DNS - općenito

poruka: 10
|
čitano: 5.777
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
DNS - općenito

Pozdrav, odlučio sam se na otvaranje ove teme jer sam primejtio da t-com-ov, a i optimin dns, ima problema s nekim stranicama, prvenstveno youtube!

Dakle dešava se da youtube šteka iako je brzina dovoljna za gladak stream!

Riješenje sam našao tako da sam podesio ruter (TG782i) na Googlov DNS poslužitelj! (imam više računala, pa da svi imaju mogučnost normalnog surfanja)!

DNS adresa poslužitelja Googla je: 8.8.8.8
8.8.4.4

DNS:

DNS (eng. Domain Name System) je distribuirani hijerarhijski sustav Internet poslužitelja u kojem se nalaze informacije povezane s domenskim nazivima, tj. o povezanosti IP adresa i njihovih logičkih (simboličkih) imena.

Primjer:

Uloga DNS-a je dobivanje IP adresa iz simboličkih naziva koji se mnogo lakše pamte, npr. koristimo "hr.wikipedia.org" umjesto 66.230.200.100.

Izvor:hr.wikipedija

Ako imate ikakva pitanja u vezi postavljanja, na thomsonovim ruterima pitajte! Na računalu nadam se da znate promjeniti!

No sad se ja sam dovodim u pitanje, koliko je takav način surfanja korištenjem javnog googlovog dns-a siguran, postoje li neki brži bolji dns servisi?

Probao sam koristit iskonov dns na t-comu i mogu reči da je puno bolje nego default t-com.ov!

 

Može podjela iskustava s nekim drugim public dns servisima!

 

Hvala svima koji če se uključiti!

 

 

 

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2011 1:14 (Zvjerkan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
DNS - općenito

Ja koristim OpenDNS i ne sjecam se kad je zadnji put bilo problema. Stranice se brze otvaraju nego na ovim od Iskona ili T-coma.

 

Isto tako treba napomenuti da ovi domaci dns serveri imaju dulji refresh time, a ovi od google-a ili opendns to rade puno cesce ( cak se moze na stranici od opendns-a rucni refresh napravit).

 

Ip adrese od opendns-a su: 208.67.222.222

                                         208.67.220.220

 

Sto se tice sigurnosti, neznam koje bi tu koristi bilo kad se ip mjenja svakih 24 sata pa se tako nebi bas neke informacije mogle prikupit.

Dobra stvar je sta opendns (neznam za druge) ima web filter za raznorazne stranice, i ako je neka stranica na blacklisti upozori da moze stetit.

Isto se moze namjestit dyndns da se update radi na opendns i ona se moze imat stalno blokirane neke stranice.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: DNS - općenito
Jel mi možeš reći kako da promjenim DNS?
Potpuni sam laik u tome.
Got a gun, in fact I've got two, that's okay man, cause I love God
14 godina
neaktivan
offline
Re: DNS - općenito
Zelis li u ruteru za sve koji se spajaju ili samo sebi, meni je jako dobar ako cemo o blokiranja opasnoga Norton DNS!
Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
14 godina
neaktivan
offline
Re: DNS - općenito
Ne znam, kako je bolje?
Got a gun, in fact I've got two, that's okay man, cause I love God
14 godina
neaktivan
offline
Re: DNS - općenito
Slash 666 kaže...
Ne znam, kako je bolje?

Pa po mome je bolje nutar rutera no ovisno kojeg, no puo jednostavnie je na računalu...

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
14 godina
neaktivan
offline
DNS - općenito

Jel moguće da mi net nakon toga ne radi?

Opet, ispričavam se na možda tupavim pitanjima, ali na mrežnom polju tehniku sam stvarno loš.

Ajde rađe mi reci kako da na kompu to promjenim?

 

Got a gun, in fact I've got two, that's okay man, cause I love God
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
DNS - općenito

Kolko ja imam iskustva (a vjeruj dosta) nemože jer uvjek možeš vratit na tvorničko :D

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
DNS - općenito

Ok onda.

Reci mi kako da na kompu promjenim.

Jer ovaj jutub me ubija u pojam, ponekad niti 240p video neće učitat kako spada, a imam puna 4 megabita, čak i nešto više.

Got a gun, in fact I've got two, that's okay man, cause I love God
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
DNS - općenito

Znači odi u control panel pa u network connection onda desni klik na svoju mrežnu i propertis, onda u onom prozoru s klizačem pronađi Internet protocol (TCP/IP) [ako je windows 7 ondaj s IPv4]. Dvoklikni na to i onda dolje pod dns prebaci onu točkicu na Use the following DNS... i tu unesi pod preferred DNS server: 8.8.8.8 , a pod Alternete DNS server: 8.8.4.4 sve to primjeni i to je to.

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice