Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 7.867
|
čitano: 1.863.338
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
18 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Ne vjerujem da će trebati dvije baš, ali moguće da malo slabije grafe tipa 5070 i 5060 ti budu slabašne za novu tehnologiju, iako meni je i ovaj DLSS 4.5 odličan, 4k performance mode izgleda odlično,a isto tako i radi.

Ako bude ova moja mogla lijepo upogonit i novi DLSS odlično, ako ne, nije greda kada sam i s ovim trenutnim više nego zadovoljan.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.3.2026 10:12 (lobotomac90).
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Streetpunk kaže...

Zar zbilja mislite da če trebati 2x5090 za DLSS 5?

 

Tehnologija je u RAZVOJU, dam se kladit da će raditi normalno na jednoj normalnoj kartici.

Puno je tu nepoznanica, npr. meni je super DLSS 5 jer izgleda kao dobro implementiran HDR filter i ne bi trebao uopće utjecati na performanse.

 

Dobro je primjetio ovaj jobitouber, ako se renda lokalno i hardverski obrađuje kako je moguće da on/off promjena ide u djeliću sekunde dok za promjenu grafike u igri to traje daleko duže a često ne ide bez restara igre,

 

Također dobra je analiza što vjerovatno nvidija pokušava sa svime ovdje

 

 

AI katice koje će sve manje bit gamerske, sa sve manje hardverske snage za prave frejmove pa eto nove transformer tehnologije prilagođene tom sranju...

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.3.2026 10:57 (forumaš).
13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
forumaš kaže...

AI katice koje će sve manje bit gamerske, sa sve manje hardverske snage za prave frejmove pa eto nove transformer tehnologije prilagođene tom sranju...

 dobar dio tog problema je u tehnologijama koje su se masovno počele koristiti, a hardver to ne može pratiti, poput ray tracinga i posebno path tracinga

sve te tehnologije se predstavljaju kao novi iskorak u grafici, bombardirani smo njima, a zapravo se čak i grafe poput 5090 jedva nose s njima

 

da ne spominjemo da je 4k sve zastupljenija rezolucija, što zbog novih monitora, što zbog sve češćeg korištenja televizora za gejmanje, a 4k televizori su postali standard

lako je bilo preko 10 godina nositi se s razvojem grafike kad je 1080p bio standard, danas imaš i ogroman skok u rezoluciji + ray tracing i to hardver jednostavno nemere stić

 

plus naravno interes nvidije i amd-a da nam napredak u hardveru daje na kapaljku, pa nekakav mid range kroz dvije ili tri generacije skoro i nema napretka

nekad je jedna gtx 960 ili gtx 1060 prestizala dvije klase jaču grafu iz prijašnje serije, danas jedna 5060 nemere stići klasu višu grafu ne jednu generaciju unazad, nego dvije

bez dlss-a bi zapravo bili osuđeni na gejmanje u low postavkama čim kupiš mid range grafu, a kamo li za godinu-dvije nakon kupnje

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ray tracing se koristio u pixarovim filmovima odavno a nvidija ga je uvela isto kao Physx iz najstarijeg markentiškog tika koji uvijek funkcionira.

Stvori problem, ponudi rješenje i prodaj proizvod. I to im ide sjajno i to će raditi i dalje. 95% tržišta je tome dokaz kao i prepuni džepovi.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

FSR 5:

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-fsr-5-scarlet-cortex/

 

EDIT:

 

He he sad mi je palo na pamet da je 1. April, vjerojatno trollanje

Super Maria su stvorili Japanci,Talijan je a govori Engleski, kompanija mu ima urede u Americi, trči kao Ruski atletičar i skuplja novčiće kao Židov! Ne budimo rasisti budimo kao Mario!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2026 13:22 (Streetpunk).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Go home amd, you're drunk. Treba izbjegavat vijesti danas.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2026 14:16 (PlayPetepp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Nvidia tvrdi da AI može smanjiti VRAM za 85% bez gubitka kvalitete

 

......Jenzen kao tech Isus , nahranit će masu sa 2 ribe i 2 kruha 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
ZGamer kaže...

Nvidia tvrdi da AI može smanjiti VRAM za 85% bez gubitka kvalitete

 

......Jenzen kao tech Isus , nahranit će masu sa 2 ribe i 2 kruha 

 Yup, isto kao što je RTX 5070=4090

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
ZGamer kaže...

Nvidia tvrdi da AI može smanjiti VRAM za 85% bez gubitka kvalitete

 

......Jenzen kao tech Isus , nahranit će masu sa 2 ribe i 2 kruha 

Zanimljivo.

AI prvo pokrade RAM za svoje serverske potrebe, RAM i grafičke poskupe zbog toga, sad će nam to vratiti svojim djelovanjem na RAM grafičke kartice. 

合気道 五段
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.4.2026 15:19 (Zaporožac).
11 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

ekipa, mijenjam grafu rtx 3070 za 5070, sad me zanima što se tiče sofvera, koliko sam skužio po netu da je sasvim ok opcija u nvidia aplikaciji napraviti "clean install", valjda onda se svi stari driveri pobrišu, a stave se novi, jel netko to radio?

 

Ili da idem na opciju sa ddu da sve maknem, pa onda instaliram sam?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cansee kaže...

ekipa, mijenjam grafu rtx 3070 za 5070, sad me zanima što se tiče sofvera, koliko sam skužio po netu da je sasvim ok opcija u nvidia aplikaciji napraviti "clean install", valjda onda se svi stari driveri pobrišu, a stave se novi, jel netko to radio?

 

Ili da idem na opciju sa ddu da sve maknem, pa onda instaliram sam?

  ddu i makni sve i onda instaliraj nove

 

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Wayto XD kaže...
Cansee kaže...

ekipa, mijenjam grafu rtx 3070 za 5070, sad me zanima što se tiče sofvera, koliko sam skužio po netu da je sasvim ok opcija u nvidia aplikaciji napraviti "clean install", valjda onda se svi stari driveri pobrišu, a stave se novi, jel netko to radio?

 

Ili da idem na opciju sa ddu da sve maknem, pa onda instaliram sam?

  ddu i makni sve i onda instaliraj nove

 

 

znači to bi onda bilo tako da deinstaliram sve, ugasim komp, izvadim staru grafu, ubacim novi i onda nanovo instaliram? 

 

Pitam jer nisam dosad nikad mijenjao grafu, a da ne reinstaliram i windowse

12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cansee kaže...
Wayto XD kaže...
Cansee kaže...

ekipa, mijenjam grafu rtx 3070 za 5070, sad me zanima što se tiče sofvera, koliko sam skužio po netu da je sasvim ok opcija u nvidia aplikaciji napraviti "clean install", valjda onda se svi stari driveri pobrišu, a stave se novi, jel netko to radio?

 

Ili da idem na opciju sa ddu da sve maknem, pa onda instaliram sam?

  ddu i makni sve i onda instaliraj nove

 

 

znači to bi onda bilo tako da deinstaliram sve, ugasim komp, izvadim staru grafu, ubacim novi i onda nanovo instaliram? 

 

Pitam jer nisam dosad nikad mijenjao grafu, a da ne reinstaliram i windowse

 Ma samo stavis novu grafu unutra i onda napravis DDU i nove drivere. Ako dodatno zelis debloatat nove drivere onda mozes koristit i nvcleaninstall.

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

 

konačno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Di ti je kutija?

Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Sry nemam vise za kutije sve sam dao za staklo🫣

Ocigledno nisu u toku kao Amd gpu

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2026 19:51 (Boris grozni).
 
1 0 hvala 0
18 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Kakva je to grafička Stjepko?!

Tata Jensen ti poslao kao rani inžinjerski primjerak samo za ENTUZIJASTE=? 

4 godine
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Kupio Tajo, pa fotkamo pornjavu na nud plažama.

Kupio Tajo i nove peraje i šlauf za sina kad krenemo na more. (a i masku za ronjenje)

合気道 五段
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Bolje mu kupi još jednu kutiju da ju može slikat za forum.

Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Dosta ste zahebavali moga sina.

Tko mu se prvi naruga hakisat ću mu račun.

合気道 五段
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Zaporožac kaže...

Dosta ste zahebavali moga sina.

Tko mu se prvi naruga hakisat ću mu račun.

 Haha, tko ovi kaj su promijenili rtx 3060 prije 3 dana? 

12 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Boro sad ima doma Radeonku i novi fotić ali ne priznaje 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Šta vele iz Radeon odjela očel biti novih kartica u buducnosti ili je samo ai primaran kod crvenih?

 
Trebat ce im tehnoloski kvantni skok da stignu 5090


 
0 0 hvala 0
18 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Treba i kvantni skok u plaćama, jer ce opet dignuti cijene za 5090. Sta je to za prave gamere, tj ai potrošače, sitnica.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Boris grozni kaže...

Šta vele iz Radeon odjela očel biti novih kartica u buducnosti ili je samo ai primaran kod crvenih? 
Trebat ce im tehnoloski kvantni skok da stignu 5090


 Totalna sramota za Nvidiju, moja RX 9070XT za 590€ jednakao kao i duplo skuplje Nvidije. Nikad nije bila tako loše razdoblje za nvidijaljupce.

15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
forumaš kaže...
Boris grozni kaže...

Šta vele iz Radeon odjela očel biti novih kartica u buducnosti ili je samo ai primaran kod crvenih? 
Trebat ce im tehnoloski kvantni skok da stignu 5090


 Totalna sramota za Nvidiju, moja RX 9070XT za 590€ jednakao kao i duplo skuplje Nvidije. Nikad nije bila tako loše razdoblje za nvidijaljupce.

 I onda DLSS + FG na kartici od 440 eura pojede 590 eura. 

 

FH6

 

9070XT - 4K Extreme preset/RT/FSR Q - 55 fps

 

5060ti 16 gb - 4K Extreme preset/RT/DLSS Q/FG 4x - 110 fps.

 

Nikad bolje razdoblje 

 

  

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2026 18:11 (Cryogenic).
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Na FG fps nemaš input, to je kako se je ljudi i ispravno zovu, tehnologija fluidnosti ne stavrnih performansi.

 

Ako je tako kako ti kažeš onda se cijeli svijet sprda bespotrebno sa nvidija reklamnom kampanjom RTX 5070=RTX 4090

 

Ali svi znamo da se ne sprda cijeli svijet bez veze, nego sa apsuristanom koji puše apologeti markentinga.

13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cryogenic kaže...
forumaš kaže...
Boris grozni kaže...

Šta vele iz Radeon odjela očel biti novih kartica u buducnosti ili je samo ai primaran kod crvenih? 
Trebat ce im tehnoloski kvantni skok da stignu 5090


 Totalna sramota za Nvidiju, moja RX 9070XT za 590€ jednakao kao i duplo skuplje Nvidije. Nikad nije bila tako loše razdoblje za nvidijaljupce.

 I onda DLSS + FG na kartici od 440 eura pojede 590 eura. 

 

FH6

 

9070XT - 4K Extreme preset/RT/FSR Q - 55 fps

 

5060ti 16 gb - 4K Extreme preset/RT/DLSS Q/FG 4x - 110 fps.

 

Nikad bolje razdoblje 

 

  

 

 

Ovo samo ti i Stjepanj možete odvalit 

16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Pazi on se polakonio na 

5060ti 16 gb - 4K Extreme preset/RT/DLSS Q/FG 4x - 110 fps.

 Pa to je koliko stvarnih fpsa? 20-30...pa to je teška katastrofa  od igranja, imš input samo na stvarni fps.

Jedno je upaliti FG na stvarnih 60+ fpsa ba kojima imaš OK iskustvo pa pa uz FG x2 to poduplaš uz i dalje solidan input, ali ispod toga pa to je svinjarija 🫣

5 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cryogenic kaže...
forumaš kaže...
Boris grozni kaže...

Šta vele iz Radeon odjela očel biti novih kartica u buducnosti ili je samo ai primaran kod crvenih? 
Trebat ce im tehnoloski kvantni skok da stignu 5090


 Totalna sramota za Nvidiju, moja RX 9070XT za 590€ jednakao kao i duplo skuplje Nvidije. Nikad nije bila tako loše razdoblje za nvidijaljupce.

 I onda DLSS + FG na kartici od 440 eura pojede 590 eura. 

 

FH6

 

9070XT - 4K Extreme preset/RT/FSR Q - 55 fps

 

5060ti 16 gb - 4K Extreme preset/RT/DLSS Q/FG 4x - 110 fps.

 

Nikad bolje razdoblje 

 

  

 

  Hahha, jesi im ga sprašio za duplo

forumaš kaže...

Na FG fps nemaš input, to je kako se je ljudi i ispravno zovu, tehnologija fluidnosti ne stavrnih performansi.

 

Ako je tako kako ti kažeš onda se cijeli svijet sprda bespotrebno sa nvidija reklamnom kampanjom RTX 5070=RTX 4090

 

Ali svi znamo da se ne sprda cijeli svijet bez veze, nego sa apsuristanom koji puše apologeti markentinga.

 Koji svijet? onih 95% korisnika istih kartica? 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice