Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.564
|
čitano: 5.572.869
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Pozdrav ekipo, 

 

Uzimam rtx 3080 kroz mjesec dana pa me zanimaju dvije stvari. 

Koji brend, i model mi preporučujete? (osobno naginjem na MSI najviše)..

Druga stvar, napajanje mi je Seasonic Focus Gold 750w modularno. Uz njega sam dobio samo 2 PCI-e kabla. Večina 3080-ica traži 3x8 pinski kabel, a ne mogu nabavit treći spomenuti kabel. Ima na  CableMod ali ispod 70 eura ne isporucuju. Daisy Chain se ne preporučuje zbog zagrijavanja i taljenja tih žica i potencijalne opasnosti za cijeli kompjutor.

 

Unaprijed hvala!

zvonimir
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.10.2022 21:49 (zvonko).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Pozdrav svima i odmah da se ispricam na poduzem postu!

 

Kontekst

 

Da, ponovo ja sa upitom. Neki me vec sigurno znaju posto sam postavljao pitanja nedavno ranije ovdje i pod PSU temama. 

Iskreno, nemam pojma sto napraviti. Znaci, za one koji ne znaju, imam racunalo koje je staro cca 5-6 godina. Graficka kartica je jos starija. 

Do nedavno sam imao 1050ti od Asusa. No prije nekih mjesec dana (mozda i duze), tako nesto na zalost dala je zadnje trzaje. E sad, s obzirom na stanje

kakvo je, nemam posao, primanja etc. Nakon duzeg vremena uspio sam prikupiti NAPOKON za novi GPU. Prvo sam namjeravao uzeti 1660 Super, ali 

se rasprodao, zatim sam mislio na RX6600 ali i to je nestalo sa stranice. Jedino sto je ostalo u mom cjenovnom rangu i to na samom maximumu je 

3050. Da, znam da nije najbolji omjer novca i kvalitete, ali iskreno nisu moji novci, nemam sad slobodu uzimati sto hocu i kako. Uzimam u Linksu jer

od njih sam uzimao stvari ranije i ako bi i bio kakav problem sa komponentom ili slicno nikada nisam imao drame, bez problema su mi zamijenili za razliku

u nekim drugim prodavaonicama gdje mora covjek drame stvarat. Uz to ne zivim ni u jednom vecem gradu tako da mi treba dostava i to postarinom

jer ne posjedujem kartice. 

 

Pitanja

 

 

Proslo je jako dugo vremena od kad sam zadnji puta ista dirao oko komponenti, barem nekih 5-6 godina. Kao sto rekoh do sada sam imao samo 1050ti

koju jednostavno upiknes u PCI i to je to. Vidim da i 3050 i 1660 trebaju 8 pin prikljucak. Gdje se to cudo nalazi, dali je to zataknuto negdje iza ili je u kutiji

od napajanja? Ili moram kupovati novo i ako da ako moze link na koje. (Navest cu koje napajanje imam ispod kao i ostatak komponenti).

 

Drugo i puno vece pitanje je da li bi ta kartica uopce radila sa mojom konfiguracijom (3050) pogotovo sto se tice napajanja. Racunalo koristim za igre (1080p) i 

casual stream, ponekad obrada nekog videa i tako. Uglavnom stream i gaming primarno. To mi je neki bijeg od stvarnosti, opustajuce etc.

Pitam jer sam ranije dobio odgovor da bi 1660 Super radila na mom sustavu i sad znam da Nvidia navodi za 3050 minimalno 550W ali gledam npr video poput

 i vidim cak da vuce mozda i manje struje 3050 od 1660. To mi je jako bitno znati jer jednostavno sad nemam za novo napajanje ili za SSD drive. 

Znam da bi to dvoje trebalo promijeniti, ali stvarno nemam. A opet ne bi htio baciti novce, prikljuciti karticu i da ne radi jer napajanje nije dovoljno. 

 

Konfiguracija

 

CPU

Intel Core i7-8700K 3.7 GHz 6-Core Processor

 

Cooling 

Cooler Master MasterLiquid 120 66.7 CFM Liquid CPU Cooler

 

Motherboard

ASRock Z370 Pro4 ATX LGA1151 Motherboard

 

Storage

2 x Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" 7200 RPM Internal Hard Drive

 

Monitor

Philips 243V7QJAB 23.8" 1920 x 1080 60 Hz Monitor (Imam jos jedan monitor Philipsov, ali za taj ni jedna novija graficka nema prikljucak, onaj dugacki s pinovima tako da ne znam da li cu ga moci koristiti)

 

RAM

Kingston HyperX Fury 16 GB (2 x 8 GB) DDR4-2400 CL15 Memory

 

Power Supply 

Cooler Master MasterWatt 450 W 80+ Bronze Certified Semi-modular ATX Power Supply

 

Znam da ce puno vas okretati oci sto na duzinu teksta sto na to da ne uzmem nesto polovno i jeftinije, ali iskreno me je strah uzimati od nekoga sto je vec koristeno i upitno

koliko ce dugo trajati, ovako barem imam garanciju 3 godine. Puno hvala svima koji razumiju i koji su imali strpljenja procitati/odgovoriti.

 

I jos jedno kratko podpitanje - da li je ova kartica cemu i kako bi se ona ponasala na mojoj konfiguraciji 1660 Asus vs 3050 Gainward

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2022 15:13 (ByteRat).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ByteRat kaže...

Pozdrav svima i odmah da se ispricam na poduzem postu!

 

Kontekst

 

Da, ponovo ja sa upitom. Neki me vec sigurno znaju posto sam postavljao pitanja nedavno ranije ovdje i pod PSU temama. 

Iskreno, nemam pojma sto napraviti. Znaci, za one koji ne znaju, imam racunalo koje je staro cca 5-6 godina. Graficka kartica je jos starija. 

Do nedavno sam imao 1050ti od Asusa. No prije nekih mjesec dana (mozda i duze), tako nesto na zalost dala je zadnje trzaje. E sad, s obzirom na stanje

kakvo je, nemam posao, primanja etc. Nakon duzeg vremena uspio sam prikupiti NAPOKON za novi GPU. Prvo sam namjeravao uzeti 1660 Super, ali 

se rasprodao, zatim sam mislio na RX6600 ali i to je nestalo sa stranice. Jedino sto je ostalo u mom cjenovnom rangu i to na samom maximumu je 

3050. Da, znam da nije najbolji omjer novca i kvalitete, ali iskreno nisu moji novci, nemam sad slobodu uzimati sto hocu i kako. Uzimam u Linksu jer

od njih sam uzimao stvari ranije i ako bi i bio kakav problem sa komponentom ili slicno nikada nisam imao drame, bez problema su mi zamijenili za razliku

u nekim drugim prodavaonicama gdje mora covjek drame stvarat. Uz to ne zivim ni u jednom vecem gradu tako da mi treba dostava i to postarinom

jer ne posjedujem kartice. 

 

Pitanja

 

 

Proslo je jako dugo vremena od kad sam zadnji puta ista dirao oko komponenti, barem nekih 5-6 godina. Kao sto rekoh do sada sam imao samo 1050ti

koju jednostavno upiknes u PCI i to je to. Vidim da i 3050 i 1660 trebaju 8 pin prikljucak. Gdje se to cudo nalazi, dali je to zataknuto negdje iza ili je u kutiji

od napajanja? Ili moram kupovati novo i ako da ako moze link na koje. (Navest cu koje napajanje imam ispod kao i ostatak komponenti).

 

Drugo i puno vece pitanje je da li bi ta kartica uopce radila sa mojom konfiguracijom (3050) pogotovo sto se tice napajanja. Racunalo koristim za igre (1080p) i 

casual stream, ponekad obrada nekog videa i tako. Uglavnom stream i gaming primarno. To mi je neki bijeg od stvarnosti, opustajuce etc.

Pitam jer sam ranije dobio odgovor da bi 1660 Super radila na mom sustavu i sad znam da Nvidia navodi za 3050 minimalno 550W ali gledam npr video poput

 i vidim cak da vuce mozda i manje struje 3050 od 1660. To mi je jako bitno znati jer jednostavno sad nemam za novo napajanje ili za SSD drive. 

Znam da bi to dvoje trebalo promijeniti, ali stvarno nemam. A opet ne bi htio baciti novce, prikljuciti karticu i da ne radi jer napajanje nije dovoljno. 

 

Konfiguracija

 

CPU

Intel Core i7-8700K 3.7 GHz 6-Core Processor

 

Cooling 

Cooler Master MasterLiquid 120 66.7 CFM Liquid CPU Cooler

 

Motherboard

ASRock Z370 Pro4 ATX LGA1151 Motherboard

 

Storage

2 x Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" 7200 RPM Internal Hard Drive

 

Monitor

Philips 243V7QJAB 23.8" 1920 x 1080 60 Hz Monitor (Imam jos jedan monitor Philipsov, ali za taj ni jedna novija graficka nema prikljucak, onaj dugacki s pinovima tako da ne znam da li cu ga moci koristiti)

 

RAM

Kingston HyperX Fury 16 GB (2 x 8 GB) DDR4-2400 CL15 Memory

 

Power Supply 

Cooler Master MasterWatt 450 W 80+ Bronze Certified Semi-modular ATX Power Supply

 

Znam da ce puno vas okretati oci sto na duzinu teksta sto na to da ne uzmem nesto polovno i jeftinije, ali iskreno me je strah uzimati od nekoga sto je vec koristeno i upitno

koliko ce dugo trajati, ovako barem imam garanciju 3 godine. Puno hvala svima koji razumiju i koji su imali strpljenja procitati/odgovoriti.

 

I jos jedno kratko podpitanje - da li je ova kartica cemu i kako bi se ona ponasala na mojoj konfiguraciji 1660 Asus vs 3050 Gainward

 Ako ti je buđet oko 2500 kn koliko kosta 3050 bolje preskoci.Uzmi novu rx 6600 ili polovnu rx 6600xt na njuskalu sa garancijom.Dosta je jaca od rtx 3050.

Napajanje bi trebalo izdrzat kartice do 180w tdp jer meni na 450w bronze napajanju je radila rx 580 3 godine koja je vukla do 170w.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Pa nisi valjda blesav da daješ tolike pare za GTX1660 ili RTX3050 samo da bi ih kupio u trgovini koja je u gradu.

Nova RX6600 (koja je brža od obe navedene) košta 2.500kn na nabavi uz besplatnu dostavu klik, potrošnja cca 130w i to napajanje ju može gurati bez beda.

Ti na tom napajanju imaš 2x 6+2 pin (slika1), taj produžetak ti je na napajanju, uzmeš i spojiš 6 + 2 i dobiješ 8 pin koji trebaš za tu grafu (slika2) , to ubodeš u grafu i to je sav posao.

slika1 slika1
slika2 slika2
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2022 15:32 (ibme74).
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Radit ce ti ta rtx 3050 bez problema vuce samo 130w.To napajanje ima 2 komada 6+2=8 pinski konektor.

14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Acex kaže...

 Ako ti je buđet oko 2500 kn koliko kosta 3050 bolje preskoci.Uzmi novu rx 6600 ili polovnu rx 6600xt na njuskalu sa garancijom.Dosta je jaca od rtx 3050.

Napajanje bi trebalo izdrzat kartice do 180w tdp jer meni na 450w bronze napajanju je radila rx 580 3 godine koja je vukla do 170w.

 Na Njuskalu nema sanse da nekome tolike pare dajem koga ne znam niti da li cu dobit ciglu ili graficku na kojoj markerom pise "Garancija, nova". Zato sam i napisao da se bojim uzimati polovno.

Hvala na odgovoru za napajanje <3

 

ibme74 Koliko si ti od tih trgovina uzimao i sto? Koliko su pouzdane? I mislim koliko vidim najjeftinija je tu sa cijenom od 1660 super. Nesto malo skuplja od 3050. Ali mislim ja nemam

nikakvih iskustva s ni jednom od tih trgovina. Da li si ti svoje komponente uzimao tako? Hvala na odgovoru za pinove, morat cu pogledat iza gdje su se sakrili xD

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Doslovno sam ti linkao cijene iznad (piše "klik" na poveznici), ako baš ganjaš "poznate" shopove imaš u Instaru XFX RX6600 za 2.659kn, dakle košta manje od GTX1660 i RTX3050 koje si linkao a brža kartica od obe navedene (slika dolje da vidiš koliko).

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2022 15:50 (ibme74).
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ibme74 kaže...

Doslovno sam ti linkao cijene iznad (piše "klik" na poveznici), ako baš ganjaš "poznate" shopove imaš u Instaru XFX RX6600 za 2.659kn, dakle košta manje od GTX1660 i RTX3050 koje si linkao a brža kartica od obe navedene (slika dolje da vidiš koliko).

 

 A gle, ganjam gdje ili su ljudi kupovali i imaju pozitivna iskustva ili gdje sam ja vec uzimao. Mislim da je to razumno s obzirom na iznos novca i koliko mi je bitno da radi i da ne pregori za tjedan dana ili slicno. Ali svakako hvala na preporuci, rado bi uzeo taj RX6600 u Instaru. Znaci to bi radilo sasvim ok na mojoj konfiguraciji? Ne bi se s nicim klalo i dovoljno struje vidim da si vec rekao. Super, puno hvala!

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Sve su ti te trgovine slične oko reklamacije, moraju ti to riješiti po sili zakona. Ako se nešto desi, šalji trgovini kako treba (ako ti nije pri ruci da odneseš) i briga te. Samo da nije Extreme Digital i takvi. Ove sve druge normalne su ok. Ne znam sada točno koliko novca imaš, ali je svakako RX 6600 ili ako imaš za RX 6650 XT bolja i brža grafa od RTX 3050 i se te to napajanje drži uredno s tim procesorom. Ako je već staro 4 - 5 godina, svakako je preporuka da i njega s vremenom upgrejdaš na novo, kad budeš mogao.

6 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ako ti je najveća briga garancija i zajebancija oko toga onda se ništa ne može usporedit sa Amazonom, svaki put bez ikakvih pitanja sve besplatno zamjenjeno i bez ikakve dodatne poštarine.... ali sigurno ne kupovat 3050, to je govance...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ByteRat kaže...
ibme74 kaže...

Doslovno sam ti linkao cijene iznad (piše "klik" na poveznici), ako baš ganjaš "poznate" shopove imaš u Instaru XFX RX6600 za 2.659kn, dakle košta manje od GTX1660 i RTX3050 koje si linkao a brža kartica od obe navedene (slika dolje da vidiš koliko).

 

 A gle, ganjam gdje ili su ljudi kupovali i imaju pozitivna iskustva ili gdje sam ja vec uzimao. Mislim da je to razumno s obzirom na iznos novca i koliko mi je bitno da radi i da ne pregori za tjedan dana ili slicno. Ali svakako hvala na preporuci, rado bi uzeo taj RX6600 u Instaru. Znaci to bi radilo sasvim ok na mojoj konfiguraciji? Ne bi se s nicim klalo i dovoljno struje vidim da si vec rekao. Super, puno hvala!

 Ja uvjek uzimam kod Future IT nikada nikakvih problema nisam imao sa icime a pogotovo ne sa reklamaciom. Ako oni nemaju dostupni proizvod sljedeca trgovina mi je ADM bio uzeo napajanje Corsair RM650X riknulo nakon 2 god posalo i dali mi novo pod garanciom znaci obadvije trgovine su super.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2022 12:34 (Iwan7SeVeN).
10 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Što bi bio najbolji upgrade sa 6600XT na 1440p rezoluciji? (imam 144hz monitor al nije krucijalno imat 144 lock). i7 8700 još ne planiram mijenjati, znam da je bottleneck, al mislim da mi mijenjati cijelu platformu zbog par fpsa i nije neka investicija. Možda za god, dvije neki non k i5 13xxx

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2022 17:08 (D3lBoy).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Mozes na rtx 3070 ili RX 6800 ili 6700XT

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Razmišljao sam o 3070 no ispada skoro ista kao 3060ti, a cijena je dosta niža. No onda opet koliki mi je to upgrade? Ne velik, nekako 6800 mi se cini najbolji izbor za sad

Battlelog: D3lBoy-00
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Pa da ali bolje pricekaj jos do iduceg tjedna jer 03.11(ponedjeljak) AMD bude prezentirao Radeon RX 7000 seriju.Pa ces imati neki veci izbor.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2022 22:03 (MGloc).
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
D3lBoy kaže...

Razmišljao sam o 3070 no ispada skoro ista kao 3060ti, a cijena je dosta niža. No onda opet koliki mi je to upgrade? Ne velik, nekako 6800 mi se cini najbolji izbor za sad

 Ne isplati ti se realno ništa ispod RX 6800 ili od zelenih RTX 3070 Ti. Što se tiče RDNA3, ne moraš to previše čekati ako ne misliš potrošiti puno više od 5000kn, jer sumnjam da će ove top RDNA3 biti povoljne. Srednji razred neće izaći tako brzo još, pa sad, ovisi jel želiš upgrade sada ili za jedno 6 - 8 mjeseci.

17 mjeseci
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Dobar dan,

 

Imam procesor i3 10100f, grafičku gtx 960 2gb. Planiram da zamijenim grafičku, ne znam za koju, imam napajanje thermaltake od 500w 80+. Budžet mi je oko 1 000 (tisuću) kuna, gledao sam rx 580 8gb, gtx 1660 (super/ti). Nisam siguran šta uzeti, a da mi ne bottlenecka procesor i da ne vuče previše struje da ne moram mijenjati napajanje. 

 

Hvala unaprijed na odgovorima

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Obje koje si naveo su ok match za komp koji si naveo i osjetan upgrade na GTX 960. Gledaj samo da ima po mogućnosti garanciju (što dužu) i to je to. Isto tako može i GTX 1060 6GB. 

13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
bok ekipa,

sličan upit kao što ima D3lBoy, imam konfiguraciju:
i7-8700k, Gigabyte Z370 HD3P MBO, 16 GB rama, monitor Acer WQHD (free sync), 165 Hz, napajanje je Corsair VX 450W

koju max VGA mogu na tu konfu staviti, nebitno jel AMD ili Nvidia. igrao do sada PUBG, RTX mi nije bitan, čak sam smanjivao detalje, da lovim fps lock i iskoristim kapacitet monitora

Planiram uz PUBG igrati nadolazeći CoH3, novi Dune. AoE4... povremeni video editing u 2k.

ukoliko je potrebno, mogu nadograditi napajanje, ram... ideja je ubosti VGA na nekom black friday deal-u ili ako netko od kolega prodaje, neka javi na PM.

hvala unaprijed!
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.11.2022 12:38 (hrc_smb).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
hrc_smb kaže...
bok ekipa,

sličan upit kao što ima D3lBoy, imam konfiguraciju:
i7-8700k, Gigabyte Z370 HD3P MBO, 16 GB rama, monitor Acer WQHD (free sync), 165 Hz, napajanje je Corsair VX 450W

koju max VGA mogu na tu konfu staviti, nebitno jel AMD ili Nvidia. igrao do sada PUBG, RTX mi nije bitan, čak sam smanjivao detalje, da lovim fps lock i iskoristim kapacitet monitora

Planiram uz PUBG igrati nadolazeći CoH3, novi Dune. AoE4... povremeni video editing u 2k.

ukoliko je potrebno, mogu nadograditi napajanje, ram... ideja je ubosti VGA na nekom black friday deal-u ili ako netko od kolega prodaje, neka javi na PM.

hvala unaprijed!

 RTX 3060 za oko 2000-2500kn polovna sa garancijom.

13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
thnx, dali su ove 3060 sa 12 GB što bolje od standardnih sa 8 GB?

- MSI Nvidia RTX 3060 VENTUS 2X 12G OC (RTX 3060, 12GB GDDR6, GPU 1680MHz (Boost 1807MHz), 170W
- GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12G GDDR6 12GB, PSU Output Power Required 550 W (?)


ili opcija 2, samo ne znam dali će mi to napajanje od 450W "gurat", za obje je navedeno "PSU Output Power Required 650 W":

- MSI Nvidia RTX 3060 Ti VENTUS 2X 8G OCV1 LHR, 200W)
- GIGABYTE AMD Radeon RX 6700 XT EAGLE GDDR6 12GB

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.11.2022 22:27 (hrc_smb).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Rtx 3060 sa 8gb ne postoji, moze biti jedino RTX 3060 ti sa 8gb, i ta sa 8gb je bolja od one obicne 3060 sa 12gb.

Napajanje je malo na knap....

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
hrc_smb kaže...
bok ekipa,

sličan upit kao što ima D3lBoy, imam konfiguraciju:
i7-8700k, Gigabyte Z370 HD3P MBO, 16 GB rama, monitor Acer WQHD (free sync), 165 Hz, napajanje je Corsair VX 450W

koju max VGA mogu na tu konfu staviti, nebitno jel AMD ili Nvidia. igrao do sada PUBG, RTX mi nije bitan, čak sam smanjivao detalje, da lovim fps lock i iskoristim kapacitet monitora

Planiram uz PUBG igrati nadolazeći CoH3, novi Dune. AoE4... povremeni video editing u 2k.

ukoliko je potrebno, mogu nadograditi napajanje, ram... ideja je ubosti VGA na nekom black friday deal-u ili ako netko od kolega prodaje, neka javi na PM.

hvala unaprijed!

 Imaš 1440p monitor i 165Hz, to znači da ti treba prilično moćna grafa za to. S druge strane, CPU ti nije baš the latest arhitektura, ali ok.  Realno ti treba RTX 3080 ili RX 6800, ako ti je to preskupo (plus ti CPU neće iskorisiti full, kako do koje igre) onda RTX 3060 Ti ili bolje RX 6750XT i kako koja igra postaviš da imaš što više fps-a. U svakom slučaju ti treba i novo dobro napajanje, ovo koje imaš je bazično napajanje i nije za poštene set-upove. Što se rama tiče, 16GB je i dalje više nego dovoljno, tako da ti to nije nikakva kočnica. 

13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
PSU nije problem, škicam ovaj model: Corsair RMx Series (2021), RM750x, 750 Watt, GOLD, Fully Modular

Jesi siguran da mi za RTX3080 / RX6800 moj CPU neće biti bottle neck?

MBO mi podržava 9th gen, ne znam koliko bi dobio da napravim upgrade sa 8700k na 9700k

gledam kako izvući max. sa trenutnim CPU/MBO setupom i nekom VGA. RX serija bi mogla dobrano pojeftiniti, zbog nove serije, ali to će potrajat dok se ne reflektira na tržištne cijene...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Rekao sam da ti hoće biti u nekoj mjeri, ne da neće . Realno i neće biti prevelik, ali to ovisi od igre do igre. Ja se s time ne bih previše zamarao nego bi uzeo najbolju grafu koju možeš, pa onda kad budeš mogao switch na full novu platformu (DDR5 + MBO + CPU) nagodinu, taman kad još malo nadođu cijene. Isto tako, ne znam jesi ga clocknuo, ako ne, kupi neki prosječni cooler i rokni ga na 5.0Ghz i rokaš. 

 

Ovaj upgrade na 9700K zaboravi, to ti neće pomoći previše. Bolje skupljaj pare za full platforma upgrade. To napravi jedino ako ti uleti prilika da napraviš upgrade za malu paru. Inače ti to nema previše smisla. i7 9700K je bolji za gaming od tvog i7, ali to nije toliko da se isplati zezati oko toga i gubiti novac. 

11 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Za 1440p nemoj gledati ispod RTX3060TI/RX6700XT/RX6750XT i uzmi neko jače napajanje, 650w je sasvim dovoljno.

Što se CPU tiče biti će to okej na 1440p, u nekim igrama će možda biti BN do neke mjere ali ništa čime se trebaš zamarati.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
cooler imam ovaj:
https://www.amazon.com/FSP-Windale-Heatpipes-Aluminum-AC601/product-reviews/B072552792?pageNumber=2

full je tih, veli lik u komentarima da dobre odrađuje svoje na 5 Ghz. clocknuo ga nisam, nije bilo potrebe do sada. furao sam još na zimu 1080.

u istom price range-u su:
- GIGABYTE Video Card NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti EAGLE OC 8G (LHR)
- GIGABYTE Video Card AMD Radeon RX 6700 XT EAGLE GDDR6 12GB
- XFX AMD Video Card Radeon RX-6750XT Quick 12GB

da vidimo jel će black friday dati kakav dobar deal, u USA na veliko rokaju cijene, sumnjam da će se to odraziti kod nas jer nisu veliki lageri, a potražnja je i dalje velika.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Ma da, cijene kod nas imaju neke svoje tokove, ne možemo se previše pouzdati na to što je u Americi . Ali poprati sad kako bude stanje pa vidi što ti je najisplativije. RX 6700/6750XT je nešto jača kartica od RTX 3060Ti i s više Vrama. Biraj što želiš, ja bi prije uzeo RX pored RTX ako su iste cijene.

 

P.S. Za cooler, vjerojatno je ok za taj overclock jer to nije ništa posebno za taj chip i nije kao aktualni i5 da vuče 250W. Tako da probaj oc pa vidi kako se drži. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.11.2022 11:05 (itomic009).
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Pošto je monitor free sync, a i AMD je u ovom trenutku "big bang for the buck", tako da mi je Radeon u ovom trenutku prvi izbor.

Samo što su cijene kao ova u USD, ali pomakneš jedan zarez da dobiješ u HRK, i na sve moraš još platiti PDV :/

https://www.bestbuy.com/site/xfx-speedster-swft309-amd-radeon-rx-6700-10gb-gddr6-pci-express-4-0-gaming-graphics-card-black/6523730.p?skuId=6523730
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Većini monitora freesync odnosno adaptive sync radi i sa Nvidia grafama preko DP-a.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice