IPhone 13 - rasprava izdvojena tema

poruka: 373
|
čitano: 183.692
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
IPhone 13 - rasprava

Garancija je 24 mjeseca. Potvrdili su mi nedavno u iStyleu. Kupio sam AirPods Pro u Protisu i nakon godinu i nešto su počele proizvoditi čudne zvukove. Otišao sam u iStyle jer su oni ovlašteni prodavatelj i servis za Apple.

Uglavnom preuzeli su ih i za par dana sam dobio nove slušalice. Garancija od godinu dana je od Applea, a dodatnih godinu dana imamo pravo po EU zakonima. Bitno je jedino da imaš račun kojim dokazuješ datum kupnje.

 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
velda kaže...

Garancija je 24 mjeseca. Potvrdili su mi nedavno u iStyleu. Kupio sam AirPods Pro u Protisu i nakon godinu i nešto su počele proizvoditi čudne zvukove. Otišao sam u iStyle jer su oni ovlašteni prodavatelj i servis za Apple.

Uglavnom preuzeli su ih i za par dana sam dobio nove slušalice. Garancija od godinu dana je od Applea, a dodatnih godinu dana imamo pravo po EU zakonima. Bitno je jedino da imaš račun kojim dokazuješ datum kupnje.

 Zato im i piše pored svakog proizvoda Jamstvo 12 mjeseci.

 

Zamijenili su ti slušalice jer im je to bilo lakše nego se natezati s tobom, ali pitanje bi bilo što da si donio laptop od 20kkn.

Već davnije smo kupovali kod njih i jamstvo je uvijek bilo 12 mjeseci.

 

Nemaš nikakvih godinu dana pravo po EU zakonima, ali imaš nešto što se zove materijalni nedostatak i on pokriva uređaj 24mj. od dana kupovine, ALI nakon isteka 6mj. ukoliko se pozivaš na materijalni nedostatak moraš ga i dokazati ukoliko to trgovac zatraži. Znači moraš dokazati da je taj nedostatak postojao od prvog dana. To što su ti iz istyle izašli u susret je bila čisto njihova dobra volja.

 

Puno puta smo već o ovome diskutirali u raznim temama.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_hr.htm

https://www.ecc-croatia.hr/materijalni-nedostaci-i-garancija

12 godina
offline
IPhone 13 - rasprava

Ovo sta kaze kolega velda je tocno. 
12 mjeseci vrijedi Apple garancija. Dvaput sam koristio za iPhone i dobio novi (refurbished) uredaj. Iducih 12 mjeseci vrijedi garancija od trgovca. Ukupno 24 mjeseca. 
Nema tu nikakve dobre volje trgovca. 

 

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
IPhone 13 - rasprava

To me i buni,jer je kolega intel duo rekao da u ht je 24,12 od applea i 12 od prodavaca...ali u ht to vise negovore..kazu samo 12

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
IPhone 13 - rasprava

Prošli tjedan sam bio u iStyle u ZG gdje je čovjek ispred kupovao nešto za 6+ soma kn, ne znam što jer sam čačkao po Macbooku, i trgovac mu je rekao da ima 24mj garanciju, prvih 12 koja vrijedi u cijelom svijetu i drugih 12 koju oni daju.

 

 

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
FuzzyBrain kaže...

Ovo sta kaze kolega velda je tocno. 
12 mjeseci vrijedi Apple garancija. Dvaput sam koristio za iPhone i dobio novi (refurbished) uredaj. Iducih 12 mjeseci vrijedi garancija od trgovca. Ukupno 24 mjeseca. 
Nema tu nikakve dobre volje trgovca. 

 

 

Hacker002 kaže...

Prošli tjedan sam bio u iStyle u ZG gdje je čovjek ispred kupovao nešto za 6+ soma kn, ne znam što jer sam čačkao po Macbooku, i trgovac mu je rekao da ima 24mj garanciju, prvih 12 koja vrijedi u cijelom svijetu i drugih 12 koju oni daju.

 

 

 

Ok, super, znači da su produžili na 24mj., ne znam zašto to i na web stranici ne promijene jer im tamo stoji 12mj. pored svakog uređaja.

9 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
velda kaže...

Garancija je 24 mjeseca. Potvrdili su mi nedavno u iStyleu. Kupio sam AirPods Pro u Protisu i nakon godinu i nešto su počele proizvoditi čudne zvukove. Otišao sam u iStyle jer su oni ovlašteni prodavatelj i servis za Apple.

Uglavnom preuzeli su ih i za par dana sam dobio nove slušalice. Garancija od godinu dana je od Applea, a dodatnih godinu dana imamo pravo po EU zakonima. Bitno je jedino da imaš račun kojim dokazuješ datum kupnje.

 meni je ovo potvrdio kolega koji radi Samsung za našu regiju, da svi mobiteli u EU moraju imati garanciju 24 mjeseca. Apple ne da više od 12 mjeseci, a u EU mora biti 24 mjeseca, pa da bi se smjelo prodavati u EU, trgovac mora dati dodatnih 12 mjeseci...sad, kako se zakoni znaju eskivirati, svašta je moguće, ali ovo bi trebao biti "bottom line" i vrijediti generalno u EU.

12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Dan1234567890 kaže...
velda kaže...

Garancija je 24 mjeseca. Potvrdili su mi nedavno u iStyleu. Kupio sam AirPods Pro u Protisu i nakon godinu i nešto su počele proizvoditi čudne zvukove. Otišao sam u iStyle jer su oni ovlašteni prodavatelj i servis za Apple.

Uglavnom preuzeli su ih i za par dana sam dobio nove slušalice. Garancija od godinu dana je od Applea, a dodatnih godinu dana imamo pravo po EU zakonima. Bitno je jedino da imaš račun kojim dokazuješ datum kupnje.

 meni je ovo potvrdio kolega koji radi Samsung za našu regiju, da svi mobiteli u EU moraju imati garanciju 24 mjeseca. Apple ne da više od 12 mjeseci, a u EU mora biti 24 mjeseca, pa da bi se smjelo prodavati u EU, trgovac mora dati dodatnih 12 mjeseci...sad, kako se zakoni znaju eskivirati, svašta je moguće, ali ovo bi trebao biti "bottom line" i vrijediti generalno u EU.

Ponekad mi se čini kao da pišem na Kineskom. 

 

Koliko mi je poznato nigdje nije određeno zakonom da isključivo mobiteli prodani unutar EU moraju imati garanciju 24mj., već to vrijedi za široki asortiman proizvoda. Ako imaš link na taj zakon rado bi ga pogledao.

 

Već sam nekoliko puta pisao i spominjao, ali evo još jednom, postoji jamstvo/garancija proizvođača, a postoji materijalni nedostak ili kako se službeno u EU zove zakonsko jamstvo. Prvo daje proizvođač i može biti mjesec dana, a može biti 10 godina. Drugo je propisano na nivou EU i nema veze s proizvođačem i na to trgovac nema utjecaja i mora poštovati. Međutim, materijalni nedostatak nije bezuvjetan i to je jasno definirano. Ukoliko se pozivate na materijalni nedostatak unutar 6mj. od dana kupovine i ustanovi se da je uređaj neispravan (ne vašom greškom) trgovac vam mora zamijeniti ili popraviti uređaj. Ukoliko se pozivate na materijalni nedostatak nakon tih 6mj., a unutar 24mj. od dana kupovine morate dokazati da je uređaj neispravan zbog nečega što je postojalo od samog početka. Pošto to vjerojatno kupac neće biti u stanju sam dokazati morati će angažirati vještaka, a dokazati da je recimo iPhone imao od prvog dana nekakav materijalni nedostatak će biti jako jako teško.

 

Kolege pišu da su im u iStyle rekli da je garancija 24mj. i to je ok, znači da su dobili naputak da ne prave kupcima problem, međutim to kupac nema nigdje na pismeno, na webu je definirano 12mj., ne znam kako je u samoj trgovini. Poanta je da u ovom slučaju ovisiš o dobroj volji trgovca, kako sam i ranije napisao i on ti može reći je ok priznamo jamstvo unutar 24mj., a može reći i sorry jamstvo je 12mj. i to lijepo piše na webu. I što ti onda možeš? Možeš se pozvati na materijalni nedostatak i onda se vraćamo na prethodni paragraf gdje sam objasnio kako to funkcionira. Ovo je pisano pod pretpostavkom da je i dalje službeno 12mj. jamstvo i da nisu produljili na 24mj.

 

Meni osobno je draže kad kupujem nešto skuplje znati da imam toliko i toliko garancije i da se neću morati s nikim natezati i moljakati da mi se prizna ta garancija. Sa Apple, Sony i sličnim uređajim ti se može desiti da ti u trgovini prodavač kaže "ma nema problema priznamo 24mj. jamstvo..." i onda dođeš nakon godinu i po dana, tog trgovca više nema, otišao u Irsku, a novi ti mrtav ladan kaže da on nema pojma o tome i da je jamstvo 12mj. Naravno može biti i obrnuto, ali kupci trebaju znati da postoji i jedna i druga mogućnost. Idealno bi bilo dobiti na pismeno prilikom kupovine da je jamstvo 24mj. onda si miran.

 

Evo i još jedno tumačenje zakona i EU smjernica:

https://klik.hr/novo/zastita-potrosaca-po-zakonu-imate-garanciju-od-2-godine-na-sve-proizvode

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2022 16:00 (mzopg).
9 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
mzopg kaže...
Dan1234567890 kaže...
velda kaže...

Garancija je 24 mjeseca. Potvrdili su mi nedavno u iStyleu. Kupio sam AirPods Pro u Protisu i nakon godinu i nešto su počele proizvoditi čudne zvukove. Otišao sam u iStyle jer su oni ovlašteni prodavatelj i servis za Apple.

Uglavnom preuzeli su ih i za par dana sam dobio nove slušalice. Garancija od godinu dana je od Applea, a dodatnih godinu dana imamo pravo po EU zakonima. Bitno je jedino da imaš račun kojim dokazuješ datum kupnje.

 meni je ovo potvrdio kolega koji radi Samsung za našu regiju, da svi mobiteli u EU moraju imati garanciju 24 mjeseca. Apple ne da više od 12 mjeseci, a u EU mora biti 24 mjeseca, pa da bi se smjelo prodavati u EU, trgovac mora dati dodatnih 12 mjeseci...sad, kako se zakoni znaju eskivirati, svašta je moguće, ali ovo bi trebao biti "bottom line" i vrijediti generalno u EU.

Ponekad mi se čini kao da pišem na Kineskom. 

 

Koliko mi je poznato nigdje nije određeno zakonom da isključivo mobiteli prodani unutar EU moraju imati garanciju 24mj., već to vrijedi za široki asortiman proizvoda. Ako imaš link na taj zakon rado bi ga pogledao.

 

Već sam nekoliko puta pisao i spominjao, ali evo još jednom, postoji jamstvo/garancija proizvođača, a postoji materijalni nedostak ili kako se službeno u EU zove zakonsko jamstvo. Prvo daje proizvođač i može biti mjesec dana, a može biti 10 godina. Drugo je propisano na nivou EU i nema veze s proizvođačem i na to trgovac nema utjecaja i mora poštovati. Međutim, materijalni nedostatak nije bezuvjetan i to je jasno definirano. Ukoliko se pozivate na materijalni nedostatak unutar 6mj. od dana kupovine i ustanovi se da je uređaj neispravan (ne vašom greškom) trgovac vam mora zamijeniti ili popraviti uređaj. Ukoliko se pozivate na materijalni nedostatak nakon tih 6mj., a unutar 24mj. od dana kupovine morate dokazati da je uređaj neispravan zbog nečega što je postojalo od samog početka. Pošto to vjerojatno kupac neće biti u stanju sam dokazati morati će angažirati vještaka, a dokazati da je recimo iPhone imao od prvog dana nekakav materijalni nedostatak će biti jako jako teško.

 

Kolege pišu da su im u iStyle rekli da je garancija 24mj. i to je ok, znači da su dobili naputak da ne prave kupcima problem, međutim to kupac nema nigdje na pismeno, na webu je definirano 12mj., ne znam kako je u samoj trgovini. Poanta je da u ovom slučaju ovisiš o dobroj volji trgovca, kako sam i ranije napisao i on ti može reći je ok priznamo jamstvo unutar 24mj., a može reći i sorry jamstvo je 12mj. i to lijepo piše na webu. I što ti onda možeš? Možeš se pozvati na materijalni nedostatak i onda se vraćamo na prethodni paragraf gdje sam objasnio kako to funkcionira. Ovo je pisano pod pretpostavkom da je i dalje službeno 12mj. jamstvo i da nisu produljili na 24mj.

 

Meni osobno je draže kad kupujem nešto skuplje znati da imam toliko i toliko garancije i da se neću morati s nikim natezati i moljakati da mi se prizna ta garancija. Sa Apple, Sony i sličnim uređajim ti se može desiti da ti u trgovini prodavač kaže "ma nema problema priznamo 24mj. jamstvo..." i onda dođeš nakon godinu i po dana, tog trgovca više nema, otišao u Irsku, a novi ti mrtav ladan kaže da on nema pojma o tome i da je jamstvo 12mj. Naravno može biti i obrnuto, ali kupci trebaju znati da postoji i jedna i druga mogućnost. Idealno bi bilo dobiti na pismeno prilikom kupovine da je jamstvo 24mj. onda si miran.

 

Evo i još jedno tumačenje zakona i EU smjernica:

https://klik.hr/novo/zastita-potrosaca-po-zakonu-imate-garanciju-od-2-godine-na-sve-proizvode

 da li imam garanciju ili jamstvo ili materijalni nedostatak ne znam - vjerovatno si u pravu sa kategorizacijom, nisam u detalje istraživao, no neupitno je da ako ti mob rikne u 24 mjeseca, mozes ici tamo i traziti popravak i valjda te oni upute u tvoje pravo i proceduru, ovisno o kojoj vrsti jamstva se radi. bilo da se radi o Apple ili samsungu ili nekon trecem kupljenom u RH (EU).

da li ce ti uvaziti zahtjev, ovisi od slucaja do slučaja, no generalno bi ti trebali uvažiti, kao što kolege i pisu da su im uvažili zahtjev za popravkom.

 

nigdje nisam napisao da se ovo odnosi samo na mobitele, tako da ne znam što ti briješ da ti saljem link gdje pise da je to za mobitele... , ali mobiteli prodani u EU spadaju pod taj zakon.

6 godina
offline
IPhone 13 - rasprava

mzopg je u pravu.

 

mada sam i ja osobno mislio da nemas problema, da je 2 godine pokriveno bez problema, ali nije

 

za proizvode koji imaju navedeno jamstvo od 12 mjeseci, vrijedi 12 mjeseci jamstvo proizvodaca, i 12 mjeseci komercijalno jamstvo trgovca, za EU clanice

 

nakon isteka 12 mjeseci tvornickog jamstva, imas jos 12 mjeseci ista prava kao i prvu godinu, koja ti trgovac mora pruziti, medutim, trgovac takoder ima pravo da ti odbije jamstvene uvjete ako tvrdi da je uredaj neispravan zato sto si krivo rukovao ili ostetio uredaj, ako se to desi, ti onda imas pravo da dokazes da je uredaj neispravan na osnovu materijalnog nedostatka i ako to uspijes, onda imas sva prava iz jamstva, medutim moras ces prvo pokriti troskove vjestacenja i slicno

 

trgovci u vecini slucajeva mijenjaju/popravljaju uredaje i nakon isteka tvornickog jamstva od 12 mjeseci, ali to ti ovisi i o stanju uredaja i o trgovcu

 

ako ti je mobac ostecen, izgreban nista ih ne sprecava da ti odbiju jamstvene uvjete, pa onda je na tebi da dalje dokazujes

 

isto vrijedi i za uredaje koji imaju vece tvornicko jamstvo od 24 mjeseca, trgovci nisu duzni naznaciti jamstvo duze od 24 mjeseca, nakon isteka 24 mjeseci, svako duze jamstvo ces rjesavati direktno sa proizvodacem, a ne trgovcem

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Dan1234567890 kaže...
da li imam garanciju ili jamstvo ili materijalni nedostatak ne znam - vjerovatno si u pravu sa kategorizacijom, nisam u detalje istraživao, no neupitno je da ako ti mob rikne u 24 mjeseca, mozes ici tamo i traziti popravak i valjda te oni upute u tvoje pravo i proceduru, ovisno o kojoj vrsti jamstva se radi. bilo da se radi o Apple ili samsungu ili nekon trecem kupljenom u RH (EU).

da li ce ti uvaziti zahtjev, ovisi od slucaja do slučaja, no generalno bi ti trebali uvažiti, kao što kolege i pisu da su im uvažili zahtjev za popravkom.

Kako je i kolega 3dfx objasnio nakon isteka 12mj. unutar 24mj. od dana kupovine možeš se pozvati jedino na materijalni nedostatak. Ovo objašnjenje je konkretno vezano uz iPhone ili Apple uređaje. Kada se pozoveš na materijalni nedostatak u tom periodu (nakon isteka 12mj. i unutar 24mj. od dana kupovine) moraš dokazati trgovcu da je nedostatak postojao od prvog dana.

 

E sad, drugo je dobra volja trgovca i nekakva poslovnost gdje on može odmah reći ok prihvaćamo reklamaciju i uvažiti ćemo je bez ikakvih problema, naravno da je to moguće, ali kupci moraju biti svjesni da postoji i opcija u kojoj će trgovac reći da ne prizna kvar i da je on došao uslijed lošeg rukovanja ili nešto slično tome i tada kupac mora dokazati da to nije točno i da je do kvara došlo jer je u samom startu uređaj imao nekakav nedostatak. Mislim da je jasno koliko je to teško dokazati i koja je to procedura.

 

Znači vraćamo se na moju početnu tvrdnju gdje sam rekao da tih 24mj. nije bezuvjetno, kao što je to onih 12mj. standardnog jamstva koje većina trgovaca daje na Apple proizvode.

9 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
mzopg kaže...
Dan1234567890 kaže...
da li imam garanciju ili jamstvo ili materijalni nedostatak ne znam - vjerovatno si u pravu sa kategorizacijom, nisam u detalje istraživao, no neupitno je da ako ti mob rikne u 24 mjeseca, mozes ici tamo i traziti popravak i valjda te oni upute u tvoje pravo i proceduru, ovisno o kojoj vrsti jamstva se radi. bilo da se radi o Apple ili samsungu ili nekon trecem kupljenom u RH (EU).

da li ce ti uvaziti zahtjev, ovisi od slucaja do slučaja, no generalno bi ti trebali uvažiti, kao što kolege i pisu da su im uvažili zahtjev za popravkom.

Kako je i kolega 3dfx objasnio nakon isteka 12mj. unutar 24mj. od dana kupovine možeš se pozvati jedino na materijalni nedostatak. Ovo objašnjenje je konkretno vezano uz iPhone ili Apple uređaje. Kada se pozoveš na materijalni nedostatak u tom periodu (nakon isteka 12mj. i unutar 24mj. od dana kupovine) moraš dokazati trgovcu da je nedostatak postojao od prvog dana.

 

E sad, drugo je dobra volja trgovca i nekakva poslovnost gdje on može odmah reći ok prihvaćamo reklamaciju i uvažiti ćemo je bez ikakvih problema, naravno da je to moguće, ali kupci moraju biti svjesni da postoji i opcija u kojoj će trgovac reći da ne prizna kvar i da je on došao uslijed lošeg rukovanja ili nešto slično tome i tada kupac mora dokazati da to nije točno i da je do kvara došlo jer je u samom startu uređaj imao nekakav nedostatak. Mislim da je jasno koliko je to teško dokazati i koja je to procedura.

 

Znači vraćamo se na moju početnu tvrdnju gdje sam rekao da tih 24mj. nije bezuvjetno, kao što je to onih 12mj. standardnog jamstva koje većina trgovaca daje na Apple proizvode.

Ja govorim da ti u unutar 12 mjeseci mogu odbiti pravo na popravak, ako kazu da je zbog neispravnog rukovanja, isto kao i nakon 12 mjeseci. Nakon 12 mjeseci je tebi teže dokazati da si ti u pravu zbog toga jer teret dokaza leži na tebi, ili apple ima neko jamstvo u prvih 12 mjeseci kojeg ja nisam svjestan i koje je jace od ostalih? Mislim da nije tako, ali ocito se ne izjasnjavam najjasnije, kad moramo ovoliko pisati...ajde bar ti ne moram nigdje pisati da se to odnosi samo na mobitele, i to je vec nešto. :)

 

Kolega mi je došao u samsung servis jer mu telefon nije se htio upaliti i rekli su da je indikator vlage promijenio boju i da mu zato ne radi i da oni nista ne popravljaju. On se kune da nije nigdje pao u vodu (a jos bi i trebao biti vodootporan) i jednostavno su ga otkačili. i sad jel imao 12 mjeseci tvorničko ili dodatnih 12 mjeseci jamstvo od prodavatelja, ne vidim da ima ikakve razlike. Mogu te otkačiti ako hoće, samo u slučaju nakon 12 mjeseci ti imas više posla i glavobolja da bi dokazao neispravnost, za razliku od prvih 12 mjeseci. Ovaj primjer sa samsungom isto može biti i u Appleu.

12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Dan1234567890 kaže...
mzopg kaže...
Dan1234567890 kaže...
da li imam garanciju ili jamstvo ili materijalni nedostatak ne znam - vjerovatno si u pravu sa kategorizacijom, nisam u detalje istraživao, no neupitno je da ako ti mob rikne u 24 mjeseca, mozes ici tamo i traziti popravak i valjda te oni upute u tvoje pravo i proceduru, ovisno o kojoj vrsti jamstva se radi. bilo da se radi o Apple ili samsungu ili nekon trecem kupljenom u RH (EU).

da li ce ti uvaziti zahtjev, ovisi od slucaja do slučaja, no generalno bi ti trebali uvažiti, kao što kolege i pisu da su im uvažili zahtjev za popravkom.

Kako je i kolega 3dfx objasnio nakon isteka 12mj. unutar 24mj. od dana kupovine možeš se pozvati jedino na materijalni nedostatak. Ovo objašnjenje je konkretno vezano uz iPhone ili Apple uređaje. Kada se pozoveš na materijalni nedostatak u tom periodu (nakon isteka 12mj. i unutar 24mj. od dana kupovine) moraš dokazati trgovcu da je nedostatak postojao od prvog dana.

 

E sad, drugo je dobra volja trgovca i nekakva poslovnost gdje on može odmah reći ok prihvaćamo reklamaciju i uvažiti ćemo je bez ikakvih problema, naravno da je to moguće, ali kupci moraju biti svjesni da postoji i opcija u kojoj će trgovac reći da ne prizna kvar i da je on došao uslijed lošeg rukovanja ili nešto slično tome i tada kupac mora dokazati da to nije točno i da je do kvara došlo jer je u samom startu uređaj imao nekakav nedostatak. Mislim da je jasno koliko je to teško dokazati i koja je to procedura.

 

Znači vraćamo se na moju početnu tvrdnju gdje sam rekao da tih 24mj. nije bezuvjetno, kao što je to onih 12mj. standardnog jamstva koje većina trgovaca daje na Apple proizvode.

Ja govorim da ti u unutar 12 mjeseci mogu odbiti pravo na popravak, ako kazu da je zbog neispravnog rukovanja, isto kao i nakon 12 mjeseci. Nakon 12 mjeseci je tebi teže dokazati da si ti u pravu zbog toga jer teret dokaza leži na tebi, ili apple ima neko jamstvo u prvih 12 mjeseci kojeg ja nisam svjestan i koje je jace od ostalih? Mislim da nije tako, ali ocito se ne izjasnjavam najjasnije, kad moramo ovoliko pisati...ajde bar ti ne moram nigdje pisati da se to odnosi samo na mobitele, i to je vec nešto. :)

 

Kolega mi je došao u samsung servis jer mu telefon nije se htio upaliti i rekli su da je indikator vlage promijenio boju i da mu zato ne radi i da oni nista ne popravljaju. On se kune da nije nigdje pao u vodu (a jos bi i trebao biti vodootporan) i jednostavno su ga otkačili. i sad jel imao 12 mjeseci tvorničko ili dodatnih 12 mjeseci jamstvo od prodavatelja, ne vidim da ima ikakve razlike. Mogu te otkačiti ako hoće, samo u slučaju nakon 12 mjeseci ti imas više posla i glavobolja da bi dokazao neispravnost, za razliku od prvih 12 mjeseci. Ovaj primjer sa samsungom isto može biti i u Appleu.

Ne shvaćaš razliku između standardnog jamstva i materijalnog nedostatka.

 

Idemo ovako skroz pojednostavljeno, elektronika se kvari, je li tako? Nekada će jedan tranzistor ili čip trajati 100 godina, a nekada ode nakon 2 mjeseca, razlozi i uzroci mogu biti razni da ih sad ne nabrajam.

Ukoliko se navedeno desi dok ti traje standardno jamstvo servis će pogledati je li uređaj pravilno korišten, tipa nije bio u vodi, nije razbijen, spržen i slično. I kad to ustanove zamijeniti će neispravan dio ili cijeli uređaj.

U slučaju materijalnog nedostatka to ne ide tako, naravno kao što sam već spomenuo ovisi o trgovcu, neki će bez problema odraditi servis ili zamjenu, ali neki će reći žao nam je uređaj više nije pod jamstvom i neće ga uopće primiti na servis. Tada je na kupcu dokazati da je taj tranzistor ili čip koji je otišao materijalni nedostatak koji je postojao od samog početka, znači uređaj nije dizajniran ili nema komponente koje zadovoljavaju minimalno dvogodišnji rad. Vidiš razliku? Dokazati tako nešto znači dokazati da je cijela linija ili serija tog uređaja manjkava. Nešto kao kad autoproizvođači opozovu cijelu seriju radi tehničke greške ili nedostatka pa besplatno zamijene kupcima određeni dio. Oni to naravno rade jer da dođe do nesreće našli bi se u go*nima, dok će proizvođaći mobitela to napraviti samo kad je korisnik ugrožen, kao što su iz Applea znali opozivati i mijenjati punjače.

 

Ovo što ti se kolegi desilo je upravo dobar primjer za materijalni nedostatak. Znači ukoliko mu mob nije bio u vodi, a ima IP certifikat on se mogao pozvati na materijalni nedostatak, ali onda mora angažirati vještaka i dokazati da je uređaj imao nedostatak od samog početka, a to zahtijeva vrijeme i novac. Naravno ukoliko dokaže onda troškovi ukoliko se ne varam padaju na trgovca, ali ako ne uspije dokazati troškove on plaća.

 

Evo još jedan glupi primjer. Kupiš komp koji ima jamstvo 12mj. (vjerojatno ih nema, ali recimo da ima). Nakon 10mj. prestane raditi, crko procesor. Odneseš trgovcu on odradi dijagnostiku i ustanovi da je crko procesor i zamijeni ga sa novim.

Situacija broj dva, procesor crkne nakon 15mj., odneseš ga trgovcu, on ti kaže sorry frend ovaj komp više nije pod jamstvom. Na to ti kažeš ali EU zakon i regulativa i bla bla 24mj. i pozoveš se na materijalni nedostatak. Na to ti trgovac kaže sve ok, slobodno angažirajte vještaka i ako dokažete da procesor ima nekakav nedostatak koji je tu od samog početka mi ćemo priznati vaš zahtjev.

 

Kod prvog i drugog slučaja proc je mogao crknuti radi recimo proboja napona. Kod prvog slučaja se oni to neće niti truditi provjeriti ili dokazati već će samo zamijeniti za novi, kod drugog ti moraš dokazati da to nije uzrok već da je u pitanju nekakav nedostatak.

9 godina
neaktivan
offline
IPhone 13 - rasprava

Vezano za garanciju od Applea

 

Puno ljudi ne zna da sukladno hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača imaju pravo na dvije godine garancije na sve Appleove proizvode (1 godina ograničene garancije koju daje Apple + 1 godina koju daje trgovac).

Prema hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača, potrošači imaju pravo na besplatan popravak ili zamjenu, popust ili povrat plaćenog iznosa od prodavača za robu koja nije u skladu s ugovorom o kupoprodaji u trenutku isporuke u roku od dvije godine od isporuke.
Sažetak hrvatskog Zakona o zaštiti potrošača
Vaša potrošačka prava prema hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača vrijede usporedno i kao dodatak vašim pravima prema Ograničenom jednogodišnjem jamstvu tvrtke Apple i Planu AppleCare Protection (opcija).

Prema hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača, potrošači mogu odabrati žele li zamjenu robe ili, uz pristanak potrošača, njezin popravak ako nije u skladu s ugovorom o kupoprodaji u trenutku isporuke u roku od dvije godine od isporuke. U slučaju da popravak ili zamjena za prodavatelja predstavljaju nerazuman trošak, ili ako prodavatelj ne pruži popravak ili zamjenu u razumnom roku, ili bez značajne neugodnosti za potrošača, ili to odbije učiniti, potrošač može odabrati sniženje cijene ili povlačenje iz ugovora vraćanjem proizvoda u zamjenu za povrat punog plaćenog iznosa. Potrošač nema pravo na povlačenje iz ugovora i dobivanje povrata plaćenog iznosa ako je neusklađenost s ugovorom neznatna. Potrošači moraju obavijestiti prodavatelja u roku od dva mjeseca od otkrivanja nedostatka ili neusklađenosti.

Prema hrvatskom građanskom zakonu, za sve nedostatke koji postanu vidljivi u roku od 6 mjeseci od isporuke smatra se da su postojali u trenutku isporuke, osim ako je to suprotno prirodi proizvoda ili nedostatka. Nakon isteka tog 6-mjesečnog razdoblja, teret dokazivanja da je nedostatak (uključujući skrivene nedostatke) postojao pri isporuci općenito prelazi na potrošača.

Dodatne informacije o hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača potražite na web-stranici Europskog potrošačkog centra na adresi http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_en.htm.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.3.2022 15:27 (Flas1987).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Flas1987 kaže...

Vezano za garanciju od Applea

 

Puno ljudi ne zna da sukladno hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača imaju pravo na dvije godine garancije na sve Appleove proizvode (1 godina ograničene garancije koju daje Apple + 1 godina koju daje trgovac).

Prema hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača, potrošači imaju pravo na besplatan popravak ili zamjenu, popust ili povrat plaćenog iznosa od prodavača za robu koja nije u skladu s ugovorom o kupoprodaji u trenutku isporuke u roku od dvije godine od isporuke.
Sažetak hrvatskog Zakona o zaštiti potrošača
Vaša potrošačka prava prema hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača vrijede usporedno i kao dodatak vašim pravima prema Ograničenom jednogodišnjem jamstvu tvrtke Apple i Planu AppleCare Protection (opcija).

Prema hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača, potrošači mogu odabrati žele li zamjenu robe ili, uz pristanak potrošača, njezin popravak ako nije u skladu s ugovorom o kupoprodaji u trenutku isporuke u roku od dvije godine od isporuke. U slučaju da popravak ili zamjena za prodavatelja predstavljaju nerazuman trošak, ili ako prodavatelj ne pruži popravak ili zamjenu u razumnom roku, ili bez značajne neugodnosti za potrošača, ili to odbije učiniti, potrošač može odabrati sniženje cijene ili povlačenje iz ugovora vraćanjem proizvoda u zamjenu za povrat punog plaćenog iznosa. Potrošač nema pravo na povlačenje iz ugovora i dobivanje povrata plaćenog iznosa ako je neusklađenost s ugovorom neznatna. Potrošači moraju obavijestiti prodavatelja u roku od dva mjeseca od otkrivanja nedostatka ili neusklađenosti.

Prema hrvatskom građanskom zakonu, za sve nedostatke koji postanu vidljivi u roku od 6 mjeseci od isporuke smatra se da su postojali u trenutku isporuke, osim ako je to suprotno prirodi proizvoda ili nedostatka. Nakon isteka tog 6-mjesečnog razdoblja, teret dokazivanja da je nedostatak (uključujući skrivene nedostatke) postojao pri isporuci općenito prelazi na potrošača.

Dodatne informacije o hrvatskom Zakonu o zaštiti potrošača potražite na web-stranici Europskog potrošačkog centra na adresi http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_en.htm.

 To bi bilo isto ono što sam više puta napisao ili ima nekakva razlika, a ja je ne vidim?

9 godina
neaktivan
offline
IPhone 13 - rasprava

Dve godine vrijedi garancija Apple uredaja.

Radio sam ko IT-evac po firmama, i slao mobitele na popravak nakon vise od godinu dana. Nikad nisam imao problema da mi nisu htjeli priznat garanciju. Ti se slobodno koprcaj koliko hoces ;)

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Flas1987 kaže...

za sve nedostatke koji postanu vidljivi u roku od 6 mjeseci od isporuke smatra se da su postojali u trenutku isporuke, osim ako je to suprotno prirodi proizvoda ili nedostatka. Nakon isteka tog 6-mjesečnog razdoblja, teret dokazivanja da je nedostatak (uključujući skrivene nedostatke) postojao pri isporuci općenito prelazi na potrošača.

 Eto to cijelo vrijeme govorim jer se uporno brka jamstvo koje daje proizvođač/trgovac sa zakonom o zaštiti potrošača i pozivanjem na materijalni nedostatak. Ne znam zašto je toliko teško shvatiti razliku?

 

Flas1987 kaže...

Dve godine vrijedi garancija Apple uredaja.

Radio sam ko IT-evac po firmama, i slao mobitele na popravak nakon vise od godinu dana. Nikad nisam imao problema da mi nisu htjeli priznat garanciju. Ti se slobodno koprcaj koliko hoces ;)

Ukoliko trgovac daje 24mj. onda vrijedi toliko u protivnom vrijedi ovo što si iznad napisao i što je boldano. To je zakon. Što će Apple uvoznici i distributeri reći je druga stvar, nitko im ne brani bez prigovora priznati kvar i odobriti servis ili zamjenu i u roku od 24mj, ali je poanta da to nisu dužni napraviti i ako žele mogu zakomplicirati i tražiti ovo što si iznad napisao, opet vidi boldano. Ti nisi imao problema, netko možda je, to su sve osobna iskustva. Kupci trebaju znati točno na čemu su i koja su njihova prava. Usput rečeno ovo vrijedi samo za fizičke osobe.

 

Odoh se sad koprcati. 

11 godina
offline
IPhone 13 - rasprava

Pozdrav.

Nisam nikad bio na iphonu ali me zanima jedna stvar. Da li iphone ima kakve bonuse ukoliko mobitel uzmes u prednarudbi? Znaci ili u vidu popusta u odnosu na kupovinu van prednarudzbe ili u vidu nekog poklona (npr. slusalice) kao sto npr. Samsung i neki drugi proizvodjaci nude?  

You don't choose to be a Liverpool fan. You get chosen.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Ne. Budeš sretan ako dobiješ uređaj u razumno vrijeme, model koji želiš i boju koju želiš. To je to.
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Sil kaže...
Ne. Budeš sretan ako dobiješ uređaj u razumno vrijeme, model koji želiš i boju koju želiš. To je to.

 OK hvala. Razmatrao sam opciju da se strpim do izlaska Iphone 14 pa ga piknem u prednarudzbi. Uzeo Iphone 13 Pro ipak.

You don't choose to be a Liverpool fan. You get chosen.
12 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
znaci 3g na xperii x10 je brzi od ovoga, vec 3 dan za redom 5g mrtav..
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Vjerojatno ovisi gdje se nalaziš. Ovo je moj rezultat na iPhone 13 Pro Max.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
nalazim se u Rijeci i nikad nisam imao problema do prije 3 dana...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava

Identična situacija i kod mene...iphone 12, t-mobile operater i 5G je ne upotrebljiv....najbolje od svega on naparavi speedtest i dobijem neku oke brzinu ali je internet ne upotrebljiv. Zvao njih i tvrde da je to do mog telefona i da je njima s mrežom sve uredu. Na 4G nemam uopće takvih problema.

12 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
meni je 4g isto spor kao 5g, strasno
12 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
konstantno i dalje brzina jako mala... ni reset mobitela ne pomaze
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Probaj kontaktirati davatelja usluge i vidjeti da nije nešto kod njih prvo? Zamijeniti SIM i probati? Ne vjerujem da si mogao nešto učiniti na uređaju... Pogotovo ako si već napravio reset. Uglavnom, javi kako se razvija situacija.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
katastrofa, sam mogao ja nesto sam sjebati jer uredjaj barem 5h dnevno koristim kao Hotspot za laptop
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
od majke 12 pro max 4g.. meni na 4g ista situacija losa
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IPhone 13 - rasprava
Možda savjet tipa 'da li je kabel uključen u struju'... 😂 Svaki operater ima sistem da kad ispucaš određenu količinu podataka, moraš poslati SMS s nekom porukom 'NASTAVI' ili tako nešto da nastaviš koristiti mobilne podatke s najvećom mogućom brzinom. Provjeri sa operaterom. Jedan poziv.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice