Switchable graphics - molim malo objašnjenja

poruka: 11
|
čitano: 9.066
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Switchable graphics - molim malo objašnjenja

Ovako, pročitah teorijski o switchable graphics, što to je, kako (u teoriji) funkcionira i sl.

 

Ne rastavljam si često laptop, pa su mi nejasne ove stvari:

 

- integrirani čip je integriran u matičnu ploču?

- kako, gdje i u što je spojena grafička kartica?

- dedicated/discrete - koja je koja?

 

Recimo da netko ima integrirani čip s 512MB, tada bi 64bitni OS pokazivao samo 3,6 (od 4) GB u upotrebi?

Zašto integrirane koriste RAM od kompa? Kako uopće izgleda RAM na laptopu (kao memorijska pločica koja se po potrebi vadi/mijenja ili je i to integrirano)?

 

Biti će još pitanja ak mi šta padne na pamet. {#}

Mrz-im crt-ice.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja
the_rover kaže...

Ovako, pročitah teorijski o switchable graphics, što to je, kako (u teoriji) funkcionira i sl.

 

Ne rastavljam si često laptop, pa su mi nejasne ove stvari:

 

- integrirani čip je integriran u matičnu ploču?

- kako, gdje i u što je spojena grafička kartica?

- dedicated/discrete - koja je koja?

 

Recimo da netko ima integrirani čip s 512MB, tada bi 64bitni OS pokazivao samo 3,6 (od 4) GB u upotrebi?

Zašto integrirane koriste RAM od kompa? Kako uopće izgleda RAM na laptopu (kao memorijska pločica koja se po potrebi vadi/mijenja ili je i to integrirano)?

 

Biti će još pitanja ak mi šta padne na pamet. {#}

1. Da, integriran u ploču.

 

2. Spojena je u PCI-E / AGP slot.

 

3. Dedicate je integrirana, tj. na ploči, a discrete je diskretna, odnosno zasebna.

I want to taste you but your lips are venomous poison, you're poison, running through my veins
14 godina
neaktivan
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja
donator_bubrega kaže...

 

3. Dedicate je integrirana, tj. na ploči, a discrete je diskretna, odnosno zasebna.

 

Vidiš, po prijevodu si ovo obrnuto shvatim. Discrete kao nešto što troši manje (jer u tom switchable graphics - dinamični mod integrirana troši manje baterije), a dedicated kao nešto jače. Kriva logika :o)

 

Ostaje pitanje korištenja RAM-a - znači 1GB DDR3 dedicated bi značilo da integrirana koristi 1GB od 4GB meni dostupnih RAM-a? Koliko onda GB RAM-a ostane za OS?

 

I još ovo - fixed/dynamic mode - je li to softverski ili hardverski? Znači, kada bi se npr u BIOSU birala jedna od 2, da li ju hardverski pali/gasi? Jesu li obje "upaljene" istovremeno pa program bira upotrebu? Kako to funkcionira?

 

EDIT: dlanom stisnula touchpad...

Mrz-im crt-ice.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.4.2012 18:24 (the_rover).
15 godina
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja
the_rover kaže...

..

- integrirani čip je integriran u matičnu ploču?

..

- integriran u chipset ili (najnovije generacije CPUa) u CPU. Zato se tako naziva.

- notebooci inače mogu imati dodatnu VGA, ugl ATI ili nVidia. To jesu zasebne kartice (nisu dio npr intel chipseta, CPUa) ali su svjejedno ugrađene na ploču. Posotoje i MXM ali su rijetke.

- svaka integrirana može imati i dedicatet memory, ali je uobičajeno da 'krade od sistema', tj od RAMa. Zasebne (kao spomenute ATI-nVidia) imaju svoju memoriju.

Naravno, i ATI-nVidia proizvode i integrirane tj chipset, pa postoje i takve. Tako da jednostavnog odgovora (koji-koliko) RAMa neka VGA ima ili krade, nema, pa čak i stare (zasebne) VGA iz generacije Turbo/Hyper-Memory rade to isto.

- običan RAM je običan, dok je VGA-RAM malo drugačiji, tj oznaka V-RAM, to ne treba miješati s tipom kao DDR (1-2-3-4-5), PC je trenutno na DDR3, VGA na 2(low), 3  i top modeli na 5. jednako kao i oznaka D-RAM gdje D znači Dynamic, dok je kod DDR to DoubleData, dakle VGA RAM može biti označen DDR-DRAM ili VRAM, obično je oznaka samo DDR5 ili (preciznije) GDDR-5. Taj RAM nema veze s računalom, koristi ga samo VGA kroz interni kontroler (sad 32-64-128-256bit) i ne opterećuje sistem za transfer kroz PCI. Onboard-integruša to sve radi, smanjuje propustnost sistema.

Nova fora, integruša za desktop-nezahtjevnu grafiku (misli se na ne-igre), je dovoljna, manje troši (struje), manje topline.. sve poželjno za prijenosnik, dok se dodatna VGA (prava, za igre) pali po potrebi... To je zgodan fičer, ali recimo sporedan u desktopu (potrošnja-toplina)...

-pitanje za 512MB integruše? Ne ako koristi dio RAMa, tad ovisno o driveru i BIOSu, postoji fixni ili dinamički način alociranja.. tako da nema kratkog odgovora (tj više kombinacija i različitih rezultata..)..

edit: - i, ne, dodatna VGA koja ima npr 512MB nije razlog prikazivanja npr 3.6 (ili bilo koji drugi broj) na 64bitOSu, nego hardware (chipset), resursi koje koristi notebook za adresiranje, sva periferija (memorijske adrese, to nije memorija), tako bi jednako prikazala i svaka druga VGA s npr 128MB-2GB... dakle, nije to razlika tih memorija, nego hardware. Osim u slučaju integrirke koja koristi dio RAMa...

- RAM u laptopu izgleda kao RAM, tj SODIMM. mini modul, DIMM je inače modul-pločica RAMa-fizikla izvedba-dimenzija, dok je tip ono SDRAM-DDRRAM i odgovarajući utori-zarezi.. U pravilu postoje dva DIMM utora na notebooku, topmodeli s 4. Integruša može imati na ploči poseban dio RAMa, dok su 'diskretne' uvjek sa svojim RAMom, slično kao i normalna VGA, samo je pločica drugačijeg oblika ili direktno na MBO..

 

itd.. (tko bi reko da se može toliko tipkati oko tako banalnog pitanja?). {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.4.2012 18:53 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Switchable graphics - molim malo objašnjenja

Banalno pitanje koje je počelo oko banalnog retka u specifikacijama:

 

AMD Radeon HD 6470M (1 GB DDR3 dedicated)

 

Ako sam te dobro shvatila, pošto moj laptop ima AMD Mobility integriranu i ovu gore, ova Mobility je dio CPU-a koji je pak dio matične? A i druga je dio matične ali se vodi pod nezavisnu? Integrirana ima svoj gigabajt, a Ubuntu 64bit mi pokazuje da koristi 3.6 eto iz razloga nevezanih za grafičke? Koliko pak ima onda nezavisna?

 

I recimo da ja u virtualboxu instaliram Win7, čisto da testiram korištenje te 2 grafičke (tj da li rečene igre zbilja koriste discrete grafičku) hoću li tako dobiti prave rezultate, ili je potrebna prava instalacija Windowsa?

Mrz-im crt-ice.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja

-prebacivanje (ili podešavanje) switchablea se obavlja opcijom (driver) pa je pitanje dali pod *nixima ima uopće mogućnost.. jer je sve za win. Možda imaš hardware switch, kao za wlan.

-VMovi generalno ne koriste HW, tj npr Vbox ima dx9 kompatibilnost, što nema veze s tvojom VGA, nije baš za igre. Pogotovo u kominaciji linux-ATI-igre (na direcXu)... nekako ne vjerujem u 'glatkoću', prije u chrashanje. Za takve stvari dualboot sedmice, bar da vidiš kako radi, pa tad ima smisla usporedba-test s VMom.

 

i btw, na notebooku, su obje VGA dio MBO, samo ona iz chipseta u pravilu koristi sys.resurse dok zasebna (nema veze što je na istom PCB-u), može biti i kao na desktopu AGP-PCIex MXM, uvjek ima svoj RAM. Mada se sve kombinacije moguće, tj danas je RAM jeftin, ima ga se puno, pa se ni ne 'krade' kao nekad.. ali može, pa i neke integruše imaju svoj RAM (npr 128MB) i po potrebi uzmu još od sistema...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.4.2012 19:55 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja

Hvala na detaljnom odgovoru, u principu me zanimalo idejno kako sve to funkcionira.

 

A praktično - na Linuxu ne funkcionira, nema hardware switch (to je i problem), a navodno (po onome što sam čitala) za ovaj model ne funkcionira ni na Windowsima. A ne da mi se priklat 6 lijepo posloženih distribucija plus Ubuntu gdje mi je konačno sve na svom mjestu kako bih probala jel radi na Windowsima (hvala bogu pa se mora koristiti crna magija kako bi se instaliralo win nakon linuxa...).

 

Kako je to bilo riješeno na starijim modelima? Prije ovog laptopa imala sam Compaq (ne sjećam se koji model, iz 2008), tamo sam bez problema igrala neke igre (WoW...). Kako je moguće da na modelu starom 4 godine i ovom sad (koji bi po specifikacijama trebao biti jači) se ista igra vrti bolje? (WoW uzimam kao primjer jer je jedini kojeg sam igrala na svim laptopima koje sam imala, plus WoW se vrti bez ikakvih "otklona" pod wine). Ne mogu sa 100% sigurnošću reći, ali tamo je u pitanju bila neka AMD Mobility, znači integrirana, i imala je bolje performanse od ove.

 

I na kraju, zašto taj cijeli đir ne funkcionira na Linuxu? Vidim ima vga switcheroo (ako se koriste open source driveri, i ako se ima hardware switch). ATI/AMD control panel "daje" opcije mijenjanja (to što ih ne promijeni je druga priča). Tko je tu kriv? Proizvođač laptopa ili grafičke (hp ili amd/ati)?

Mrz-im crt-ice.
15 godina
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja

-tko je kriv? Interesi (novac), 0.7% usera, biraj. Previše važnih poluga nije pod linuxom, kompletno industrija igara i sve povezano, pa tako i ovaj fičer, ali ne treba zaboraviti da je to u kategoriji desktop usera (vs server, razne kutijice.. gdje je u 90% neki linuxić).

- nagađam (90% šanse) i ona stara Atijevka je zasebna VGA, mobile je samo verzija chipa (potrošnja-temperatura, malo niže performanse od desktop pandana) tj nije integrirana u chipset, osim ako si imala baš atijev... i tad može biti zasebna VGA.

-WOW nije dobar primjer, jer je kvalitetno napravljen (kao izuzetak, za razliku od ostatka koji je važan samo datum izlaska), kao i to da nije zapravo 3D.. kao u FPS igrama (manji zahtijevi).

- ATIjevke su oduvjek imale problema na linuxu, generacija 4xxx je to malo popravila, ali sad je opet po starom. Razlog je (nazovimo to) soft način rada GPUa vs nVidijinog, kao da uspoređujemo dva motora koji imaju jednako konja ali drugi ima dvostuko veću kubikažu (stvarnu-hardware snagu, ne 'soft'), pa je tako Radeon izuzetno ovisan o driverima (npr GTA-NFS igre kao primjer muke po driverima za ATI, ili koristiš nVidiju pa sve radi..) - možda svuči fanovski, ... ne govorim o snazi ili kvaliteti, nego o načinu rada i podršci, za ATI je to oduvjek bilo problematičnije, samo što su pod win brže rješavali stvar (patchevi za pojedinu igru+driver, da bi tek nakon pola godine patchiranja sve bilo OK). Zato trenutno 4xxx radi OK s novijim distrama outofbox, ali sa 6xxx se opet sve ponavlja. Jednak problem je s raznim wlan adapterima, abandoniranim verzijama hardwarea (nije više u kernelu), kontrolerima.. nije to stvar linuxa nego interesa proizvođača i nema nekog konkretnog razloga vjerovati da će se promijeniti.

-nije to stvar HPa (jer je on samo brand) jednako kao što HP ne radi MBO-HDD-CPU... samo ih upakira, dakle ATI je krivac (znam, AMD.. zapravo je i to dio odgovora, gubitci, konkurentnost.. i nezainteresiranost za 0.7 linuxa jer od druge strane imaju više koristi).

 

-VGA-switch je nova stvar, treba određeno vrijeme dok se udomaći, dok se otklone problemi (pa i poneka tužba..) da bi nakon cca godinu pod linuxom sve to radilo, ali tad će već biti nešto drugo, treće...

 

-sve vezano uz IT industriju je samo software (pa i hardware kao CPU je soft.. tj hard koji vrti soft, npr soft video dekoder ili hard-dekoder u chipu koji radi istu (soft) stvar.) Sav soft je niz nula-jedinica.. -sve može raditi na bilo kojem sistemu (ne samo OSu) samo je potrebno napraviti, imati licence... i blagoslov važnih igrača koji to ne dozvoljavaju, kao što je HDCP obavezan da se nebi slučajno gledalo nešto, interesi. Trenutno je gaming ind, u stalnim najavama prestanka rada za PC, isključivo konzole, zašto? Zato je linux njima nezanimljiv, čak 'odbojan'. Gaming ind, je pak jedna od zabavnih industija koja MSu osigurava kućne korisnike, office osigurava poslovne, direcX, outlook, joystick... svaka od tih sitnica su istovremeno poluge kojima MS odgurava linux od tog dijela kolača, dok proizvođači (u ovom slučaju VGA) rade za one koji im osiguravaju masovnost (i ne zamjeraju im se, simbioza interesa).

 

-btw, znaš li, možda ti u kontekstu padne na pamt.. nešto o Macu-OSX-u, recimo ATIjevim VGA, MBO-BIOSu i sl. za mac? To je ista VGA (i CPU-MBO..) ali modan firmware+chip, čime se osigurava-otežava izrada hackintosha. Isti razlozi, ali na macu postoji WOW, postoji office.. jer je sigurna zarada. OSX je *nix. ... itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Switchable graphics - molim malo objašnjenja

1. Nevezano uz post - danas smo uspjeli predati RGFI (statistički u FINA-i) a editirali smo file u Libre Office (imamo i potvrdu da je statistički predan), iako FINA tvrdi da nemre. Ima ovo veze uz ko tu koga j***.

 

2. Bez uvrede, i hvala na detaljnjim objašnjenjima, ali probaj malo koristiti uređivanje teksta (ionak sam napol ćorava i ciljam na jedno oko).

 

3. Linux "odbojan" - to je sad začarani krug. Naime, šefica je bila zainteresirana za Linux kad nabavlja  novo računalo (čisto zato jer jedan Ubuntu košta 0kn), međutim, program koji koristi (Synesis) ne radi na Linuxu. A vjerojatno Pupilla ne želi raditi Linux klijent jer nema dovoljno kupaca. Ahil ili kornjača? Ista stvar i s igrama. Kako prekinuti začarani krug?

 

4. Krivica u ATI/AMD - može, ali zašto onda (ako je već znano da to ne radi) meni nije dana ručna opcija ukljičivanja (BIOS switch)? Tu opet krivim hp jer su za neke modele izdali BIOS upgrade gdje daju fixed mode. Znači shvaćaju da nešt ne valja. A ako im dobavljač (ati/amd ne valja) promijenite dobavljača? Moji su vraćali i po šleper brašna jer jedan garb (75kruha) nije ispao kak treba.

 

5. Nemoj me krivo shvatiti, zahvaljujem na pojašnjenjima. Moji napadi zuče tako jer mi je potrebno objašnjavanje stvari koje smatraš normalnima.

 

6. U dvije točke se ispričavam, poklonim mačića ako trebaš.

 

EDIT: ako je netko s područja Istre, a želi mačića ili psića, PM me.

Mrz-im crt-ice.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.4.2012 22:55 (the_rover).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Switchable graphics - molim malo objašnjenja

Uliječem kao padobranac - no nema li u BIOSu opcija da se odabere grafička kartica prilikom bootanja?
Naime, frend ima laptop, mislim Acerov, kojeg je kupio baš zbog toga jer ima switchable graphics, no ne radi mu ta dodatna kartica. Ne može ju nikako uključiti - pa mi je pričao kako to funkcionira.... točnije, kako bi trebalo funkcionirati.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Switchable graphics - molim malo objašnjenja

1- neobično, do sad nije radilo... (morao se učitati u excell i sejvati..), dakle jedna prepreka manje (ali beznačajno u globalu). Naravno, open doc je nacionalna norma, no MS je the norma. Naravno, ni pomisli da bi se obavlo slanje mailom umjesto nošenja na disketama, pa na CDu, pa napokon na USBu.. Dodatno, poslovno bankarstvo-čitač kartice, opet ista stvar na Macu ima normalan support, za linux samo LOL kao odgovor. Sad više nije ograničenje jer se prešlo na ebanking-token, PKI..

 

2- ma, da, tipkanje jednom rukom na daljinu.. i količina teksta je trebala biti rečenica-dvije, pa uređenje nebi ni trebalo.

 

3- cijena OSa je zanemariva kod posla, 0kn, vs 800-1.400 ili licenciranje pa je za kompletan ured 2.000kn godišnje (s officeom, 10 računala). Alat se nabavlja prema namjeni-potrebi, ne samo prema željama ili cijeni. ... i btw, za aplikacije ovog tipa (kao i svaka baza) je stvarno besmisleno da postoji samo win ver. jer nije nikakav problem s bazom, dok su s koisničke strane samo potrebne forme-gui... no pupilovci su ipak lowend clipperaši, čudo da postoji nešto drugo osim win98. uz točku 1. te dvije stvari onemogućavaju većini prosjećnih firmi korištenje linuxa. (ali nije ni linux jeftin, može bit daleko skuplji samo u drugačijim kategorijama-namjena, zanemariv je OS... usluge, aplikacije i ostalo je ono što se plaća ili ne postoji..). nema prekidanja kruga bez 'kritične mase' tj interesa onog tko bi to radio. Uz jednu ozbiljniju manu, previše distri-nema standarda, tad programeski timovi izdaju svoju distru s kojom soft radi kako je zamišljeno... linux je dobar ali ponekad i noćna mora.

-naravno, za ovaj slučaj postoji jednostavno-elegantno rješenje, virtualizacija, ali licenca za OS je i dalje potrebna (formalno), ima i nekih prednosti u odnosu na fizičko računalo.. Česta je situacija da uz linux treba i win (nije stvar izbora-Synesis), dok ako se ima win nije potreban linux, ali može npr za server i sl. tj. imaš izbor. Uz to da je cijena Synesisa viša od uredskog paketa MSa, dodati i antivirus itd..

 

4- kojeg drugog dobavljača od dva posotjeća koja su povremeno jedva isporučivali ugovorene količine i to najvažnijim partnerima? Za koji drugi OS-platformu?

- Zaboravljaš na (samo) 0.7 % desktop usera linuxa koji nisu relevantni. Btw, HP uz svoje notebooke obično boundla Suse, s njim vjerojatno radi (ako postoji ta kombinacija) i ovo je ipak novo, kao i smisao linuxa i vga koja za većinu ipak služi iganju... tad je logičnije uzeti neki drugi model. I vidjeti preporuku, recomended-win7. Slična situacija je bila prije par godina s wlan karticama, proizvođači su kažnjeni.. no i to im se isplati (kompenziraju s druge strane, MS). MS je partner svima, nitko (pametan) se ne želi s njim svađati, jer npr državni aparat plaća određeni iznos za licence, dok je tako (jer može biti i viši iznos) FINA i ostali će favorizirati MS, pa će MS biti blaži prema paušalu tom državnom aparatu.. MS je često jedni izbor, dali je razlog kvaliteta ili nepostojanje drugih, svejdno.

 

5- nema normalnih stvari.

 

6- .. ocelot?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice