Aliexpress - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.819
|
čitano: 1.149.433
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: eBay, AliExpress, carinjenje - Česta pitanja
16 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
ivo454 kaže...

Stigla mi je pošiljka s "Aliexpresa", ali je neispravna, kontaktirao sam prodavatelja i poslao mu slike neispravnosti i on mi je ponudio poslati istu pošiljku na njegov trošak, a ovu ne moram vraćati. Prošlo je nekoliko dana, ali još nisam dobio obavjest da je poslano. Jeli to u redu s ovim obećanjem da će poslati ili trebam nešto  drugo poduzimati. Komunikacija je išla kroz Aliexpress.

 Božić je, gužva je.

16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
ivo454 kaže...

Stigla mi je pošiljka s "Aliexpresa", ali je neispravna, kontaktirao sam prodavatelja i poslao mu slike neispravnosti i on mi je ponudio poslati istu pošiljku na njegov trošak, a ovu ne moram vraćati. Prošlo je nekoliko dana, ali još nisam dobio obavjest da je poslano. Jeli to u redu s ovim obećanjem da će poslati ili trebam nešto  drugo poduzimati. Komunikacija je išla kroz Aliexpress.

Pogledaj si samo do kad možeš podići Dispute. Ako ti to ističe, onda od prodavača traži produženje (To extend the Buyer Protection for this order, please click here.) tako da ostaneš zaštićen.

14 godina
offline
Aliexpress nekoliko pitanja

Možda je bez obzira na obećanje, najbolje otovoriti "dispute", koji se može poništit ako sve bude riješeno? Koliko je mjerodavna komunikacija sa prodavateljem u slučaju spora, ako je on obećao "resend", mora li tako i postupiti?

 

 

 

Za zahvalu klikni na Hvala
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 17:54 (ivo454).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
ivo454 kaže...

Možda je bez obzira na obećanje, najbolje otovoriti "dispute", koji se može poništit ako sve bude riješeno? Koliko je mjerodavna komunikacija sa prodavateljem u slučaju spora, ako je on obećao "resend", mora li tako i postupiti?

Mora. Zato je tu zaštita kupca. Ako ipak ne pošalje, prije isteka zaštite otvorišDispute. A njima je u interesu da se dispute uopće ne otvara jer to na njih nekako utječe - ne znam točno kako, no često prodavači navode da ako imaš ikakvih problema, da ih prvo kontaktiraš umjesto da pokrećeš dispute.

14 godina
offline
Aliexpress nekoliko pitanja

Tako sam i napravio, kontaktirao sam ga i u dosta urednoj komunikaciji je ponudio "resend", s tim da ja ne moram vraćati ovo neispravno.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
ivo454 kaže...

Tako sam i napravio, kontaktirao sam ga i u dosta urednoj komunikaciji je ponudio "resend", s tim da ja ne moram vraćati ovo neispravno.

 Da, obicno to ispostuju jer ne zele bad rating radi ostalih kupaca... Uglavnom tako je i meni bilo s jednim satom 30ak dolara, pa su mi poslali potpuno novi sat o svom trosku s tim da nije bilo potvrde da su ga poslali i to bez ikakvih slika niti iceg da sam i morao slati...

ANTI_Fejzbukovac
7 godina
offline
Aliexpress nekoliko pitanja

Pozdrav ljudi!

 

Imam pitanje:

 

Novi sam što se tiče internetske kupovine, tako da nemam baš iskustva...

Registrirao sam se na AliExpressu. Jako mi se sviđa ta online trgovina. 

Međutim, naručio sam par stvari i sve mi je "otkazao" AliExpress. 

Kada sam pitao zašto, rekli su mi da trebam "VERIFICIRATI" svoju kreditnu karticu, tako što ću im poslati slike: kreditne kartice i nekog osobnog dokumenta (osobna, vozačka, putovnica...)

 

To mi je malo neobičan zahtjev, a i ne osjećam se baš ugodno dijeleći preko internet fotografije svojih osobnih dokumenata...

Pitao sam je li to standardna procedura ili je izniman slučaj.. Rekli su mi da je to standardan postupak!

 

E sad, zanima me je li itko još imao ikakva slična iskustva i kako gledate na takve zahtjeve? Je li to u redu? Je li sigurno? Isplati li se slari fotografije svojih osobnih dokumenata radi nekakve kupovine?

I ima li ikakva razloga i uporišta za takav zahtjev od strane AliExpressa??

 

Hvala najljepša na pomoći!

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja

Ja preko AliExpressa kupujem Maestrom Zagrebačke banke. Autentifikacija ide preko tokena (kao da ulazim u internet-bankarstvo) tako da me nisu imali potrebe/razloga išta tražiti. Ako imaš neku Maestro karticu, probaj s njom.

 

A što se tiče ovog što te traže dokument - žele znati da je to tvoja kartica. Možeš im ga dati pa kupovati. Ili ne kupovati tom karticom. Mene su jednom za račun na Googleu tražili dokument za indentifikaciju - kako sam htio taj korisnički račun, poslao sam im.

 

Ne vidim baš nekog smisla u skrivanju osobne iskaznice od firme kojoj daješ kreditnu karticu (ak te službenik na šalteru banke traži osobnu, pokazat ćeš mu je, ne?). Kao da osobna ima neke bitne podatke - pa više bi te trta trebalo biti slati podatke kreditne kartice.

15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Uzeo sam ovaj tjedan dvije stvari, platio sa visa electron od žiro računa i nikakvu verifikaciju me nisu tražili... nikakve slike dokumenata ne šalji
7 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
mbaksa kaže...

Ja preko AliExpressa kupujem Maestrom Zagrebačke banke. Autentifikacija ide preko tokena (kao da ulazim u internet-bankarstvo) tako da me nisu imali potrebe/razloga išta tražiti. Ako imaš neku Maestro karticu, probaj s njom.

 

A što se tiče ovog što te traže dokument - žele znati da je to tvoja kartica. Možeš im ga dati pa kupovati. Ili ne kupovati tom karticom. Mene su jednom za račun na Googleu tražili dokument za indentifikaciju - kako sam htio taj korisnički račun, poslao sam im.

 

Ne vidim baš nekog smisla u skrivanju osobne iskaznice od firme kojoj daješ kreditnu karticu (ak te službenik na šalteru banke traži osobnu, pokazat ćeš mu je, ne?). Kao da osobna ima neke bitne podatke - pa više bi te trta trebalo biti slati podatke kreditne kartice.

 

Hvala na pomoći. Ja sam uzeo Visa karticu od Sberbanke i stavio novce na nju. Nisam baš iskusan pa sam htio zaseban račun i karticu baš za internetsku kupovinu. 

Zato mi nije jasno zašto me traže osobne dokumente.

Ne znam je li se to ikome drugome događalo i kako gledaju na to.. S obzirom da su to sve manje transakcije neznam čemu ta silna autentifikacija..

7 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gee kaže...
Uzeo sam ovaj tjedan dvije stvari, platio sa visa electron od žiro računa i nikakvu verifikaciju me nisu tražili... nikakve slike dokumenata ne šalji

 

Hvala na iskustvu! Slično razmišljamo..!

Mislim, dosta je to što negdje ostavim sve podatke kreditne kartice + Ime, prezime, adresu, email, broj telefona... Neznam šta im više treba...

 

Kako Paypal ne traži slike dokumenata, šarenice, otiske prsta itd...

Baš me je neugodno iznenadilo, a bio sam se oduševio ponudom na Aliexpresu... 

Izgleda da ću morati tražiti neke druge trgovine..

 

P.S. Znate li još koju kvalitetnu online trgovinu da je dobra što se tiče ponude i cijena?

(Gledao sam malo po ebayu i čini mi se da je osjetno skuplji od Aliexpressa..)

16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Neuk kaže...
S obzirom da su to sve manje transakcije neznam čemu ta silna autentifikacija..

Sad nešto za dva dolara, drugi put skupi smartfon. 

 

Žele znati da je to tvoja kartica - jednom - kad im pošalješ sliku osobne, time si potvrdio da je to tvoja kartica i to je to - nećeš im više morati ponovno slati.

 

PayPal radi tako da ti zaračuna dolar-dva na kartici i onda ti moraš upisati kod koji su oni upisali u opis transakcije.

 

Kod Maestroa od ZaBe, kao što sam napisao, identificiraš se preko tokena pa tu znaju da je to tvoja kartica.

15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gle, šta njih briga čija je kartica, kartica ne mora biti tvoja, glavno da na njoj ima love, oni te nemaju pravo tražiti nikakve slike dokumenata niti ti preporučam da ih šalješ njima niti kome drugome...
A imaš ove kineske shopove gearbest, tomtop i druge i možeš plaćati preko paypala ali cijene su tu negdje kao i na ebayu...
14 godina
offline
Aliexpress nekoliko pitanja

Kupio sam barem 50 item od Ali-a, ali moram priznati customer support im nije jaca strana sto se tice problema ne vezanih za KUPNJU ITEM-A. Kupio sam item, skinuli pare... ja se u roku od pola sata predomislio jer sam se zeznuo, trazim refund... refund SUCESS. Ali novci nisu dosli na racun nazad uopce. System se zbagao i nista. Odem u banku kazu nije se vratio novac za tu transakciju. Zicam sellera da provjeri kaze kod njega sve uredu.. Otvorim case i sve opisem 2 mjeseca nista samo stoji. Otvorim isti case na drugim lokacijama ( znate kada imate opciju za birati gdje je problem ). Ma nista dan danas. Ljut zivcan 130 kn...

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Aliexpress nekoliko pitanja

14.12 sam naručio autoradio i pod tracking zadnji update mi je 22.12 kao da je item utovaren u avion valjda(slika dolje) i od tad više nema nikakav tracking update. Dal je to normalno ili da ipak kontaktiram sellera? Jučer je bilo mjesec dana otkad je radio naručen.

 

http://m.imgur.com/QjphEfy

SVEMOGUĆI
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gee kaže...
Gle, šta njih briga čija je kartica, kartica ne mora biti tvoja, glavno da na njoj ima love, oni te nemaju pravo tražiti nikakve slike dokumenata

Odakle ti to?

15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gee kaže...
Gle, šta njih briga čija je kartica, kartica ne mora biti tvoja, glavno da na njoj ima love, oni te nemaju pravo tražiti nikakve slike dokumenata niti ti preporučam da ih šalješ njima niti kome drugome...
A imaš ove kineske shopove gearbest, tomtop i druge i možeš plaćati preko paypala ali cijene su tu negdje kao i na ebayu...

 Imaju ako kartičarska kompanija to zahtijeva.

 

A danas sve, pogotovo AMEX koji se najviše krade, zahtjevaju.

 

Nisam Ja,Nisi Ti  prerano je to još...kad nešto ide preko Guangzhou to najčešće ide brodom...a to ti traje ravno 21-25 radnih dana pa si izračunaj. Svakako kontaktiraj sellera unutar 48 dana (ne radnih nego općenito) jer je to negdje i rok za refund za strance

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.1.2017 19:30 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
mbaksa kaže...
Gee kaže...
Gle, šta njih briga čija je kartica, kartica ne mora biti tvoja, glavno da na njoj ima love, oni te nemaju pravo tražiti nikakve slike dokumenata

Odakle ti to?

 Odakle mi šta?

16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gee kaže...
mbaksa kaže...
Gee kaže...
Gle, šta njih briga čija je kartica, kartica ne mora biti tvoja, glavno da na njoj ima love, oni te nemaju pravo tražiti nikakve slike dokumenata

Odakle ti to?

 Odakle mi šta?

Da te prodavač ili posrednik kod prodaje nema pravo tražiti dokument.

 

Probaj kupiti na kreditnu karticu nešto malo skuplje kod nas u dućanu pa će te tražiti osobnu iskaznicu.  A kamoli da te ne traži netko tko te ni ne može vidjeti, niti mu predaš fizičku karticu - daš mu samo ime i prezime i brojke.

15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
On te može to tražit al te nema pravo... nije ista stvar, ali ok, može te tražiti da dokažeš, no vezano za temu zar stvarno misliš da je kineski ebay briga čija je kartica?! Uostalom kod kartice se ispunjava kao posebna rubrika na čije je ime i prezime...
15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
@ Neuk
Imaš prepaid tj. poklon bon kreditnih za kupit, u Zabi je npr. za karticu od 200kn naknada 8kn...
16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gee kaže...
On te može to tražit al te nema pravo...

Kako nema? Kartica nije tvoje vlasništvo, nego vlasništvo banke ili kartičarske kuće i dozvoljeno ju je koristiti isključivo osobno. Stoga ako ti ne možeš ili ne želiš dokazati da si ti vlasnik kartice, prodavač ti nema obvezu prodati proizvod. Pa sad ti uvjeravaj njega da on nema pravo na to. 

 

Gee kaže...
no vezano za temu zar stvarno misliš da je kineski ebay briga čija je kartica?!

A nije? Tko će vratiti pare ako je kartica ukradena?

 

Gee kaže...
Uostalom kod kartice se ispunjava kao posebna rubrika na čije je ime i prezime...

LOL

15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Dakle - inozemni webshop koji smatra da ti nešto ne štima s karticom:
a) traži te sliku kartice i osobne koju onda provjerava s tvojom bankom u Hrvatskoj, pretpostavljam da čekaju u ponedjeljak u 8 ujutro da se otvori pa da ih nazovu + provjeravaju tvoje osobne podatke preko svog ministarstva unutarnjih poslova a putem ministarstva vanjskih da pitaju naš MVP da pita naš MUP da li su podaci točni, jer svi smo čuli za fotošop pa onda valjda i ti inozemci pa zašto bi se onda zadovoljili samo slikom dokumenta ukoliko ne mogu utvrditi autentičnost, ili
b) traže te da ukucaš drugu karticu

To što pričaš ima smisla ako si na licu mjesta u dućanu, ali kod internet kupnje mislim da to baš tako ne ide, odnosno tko će ti se s time ...

Ko će vratit pare? Evo Chen Shen iz Guandonga odmah vraća, samo mu pošalji broj računa...(pare vraća onaj tko ih je potrošio...)

Ovo je već dosta off topic pa smo što se mene tiče gotovi...
15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja

Ne, to ne funkcionira na taj način.

 

Oni neće ništa provjeravat, nego će spojiti 2 i 2 odnosno tvoju karticu s tvojom osobnom.

 

Time se može uložit malo jači dokaz kada se radi nekakav dispute odnosno tko je zbilja kupovao tim i tim podacima. Bilo je frka oko toga da netko u dućanu od prodavača uzme broj kartice (pogotovo CVC) i onda ode pa naručuje stvari jer mu fizički ne treba kartica.

 

Ta metoda će bit sve češća danas

16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Gee kaže...
Ko će vratit pare? Evo Chen Shen iz Guandonga odmah vraća, samo mu pošalji broj računa...(pare vraća onaj tko ih je potrošio...)

Kod ukradenih kartica onaj koji je pare potrošio (netko nepoznat ili nedostupan) i onaj na koga glasi kartica nisu ista osoba. Pa reci konkretno - tko će vratit pare?

7 godina
offline
Aliexpress nekoliko pitanja

Pare ne vraća nitko  ajde da se tu složimo hehe..

 

Šalu na stranu, novi sam u tom polju pa nemam iskustva i prvo - pa drito u glavu

 

Zanimalo me samo jesu li drugi to doživljavali i kako gledaju na to..

Ima mi logike i jedna i druga strana..

Ja sam se vodio time da ih nije briga tko troši pare dok god je sve u redu sa karticom i podacima, jer ionako se oni neće zamarati jel im pare ostavlja Mujo, Haso, Pere, Jerko, Stojan ili Milan... (a i mislim da se vrlo lako može fotošopirati slika dokumenta, tim više jer oni nemaju pojma kako izgleda naša npr.-vozačka) 

 

S druge strane, razumijem da štite na neki način i sebe od mogućih tužbi zbog zloupotrebe kartica... ali eto, još jednom, ovo je prvi put da sam takvo nešto čuo što su tražili od mene...

 

P.S. dodatno- što sam zaboravio reći, tražili su me:

-sliku kreditne kartice

-sliku nekog osobnog dokumenta

-i neku sliku nekog dokumenta od banke koji pokazuje da je moja kartica (valjda ugovor između mene i gospodične banke) 

To mi je već bilo "tu mač"  

Mislim, jel ostalo još bilo što da im mogu poslati?!? Jedino još stanje na tekućem i babine zdravstvene nalaze... wtf

 

A i strah me od zloporabe vlastitih dokumenata, jer ipak imaju nemali broj informacija o meni.. Čak mi ni svi prijatelji neznaju toliko 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja

Ha gledaj uvijek možeš odustat. Moguće je i da si nasjeo na phishing link kroz druge stranice/popup, a ne na pravi Aliexpress.

 

Slanje takvih informacija (više od osobne i slike kartice), dakle dokumenata gdje je tekst na crno i bijelo meni zvuči dosta sumnjivo jer je izuzetno lako zamjenit slova, kreirat plagijat itd.

 

Najbolje je za ovakve stvari nabavit "prepaid" kreditnu koja je nešto ala Visa/Master...puniš kolko trebaš i to je to.

16 godina
moderator
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja

Otvori si tekući u Zagrebačkoj banci, da dobiš njihovu Maestro karticu, uzmi si njihovo internet bankarstvo i eto - moći ćeš kupovati preko AliExpressa bez da te itko pita za ikakve dokumente. Ak ti to ne odgovara, imaš PayPal preko kojeg možeš kupovati na eBayu i velikoj većini inozemnih online trgovina. Dakle, opcije imaš.

7 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
A neznam, ali čisto sumnjam da je phishing jer sam kupovao i komunicirao sa njima preko AliExpress app za android... mada je moguće jer nisam toliko napredan da bi skontao takve vrste malverzacija..

A izgleda je i je najbolje koristiti prepaid kartice za online kupovinu, ali mi se ucinilo da se ne isplati placati onu neku naknadu..
7 godina
offline
Re: Aliexpress nekoliko pitanja
Problem i jest što imam maestro u zagrebackoj al na njega mi lijeze placa pa nisam htio imati u istoj banci racun za internet kupovinu.. Cisto da se osiguram, jer sam novi, pa da me ne bi bolila glava poslje...

A drzat cu se onda PayPala...
Hvala na preporukama!
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: eBay, AliExpress, carinjenje - Česta pitanja
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice