Objektivi - tutorijal izdvojena tema

poruka: 249
|
čitano: 143.021
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Imam Nikon D-5100 s kit objektivom nikkor 18-105. Gledajuci neke slike napravljene s istim tim foticem ali s Tamronom SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD A16NII izgledaju mi nekako puno bolje.

Iako je to moje subjektivno misljenje-amatera. Ali kad slikam, zelim da mi ta fotografija i nesto znaci. Dali bi se isplatilo investirati u ovaj Tamron ili ima netko neku bolju ideju?

Unaprijed zahvaljujem na dobronamjernim savijetima.

Pozz

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Pozdrav, dakle treba mi preporuka za dan dva mi stize d90 sa 50mm 1.8 objektivom i treba mi jos jedan  spreman san ptorosit nekih 1000-1500 maximum....taj objektiv bi mi trbea sluzit za vise manje slikavanje svega sta mi se nade na putu znaci ono svakodnevnica itd.....koliko san vidija po njuskalu ono sta mi se nudi u toij cijeni je:
-Nikkor af-s 18-70mm f/3.5-4.5 ed DX
-Nikon DX AF-S Nikorr 55-200 mm 1:4 - 4.6 G , ED , VR
-Nikon 18-105mm VRII f3.5-5.6
Molio bih vasu preporuku sto bi mi bilo najidealnije ili ako imate sta drugo u tom rangu.Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Pa eto ovaj Tamron što ga spominje sparkling bi trebao biti super, znam da se tu i tamo pojavi verzija za Pentax i Canon po cijeni od 1.500 do 2.000 kn na njuškalu, ne znam kako se kreću cijene za iste u Nikon sustavu... Nisam osobno testirao takav Tamron ali dosta je hvaljen i otvor blende f/2.8 po cijelom rasponu mi zvuči jako primamljivo...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Pozdrav, tražim neki objektiv za EF/EF-S mount (Canon 550D) koji će davat puno više detalja od 18-55, 75-300 (kit oba) kojih imam.

Najviše slikam cityscape, landscape (duga ekspozicija) i obiteljske slike pa sam se zanimao za Canon 40mm f/2.8 STM. Također mi treba glađi i tiši fokus za video (zato gledam jeftine STM/USM) ili veća blenda (znači ili prime ili pancake) tako da nemam potrebe za stabilizacijom

Ovdje mi je galerija, pa da vidite što slikam.

Budžet je do 350-400$, kupujem u USA.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

A jbg, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, samo je skup, probaj nać rabljeni. Drugi ti neće dati baš neku primjetno bolju sliku.

15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...

A jbg, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, samo je skup, probaj nać rabljeni. Drugi ti neće dati baš neku primjetno bolju sliku.

Da, iako je star post i dalje nema nista bolje.

Da bar ima neki prime jeftiniji, jedino što se pojavilo je novi 30mm f/2 IS USM, ali je i dalje prilicno skup i ne isplativ pored 18-35 od sigme ili 17-70/17-55 (canon)

 

Npr najvise me muci ovo, kad ima previse detalja tipa lisce i kao da nastaju neki clusteri od piksela i zapravo izgleda cudno (gornji desni kut), sad ne znam da li je to do objektiva i da li bi neki riješio to bolje ?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Si probao slikat u RAWu pa onda vidjet što se događa? Možda ti JPEG engine aparata to napravi? Ovdje je slika pre malena da vidim točno, Ono što objektiv može napraviti je zamrljati sliku na način da dobiješ efekt kao kod vodenih boja, ali to mu je ako je granična rezolučivost slaba (jednostavno izgubiš detalje). Clusteri se pojavljuju zbog nekih defekta senzora ili softwarea...

 

Što se primeova tiče, ne znam, nema ih nešto jeftinih za Canon. Sigma 30mm F1.4 EX DC HSM mi pada na pamet ali ima slabu rezoluciju do f8 i dođe nekih 440USD :S

15 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Evo malo bolje, ISO100, uz rub je objektiv neoštar jer je f3.5

 

Jednostavno s ovim setupom (kit) nemam tu čistinu u tonovima, u RAW-u je nes bolje

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
A da, to ti cisto moze biti zbog kit objektiva. On na f3.5 dosta vinjetira, ima distorzije (vidim da si ovo na nekoj nizoj zarisnoj duljini snimio) i rubovi su opcenito neostri. Jpeg zna u tim situacijama samo jos vise sjebat stvar. Ono sto bis mogao napraviti da iskljucis mogucnost falicnog senzora je probat fotkat na negdje 35mm i f8 sa tim objektivom. Tu bi ostrina i kvaliteta trebala biti ujednacena preko cijele fotke. Evo ti citat iz jedne recenzije vezan za taj kit objektiv, cisto da znas o cemu se radi : "As to be expected the weakest spot are the borders at 18mm @ f/3.5 which are plain ugly."
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.3.2014 12:18 (Trickortreat).
15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...
A da, to ti cisto moze biti zbog kit objektiva. On na f3.5 dosta vinjetira, ima distorzije (vidim da si ovo na nekoj nizoj zarisnoj duljini snimio) i rubovi su opcenito neostri. Jpeg zna u tim situacijama samo jos vise sjebat stvar. Ono sto bis mogao napraviti da iskljucis mogucnost falicnog senzora je probat fotkat na negdje 35mm i f8 sa tim objektivom. Tu bi ostrina i kvaliteta trebala biti ujednacena preko cijele fotke. Evo ti citat iz jedne recenzije vezan za taj kit objektiv, cisto da znas o cemu se radi : "As to be expected the weakest spot are the borders at 18mm @ f/3.5 which are plain ugly."

Hvala puno!

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Pozdrav,kupio sam canon 70D,sa 18-55mm 3.5-5.6 IS STM. Trebam preporuku za neki objektiv,dobro bi mi došao jedan telephoto i jedan landscape objektiv. Za daljinu bi canon EF 70-300 f4-5.6 IS USM za 450€ . Ima li koji bolji,sigma,tamron? Preporuke?

 

I neki širokokutni za landscape. Dobre su mi L serije al su skupe,najjeftinija 650€. Ima li neki širokokutni zoom? da ne uzimam dva...

 

Ugl, dajte preporuke i mišljenja. Unaprijed hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Trebaju li biti zoomovi ili biš i primeove uzeo u obzir? Wide objektivi su ti generalno skupi. Kod njih ispod nekih 3000kn ne možeš proć, ako ne razmišljaš o kupovini rabljenih...

Evo ti nekih primjera:

http://www.protis.hr/products/details/sigma-1020456-ex-dc-hs-canon/68486

https://www.svijet-medija.hr/art/objektiv-sigma-50-200mm-f-4-0-5-6-dc-os-nikon-/39631

http://www.edigital.hr/Tele_zoom_objektiv/Sigma_Nikon_18-200mm_/_3.5-6.3_DC_OS_HSM_II-p35996.html?bid=&partner=10001&utm_source=nabava.net&utm_medium=cpc&utm_campaign=abTest2

 

Naveo sam neke modele za Nikon, ali isti postoje i za Canon..

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.4.2014 9:05 (Trickortreat).
15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Pozdrav,kupio sam canon 70D,sa 18-55mm 3.5-5.6 IS STM. Trebam preporuku za neki objektiv,dobro bi mi došao jedan telephoto i jedan landscape objektiv. Za daljinu bi canon EF 70-300 f4-5.6 IS USM za 450€ . Ima li koji bolji,sigma,tamron? Preporuke?

 

I neki širokokutni za landscape. Dobre su mi L serije al su skupe,najjeftinija 650€. Ima li neki širokokutni zoom? da ne uzimam dva...

 

Ugl, dajte preporuke i mišljenja. Unaprijed hvala

Taj objektiv koji imas ce ti za pocetak bit dobar za landscape.

 

 f8-f11, ISO100 i imas vrhunske slike.

 

Preporucam i Samyang 14mm 2.8, koji je jeftin, izuzetno ostar(na razini L stakla) dovoljno brz(2.8, barem za mene), i prilicno sirok cak i za APS-C.

 

Od telca zadovoljit ce te taj kojeg si naveo, odlican objektiv.

 

 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Hvala na preporukama! Ovaj zoom sam uzeo što sam rekao i superzadovoljan sam. Mislio sam za lanscape L objektiv tipa CANON EF 1:4,0/17-40mm L USM Ali neznam koliko je dobro imati fiksni F . Gledao sam i CANON EF 1,8/50 II.

 

Uglavnom uz ova dva objektiva treba mi neki za lanscape,nightshot (zvijezde,mjesecina,low light)/portret..jer po tom redosljedu najviše slikam. Neznam dal mi je ova kaj sam dobio uz fotić dovoljno dobra il da uzmem jednu od ovih sada navedenih ili vaših navedenih. Nisam neki ekspert u tome. :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

50mm ti sigurno neće biti dobro za landscape. Na APSC aparatu ti daje ekvivalent 75mm što ti spada već u portretne objektive i za tu primjenu će ti biti i više nego dobar.

Gore spomenuti Samyang 14mm f2.8 je super objektiv, jedino što je manual, ali na tako niskim žarišnim duljinama to ionako ne pretstavlja neku veliku manu. Staviš ga na f4, gdje je i najoštriji i fokusiraš na beskonačno - sve bude u fokusu.

Izašao je i još širi Samyang 10mm. Prema prvim testovima se isto čini odličan objektiv. Čim bude dobavljiv u Hrvatskoj ću ga uzeti....

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.5.2014 22:17 (Trickortreat).
15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Tako je, meni je cak 40mm 2.8 previse za pejzaz.

Fiksni f je odlicna stvar, sto je manji drugi f to je opcenito kvalitetniji objektiv (ne uvijek, ali 90%).

Mene isto zania taj 10mm od Samyanga, pogotovo na 70D i 7D mk2 ce radit fenomenalno zbog novog dualpx senzora!
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Znači CANON EF 1,8/50 II mi preporučate za portret? Jel velika razlika od njega i stock objektiva u tom segmentu slikanja?

 

Što se tiče 14mm samyanga,vidim da ga ima po 300 funti na ebayu,ovaj 10mm 2.8 je maaalo skuplji,znači jedan od njih za landscape? Jesu ok i za noćno slikanje?

 

Puno vam hvala što pomažete :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Pa ako mozes 85mm 1.8 bit ce ti bolje, 50mm je meni nekako cudan za APS-C i meni neupotrebljiv na njemu cesto.


Za nocno slikanje je samyang vrhunski kao i za sve (all rounder), ali morat ces okidat par komada dok ne dobijes fokus, inace su na 2.8 superostri!

10mm je noviji, sad pogledaj malo reviewe pa vidi sto ti vise odgovara, 10ka na APS-C ti je uzasno velik kut, nesto izmedu fisha i extrawide
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

U redu,znači jedan od ta dva ću uzet kad vidim rewiewove...za što je ovaj moj stock dobar? Ovako svakidašnje samo? Vidim samo da ima oštrinu ostalo sve ko kod mog starog 550d i njegovim stock.

 

A za portrete neki od ova dva? Klik1Klik2

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.5.2014 0:07 (izvone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Uzmi ovog Tamrona za portrete. To ti je ujedno i macro objektiv pa imaš 2 u 1 rješenje. Mene odlično služi, pre zadovoljan sam sa njime. Za te novce nemoguće je naći bolje. Evo i par recenzija za njega:

http://www.photozone.de/Reviews/282-tamron-af-90mm-f28-di-sp-macro-test-report--review

http://www.thephoblographer.com/2013/04/29/review-tamron-90mm-f2-8-sp-di-macro-11-vc-usd-canon-ef/#.U2jG5OlZpuE

Kit objektiv se ne može nositi sa primeovima na njihovim žarišnim duljinama.

Evo primjera fotografija sa Samyangovom 10mm:

http://www.pentaxforums.com/userreviews/samyang-10mm-f28-ed-as-ncs-cs.html

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.5.2014 21:17 (Trickortreat).
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Puno hvala,s tim objektivima sam onda pripremljen na sve :) {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Što kažete na jedan od ova tri širokokutna? Ili je i dalje ovaj samyang (10mm) po vama bolji? krajnje je vrijeme da uzmem pa da se još jednom s vama konzultiram :) PrviDrugiTreći 

 

Unaprijed hvala :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Što kažete na jedan od ova tri širokokutna? Ili je i dalje ovaj samyang (10mm) po vama bolji? krajnje je vrijeme da uzmem pa da se još jednom s vama konzultiram :) PrviDrugiTreći 

 

Unaprijed hvala :)

 

Niti jedan od navedenih objektiva ti na APS-C aparatu nije širokokutan. Za to su ti na tvom Canonu potrebni objektivi od 20mm prema dolje...

Na rop Canonima žarišnu duljinu objektiva moraš množiti sa 1,6. Znači 28mmx1,6=44,8mm.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 8:28 (Trickortreat).
14 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...
izvone kaže...

Što kažete na jedan od ova tri širokokutna? Ili je i dalje ovaj samyang (10mm) po vama bolji? krajnje je vrijeme da uzmem pa da se još jednom s vama konzultiram :) PrviDrugiTreći 

 

Unaprijed hvala :)

 

Niti jedan od navedenih objektiva ti na APS-C aparatu nije širokokutan. Za to su ti na tvom Canonu potrebni objektivi od 20mm prema dolje...

Na rop Canonima žarišnu duljinu objektiva moraš množiti sa 1,6. Znači 28mmx1,6=44,8mm.

Zar nebi trebao množiti sa 1,3? Pročitao sam da mi je veličina senzora 22,5 x 15mm

13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Zar nebi trebao množiti sa 1,3? Pročitao sam da mi je veličina senzora 22,5 x 15mm

 

1,3 je tzv. APS-H format. Koliko sam skužio iz prijašnjih psotova ti imaš EOS 70D koji je Canonova verzija APS-C i ima crop faktor 1,6... a i dimenzije 22,5x15mm daju od prilike 1,6

14 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...
izvone kaže...

Zar nebi trebao množiti sa 1,3? Pročitao sam da mi je veličina senzora 22,5 x 15mm

 

1,3 je tzv. APS-H format. Koliko sam skužio iz prijašnjih psotova ti imaš EOS 70D koji je Canonova verzija APS-C i ima crop faktor 1,6... a i dimenzije 22,5x15mm daju od prilike 1,6

aha,oprosti,onda sam ja krivo procitao,uglavnom gledam ispod 20mm,i po tome je ovaj samyang 10mm najbolji?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Nije najbolji. Najbolji imaju cijene koju si malo koji fotograf hobist može priuštiti, ali ima jako dobri odnos cijene/performansi...

14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Ma ja nit nisam neki profi nit mi treba objektiv od 1500 eura,i fotić je za 1000 bil doboljan...htio bih neki koji ima širi kut jer volim postavit na stativ fotić otvorit pivu i slikat zalazak na moru il doma,ili po noći zvijezde sa krajolikom. Ovaj standardni je ok al mi mali kut pa želim neki koji će ga proširit uz solidnu kvalitetu slike. Ako se oparim kupim za 2k eura L sirokokutnu pa sam miran haha,zato ako imas kakvu preporuku za tu namjenu,low light sirokokutni da zadovolji donekle ove moje potrebe :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal

nije preskupo nije ni jeftino ali je idealno za širinu i zatvoreni prostor na apsc senzoru a optička kvaliteta zadovoljava u svakom pogledu: Tokina 12-24/4 (imam inačicu u pentax verziji i prezadovoljan sam) ,moja preporuka !!!

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 13:05 (struić).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Ma ja nit nisam neki profi nit mi treba objektiv od 1500 eura,i fotić je za 1000 bil doboljan...htio bih neki koji ima širi kut jer volim postavit na stativ fotić otvorit pivu i slikat zalazak na moru il doma,ili po noći zvijezde sa krajolikom. Ovaj standardni je ok al mi mali kut pa želim neki koji će ga proširit uz solidnu kvalitetu slike. Ako se oparim kupim za 2k eura L sirokokutnu pa sam miran haha,zato ako imas kakvu preporuku za tu namjenu,low light sirokokutni da zadovolji donekle ove moje potrebe :)

 

Samyang 10mm... širok, oštar i prihvatljive cijene...

 

http://www.ephotozine.com/article/samyang-10mm-f-2-8-ed-as-ncs-cs-lens-review-25473 - recenzija

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 13:26 (Trickortreat).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice