3D dizajn - ima'l kruha?

poruka: 10
|
čitano: 3.732
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
3D dizajn - ima'l kruha?

Pozdrav momci, ako mislite da nisam trebao otvarati novu temu, slobodno prebacite u neku već postojeću.

 

Dakle, 28 godina, prije cca 8 mjeseci sam se počeo zanimati prvo sa Unreal Engine 4, a odmah i sa 3ds maxom.

 

Prvi plan mi je bio da kroz godinu dana to savladam, barem dio, napravim neki okvirni demo za PC igru (ili android, što mi se više sviđalo), pa stavim kickstart kampanju pa prođe prođe ne ne :)

 

No naravno nije to tako lako, iako sam odradio hrpetine sati i u jednom i drugom programu, skužio sam da u to malo slobodnog vremena nemožeš učiti dva programa (cca 1-2h dnevno slobodno + vikend može više sati), poludio sam jer sam došao do dijelova gdje stvarno moraš se truditi da nešto napraviš da imaš finalni projekt - i sve pobrisao :D

 

E sad sam prije par dana nakon 2 mjeseca stanke vratio 3ds max, počeo nešto crtati, bla bla, vidim da nisam zaboravio, eventualno neki shortcut.

 

Htio bih uložiti još minimalno 100h rada (sad preko zime imam više vremena) da dođem do tog dijela da brzo nacrtam high poly model, napravim low poly model, puknem teksture i u nekom od sastrane programa riješim odmah normal map i ostalo (roughnes map itd) da mogu sa sigurnosti reći - ovo je gotovo model, spreman za video igru.

 

Mene zanima, koliko se kod nas uopće cijeni 3d dizajn, pogotovo taj smjer za gaming?

Bilo bi super kad bih imao neki posao vezano za to + honorarni posao da crtaš ovako nekome modele i šalješ po svijetu, ovisi za koga radiš.

 

Naravno, uvijek mi želja otvoriti game studio sa par ljudi, može i samo nas tri recimo - i raditi na nekoj igri, prvenstveno android jer nemoraš toliko voditi brigu za grafički dio, brže su gotove, mali su novci u pitanju a odlično se prodaju.

 

No da ne pretjerujem - koliko se cijeni taj 3d game dizajn? Koliko se plača?

 

Vidim da kinezi, indijci itd - rade to za male pare, stvarno smješne cijene, a ide to njima ok.

 

Nebih htio sad gubiti godine učenja na nešto da na kraju bude ništa korisno.

 

Uz 3ds max bih i dalje čačkao po unreal enginu 4, najviše radi testiranja svojih modela, ništa više.

hm hmmm, hm hm hmm
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 3D dizajn - ima'l kruha?
Tomina kaže...

 

Vidim da kinezi, indijci itd - rade to za male pare, stvarno smješne cijene, a ide to njima ok.

LOL; kinezi i indijci se smiju našim cijenama :D 
Nedavno mi se javio jedan indijac na mail jer traži posao ili suradnju, a taman sam imao upit od klijenta za jednu vizualizaciju, koju mi se nije dalo raditi jer je bezvezna i cijena je bila isto takva. Uglavnom, kad sam tom Indijcu rekao koliki je buđet za taj projekt, nasmijao se i pitao da li ga zafrkavam, a kad sam rekao da ne, pozdravio se i više se nije javio.
Čudim se kak domaći klijenti nisu već došli na ideju da mi njima plačamo za izradu njihovih projekata, jer kao "to ti je dobra referenca, a ako mi odradiš ovaj posao, bude još posla".

Tako, da bježi od domaćih poslova... i ne; lokalno se od toga, kao i od večine stvari, ne da živjeti.
Fala bogu, pa je cijeli svijet otvoren putem interneta...

http://dejankober.com/, http://dd3d.hr/
8 godina
neaktivan
offline
3D dizajn - ima'l kruha?

Hvala.

 

A eto mislio sam da barem nešto sastrane zaradim na tome, a možda jednog dana se time baviti full time.

 

Samo treba vremena i vremena sve to naučiti, a nije isto niti raditi model za jedan engine i za drugi.

 

Barem sam i sam imao prije par mjeseci vidjeti par problema, skinuo nekoliko free modela, htio ubaciti u unreal engine 4, no na pola njih su bili neki errori jer UV mapping kao da radi na malo drugačiji način u UE4 enginu nego u drugima.

hm hmmm, hm hm hmm
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 3D dizajn - ima'l kruha?
Tomina kaže...

Hvala.

 

A eto mislio sam da barem nešto sastrane zaradim na tome, a možda jednog dana se time baviti full time.

 

Samo treba vremena i vremena sve to naučiti, a nije isto niti raditi model za jedan engine i za drugi.

 

Barem sam i sam imao prije par mjeseci vidjeti par problema, skinuo nekoliko free modela, htio ubaciti u unreal engine 4, no na pola njih su bili neki errori jer UV mapping kao da radi na malo drugačiji način u UE4 enginu nego u drugima.

 Generalno nema neke velike razlike u tome kako koji engine tretira modele. Jedina razlika može biti u tome da sami modeli nisu imali pravilno napravljen UV mapping (a to je puno izvjesnije nego ono prvo). Od kud si skinuo modele? 

http://dejankober.com/, http://dd3d.hr/
8 godina
neaktivan
offline
3D dizajn - ima'l kruha?

http://tf3dm.com

 

Uv mapping i mene muči, trenutno koliko imam vremena lagano hvatam stvari.

 

Skidam danas još nekoliko tutoriala, pa će sve doći na svoje.

hm hmmm, hm hm hmm
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
3D dizajn - ima'l kruha?

Dobar prijatelj radi 3d za arhitekte. Znaci od 2d crteza on napravi 3d, materiale, sobe, okolish itd.

Prvo je radio na freelanceru, onda je uspostavio kontakte mimo toga, i odlicno mu ide.

Samouk je sto se tice 3da, iako je zavrsio IT.

ccna, ccda, ccnp, ccdp, ccie written, eci peci pec ti si mali zec, a ja mala vjeverica, eci peci pec
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
3D dizajn - ima'l kruha?

Hmm, možda se i u arhitekturi može više zaraditi nego game industriji.

 

A ništa, preostaje mi jedino u slobodno vrijeme ulagati znanje u 3ds max, pa ćemo vidjeti što će dalje biti i do kuda ću dogurati. Max je stvarno opširan, nekad se jednom stvari mučim 2 sata, dok ne skužim da mogu to napraviti za par minuta.

 

Čim budem imao neki model pri totalnom kraju, stavit ću tu na forum pa ocijenite ;)

 

U stvari imam model svog bunara napravljen (starinski, kakav imam doma :D ), samo sliku imam tek još u ranoj fazi modeliranja. Nemam završnu bez tekstura.

 

Htio bih postaviti pitanje nekom znalcu za max, nešto me muči sa uv mapiranjem, pa evo ako smijem ovdje, bio bih vam zahvalan.

 

 

hm hmmm, hm hm hmm
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
3D dizajn - ima'l kruha?

http://erminascic3d.blogspot.se/

 

Dobar prijatelj isto, ja mislim da je cak stavio te modele na prodaju na neke od sajtova koji se bave tim. Kapne po nekad nesto :)

ccna, ccda, ccnp, ccdp, ccie written, eci peci pec ti si mali zec, a ja mala vjeverica, eci peci pec
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 3D dizajn - ima'l kruha?
Tomina kaže...

Hmm, možda se i u arhitekturi može više zaraditi nego game industriji.

 

A ništa, preostaje mi jedino u slobodno vrijeme ulagati znanje u 3ds max, pa ćemo vidjeti što će dalje biti i do kuda ću dogurati. Max je stvarno opširan, nekad se jednom stvari mučim 2 sata, dok ne skužim da mogu to napraviti za par minuta.

 

Čim budem imao neki model pri totalnom kraju, stavit ću tu na forum pa ocijenite ;)

 

U stvari imam model svog bunara napravljen (starinski, kakav imam doma :D ), samo sliku imam tek još u ranoj fazi modeliranja. Nemam završnu bez tekstura.

 

Htio bih postaviti pitanje nekom znalcu za max, nešto me muči sa uv mapiranjem, pa evo ako smijem ovdje, bio bih vam zahvalan.

 

 

 Pazi samo da se ne zaletis s aplikacijom koju ces uciti. 3DSMAX licenca kosta preko 30 000 kn + godisnja pretplata/upgrejdovi.

Uci odmah ono s cim mislis radit ako mislis radit kasnije profesionalno.

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
8 godina
neaktivan
offline
Re: 3D dizajn - ima'l kruha?
zeleni kaže...

http://erminascic3d.blogspot.se/

 

Dobar prijatelj isto, ja mislim da je cak stavio te modele na prodaju na neke od sajtova koji se bave tim. Kapne po nekad nesto :)

 

Eto, neka tako i meni bude za koju godinu i neću se buniti. Mislim na znanje i finalni izgled modela :D

 

Lewis kaže...
Tomina kaže...

Hmm, možda se i u arhitekturi može više zaraditi nego game industriji.

 

A ništa, preostaje mi jedino u slobodno vrijeme ulagati znanje u 3ds max, pa ćemo vidjeti što će dalje biti i do kuda ću dogurati. Max je stvarno opširan, nekad se jednom stvari mučim 2 sata, dok ne skužim da mogu to napraviti za par minuta.

 

Čim budem imao neki model pri totalnom kraju, stavit ću tu na forum pa ocijenite ;)

 

U stvari imam model svog bunara napravljen (starinski, kakav imam doma :D ), samo sliku imam tek još u ranoj fazi modeliranja. Nemam završnu bez tekstura.

 

Htio bih postaviti pitanje nekom znalcu za max, nešto me muči sa uv mapiranjem, pa evo ako smijem ovdje, bio bih vam zahvalan.

 

 

 Pazi samo da se ne zaletis s aplikacijom koju ces uciti. 3DSMAX licenca kosta preko 30 000 kn + godisnja pretplata/upgrejdovi.

Uci odmah ono s cim mislis radit ako mislis radit kasnije profesionalno.

 

Znam, krenuo sam sa Blenderom i Maxom jednako, ali sam vidio da sa Maxom lakše i brže učim. Sad možda sam u krivu, ali neda mi se iznova nešto učiti.

 

hm hmmm, hm hm hmm
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice