Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 709.284
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Samo glasno razmisljam....

 

Zar se bootleneck ne moze prepoznati/bar nasjetiti iz WEI skorovima? Na pr. grafa ima ocjenu 7.0 a procesor 6.4

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Loool, taj WEI je čisto smeće. To nemoj uzimat kao nikakvo mjerilo normalno. Pročitak si malo naše postove, imaš tu više korisnih informacija nego gledat WEI.

13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Lazarus Long kaže...

Samo glasno razmisljam....

 

Zar se bootleneck ne moze prepoznati/bar nasjetiti iz WEI skorovima? Na pr. grafa ima ocjenu 7.0 a procesor 6.4

Ne, WEI nije mjerodavan niti se treba ravnati po njemu.

clock2much
12 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Naručio sam si VTX3D Ati Radeon HD 4850 1GB DDR5...imam Q6600...pretpostavljam da ne bi trebao biti nikakav bottleneck? još mi grafa nije stigla, ali me zanima (isprika na n00b pitanju)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
X-Plosiv kaže...

Naručio sam si VTX3D Ati Radeon HD 4850 1GB DDR5...imam Q6600...pretpostavljam da ne bi trebao biti nikakav bottleneck? još mi grafa nije stigla, ali me zanima (isprika na n00b pitanju)

Bit ce ok.

13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
X-Plosiv kaže...

Naručio sam si VTX3D Ati Radeon HD 4850 1GB DDR5...imam Q6600...pretpostavljam da ne bi trebao biti nikakav bottleneck? još mi grafa nije stigla, ali me zanima (isprika na n00b pitanju)

 

Neće biti bottleneck.

Q6600 drži i jače grafe.

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
X-Plosiv kaže...
Neće, fino će ju pogurati, on i HD6870 zakuca na 99%.
I want to taste you but your lips are venomous poison, you're poison, running through my veins
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 2.4Ghz je premal takt. Dobro bi mu došlo da ga digne 3.0+ !

11 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...

 2.4Ghz je premal takt. Dobro bi mu došlo da ga digne 3.0+ !

Svejedno ce ju zakucati na max usage, nema veze sto ima nizak radni takt.

clock2much
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Baš i neće u svim igrama, ali dobro. Nek netko odvrti F1 2011 sa HD 6870 i q6600 stock pa ćeš vidjet kako će je zakucat.

16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ovakvim "seljačkim" metodama nećete moći "izmjeriti" bottleneck jer ga na taj način niti ne možete pronaći.

Tko vam je prodao te gluposti, proizvođači kartica?

 

Jer imao sam C2D8200 prije, kupio sam 5770, do tada sam imao 9600GT, i razlika u brzini se osjetila i to jako.
Nakon prelaska na i3 2120, puno brža sabirnica, memorija, po vašem bih trebao dobiti ogromno ubrzanje, no ubrzanja nije bilo.

Testirao sam Furmarkom.

 

Brzina izvođenja igre, te opterećenje grafičke jako, jako ovisi o optimizaciji enginea i igre.
Jedan ME3 i jedan Crysis 2 imaju posve drugačiji engine, i Crysis će puno jače opteretiti grafičku, time ju i podosta zagrijati.

 

Propusnost između PCIE slota, memorije i CPUa je i više nego dovoljna za bilo kakve zadatke.

 

Jednom kad se teksture učitaju, ne radi se ne znam koliko puno prometa po PCIE sabirnici. Veći je problem komunikacija GPUa i memorije na grafičkoj kartici.

 

Stoga, ne fantazirajte - nego prvo proučite kako funkcionira grafički engine igre, što učitava u video RAM, što zapravo igra šalje grafičkoj kartici...

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
4 5 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Father_Dougal kaže...

Kome se ti obracas?

clock2much
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Bolje mu je da šuti ako nema šta pametno za reći, ali ovo je demokracija {#}. Mislim, šta da ti komentirano !! Jedan e8200 i i3 2120 nestanu uopće u istu rečenicu što se tiče gaminga !! Nema smisla komentirati dalje tvoj post.

11 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...

 Bolje mu je da šuti ako nema šta pametno za reći, ali ovo je demokracija {#}. Mislim, šta da ti komentirano !! Jedan e8200 i i3 2120 nestanu uopće u istu rečenicu što se tiče gaminga !! Nema smisla komentirati dalje tvoj post.

Covjek testira graficku karticu u Furmarku i tako testira sam pojam uskog grla, dalje necu nista komentirati ahahha.

clock2much
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Kakarot kaže...
Father_Dougal kaže...

Kome se ti obracas?

Ljudima koji smatraju da benchmarkom grafičke kartice mogu otkriti može li CPU isporučiti dovoljno podataka grafičkoj, kao da je to vrlo jednostavna stvar. Čudo jedno da ne postoji crvena LED lampica na kućištima koja bi blinkala u slučaju zagušenja PCIE sabirnice... ili se gasila kada protok podataka ne bi bio maksimalan, a zelen kad bi bio "optimalan"..

Na koji način ćete znati da li engine šalje dovoljno podataka ili ne? Kako ćete benchmarkirati engine? Kako ćete u izračun ubaciti utjecaj drivera?

Gdje god sam vidio benchamrke grafičkih kartica i procesora za neku igru, uvijek je ispadalo da procesor ima jako malo utjecaja na finalni FPS. Kakav sad bottleneck?
Onaj očigledan, da P4 neće biti u stanju vrtiti Crysis, je očigledan. No da jedan C2D to neće moći, e to je već jako nategnuto.

 

A i tebi koji umjesto da argumentiraš nešto, prvi dan se ideš svađati. Ako imaš što za reći, reci, ako ne znaš što da kažeš, šuti. Znaš, kao kad pričaš sa roditeljima.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Cuj prvi dan, xDDDDD, covjek je odavno ovde.

 

Moj PC  
6 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ja sam prije cca dvije godine, sam otkrio ameriku.  obicni GPU-Z.

trebao mi je da napravim neka mjerenja vrtnje ventilatora, dok idla i loaded.  posto ima i GPU povijest loada, dok igras, samo pritisnes tipku windowsa i poviris stanje opterecenja u postocima.   nikakva instalacija posebnog softvera.

 

bas je bio primjer prozvane 5670.  9o% je amd dual 2500, kada ga se digne na 2700... gpu udara na 100%. 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Mislim, o čemu ti pričaš ?? Pa ako grafa sa dual core procesorom daje prosječno npr. 30 fps kroz neki benc igre. Promjeniš samo CPU a sve ostalo ostane IDENTIČNO, i dobiješ prosječni fps 45 fps. Ovo što si ti sve tu nabrojao ima nekog utjecaja u teoriji, ali u ovakom testu iz PRAKSE ( dakle ne naklapanja sa neta ) je pametnom dosta da zaključi o čemu je riječ. Furmark je čisti sintetički GPU test, koji nema veze sa procesorom. Hajde ti ljepo odvrti npr. F1 2011 sa full detaljima sa svojim dual core procesorom, pa onda na nekom quad core procesoru pa ćeš sam vidjet kad nevjeruješ onima koji su to već SAMI testirali.

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2012 18:38 (itomic009).
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Oće li AMD Athlon II X4 640 (3.0 GHz) biti bottleneck za dvije 5770 u CF ? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Gigabyte091 kaže...

Oće li AMD Athlon II X4 640 (3.0 GHz) biti bottleneck za dvije 5770 u CF ? 

Ne bi trebao biti. No svakako je bolje investirati u Phenom II x4 iako nije puno jači od Athlona II x4.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

  Većinom neće, ali u nekim igrama će biti. To ti mogu reć sa 100% sigurnošću jel sam imao taj CPU. Tamo gdje i hoće, neće ti biti gubitci veliki. Ako igraš na 1080p sa visokim detaljima, onda nećeš ti osjetiti u praksi da CPU neiskorištava grafu. Više će te zezat CF mušice.

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Leopard_st kaže...

Cuj prvi dan, xDDDDD, covjek je odavno ovde.

 

0 dana?

 

Štagod. Nisam baš vidio da je odavno tu.

 

Nego... evo jedan benchmark, sa Radeon 6970 karticom, te i2320 i i2500k.

Pogledajte setup i igre, te framerate. AMD ima sporiju brzinu procesora po jezgri.

 

I jedno pitanje - znači li to da će ME3 i Crysis 2 imati, na istom setupu, isti framerate? Ako ne, zbog čega točno ne? Ako da, zbog čega da?

 

Možete i moju konfu uzeti kao primjer, ili bilo čiju drugu.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam mogućnost da svoj Phenom X4 9550 zamjenim za dotični procesor, pa sam prvo želio provjeriti. Da igram na 1080p i na visokim detaljima. Na gamedebate sam dobio da je taj Athlon bolji za 40% od mog trenutnog procesora, al sad, kolko je to vjerodostojno.. A što se tiče CF mušica, to sam doživio zasad samo u F1 2011 koja nema dobru podršku za CF 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2012 18:46 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Ako imaš neku dobru ponudu, onda uzmi Athlona, jel nije to loš CPU. Clockneš ga na 3.6 Ghz i bit će ti puno bolje nego sa tim sadašnjim Phenomom.

13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 A gle kolega, nije to tako jednostavno. i5 2500K je kud i kamo brži procesor ili jači od i3 2120. Ali to pogotovo u igrama neće doći uvijek do izražaja zato što igre nisu previše CPU zahtijevne u pravilu za današnje procesore. To zavisi od igre do igre hoćeš li osjetiti botlneck ili nećeš. Ti jesi dobro spomenuo to, ali si pretjerao i promašio malo kontekst.

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...

 Mislim, o čemu ti pričaš ?? Pa ako grafa sa dual core procesorom daje prosječno npr. 30 fps kroz neki benc igre. Promjeniš samo CPU a sve ostalo ostane IDENTIČNO, i dobiješ prosječni fps 45 fps. Ovo što si ti sve tu nabrojao ima nekog utjecaja u teoriji, ali u ovakom testu iz PRAKSE ( dakle ne naklapanja sa neta ) je pametnom dosta da zaključi o čemu je riječ. Furmark je čisti sintetički GPU test, koji nema veze sa procesorom. Hajde ti ljepo odvrti npr. F1 2011 sa full detaljima sa svojim dual core procesorom, pa onda na nekom quad core procesoru pa ćeš sam vidjet kad nevjeruješ onima koji su to već SAMI testirali.

Ovisi o tome koji CPU promijeniš, i ima li veze sa engineom igre - jer ako igra troši samo jednu jezgru, ili dvije, svejedno ti je vrtiš li ju na dual ili quad coreu.
A i to sam radio prije dosta godina, sa single corea prelazio na dual core sa istom grafičkom, pa razlike nije bilo, jer tada igre nisu rabile više od jedne jezgre.
Dobio sam par frameova više samo na ime višeg clocka.

To ne znači da procesor nije bio u stanju filati grafičku, to znači da je engine profitirao od bržeg procesora i davao grafičkoj da radi.

A i tada sumnjam da je propusnost sabirnice bila ikakav problem, za tadašnje igre.

Veći problem je neoptimiziranost enginea, koji nisu u stanju u potpunosti iskoristiti hardver. Što nije niti čudo obzirom da mora ići kroz DirectX.

 

Bottleneck vam je u ovom slučaju - neoptimizirani engine. Ne hardverska propusnost.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Father_Dougal kaže...

Nego... evo jedan benchmark, sa Radeon 6970 karticom, te i2320 i i2500k.

Pogledajte setup i igre, te framerate. AMD ima sporiju brzinu procesora po jezgri.

 

I jedno pitanje - znači li to da će ME3 i Crysis 2 imati, na istom setupu, isti framerate? Ako ne, zbog čega točno ne? Ako da, zbog čega da?

 

Možete i moju konfu uzeti kao primjer, ili bilo čiju drugu.

Pa naravno da ME3 i Crysis2 neće na istoj konfi imati jednak framerate; različiti su enginei.

No na sličnim konfama će i ME3 i Crysis2 imati sličan framerate (ne ME3 s Cry2 već na konfama ME3 s ME3 i Cry2 s Cry2).

To nitko ne spori i valjda je svakom jasno.

No ako na jednoj te istoj konfi zauzeće grafičke ne ide preko recimo 80% ni u ME3 ni u Crysis 2 ni u Metrou 2033 negdje se javlja bottleneck, a to je najčešće zbog nedovoljno jakog procesora.

Npr na linku što si dao jasno se vidi da je dio performansi HD 6970 s A8-3850 narušen, što zbog blagog bottlenecka što zbog slabosti samog APU procesora naspram Intelovih tu testiranih.

Upravo ono što sam u prvom postu teme i u par naknadnih i rekao.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 U potpunosti se slažem s ovim djelom da je i neoptimizirani engine "botlneck". Jel ja sa svojim procesorom dok ga malo neclocknem neiskoristim grafu full u F1 2011, dok recimo jedan i3 2120 manje više iskoristi. E sad, CPU usage mi bude na oko 60% !!! To znači da igra ne iskorištava grafu ne zato što je CPU slab ( jel bi onda bio zakucan na 99% ), nego zato što nije programirana za puno jezgara. Širok je to pojam "botlneck", ali kod igranja se uglavnom veže uz grafu ili CPU.

12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Koja hrpetina gluposti, čak i od dugogodišnjih forumaša.

 

Prvo, i osnovno, zagušenje dolazi onog trenutka kada procesor je previše zauzet obavljanjem svog posla (fizike, umjetne inteligencije, stvari vezanih za animacije, pozadinskih stvari, itd.) i onda gpu čeka i zjapi prazno. Onda vidite onaj manji GPU load, znači da GPU čeka na CPU, koji je 100% zauzet, a GPU recimo 50-60%, itd. To je najkraće rečeno bottleneck.

 

Drugo i osnovno, ostavite se C2D arhitekture, a vidim neki čak i spominju i starije Pentiume. Ta arhitektura je davno pregažena, neki solidan korak drže najjači modeli (E8XX) i to uglavnom jako overclockirani, čak i takvi su u rangu najslabijih Pentiuma temeljenih na SB arhitekturi. C2D arhitektura je prestara za moderne igre, i mrtva je točka.

 

Treće, koliko će igra optereteti CPU/GPU ovisi samo o vremenu u kojem je nastala, jer se igra uvijek radi da radi solidno na prosječno-jakom računalu (to je ono računalo od 3-4 tisuće kuna), a izuzetci samo se rade da igra radi samo na najjačim računalima. Tako da, dali će CPU biti ograničavajući faktor ovisi samo o igri! Jedan Crysis je dovoljan običan C2D na 3Ghz. Jedna ARMA 2 treba izuzetno jaki CPU i tamo je većina CPU-ova bottleneck. Općenito nove igre iz 2012-te i nadolazećih godina će sve više i više težiti da rade najbolje upravo na 4-jezgrenim i više procesorima, jer je to neki prosjek. 2007. nije bio, kao ni 2008., jer je tada većina računala imala C2D i tada su igre bile najbolje optimizirane za njih. 2010. i kasnije je već vrijeme Quad Core-a i jačih procesora. Nećeš dobiti ubrzanje u Crysisu ako mu stavišt i7 3960X na 5Ghz u odnosu na i3 2100, ili čak još slabiji procesor. Samo mu daj jaki GPU. To je primjer vrlo stare igre koja je programirana i optimizirana za hardver koji je bio trenutan u to vrijeme. Danas pogledajte BF3, i još nove igre, koje uredno će iskoristiti svu snagu Quad Core-a i više. Znači, ovisi samo o vremenu, ničemu o više. Ono što je trenutno, to je baza programera i na osnovu toga će olabaviti mogućnosti engine-a da radi najbolje na tom hardveru.

 

Četvrto, što se tiče multithreadinga, još uvijek su alati za programiranje takvog što slabi i još uvijek treba dosta znanja programerskog kako bi se to izvelo kako spada. Ali napreduje se kolko čujem dosta u pravom puto.

 

Peto, preporuka svim igračima budućim i sadašnjim, naoružajte se sa što više jezgara, jer su danas 2 jezgre debelo premalo, čak i one najefikasnije za nove igre na viskoim detaljima. Nemojte se bazirati više na C2D, čak ni mainstream grafe, to je danas debeli low end.

 

I da, prestainte živjeti u nekim teorijama-zavjera, da je neki debeljuco namignuo developeru i da je ovaj izbrisao pola code-a u Visual Studiu i onda optimizirao nešto da se bolje vrti na toj kartici. Developer nema vremena misliti o tome, boli njega dupe je li se igra izvodi brže na GTX 680 ili HD 7970, bitno mu je samo da se izvodi glatko i bez grešaka, 5-10 FPS razlike ne igra ulogu nikome, najmanje developeru.

Onu Classified mozes da koristis kao hladno uruzije, kao ciglu da ubijes nekog sa njom, ASUS DCII moras da pazis kako je na krevet stavljas da se ne iskrivi nesto, da ne nalegne kuler lose - Vlada011
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2012 19:37 (Ranko Kukumar).
 
12 0 hvala 6
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

@Father_Dougal Više je od jednog dana ;) Jump to it

I Ranko je veoma dobro objasnio, detaljnije nije ni potrebno o tome raspravljati.

Tom Hanks u slobodno vrijeme. Drago mi je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2012 19:40 (Et_Tu_Brute?).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice