Kupovina fotoaparata i foto opreme

poruka: 887
|
čitano: 289.421
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari (pohvale&kritike) vaših fotografija
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
MrBlc kaže...

Oznaka kuta vidnog polja ne bi imala više smisla - fokalna duljina objektiva je fizičko svojstvo objektiva, svojstvo koje taj objektiv ima na FF senzoru, na crop senzoru i dok stoji u kutiji. Kut vidnog polja je svojstvo kombinacije objektiva i senzora. DX objektiv ima manji maksimalni kut vidnog polja od FX objektiva iste fokalne duljine, međutim, kad oba montiraš na crop senzor, oni imaju isti kut vidnog polja.

 

Možda samo uspoređivanje s 35 mm radi više štete nego koristi. Ovo je tvoj aparat, on s tom fokalnom duljinom daje toliki kut, briga te koliko mm bi ti trebalo za postići isti kut na 35 mm jer se ionako drugi parametri mijenjaju.

 Slazem se jos jednom :). Hvala na pojasnjenju u temi .

Usporedbe su neizbjezne. Recimo ja gledam malo fotoaparate velikog formata (4X5).
Ja si ne mogu predocit kak  150mm objektiv na velikom formatu izgleda, ali kad mi velis da je to nesto slicno kao 50mm objektiv na 35mm formatu onda mi je sve jasno. Ista logika je i kod manjih formata. Posto tih formata ima more po necemu se moramo ravnati dok pricamo :)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2021 9:45 (Santana).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Pozdrav.

Vlasnik sam Nikon D3500 koji je došao u kompletu s objektivom 18-55mm f/3.5-5.6g VR. Kako mi treba za amatersko snimanje sportskih utakmica, namjera mi je kupiti
https://www.m-computers.hr/tamron-af-18-200mm-f35-63-di-ii-vc-for-nikon-b018n/BR786856003/product/

Da li je po vama to dobar odabir za cjenovi rang objektiva do 2000 kn?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Krco55 kaže...
Pozdrav.

Vlasnik sam Nikon D3500 koji je došao u kompletu s objektivom 18-55mm f/3.5-5.6g VR. Kako mi treba za amatersko snimanje sportskih utakmica, namjera mi je kupiti
https://www.m-computers.hr/tamron-af-18-200mm-f35-63-di-ii-vc-for-nikon-b018n/BR786856003/product/

Da li je po vama to dobar odabir za cjenovi rang objektiva do 2000 kn?

Snimanje kao VIDEO ili kao FOTO? Za video je, pa, ok. Dokle god ima sunca biti će ti ok. Tamro ima solidnu stabilizaciju, čak i na low-end staklima.

Foto je već druga stvar jer je dosta mračan na 200mm (6.3) pa će ti biti zafrkano koristiti APS-C sa ne-naročito-dobrim low light senzorom.

 

Već imaš wide-standard leću pa ti superzoom nije potreban.
Solidan je to objektiv za tu lovu, kao jedan allround abjektiv, no za sport bi stvarno bilo poželjno uložiti u pravu tele leću.

Bilo kako bilo, ako si amater sa budžetom, bolje da si uzmeš rabljenu leću.

https://www.njuskalo.hr/objektivi/nikon-55-200mm-f-4-5.6g-ed-vr-ii-oglas-34615326 (daleko kvalitetnija leća)
https://www.njuskalo.hr/objektivi/objektiv-nikkor-af-p-dx-70-300mm-oglas-35194034 (nema stabilizaciju, no ima veći zoom i kvalitetnije staklo. Snizi cijenu za 300-400kn. Osobno sam imao stabiliziranu verziju neko vrijeme)
(tele objektivi su među najskupljima, teško je nešto pronaći oko 2.000 kn)

The planet broke before the Guard did!
12 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Pozdrav ljudi!

 

24-70mm, Canon.

 

Koji bi vi odabrali? Ne bi išao na Mark II, niti ništa novo, pa mi na odabir ostaju rabljeni:

Canon EF 24-70mm F2.8 L USM

Canon  EF 24-70mm f/4L IS USM (s garancijom)

Tamron 24-70mm F/2.8 Di VC USD

 

Prvi, legendarni 24-70, ali prve generacije, bez garancije. L model. Tko zna u kakvom bi ga stanju dobio, makar koliko čitam, građeni su ko tenkovi.

Drugi, znatno "tamniji", ali dosta noviji, i s garancijom. I L model, stabilizacija, što nešto ipak znači.

Ili treće, nije Canon, ali ima stabilizaiju, također f/2.8 i još k tome jeftiniji od oba gore.

 

Nakon 10-15 godina se mislim vratiti fotografiji, a o ovakom objektivu već odavno sanjam, pa da si ga napokon kupim :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.9.2021 13:00 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

Ja bih uzeo Tamrona, ali G2 verziju.

I sam razmišljam o kupovini Nikona D750 i 24-70 2.8 G2 Tamron objektiva.

 

Trenutno imam Nikon D5300 i Canon 5D Mark II. Namjeravam prodati ovo što imam i doplatiti nešto love i uzeti gore spomenutu kombinaciju.

D5300 je sa kit objektivom i u tip top je stanju sa dvije baterije i Nikon torbom, A 5D Mark II ima originalni grip, dvije baterije i 50mm 1.8 STM objektiv.

D5300 nekih 16k okidanja, 5D Mark II 22k okidanja.

Spreman sam na ovo što imam doplatiti do nekih 500 EUR max za D750 sa 20-30k okidanja i Tamron 24-70 2.8 G2.

 

Imam još i Sigma 105mm 2.8 EX DG OS HSM Macro za Nikon, ali to bih zadržao i upario sa novim aparatom.

11 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Pozdrav ekipa, molim preporuku za izbor objektiva, poželjno točan naziv, marka itd. jer se ne snalazim toliko sa modelima.

U firmi sam dobio kao višak na korištenje privatno canon 650D bez objektiva.

Amo reć da imam budžet od cca 400 eura, nije mi toliko bitno polovno ili novo, s obzirom da nisam nikakav profi poželjno čim povoljnije.

Ono što inače najviše volim su slike portreta, obitelji itd tako da bi ciljao na taj dio.

Volio bi da ima zoom opciju znači da nije neki fiksni objektiv.

Imam malu bebu od godinu dana tako da dosta slika otpada i na to ugl. obiteljske uspomene.

Hvala

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

Ako baš ne želiš fiksni objektiv vjerovatno najbolja opcija ti je Sigma 17-50mm 2.8 EX DC OS HSM.

Prilično oštar objektiv koji ide do 2.8 pa nećeš imati problema ni pri slabijem svjetlu, a može se fino iskoristiti i za portrete.

12 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Widowmaker kaže...

Ako baš ne želiš fiksni objektiv vjerovatno najbolja opcija ti je Sigma 17-50mm 2.8 EX DC OS HSM.

Prilično oštar objektiv koji ide do 2.8 pa nećeš imati problema ni pri slabijem svjetlu, a može se fino iskoristiti i za portrete.

 Slažem se s ovim. Gledao sam i 24-70mm f2.8 (bilo koji proizvođač, samo da ima Canon u imenu) na Njuškalu, ali nema za taj iznos.

I možda jedan Canon 50mm, f1.8. ako stane u predviđen iznos. Ima ih dosta na Njuškalu. Kad ga isprobaš, bit će ti jasna preporuka :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
CyberDemonVZ kaže...
Widowmaker kaže...

Ako baš ne želiš fiksni objektiv vjerovatno najbolja opcija ti je Sigma 17-50mm 2.8 EX DC OS HSM.

Prilično oštar objektiv koji ide do 2.8 pa nećeš imati problema ni pri slabijem svjetlu, a može se fino iskoristiti i za portrete.

 Slažem se s ovim. Gledao sam i 24-70mm f2.8 (bilo koji proizvođač, samo da ima Canon u imenu) na Njuškalu, ali nema za taj iznos.

I možda jedan Canon 50mm, f1.8. ako stane u predviđen iznos. Ima ih dosta na Njuškalu. Kad ga isprobaš, bit će ti jasna preporuka :D

Za 24-70 2.8 nema baš nekakve potrebe na APS-C tijelu, a i osjetio bi se nedostatak širine u zatvorenom prostoru jer 24mm na crop senzoru ne bi baš bilo dovoljno široko u nekim situacijama.

A i finansijski nema baš nekakve logike osim ako se ne planira prijeći na full frame u budućnosti što sumnjam da je ovdje slučaj...

12 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Widowmaker kaže...
CyberDemonVZ kaže...
Widowmaker kaže...

Ako baš ne želiš fiksni objektiv vjerovatno najbolja opcija ti je Sigma 17-50mm 2.8 EX DC OS HSM.

Prilično oštar objektiv koji ide do 2.8 pa nećeš imati problema ni pri slabijem svjetlu, a može se fino iskoristiti i za portrete.

 Slažem se s ovim. Gledao sam i 24-70mm f2.8 (bilo koji proizvođač, samo da ima Canon u imenu) na Njuškalu, ali nema za taj iznos.

I možda jedan Canon 50mm, f1.8. ako stane u predviđen iznos. Ima ih dosta na Njuškalu. Kad ga isprobaš, bit će ti jasna preporuka :D

Za 24-70 2.8 nema baš nekakve potrebe na APS-C tijelu, a i osjetio bi se nedostatak širine u zatvorenom prostoru jer 24mm na crop senzoru ne bi baš bilo dovoljno široko u nekim situacijama.

A i finansijski nema baš nekakve logike osim ako se ne planira prijeći na full frame u budućnosti što sumnjam da je ovdje slučaj...

 Sve si točno reko.

Jedini razlog je taj, s kojim god sam novim korisnikom razgovarao, ako je ispod 100mm, obično ide "ali ovaj objektiv nema JAKI ZOOM"

 

Da, kaže da je većinom za fotkanje unutra. Onda radije šire, 17-50.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Pozdrav.

Koji bi bio Canon full frame (EF) objektiv s najvećom razlikom između najmanje i najveće žarišne duljine (veliki zoom)? Nije bitna kvaliteta slike.

Nešto za nositi van kad se ide s klincima. Nekad trče jako daleko, nekad treba poslikati grupu. A nosio bi samo jedan objektiv.

Pronašao sam Tamron AF 28-200mm f/3.8-5.6

Ima nešto sa većom zoom rasponom a da ide na EF? Ili kvalitetnije?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav.

Koji bi bio Canon full frame (EF) objektiv s najvećom razlikom između najmanje i najveće žarišne duljine (veliki zoom)? Nije bitna kvaliteta slike.

Nešto za nositi van kad se ide s klincima. Nekad trče jako daleko, nekad treba poslikati grupu. A nosio bi samo jedan objektiv.

Pronašao sam Tamron AF 28-200mm f/3.8-5.6

Ima nešto sa većom zoom rasponom a da ide na EF? Ili kvalitetnije?

 Ne bih bas rekao da je nebitan kvalitet slike. Imao sam slucaj gdje mi je bilo bolje slikati sa kvalitetnim 17-50 pa cropati nego sa losim 55-200. ostriju sliku sam dobijao...

12 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Posmatrač kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav.

Koji bi bio Canon full frame (EF) objektiv s najvećom razlikom između najmanje i najveće žarišne duljine (veliki zoom)? Nije bitna kvaliteta slike.

Nešto za nositi van kad se ide s klincima. Nekad trče jako daleko, nekad treba poslikati grupu. A nosio bi samo jedan objektiv.

Pronašao sam Tamron AF 28-200mm f/3.8-5.6

Ima nešto sa većom zoom rasponom a da ide na EF? Ili kvalitetnije?

 Ne bih bas rekao da je nebitan kvalitet slike. Imao sam slucaj gdje mi je bilo bolje slikati sa kvalitetnim 17-50 pa cropati nego sa losim 55-200. ostriju sliku sam dobijao...

 Da, točno, uzmimo i ovo u obzir. Thanks

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Postavio sam bump na bug oglas, možda ovaj put se nađe netko tko će biti zainteresiran za kupnju svega. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Ima li netko tko bi prodao Sony a7 III za 7500kn (sa mem karticom i baterijama)? Hvala

www.giftingjunction.com
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
asus nexus kaže...

Ima li netko tko bi prodao Sony a7 III za 7500kn (sa mem karticom i baterijama)? Hvala

 ne vjerujem da ce ti ga netko prodat za te novce, osim ak nije neki pohabani u losem stanju. 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
3 godine
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
asus nexus kaže...

Ima li netko tko bi prodao Sony a7 III za 7500kn (sa mem karticom i baterijama)? Hvala

 Ako nemas objektiva s zadnjim updejtom prva Z serija od Nikona je postala fantasticna s novim af firmware-om!

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

ma treba mi za video. tako da sony mi je idealan pogotovo za low light. 

www.giftingjunction.com
3 godine
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Santana kaže...
asus nexus kaže...

Ima li netko tko bi prodao Sony a7 III za 7500kn (sa mem karticom i baterijama)? Hvala

 ne vjerujem da ce ti ga netko prodat za te novce, osim ak nije neki pohabani u losem stanju. 

 Ja ga za ispod 9 soma nikad nisam vidio a pratim oglasnike..

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

nije mi valjda onda gh5 zadnja nada :(

3 godine
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
asus nexus kaže...

ma treba mi za video. tako da sony mi je idealan pogotovo za low light. 

 Onda bolje Sony s invariant senzorom u tom slucaju!

7 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

pozdrav ljudi. jedno mozda malo blesavo ptanje. uzeo sam nikon d3500, uz njega se dobije objektiv 18-55 ali svaki put kad bi slikao ga moram izvlacit. dali postoji objektiv u tom rangu ali samo da okidam slike. mozda bi volio da je mrvicu manji

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Za dslr apsc nepostoji, sve kaj ima je ili na izvlacenje ili je fiksno, vece i preteško. Mirrorles vec imas izbora.
Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Zec04 kaže...

pozdrav ljudi. jedno mozda malo blesavo ptanje. uzeo sam nikon d3500, uz njega se dobije objektiv 18-55 ali svaki put kad bi slikao ga moram izvlacit. dali postoji objektiv u tom rangu ali samo da okidam slike. mozda bi volio da je mrvicu manji

 Ako zelis da aparat radi sam trebao si uzeti bolji telefon a ne DSLR. Sta ti u stvari zelis da slikas?

Boris grozni kaže...
Za dslr apsc nepostoji, sve kaj ima je ili na izvlacenje ili je fiksno, vece i preteško. Mirrorles vec imas izbora.

 Pa fiksni objektiv ne mora izvlaciti. Autofocus radi svoje i on samo okida....

Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Zec04 kaže...

pozdrav ljudi. jedno mozda malo blesavo ptanje. uzeo sam nikon d3500, uz njega se dobije objektiv 18-55 ali svaki put kad bi slikao ga moram izvlacit. dali postoji objektiv u tom rangu ali samo da okidam slike. mozda bi volio da je mrvicu manji

U tom cjenovnom rangu ne. Zato se on i izvlači, jer je taj princip izrade daleko jeftiniji. Postoje neki Tamron budžetni objektivi, no opet su skuplji od Nikkor 18-55.

Kompaktnijih pogotovo nema, to je već samo po sebi jako kompaktna leća, za stabilizirani zoom 18-55 za APS-C.

 

Leće koje se ne "izvlače" (dakle, shower, not a grower) imaju zaštitu od vremenskih elemenata (weather sealing) i time su PUNO skuplje. To su primarno Full Frame high-end leće.

Canon ima dosta dobre weather sealed zoom leće, no za APS-C koštaju 2-3 puta više od tvoje leće, a za full frame čak i 10 puta više.

 

Ne razumijem zašto ti smeta izvlačenje leće. Kupio si najjeftiniji DSLR, što bi ti?
Odi prodaj taj DSLR i kupi point-and-shoot fotić, ili malo jači mobitel.

The planet broke before the Guard did!
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Zec04 kaže...

pozdrav ljudi. jedno mozda malo blesavo ptanje. uzeo sam nikon d3500, uz njega se dobije objektiv 18-55 ali svaki put kad bi slikao ga moram izvlacit. dali postoji objektiv u tom rangu ali samo da okidam slike. mozda bi volio da je mrvicu manji

U tom cjenovnom rangu ne. Zato se on i izvlači, jer je taj princip izrade daleko jeftiniji. Postoje neki Tamron budžetni objektivi, no opet su skuplji od Nikkor 18-55.

Kompaktnijih pogotovo nema, to je već samo po sebi jako kompaktna leća, za stabilizirani zoom 18-55 za APS-C.

 

Leće koje se ne "izvlače" (dakle, shower, not a grower) imaju zaštitu od vremenskih elemenata (weather sealing) i time su PUNO skuplje. To su primarno Full Frame high-end leće.

Canon ima dosta dobre weather sealed zoom leće, no za APS-C koštaju 2-3 puta više od tvoje leće, a za full frame čak i 10 puta više.

 

Ne razumijem zašto ti smeta izvlačenje leće. Kupio si najjeftiniji DSLR, što bi ti?
Odi prodaj taj DSLR i kupi point-and-shoot fotić, ili malo jači mobitel.

 Ne kuzis ti kaj te on pita. Da bi koristio taj nikon kit objektiv moras ga "odkljucat" tj. rotirat zoom prsten do 18mm i tek ga onda mozes koristit.

 

Nikon je to napravio da bi tak sklopljen objektiv zauzimao manje mjesta.

 

Ja na fujiu upalim fotic i fotografiram dok on mora jos zoom prsten rotirat do 18mm da bi ga mogao koristit

 

On jednostavno hoce klasican zoom

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.1.2022 13:51 (Santana).
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Santana kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 Ne kuzis ti kaj te on pita. Da bi koristio taj nikon kit objektiv moras ga "odkljucat" tj. rotirat zoom prsten do 18mm i tek ga onda mozes koristit.

Imam taj objektiv. Znam što pita. Doslovno mu pričam o lećama koje se izvlače, dakle, proširuju. Leća na sebi ima gumb koji služi kako bi se leća zaključala u otvorenom ili zatvorenom načinu.

Skoro sve zoom leće ispod 7-8k kn su sklopive/proširive/otključav...ive....

 

Što po tebi predstavlja "klasičan zoom"?

Point-and-shoot kamera ili zoom bez produljenja leće?

The planet broke before the Guard did!
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Santana kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 Ne kuzis ti kaj te on pita. Da bi koristio taj nikon kit objektiv moras ga "odkljucat" tj. rotirat zoom prsten do 18mm i tek ga onda mozes koristit.

Imam taj objektiv. Znam što pita. Doslovno mu pričam o lećama koje se izvlače, dakle, proširuju. Leća na sebi ima gumb koji služi kako bi se leća zaključala u otvorenom ili zatvorenom načinu.

Skoro sve zoom leće ispod 7-8k kn su sklopive/proširive/otključav...ive....

 

Što po tebi predstavlja "klasičan zoom"?

Point-and-shoot kamera ili zoom bez produljenja leće?

 Znaci da ne mora stisnut taj gumb da bi se mogo koriistit objektiv.

Da nema taj " L" dio na zoom prstenu.

Dok je zoom prsten na "L" objektiv ne funkcionira i nije moguce fotografirat dok ne stisnes gumb i okrenes zoom prsten do pocetnih 18mm.

 

 

Ne trazi on nikakav internal zoom skupi objektiv.

Nego trazi obican objektiv s kojim mozes fotografirat cim upalis fotoaparat bez stiskanja gumbi po objektivu i zakljucavanja.

 

Ja imam Fujinon 18-55 2.8-4 i to je po meni klasican zoom objektiv. Upalim fotoaparat i fotografiram bez odkljucavanja objektiva

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

Treba mu sekunda da "otključa" leću. Ili jednostavno ostavi leću otključanu dok koristi aparat.
Ovo je baš definicija First World Problema.

The planet broke before the Guard did!
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Treba mu sekunda da "otključa" leću. Ili jednostavno ostavi leću otključanu dok koristi aparat.
Ovo je baš definicija First World Problema.

 Kakve danas imamo fotoaparate i kaj sve mogu pa se opet ekipa žali na razne stvari. Pogotovo rapeave o autofotokusu na najnovijim mirrorless fotoaparatima. Mislim si kak ste do sad fotografirali. Tak da me ne cudi da to nekome smeta

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari (pohvale&kritike) vaših fotografija
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice