Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.288
|
čitano: 14.098.749
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
E to je vec druga prica... Samo teraj pa nek slazu... Nediraj sam... Kakvi se materijali koriste vidi se cim nesta pipnes alatom...
VenAtoR#2231
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
rokonja kaže...

 Ne čuje se kod trešnje, nego napred nazad i to kada stisnem kočnicu. Ka da su pakne ili disk, al 99% da je tamo dole. I neki šugavi zvuk kod pedaliranja kao da bužir lupa po rami bicikla, a nemogu ga nać ni odgonetnut di.

 Zvuci kao ne-stegnut headset tj vilica. Ako stanes na mjestu, stisnes kocnicu i cujes klockanje, vjerovatno nije stegnut headset i onda pri kocenju udaraju lezaji u vilici i vilica. Osjetis pri kocenju da bicikla trza malo naprijed - nazad?

 

Alternativno mozda je do diska?

Di2 & EPS FTW!
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

 Pa to se baš čuje kad držim kočnicu i s velikom silom guram kotač napred nazad. Ma neću se ja s tim zezat, koći u vožnji ko ludo i onda se ništa ne ćuje osim krcakanj kao da sajla lupa po rami i to svaki put kad pritisnem pedalu u stoječem položaju. 

13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Za vikend odrađene prve vožnje s novim biciklom.

Prvo đir oko grada pa zatim nakon toga do Vira i nazad, sve skupa skoro 100km.

 

Bicikl je odličan, jedino se jos moram naviknut na brzine ( 2x11 ), ostatak bicikla je odlican.

Osjetim pomak s 26" na ovih 29" , teže je za uzbrdo ali vjerojatno dijelom i radi brzina i duge neaktivnosti.

Moj PC  
5 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
mstaglicic kaže...

 

Osjetim pomak s 26" na ovih 29" , teže je za uzbrdo ali vjerojatno dijelom i radi brzina i duge neaktivnosti.

 Koliko duge kurble imaš, jesi li probao eksperimentirati s promjenama položaja sjedala prije vožnje uzbrdo?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
13 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Al Crane kaže...
mstaglicic kaže...

 

Osjetim pomak s 26" na ovih 29" , teže je za uzbrdo ali vjerojatno dijelom i radi brzina i duge neaktivnosti.

 Koliko duge kurble imaš, jesi li probao eksperimentirati s promjenama položaja sjedala prije vožnje uzbrdo?

 Iskreno, nisam to probao ali čim budem ponovno išao negdje budem isprobao različite položaje sjedala.

5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
mstaglicic kaže...
Al Crane kaže...
mstaglicic kaže...

 

Osjetim pomak s 26" na ovih 29" , teže je za uzbrdo ali vjerojatno dijelom i radi brzina i duge neaktivnosti.

 Koliko duge kurble imaš, jesi li probao eksperimentirati s promjenama položaja sjedala prije vožnje uzbrdo?

 Iskreno, nisam to probao ali čim budem ponovno išao negdje budem isprobao različite položaje sjedala.

Neprilagođeni centimetar ovamo ili onamo u položaju tijela na prvi dojam ne izgleda kao neka razlika, ali nakon nekih sat-dva vožnje i mnogo tisuća ponavljanja istog pokreta uz neki otpor i te kako osjetno utječe na zamor i prenaprezanje mišića i tetiva, pa čak i povećava mogućnost kroničnih povreda dugoročno. Moderna biciklistička industrija jako puno pažnje posvećuje svim mehaničkim aspektima, ali slabo se obazire na one biomehaničke.
Ima recimo taj Q-faktor, razmak među pedalama... iz razloga aerodinamike, stabilne ravnoteže, i katkad nepoželjne fleksibilnosti okvira koja upija energiju bicikliste (pa i uklapanja u UCI pravila o konstrukciji okvira, donesena u doba kad je ergonomika kao znanost bila u povojima) gleda se da je on što uži na cestovnjacima, bez nekog obaziranja kako dugoročno utječe na zdravlje biciklista... posljedica toga je da mnogi natjecateljski, pa i rekreativni biciklisti pred kraj karijere imaju kronične bolove u koljenima i trajna oštećenja zglobova, premda su sve parametre u geometriji bicikla imali pravilno podešene, a započeli su kao zdravi mladi ljudi bez fizičkih anomalija.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2020 23:02 (Al Crane).
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

 To sam se baš ja pitao koji di međunožja ili guzice bi trebao bit na sicu ili... kako je pravilno sjediti (guzica).? Nekada i baš i nije udobno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Pa jel nebi trebale sjedne kosti bit glavna stvar za namjestanje? E sad ima debljih i mrsavijih nogu, skupljenih i razmaknutih... Tako milion stvari za gledanje ako ce ic u bocu s tim.... Prije nekih mozda 2 mj mi je stigao Selle Itallia Sp-01 kit carbonio superflow saddle i montiram ga, otprilike... Bez ikakvih stelanja sam se popeo na Sljeme... Mislio sam da ce mi otpast guzica i bolit i kosti i sve zivo jer nisam bas puno vozio uopce i nisu mi ni kosti naviknute.... Ja nemogu vjerovat da sam samo mrvicu osjetio kosti...nista drugo... Ono dopizdilo samo sjedit malo i to je to... nevjerovatna razlika... I to nisam ni prije imo neko znj sjedalo, gore je bio Spec Phenom nez tocno koji placen i vise od tog Selle Italia nekih 600 kn s popustom 10 posto.... Kad nagodinu bude lijepo vrijeme jos cu ga ustimat probat malo naprijed nazad i kut...ali sjedalo je odlicno... Iako ima jako malo paddinga... Reko bi covijek neudobno do bola i tvrdo a ono nista... I zato nije ni cudo kolka mu je puna cijena....
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.12.2020 17:15 (jocommb).
5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
rokonja kaže...

 To sam se baš ja pitao koji di međunožja ili guzice bi trebao bit na sicu ili... kako je pravilno sjediti (guzica).? Nekada i baš i nije udobno.

 

Širina sjedala trebala bi biti uvjetovana individualnom širinom sjednih kostiju, područje između genitalija i anusa trebalo bi biti rasterećeno procjepom, a sveukupno na položaj sjedala odražavaju se i položaji ruku (upravljač) i nogu/stopala (pedale-kurble-osovine-geometrija okvira)... biciklistička industrija donosi standarde i dizajne na temelju ergonomičkih karakteristika dobro utreniranih šabloniziranih (i nadrogiranih ) sportaša koji traju nekoliko sezona, a ne rekreativnih cjeloživotnih korisnika.


Generalno, među pristalicama recumbent dizajna odavno kruži šala kako je klasično sjedalo izmišljotina nekog sadističkog proktologa.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
jocommb kaže...
Pa jel nebi trebale sjedne kosti bit glavna stvar za namjestanje? E sad ima debljih i mrsavijih nogu, skupljenih i razmaknutih... Tako milion stvari za gledanje ako ce ic u bocu s tim.... Prije nekih mozda 2 mj mi je stigao Selle Itallia Sp-01 kit carbonio superflow saddle i montiram ga, otprilike... Bez ikakvih stelanja sam se popeo na Sljeme... Mislio sam da ce mi otpast guzica i bolit i kosti i sve zivo jer nisam bas puno vozio uopce i nisu mi ni kosti naviknute.... Ja nemogu vjerovat da sam samo mrvicu osjetio kosti...nista drugo... Ono dopizdilo samo sjedit malo i to je to... nevjerovatna razlika... I to nisam ni prije imo neko znj sjedalo, gore je bio Spec Phenom nez tocno koji placen i vise od tog Selle Italia nekih 600 kn s popustom 10 posto.... Kad nagodinu bude lijepo vrijeme jos cu ga ustimat probat malo naprijed nazad i kut...ali sjedalo je odlicno... Iako ima jako malo paddinga... Reko bi covijek neudobno do bola i tvrdo a ono nista... I zato nije ni cudo kolka mu je puna cijena....

 
Klonirali te po natjecateljskim standardima biciklističke industrije 

Je, i moj prvi cestovnjak, Rog Maraton, imao je nikad prežaljeno Selle Italia sjedalo koje sam maloumno poklonio s bicom.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Al Crane kaže...
jocommb kaže...

 

 Ja se divim čovjeku koliko ga zanim i koliko voli biciklizam. Da barem ima servis ili trgovinu bio bi br. 1 (možda i ima). Osobno bi mu dozvolio da mi servisira moj cubeu kad ode garancija.

 

 edit: evo kako izgleda ruta po Puli s Powunityem

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.12.2020 18:12 (rokonja).
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
rokonja kaže...
Al Crane kaže...
jocommb kaže...

 

 Ja se divim čovjeku koliko ga zanim i koliko voli biciklizam. Da barem ima servis ili trgovinu bio bi br. 1 (možda i ima). Osobno bi mu dozvolio da mi servisira moj cubeu kad ode garancija.

 

 edit: evo kako izgleda ruta po Puli s Powunityem

 

 Opaaa... Pula... mozda dodem jednom i ja sa svojom kockom pa napravimo dir tamo .... prije sam cesto tamo bio, bratica imam....

VenAtoR#2231
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Krenuo danas napraviti malo čišćenje i podmazivanje bajka ... Skinem zadnji kotač i osjetim da kazeta ima malo lufta i da se lagano klima. Skinem kazetu, sve očistim i podmažem i vratim kazetu na kotač, stegnem pošteno i kazeta se dalje lagano 'klima'. S obzirom da se ne kužim previše da li je to normalno da kazeta ima malo lufta i da tako radi ili da krenem pravac servis. U pitanju je bajk star 6 mjeseci ali je low entry ulazni bicikl pa da možda stavim kvalitetniju zadnju glavčinu da nestane taj pomak?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
njofra13 kaže...

Krenuo danas napraviti malo čišćenje i podmazivanje bajka ... Skinem zadnji kotač i osjetim da kazeta ima malo lufta i da se lagano klima. Skinem kazetu, sve očistim i podmažem i vratim kazetu na kotač, stegnem pošteno i kazeta se dalje lagano 'klima'. S obzirom da se ne kužim previše da li je to normalno da kazeta ima malo lufta i da tako radi ili da krenem pravac servis. U pitanju je bajk star 6 mjeseci ali je low entry ulazni bicikl pa da možda stavim kvalitetniju zadnju glavčinu da nestane taj pomak?

 Ne smije se nista klimat na kazeti. Lezaji, freehub ili stezac na kazeti (ovisi koji bajk) ne valja. Doduse mozda je i do QR-a ako nije pravilno stegnut...Ali vjerujem da je do lezaja.

Di2 & EPS FTW!
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Hvala na odgovoru ... nema druge nego pravac servis ....

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ode roba na carinu i skuplje te dodu gluposti nego iznis carine za robu... Gamad... Bas me zanima kako i sta ce bit sa diza nove godine....
VenAtoR#2231
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Odakle naruceno da je Carina gledala, CRC?

14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Aliex, 3M heli tape za zastitu rame i djelova auta i tako... Mislim ja sam zajebo... Neznam zasto al racuno sam da je 27 eura granica a u biti je 22...i ovo je bilo 10-15 kn preko i aj dobro racunam 30 posto jos al opet puno jeftinije nego ovdje uzimat... I na kraju ovi pozivi...uzas... Nema nacina na koji nasi nece otkrit gdje ukrast... Tu nema odgode niti cekanja deru odma... Da mi je samo znat sta ce bit sad poslje nove....
VenAtoR#2231
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ekipa, trebao bih jedan savjet. Odlučio sam prodati svog (novog) Giant Stance 2. Probao sam trail vožnje i iskreno ne vidim se previše u tome. Skužio sam da je za mene više nekakav XC, pa sam odlučio kupiti i takav bike. Znam da ćete reći da se može voziti XC i sa ovime, ali preferirao bi više nekakav XC hardtail jer sam se najbolje osjećao na takvome biciklu.

 

Stavio sam Stance-a u oglas, pa me zanima, što mislite o cijeni koju sam stavio? Ne reklamiram ga ovdje, više me zanima da li sam pretjerao ili je cijena realna.

 

Prije nego pogledate link, samo ću napomenuti dvije stvari:

 

- bicik je star cca. 2 mjeseca, plaćen 11 000 kn (prvi sam vlasnik)

- nadograđen je sa 2700 kn opreme; dropper za 1200 kn i kočnice za 1500 kn.

 

https://www.njuskalo.hr/mtb-bicikli/giant-stance-2-2021-model-nadogradene-kocnice-ugraden-dropper-oglas-33235532

 

Jel vam se ovo čini OK ili cijena treba korekciju?

 

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Sasvim ok cijena, i trebao bi i brzo nestati s obzirom da je u Gianti novi 11k a samo je M ostao. Ne vidim razloga da netko ne kupi ovaj za 500 manje + nadogradnje. Sretno s prodajom. Imas vec kakav XC na vidiku?
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
...a lijepo smo ti savjetovali da ti ne treba FS bajk za ono sto planiras voziti. Al jbga...probao si, nadam se da neces popusit previse love. Meni se cijena cini ok, bajk je prakticki nov.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
greysaint0 kaže...

Ekipa, trebao bih jedan savjet. Odlučio sam prodati svog (novog) Giant Stance 2. Probao sam trail vožnje i iskreno ne vidim se previše u tome. Skužio sam da je za mene više nekakav XC, pa sam odlučio kupiti i takav bike. Znam da ćete reći da se može voziti XC i sa ovime, ali preferirao bi više nekakav XC hardtail jer sam se najbolje osjećao na takvome biciklu.

 

 Moje iskustvo i savjet do sad je, prva ili druga ponuda su uvijek najbolje...

Di2 & EPS FTW!
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Hvala svima na inputu! Da, nisam slušao savjete, ali šta ćeš, čovjek najbolje uči na vlastitoj koži. Jest da pritom spuši i koju tisuću kuna, ali šta ćeš.

 

@Rodić, imam u vidu slijedeće:

 

1. Giant XTC SLR 2:

 

https://www.giant-bicycles.com/hr/xtc-slr-29-2-2021

 

2. Orbea Alma H20:

 

https://www.orbea.com/hr-en/bicycles/mountain/alma/cat/alma-h20

 

3. Cube Acid 2021:

 

https://www.cube.eu/en/2021/bikes/mountainbike/hardtail/acid/cube-acid-greynaqua/

 

 

Giant i Orbea su mi prvi izbori, s time da Orbea ima bolju geometriju ali navodno da ih neće biti prije ljeta iduće godine. Ovaj Giant je navodno fantastičan i vrlo lagan. Cube je tu kao nešto pristupačniji model. Jedino što me smeta kod Cubea generalno je zastarjela geometrija. Nekako svi spuštaju taj top tube, kod njih je još uvijek jako visoko. Kod njega sam između veličina (L ili XL), dok sam kod Gianta i Orbee, ravno XL i ne moram se brinuti oko veličine.

 

Ali prvo da prodam Stance-a, pa onda tek imam para za promjenu 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Vozio Attention SL (prakticki isti bajk kao Acid, identicna rama, mala razlika u komponentama) 5 god, imam Almu H20 2020-a.

Iako je Cube odlican bajk, po meni odlican omjer ulozeno-dobiveno, presao s njim hrpu raznoraznih terena (od Medvednice, Zumberka, Posavine, Slavonije pa do otoka), nikad problema....Alma je meni on the other level.

Izvrsna geometrija, offroad puno bolja upravljivost, samim tim ulijeva i vise sigurnosti, udobna na duzim rutama....Uspio sam natuci nekakvih 2k km od travnja, isto raznih terena i zasad sam prezadovoljan. Stvarno sjajan XC bajk.

Ja sam odmah pri narudzbi napravio upgrade vilice na Rebu, kocnice na Deore. Isto sam cekao par mjeseci od narudzbe (i to sam bio bez bajka jer sam prodao Cube), ali isplatilo se. Kapara u Keindlu je bila 1k kn, bez popusta jer je bila custom narudzba....svakako mislim da ti se isplati ranije narucit obzirom na rokove isporuke.

Sto se velicine tice, ja sam 191cm, oba su bila XL. Orbea ima dosta nizi top tube i to se osjeti u voznji. ...generalno se slazem za geometriju Cubea, malo je old school.
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 16:05 (Maddog_HR).
 
2 0 hvala 2
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ja bih ti preporucio Almu, doduse treba zvati Keindl i pitati od kada su dostupne, eto ja isto do treceg mj moram cekati Orbea Laufeya 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Maddog_HR kaže...
Vozio Attention SL (prakticki isti bajk kao Acid, identicna rama, mala razlika u komponentama) 5 god, imam Almu H20 2020-a.

Iako je Cube odlican bajk, po meni odlican omjer ulozeno-dobiveno, presao s njim hrpu raznoraznih terena (od Medvednice, Zumberka, Posavine, Slavonije pa do otoka), nikad problema....Alma je meni on the other level.

Izvrsna geometrija, offroad puno bolja upravljivost, samim tim ulijeva i vise sigurnosti, udobna na duzim rutama....Uspio sam natuci nekakvih 2k km od travnja, isto raznih terena i zasad sam prezadovoljan. Stvarno sjajan XC bajk.

Ja sam odmah pri narudzbi napravio upgrade vilice na Rebu, kocnice na Deore. Isto sam cekao par mjeseci od narudzbe (i to sam bio bez bajka jer sam prodao Cube), ali isplatilo se. Kapara u Keindlu je bila 1k kn, bez popusta jer je bila custom narudzba....svakako mislim da ti se isplati ranije narucit obzirom na rokove isporuke.

Sto se velicine tice, ja sam 191cm, oba su bila XL. Orbea ima dosta nizi top tube i to se osjeti u voznji. ...generalno se slazem za geometriju Cubea, malo je old school.

 E ovo mi je super feedback, thx! Kad prodam Stancea, otići ću do Keindla i vidjeti kad im stižu 2021. modeli i kako vremenski stoji kad naručiš od Orbee direktno. Ako se predugo čeka i sl. onda ću se fokusirati na Gianta.

 

Ako uzmem Almu, mislim da ću upgradeati kočnice, vilicu ću ostaviti, previše mi je dodavati 2300 kn za SID select (a i ne vozim na tom nivou). Na Stance sam stavio Deore 6100 kočnice, razlika je nebo i zemlja u odnosu na Shimano MT200 i Tektro i ne bi htio natrag na entry level kočnice. Pogotovo su im ručice nevjerojatno dobre.

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Evo jedan oglas ako zelis polovno pogledati.

11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ma da, nazovi Keindl pa vidi s njima. Oni ce znati najbolje za rokove.

Ako te jos nesto zanima, samo pitaj...
 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Rodić kaže...

Evo jedan oglas ako zelis polovno pogledati.

 Thx ali Fathom je trail hardtail, a i veličina mi je premala, ja sam XL.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2020 9:44 (greysaint0).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice