Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.592
|
čitano: 14.481.439
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ovaj ina kasetu sa 40 zubaca sa Sora

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Petar hw kaže...

do duzine lanca je ali i do masinice (mjenjaca), zato postoje short cage i long cage mjenjaci (attached pic)

 

long cage moze primiti veci raspon zuba, npr da na short cage stavis duzi lanac i lijepo podesis zategnutost dok je na visim kombinacijama brzina - kad spustis na najmanji lancanik lanac bi bio skroz mlitav

 Ajd cisto radi rasprave jer ocito mu ide veca kazeta na tu masinicu.


Long cage i Short cage nuzno ne rade razliku za velicinu kazete nego za ukupni kapacitet (znaci kapacitet kazeta + pogonski zupcanici) da nebi bio lanac mlitav kak si reko.

Recimo uzmes mašinicu koja prima maksimalno 32T  i stavis na nju Long cage (da moguce su svakakve zamjene). Kaj si dobio ? Dobio si da moze primit duzi lanac, ali opet nece moc primit vecu kazetu jer onaj zglob (gdje je opruga) na mašinici nije veci i nece moc spustit G-pulley (na kavezu gornji zupcanik) ispod recimo 40T

 

 Znaci ako stavis kazetu koja je prevelika za tu mašinicu neces moc prebacit u najveci zupcanik jer ce ti G-pulley udarat u njega.
Tu kavez nema bas nikakve veze s tim.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2024 9:51 (Santana).
6 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Koristi ko onu cijev za sic sa amortizerom ? iskustva ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

 Znaci ako stavis kazetu koja je prevelika za tu mašinicu neces moc prebacit u najveci zupcanik jer ce ti G-pulley udarat u njega.
Tu kavez nema bas nikakve veze s tim.

 ali može staviti dužu štrebnu (nosač mjenjača, hanger) ili nastavak na samu štrebnu. Ako je lanac ovako blizu kotačića brzo će otići ležajevi na kotačiću, a onda će mjenjač bit neprecizan. Naravno, onda lanac treba bit još duži za kariku-dvije.

9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
jozef kaže...
Santana kaže...

 Znaci ako stavis kazetu koja je prevelika za tu mašinicu neces moc prebacit u najveci zupcanik jer ce ti G-pulley udarat u njega.
Tu kavez nema bas nikakve veze s tim.

 ali može staviti dužu štrebnu (nosač mjenjača, hanger) ili nastavak na samu štrebnu. Ako je lanac ovako blizu kotačića brzo će otići ležajevi na kotačiću, a onda će mjenjač bit neprecizan. Naravno, onda lanac treba bit još duži za kariku-dvije.

 Ma moguce je produljit hanger. Ima svakakvih hackova za mašinice opcenito.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2024 17:45 (Santana).
13 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav,

 

Sta mislite o ovoj ponudi? Gledam bajkove za sebe i zenu

 

https://www.rog-joma.hr/hr/bicikl/nevada-29-1-7-satin-gray-2023-31266/

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

solidna kupnja ako inzistiras na novome za 500ak eur

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
I kakve su pakne?
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Slucajno ne montirati roadlink ili goatlink jer narusi omatanje lanca na 15z i manjima jer je prenisko mjenjač. Rađe kupiti grx koji može primiti 40z.
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav,

trenutno vozim stari Trekov MTB koji mi je premalen i dosta ga je tesko vozit po gradu (Split). Vec neko vrijeme gledam da ga zamijenim novim bajkom, ali se ne mogu odluciti koji tip bicikla bi bio najbolji za commuting po Splitu. Preporucate li road, hybrid ili mozda city bike? Vazno mi je da se sta manje znojim i da mogu na njega staviti bisage. Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

strujni svakako

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Mene zanima u vezi promjene prednjeg zupčanika za manji. Triban RC100 ima samo 7 brzina, kazeta (12x28), mana mu je da nije za uspone, ima sprijeda jedan 44T i kad bi se taj zamjenio za neki 32T, 34T ili 36T, bi li to sve bilo ok, bi li trebalo još nešto mjenjati ? Može li se skratiti lanac, ili se kupuje novi.

Znam da neki rade veći upgrade pogona i mjenjača te bicikle, ali mene bi zanimao samo ovaj jednostavni.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Provjeri ako novi prednji lančanik ima bcd rupa koji odgovara na kurble ali upgrade ima smisla za uzbrdice. Na ravnici ces dosta izgubiti ako ti odgovaraju sporije kadence.
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Bass kaže...
Provjeri ako novi prednji lančanik ima bcd rupa koji odgovara na kurble ali upgrade ima smisla za uzbrdice. Na ravnici ces dosta izgubiti ako ti odgovaraju sporije kadence.

 Znači samo bi novi zupčanik trebalo provjeriti da li je kompatibilan sa rupama za spajanje, i to je to, stari lanac bi se mogao skratiti koliko treba ?

Znam da ću izgubiti za ravnice, ali vozim relativno sporo, pa mi je puno bitnije da je voziv uzbrdo. Već sam imao jednu biciklu na kojoj mi je pasalo da držim stalno na zupčaniku sa 34T.

3 tjedna
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav,

Evo par fotki sa konzum roller coastera i jazbina jama...
Došao sam malo promovirati našu zajednicu. :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2024 9:27 (filip_medo).
 
7 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ALVIN kaže...
Bass kaže...
Provjeri ako novi prednji lančanik ima bcd rupa koji odgovara na kurble ali upgrade ima smisla za uzbrdice. Na ravnici ces dosta izgubiti ako ti odgovaraju sporije kadence.

 Znači samo bi novi zupčanik trebalo provjeriti da li je kompatibilan sa rupama za spajanje, i to je to, stari lanac bi se mogao skratiti koliko treba ?

Znam da ću izgubiti za ravnice, ali vozim relativno sporo, pa mi je puno bitnije da je voziv uzbrdo. Već sam imao jednu biciklu na kojoj mi je pasalo da držim stalno na zupčaniku sa 34T.

 Ne znam kakve strmine imas

28x 34 isto nije bas idelano kad je nekih 10%, a da ne pricam za vise od toga.

 

Ja imam napred 38T na jednom biciklu (vise za makadam) i to mi je dovoljno za ravno (11x38), al iza ima 50T

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Može se svašta kombinirati, ako imate stražnji mjenjač koji može 'pojesti' razliku u zupcima. Naprijed imam lančanik 39t ovalni, iza kazeta 9-52. Omjer 39-9 je kao 48-11. Omjer 39-52 je kao 24-32. Bicikl se solidno vozi po ravnici, a mogu se uspeti na Sljeme sa zagorske strane, G. Bistra-toranj Sljeme, bez guranja sa strane. I sa uskim gumama. Mjenjač je Shimano 12 brzinski koji radi sa 41 zupcem viška. Podnese još i ta dva. Bicikl je KonaDew plus iz 2012.g.
najdix
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

 Ne znam kakve strmine imas

28x 34 isto nije bas idelano kad je nekih 10%, a da ne pricam za vise od toga.

 

Ja imam napred 38T na jednom biciklu (vise za makadam) i to mi je dovoljno za ravno (11x38), al iza ima 50T

 Kad sam imao Tribana RC500 na kojem sam bio uglavnom na prednjem 34T, a pozadi ima 11/32 (11/13/15/17/19/21/24/28/32), baš svaku uzbrdicu iz mjesta gdje vozim sam mogao proći i bez korištenja dvije najlakše brzine. Isto vrijedi i za sadašnju biciklu koja ima 40T sprijeda, a pozadi kazetu sa (11-13-15-18-21-24-28-32-37-46T), znači bez korištenja najlakše dvije brzine prolazim sve uspone. Imam solidnu kondiciju. Stvarno ne bih znao procjeniti kut uspona, ali ima priličnih, ipak sam u gradu sa dosta brežuljaka.

 

Našao sam video na youtube

gdje je lik baš na Triban 100 stavio sprijeda 36T, pa je rekao da je poslije stavio 32T, kupio u decathlonu, kaže da je bitno da je 170mm duga ta šipka za pedalu, kao i orginalna. Izgleda da baš 34T nema u decathlonu, osim ovako LINK koji je bez te šipke, to je valjda za 2X i 3X prijenose ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2024 5:54 (ALVIN).
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ALVIN kaže...
Santana kaže...

 Ne znam kakve strmine imas

28x 34 isto nije bas idelano kad je nekih 10%, a da ne pricam za vise od toga.

 

Ja imam napred 38T na jednom biciklu (vise za makadam) i to mi je dovoljno za ravno (11x38), al iza ima 50T

 Kad sam imao Tribana RC500 na kojem sam bio uglavnom na prednjem 34T, a pozadi ima 11/32 (11/13/15/17/19/21/24/28/32), baš svaku uzbrdicu iz mjesta gdje vozim sam mogao proći i bez korištenja dvije najlakše brzine. Isto vrijedi i za sadašnju biciklu koja ima 40T sprijeda, a pozadi kazetu sa (11-13-15-18-21-24-28-32-37-46T), znači bez korištenja najlakše dvije brzine prolazim sve uspone. Imam solidnu kondiciju. Stvarno ne bih znao procjeniti kut uspona, ali ima priličnih, ipak sam u gradu sa dosta brežuljaka.

 

 

 

  Tako ti je i meni bilo prije na Brđanki,  prednji najmanji od tri sam rijetko kada koristi, jer mi je bilo prelagano okretati na 22x32... Čak i uspone od Drenove do Lokve, jedan kratak uspon u moj kraju...

 

Sada vidim da fali taj omjer na Triban 500, iskreno trebam i puno višeee voziti biciklu, a ne

 

       vožnji 8

udaljenost 548.3 km

    uspona 8,179 m

   vrijeme 30h 31m

 

lp...

9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ALVIN kaže...
Santana kaže...

 Ne znam kakve strmine imas

28x 34 isto nije bas idelano kad je nekih 10%, a da ne pricam za vise od toga.

 

Ja imam napred 38T na jednom biciklu (vise za makadam) i to mi je dovoljno za ravno (11x38), al iza ima 50T

 Kad sam imao Tribana RC500 na kojem sam bio uglavnom na prednjem 34T, a pozadi ima 11/32 (11/13/15/17/19/21/24/28/32), baš svaku uzbrdicu iz mjesta gdje vozim sam mogao proći i bez korištenja dvije najlakše brzine. Isto vrijedi i za sadašnju biciklu koja ima 40T sprijeda, a pozadi kazetu sa (11-13-15-18-21-24-28-32-37-46T), znači bez korištenja najlakše dvije brzine prolazim sve uspone. Imam solidnu kondiciju. Stvarno ne bih znao procjeniti kut uspona, ali ima priličnih, ipak sam u gradu sa dosta brežuljaka.

 

Našao sam video na youtube

gdje je lik baš na Triban 100 stavio sprijeda 36T, pa je rekao da je poslije stavio 32T, kupio u decathlonu, kaže da je bitno da je 170mm duga ta šipka za pedalu, kao i orginalna. Izgleda da baš 34T nema u decathlonu, osim ovako LINK koji je bez te šipke, to je valjda za 2X i 3X prijenose ?

 Da. Moras kupit bas posebno za taj pogon. Vecinom svaki pogon ima svoj neki standard za zupcanike. Shimano MTB ima drugaciji od shimano za cestu i potpuno drugaciji od SRAM-a....

 

Iskreno me cudi takva kombinacija sa 44T napred i 28T iza.

 Ne kuzim za koga bi to bilo.

 

 

 

I sa 32T + 12 na 100 okretaja imas max brzinu 34 km/h

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2024 7:11 (Santana).
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Taj Triban RC100 je napravljen za relativno ravne terene.

Da, najsigurnije mi je ići onda na 32T koji je linkao u komentarima talijan iz videa, i koji je on stavio. Piše da je to lančanik za MTB za 9/10/11 brzina.

30 kmh mi je i više nego dovoljno.

Zanima me za one gumene "navlake", ručke, koje su na vrhu dropbara. To se može kupiti posebno ili je to u kompletu sa ručicama mjenjača brzina/ručicom kočnica ?
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ALVIN kaže...
Taj Triban RC100 je napravljen za relativno ravne terene.

Da, najsigurnije mi je ići onda na 32T koji je linkao u komentarima talijan iz videa, i koji je on stavio. Piše da je to lančanik za MTB za 9/10/11 brzina.

30 kmh mi je i više nego dovoljno.

Zanima me za one gumene "navlake", ručke, koje su na vrhu dropbara. To se može kupiti posebno ili je to u kompletu sa ručicama mjenjača brzina/ručicom kočnica ?

 Onda si uzmi 32. Skratis lanac i to je to.

 

Za shimano se mogu kupit te navlake. Sad ne znam koji ti imas.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

 

Iskreno me cudi takva kombinacija sa 44T napred i 28T iza.

 Ne kuzim za koga bi to bilo.

 

 

 

I sa 32T + 12 na 100 okretaja imas max brzinu 34 km/h

 Zanima me i za MTB bicikle koliko se postiže max brzina pri tih 100 okretaja, ako sprijeda ima 30T a pozadi 11T ?

Bicikl koji sada imam, kada ga vozim po čistoj ravnici, ako želim malo brže vozit, stavljam obično na 40Tx17T (sedma brzina), pa ima li taj omjer veću max brzinu od 30Tx11T ?

Recimo da su jednaki kotači, radi jednostavnosti. Ali svakako treba imati na umu da 29'' MTB imaju veću kotrljajuću površinu pa bi pod istim uvjetima okretanja pedala postizala veću brzinu.

 

Konkretno sadašnji bicikl koji sam spomenuo mi ima manje kotače 27.5, i 650x50mm gume (50-584), a 29'' MTB ima 28'' kotač uz šire 2,3" gume.

Na kojoj stranici mogu izračunavati te brzine prijenosa ?

9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ALVIN kaže...
Santana kaže...

 

Iskreno me cudi takva kombinacija sa 44T napred i 28T iza.

 Ne kuzim za koga bi to bilo.

 

 

 

I sa 32T + 12 na 100 okretaja imas max brzinu 34 km/h

 Zanima me i za MTB bicikle koliko se postiže max brzina pri tih 100 okretaja, ako sprijeda ima 30T a pozadi 11T ?

Bicikl koji sada imam, kada ga vozim po čistoj ravnici, ako želim malo brže vozit, stavljam obično na 40Tx17T (sedma brzina), pa ima li taj omjer veću max brzinu od 30Tx11T ?

Recimo da su jednaki kotači, radi jednostavnosti. Ali svakako treba imati na umu da 29'' MTB imaju veću kotrljajuću površinu pa bi pod istim uvjetima okretanja pedala postizala veću brzinu.

 

Konkretno sadašnji bicikl koji sam spomenuo mi ima manje kotače 27.5, i 650x50mm gume (50-584), a 29'' MTB ima 28'' kotač uz šire 2,3" gume.

Na kojoj stranici mogu izračunavati te brzine prijenosa ?

 Ovo je stranica

 

https://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=32&RZ=12,13,14,15,16,17,19,21,23,25,27&UF=2215&TF=100&SL=2.6&UN=KMH&DV=speed

 

30x11 ti je brze od 40x17, ali racunaj da ti je osjetno slabija ucinkovitost na tom 11T pa ti treba nesto vise snage, al dobro to su sitni postoci

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

 Ovo je stranica

 

https://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=32&RZ=12,13,14,15,16,17,19,21,23,25,27&UF=2215&TF=100&SL=2.6&UN=KMH&DV=speed

 

30x11 ti je brze od 40x17, ali racunaj da ti je osjetno slabija ucinkovitost na tom 11T pa ti treba nesto vise snage, al dobro to su sitni postoci

 Super. Vidim da bih i na 13T bio nijansu brži u ovoj varijanti sa 30T sprijeda, nego na 40Tx17T. Zahvaljujući većim kotačima. Sa kadencom 80 je oko 25km/h, a sa kadencom 60 je oko 20km/h, što mi se čini ok. Znam da ovisi o konkretnoj bicikli, šta ti se čini, bi li se moglo staviti na MTB umjesto 29x2,30'' gume, neke uže 2,00'' ili bar 2,10'' ? Da se ne bi bicikl time spustio toliko da pedale u zavoju zaribaju tlo.

9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ALVIN kaže...
Santana kaže...

 Ovo je stranica

 

https://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=32&RZ=12,13,14,15,16,17,19,21,23,25,27&UF=2215&TF=100&SL=2.6&UN=KMH&DV=speed

 

30x11 ti je brze od 40x17, ali racunaj da ti je osjetno slabija ucinkovitost na tom 11T pa ti treba nesto vise snage, al dobro to su sitni postoci

 Super. Vidim da bih i na 13T bio nijansu brži u ovoj varijanti sa 30T sprijeda, nego na 40Tx17T. Zahvaljujući većim kotačima. Sa kadencom 80 je oko 25km/h, a sa kadencom 60 je oko 20km/h, što mi se čini ok. Znam da ovisi o konkretnoj bicikli, šta ti se čini, bi li se moglo staviti na MTB umjesto 29x2,30'' gume, neke uže 2,00'' ili bar 2,10'' ? Da se ne bi bicikl time spustio toliko da pedale u zavoju zaribaju tlo.

 Nebi ti to utjecalo na brzinu. To su male razlike

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...

 Nebi ti to utjecalo na brzinu. To su male razlike

 Kod Triban RC100 mi se taj mjenjač na volanu ne čini kritično loš, stvar navike, i daje malo retro izgled, ali Tourney zadnji mjenjač je navodno općenito potrebno češće uštimavati i generalno se ne preporučuje. No za sitnu lovu se njega može zamjeniti za, sa bike24 stranice: Acera, Altus, i možda Alivio , znači za kazetu MICROSHIFT 12 x 28 i sprijeda 32T pogon, šta misliš jesu li kompatibilini ?

 

I šta misliš o kupovini broj veće cestovne bicikle (XL umjesto L), vidim da bi bio stack:reach omjer veći, znači uspravniji položaj, i wheelbase bi bio 1cm duži pa bi bilo manje toe overlap-a ?

LINK na geometriju. Vjerovatno bih zbog duže TTLenght ostao kratak, pa bih morao staviti kraću lulu.

14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Što se tiče malo uže gume izabrao bih neku koja je usput lakša, ima bržu smjesu, a po mogućnosti i prilagođeniju cesti čime smanjuje otpor kotrljanja, i mic po mic kad se sve zbroji....užu gumu se može i na nešto veći tlak pumpat.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozz ekipa,dali je netko od vas radio konverziju mtb na e bike?

Ako je da mi kaze sta se uzima,na sta trebam pazit itd?

Imam ghost mtb predpostavljam da moze to ici na njega,dobro bi dosao motoric u njemu za neke stvari da ne moram auto paliti.

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

ja sam svoj pretvorio u ebike, attached pic (privlaci paznju kao da vozim ferrarija  )

 

1200eur "kljuc u ruke" (ostavio liku bajk i za 2 dana dosao po njega slozen spreman za gas), 35kmh, baterija 31ah 60-70km dometa cistog gasa, uz pedaliranje ili laksi gas 100+km, napuni se za 3h

 

prednosti u odnosu na skuter:

-nisi na cesti (osobno ne volim voziti bicikl po cesti, eventualno kvartovske/seoske ceste ali brze ceste sa ogranicenjem 70 nikako)

-ne moras postovati znakove, mozes prolaziti kroz pothodnike trgove itd

-ne moras nositi kacigu

 

 

 

najbolje ti je naci nekog u svojoj okolici koji slaze ebikeove i baterije pa vidjeti sa njim sve, uglavnom racunaj oko 1000eur, 40-50km domet sa standardnom 25ah baterijom i oko 40kmh.

vrste motora, imas mid drive (kod prednjeg lancanika se montira) i hub motor (na mjestu zadnje glavcine), preporucujem hub motor jer ne trosi lanac i lancanike. za hub motor bajk ti na zadnjem kotacu treba biti 135x10 a ne through axle.

a kod hub drivea dvije vrste, geared i direct drive, geared je bolji za grad, direct drive ako mislis voziti 50+kmh i savladavati jake uspone (ali direct drive znatno smanjuje domet i opasnost je puknuce zadnjeg trokuta bicikla zbog previse snage)

 

uglavnom ima hrpa toga, kao sto rekoh najbolje ti je vidjeti sa nekime tko se bavi time pa koje su opcije i kostanje, samom ce ti sve biti jako zbunjujuce 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.9.2024 10:33 (Petar hw).
 
3 0 hvala 3
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice