Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

poruka: 11
|
čitano: 6.155
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

Pozdrav svima!

Prvo da velim da ne odgovaram za bilo kakvu stetu nastalu koristenjem ovog tutoriala,

drugonikad nemojte nakon mijenjanja postavki kliknuti na "kvačicu" da vam se smanjena voltaza diže odma nakon bootanja tj s windowsima a da niste provjerili da vam se doticna ne rusi na smanjenoj voltazi,

start up ikona/kvacica/tockica:) start up ikona/kvacica/tockica:)
jer u suprotnom cete morati u safe mod(nije pravilo) i vracati def postavke itd uglavnom zayebancija!

Eto kad smo to rijesili idemo dalje{#}:

citajuci tu i tamo po forumima o "rudarenju" nailazio sam o undervoltanju grafi i uvijek sam to nekako izostavljao!{#}

 

No tome je dosao kraj:), danas "benčajući" na kompu primjetio sam da mi se grafa poprilicno grije kao i u idle-u, prateci voltazu bios ju je "kurio" cijelo vrijeme na cca 1,100V pa do maximalnih za stock 1,175V

sto je daleko previse za prevruci Tahiti cip! pa rekao eto i meni prilike da napravim to!

default voltage default voltage
Osobno cu se samo bazirati na najlaksem nacinu a to je softwerski  pomocu nekog programa za overklokanje

tipa Msi Afterburner, Sapphire Trixx, Asus Gpu Tweak i drugih!

Naravno kao prvo graficka kartica vam mora imati otkljucanu voltazu da bi to radili! (barem za ovaj nacin)

kod mene je otkljucana kao sto vidimo u Afterburner-u:

otkljucana voltaza:) otkljucana voltaza:)
Sljedece sto bi trebali napraviti jednostavno pomicati slider prema manje, isto kao i kod overklokanja no sad idemo na drugu stranu{#}

slider prema manje.. slider prema manje..
Kao i u svemu ovdje takoder radimo male pomake i testiramo karticu u nekom od "bench" alata, ako ovo radite s Afterburnerom mozete odma direk u njemu s Kombustor-om provjeriti!

Kad predete odredeni prag tj previse spustite napon kartica ce vam se srusiti ili ugasiti i pisat ce vam na lcd tipa "no signal/out of range i slicno", morat cete na silu restartati komp i sve iz pocetka!

naravno sljedeci put cete to manje smanjiti i provjeriti karticu dali radi na nesto vecim brojkama!

Kad provjerite karticu i sve vam radi stabilno napravite si save u profilima dolje pod 1,2,3,4,5, ako zelite...i onda tek mozete staviti da vam se kartica automatski overkloka (iako to pise mi radimo nesto drugo ne{#})

prilikom sljedeceg bootanja sustava!

Evo ovak to izgleda kod mene na desktopu:

svi potrebni alati:) svi potrebni alati:)
Svoju HD7970 sam smanjio za nekih cca -0,100V (nisam cak ni stigao tocno pogledati:)

nakon undervoltanja nakon undervoltanja
 

prije undervoltanja/stock prije undervoltanja/stock
i dobio ENORMNIH cca 10°c manje temperature u loadu, cca 10% manje RPM, naravno posto je diran napon sve sto ima veze s njim(cijeli mosfet) ide dolje pa tako i VRM temperature za takoder u prosjeku 10°c manje{#}!

i na kraju vasa kartica i manje trosi! nemam to s cim izmjeriti no evo jedan stari link

http://ecogamer.co.uk/viewpages.php?page=Eco_PC_Gaming_Undervolting_ATi_GPU

sry nisam stigao niš novije naci{#}

Ovaj nacin ima golemu prednost kako za single tako i za sli/cfx kao i za grafe s jednim ventilatorom koje se po obicaju poprilicno griju!

Eto ovak na brzinu nadam se da sam vam malo to priblizio i da cete probati i biti zadovoljni s rezultatom kao i ja!

a vidim i dvojica kolega Penryn i maks-rs!

LP svima kao i uvijek{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 20:51 (Stjepanj).
Moj PC  
5 0 hvala 6
12 godina
neaktivan
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

Undervoltanjem napona ili frekvencija na GPU je vrlo korisna stvar za uraditi pogotovo ako posjedujete vrijednu karticu kojoj je isteklo jamstvo npr:HD6970,7970...prvo snižavate potrošnju električne energije,drugo GPU-u snižavate temperaturu i treča stvar produžujete životni vijek grafičkoj kartici.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.9.2014 23:04 (3n3m1).
Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice
Poslje sve zavrsim i stavim rezultate, bio sam sprijecen to zavrsiti, uglavnom rezultat je zapanjujuc:-)lp
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

Evo dok ti završiš da ja copy-pasteam iz druge teme moje undervolt iskustvo sa GTX770. Nisam klasično undervoltao spuštanjem napona jer afterburner nije dao dirati napon, već preko TDP limitera.

 

TDP - Powerlimit u Afterburneru (Temp limit je na 80C al nebitno pošto ne dolazi do te temp)

FPS i SCORE - rezultati u heaven benchu

TEMP - max temp do koje je došla u benchu

POWER - max potrošnja cijelog kompa iz zida tokom bencha

GPU CLOCK i MEM CLOCK - takt na kojem je uglavnom vrtio bench

 

 

...uglavnom, Power limit 60% +130MHz mi se čini kao sweet spot. Performanse mrvicu bolje nego default, temperatura 10C niža i potrošnja skoro 50W niža. Napon primjetno utječe na potrošnju i temperaturu bez obzira na takt.

Moj PC  
4 0 hvala 5
12 godina
protjeran
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice
Kod mene na 7970 10 stupnjeva nize temp nisam mogao vjerovati..o ostalom poslje;)
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.9.2014 23:59 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

Super tema, taman sam htio da undervoltam svoju r9 270, citajuci po netu da je ova grafa bas "pozeljna" za mining i kralj je undervoltanja na trzistu.

bas cu malo danas da cackam,  

ALL ABOUT THE R9 270 and X for Litecoin Mining

 

ovdje sam nasao dobru temu sto ljudi undervoltaju pa ako kome pomogne super {#}

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
1 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Re: Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice
Danas cu zavrsiti, na mobu sam! Nebi htio da netkome bilo sta pode po krivu! Jos koji sat i doma sam:)lp
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

Gainward GTX460 undervoltana već 4 godine sa fabričkih 0,987V na 0,875V i podignuta sa stock 700 MHz na 745MHz ( dobar primjerak čipa - golden sample ). 10-tak stepeni hladnija i primjetno manje potrošnje.Napon podešen flešovanjem modanog BIOS-a.

U istoj kanti CPU  i5-750 undervoltan sa stock 1,21V na 1,085V i klokan sa 2,66 GHz na 2,8 GHz.

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice
maks-rs kaže...

Gainward GTX460 undervoltana već 4 godine sa fabričkih 0,987V na 0,875V i podignuta sa stock 700 MHz na 745MHz ( dobar primjerak čipa - golden sample ). 10-tak stepeni hladnija i primjetno manje potrošnje.Napon podešen flešovanjem modanog BIOS-a.

U istoj kanti CPU  i5-750 undervoltan sa stock 1,21V na 1,085V i klokan sa 2,66 GHz na 2,8 GHz.

 

Tx na informacijama, nisam ocekivao da se itko( ne doslovno) s tim ovdje na forumu zanima:)! Lp
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
12 godina
protjeran
offline
Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

Evo mislim da je sve ok, mozete krenuti s undervoltanjem svojih gpu zvjeri!{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Undervoltanje Gpu-a/Grafičke kartice

ja svoju držim na -50mV a Gpu je oc-an sa 947 na 1080 Mhz {#}

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice