Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.288
|
čitano: 14.105.903
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
SHELBY_09 kaže...

Što mislite o gravelu za kuća-posao (Zagreb) i vikend izlete? Vidim da su cijene s obzirom na ugrađenu opremu poprilično velike pa me zanima isplati li se pored nekog hardtraila ili crossa?

Ja sam inače totalno za gravel bajk, osobno mi je to idealan bajk (obzirom na ono što volim voziti), no niti jedan ozbiljan bajk ne bi preporučio za po gradu.

Za rutu kuća-poso-kuća je neki šrot bajk, nešto što ti neće biti žao ako ti ukradu i neće te biti strah ostaviti ga (ne)zaključanog ispred birca ili restorana.

Za sve ozbiljnije vožnje (a vikend vožnje to jesu) imaš i ozbiljniji bajk. A sad, koji je to bajk...

Kao što je kolega gore napisao, ovisi o tome što voliš voziti, kao i što očekuješ od bajka.

Meni osobno niti gravel niti cestovni bicikli nisu neudobni, a MTB mi je dosadan.

Prvi sljedeći će ti reći da je gravel nepostojeća kategorija, izmišljena za mužnju para. Izbor je samo tvoj.

Gledam te!
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Hvala puno na odgovorima. Trenutno imam MTB Nakamuru iz 2001. i trebao bi sve živo na njoj promijeniti pa ne znam koliko mi se isplati ulagati novce. Cestovni nisam nikad vozio tako da ne mogu reći što mi više paše. Da, treba i moguće krađe imati na umu... Koje je onda najoptimalnije rjesenje za grad? Neki polovnjak za 2000kn? Za gravela sam mislio dati između cca 1000€.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

Prvi sljedeći će ti reći da je gravel nepostojeća kategorija, izmišljena za mužnju para. Izbor je samo tvoj.

 S obzirom da kategorija postoji bilo bi neozbiljno reći da je nepostojeća kategorija. A da je izmišljena za mužnju para, normalno da je. U osnovi je to kros bicikl s dropbarom. Ne kažem to kao nešto loše. S jedne strane imaš performance cestovnjake (ili ako ćemo u krajnost indoor trkače bicikle) a s druge downhill MTB. Sve između su kompromisi. Ne postoji ni kategorija cestovni bicikli ili MTB. Sve je to podijeljeno na mali milijun podkategorija i ljudi u toj ponudi traže ono što im paše. Ili ono što misle da im paše. 

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
SHELBY_09 kaže...

Hvala puno na odgovorima. Trenutno imam MTB Nakamuru iz 2001. i trebao bi sve živo na njoj promijeniti pa ne znam koliko mi se isplati ulagati novce. Cestovni nisam nikad vozio tako da ne mogu reći što mi više paše. Da, treba i moguće krađe imati na umu... Koje je onda najoptimalnije rjesenje za grad? Neki polovnjak za 2000kn? Za gravela sam mislio dati između cca 1000€.

 Najoptimalnije rješenje za grad ti je solidan bicikl koji će te dobro služiti a ti ćeš zauzvrat paziti da ga ne ukradu.

 

https://ciklo-centar.hr/artikl/kona-dew-plus-visenamjenski-kros-bicikl-zeleni-k-ras

 

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

A gle, ovisi sto je tebi cijena od koje se mozes bez problema oprostiti uslijed kradje. Ali ne mora ti niti to biti prioritet, nije niti meni u startu.

Osobno ua gradski bajk imam jednog starog Schwinna s kojim sam proputovao svasta. Nabavljen za skroz drugu namjenu (za koju je odlicno posluzio), placen 700 kn. Ogoljen je sad do kosti, iza naba s dvije automatske brzine i torpedom, naprijed rucna kocnica, blatobrani i to je to. Originalno za 27" kotace, sada su gore klasicni 28" klinceri, malo sire gume (35 mm) jer su manji kotaci...

Znaci ulupano je u njega cak i nesto love ali ljude ga je sram uopce pogledati, kamoli da bi ga netko ukrao :)

 

Ostale opcije su ti neki stari pony, ali ne moras uopce ici u tom smjeru, vidi sam sto ti je najbitnije. Za vise love dobijes veci komfor ali i veci rizik.

Na kraju, sto god ti je gust voziti je dobro rjesenje.

Gledam te!
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ne vrijedi ulagat u tu kramu.
Ne znam što ti spada pod "po gradu".
Moj konj ima 3x9 pogon(22-30-40T/34-11T), 21" 29x2.0". Bez problema odvozim 30km na njemu. Ide solidno po cesti(27-30kmh), klizi po makadamu(isto tolika brzina).
Teško da sa Speckom možeš po makadamu.
Djevojka ima isto MTB no pogon joj više naginje na cestu, a manje makadam. U mog konja je više makadam, a manje cesta
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...

 Najoptimalnije rješenje za grad ti je solidan bicikl koji će te dobro služiti a ti ćeš zauzvrat paziti da ga ne ukradu.

 

https://ciklo-centar.hr/artikl/kona-dew-plus-visenamjenski-kros-bicikl-zeleni-k-ras

 

 Da, ovaj mi se cini skroz ok. Hvala!

Veliki Brat kaže...

A gle, ovisi sto je tebi cijena od koje se mozes bez problema oprostiti uslijed kradje. Ali ne mora ti niti to biti prioritet, nije niti meni u startu.

Osobno ua gradski bajk imam jednog starog Schwinna s kojim sam proputovao svasta. Nabavljen za skroz drugu namjenu (za koju je odlicno posluzio), placen 700 kn.

Bilo bi mi zao i 500 i 7000 kn tako da je žalovanje proporcionalno s ulogom. :D Pa da, glupo mi je kupovati bicikl po principu sta ako mi ga netko ukrade al ošto se krade na veliko tako da je i to veliki dio jednadžbe.

silvio3105 kaže...
Ne vrijedi ulagat u tu kramu.
Ne znam što ti spada pod "po gradu".
Moj konj ima 3x9 pogon(22-30-40T/34-11T), 21" 29x2.0". Bez problema odvozim 30km na njemu. Ide solidno po cesti(27-30kmh), klizi po makadamu(isto tolika brzina).
Teško da sa Speckom možeš po makadamu.
Djevojka ima isto MTB no pogon joj više naginje na cestu, a manje makadam. U mog konja je više makadam, a manje cesta

 Inače sam s juga i do sada bajk po gradu nije bio česta opcija. Uskoro selim u Zagreb i vidim da će bi biti puno jednostavnije s biciklom. Po gradu mi znači kuća-posao-trening-kava, znači sve udaljenosti do nekih max 30min udaljenosti u jednom smjeru.
Zato sam i mislio gravel, brži je od mtb, a opet ima šire gume u slučaju loše ceste ili potrebe za penjanjem na rubnjak/trotoar. A koristio bi ga i vikendom ako mi se bude dalo negdje napraviti đir.

Ne pratim baš tržište, al primjetio sam popriličnu razliku u cijeni nekog hardtaila i gravela s tim da hartailovi imaju bolje shimano grupe za poprilično manju cijenu. Čak se i cestovnjaci daju naci za manju cijenu s boljom opremom. Sad jel to zato što je gravel u nekom trendu ili je neka druga stvar...

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...
Najoptimalnije rješenje za grad ti je solidan bicikl koji će te dobro služiti a ti ćeš zauzvrat paziti da ga ne ukradu.

 

https://ciklo-centar.hr/artikl/kona-dew-plus-visenamjenski-kros-bicikl-zeleni-k-ras

 

 Ta Kona sigurno ne, i pogotovo ne zbog 1x pogona sa samo 38zuba.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=968&jumpto=6506363&sort=asc&view=flat

SHELBY_09 kaže...
Inače sam s juga i do sada bajk po gradu nije bio česta opcija. Uskoro selim u Zagreb i vidim da će bi biti puno jednostavnije s biciklom. Po gradu mi znači kuća-posao-trening-kava, znači sve udaljenosti do nekih max 30min udaljenosti u jednom smjeru.

Zato sam i mislio gravel, brži je od mtb, a opet ima šire gume u slučaju loše ceste ili potrebe za penjanjem na rubnjak/trotoar.A koristio bi ga i vikendom ako mi se bude dalo negdje napraviti đir.

Ne pratim baš tržište, al primjetio sam popriličnu razliku u cijeni nekog hardtaila i gravela s tim da hartailovi imaju bolje shimano grupe za poprilično manju cijenu. Čak se i cestovnjaci daju naci za manju cijenu s boljom opremom. Sad jel to zato što je gravel u nekom trendu ili je neka druga stvar...

Tvoja stara MTB Nakamura, to su 26 kotači vjerojatno dakle čim skočiš na bilo kakve 28 kotače več imaš veliki napredak.

 

Tebi treba bajs univerzalac, dakle 28 kotači i eto pogon od 46zuba+11-32T kazeta.Dakle ovo zeleno, ili kao primjer Trek Dual Sport 1 u najnovijoj verziji koja sad fala bogecu više nema posrani stražnji Kranc/Freewheel zupčanik.Taj Trek ima Gravel gumetine, ili Trek Bontrager gumetine koje proizvodi Kenda.Suspenzija može dobro doč, pogotovo ako nekad hočeš malo zabiciklirat izvan ceste itd.

 

https://www.rog-joma.hr/hr/bicikl/dual-sport-1-2022-dark-blue-32477/

 

https://www.trekbikes.com/us/en_US/equipment/cycling-components/bike-tires/gravel-and-cyclocross-bike-tires/bontrager-gr1-comp-gravel-tire/p/26804/

 

 

Rigidni modeli su druga priča(trek FX serija), dakle malo uže gume i nema suspenzije pa baš i ne bu jako ugodno za rubnjake i trotoare.

 

Trek Dual Sport, ili ide kud hočeš samo bez silovanja kao i svaki drugi tipičan Cross bajs.Ovo dole je stari model, i eto napokon da su na novim modelima redizajnirali onu staru ružnu ispiganu ramu.

 

 

Drag je drugi Cross primjer, dakle opet 28 kotači+pogon od 48zuba+gume manje više orjentirane za cestu.

 

https://ciklo-centar.hr/artikl/drag-grand-canyon-te-kros-treking-bicikl

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.7.2022 20:19 (rambox).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Evo njega opet s pogonima 😁
 
4 0 hvala 2
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

min 48 i kazeta 11-32,sve ovo novo je sranje.

Bolje se jebat sa tourney direjlerima ,sajlama i ići 50 po ZG na jebeni posao i eventualni makadan.

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

A je, glupo je, ali jednako je tako glupo ako ti ga ukradu, pa si misliš suprotno. Kažem, sam imaš svoje prioritete.

Moji prioriteti npr su redom:

- jednostavnost korištenja, ja na svom bajku doslovno ne mislim na ništa, samo vozim bajk, nema mijenjanja brzina (on automatski prebaci u višu brzinu kad dođem do cca. 21 km/h),

- širina - mora mi bajk biti uzak (najviše se odnosi na volan), da se mogu provlačiti između... Bilo čega :)

- peace of mind - ovo je onaj dio s krađom,

- sexy faktor - možda zvuči blesavo ali bajk koji mi se ne sviđa jednostavno neću vozit. Meni je jednostavno, jer mi je zahrđali Schwinn baš sexy, odlično se osjećam na njemu i jako ga volim voziti...

 

Uglavnom, kad se podvučem, moj glavni savjet bi ti bio da si nabaviš bajk koji ti se sviđa i koji ćeš vozit.

Za nešto konkretnije, dečki ovdje imaju dobre savjete i koji god da poslušaš nećeš puno pogriješiti ako odlučiš ići u smjeru jednog bajka za sve.

Ovo što rambo priča za pogon uopće nije loš savjet, iako se dečki sprdaju. 1x pogon s 3x zuba je za brda (iako je i to relativno).

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.7.2022 19:05 (Veliki Brat).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Gravel? Kakva je to kategorija?
Izgleda da sam ispao iz toka.
8 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Meni su te gravel gume prevec široke. Kolko je to 700x40 ?

Ja se vozim sa 700x32 po makadamu bez brige(naravno ne po rupama nego utabanoj stazi), a po cesti jurim.

 

Kolko tih ljudi se zapravo vozi s njim po makadamu ? Znam par ljudi sa takvim biciklima i mislim da to nije vidjelo nist drugo osim ceste

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.7.2022 20:18 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

 

 

Uglavnom, kad se podvučem, moj glavni savjet bi ti bio da si nabaviš bajk koji ti se sviđa i koji ćeš vozit.

Za nešto konkretnije, dečki ovdje imaju dobre savjete i koji god da poslušaš nećeš puno pogriješiti ako odlučiš ići u smjeru jednog bajka za sve.

Ovo što rambo priča za pogon uopće nije loš savjet, iako se dečki sprdaju. 1x pogon s 3x zuba je za brda (iako je i to relativno).

Kod nas to večinom završi, da ljudi ipak na kraju kupe klasičan MTB za bicikliranje po cesti ili gradu.

 

Broj zuba za pogonu, to je vrlo bitno ako nekad ipak misliš brže biciklirat.

 

Recimo ovaj Marin je atraktivan, ali pogon od 38zuba+700x45C gume+rigidna vilica.Šta on glumi, ili kaj zapravo hoče ili kud on spada teško je reč fučkaj ga sad.

 

https://www.marinbikes.com/bikes/2023-dsx

 

Marin šminkerski sitnicu glumi rigidni MTB, iako to zapravo uopče nije njegova namjena.

 

silvio3105 kaže...
Gravel? Kakva je to kategorija?
Izgleda da sam ispao iz toka.

Izmišljena iz dosade, zato jer se nekome sviđaju governali kao na recimo speckama, ili na bajs ramama koje nisu za specijalke ili cestovne bajsove itd.Specke ili cestovni bajsovi, pa pogoni od 50zuba ali gume su malo grbave i minimalno širine 700-30C.Još kad na to sve dodaš i 1X pogon, imaš čušpajz izbora bajsova onako za svačije ukuse ali realno nepotrebno.

 

Gume ista priča, to su Cross gume sa blažim uzorkom za mješovit teren=dobre i za cestu ili asfalt.

 

Recimo kao primjer Marin, ili famozni razni Gravel modeli itd.Pogledaj DSX modele ili njihove rame, pa to usporedi sa Gestalt X10 i X11 modelima.

 

https://www.marinbikes.com/bikes/use/beyond-road

 

Od najeftinijeg Gestalt modela, pa do najskupljeg Gestalt 2.5 modela.Po defotu gore su večinom 700x32C gume, sa opcijom za još šire gume(do 700x 35C)ipak su to osjetno šire rigidine vilice.Ukratko, "hm recimo da su to univerzalne specke za ljude kojima se specke sviđaju ali eto nije ih briga za jurnjavu sa speckama".

 

Teško je zaobič razne Decathlon Gravelčine.

 

https://www.decathlon.hr/5411-gravel-bicikli?order=product.price.asc&q=0

 

Poznata jeftina Decathlon specka, pa ako gore staviš 700-32C Cross ili Gravel gume eto ti hm Gravel bajsa.Po tehnikaljama prima do 700-32C gume, pa eto Graveliraj se do milje volje.

 

https://www.decathlon.hr/p/302301-31423_cestovni-bicikl-rc120-disc-tamnoplavo-narancasti.html

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ako će moj post pomoći onima koji se troume ja ću napisati svoju priču...Prije par godina kupio sam Nakamura Catch 5.8 mtb, znajući samo voziti bicikl. Koristio sam ga za kuća-poso-kuća-dućan i tak. Polako sam počeo voziti malo duže rute s frendovima, Samobor, Zaprešić, V. Gorica. Onda su krenuli i Dragonožac, Brezovica-Galgovo uglavnom, rute između 70-100 km. Naravno, sve cesta, na makadamu nisam proveo niti 10 km. Za to vrijeme, moj partner u vožnji, me stalno nagovara na cestovnjaka. Zatim je došao jubilarni brevet Sv Nedjelja 214 km, odvoženih na mtb-u. Bilo je podsmjeha na početku kad je ekipa vidjela na čemu ću voziti ali već od Tounja pa nadalje bilo je poštovanja, svaka čast, bravo bravo. Tu sam već počeo razmišljati o cestovnjaku. I ko za vrag ekipa sa strane me počela nagovarati na gravela, joj to ti je super ovo ono. Igrom slučaja, u veljači je frend prodavao svojeg cestovnjaka, Cannodale Caad 8 za ok cifru i naletio sam na minu. Bic je mrak, juri po cesti kao avion. Gume...25...tanke za ne vjerovat. I sad imam cestovnjaka za gušt i mtb za posao i dućan. I kad bih opet išao kupovat bajk ne bih uzeo gravela. Jer imam dva bajka za ono kaj mi treba. Kad bih htio sve ovo gore objediniti onda bih možda uzeo gravel ali sumnjam. Eto, moja priča malo duža, nadam se da će nekom pomoć u daljoj odluci kaj kupit. Jer stvar je kao i kod kompjutera, za kaj kupuješ to kaj kupuješ....ak je offroad...mtb, ak je cesta onda cesta...nema ja bi piškio ja bi kakio...mislim, ima ali gušt je totalno različit.

I dalje sam početnik u cijeloj priči ali uživam u svakom metru na dva kotača.

 

This is the way!

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
6 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

A je, glupo je, ali jednako je tako glupo ako ti ga ukradu, pa si misliš suprotno. Kažem, sam imaš svoje prioritete.

Moji prioriteti npr su redom:

- jednostavnost korištenja, ja na svom bajku doslovno ne mislim na ništa, samo vozim bajk, nema mijenjanja brzina (on automatski prebaci u višu brzinu kad dođem do cca. 21 km/h),

- širina - mora mi bajk biti uzak (najviše se odnosi na volan), da se mogu provlačiti između... Bilo čega :)

- peace of mind - ovo je onaj dio s krađom,

- sexy faktor - možda zvuči blesavo ali bajk koji mi se ne sviđa jednostavno neću vozit. Meni je jednostavno, jer mi je zahrđali Schwinn baš sexy, odlično se osjećam na njemu i jako ga volim voziti...

 

Uglavnom, kad se podvučem, moj glavni savjet bi ti bio da si nabaviš bajk koji ti se sviđa i koji ćeš vozit.

Za nešto konkretnije, dečki ovdje imaju dobre savjete i koji god da poslušaš nećeš puno pogriješiti ako odlučiš ići u smjeru jednog bajka za sve.

Ovo što rambo priča za pogon uopće nije loš savjet, iako se dečki sprdaju. 1x pogon s 3x zuba je za brda (iako je i to relativno).

 1x pogon s 3x zuba je samo prednji pogon. Jasno ti je da je bitan odnos tj. i kazeta. Kod Kone Dew Plus kazeta je 11-46 10x. To nije omjer za brda nego upravo idealan omjer za gradski commuter.

Kvaliteta materijala koja se koristi za Deore kazete i onih na Tourney i sl. je neusporediva. Biraš između pravog inoxa i pobojanog čelika. O usporedbi Deore vs Tourney/Altus mjenjača i šiftera valjda ne treba pisati. Kočnice mehanika vs hidraulika...

Imati ili ne imati prednju suspenziju je stvar osobnog izbora no ako je u pitanju Nex federača onda uvijek biram rigid pa makar 90% vremena proveo na makadamu a onih 10% skakao po rinzolima.

Kona Dew Plus je odličan gdadski bicikl dok je Trek Dual Sport 1 ulazni cross/hybrid model i u biti je teško smeće (čak je i onaj Drag kojeg je kasnije linkao dosta bolji bicikl ali je ružan). Direktno ih uspoređivati baš i nema smisla jer su iz različitih kategorija. Najbitnija razlika je u veličini kotača. Jedino tu možemo pričati o vrlinama i manama 650 vs 700. Meni je 650 puno bolja opcija jer je okretniji među pješacima :)

 

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Zato sam i napisao da je relativno - netko ce se na 42x23 penjati u brda a netko niti sa 38x46 nece. Ali rambo niti ne cilja na brda i nizu brzinu, nego na visu brzinu. Jer ljudi jednostavno ne vole velike kadence i ne znaju tako voziti (koliko god one bile zdrave za koljena). Takoder, ja isto volim uvijek imati kontrolu i cak i na nizbrdici tjerati bajk ako treba, tako da sam ja tu 99% uz ramba.

Ja sa svojih 40+ zuba naprijed (niti je znam koliko je, mislim da je 42) i (mislim) 17 iza vozim bez problema po gradu i laksa brda.  Da moram, na Sljeme bi se popeo s tim, ali nisam blesav...

Okej, naba se prebaci na +36% kada dotjeram do 21 km/h tako da mi niti 40 km/ pri kadenci od 130+ nije nedostizno.

Ne moze se drzati beskonacno, ali ide.

Bas nedavno opet napravili turu do Mreznice, 80 km, fina lagana voznja.

Znaci prvo vozac, pa sve ostalo.

Zato je jako nezahvalno davati konkretne zahtjeve bez da dobro poznajes vozaca, njegove rute, navike i nacin voznje.

Gledam te!
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Moja filozofija pri izboru gradskog bicikla je da prvenstveno mora biti kvalitetan (materijali, minimalno održavanje), zatim lagan (što dew plus baš i nije ali takva mu je i cijena), okretan (izuzetno okretan i vozan bicikl), i naravno - lijep.

To su bicikli koji često ostaju na kiši, suncu... i kad uzmeš nešto s nekvalitetnim materijalima moraš dobro paziti. Kad jednom izbije hrđa na ovim Suntour Nex stanchionsima to je gotovo.

 

Što se tiče pogona, meni je kod 36/11-46 upitniji niži omjer nego viši ali to je zato jer živim u gradu s gadnim uzbrdicama. Za Zagreb je to idealno. S najvišim omjerom 36/11 pri kadenci koju ti vrtiš to je 50+kmh. Meni je za grad to i previše.

 

Ispravak (tipfeler), napisao sam 30+ što bi se nekome stvarno moglo učiniti malo. Točno je 50+ kmh. Spusti kadencu na cca 90 okretaja i voziš 35km/h.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.7.2022 13:18 (BlueMax).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...
Kona Dew Plus je odličan gdadski bicikl dok je Trek Dual Sport 1 ulazni cross/hybrid model i u biti je teško smeće (čak je i onaj Drag kojeg je kasnije linkao dosta bolji bicikl ali je ružan). Direktno ih uspoređivati baš i nema smisla jer su iz različitih kategorija. Najbitnija razlika je u veličini kotača. Jedino tu možemo pričati o vrlinama i manama 650 vs 700. Meni je 650 puno bolja opcija jer je okretniji među pješacima :)

 

Sad nije ne, ili ako pratiš znao bi da su stari modeli bili još znatno lošije opremljeni+ružniji.Shimano Turney mjenjač je samo prednji model, i radit če bez frke za namjenu bajsa ako ga ne potrgaš itd.Shifteri na žutome su ovaj dolji model, dakle nema tu problema osim previsoke Trek cijene.Ali danas je sve preskupo, a Trek nikad nije bio poznat po ugodnim cijenama.Trek DS 1 nekad si kod nas mogel kupit za do 4000kn, a sad su oko 5000za keš(kak ti akcija+original cijena 6000kn) i tu se dalje nema kaj komentirat.

 

https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/acera-m3000/ST-EF500-8R2A.html

 

Drag ima znatno bolje komponente, to se vidi pa ne treba(za neupučene bi trebalo)stalno isticat detalje svih djelova.Glavno je da imaš izbora, dakle šminkereski Trek ili 500kn jefitniji ružan grdobina Drag.

 

 

O cijenama nema smisla raspravljat, kao primjer ovaj poznati Marin koji se prije nekoliko godina kod nas prodaval za 3800-4000kn.Za 3800kn to je bilo super izbor, a sad je eto malo skuplji+novosti.

 

http://tct-author.hr/tct/detail.php?art=1657

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=822&jumpto=5712694&sort=asc&view=flat

 

E da napomena, TCT prodaje zadnji stari klasični model sa pogonom od 48zuba.Eto kaj su napravili na najnovijem modelu, sad su i na njega nagurali 1X pogon/38zuba pa hajfaj uživaj.Sori ali to za mene više nije univerzalno dobar model, ili što dalje to veče sranje sa smotanim 1X pogonima+previsoke cijene.

 

https://www.marinbikes.com/bikes/2022-muirwoods#specifications

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ovaj novi Muirwoods je prekrasan bicikl i sad s 1x 38/11-51 mi čak postaje zanimljiv.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Gravela ima više vrsta, tako da ima i onih koji mogu zamijeniti cestovnjaka za sve osim za neke profi utrke.

Jedan takav je Giant Revolt koji može biti cestovnjak s 32 gumama i gravel za dosta grubi teren s 45-50 gumama.

O prijenosu se da pričat jer ima izbora grupa 2x koje mogu pokriti dosta grublje terene i cestu.

U videu je karbonski, ali ima i aluminijskih jeftinijih.

 

 
0 0 hvala 1
11 godina
online
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Apropo ove Kone dew plus... Jako mi je zanimljiv bike, te sam ozbiljno zagrijan da ga kupim, no nakon pročitanih postova od štovanog kolege ramboxa, nekako sam došao u nedoumicu. Čak me i trgovac iz Ciklusa (koji dila taj bike) odgovara od njega, te mi tvrdi da je bike spor i da nije za ništa više nego za otić do dućana i tak te fore... Jeli stvarno 1x pogon sa 'samo' 36 zuba (Konina službena stranica kaže 36, od Ciklo centra kaže 38), 11-46 kazetom i 27,5'' gume toliki problem, ili...? Nije da ću rušit brzinske rekorde s njim, al svejedno, crvić sumnje se uvukao u mene...

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Nije. I ako je, stavis novi lancanik gore s vise zuba (sigurno rama moze progutati jos dosta).

Jedino sto bi onda trebalo i lanac novi (dulji) ali ove "stare" ionako mozes prodati i kompenzirati dio troska.

Jedino sto na netu ne nalazim koliki bi max chainring mogao ici. U tom slucaju je mozda najbolje direktno s Ciklo Centrom dogovoriti da odmah to zamijene prije prve isporuke ako proizvodjac ne radi probleme s garancijom.

Ali ako ti se bajk svidja, kupis ga, pa rjesavas te detalje u hodu.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
bukowski kaže...

Apropo ove Kone dew plus... Jako mi je zanimljiv bike, te sam ozbiljno zagrijan da ga kupim, no nakon pročitanih postova od štovanog kolege ramboxa, nekako sam došao u nedoumicu. Čak me i trgovac iz Ciklusa (koji dila taj bike) odgovara od njega, te mi tvrdi da je bike spor i da nije za ništa više nego za otić do dućana i tak te fore... Jeli stvarno 1x pogon sa 'samo' 36 zuba (Konina službena stranica kaže 36, od Ciklo centra kaže 38), 11-46 kazetom i 27,5'' gume toliki problem, ili...? Nije da ću rušit brzinske rekorde s njim, al svejedno, crvić sumnje se uvukao u mene...

 

Realno da to je glupost, kad se zna da to nije MTB nego samo gradski rigidni Kona Dew na koju su zaljepili 1X pogon i sad manje kotače i gume.

 

Stari rigidni Kona Dew modeli, oni su imali 28 kotače i "klasičan 3X pogon sa največim zupčanikom od 48zuba=stari modeli 3X pogona".

 

Danas se ide ovako, barem je to trend kolko ja vidim u praksi.Sve više ugrađuju 2X pogon, Cross/Hibridni/City bajs itd dakle 2X pogon sa največim zupčanikom od 46zuba+11-32T kazeta kao primjer.To su i dalje vrlo dobri univerzalni bicikli, bez obzira kaj su eto izbili dva zuba na pogonu.Dakle sad imaš 2X pogon, izbacili su najmanji treči zupčanik koji se nalazi na svakom klasičnom pogonu od 48 zuba.

 

Primjeri u praksi, jefitniji Trek FX1/FX 2/FX 3 modeli i Dual Sport 1 i 2 modeli pogon je 2X 46/30.To su pametne poslovne odluke, jeftiniji Cross/Hibridni/City bicikli moraju biti univerzalno dobri dakle pogonski zupčanik sa više zuba.Trek FX serija je vrlo popularna, i gle čuda najprodavanji su baš ovi jeftiniji modeli.

 

https://www.rog-joma.hr/hr/bicikli/?group6=city-hybrid&brend=trek

 

Marin Fairfax serija/28 kotači, dakle sve rigidni modeli i dalje je to vrlo dobra univerzalna klasika.Ista klasa bicikla kao Trek FX serija.

 

https://www.marinbikes.com/bikes/use/fitness

 

Fairfax 1, 3X pogon od 48zuba

 

Fairfax 2, 2X pogon od 46/30 zuba

 

Fairfax 3, 2X pogon 48/32 zuba

 

Očito je da se ide na 2X pogone, dakle 46 ili 48 zuba kao primjer na Marin Fairfax 3 modelu bajsa.

 

Kona je usrala Dew seriju, nema tu uljepšavanja pogotovo ovaj najeftiniji model na kojeg su zaljepili jeftini MTB pogon(36/22) i to bez štitnika lanca.

 

https://konaworld.com/platform_urban.cfm

 

Eto kak izgleda stari model Kona Dew, najeftiniji model rigidna klasika u kombinaciji sa 3X pogonom od 48zuba.Dobar bajs za bilo kakve gradske potrebe, i eto ako hočeš ili trebaš brže biciklirat eto imaš 48 zuba na pogonu.To je bilo kome za preporuku, i preporučalo se često ne samo na ovom forumu itd.Nema potrebe ič dalje u povijest, svi ti još stariji Dew modeli imali su pogon od 48zuba.

 

https://konaworld.com/archive/2017/dew.cfm

 

https://konaworld.com/archive/2017/dew_plus.cfm

 

"Moderna" Kona Dew Plus iz Ciklocentra, to je boli glava nakarada u odnosu na ovaj stari model iz 2017 godine.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2022 14:45 (rambox).
11 godina
online
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Hvala na odgovorima. Neću biti lijen i otići ću isprobat tu Konu u dućan, pa možda budem malo pametniji.

Da se sve nebi vrtilo oko Kone, probao bi i neke druge bikove. Nažalost, izbor bikeova koji mene zanimaju (treking bike (ili fitness kak se to danas zove) sa krutom vilicom u cjenovnoj kategoriji koja mi je prihvatljiva (5-6 tisuća kn)), je vrlo ograničen, gotovo nepostojeći trenutno. Trek FX serija, Giant escape serija, Specialized sirrus, sve nula bodova u mojoj veličini (185 cm). Ostaje eventualno čelični Marin Muirwoods za koji se iskreno sam sa sobom nemogu odlučit sviđa mi se ili ne (djeluje mi ko pogrebno vozilo na 2 kotača).

Druga opcija je pregrist g...o, i uzet neki trekking sa prednjom suspenzijom (koja će vjerojatno biti zaključana većinu vremena). Izbora ovdje, hvala Bogu, ima... Bikeovi koji mi se čine ok su (od najjeftinijeg prema skupljem) :

 

DRAG GRAND CANYON TE : solidna oprema, odlična cijena. Minus je 3x pogon i izgled bicikla (izgleda mi ko mokri san 14-godišnjeg gamera koji se loži na Razer periferiju)

https://ciklo-centar.hr/artikl/drag-grand-canyon-te-kros-treking-bicikl

SAN RAFAEL DS2 : isto solidna oprema (malo prednji Tourney bode u oči), fer cijena, 2x pogon 

http://tct-author.hr/tct/detail.php?art=1686

TREK Dual Sport 2 : malo manje solidna oprema s obzirom na cijenu, jaki brend, prekrasan bike (u plavoj boji pogotovo)

https://www.rog-joma.hr/hr/bicikl/dual-sport-2-2022-blue-32479/

GIANT ROAM 2 DISC : po speckama najbolji bike od prije navedenih, ali i najskuplji. Prednost je što su u Keindlu najfleksibilniji što se tiče oblika plaćanja pa možeš uzet bike čak i na 36 rata

https://keindl-sport.hr/giant-roam-2-disc-black-2022-proizvod-47597/

TREK Dual Sport 3 : izlazi malo izvan buđeta, ali jedini ima 1x pogon (40t za razliku od Koninih 36), komplet Deore itd...

https://www.rog-joma.hr/hr/bicikl/dual-sport-3-2022-dark-aquatic-32483/

 

E sad, ako može stručnije mišljenje od mog, na koji od ovih bikeova obratit više pozornosti, koji najviše nudi za uložen novac, ima li tu uopće neke značajnije razlike, itd... Ima li možda neka opcija vrijedna spomena koju sam preskočio?

Bike će se najviše vozit po asfaltu (90% vremena) sa dječjom sjedalicom iza (doduše još kratko jel će ju mali uskoro prerasti). Ja sam 185 cm i 95 kg.

Thnx unaprijed...

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pogledaj u Top Sport dućanu (Vodice) koji je ubitiv predstavnik Giant-a. Znam da su do nedavno imali Escape u L veličini.

14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ja biraaaaam Dual sport 3

deore i 40 zuba,vozi miško.

 

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Imam takav problem (99% sličan). I još 3mj. garancije. Dal' da vozim bicikl na servis ili...? Bojim se da ovi ne počnu prigovarati.

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 14:31 (rokonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Evo prvi problem s Norco Storm 2 biciklom...

 

prvo sam primjetio da bicikl jako teško ide, tj potrebno je poprilično napora da bih pedalirao (u bilo kojoj brzini kao da su blago pritisnute kočnice)

a sad se čuje drobljenje kad se zavrti zadnji kotač u zraku (iako se normalno vrti punom brzinom)

 

ima tko kakvu ideju?

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Skini kotač,pregledaj pakne da nije nešto zapelo,kamenčić i nemoj stiskati kočnicu dok je kotač vani.

Skini osovinu,vidim da je QR na specsima.Uhvati s obje ruke i vrti i slušaj dali krcka.Pretpostavljam da je naba ošla i ili ležajevi.

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice