži rok ne štima( pogotovo ako se više godina misli zadržavat na istom mjestu ) , a imam jedan primjer( više njih zapravo )  od svojih izvana gdje su plaćali najam 1000€ za trosobni stan, nakon nekog vremena došlo im je iz ''dupeta u glavu'' da uzmu kredu i kupe taj stan i na kraju im rata bila gotovo identična visina najma, i eto stan je u ovom trenutku njihov, kreda otplaćena ,  a da nisu godinama ''bacali'' lovu u bunar.

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2016 10:47 (kostolomac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
kostolomac kaže...

Meni jedino matematika da se plaća stan/kuća na duži rok ne štima( pogotovo ako se više godina misli zadržavat na istom mjestu ) , a imam jedan primjer( više njih zapravo )  od svojih izvana gdje su plaćali najam 1000€ za trosobni stan, nakon nekog vremena došlo im je iz ''dupeta u glavu'' da uzmu kredu i kupe taj stan i na kraju im rata bila gotovo identična visina najma, i eto stan je u ovom trenutku njihov, kreda otplaćena ,  a da nisu godinama ''bacali'' lovu u bunar.

U nekim državama je strancima jako teško kupiti nekretninu bez obzira na kreditnu sposobnost, dozvole za rad, vize itd. Vjerojatno si tu mislio na Njemacku ili Austriju? Moja rodbina u Beču kupila pravo stanovanja na 30 godina. Upucali su preko 20k eura u obnovu stana a na pravo stanovanja potrošili oko 140k eura. Znači "kupili su stan" na 30 godina. Njihovi roditelji žive u Hrvatskoj a u Njemačkoj posjeduju neki stančić koji stoji prazan.

Negdje su zakoni puno stroži. Evo primjerice Singapur od postera iznad:

"To buy a flat directly from HDB, you must be a Singapore citizen, must include another Singapore citizen or Singapore permanent resident to form a family nucleus. To buy a flat from the resale market, you must be a Singapore citizen or Singapore permanent resident. Include at least one listed occupier who is a Singapore permanent resident or Singapore citizen. "

14 godina
neaktivan
kostolomac kaže...

Pa matematika je vrlo egzaktna znanost i nije teško u svakom trenutku izračunati da li se isplati ili ne isplati kupit ili iznajmiti stan/kuću zavisno o cijeni kredita i stanju na tržištu nekretnina. S tim da opet kad i izračunaš i matematika pokaže jedno nekim ljudima se to jednostavno kosi s dogmama i vrijednosnim načelima kojima su ih drilali cijeli život. 

14 godina

Bravo, sretno vam bilo :) Nego, ja sam radi djece odustao, ali gledam sad kad su narasli da se možda ipak zaletim. Vidim da si napisao da ti mala ima oko dvije godine, koliko ti ima drugi/a? Ja bih kratkoročno otišao na tipa 5-10 godina, a tvoj post mi je zagolicao ideju da se pokrenem u tom smjeru.

ps. što se tiče najma/kupovine, frendica je u Kanadi rekla da je greška uzeti najam, jednostavno je rekla da nam je barem netko rekao istog trena bismo kupili kuću i otplaćivali kredit jer su 10 godina bezveze plaćali najam koji je mogao ići za kupnju kuće tj. kredit. ne znam kako je u Irskoj, ali ako planiraš ostati razmisli.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2016 11:44 (zbuzanic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
zbuzanic kaže...

.. a tvoj post mi je zagolicao ideju da se pokrenem u tom smjeru.

ps. što se tiče najma/kupovine, frendica je u Kanadi rekla da je greška uzeti najam... ne znam kako je u Irskoj, ali ako planiraš ostati razmisli.

- kao razlog, to je pogrešno. Kao ohrabrenje.. upitno. Ideš ili ne ideš zbog sebe (i svojih razloga, obiteli etc.) pa i na Mars..

-Can, Ire, Sing, Dojć.. uz migracije/mentalitet i zakone nije isti odgovor, npr bauštelci (prije 50g) se lupaju u glavu zašto nisu kupili stan, ali polovica nije ni mogla zbog papira ili mjesta jer se bauštela seli svakih par mjeseci.. Sad smo EU, pa opet nismo baš.. i današnji odgovori su drugačiji od onih prije 5-50 god. + sve ostalo vezano uz državu ili konkretan job.

svatko za sebe, svoje razloge, uvijete, kriterije pa i najam-kupnja. Nema unificiranog odgovora. (ako ga netko naivno traži u ovim textovima).

9 godina
neaktivan
nikbkk kaže...
CroPower76 kaže...
 .

Uf singapur je skup po svemu.

Koliko placas stan i kolika ti je trenutna brutto+netto placa?Nisi procitao skroz moj post. Daj konkretnije brojke da se ima za usporediti.

U kojoj si bransi? Pretpostavljam da si programer. Nisam programer vec menadzer logistike.

Bez putnih troskova imam oko 6 k eura. Zasto toliko? Nakon 20 godina u ovoj firmi imam toliko znanja i rutine da ce u godini dana ustedjeti oko 1.3 mil. eura.
A toga oni ovdje nemaju Firma mi je globalno rasirena pa ce takve kao mene uvijek trebati.

克罗地亚电源
14 godina
Friday kaže...
smajlee kaže...
...

Radit će i moja ali malo kasnije. Malecka nam je tek prošla dvije godine a i malo dok se aklimatiziramo i dok draga malo zajaši engleski bolje. Sa svim dopustima (trudnički+porodiljni) bila je već i previše kod kuće. Nije to baš tako jednostavno...

Prijavite malu u skolu cim prije, liste cekanja su duge, a pogotovo ako ne zelite kojim slucajem da idu u katolicku skolu. Sretno!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice