Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.288
|
čitano: 14.105.384
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...
Al Crane kaže...

 
Pa točno, sa višestrukim pogonskim zupčanicima i kazetom omjeri se preklapaju, sile se izjednačavaju, pa realno bic i nema toliko "brzina"... samo mene kod tih jednozupčastih sistema malo muči značajan otklon lanca na krajnjim zupčanicima kazete (baš to primijetio probajuć i Riverside po dućanu), koji stvara otpor i povećava trošenje lanca&zupčanika - ali za vožnju po ravnom i to je zanemarivo. Onda druga stvar; poluge pedala/kurble od 170mm su malkice prekratke za one malo krakatije bajkere, a i kotači sa samo 28 žbica mi baš ne ulijevaju povjerenje za nekog teškaša na hupserima i rinzolima, onda tu su eventualno i tramvajske tračnice i slične zamke cesata metropole, pa bih zbog svega toga ja ipak ubo nekog robusnijeg 29era s dve šajbe (žao mi je Rambox x))).

Ali to sam samo ja, generalno koncepcija hibrida je vrlo prikladna za komjutanje bez muke, a sviđa mi se vrlo i ovaj ne preskupi city-bolid koji dolazi i s neizostavnim urbanim dodacima - svjetlima i blatobranima:
https://www.decathlon.hr/gradski-bicikl-elops-speed-900-id_8549669.html
samo šta ga nema na lageru :šmrc:

 Otklon na 1x9 je manji nego na 3x9. 


Normalno, ako na obje strane ušaltaš na najveće ili na najmanje zupčanike. Ali to se ne radi, zato i postoji više njih. 

Karlek_19 kaže...
Al Crane kaže...
Shivi kaže...

 

 Bez brige budi za otklon. Od 10. mj do sad sam na sistemu 1x12 napravio preko 2800km, na MTBu gdje su sile mrvicu veće nego na gradskom bajku, pa nikakvih problema. S tim da imam Sram koji je "navodno" puno osjetljiviji od Shimana. 

 

Jedini minus je što tu i tamo treba "poštelati" brzine. Ali ja sam se naučio za 2 sata uz Youtube, nije raketna znanost. Doddy sa GMBNa objasni tak oda bi 5 godišnja curica koja bajk nije vidjela mogla skužiti. 

 
Ne znam, i dalje postoji dosta iskusnih biciklista (i mehaničara) koji nisu bili zadovoljni s prelaskom na 1x, i zagovaraju 2x. No dobro, svatko bira sebi ono što mu odgovara.
GMBN Tech? Da, ima već masa odličnih YT kanala o tehnikalijama, nema detalja koji nisu kvalitetno obrazloženi. Doddy je superinformativan, a Blake Samson urnebesan - preporučam pogledati njihove probe mullet i reversed mullet bajkova na GMBN (Tech) 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.5.2022 11:29 (Al Crane).
8 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Onaj iz decathlona zanimljivo izgleda. Barem nije tezak.

Ja sam kupio nedavno Trek FX3 i zadovoljan sam. Jedino sam gume druge kupio. Neke vittoria sa zastitom protiv busenja i gume su mrak u odnosu na one koje su dosle sa biciklom.

 

Dok sam trazio bicikl vidio sam svasta. Jebote skupi bicikli i onda jos 17kg imaju

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Meni je 1x apsolutni zakon. Manje dijelova koji mogu zajebavati, manje sajli, opušteno šaltanje bez razmišljanja u kojoj sam brzini i trebam li šaltati i prednji zupčanik, lakše čišćenje...
Kao jedinu manu bi naveo ono kad si totalno promašio brzinu na usponu pa trebaš šaltati par nižih puno je jednostavnije i glađe prebaciti na manju šajbu nego uzbrdo šaltati nekoliko nižih na zadnjem.
 
3 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...
Meni je 1x apsolutni zakon. Manje dijelova koji mogu zajebavati, manje sajli, opušteno šaltanje bez razmišljanja u kojoj sam brzini i trebam li šaltati i prednji zupčanik, lakše čišćenje...
Kao jedinu manu bi naveo ono kad si totalno promašio brzinu na usponu pa trebaš šaltati par nižih puno je jednostavnije i glađe prebaciti na manju šajbu nego uzbrdo šaltati nekoliko nižih na zadnjem.

 Ja imam 2x i stalno sam na vecem zupcaniku. Ne znam dal sam manji 3 puta do sad koristio.

 

Gledo sam i da uzmem neki sa remenom, al sam odusto jer nist nije bilo dostupno

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.5.2022 13:03 (Santana).
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Shivi kaže...

Pozdrav,

molio bih vas malu pomoć... Došlo je lijepo vrijeme, gužve na cestama i naravno da mi sad fali bicikl, a pošto se u njih ne razumijem tražim savjet koji uzeti. Mislim dat 2500, max 3000 jer imam lagani strah da bi nešto skuplje netko mogao maznut heh.

 

Gledao sam po netu i ono šta mi je zapelo za oko je sljedeće:

https://www.intersport.hr/nakamura-platinum-3-0-muski-treking-bicikl-593470

 

https://www.decathlon.hr/hibridni-bicikl-riverside-500-id_8405210.html

 

Bicikl bi mi služio 99% za vožnju cestom, ulicama, tj. išao bih sa njim na posao, udaljenost cca 6km pa zato i ne tražim ništa specijalno. Nešto što je osrednje, da nije škart, koliko toliko udobno pa ako možete pogledat i preporučit.

Druga stvar, veličina rame... Visok sam 186 da li bi rama veličine 56 sa prvog linka bila dovoljna ili mi treba veći/manji? Znači vožnja po asfaltu po ravnom, bez off roada.

 

Naravno primam preporuke i za druge modele, pogotovo ako ima boljih, a ovo je prvo na što sam naišao jer kao što rekoh ne kužim se pa ni ne znam šta gledat.

 

Hvala, plaćam pivu

Onak najbitnije, sa Nakamurom moš(ak hočeš+ako možeš)znatno brže biciklirat jer ima pogon od 48zuba+12-32T kazeta ili klasičnih 24 brzine.

 

Riverside 500, tu je več sve poznato dakle 1x9 pogon sa pogonskim zupčanikom od 38zuba.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=815&jumpto=5678840&sort=asc&view=flat

 

Vezano za krađu bicikla, za to imaš posebnu temu ili ukratko kupi ulock+koristi ga pravilno i nema frke.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/zastita-bicikla-krade/205057.aspx

Shivi kaže...

Hvala svima na savjetima i preporukama.

Tek sam danas vidio da Riverside 500 ima 9 brzina,to me malo odbija, a ni sam ne znam zašto kad sam i prije kad sam vozio bike sa 24 brzine realno koristio njih par.

 Kakve to ima veze, pa to je samo stražnja kazeta sa 9 brzina.

BlueMax kaže...
Meni je 1x apsolutni zakon. Manje dijelova koji mogu zajebavati, manje sajli, opušteno šaltanje bez razmišljanja u kojoj sam brzini i trebam li šaltati i prednji zupčanik, lakše čišćenje...
Kao jedinu manu bi naveo ono kad si totalno promašio brzinu na usponu pa trebaš šaltati par nižih puno je jednostavnije i glađe prebaciti na manju šajbu nego uzbrdo šaltati nekoliko nižih na zadnjem.

 Je ali svi ne misle tak, uostalom proizvođači bajsova pogotovo ne misle isto ili jednoumlje.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=839&jumpto=5911579&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=961&jumpto=6488119&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=961&jumpto=6488250&sort=asc&view=flat

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
2 godine
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

pozdrav, moze li preporuka za neku od ove dvije bicikle?

 

visok sam 190 cm

 

 

https://peloton.hr/proizvod/crossway/

 

 Merida ima velicina 58 pa me zanima da li je to previse za nekog tko je visok 190 cm

 

https://www.bim-bike.hr/proizvod/amantea-200-muski/831/

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2022 10:20 (amigo12).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ma na kraju sam potegnuo malo dublje u džep i rezervirao ovo:

 

https://ciklo-centar.hr/artikl/drag-grand-canyon-te-kros-treking-bicikl

 

Prodavač mi je dao da se provozam po ulici i mogu reć da bicikl leti

U pojedinačne komponente se ne razumijem, ali mi je rekao da su kočnice i mijenjač bolji nego od ovog, da vrijedi dat 500kn više... Nadam se da vrijedi tih para, nakon 15g starog montića ovo će svakako bit preporod.

I am over 9000!!!
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Taj Talon 3 GE imaš na giant.hr za 4999kn.
Dvojio bi između njega i tog ružnog Treka. Giant ima bolju geometriju i vilicu, Trek pogon i mjenjač.
Merida je nekako čudno opremljena ali nije ni ona za baciti + što mi je najljepša i najjeftinije je kvalitetno nadograditi.
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2022 19:50 (BlueMax).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
amigo12 kaže...

pozdrav, moze li preporuka za neku od ove dvije bicikle?

 

visok sam 190 cm

 

 

https://peloton.hr/proizvod/crossway/

 

 Merida ima velicina 58 pa me zanima da li je to previse za nekog tko je visok 190 cm

 

https://www.bim-bike.hr/proizvod/amantea-200-muski/831/

 

Ovisi kakva je rama, ali ne baš 58 rama je vjerojatno premala za 190cm osobu.Ukratko eto probaj Meridu, ili šta imaju u dučanu na lageru koju ramu.Ionako je taj modle za tu lovu bolji izbor od Amantea modela.

 

Ja sam 175cm, i malo duže noge od prosjeka pa bez frke bicikliram i na 54-56 rami.

Shivi kaže...

Ma na kraju sam potegnuo malo dublje u džep i rezervirao ovo:

 

https://ciklo-centar.hr/artikl/drag-grand-canyon-te-kros-treking-bicikl

 

Prodavač mi je dao da se provozam po ulici i mogu reć da bicikl leti

U pojedinačne komponente se ne razumijem, ali mi je rekao da su kočnice i mijenjač bolji nego od ovog, da vrijedi dat 500kn više... Nadam se da vrijedi tih para, nakon 15g starog montića ovo će svakako bit preporod.

 Za tvoje potrebe malo preveč, kak si došel od 3000 do 4500kn zakaj dizat plafon za bicikl s kojim ideš na posel+rekreativno bicikliranje.

 

I ovaj jeftiniji Drag leti, a skuplje si platil jer skuplji model ima hidraulične disk kočnice.To je bitna razlika, a ne mjenjači brzina s obzirom da su i jeftinije verzije mjenjača(Acera+Altus shifteri) i više nego dosta.

 

Da li ti trebaju hidraulične disk kočnice, e to je tek pravo pitanje s obzirom da su/ili mogu ispast znatno problematičnije i kompliciranije za održavanje.Eto ti dolnji link, pa vidi kaj sam napisal o kočnicama.

 

 https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=889&jumpto=6153465&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Tisuce km kojekakvih terena, sa nekoliko modela bicikla, od ceste, sume, kamenjara, otoka, brda , ravnica i ne znam cega ne. Sve sa hidraulickim kocnicama. Nikad niti jedan problem.

Tako da ne stvaraj covjeku problem gdje ga nema.

Sve se moze pokvariti, ali ne trebamo pretjerivati. Ako mu u 10k km jednom nesto ode na voznji, nije tragedija, vec zamor materijala. Ako se razbije pa se nesto potrga, to je do nesrece, a ne komponente na biciklu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2022 22:29 (Maddog_HR).
 
2 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Potpisujem.
Doduše, treba pazit da uzme bajk s kvalitetnim(što ne znači i skupim) kočnicama.
Tektro izbjegavati. Imao sam Auriga model, stalno su vukle zrak, bile su mi pre mekane.

Btw ak si u padu zezneš prednju kočnicu, vjerojatno bajk nije u voznom stanju pa ti i kočnice ni ne trebaju.
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2022 23:13 (silvio3105).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...
Taj Talon 3 GE imaš na giant.hr za 4999kn.
Dvojio bi između njega i tog ružnog Treka. Giant ima bolju geometriju i vilicu, Trek pogon i mjenjač.
Merida je nekako čudno opremljena ali nije ni ona za baciti + što mi je najljepša i najjeftinije je kvalitetno nadograditi.

 Da li bi reko da je bolje uzeti Meridu pa se lako nadogradi poslje ? Ili ipak bolje jedan od treka ili giant-a ?

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ziga_ST kaže...
BlueMax kaže...
Taj Talon 3 GE imaš na giant.hr za 4999kn.
Dvojio bi između njega i tog ružnog Treka. Giant ima bolju geometriju i vilicu, Trek pogon i mjenjač.
Merida je nekako čudno opremljena ali nije ni ona za baciti + što mi je najljepša i najjeftinije je kvalitetno nadograditi.

 Da li bi reko da je bolje uzeti Meridu pa se lako nadogradi poslje ? Ili ipak bolje jedan od treka ili giant-a ?

 Teško mi je preporučiti išta po ovakvim cijenama. Ja sam npr. tog istog Gianta kupio sinu za 3500kn.

11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Po meni, bolje ti je odmah kupiti bicikl sa boljim komponentama, nego računati da ćeš ga kasnije nadograđivati. Naravno ovisno o budžetu i koliko se uopće planiraš voziti.

 

Za rekreativne vožnje do 10-15 km po gradu/nasipu, jednom dvaput tjedno, ovi bajkovi će ti biti više nego dobri i služit će te dugo vremena.

 

Ako pak misliš ići na ozbiljnije vožnje po malo zahtjevnijim terenima, moja preporuka je da obavezno ideš na zračnu vilicu, komponente min. Deore klase i hidraulične kočnice. 

 

Nemoj žuriti s izborom i kupovinom, bicikl se kupuje na dulji vremenski period i bitan je dobar izbor kako komponenti, tako i geomterije samog bicikla.

 
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hvala, pa za sad bi radio oko 50-60km tjedno na posao i doma i malo rekreativne vožnje po nasipu i nešto malo po šumi.

Max budete bi mi bio 7000kn ako bi se nešto bolje moglo naći, pošto se ne razumijem u opće oko bicikla i odabira haha
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Maddog_HR kaže...
Tisuce km kojekakvih terena, sa nekoliko modela bicikla, od ceste, sume, kamenjara, otoka, brda , ravnica i ne znam cega ne. Sve sa hidraulickim kocnicama. Nikad niti jedan problem.

Tako da ne stvaraj covjeku problem gdje ga nema.

Sve se moze pokvariti, ali ne trebamo pretjerivati. Ako mu u 10k km jednom nesto ode na voznji, nije tragedija, vec zamor materijala. Ako se razbije pa se nesto potrga, to je do nesrece, a ne komponente na biciklu.

 Hidraulične disk kočnice su bolje, to je neupitno. Jedino što je upitno su specifične potrebe pojedinca pa sve one prednosti koje hidraulika daje nisu vrijedne one jedine mane - kompleksnosti održavanja. Jednako ko npr zadnji mjenjač. XT a posebno XTR su bolji mjenjači od Deore i SLX. Laganiji su, brži i precizniji kad se dobro naštimaju. No i tu se postavlja pitanje koliko nekome znači tih par grama i milisekundi u odnosu na izdržljivost i trajnost koja je definitivno na strani Deore/SLX. Kazete - ista stvar. XTR na stranu, koja je najbolja 12 brzinska Shimanova kazeta? U čemu je razlika? Razlika je u težini a to je postignuto tako da se na SLX-u stavlja jedan aluminijski zupčanik umjesto čeličnog a na XT-u dva. Šta se dobiva? Manja težina. Što se gubi? E tu je razlog zašto sam prilikom izbora bicikla tražio isključivo Deore kazetu. Aluminij je materijal koji se puno više haba od čelika. Vrijedi li meni kao rekreativnom biciklistu tih cca 100g razlike između Deore i XT razliku u cijeni? Ne da mi ne vrijedi nego bi odabrao Deore čak i da isto koštaju. A nisu, XT je otprilike duplo skuplja.

 

Jesu li mehaničke disk kočnice bolje od hidrauličnih? Nisu. Jesu li pogodnije za neke ljude? Jesu. Ja ih nikad ne bi uzeo prvenstveno zbog osjećaja doziranja kočenja koji je neusporedivo na strani hidraulike ali razumijem ljude kojima je zbog stila vožnje to nebitno, a bitno im je da se održavanje svodi isključivo na mijenjanje pločica i eventualno sajle nakon 10 godina.

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Maddog_HR kaže...

Po meni, bolje ti je odmah kupiti bicikl sa boljim komponentama, nego računati da ćeš ga kasnije nadograđivati. Naravno ovisno o budžetu i koliko se uopće planiraš voziti.

 

Za rekreativne vožnje do 10-15 km po gradu/nasipu, jednom dvaput tjedno, ovi bajkovi će ti biti više nego dobri i služit će te dugo vremena.

 

Ako pak misliš ići na ozbiljnije vožnje po malo zahtjevnijim terenima, moja preporuka je da obavezno ideš na zračnu vilicu, komponente min. Deore klase i hidraulične kočnice. 

 

Nemoj žuriti s izborom i kupovinom, bicikl se kupuje na dulji vremenski period i bitan je dobar izbor kako komponenti, tako i geomterije samog bicikla.

 Naravno, ali koji je bicikl s boljim komponentama od ova tri (četiri) koja je linkao? Trek ima najbolji pogon a najgoru vilicu, Giant je nekakva zlatna sredina s Tektro kočnicama dok Merida ima najbolju vilicu (i ima tapered steerer što u budućnosti olakšava kupovinu dobre vilice) ali i prastari pogon i loše gume.

Je li Trekovih 1x10 možda ipak premal raspon?

Da nije ovako gadan, možda bi mu ipak preporučio Treka jer komponentama najviše opravdava cijenu. Da sebi kupujem kupio bi Meridu i onda sve izmijenjao na njoj. 

 

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ziga_ST kaže...
Hvala, pa za sad bi radio oko 50-60km tjedno na posao i doma i malo rekreativne vožnje po nasipu i nešto malo po šumi.

Max budete bi mi bio 7000kn ako bi se nešto bolje moglo naći, pošto se ne razumijem u opće oko bicikla i odabira haha

 Trenutno najbolje za najmanje novca na našem tržištu ti je ovo:

 

http://tct-author.hr/tct/detail.php?art=1696

 

samo napominjem da je geometrijom ovo trail bicikl tj. više prilagođen za divljanje nego za nekakve maratonske vožnje, pogotovo uspone. Ali poslužit će on i za to bez problema.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ne znam kako tapered steerer može pomoći kod upgrade vilice.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Teško da će nać tip top bajk. Nek cilja na kvalitetan pogon i ramu. Vilica i kočnice se lako zamjene.
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
silvio3105 kaže...
Teško da će nać tip top bajk. Nek cilja na kvalitetan pogon i ramu. Vilica i kočnice se lako zamjene.

 ili polovno gdje se za 5000kn da ubosti nešto solidno

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Kad sam svoju kupovao na bike24, ponuda je bila obratna.
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
silvio3105 kaže...
Kad sam svoju kupovao na bike24, ponuda je bila obratna.

 Sad je na Bike24 29" uključujuči sve dužine hoda, namjenu... odnos ponude 279 tappered vs 36 straight s tim da je pola straight downhill modela i svakim danom ih je sve manje i manje. Ne znam može li se pronaći 1000€+ trail ili XC bicikl noviji od 2020. da ima straight steerer.

Na jesen krećem u pimpanje jednog 26" Scotta. Tek će to biti zajebancija naći nove dijelove.

 

9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Hvala svima, pogledat ću još, sad imam i malo previše informacija 🤣🤣 pogledat ću još par trgovina pa javim sta sam odlucio
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Straight 1-1/8"?
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
silvio3105 kaže...
Straight 1-1/8"?

 Nisam je još rastavio ali mislim (99%) da da. 

11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
BlueMax kaže...
Maddog_HR kaže...
Tisuce km kojekakvih terena, sa nekoliko modela bicikla, od ceste, sume, kamenjara, otoka, brda , ravnica i ne znam cega ne. Sve sa hidraulickim kocnicama. Nikad niti jedan problem.

Tako da ne stvaraj covjeku problem gdje ga nema.

Sve se moze pokvariti, ali ne trebamo pretjerivati. Ako mu u 10k km jednom nesto ode na voznji, nije tragedija, vec zamor materijala. Ako se razbije pa se nesto potrga, to je do nesrece, a ne komponente na biciklu.

 Hidraulične disk kočnice su bolje, to je neupitno. Jedino što je upitno su specifične potrebe pojedinca pa sve one prednosti koje hidraulika daje nisu vrijedne one jedine mane - kompleksnosti održavanja. Jednako ko npr zadnji mjenjač. XT a posebno XTR su bolji mjenjači od Deore i SLX. Laganiji su, brži i precizniji kad se dobro naštimaju. No i tu se postavlja pitanje koliko nekome znači tih par grama i milisekundi u odnosu na izdržljivost i trajnost koja je definitivno na strani Deore/SLX. Kazete - ista stvar. XTR na stranu, koja je najbolja 12 brzinska Shimanova kazeta? U čemu je razlika? Razlika je u težini a to je postignuto tako da se na SLX-u stavlja jedan aluminijski zupčanik umjesto čeličnog a na XT-u dva. Šta se dobiva? Manja težina. Što se gubi? E tu je razlog zašto sam prilikom izbora bicikla tražio isključivo Deore kazetu. Aluminij je materijal koji se puno više haba od čelika. Vrijedi li meni kao rekreativnom biciklistu tih cca 100g razlike između Deore i XT razliku u cijeni? Ne da mi ne vrijedi nego bi odabrao Deore čak i da isto koštaju. A nisu, XT je otprilike duplo skuplja.

 

Jesu li mehaničke disk kočnice bolje od hidrauličnih? Nisu. Jesu li pogodnije za neke ljude? Jesu. Ja ih nikad ne bi uzeo prvenstveno zbog osjećaja doziranja kočenja koji je neusporedivo na strani hidraulike ali razumijem ljude kojima je zbog stila vožnje to nebitno, a bitno im je da se održavanje svodi isključivo na mijenjanje pločica i eventualno sajle nakon 10 godina.

 Slazemo se u potpunosti. Sve ovisi o potrebama i namjeni.

 

Za nekoga tko ce se tu i tamo provozati po nasipu ili Jarunu ova nasa rasprava je nebitna i posluzit ce ( i dugo sluziti) bilo koji bajk. Za nekoga tko se misli nešto ozbiljnije biciklirati, dobro je uložiti više love u startu.

 

Deore je zlatni standard po meni, trajna i kvalitetna komponenta serija. Uvijek bi preporučio da se ide na Deore bilo kome tko se želi nešto ozbiljnije voziti. Sve iznad toga je realno nepotrebno i prije svega ovisi o budžetu.

 

Stari bajk sam imao sve XT, sad sam na SLXu, prije dosta godina sam imao sve Deore. Realno nema razlike u korištenju. Težina mi ne igra ulogu, uštedim par sto grama na komponenti, pa to nadomjestim sa stvarima koje nosim sa sobom...tako da nikad nisam gledao na to.

 

Od linkanih se slažemo - ja bi isto išao na Meridu. Ako bi se morao uklapati u taj budžet.

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Maddog_HR kaže...
Težina mi ne igra ulogu, uštedim par sto grama na komponenti, pa to nadomjestim sa stvarima koje nosim sa sobom...tako da nikad nisam gledao na to.

 

 Odlaskom na WC olakšavam bicikl za 2000€ komponenti 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice