Sony PlayStation 5 izdvojena tema

poruka: 25.596
|
čitano: 4.716.553
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Sony PlayStation 5

Primijeti se razlika 4k i fullhd na 55 inča oko dva metra. Na više baš i ne. U načelu je slika mutnija i zrnastija na fullhd, mada ima vrlo kvalitetnih fullhd streamova gdje nebi odma skužio razliku.

 

I slažem se da je veća razlika između hdr i streamova koji nemaju hdr, nego razlika u rezoluciji. Kada govorimo o serijama sa primea starima 2-3 godine vrlo se lako može uočiti koje imaju hdr. Recimo novije serije kao badlands, koje nemaju hdr, imaju mnogo lošiju sliku i osvjetljenje, pogotovo su scene na otvorenom užasne. 

 

A za igre, sad kad sam prešao sa 43 na 55 inča i pokrenuo nba u fullhd, slika mi se činila jako loša na novom tvu glede nazubljenosti i rezolucije, bolje mi je izgledalo na starom. baš me zanima kak će bit na 4k i ps5. 

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Sony PlayStation 5

barem desetak puta sam se igrao sa time PC+ 4K tv 50" i desktop se vidi jasna razlika full HD i 4K, ikone, tekst i sa 3-4 metra. nema dvojbe. izbliza je razlika velika u korist 4k. Igre pauziram scenu i prebacujem fullhd/4k sa 3-4 metra ma koliko se trudio ne vidim razluku a gledam baš stvari koje bi morale imati koristi od veče oštrine, npr. kazaljke zidnog saata izua lika i sl.

a kad se igram, apsolutnoi ne vidim razliku u pokretu. tek unuitar metra se vidi razlika u korist 4K. vid mi je 12/12 i ne nosim naočale niti mi trebaju. 

tak da bi za novu konzlu 100% više želio max detalje full hd 60fps ili 120 fpsa ako je moguće nego 4K 30 fpsa. uvijek bi izabrtao više fpsa/fluidniju igru i veće detalje u odnsou na višu rezoluciju s obzirom da ne sjedim direktno ispred TV-a, i 50" mi je taman gledati sa tri metra, sve mi bude u fokusu na toj veličini ekrana.

derfinitvno više opcija je bolje, devovima malo više posla ali sobzirom koliko traže za igre na izlsku to bi trebao biti minimum optimizacije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

barem desetak puta sam se igrao sa time PC+ 4K tv 50" i desktop se vidi jasna razlika full HD i 4K, ikone, tekst i sa 3-4 metra. nema dvojbe. izbliza je razlika velika u korist 4k. Igre pauziram scenu i prebacujem fullhd/4k sa 3-4 metra ma koliko se trudio ne vidim razluku a gledam baš stvari koje bi morale imati koristi od veče oštrine, npr. kazaljke zidnog saata izua lika i sl.

a kad se igram, apsolutnoi ne vidim razliku u pokretu. tek unuitar metra se vidi razlika u korist 4K. vid mi je 12/12 i ne nosim naočale niti mi trebaju. 

tak da bi za novu konzlu 100% više želio max detalje full hd 60fps ili 120 fpsa ako je moguće nego 4K 30 fpsa. uvijek bi izabrtao više fpsa/fluidniju igru i veće detalje u odnsou na višu rezoluciju s obzirom da ne sjedim direktno ispred TV-a, i 50" mi je taman gledati sa tri metra, sve mi bude u fokusu na toj veličini ekrana.

derfinitvno više opcija je bolje, devovima malo više posla ali sobzirom koliko traže za igre na izlsku to bi trebao biti minimum optimizacije.

 

Ne razumijem ovo. Pa prvo i osnovno vidjet ćeš razliku u HUDu, slova i svi elementi HUDa će biti oštriji.

A onda vidiš puno više detalja u daljini, pogotovo u pucačinama je to nešto predobro.

 

Ako nisi vidio ama baš nikakvu razliku možda igra uopće nema 4k teksture, ili nisi dobro promijenio i rendering resolution (ne samo display resolution).

Nema nikakve šanse da ne skužiš nikakvu razliku pored zdravih očiju i naočala.

Snimi screenshot u 1080p i 4k pa onda usporedi.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
BlueMax kaže...
Bitanga kaže...

 

1080p TVi su ionako low end modeli na izumiranju, to se više ni ne razvija. 1080p TV će danas kupiti netko tko gleda televiziju i ništa drugo.

Meni je HDR tj. 10-bitna boja (12 bita čak za Dolby Vision) sama za sebe korisnija tehnologija od 4K za gledanje filmova/serija. No ne postoji na 1080p ekranima, pa moraš kupiti 4k.

 

A 4K je must have za gaming i računala. 4K monitor je nebo i zemlja naspram 1080p monitora. Već i PS4 home screen izgleda savršeno na 4K u odnosu na 1080p.

 Nisam pisao kako bi danas da kupujem TV kupio 1080p nego je li bilo ikakvog smisla u mijenjanju ispravnog odličnog 1080p TV-a također odličnim 4K TV-om. Nije. Tv program nam je 720p, filmove preko Kodija gledam u 1080p, igre igram u 1080p a jedino Netflix gledam u 4K i slika je lošija nego što je DVD na 1080p.

 Moguće nemaš bandwith za 4K pa ti dolazi slika lošije kvalitete od 4K ili prebacuje između. 4K na Netflixu je SIGURNO i PROVJERENO bolji od 1080p na Netflixu i to ne zato što sam čitao, ili susjed reko, nego jer imam to doma.

Ono što meni smeta na Netflixu je onaj žuti filter gdje god postoji Dolby Vision, ali to je identično tako i na 1080p i 4k i opet je bolja slika na 4K.

13 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
gogogogic kaže...

Primijeti se razlika 4k i fullhd na 55 inča oko dva metra. Na više baš i ne. U načelu je slika mutnija i zrnastija na fullhd, mada ima vrlo kvalitetnih fullhd streamova gdje nebi odma skužio razliku.

 

I slažem se da je veća razlika između hdr i streamova koji nemaju hdr, nego razlika u rezoluciji. Kada govorimo o serijama sa primea starima 2-3 godine vrlo se lako može uočiti koje imaju hdr. Recimo novije serije kao badlands, koje nemaju hdr, imaju mnogo lošiju sliku i osvjetljenje, pogotovo su scene na otvorenom užasne. 

 

A za igre, sad kad sam prešao sa 43 na 55 inča i pokrenuo nba u fullhd, slika mi se činila jako loša na novom tvu glede nazubljenosti i rezolucije, bolje mi je izgledalo na starom. baš me zanima kak će bit na 4k i ps5. 

 

55inchni 4k TV, udaljenost nekih 2,5-3 metra. Mass Effect 3 ima onaj popis poginulih ispred lifta na Normandyu. Switchao između FullHD, 1440p i 4k - na 4k sam bez problema pročitao tekst, na 1440p čitljiv ali ne baš oštar, 1080p samo idejno znaš da je neki tekst. Razlika se vidi. Također, kvalitetnije snimljeni content na youtubeu, brzo se skuži razlika između FullHD i 4k. Sad, jel se isplati tradeoff u performansama - rekao bih ne. Ali ako je moguće, zašto ne?

15 godina
offline
Sony PlayStation 5

Evo, odgovoriš jednome pa ima još 5 drugih koji pišu iste bedastoće.

 

Ljudi vi koji razliku ne vidite igdje, odite na pregled vida, ja ne znam što vam reć. Dio se može objasniti upscaleom samog TV-a, ali nijedan nije toliko dobar, drugi dio se može objasniti kako bitanga kaže, nemaš high res teksture, pa je relativno svejedno, ali sve preko toga vama nešto sa vidom ne valja.

 

"Dovoljno mi je dobar FullHD" i "nema razlike" su savršeno različite izjave. Gdje je razlika? Razlika je da li je Dacia Logan dovoljno dobra i ne smeta te kaj nije ista iznutra ko BMW7, druga je tvrdit da je to identičan auto. Isto ko ekipa koja mi tvrdi da je 60 i 144Hz identično ili da je 50" na 3m dovoljno i da apsolutno nema potrebe za 85" i da ne nabrajam sve moguće primjere, onako, da, isto je osobama koje bolje nisu probale pa se tješe, drugima nije isto. U slučaju "iste slike" možda nekog više, nekog manje smeta, dio toga je subjektivno, ali jedino može biti "ista slika" ako ste čoravi pa su vam obje jednako mutne. Tu otprilike sve sličnosti završavaju.

 

Možemo raspravljat da li bi radije 1080p60 ili 4k30 , ali nikako da je 1080 i 4k isto.

 

Na 50" se na 5 metara možda ne primjeti razlika, na 2 metra osobi sa dobrim vidom se treba primjetit, makar... meni je to na 2m sitan televizor, ja na 3m imam 65" i to sam mijenjao 55" koji mi je bio malecki. E, sad, o tome već možemo raspravljat gdje kreće preseravanje, bahatost, razmaženost i prenavljanje, kao u mom slučaju, a gdje prestaje realna razlika.

doduše, ne znam kakav to boravak imate da vam je TV na 2m... al o tome se već ne raspravlja.

 

EDIT: ovo ne ide Chronosusa... naprosto još poruka u temi...

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 14:35 (Rhodin).
Moj PC  
6 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Rhodin kaže...

 Moguće nemaš bandwith za 4K pa ti dolazi slika lošije kvalitete od 4K ili prebacuje između. 4K na Netflixu je SIGURNO i PROVJERENO bolji od 1080p na Netflixu i to ne zato što sam čitao, ili susjed reko, nego jer imam to doma.

Ono što meni smeta na Netflixu je onaj žuti filter gdje god postoji Dolby Vision, ali to je identično tako i na 1080p i 4k i opet je bolja slika na 4K.

 

Kod mene na LGu Dolby Vision ima svoj picture profile kao i HDR i svaki input. Pa ti je možda po defaultu u Cinema Home modeu koji je malo topliji. Meni ne paše pa su mi svi u Standard (sa user modifikacijama).

Nisam primjetio neki yellow tint, bijeli subtitleovi su bijeli.

 

U principu mi je to jedina zamjerka na Netflix aplikaciju, nema opciju za promijeniti font u manje blješteću sivkastiju nijansu da ne blješti toliko u HDR modovima. Ima samo par retardiranih boja i transparencije.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
neaktivan
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
mzopg kaže...

Ako se ne varam ljudsko oko može vidjeti razliku negdje do 350 dpi, preko toga samo supermeni među nama vide razliku.

Ne znam odakle sad 27" monitor, ja sam se referirao na tvoju izjavu vezano za mobitele i nabrijavanje rezolucije, naravno da je kod monitora drugačija situacija kad većina ima 72 dpi i tu se itekako vidi razlika.

Naravno da 4k na 27" nije marketing.

 

Pa tema je PS5, znači monitori su bliži za usporedbu outputa nego netflix ili televizija.

 

Većina highend mobitela već godinama ima 1440p i dpi iznad 500, i to je nešto sasvim normalno postalo.

Osim Applea, oni imaju puno lošiji dpi na osnovnim modelima, i razlika je vrlo vidljiva.

 

350 dpi nije fiksna i univerzalna granica. Ovisi i udaljenost od oka jel.

Čini mi se da ti u kupe ja u špade. 

Moguće da ja nisam shvatio prvi post.

 

Flagship mobiteli imaju visoki broj dpi-a prvenstveno iz marketinških razloga, slično kao što imamo 108MP kamere na mobitelu. U normalnom korištenju prosječni korisnik nema koristi ni od jednog ni drugog, ali na papiru lijepo izgleda, i 500dpi je sigurno bolje od 400dpi, nema veze što to okom ne vidimo bez posebnih pomagala.

 

350dpi je za granicu vidljivosti, ne možeš gledati sa 2cm, oko to ne može fokusirati.

Znači gleda se nekakva minimalna udaljenost, a sve veće udaljenosti samo "smanjuju" potrebne pixele.

 

No da se vratimo onda na monitore i TV, kod njih se definitivno vidi razlika, to su veće površine i obično imaju malo pixela.

 

Evo primjer, fHD TV 55" ima svega 40 ppi, dok isti taj 4k TV ima 80 ppi i to će se primijetiti na preporučenoj udaljenosti za gledanje, naravno ako se gleda sa 10m udaljenosti onda je sve isto.

Kod monitora, 27" fHD imamo samo 82 ppi, dok na istoj dimenziji monitora u 4k imamo 164 ppi, s obzirom da u monitor obično gledamo sa nekih 50-60cm udaljenosti to će se itekako primijetiti.

9 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Rhodin kaže...

Evo, odgovoriš jednome pa ima još 5 drugih koji pišu iste bedastoće.

 

Ljudi vi koji razliku ne vidite igdje, odite na pregled vida, ja ne znam što vam reć. Dio se može objasniti upscaleom samog TV-a, ali nijedan nije toliko dobar, drugi dio se može objasniti kako bitanga kaže, nemaš high res teksture, pa je relativno svejedno, ali sve preko toga vama nešto sa vidom ne valja.

 

"Dovoljno mi je dobar FullHD" i "nema razlike" su savršeno različite izjave. Gdje je razlika? Razlika je da li je Dacia Logan dovoljno dobra i ne smeta te kaj nije ista iznutra ko BMW7, druga je tvrdit da je to identičan auto. Isto ko ekipa koja mi tvrdi da je 60 i 144Hz identično ili da je 50" na 3m dovoljno i da apsolutno nema potrebe za 85" i da ne nabrajam sve moguće primjere, onako, da, isto je osobama koje bolje nisu probale pa se tješe, drugima nije isto. U slučaju "iste slike" možda nekog više, nekog manje smeta, dio toga je subjektivno, ali jedino može biti "ista slika" ako ste čoravi pa su vam obje jednako mutne. Tu otprilike sve sličnosti završavaju.

 

Možemo raspravljat da li bi radije 1080p60 ili 4k30 , ali nikako da je 1080 i 4k isto.

 

Na 50" se na 5 metara možda ne primjeti razlika, na 2 metra osobi sa dobrim vidom se treba primjetit, makar... meni je to na 2m sitan televizor, ja na 3m imam 65" i to sam mijenjao 55" koji mi je bio malecki. E, sad, o tome već možemo raspravljat gdje kreće preseravanje, bahatost, razmaženost i prenavljanje, kao u mom slučaju, a gdje prestaje realna razlika.

doduše, ne znam kakav to boravak imate da vam je TV na 2m... al o tome se već ne raspravlja.

 

EDIT: ovo ne ide Chronosusa... naprosto još poruka u temi...

 

ovo treba zalijepiti na prvi post svake konzola/grafička teme, pod sveto pismo

15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Robert_84 kaže...

 kakve veze 4K il full hd kad nas 98% gleda ripove.... sa neta ispranih boja.

 

a sto se tice igre, tu se isto bas ne primjeti 4K ili full HD jer jednostavno nemas vremena za gledat detalje dok igras.

 

samo oni bolesnici sto kupe tv pa onda pauziraju i vrte slike da mjere dimenziju tockice...

 

no takvi ne igraju igre nit gledaju filmove. vec kupe tv da pricaju kakv tv imaju.

 

Na zalost prosjecan tv u Hr je nizio srednji rang... tako da netko dok ne vidi tv od recimo 55" ali cijenovnog ranga od 20 000 kn, niti ne zna sta je kvaliteta boja ili slike.

Dobro, daj mi jedan razlog zašto pored 4k tv gledaš ripove ispranih boja? Što si onda kupovao tv? Takav rip možeš gledati i na starom CRT televizoru. Neki dan se pojavila na netu trilogija povratak u budućnost u 4k. Sva tri dijela imaju oko 210 GB. Skinuo sam ih pa ću ih pogledati. Ja si svaki film skinem full, pogledam i obrišem. Neke filmove koji su mi dragi si ostavim. Uglavnom, nemam više želju gledati 1080p film nakon što sam se navukao na kvalitetan 4k film. Lako se navuči na bolje no onda povratka na staro nema. Ove isprane ripove nisam gledao niti kada sam imao CRT televizor.

Ne slažem se niti s ovim o cijeni od 20 000 kn za 55" tv jer danas cijene nisu niti približne navedenoj. Puno su pristupačnije. Recimo najbolji LG oled 55" je ispod 15k kuna. Kvalitetan LCD kupiš za 10k kuna, pa i manje.

Danas je kod nas jako dobra ponuda kvalitetnih televizora pristupačne cijene. I ono najbolje, filmovi su ti isto tako dostupni i to besplatno. Pa kad je tako gledaj kvalitetno a ne isparno.

14 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
forumaš kaže...

barem desetak puta sam se igrao sa time PC+ 4K tv 50" i desktop se vidi jasna razlika full HD i 4K, ikone, tekst i sa 3-4 metra. nema dvojbe. izbliza je razlika velika u korist 4k. Igre pauziram scenu i prebacujem fullhd/4k sa 3-4 metra ma koliko se trudio ne vidim razluku a gledam baš stvari koje bi morale imati koristi od veče oštrine, npr. kazaljke zidnog saata izua lika i sl.

a kad se igram, apsolutnoi ne vidim razliku u pokretu. tek unuitar metra se vidi razlika u korist 4K. vid mi je 12/12 i ne nosim naočale niti mi trebaju. 

tak da bi za novu konzlu 100% više želio max detalje full hd 60fps ili 120 fpsa ako je moguće nego 4K 30 fpsa. uvijek bi izabrtao više fpsa/fluidniju igru i veće detalje u odnsou na višu rezoluciju s obzirom da ne sjedim direktno ispred TV-a, i 50" mi je taman gledati sa tri metra, sve mi bude u fokusu na toj veličini ekrana.

derfinitvno više opcija je bolje, devovima malo više posla ali sobzirom koliko traže za igre na izlsku to bi trebao biti minimum optimizacije.

 

Ne razumijem ovo. Pa prvo i osnovno vidjet ćeš razliku u HUDu, slova i svi elementi HUDa će biti oštriji.

A onda vidiš puno više detalja u daljini, pogotovo u pucačinama je to nešto predobro.

 

Ako nisi vidio ama baš nikakvu razliku možda igra uopće nema 4k teksture, ili nisi dobro promijenio i rendering resolution (ne samo display resolution).

Nema nikakve šanse da ne skužiš nikakvu razliku pored zdravih očiju i naočala.

Snimi screenshot u 1080p i 4k pa onda usporedi.

 evo pokušavam i ne uspijeva mi, dvije4 slike su u 4K a dvije u full hd, raspored više nez nam ali ne vidim ni razliku. ultra teksture, 8 gb vram kartica tako da to sigurno nije problem.

 

edit full hd, 4k, full hd, 4 k  znam jer sam ih tako okidao.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 15:01 (forumaš).
15 godina
offline
Sony PlayStation 5

Ja se pridruzujem coravima ni ja razliku nevidim, doduse nisam probo sa igrama samo sam filmove usporedivo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sony PlayStation 5
forumaš kaže...
Bitanga kaže...
forumaš kaže...

barem desetak puta sam se igrao sa time PC+ 4K tv 50" i desktop se vidi jasna razlika full HD i 4K, ikone, tekst i sa 3-4 metra. nema dvojbe. izbliza je razlika velika u korist 4k. Igre pauziram scenu i prebacujem fullhd/4k sa 3-4 metra ma koliko se trudio ne vidim razluku a gledam baš stvari koje bi morale imati koristi od veče oštrine, npr. kazaljke zidnog saata izua lika i sl.

a kad se igram, apsolutnoi ne vidim razliku u pokretu. tek unuitar metra se vidi razlika u korist 4K. vid mi je 12/12 i ne nosim naočale niti mi trebaju. 

tak da bi za novu konzlu 100% više želio max detalje full hd 60fps ili 120 fpsa ako je moguće nego 4K 30 fpsa. uvijek bi izabrtao više fpsa/fluidniju igru i veće detalje u odnsou na višu rezoluciju s obzirom da ne sjedim direktno ispred TV-a, i 50" mi je taman gledati sa tri metra, sve mi bude u fokusu na toj veličini ekrana.

derfinitvno više opcija je bolje, devovima malo više posla ali sobzirom koliko traže za igre na izlsku to bi trebao biti minimum optimizacije.

 

Ne razumijem ovo. Pa prvo i osnovno vidjet ćeš razliku u HUDu, slova i svi elementi HUDa će biti oštriji.

A onda vidiš puno više detalja u daljini, pogotovo u pucačinama je to nešto predobro.

 

Ako nisi vidio ama baš nikakvu razliku možda igra uopće nema 4k teksture, ili nisi dobro promijenio i rendering resolution (ne samo display resolution).

Nema nikakve šanse da ne skužiš nikakvu razliku pored zdravih očiju i naočala.

Snimi screenshot u 1080p i 4k pa onda usporedi.

 evo pokušavam i ne uspijeva mi, dvije4 slike su u 4K a dvije u full hd, raspored više nez nam ali ne vidim ni razliku. ultra teksture, 8 gb vram kartica tako da to sigurno nije problem.

 

edit full hd, 4k, full hd, 4 k  znam jer sam ih tako okidao.

 

 

 

 

E, sad, kako kolegi forumaš  objasnit da ne možeš uslikat ni uzet screenshot full HD ekrana i 4k , komprimirat ju i objavit tako komprimiranu na 800*600 ili sličnoj rezoluciji na forumu i tražit razlike koja je bolja, bez da se uvrijedi, al to je otprilike profil ljudi koji tvrdi da razlike nema i ne kuži zakaj.

Isto kao na youtube filmiću gledat razlike na 1080p i 4k na 720p rezi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 15:09 (Rhodin).
Moj PC  
10 0 hvala 0
14 godina
offline
Sony PlayStation 5

imam i dosta drugih igara pa mogu slikati. kuži se kad si direkt ispred TV-a, i to je to.

https://basictech.weebly.com/tv.html

 

za mojih 50" to je do max 1.2 m i to je to, ali ja se tako ne mogu igrati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

imam i dosta drugih igara pa mogu slikati. kuži se kad si direkt ispred TV-a, i to je to.

https://basictech.weebly.com/tv.html

 

za mojih 50" to je do max 1.2 m i to je to, ali ja se tako ne mogu igrati.

I to je također strahovito subjektivno i već se nekoliko puta mijenjalo kroz godine.

Postoji takav da ti preko 42" ni teoretski ne treba na 5m udaljenosti iz vremena kad nije bilo većih TV-a. To ne znaći da razlike ne postoje...

 

Al ne ide ovo tebe osobno, nisi jedini... i ne želim više puno pametovat, svak uglavnom za sebe zna najbolje. Nekad je dobro ne znat za bolje, jeftinije ti je u životu... pitaj mogu ženu, on 90% stvari ne razumije zakaj se kupuje kak se kupuje, i hebeno se namučim dok objasnim zašto mi baš treba

14 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Rhodin kaže...
forumaš kaže...
Bitanga kaže...
forumaš kaže...

barem desetak puta sam se igrao sa time PC+ 4K tv 50" i desktop se vidi jasna razlika full HD i 4K, ikone, tekst i sa 3-4 metra. nema dvojbe. izbliza je razlika velika u korist 4k. Igre pauziram scenu i prebacujem fullhd/4k sa 3-4 metra ma koliko se trudio ne vidim razluku a gledam baš stvari koje bi morale imati koristi od veče oštrine, npr. kazaljke zidnog saata izua lika i sl.

a kad se igram, apsolutnoi ne vidim razliku u pokretu. tek unuitar metra se vidi razlika u korist 4K. vid mi je 12/12 i ne nosim naočale niti mi trebaju. 

tak da bi za novu konzlu 100% više želio max detalje full hd 60fps ili 120 fpsa ako je moguće nego 4K 30 fpsa. uvijek bi izabrtao više fpsa/fluidniju igru i veće detalje u odnsou na višu rezoluciju s obzirom da ne sjedim direktno ispred TV-a, i 50" mi je taman gledati sa tri metra, sve mi bude u fokusu na toj veličini ekrana.

derfinitvno više opcija je bolje, devovima malo više posla ali sobzirom koliko traže za igre na izlsku to bi trebao biti minimum optimizacije.

 

Ne razumijem ovo. Pa prvo i osnovno vidjet ćeš razliku u HUDu, slova i svi elementi HUDa će biti oštriji.

A onda vidiš puno više detalja u daljini, pogotovo u pucačinama je to nešto predobro.

 

Ako nisi vidio ama baš nikakvu razliku možda igra uopće nema 4k teksture, ili nisi dobro promijenio i rendering resolution (ne samo display resolution).

Nema nikakve šanse da ne skužiš nikakvu razliku pored zdravih očiju i naočala.

Snimi screenshot u 1080p i 4k pa onda usporedi.

 evo pokušavam i ne uspijeva mi, dvije4 slike su u 4K a dvije u full hd, raspored više nez nam ali ne vidim ni razliku. ultra teksture, 8 gb vram kartica tako da to sigurno nije problem.

 

edit full hd, 4k, full hd, 4 k  znam jer sam ih tako okidao.

 

 

 

 

E, sad, kako kolegi forumaš  objasnit da ne možeš uslikat ni uzet screenshot full HD ekrana i 4k , komprimirat ju i objavit tako komprimiranu na 800*600 ili sličnoj rezoluciji na forumu i tražit razlike koja je bolja, bez da se uvrijedi, al to je otprilike profil ljudi koji tvrdi da razlike nema i ne kuži zakaj.

Isto kao na youtube filmiću gledat razlike na 1080p i 4k na 720p rezi.

 meni je to jasno, ali on je krenuo sa screenshotovima i sl. pizdarijama. kakve veze ima screenshot pa usporedba na monitoru sa igranjem na različitim rezolucijama ako si 3-4 metra od ekrana? post gore, tablica je jasne i na kojoj udaljenosti to ima smisla sobzirom na veličinu ekrana. ništa drugo nisam ni tvrdio

 

NE DA NEMA RAZLIKE. ima ali ovisi koliko si udaljen.

Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

 evo pokušavam i ne uspijeva mi, dvije4 slike su u 4K a dvije u full hd, raspored više nez nam ali ne vidim ni razliku. ultra teksture, 8 gb vram kartica tako da to sigurno nije problem.

 

edit full hd, 4k, full hd, 4 k  znam jer sam ih tako okidao.

 

 

 

Ne može se vidjeti razlika jer je to rezolucija 980x550px,  ali slažem se da je na TVu u većini slučajeva razlika neprimjetna. Što se tiče 4K filmova, velik broj njih su upscaleani 1080p pa to nije pravi 4K.Ne znam, nemam volje skidati 50gb za jedan film kad mi je sasvim dobar i onaj od 2gb. A Samsung 4K se potrudi da ga fino "upscalea" na 4K rezoluciju.

 

Kad sam gledao "pravi 4K" razlika se vidila, uglavnom kad sam pauzirao seriju i gledao pixele namjerno, ali brzo sam odustao od toga jer sam shvatio da ipak želim uživati u seriji a ne u kvaliteti prikaza.

15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
mzopg kaže...
Bitanga kaže...
mzopg kaže...

Ako se ne varam ljudsko oko može vidjeti razliku negdje do 350 dpi, preko toga samo supermeni među nama vide razliku.

Ne znam odakle sad 27" monitor, ja sam se referirao na tvoju izjavu vezano za mobitele i nabrijavanje rezolucije, naravno da je kod monitora drugačija situacija kad većina ima 72 dpi i tu se itekako vidi razlika.

Naravno da 4k na 27" nije marketing.

 

Pa tema je PS5, znači monitori su bliži za usporedbu outputa nego netflix ili televizija.

 

Većina highend mobitela već godinama ima 1440p i dpi iznad 500, i to je nešto sasvim normalno postalo.

Osim Applea, oni imaju puno lošiji dpi na osnovnim modelima, i razlika je vrlo vidljiva.

 

350 dpi nije fiksna i univerzalna granica. Ovisi i udaljenost od oka jel.

Čini mi se da ti u kupe ja u špade. 

Moguće da ja nisam shvatio prvi post.

 

Flagship mobiteli imaju visoki broj dpi-a prvenstveno iz marketinških razloga, slično kao što imamo 108MP kamere na mobitelu. U normalnom korištenju prosječni korisnik nema koristi ni od jednog ni drugog, ali na papiru lijepo izgleda, i 500dpi je sigurno bolje od 400dpi, nema veze što to okom ne vidimo bez posebnih pomagala.

 

350dpi je za granicu vidljivosti, ne možeš gledati sa 2cm, oko to ne može fokusirati.

Znači gleda se nekakva minimalna udaljenost, a sve veće udaljenosti samo "smanjuju" potrebne pixele.

 

No da se vratimo onda na monitore i TV, kod njih se definitivno vidi razlika, to su veće površine i obično imaju malo pixela.

 

Evo primjer, fHD TV 55" ima svega 40 ppi, dok isti taj 4k TV ima 80 ppi i to će se primijetiti na preporučenoj udaljenosti za gledanje, naravno ako se gleda sa 10m udaljenosti onda je sve isto.

Kod monitora, 27" fHD imamo samo 82 ppi, dok na istoj dimenziji monitora u 4k imamo 164 ppi, s obzirom da u monitor obično gledamo sa nekih 50-60cm udaljenosti to će se itekako primijetiti.

 

Ja ti kažem da itekako vidim DPI razliku između mog S10+ (522 dpi) i iPhone 11 (326 dpi).

Kolika je, ne zanima me previše (a sigurno veća nego 326dpi i 350dpi), ali vidim koje je bolji ekran (pogotovo što je ovaj prvi još i OLED).

 

U svemu ostalom se slažemo, ali ne pušim te općenite kvantifikacije "350dpi je max što ljudsko oko vidi". Niti smo svi jednaki, niti nema potrebe za takve paušalne ocjene. Možda je većini good enough, ali nije maksimum. Pa 350 dpi je 14 točkica po milimetru, nije to ništa pretjerano.

Printeri su prije bili 300dpi, danas su svi više manje 600dpi oni najjeftiniji. I dalje netko tko ima dobar vid može vidjeti nazubljenost fontova i na 600 dpi printu. Profi printeri printaju i više.

Ne postoji nikakav downside za printanje u više DPIa (kao kod ekrana gdje to zahtjeva više realtime processinga), pa ako se vidi razlika znači da je bolje.

 

108MP kamere su potpuno neka druga priča koja nema veze s ovim.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

 meni je to jasno, ali on je krenuo sa screenshotovima i sl. pizdarijama. kakve veze ima screenshot pa usporedba na monitoru sa igranjem na različitim rezolucijama ako si 3-4 metra od ekrana? post gore, tablica je jasne i na kojoj udaljenosti to ima smisla sobzirom na veličinu ekrana. ništa drugo nisam ni tvrdio

 

NE DA NEMA RAZLIKE. ima ali ovisi koliko si udaljen.

 

Pa točno sam to znao da ćeš postati. RDR2 nikako nije primjer igre gdje ćeš vidjeti razliku.

Užasno ima mutne efekte jer emulira maglice, slabu vidljivost i sl. efekte. To je GTA V radio. Sve u daljini je u magli nekoj.

Face likova i teksture odjeće u 4k su isto katastrofa (igrao sam i na PCu).

Plus sve ovo što su ti gore rekli, ne postaš slike na forum onda nego na neki online sharing u full sizeu.

 

Upali Battlefield V, upali Division 2, upali Assassin's Creed Odyssey. Ili Heroes of the Storm, on ti je free, pa ga probaj u 4k i 1080p.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 15:23 (Bitanga).
14 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
forumaš kaže...

 evo pokušavam i ne uspijeva mi, dvije4 slike su u 4K a dvije u full hd, raspored više nez nam ali ne vidim ni razliku. ultra teksture, 8 gb vram kartica tako da to sigurno nije problem.

 

edit full hd, 4k, full hd, 4 k  znam jer sam ih tako okidao.

 

 

 

Ne može se vidjeti razlika jer je to rezolucija 980x550px,  ali slažem se da je na TVu u većini slučajeva razlika neprimjetna. Što se tiče 4K filmova, velik broj njih su upscaleani 1080p pa to nije pravi 4K.Ne znam, nemam volje skidati 50gb za jedan film kad mi je sasvim dobar i onaj od 2gb. A Samsung 4K se potrudi da ga fino "upscalea" na 4K rezoluciju.

 

Kad sam gledao "pravi 4K" razlika se vidila, uglavnom kad sam pauzirao seriju i gledao pixele namjerno, ali brzo sam odustao od toga jer sam shvatio da ipak želim uživati u seriji a ne u kvaliteti prikaza.

 što se filmova tiče

 

14 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
forumaš kaže...

 meni je to jasno, ali on je krenuo sa screenshotovima i sl. pizdarijama. kakve veze ima screenshot pa usporedba na monitoru sa igranjem na različitim rezolucijama ako si 3-4 metra od ekrana? post gore, tablica je jasne i na kojoj udaljenosti to ima smisla sobzirom na veličinu ekrana. ništa drugo nisam ni tvrdio

 

NE DA NEMA RAZLIKE. ima ali ovisi koliko si udaljen.

 

Pa točno sam to znao da ćeš postati. RDR2 nikako nije primjer igre gdje ćeš vidjeti razliku.

Užasno ima mutne efekte jer emulira maglice, slabu vidljivost i sl. efekte. To je GTA V radio. Sve u daljini je u magli nekoj.

Plus sve ovo što su ti gore rekli, ne postaš slike na forum onda nego na neki online sharing u full sizeu.

 

Upali Battlefield V, upali Division 2, upali Assassin's Creed Odyssey. Ili Heroes of the Storm, on ti je free, pa ga probaj u 4k i 1080p.

 imam navedene, igrao se sa time i sa 3-4 metra na 50" ne vidim baš nikavu razliku osim u padu fpsa. postana tablica par postova gore sve govori tko želi razumjeti.

15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

 imam navedene, igrao se sa time i sa 3-4 metra na 50" ne vidim baš nikavu razliku osim u padu fpsa. postana tablica par postova gore sve govori tko želi razumjeti.

 

Već smo pričali o tim tvojim tablicama.

 

Ja igram na 55'' sa 2.5m. Što ćemo sada?

A igrao sam i na 43'' 4k TVu kao monitoru sa 1m udaljenosti (od onda sam promijenio setup). Što misliš o tome?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 15:28 (Bitanga).
4 godine
protjeran
offline
Sony PlayStation 5

ja igram s 3.5m na 42" i nemam baš nekih problema, 4k tv.

kad pustim neki 4k film ili sto god na tv ne vidim bas nista wow...

zasto se uopce opterecujete tim "detaljima" u daljinu. preko puta na planini

vidim krosnje drveta wow. ak se ne vidi imam dojam da vam je to vecini "deal breaker".

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
forumaš kaže...

 imam navedene, igrao se sa time i sa 3-4 metra na 50" ne vidim baš nikavu razliku osim u padu fpsa. postana tablica par postova gore sve govori tko želi razumjeti.

 

Već smo pričali o tim tvojim tablicama.

 

Ja igram na 55'' sa 2.5m. Što ćemo sada?

A igrao sam i na 43'' 4k TVu kao monitoru sa 1m udaljenosti. Što misliš o tome?

 super za tebe ako ti tako paše. ne kužim gdje je problem? meni tako ne paše, to mi je pre blizu, više mi paše kada sam odmaknut, bolji mi je fokus na ekran i meni na tako malih 50" ništa ne znači 4K. to govorim cijelo vrijeme.

gdje sam napisao drugačije?? kad budem kupovao novi tv eventualno idem na 55" , preko toga mi je jednostavno pre veliko isto kao što mi je npr. 32" preveliko kao monitor bez obzira na rezoluciju.

 

tablica pokazuje neki okvirni model gdje određena rezolucija ima smisla i sa koje udaljnosti. po meni pokazuje realno stanje a sad tko gdje sjedi od TV-a njegova stvar.

15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

 super za tebe ako ti tako paše. ne kužim gdje je problem? meni tako ne paše, to mi je pre blizu, više mi paše kada sam odmaknut, bolji mi je fokus na ekran i meni na tako malih 50" ništa ne znači 4K. to govorim cijelo vrijeme.

gdje sam napisao drugačije?? kad budem kupovao novi tv eventualno idem na 55" , preko toga mi je jednostavno pre veliko isto kao što mi je npr. 32" preveliko kao monitor bez obzira na rezoluciju.

 

tablica pokazuje neki okvirni model gdje određena rezolucija ima smisla i sa koje udaljnosti. po meni pokazuje realno stanje a sad tko gdje sjedi od TV-a njegova stvar.

 

Apsolutno nema nikakvog problema. Što se mene tiče možeš i u 720p gledati sa 6m.

To i dalje ne znači da je 4k isti kao i 1080p.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
offline
Sony PlayStation 5

najbitnije je da se ne miješa 1. nema razlike i 2. meni je dovoljno full hd  kao što je Rhodin već rekao.

 

Ako ne vidiš žutu i zelenu boju kojom sam markirao, to ne znači da nisu markirani, nego znači da ih ne vidiš. Sve ima razlike. Igrao sam u full hd, 1440p i 4k. Također sam igrao u 30 fpsa, 60 fpsa i 144 fpsa. Itekako ima razlike u svemu. Odgovara nekom 1080p 30fos? Nema problema, nemoj samo govoriti da ne postoji bolje. Postoji i zgodniji tip od mene, pa je moja žena jadnica mene izabrala. 

 

i ovo nije rambox zamjenski profil čisto da se zna

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Bitanga kaže...
forumaš kaže...

 super za tebe ako ti tako paše. ne kužim gdje je problem? meni tako ne paše, to mi je pre blizu, više mi paše kada sam odmaknut, bolji mi je fokus na ekran i meni na tako malih 50" ništa ne znači 4K. to govorim cijelo vrijeme.

gdje sam napisao drugačije?? kad budem kupovao novi tv eventualno idem na 55" , preko toga mi je jednostavno pre veliko isto kao što mi je npr. 32" preveliko kao monitor bez obzira na rezoluciju.

 

tablica pokazuje neki okvirni model gdje određena rezolucija ima smisla i sa koje udaljnosti. po meni pokazuje realno stanje a sad tko gdje sjedi od TV-a njegova stvar.

 

Apsolutno nema nikakvog problema. Što se mene tiče možeš i u 720p gledati sa 6m.

To i dalje ne znači da je 4k isti kao i 1080p.

 naravno da znači ako ga gledaš sa radaljine na kojoj nema efekta. što se mene tiče ti možeš gledati 75" sa pola metra :D

 

 

 

9 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
Ajmo sad opet 10 stranica o FPSu, Herzima i koliki je kome... TV... Nismo dugo 😄
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 15:48 (Gogy7).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sony PlayStation 5
forumaš kaže...

 naravno da znači ako ga gledaš sa radaljine na kojoj nema efekta. što se mene tiče ti možeš gledati 75" sa pola metra :D

  

 

 

Mogu, i ja bih i dalje bio u pravu, a ti ne bi. Jer pričaš kao da su jednaki, a ustvari su samo nekima jednaki.

 

No, mislim da sam još na početku napisao da je rezolucija manji benefit dobrog 4k TVa. 

HDR je nešto što možeš dobit jedino na 4k TVu, a to je poprilični game changer.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
protjeran
offline
Sony PlayStation 5

Momci, još 30 dana do izlaska PS5....

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice