Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 2.866
|
čitano: 598.386
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cek cek nisam u toku sta se desilo sa AMD i J2c!?
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Još ću počet vjerovat da je amd driver fizički raspukao gpu die što je nemoguć pothvat. Ali koliko su nekompententni i kako se trude uništit sami sebe izgleda da bi razbili i gvozdenu kuglu.

Od ryzen revolucije do najgore firme danas brzo efikasno. Osposobljavaju dva nova gpu-a 50 dana koje je kupilo par ljudi te poručuju ne kupujte naše jer čemo vam ovo napravit opet kad izađe sljedeća serija.

 

https://www.techpowerup.com/304024/amd-software-adrenalin-23-1-2-for-rx-7900-series-third-straight-exclusive-driver-no-new-driver-for-rx-6000-series-since-48-days

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.1.2023 16:22 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Njihov "driver department" je legendaran već desetljećima.

A nekako mi se čini da previše forsiraju priču da nije driver kriv... a znamo tko se najviše buni kad se traži krivac. Pa bemliga nije tako teško ustanoviti šta se desilo s onuim grafuljama... pogotovo ljudima kojima ih je prošlo na tisuće kroz ruke i koji su ih toliko rastavili "do u čip", ali mi još uvijek imamo samo info "šta nije".... nezz, meni to nekako smrducka.

15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Nvidia : if you want new tech DLSS 3 buy RTX 40
AMD : if you want new optimized driver for a new games, buy Radeon 7000

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
2 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

Nvidia : if you want new tech DLSS 3 buy RTX 40
AMD : if you want new optimized driver for a new games, buy Radeon 7000

Pitanje je jel nvidia uopće optimizira drivere i za starije grafe ili samo c/p to nešto u nove drivere (mada to nije problem provjeriti nekome tko igra nove naslove - vjerujem da bi se već pročulo da "fejkaju"). Ali sad makar znamo da AMD sigurno ne optimizira (više).

ali nisu krivi oni... krivi smo mi što ne kupujemo... sada je samo pitanje tko će prvi trepnuti.

16 godina
online
Rasprava o grafičkim karticama

Ala ste vi zabrijali... Ako išta, AMD je poslednjih godina poznat po tome da im kartice vrlo lepo "stare", jedino je rasprava oko toga da li je "AMD fine wine" dobra stvar, jer kartice godinama nakon izlaska postaju sve bolje, dobijaju više featurea (npr FSR2) i performanse lagano rastu, ili je to loša stvar, jer zapravo znači da kartice na izlasku imaju nepopeglane drivere. Developeri su prethodnih mesec i nešto fokusirani na najnoviju generaciju koja je imala ponešto klimavo lansiranje? Skandalozno!

 

Elem, ovaj problem koji je uočio KrisFix se pojavio u jednom servisu u Nemačkoj, dakle: nije driver, jer bi stvar bila globalna, nije GPU, jer bi stvar bila globalna, plus u donesenim karticama je bilo različitih GPU-ova; jesu sve kartice crkle odjednom, na istom mestu (geografski) i na isti način => odgovor tražiti kod vlasnika.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.1.2023 23:48 (Ivan(4)).
Moj PC  
7 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
metallic kaže...
R3nchi kaže...
pa sve mi nije jasno . kako mogu bit u prodaji obje generacije,a nova jegtinija i brza od stare? ko ce onda kupit staru generaciju? di je logika? il je nvidia izjeb... proizvođace . zato ih i je evga odjebala

Sjeti se svake stare serije nVidia TITAN. Sisanje bogatasa stari moj

 

 

A vidi dok je to bilo u aktualno ja sam uvjek kiupovao neke best buy grafe, i vecinom sam imao amd grafe..

Zadnje 3 grafe su mi bile rx5700, 1060 6gb, prije nje isto neka amd.. 

Nikad se nije imalo previse love.. TAko sam i konfu uvjek imo neku lower mid tier.

Ni sad ne kupujem vec jako dugo prodajem svoju pa sam iso skicnit cijene da korigiram svoju na njuskalu.

Zato sam se i sokiro.. 

 

Ovo u vezi drivere, jako se dugo provlaci prica o losim driverima AMD, i nije me to previse diralo dok

nisam imo sranja s rx6800. Tako da ova spika o starenju kao fine wine... Znaci sta da cekas onda 1g da kartica ostari da bi normalno radila i ti je kupio?

il kupi nvidiju.. I da nisam niciji fan boy osim svog buđeta

R33mba#2892
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 9:20 (R3nchi).
11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
R3nchi kaže...

Ovo u vezi drivere, jako se dugo provlaci prica o losim driverima AMD, i nije me to previse diralo dok

nisam imo sranja s rx6800. Tako da ova spika o starenju kao fine wine... Znaci sta da cekas onda 1g da kartica ostari da bi normalno radila i ti je kupio?

il kupi nvidiju.. I da nisam niciji fan boy osim svog buđeta

 ha, serija 5xxx je bila posebno problematična s drajverima

 

 

koliko sam čitao, serija 6xxx je imala poprilično stabilne drajvere, izuzeci naravno da uvijek postoje i kod jednih i drugih

a fine wine zaboravi, to je nekad bila osobina amd grafa, sad je to manje više beznačajno, čak je prije par godina stevo na testu hrpe igara zaključio da je nvidia imala više napretka od amd-a, iako se sve to svodi na par posto

i bolje da je tako, nekad si morao čekat dvije godine da bi amd konačno osposobio drajvere koji mogu izvuć maksimum iz grafe, sad to uglavnom dobiješ čim je kupiš

15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Toliko su usavršili driver da mi grafa hladi prostoriju

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže..

 

koliko sam čitao, serija 6xxx je imala poprilično stabilne drajvere, izuzeci naravno da uvijek postoje i kod jednih i drugih

a fine wine zaboravi, to je nekad bila osobina amd grafa, sad je to manje više beznačajno, čak je prije par godina stevo na testu hrpe igara zaključio da je nvidia imala više napretka od amd-a, iako se sve to svodi na par posto

i bolje da je tako, nekad si morao čekat dvije godine da bi amd konačno osposobio drajvere koji mogu izvuć maksimum iz grafe, sad to uglavnom dobiješ čim je kupiš

 Baš sam danas vidio neki clip gdje je RX 6700XT ladno brža od RTX 3070, što i nije bio slučaj prilikom izlaska. Slično i RTX 3080 vs RX 6800/6800XT. Naravno RT omjer snaga je bio puno izraženiji ustranu Nvidie, pa je tako i ostalo. 

11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
itomic009 kaže...

 Baš sam danas vidio neki clip gdje je RX 6700XT ladno brža od RTX 3070, što i nije bio slučaj prilikom izlaska. Slično i RTX 3080 vs RX 6800/6800XT. Naravno RT omjer snaga je bio puno izraženiji ustranu Nvidie, pa je tako i ostalo. 

 daj link, takve stvari su mi uvijek bile zanimljive

 

znam da su stevo i neki drugi uspoređivali 'driver aging' kroz godinu, godinu i pol na starijim serijama, otprije nekih 5-6 godina

u zadnje vrijeme nisam baš vidio takvih testova, osim kad bi na nekoj pojedinačnoj igri značajnije porasle perfomanse, ali to su izuzeci 

14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
a ja sam vec stari prdonja i igram se dosta rijetko i to vrlo malo broj igara...meni je 5700 terala bez pizdarija par igara sto igram,dok mi se 6800 rusila u rdr2 on line.. samo izađe iz igre.. A to je bila jedina igra koju sam igro u to vrijeme ... Prodo ju.. ubo 3070..Nisam imo crasheva..jbga
R33mba#2892
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
R3nchi kaže...
a ja sam vec stari prdonja i igram se dosta rijetko i to vrlo malo broj igara...meni je 5700 terala bez pizdarija par igara sto igram,dok mi se 6800 rusila u rdr2 on line.. samo izađe iz igre.. A to je bila jedina igra koju sam igro u to vrijeme ... Prodo ju.. ubo 3070..Nisam imo crasheva..jbga

 e to su baš anegdotalni primjeri koje ne treba uzimati u obzir

ovo sa 5xxx serijom i njezinim drajverima je bio globalni problem, koji je, uz lošu politiku općenito, amd-a u konačnici koštao toga da su pali na bijednih 8% udjela u gpu tržištu

 

 

13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže...

 daj link, takve stvari su mi uvijek bile zanimljive

 

 Evo jedan novi oko razlike čisto u driverima. Baš su fino popeglali u nekim igrama;

 

 

I na ovaj sam naletio gdje se vidi usporedba s drugim grafama;

 

11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
itomic009 kaže...

 Evo jedan novi oko razlike čisto u driverima. Baš su fino popeglali u nekim igrama;

 

I na ovaj sam naletio gdje se vidi usporedba s drugim grafama;

 a toga imaš i na nevidiji, razlike su skoro nepostojeće u napretku s drajverima

 

 

puno su mi bolji bili usporedni testovi napretka u drajverima, šteta što to više ne uspoređuju poznati recenzenti kao ranije

 

recimo, 980 vs fury x, nvidija je u dvije godine više napredovala s drajverima - link

ili recimo gtx 1060 vs rx 480, u godinu dana podjednako, ovisno od igre do igre, na starijima nevidija dosta bolja, u prosjeku nevidija 4% napretka, amd 2% - link

i tako, bilo je toga ranije još, nemrem naći od stevana test koji pokazuje isto da je fine wine gotov, ali kažem, to je zapravo pozitivno jer ne čekaš više godinama da ti drajveri omoguće pune perfomanse grafe

 

9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
picajzla0707 kaže...

 a toga imaš i na nevidiji, razlike su skoro nepostojeće u napretku s drajverima

 

 

puno su mi bolji bili usporedni testovi napretka u drajverima, šteta što to više ne uspoređuju poznati recenzenti kao ranije

 

recimo, 980 vs fury x, nvidija je u dvije godine više napredovala s drajverima - link

ili recimo gtx 1060 vs rx 480, u godinu dana podjednako, ovisno od igre do igre, na starijima nevidija dosta bolja, u prosjeku nevidija 4% napretka, amd 2% - link

i tako, bilo je toga ranije još, nemrem naći od stevana test koji pokazuje isto da je fine wine gotov, ali kažem, to je zapravo pozitivno jer ne čekaš više godinama da ti drajveri omoguće pune perfomanse grafe

 

Šta je tu pozitivno jbt... kupiš grafu koja radi na (lupetam) 90-95%... jel je platiš 90-95%? Čekaš da mamlazi dovrše proizvod... kad uhvate vremena.

A sad je super jer ne moraš čekati - znaš da su odustali od nje čim je napustila tvornicu.

11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
miki_the_pirat kaže...

Šta je tu pozitivno jbt... kupiš grafu koja radi na (lupetam) 90-95%... jel je platiš 90-95%? Čekaš da mamlazi dovrše proizvod... kad uhvate vremena.

A sad je super jer ne moraš čekati - znaš da su odustali od nje čim je napustila tvornicu.

 pozitivno je da u startu imaš što si platio

ako se sjećaš gcn arhitektura, ako se ne varam 7xxx serija, svojevremeno je dobila preko 20% boost s drajverom koji je bio izdan dvije godine od izlaska, to je bilo ravno čudu i od tada ide fama o amd fine wine

dakle dvije godine si čekao da amd 'otključa' puni potencijal grafe, sad toga nema i praktično kad kupiš novu grafu pomaci u drajverima su zapravo minimalni, što pokazuje da su konačno amd drajveri sazrijeli, uz povremene zajebancije kao sa 5xx serijom, ali svakako je napredak

11 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Znaci grafe se ne prodaju nikako,svaka trgovina u De ih ima  a lopate ali ih to ne sprijecava da jednu rtx4070ti drze na 900+ eura......uistinu sam mislio da ce cijene ic dolje nakon debakla 4xxx i RDNA3 serija ali oni su ocito krenuli putem brandova luksuzne odjece....ovi kad ne prodaju jednu sezonu sav ne prodani visak robe unistavaju.Ne zele spustat cijenu i prodavat po nizoj cijeni jer to steti brandu.

Danasnji PC hardver je upravo to....luksuzna brandirana roba.

Moj PC  
8 0 hvala 0
15 mjeseci
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Ima pomaka,jedino se EU dileri prave grbavi.

3 godine
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Jednostavno zaboravite više da ćemo ikad sklopiti jeftini pc. Prije 10 gidina sam sastavio dobru konfiguraciju. Gtx 8800, i5 3570k, 8gb rama, asus ploča p8 z77 itx, ....sa kućištem, hardom, napojnom....bilo je to otprilike koliko me je sad izašla samo grafička. Recimo oko 1000eur.

A sadašnja konfiguracija sa sličnom pločom , i5 13600kf,  32gb rama...je oko 2400 eur. 

Cijena je 250%. 

Inflacija ide svake godine recimo 15% a naše plate recimo 10%. 

Za 5 godina će grafičke biti skuplje sigurno 30% a naše plate će narasti 10% a nekima ništa. I onda će nam se činiti još skupljima. Ko nam je kriv što imamo slab standard i plate

Moj PC  
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Oduvijek, a to je od sredine 80-tih, dobar pc je kostao 2000dem. Ili danasnjih 1000eur, po tecaju.

Cijeli komplet, sve high end, najbolje sto trziste nudi u tom momentu.

Tijekom 90-tih, hardver napreduje, omjer je jos uvijek tu negdje, 2000dem.

Prvi puta kada sam primjetio da 2000dem vise ne kupuje najbolje i najbrze je cca 2002 godina, kada je poceo uzlet enormnih cijena, posebice grafickih, pa je tako u rano proljece te godine graficka kostala oko 6000kn, ako me sjecanje sluzi, radilo se o gf4 4600ti kartici. Najskuplje sto su nasi shopovi tog dana kada sam kupovao nudili.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

A gle... sjećam se tamo '99 novi megane bio 20-ak tisuća dem (misllim 18k)... a sad 22k €... nisu automobili što su bili (sama mehanika sa vrlo malo elektronike) al bome nisu ni grafičke tako "jednostavne" kao nekada. Sve to košta + inflacija... nije dobro a ne nazire se da će biti bolje.

5 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Damir22 kaže...


Prvi puta kada sam primjetio da 2000dem vise ne kupuje najbolje i najbrze je cca 2002 godina, kada je poceo uzlet enormnih cijena, posebice grafickih, pa je tako u rano proljece te godine graficka kostala oko 6000kn, ako me sjecanje sluzi, radilo se o gf4 4600ti kartici. Najskuplje sto su nasi shopovi tog dana kada sam kupovao nudili.....

 Nema sanse da je toliko kostala, osim, ako te netko nije dobro "opljackao". Ja sam uzeo te godine 9700icu kod nas kada je izasla za cca 3000 kuna.

8 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Kostala, pricamo o kraju 2 mjeseca, a kartica je izasla pocetkom 2 mjeseca.....

Hg spot, narucio iz zg, jedina komponenta koju nisu zeljeli poslati s placanjem pouzecem, nego sam morao uplatiti, i faksirati..da, faks,tko se sjeca toga, uplatnicu, da mi posalju, a ostatak sam platio pouzecem. Dali ju je netko imao, dali je bila jeftinija, neznam, no, ako moram nagadjati, mislim 5700-5800 da je bila preciznije.

Da, vec pocetkom ljeta bila dostupna ati 9xxx serija, ne sjecam se sad tocnih modela, mislim da je kolega uzeo 9200, za pet puta manje novaca, sve igre radile jednako... Tako da neznam kad si uzimao, ali znam da je to bila zadnja high end kartica koju sam ja odlucio kupiti, bas zato sto je u roku par mjeseci ati izbacio brze, i daleko jeftinije kartice....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

nije nemoguće da su cijene bile oko 5000-6000, pa već '98 si  mogao dat uredno 1700+kn za grafu...

eo cjenik Ve-Mulja 98/99

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.1.2023 0:49 (vrx).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Da, tocne cifre se ne mogu sjetiti, no, stvarno je kostala opasno blizu 6000kn.....

Totalno promasena investicija u to doba....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ove najače su koštale tako, na ove $ nadodaš nulu = kn

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Rasprava o grafičkim karticama

ono kad se i australski stevo mora braniti od nebuloza amd fanboja 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

'99 19 800 DEM je koštao clio 1,2 rn,benzinac

6 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
scardobula kaže...

'99 19 800 DEM je koštao clio 1,2 rn,benzinac

 2005. 66000kn clio 1.2 novi bez klime 3 vrata

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice