Kupovina fotoaparata i foto opreme

poruka: 851
|
čitano: 187.648
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari (pohvale&kritike) vaših fotografija
12 mjeseci
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Santana kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Treba mu sekunda da "otključa" leću. Ili jednostavno ostavi leću otključanu dok koristi aparat.
Ovo je baš definicija First World Problema.

Kakve danas imamo fotoaparate i kaj sve mogu pa se opet ekipa žali na razne stvari. Pogotovo rapeave o autofotokusu na najnovijim mirrorless fotoaparatima. Mislim si kak ste do sad fotografirali. Tak da me ne cudi da to nekome smeta

kaj ti je najnoviji af? a1 z9 ili sve ispod?, autofokus im je za kurac svima ispod toga, na a7 seriji i imalo losijim svijetlosnim uvjetima se af izgubi, zadnji sto sam probao canon r5 i 500mm na f8 u malo jacim sjenama takoder, naspram dslr ravno katastrofi i ne nisu to male smetnje vec frustrirajuce da to doslovno af NE radi!

12 mjeseci

Treba mu sekunda da "otključa" leću. Ili jednostavno ostavi leću otključanu dok koristi aparat.

nepotrebno su ga zakomplicirali, taj sistem na nikonu je  doslovno uzas, em ti treba vremena, em zapinje na sve strane em nije trajan zbog flat kablova unutra koji se pigaju i pucaju pa te popravak kosta ko pola tog usranog objektiva!

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.1.2022 16:28 (Boris grozni).
2 godine
Boris grozni kaže...

nepotrebno su ga zakomplicirali, taj sistem na nikonu je  doslovno uzas, em ti treba vremena, em zapinje na sve strane em nije trajan zbog flat kablova unutra koji se pigaju i pucaju pa te popravak kosta ko pola tog usranog objektiva!

A jbg zato se i zove kit objektiv. Kao i toner u stampacu kad ga kupis. Dovoljan da probas i to je to. Taj aparat tek sa sigmom 17-50 f2.8 vrijedi koristiti. SA ovim kit objektivom dobije sranje od slike koja doslovno izgleda kao iz mobitela od 100 EUR.... Imao sam d3200 i kad sam kupio sigmu dobio sam slike dostojne dslr-a. Kad sam probao ovaj objektiv mislio sam da je aparat neispravan... Tesko smece....

5 godina

nije da sam lijen ni nista radi otkljucavanja ali bio sam u par situacija u koja dok sam okrenuo objektiv mi je prosla prilika, jer sam vecinom po prirodi. neznam kakav je nikon 50mm 1.8. a kupio sam ovaj digitalac jer je jeftin, nisam znao dali ce mi se svidjeti fotkanje, a mobitel mi je mobitel, ne koristim ga za slikanje

0 0 hvala 0
6 godina
Zec04 kaže...

nije da sam lijen ni nista radi otkljucavanja ali bio sam u par situacija u koja dok sam okrenuo objektiv mi je prosla prilika, jer sam vecinom po prirodi. neznam kakav je nikon 50mm 1.8. a kupio sam ovaj digitalac jer je jeftin, nisam znao dali ce mi se svidjeti fotkanje, a mobitel mi je mobitel, ne koristim ga za slikanje

Ako hoces fiksni objektiv onda moja prepruka ide za Nikon AF-S 35mm f/1.8G DX  da se nac jeftino na oglasniku. No to si moras sam odlucit. Imas taj kit zoom pa vidi kak ti odgovara kad ga stavis na 50mm, 35mm... 

Zoom se obicno preporucuje Sigma 17-50 2,8 EX DC OS.

Nije da imas neki veliki izbor kad su gotovo svi proizvođači skocili na mirrorrless fotoaparate.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
12 mjeseci
Zec04 kaže...

bolje uzeti 35mm f1.8, puno ostriji kad je full otvoren naspram 50mm modela a i bolji je opcenito allround objektiv nego 50mm čisto zbog širine, iako ja ni njega nebi uzeo vec sto je kolega gore spomenuo bolje uzeti korisniju Sigmu 17-50 f2.8!

Boris grozni kaže...

bolje uzeti 35mm f1.8, puno ostriji kad je full otvoren naspram 50mm modela a i bolji je opcenito allround objektiv nego 50mm čisto zbog širine, iako ja ni njega nebi uzeo vec sto je kolega gore spomenuo bolje uzeti korisniju Sigmu 17-50 f2.8!

Ako misliš na ofišl Nikkor leće:

35mm DX je praktičniji za zatvorene prostore jer je 35mm baš APS-C leća

50mm FX je Full Frame, pa je efektivno 80mm leća na APS-C senoru

Postoji i 35mm FX leća, no dođe skoro triput više.

Nisam imao problema sa oštrinom na 50mm f1.8. Da, na 1.8-2 nije baš genijalna, no od 2.4 do 4 je fantastična. Inače ju držim na 2.8 za veliku većinu slučajeva, jer je tu baš najoštrija, a svejedno daje dosta svjetla i bokeh za portrete. A platio sam ju samo 1.200kn, prije 5 godina.

Probao sam i 35mm DX leću i nije ništa kvalitetnija. Naprotiv, češće je bila mutnija. Doduše, time što je šira, propušta nešto više svjetla, pa valjda to utječe na mekšu sliku na f1.8.

Po meni je ta 50mm FX leća bolji izbor, no sve ovisi o tome za što će se kamera koristiti. Ako je za po vani, 50mm (80mm), ako je više za po unutra, onda 35mm DX.

Bilo kako bilo, to su najjeftinije Nikon leće, te ujedino jedne od najoštrijih (ispod nekih 10-15k kn).

The planet broke before the Guard did!
13 godina
Boris grozni kaže...

Nisam imao problema sa oštrinom na 50mm f1.8. Da, na 1.8-2 nije baš genijalna, no od 2.4 do 4 je fantastična. Inače ju držim na 2.8 za veliku većinu slučajeva, jer je tu baš najoštrija, a svejedno daje dosta svjetla i bokeh za portrete. A platio sam ju samo 1.200kn, prije 5 godina.

Probao sam i 35mm DX leću i nije ništa kvalitetnija. Naprotiv, češće je bila mutnija. Doduše, time što je šira, propušta nešto više svjetla, pa valjda to utječe na mekšu sliku na f1.8.

Po meni je ta 50mm FX leća bolji izbor, no sve ovisi o tome za što će se kamera koristiti. Ako je za po vani, 50mm (80mm), ako je više za po unutra, onda 35mm DX.

Bilo kako bilo, to su najjeftinije Nikon leće, te ujedino jedne od najoštrijih (ispod nekih 10-15k kn).

35mm DX objektiv će na aparatu sa APS-C senzorom davati isti FOV kao i 35mm FX objektiv na istom aparatu. (+-1% zbog različitosti u kostrukciji)

Jedino će FX objektiv biti veći, teži i skuplji jer je napravljen da pokriva veći senzor i eventualno davati nešto kvalitetniju i oštriju sliku ako je kvalitetnije napravljen, a APS-C senzor "ne vidi" vanjske rubove stakla koji su u pravilu mekši od centra.

Tako da je i 35mm DX leća efektivno 50mm sa Full Frame aparata.

Ali i dalje stoji da je 35mm praktičniji za zatvorene prostore od 50mm mada bi i on često mogao biti nedovoljan.

Ko često fotografiše sa kit 18-55mm objektivom u takvim situacijama zna koliko puta se mora ići ispod 35mm da bi se uhvatio kadar.

6 godina
Widowmaker kaže...
Boris grozni kaže...

35mm DX objektiv će na aparatu sa APS-C senzorom davati isti FOV kao i 35mm FX objektiv na istom aparatu. (+-1% zbog različitosti u kostrukciji)

Jedino će FX objektiv biti veći, teži i skuplji jer je napravljen da pokriva veći senzor i eventualno davati nešto kvalitetniju i oštriju sliku ako je kvalitetnije napravljen, a APS-C senzor "ne vidi" vanjske rubove stakla koji su u pravilu mekši od centra.

Tako da je i 35mm DX leća efektivno 50mm sa Full Frame aparata.

Ali i dalje stoji da je 35mm praktičniji za zatvorene prostore od 50mm mada bi i on često mogao biti nedovoljan.

Ko često fotografiše sa kit 18-55mm objektivom u takvim situacijama zna koliko puta se mora ići ispod 35mm da bi se uhvatio kadar.

Tako je. Oznaka "35mm" nema veze sa velicinom senzora.

DX oznaka znaci da ga se moze koristit samo na aps-c senzoru (ili manjem) jer jednostavno ne pokriva veci senzor.
To je to.

Daj si zamisli da sa kit objektivom 18-55 dobijes ultrawide 18mm kao na fullframe-u. Naravno to nije slucaj, dobijes isto FOV kao i ~27mm na Fullframe-u

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Santana kaže...

Tako je. Oznaka "35mm" nema veze sa velicinom senzora.

DX oznaka znaci da ga se moze koristit samo na aps-c senzoru (ili manjem) jer jednostavno ne pokriva veci senzor.
To je to.

Daj si zamisli da sa kit objektivom 18-55 dobijes ultrawide 18mm kao na fullframe-u. Naravno to nije slucaj, dobijes isto FOV kao i ~27mm na Fullframe-u

Tko je rekao da je 35mm oznaka senzora?

Sad sam fotkao sa 18-55 DX na 50mm i 50mm prime i da, razlika je cca 1%.

Očigledno sam zamijenio slučaj kad imaš istu leću na FF i DX, i kad imaš FF i DX leću na istom senzoru. Blonde moment...

Ok kolge forumaši, treba mi nešto malo drugačije.

Tražim neki solidni light bounce i reflektor u svrhe snimanje kratkometražnog filma, te tu i tamo za fotografiju.

Light bounce mogu nabaviti za nekih 100-200kn, to mi nije toliki problem. Koliko ja znam, to je sve više manje isto i samo mi treba neki zlatni i neki srebrni.

Ovaj veliki ili ovaj manji sa 5.

No stvarno ne znam što da uzimam i gledam za reflektor. Ne treba imati blic, samo da malo dosvijetli bistu u portretu kad nema prirodnog svjetla, ili za moodlighting kod filma.

Ne znam gdje se to inače kupuje i kakve su cijene pa se nadam da netko ima iskustva.

Sve kod nas je preko par tisuća kuna, a meni samo treba neko maleno LED svjetlo. Canosa, Prizma, svi imaju ili neki šrot za 800-900kn, ili kvalitetu tek oko 1.500kn.

Jako poželjno da radi na baterije, AA, ugrađenu ili Sony.

Da to gledam na Amazonu?

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 11:35 (imsonotgonnatellyoumyname).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari (pohvale&kritike) vaših fotografija
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice