Olympus E-420 masovno preeksponira, pomoć

poruka: 4
|
čitano: 6.426
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Olympus E-420 masovno preeksponira, pomoć

Postao sam vlasnikom polovnog Olympus E-420 SLR-a i imam jedan problem. Naime fotoaparat u bilo kojem od programa P, A, S, ili ostalih scenskih vrlo jako preeksponira fotografije eksterijera. Pronašao sam riješenje da fotografiram u M načinu rada i mjenjam isključivo i samo otvor objektiva, jer promjena brzine zatvarača s primjerice sa 1/100 na 1/4000 za isti otvor objektiva, ISO i ostalo, ne donosi nikakvom zatamnjenju slike iako bi naravno trebalo na ispravnom fotoaparatu. Da se dobije prihvatljivo eksponirana slika na dnevno svijetlu u M režimu morao sam smanjiti otvor na f22, a zatvarač nije bilo ni razlike držao ga na 1/250 ili 1/4000 slika bi bila jednako eksponirana, bez obizra što bi svjetlomjer u fotoaparatu blicao da se radi o -5EV.

 

U interijerima problem je gotovo neizražen radi manjih brzina okidanja od najviše 1/100 ako. Mogu ga koristiti u P, A, S bilo kojem modu onda i dobijam više manje dobro eksponirane slike. Također resetirao sam fotoaparat i prošao po svim menijima tragajući za postavkama koje su mi možda promakle ali bezuspiješno. Također oprobao sam i razne objektive koje posjedujem i na svima je problem prisutan.

 

Fotoaparat ima nešto manje od 10.000 okidanja i pod zapisima grešaka (error code) u meniju ima oznaku: „3c85“ koju ne znam što točno znači u čemu je bio problem (googlao sam i uglavnom svašta ljudi povezuju s time.

 

Kad stavim u Live View preview na LCD-u je točno ekpozicijski izmjeren, tada se ne vidi ta preeksponiranost

 

Zanimalo bi me vaše mišljenje o čemu se radi, ja osobno mislim da je neki problem sa zatvaračem, imam olympus E-3 potpuno ispravan uz sebe pa sam mogao usporediti rezultate slikanja. Ako ima nekog dobro tu na forumu da se kuži u zatvarače ili neko osobno slično iskustvo i to nek mi napiše nešto lijepo :)

 

PRIMJERI SLIKA U NEKOM OD NAČINA KOJI SAM VRŠI EKSPONIRANJE:

 

P način, 1/4000, f11, ISO 100, EV0 - dakle jasno se vidi da je masovno isprana slika

https://drive.google.com/file/d/0B_zXf9Q7Jt7pclhnek9FM1ducms/view?usp=sharing

 

PRIMJER SLIKE U M MODU, GDJE BI JA SAM NAMJERNO PREKO BLENDE PODEKSPONIRAO SLIKU DA DOBIJEM VALJANI REZULTAT

 

M način, 1/1000, f16, ISO 100, svjetlomjer je govorio da se radi o debelo podeksponiranoj slici. 

https://drive.google.com/file/d/0B_zXf9Q7Jt7pMDQtX0RsMERDLVk/view?usp=sharing

 

 

M način, 1/1600, f16, ISO 100, svjetlomjer isto govori da je prodeksponirana tako.

https://drive.google.com/file/d/0B_zXf9Q7Jt7peWNDcWoyX0hSYzA/view?usp=sharing

 

 

 

FX X8 9370 | GA-990FXA-UD3 | 8GB @ 1866MHz | Gainward GTX770 | 2x Intel 530 120GB RAID 0 | Corsair HX850W | Thermaltake R31 | + | HP Envy 17 | Core i7 2630QM | 16GB DDR3 | Intel 330 60GB | HD 6850M |
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Olympus E-420 masovno preeksponira, pomoć

Koju vrstu mjerenja imaš uključenu? Da li ti je uključeno zaključavanje ekspozicije pa radiš rekadriranje? Ako ti je kod tih opcija sve ok, stavi kompenzaciju ekspozicije na -3 pa probaj onda. Pogledaj i ako novi firmware ima na webu. Ako ti je to nešto novo što se dešava i nisi imao s time problema prije, može biti i da neki strani objekt zaklanja senzor mjerenja svjetlosti, što se kod dslra može desiti ako se nešto zakači na ono zrcalo koje šalje svjetlo na njega. Pokušaj dobro ispuhati unutrašnjost aparata ako ove ostale opcije ne upale... a u krajnjem slučaju - servis.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Olympus E-420 masovno preeksponira, pomoć

Hvala na odgovoru, ma sve sam probao :D prvo sam išao za time da fotić misli da je blic uključen pa da ne sinkronizira brže od 1/250-ice, ali ne... Onda AEL sam gledao ako je uključen nije. EV kompenzacija uopće ne može postić kompenzaciju. Te mjerenja sam probao baš sva, paralelno sa E-3 rame uz rame (drugi objektiv ali nema veze ista žarišna) i rezultati su bili jako drugačiji.

 

Na kraju sam nazvao servis, objasnio im situaciju i složili su se da možda vjerojatno i je kvar zatvarača, da im ga pošaljem pa će vidjet... Evo danas ću ga poslat na servis pa ćemo vidjet :)

FX X8 9370 | GA-990FXA-UD3 | 8GB @ 1866MHz | Gainward GTX770 | 2x Intel 530 120GB RAID 0 | Corsair HX850W | Thermaltake R31 | + | HP Envy 17 | Core i7 2630QM | 16GB DDR3 | Intel 330 60GB | HD 6850M |
15 godina
neaktivan
offline
Olympus E-420 masovno preeksponira, pomoć

vidim da je tema relativno posjećena sa 900 čitanih poruka pa da joj dam epilog...

 

Uglavnom da poslao sam u ovlašteni servis fotoaparat, oni su potvrdili moju tezu da je otišao zatvarač i zamjenili su ga i testirali i vratili mi ga u roku od 2 tjedna otkako sam ga posla o platio, jako dobra usluga i sve, čak su zamjenili i vratašca memorijske kartice koja su bila mrvicu labava i gubila kontakt. uglavnom servis me je došao 750kn što mi je bilo opravdano za izdvojit, jer praktički sam dobio ovaj olympus na ruke. A i jako sam želio baš E-420 jer je super mali i dobro će doć, jer tegliti E-3 sa sobom stalno je pak zamorno, pa mislim da mi se isplatilo platiti servis :)

 

Ako tko kao i ja ima sličan problem da fotoaparat radi preeksponirane slike vani, kad su brzine okidanja brže od recimo 1/100 sekunde, a isključili ste sve druge faktore, vjerojatno vam je zatvarač u banani. Oko toga osim servisa se može zaobić, a to je ili koristiti M način i preko blende uravnotežiti ekpoziciju, a čak i ako tada bude previše eksponirana slika, uvijek možete ND filter stavit na objektiv i dalje držati u M načinu rada i samo si štimajući ekspoziciju... kao kod starih fotoaparata bez sustava mjerenja na slijepo :D

 

Nakon servisa fotoaparat radi slike bez greške s novim zatvaračem :)

FX X8 9370 | GA-990FXA-UD3 | 8GB @ 1866MHz | Gainward GTX770 | 2x Intel 530 120GB RAID 0 | Corsair HX850W | Thermaltake R31 | + | HP Envy 17 | Core i7 2630QM | 16GB DDR3 | Intel 330 60GB | HD 6850M |
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice