Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.053
|
čitano: 13.182.410
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Jarvan kaže...
Acex kaže...

Prosli vikend zatamnio stakla i sad nema sta nije crno na autu 

Jos samo trazim distance da malo izbacim felge i to je to.

Nije mps verzija iako mi je to velika zelja ali je neka limited gt serija gdje su i branici i pragovi drugaciji pa se dosta istice naspram obicne mazde tog godista.

Od modifikacija je jedino spustena na H&R oprugama i lastovcic izduv.

Inace jako zahvalan auto za odrzavanje,jedina mana im je limarija.

 

 

 I getriba, i na benzincima bregasta.

 Ja u ovih 4 godine koliko je auto kod mene nisam imao problema.

Motor ne trosi ulje od servisa do servisa (svakih 10tkm)

Jedino se je lanac cuo pa sam prosle godine napravio i veliki servis.

Sa getribom isto nikakvih problema

 

12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Robert_84 kaže...

 

drugim rijecima ovdje se svi poslovi rade kao sto se sastavlja lego... po sablonu i uputama. ako moras razmisljat ili nesto razumijet odnosno "skuzit" dolazi do problema.

 Sve si rekao u ovoj zadnjoj rečenici. Problem najveći makar u običnim servisima u njemačkoj je taj što oni neće ić otvarati mjenjač i mjenjat ležaj, ili npr alternator. Samo novo(ili polovno) stari moj.

 

A da ne govorim da ti neće npr ić ventile skidat na glavi i samo glavu dati na obradu i tlačenje i da će ti je majstor složiti s novim gumicama i pošlajfanim ventilima, to da ih tamo pitaš gledali bi te blijedo - ak smijem bit iskren, neda im se ni glavu skidati i kasnije čistiti blok za novu brtvu a kamoli išta više od toga.

 

Kod nas se lagano isto počinju birati finiji poslovi, jer su pizdarije poput ovih što sam zadnje naveo postalo gubljenje vremena. Osim ak se može oteti dobra lova. A tako ti je i u njemačka već godinama - znanje i majstora koji će ti napravit 'poso ćeš i platiti - kod nas se lagano to isto počinje širiti...

 

A nama dečki, djeca, nazovite kak očete, MULCI, koji delaju u ovlaštenima, svoje aute nama peljaju da ih mi popravljamo. I neš smo komentirali, dečko se čudi što mu ja oću alternator otvoriti i ležajeve promjeniti(raspadaju se). On se pomirio da mu treba novi alternator(vag grupacija - radi u ovlaštenom naravno od te iste grupacije). Nisam ga ni htio pitati šta on zapravo radi u tom servisu, jer probably bilo koja osoba s dvije zdrave ruke bi ga mogla zamjeniti na tom radnom mjestu. A da ne govorim kolko nam je često znao doć rastavljen mjenjač u nekom autu jer ga majstori nisu znali složiti natrag u ovlaštenom. TAKO DA IMA SVEGA.... 

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ramzocro-HCR kaže...
Robert_84 kaže...

 

drugim rijecima ovdje se svi poslovi rade kao sto se sastavlja lego... po sablonu i uputama. ako moras razmisljat ili nesto razumijet odnosno "skuzit" dolazi do problema.

 Sve si rekao u ovoj zadnjoj rečenici. Problem najveći makar u običnim servisima u njemačkoj je taj što oni neće ić otvarati mjenjač i mjenjat ležaj, ili npr alternator. Samo novo(ili polovno) stari moj.

 

A da ne govorim da ti neće npr ić ventile skidat na glavi i samo glavu dati na obradu i tlačenje i da će ti je majstor složiti s novim gumicama i pošlajfanim ventilima, to da ih tamo pitaš gledali bi te blijedo - ak smijem bit iskren, neda im se ni glavu skidati i kasnije čistiti blok za novu brtvu a kamoli išta više od toga.

 

Kod nas se lagano isto počinju birati finiji poslovi, jer su pizdarije poput ovih što sam zadnje naveo postalo gubljenje vremena. Osim ak se može oteti dobra lova. A tako ti je i u njemačka već godinama - znanje i majstora koji će ti napravit 'poso ćeš i platiti - kod nas se lagano to isto počinje širiti...

 

A nama dečki, djeca, nazovite kak očete, MULCI, koji delaju u ovlaštenima, svoje aute nama peljaju da ih mi popravljamo. I neš smo komentirali, dečko se čudi što mu ja oću alternator otvoriti i ležajeve promjeniti(raspadaju se). On se pomirio da mu treba novi alternator(vag grupacija - radi u ovlaštenom naravno od te iste grupacije). Nisam ga ni htio pitati šta on zapravo radi u tom servisu, jer probably bilo koja osoba s dvije zdrave ruke bi ga mogla zamjeniti na tom radnom mjestu. A da ne govorim kolko nam je često znao doć rastavljen mjenjač u nekom autu jer ga majstori nisu znali složiti natrag u ovlaštenom. TAKO DA IMA SVEGA.... 

 ne moraju se znati podesit ventili il mijenjat cetkice u alternatoru...

 

al ne znat koristit TPMS uredaj da se ocitaju senzori guma i istu ubace u ECU a biti "ovalsteni vulkanizer, te imam spur... a ne znat rucno unjet postavke da se dobiju obe osovine u zelenom iako imas sve papire o izmjenama na raspolaganju...

 

to je isto kao da otvoris taxi firmu i imas 30 taksista, a nitko nema vozacku... barem po mome misljenu.

 

al i to sto si napisao stoji. uglavnom nase ljude je neimastina i situacija tjerala na takve stvari. kupe auto sa 200 000km na satu... pa normalno da ce mijenajt brtvu glave.

 

imam poznanika koji je 6 godina odradio praksu u BMWu i sad tamo radi, jednom prilikom ga pitali za BMW motor 2.0D sta je "ovo" on kaze ne zna... mora provjerit. ja znam da je to zastitna kutija da je unutra ECU. 2.0d ima 90% BMWa u njemackoj. a on ne zna gdje se nalazi filter zraka motora. 

 

i on ce za 4-5 godina bit ne "serviser" vec "BMW maister serviser" i nadgledat rad 5-6 servisera. ja se u aute nista nisam razumio niti zanimao dok sebi nisam mogao kupiti ono sto zelim. Sada znam od 318d vise nego 80% BMW servisera u Hamburgu, a o Subaru znam vise nego svi Subaru servisi u njemackoj zajedno. situacija te jednostavno natjera

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

De su sad ovi pametari koji svrsavaju na ovlastene servise a neovlasteni su im samo za jadnike kaj kupuju aute prek svojih mogucnosti? 

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ramzocro-HCR kaže...

A nama dečki, djeca, nazovite kak očete, MULCI, koji delaju u ovlaštenima, svoje aute nama peljaju da ih mi popravljamo. I neš smo komentirali, dečko se čudi što mu ja oću alternator otvoriti i ležajeve promjeniti(raspadaju se). On se pomirio da mu treba novi alternator(vag grupacija - radi u ovlaštenom naravno od te iste grupacije). Nisam ga ni htio pitati šta on zapravo radi u tom servisu, jer probably bilo koja osoba s dvije zdrave ruke bi ga mogla zamjeniti na tom radnom mjestu. A da ne govorim kolko nam je često znao doć rastavljen mjenjač u nekom autu jer ga majstori nisu znali složiti natrag u ovlaštenom. TAKO DA IMA SVEGA.... 

 Ovo je posebno strašno kad pogledaš kako izgleda tvornička servisna dokumentacija; sve je u slikama i koracima detaljno objašnjeno, sad odvrni ovaj šaraf korištenjem alata BR62, nakon toga podigni poklopac označen zelenom strelicom u smjeru označenom crvenom strelicom... koliko moraš bit lišen mozga da ne možeš rastavit i sastavit nešto uz upute koje kao da su napravljene za 6-godišnjaka? 

15 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Robert_84 kaže...

 

Znam da ove decke ne zanima rasprava o njemackim servisima u ovoj temi no svejedno cu napisati..

Ja to vidim ovako; Naši novopridošli ljudi u njemackoj/austriji/danskoj kupe auto iznad svojih mogucnosti pa ga onda servisiraju dolje kod "Đure" u hr, bosni, srbiji.. ovlasteni servis je naravno skup, koji budala ce to placati, sta oni znaju. (Trosit svoj godisnji/privatno vrijeme na obilazenje servisa u Hr smatram debilanom). Da ne spominjem kako se auto vozi dok se ne pokvari, samo ulje i filter, to mu je dosta, onda u nuždi sa takvom pokvarenom ragom nastupa u ovlasteni servis gdje dobiva pedalu ili racun da mu se zavrti u glavi, nakon pitanja gdje ste vi i kako servisirali auto. Znam puno takvih slucajeva, ne pricam napamet, dugo vec radim u DE. E naravno onda slijedi pljuvanje svega njemackog, auta, servisa, ljudi..

Nisu ovlasteni bogovi al se to od njih zahtjeva? Kupac misli da je kralj kad se prvi put doveze u ovlasteni iako se vise cijeni majstor "turčin" iz financijskih razloga.

 

Pazi sad; kad se kupuje novo (rabljeno) vozilo onda je obrnuta situacija; gleda se da je perfektno odrzavan u ovlastenom njemackom servisu, da ima sve žigove, da je sve orginal, da je evidentirana km.. Cemu onda ta dvolicnost? Klasika, balkan, rumunjska, bugarska, slicni smo, teško je prihvatiti zapadni nacin razmisljanja, nekima treba 2 generacije.

Pricam o novijim autima, za stare rage s puno km koje se cesto uvoze u Hr normalno nema smisla vozit u ovlasteni.

 

Kod tebe ja situacja drugcija jer je auto pre specifican pa ovo gore ne stoji, zar nije jos pod garancijom?

Jos nisam skontao jesi bio u ovlastenom Subaru servisu ili kako ti kazes "ovlastenom vulkanizeru" sto nema veze jedno s drugim zbog specificnosti japanskih vozila.

Ako ovlasteni servis ne zna programirat rdks senzore (sto ne vjerujem jer bi odmah mogli zatvorit servis nakon tužbe), to govori o stanju Subarua u njemackoj, zastupljenost je 0.2% s tendecijom pada, znaci nisu konkurentni, ne mogu kvalitetno organizirat servisnu mrezu, ne mogu platiti/skolovat dobrog majstora i zadrzati ga, kvalitetan radnik ide gdje mu je bolje;u vw, bmw,toyota.. To je poslovna realnost.

Ja mogu reci da sam kod privatnog (mitsubishi) i sluzbenih (mercedes i vw) savrseno posluzen, nemam vremena za gubljenje pa zato i napravim termin (spomenio si nemas vremena za termine), ujutro ostavim vozilo, dobijem besplatno zamjensko, predvecer vratim,pokupim svoje, popijem kavu s voditeljem servisa, popricam o vozilu i platim. U toj usluzi je naravno i mobilna garancija za EU pa nemam brige ako mi se nesto desi na putu, auto se šlepa na najblizi ovlasteni, popravi, do tad ja imam zamjenski. Puno se putuje, s zamjenskim vidim sto nudi novije i (ako) bolje vozilo pa mogu razmišljat o kupnji u buducnosti.

Kad se odlucim za zamjenu vozila moje staro ide nazad u tu ovlastenu autokucu/servis i uzimam nesto novo sto imaju na stanju ili mi nabavljaju po želji, staro se preuzima sa zadovoljstvom i cijeni se daleko više nego auto sumnjive servisne povijesti koje nece ni pogledati, znaci pravac turčin ili natezanje/gubljenje vremena s likovima preko oglasnika uz enormni gubitak vrijednosti. 

 

Sad ce se opet netko javiti sa losim iskustvom iz ovlastenog, to je jasno da toga ima i da se loše vijesti brže šire od dobrih, iskustva su tu da se dijele, nekom ce pomoci a netko ce se samo javit da trolla jer mu je moderna tehnologija omogucila internet prikljucak.

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Kako naletiš, ja sam zadovoljan ovlaštenima koji su za sada samo radili obične servise pošto nije bilo kvarova ali znam za par slučajeva gdje su zajebali kod rjeđih automobila. Čim garancija istekne sve radim sam, pogotovo ako bi imao neki rjeđi auto.

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
bik kaže...
Robert_84 kaže...

 

Znam da ove decke ne zanima rasprava o njemackim servisima u ovoj temi no svejedno cu napisati..

Ja to vidim ovako; Naši novopridošli ljudi u njemackoj/austriji/danskoj kupe auto iznad svojih mogucnosti pa ga onda servisiraju dolje kod "Đure" u hr, bosni, srbiji.. ovlasteni servis je naravno skup, koji budala ce to placati, sta oni znaju. (Trosit svoj godisnji/privatno vrijeme na obilazenje servisa u Hr smatram debilanom). Da ne spominjem kako se auto vozi dok se ne pokvari, samo ulje i filter, to mu je dosta, onda u nuždi sa takvom pokvarenom ragom nastupa u ovlasteni servis gdje dobiva pedalu ili racun da mu se zavrti u glavi, nakon pitanja gdje ste vi i kako servisirali auto. Znam puno takvih slucajeva, ne pricam napamet, dugo vec radim u DE. E naravno onda slijedi pljuvanje svega njemackog, auta, servisa, ljudi..

Nisu ovlasteni bogovi al se to od njih zahtjeva? Kupac misli da je kralj kad se prvi put doveze u ovlasteni iako se vise cijeni majstor "turčin" iz financijskih razloga.

 

Pazi sad; kad se kupuje novo (rabljeno) vozilo onda je obrnuta situacija; gleda se da je perfektno odrzavan u ovlastenom njemackom servisu, da ima sve žigove, da je sve orginal, da je evidentirana km.. Cemu onda ta dvolicnost? Klasika, balkan, rumunjska, bugarska, slicni smo, teško je prihvatiti zapadni nacin razmisljanja, nekima treba 2 generacije.

Pricam o novijim autima, za stare rage s puno km koje se cesto uvoze u Hr normalno nema smisla vozit u ovlasteni.

 

Kod tebe ja situacja drugcija jer je auto pre specifican pa ovo gore ne stoji, zar nije jos pod garancijom?

Jos nisam skontao jesi bio u ovlastenom Subaru servisu ili kako ti kazes "ovlastenom vulkanizeru" sto nema veze jedno s drugim zbog specificnosti japanskih vozila.

Ako ovlasteni servis ne zna programirat rdks senzore (sto ne vjerujem jer bi odmah mogli zatvorit servis nakon tužbe), to govori o stanju Subarua u njemackoj, zastupljenost je 0.2% s tendecijom pada, znaci nisu konkurentni, ne mogu kvalitetno organizirat servisnu mrezu, ne mogu platiti/skolovat dobrog majstora i zadrzati ga, kvalitetan radnik ide gdje mu je bolje;u vw, bmw,toyota.. To je poslovna realnost.

Ja mogu reci da sam kod privatnog (mitsubishi) i sluzbenih (mercedes i vw) savrseno posluzen, nemam vremena za gubljenje pa zato i napravim termin (spomenio si nemas vremena za termine), ujutro ostavim vozilo, dobijem besplatno zamjensko, predvecer vratim,pokupim svoje, popijem kavu s voditeljem servisa, popricam o vozilu i platim. U toj usluzi je naravno i mobilna garancija za EU pa nemam brige ako mi se nesto desi na putu, auto se šlepa na najblizi ovlasteni, popravi, do tad ja imam zamjenski. Puno se putuje, s zamjenskim vidim sto nudi novije i (ako) bolje vozilo pa mogu razmišljat o kupnji u buducnosti.

Kad se odlucim za zamjenu vozila moje staro ide nazad u tu ovlastenu autokucu/servis i uzimam nesto novo sto imaju na stanju ili mi nabavljaju po želji, staro se preuzima sa zadovoljstvom i cijeni se daleko više nego auto sumnjive servisne povijesti koje nece ni pogledati, znaci pravac turčin ili natezanje/gubljenje vremena s likovima preko oglasnika uz enormni gubitak vrijednosti. 

 

Sad ce se opet netko javiti sa losim iskustvom iz ovlastenog, to je jasno da toga ima i da se loše vijesti brže šire od dobrih, iskustva su tu da se dijele, nekom ce pomoci a netko ce se samo javit da trolla jer mu je moderna tehnologija omogucila internet prikljucak.

 ja sam radi omodifinacije na podvoziju, mijenjao opruge, mijenjao nosace motora.

 

uskoro stavljam veci karter i razdjeljivac ulja i zraka. auto je imao jos godinu garancije ali sam je ja sam sa promijenama ponistio.

ako si u njemackoj onda moras znati sto je ATU i pitstop.

zasto da idem u ovalsteni servis platit 200€ zamjenu i skladistenje guma kad to napravim recimo za 100€ u ATU il pitstop. i sa time ne ponistavas garanciju jer je zakon u njemackoj izmjenjen i prava na osnovni servis su prosirena na certificirane radnje.

izmjena ulja za 318d je u bmwu 400€. ja je napravim u atu il pitstop za 80€.

ja nisam privu puta u zivotu sjeo u auto od 50000€ il vise, te znam sta gdje i kako mogu napravit. samo sam razocaran njemackim nacinom rada i odnosa prema poslu.

ove izmjene odnosno "tuniranje" vozila koje sam radio u hrvatskoj u njemackoj ne znaju naplatit jer to ne rade. il da odem u nekakvu radnju za tuniranje to bi bilo 3000-4000 eura ugradnje dijelova samo za ruke. cista mehanika odvrni i zavrni saraf. pa trazili su mi za zamjenu auspuha od katalizatora do rora 300€, ja sam to rijesio u drugoj radnji za 150€. znaci ja sam kupio Invidiu Q300 koju su trebali samo ugradit maknut tvornici i postavit "ovaj". a ja da se vozam sat ili dva u jednom smijeru to necu ako razloga nemam. iako je udaljenost samo 20km al je to tako sa guzvama u velikim gradovima.

sad ako netko voli ici u neki servis zasto ne. ja pare ne cuvam al ne dam za nesto sto se nece napravit. prije koji mjesec sam stavljao cijene servisa za aute koje sam radio u hr pa su mi se mnogi sa foruma smijali, dok isti ti montiraju kojekakve kineske gume na aute. il im je Bilstein cudan dio za auto koji nitko ne ugradjue. (mislim znam da nitko ne ugraduje jer im je amortizer 100€ po komadu)

ukratko ne vidim zasto da netko plati 300€ ako moze platit 100€. kao sto si rekao za servisere zakon trzista il sta vec.

kazem samo iz iskustva da su njemci u poslu svakom kao da slazu lego, ide dok ima uputa il se vidi na kompijuteru... al kad treba ukljucit mozak i nesto skuzit il razmisljat nema od toga nista.,  a sto se tice potrosnje ako ti volis i mozes  dat 700€, za servis a netko isto napravit to za 300€ opet dobro.

ja toliko stvari kupujem i trosim da ne zalim nesto pretplatit ako ne moram. sto se tice kupovine auta svaki auto van garancije je van mogucnosti svakoga kupca jer su ruke u njemackoj jednsotavno preskupe. netkpo kupi auto od 2000€ pa ga za 5 godina baci ako toliko skuzi... netko kupi od 100000 pa opet nije sa njime zadovoljan.

 

uglavnom se bolje prolazi u manjim sredinama nego vecim gradovima... ovdje mogu dobro zivit od zamjene ulja i filtera... ne moraju nista drugo radit niti znat.

 

ovo je dosta i nevezano za temu no ima toga dosta i u hr. i u hr se moze proci skuplje i jeftinije. kao svugdje drugdje. 

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2022 19:02 (Robert_84).
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Robert_84 kaže...
bik kaže...
Robert_84 kaže...

 

Znam da ove decke ne zanima rasprava o njemackim servisima u ovoj temi no svejedno cu napisati..

Ja to vidim ovako; Naši novopridošli ljudi u njemackoj/austriji/danskoj kupe auto iznad svojih mogucnosti pa ga onda servisiraju dolje kod "Đure" u hr, bosni, srbiji.. ovlasteni servis je naravno skup, koji budala ce to placati, sta oni znaju. (Trosit svoj godisnji/privatno vrijeme na obilazenje servisa u Hr smatram debilanom). Da ne spominjem kako se auto vozi dok se ne pokvari, samo ulje i filter, to mu je dosta, onda u nuždi sa takvom pokvarenom ragom nastupa u ovlasteni servis gdje dobiva pedalu ili racun da mu se zavrti u glavi, nakon pitanja gdje ste vi i kako servisirali auto. Znam puno takvih slucajeva, ne pricam napamet, dugo vec radim u DE. E naravno onda slijedi pljuvanje svega njemackog, auta, servisa, ljudi..

Nisu ovlasteni bogovi al se to od njih zahtjeva? Kupac misli da je kralj kad se prvi put doveze u ovlasteni iako se vise cijeni majstor "turčin" iz financijskih razloga.

 

Pazi sad; kad se kupuje novo (rabljeno) vozilo onda je obrnuta situacija; gleda se da je perfektno odrzavan u ovlastenom njemackom servisu, da ima sve žigove, da je sve orginal, da je evidentirana km.. Cemu onda ta dvolicnost? Klasika, balkan, rumunjska, bugarska, slicni smo, teško je prihvatiti zapadni nacin razmisljanja, nekima treba 2 generacije.

Pricam o novijim autima, za stare rage s puno km koje se cesto uvoze u Hr normalno nema smisla vozit u ovlasteni.

 

Kod tebe ja situacja drugcija jer je auto pre specifican pa ovo gore ne stoji, zar nije jos pod garancijom?

Jos nisam skontao jesi bio u ovlastenom Subaru servisu ili kako ti kazes "ovlastenom vulkanizeru" sto nema veze jedno s drugim zbog specificnosti japanskih vozila.

Ako ovlasteni servis ne zna programirat rdks senzore (sto ne vjerujem jer bi odmah mogli zatvorit servis nakon tužbe), to govori o stanju Subarua u njemackoj, zastupljenost je 0.2% s tendecijom pada, znaci nisu konkurentni, ne mogu kvalitetno organizirat servisnu mrezu, ne mogu platiti/skolovat dobrog majstora i zadrzati ga, kvalitetan radnik ide gdje mu je bolje;u vw, bmw,toyota.. To je poslovna realnost.

Ja mogu reci da sam kod privatnog (mitsubishi) i sluzbenih (mercedes i vw) savrseno posluzen, nemam vremena za gubljenje pa zato i napravim termin (spomenio si nemas vremena za termine), ujutro ostavim vozilo, dobijem besplatno zamjensko, predvecer vratim,pokupim svoje, popijem kavu s voditeljem servisa, popricam o vozilu i platim. U toj usluzi je naravno i mobilna garancija za EU pa nemam brige ako mi se nesto desi na putu, auto se šlepa na najblizi ovlasteni, popravi, do tad ja imam zamjenski. Puno se putuje, s zamjenskim vidim sto nudi novije i (ako) bolje vozilo pa mogu razmišljat o kupnji u buducnosti.

Kad se odlucim za zamjenu vozila moje staro ide nazad u tu ovlastenu autokucu/servis i uzimam nesto novo sto imaju na stanju ili mi nabavljaju po želji, staro se preuzima sa zadovoljstvom i cijeni se daleko više nego auto sumnjive servisne povijesti koje nece ni pogledati, znaci pravac turčin ili natezanje/gubljenje vremena s likovima preko oglasnika uz enormni gubitak vrijednosti. 

 

Sad ce se opet netko javiti sa losim iskustvom iz ovlastenog, to je jasno da toga ima i da se loše vijesti brže šire od dobrih, iskustva su tu da se dijele, nekom ce pomoci a netko ce se samo javit da trolla jer mu je moderna tehnologija omogucila internet prikljucak.

 ja sam radi omodifinacije na podvoziju, mijenjao opruge, mijenjao nosace motora.

 

uskoro stavljam veci karter i razdjeljivac ulja i zraka. auto je imao jos godinu garancije ali sam je ja sam sa promijenama ponistio.

ako si u njemackoj onda moras znati sto je ATU i pitstop.

zasto da idem u ovalsteni servis platit 200€ zamjenu i skladistenje guma kad to napravim recimo za 100€ u ATU il pitstop. i sa time ne ponistavas garanciju jer je zakon u njemackoj izmjenjen i prava na osnovni servis su prosirena na certificirane radnje.

izmjena ulja za 318d je u bmwu 400€. ja je napravim u atu il pitstop za 80€.

ja nisam privu puta u zivotu sjeo u auto od 50000€ il vise, te znam sta gdje i kako mogu napravit. samo sam razocaran njemackim nacinom rada i odnosa prema poslu.

ove izmjene odnosno "tuniranje" vozila koje sam radio u hrvatskoj u njemackoj ne znaju naplatit jer to ne rade. il da odem u nekakvu radnju za tuniranje to bi bilo 3000-4000 eura ugradnje dijelova samo za ruke. cista mehanika odvrni i zavrni saraf. pa trazili su mi za zamjenu auspuha od katalizatora do rora 300€, ja sam to rijesio u drugoj radnji za 150€. znaci ja sam kupio Invidiu Q300 koju su trebali samo ugradit maknut tvornici i postavit "ovaj". a ja da se vozam sat ili dva u jednom smijeru to necu ako razloga nemam. iako je udaljenost samo 20km al je to tako sa guzvama u velikim gradovima.

sad ako netko voli ici u neki servis zasto ne. ja pare ne cuvam al ne dam za nesto sto se nece napravit. prije koji mjesec sam stavljao cijene servisa za aute koje sam radio u hr pa su mi se mnogi sa foruma smijali, dok isti ti montiraju kojekakve kineske gume na aute. il im je Bilstein cudan dio za auto koji nitko ne ugradjue. (mislim znam da nitko ne ugraduje jer im je amortizer 100€ po komadu)

ukratko ne vidim zasto da netko plati 300€ ako moze platit 100€. kao sto si rekao za servisere zakon trzista il sta vec.

kazem samo iz iskustva da su njemci u poslu svakom kao da slazu lego, ide dok ima uputa il se vidi na kompijuteru... al kad treba ukljucit mozak i nesto skuzit il razmisljat nema od toga nista.,  a sto se tice potrosnje ako ti volis i mozes  dat 700€, za servis a netko isto napravit to za 300€ opet dobro.

ja toliko stvari kupujem i trosim da ne zalim nesto pretplatit ako ne moram. sto se tice kupovine auta svaki auto van garancije je van mogucnosti svakoga kupca jer su ruke u njemackoj jednsotavno preskupe. netkpo kupi auto od 2000€ pa ga za 5 godina baci ako toliko skuzi... netko kupi od 100000 pa opet nije sa njime zadovoljan.

 

uglavnom se bolje prolazi u manjim sredinama nego vecim gradovima... ovdje mogu dobro zivit od zamjene ulja i filtera... ne moraju nista drugo radit niti znat.

 

ovo je dosta i nevezano za temu no ima toga dosta i u hr. i u hr se moze proci skuplje i jeftinije. kao svugdje drugdje. 

 Ja sam bio jedan od tih koji ti je kipao za cijenu što si u hr plaćao jer ono je pljačka bila. Mi smo takve cijene naplaćivali samo na ferrarijima, rollsovima, mclarenima i lambotima. Satnica je bila oko 200 kn ak se ne varam? Neda mi se tražit sad post.

 

Evo. Čisti primjer naše tarife za everyday job:

 

E90 330xd(m57 alu blok lanac naprijed)

Glava dole, rastavljanje; ravnanje; tlačenje, obrnuti proces s novim vodilicama, gumicama i šlafanjem ventila i laganim poliranjem usisa/ispuha by me.

Sve nove gumice na brzim spojevima vode, račve sve od vode nove, svi filteri, ulje, pipercross filter, prednji+zadnji diskovi i pločice febi bilstein. Uh. Da, komplet nove brtve i od usisa i eliminacija swirli(klapnica). 1000€ ravno.

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ramzocro-HCR kaže...
Robert_84 kaže...
bik kaže...
Robert_84 kaže...

 

Znam da ove decke ne zanima rasprava o njemackim servisima u ovoj temi no svejedno cu napisati..

Ja to vidim ovako; Naši novopridošli ljudi u njemackoj/austriji/danskoj kupe auto iznad svojih mogucnosti pa ga onda servisiraju dolje kod "Đure" u hr, bosni, srbiji.. ovlasteni servis je naravno skup, koji budala ce to placati, sta oni znaju. (Trosit svoj godisnji/privatno vrijeme na obilazenje servisa u Hr smatram debilanom). Da ne spominjem kako se auto vozi dok se ne pokvari, samo ulje i filter, to mu je dosta, onda u nuždi sa takvom pokvarenom ragom nastupa u ovlasteni servis gdje dobiva pedalu ili racun da mu se zavrti u glavi, nakon pitanja gdje ste vi i kako servisirali auto. Znam puno takvih slucajeva, ne pricam napamet, dugo vec radim u DE. E naravno onda slijedi pljuvanje svega njemackog, auta, servisa, ljudi..

Nisu ovlasteni bogovi al se to od njih zahtjeva? Kupac misli da je kralj kad se prvi put doveze u ovlasteni iako se vise cijeni majstor "turčin" iz financijskih razloga.

 

Pazi sad; kad se kupuje novo (rabljeno) vozilo onda je obrnuta situacija; gleda se da je perfektno odrzavan u ovlastenom njemackom servisu, da ima sve žigove, da je sve orginal, da je evidentirana km.. Cemu onda ta dvolicnost? Klasika, balkan, rumunjska, bugarska, slicni smo, teško je prihvatiti zapadni nacin razmisljanja, nekima treba 2 generacije.

Pricam o novijim autima, za stare rage s puno km koje se cesto uvoze u Hr normalno nema smisla vozit u ovlasteni.

 

Kod tebe ja situacja drugcija jer je auto pre specifican pa ovo gore ne stoji, zar nije jos pod garancijom?

Jos nisam skontao jesi bio u ovlastenom Subaru servisu ili kako ti kazes "ovlastenom vulkanizeru" sto nema veze jedno s drugim zbog specificnosti japanskih vozila.

Ako ovlasteni servis ne zna programirat rdks senzore (sto ne vjerujem jer bi odmah mogli zatvorit servis nakon tužbe), to govori o stanju Subarua u njemackoj, zastupljenost je 0.2% s tendecijom pada, znaci nisu konkurentni, ne mogu kvalitetno organizirat servisnu mrezu, ne mogu platiti/skolovat dobrog majstora i zadrzati ga, kvalitetan radnik ide gdje mu je bolje;u vw, bmw,toyota.. To je poslovna realnost.

Ja mogu reci da sam kod privatnog (mitsubishi) i sluzbenih (mercedes i vw) savrseno posluzen, nemam vremena za gubljenje pa zato i napravim termin (spomenio si nemas vremena za termine), ujutro ostavim vozilo, dobijem besplatno zamjensko, predvecer vratim,pokupim svoje, popijem kavu s voditeljem servisa, popricam o vozilu i platim. U toj usluzi je naravno i mobilna garancija za EU pa nemam brige ako mi se nesto desi na putu, auto se šlepa na najblizi ovlasteni, popravi, do tad ja imam zamjenski. Puno se putuje, s zamjenskim vidim sto nudi novije i (ako) bolje vozilo pa mogu razmišljat o kupnji u buducnosti.

Kad se odlucim za zamjenu vozila moje staro ide nazad u tu ovlastenu autokucu/servis i uzimam nesto novo sto imaju na stanju ili mi nabavljaju po želji, staro se preuzima sa zadovoljstvom i cijeni se daleko više nego auto sumnjive servisne povijesti koje nece ni pogledati, znaci pravac turčin ili natezanje/gubljenje vremena s likovima preko oglasnika uz enormni gubitak vrijednosti. 

 

Sad ce se opet netko javiti sa losim iskustvom iz ovlastenog, to je jasno da toga ima i da se loše vijesti brže šire od dobrih, iskustva su tu da se dijele, nekom ce pomoci a netko ce se samo javit da trolla jer mu je moderna tehnologija omogucila internet prikljucak.

 ja sam radi omodifinacije na podvoziju, mijenjao opruge, mijenjao nosace motora.

 

uskoro stavljam veci karter i razdjeljivac ulja i zraka. auto je imao jos godinu garancije ali sam je ja sam sa promijenama ponistio.

ako si u njemackoj onda moras znati sto je ATU i pitstop.

zasto da idem u ovalsteni servis platit 200€ zamjenu i skladistenje guma kad to napravim recimo za 100€ u ATU il pitstop. i sa time ne ponistavas garanciju jer je zakon u njemackoj izmjenjen i prava na osnovni servis su prosirena na certificirane radnje.

izmjena ulja za 318d je u bmwu 400€. ja je napravim u atu il pitstop za 80€.

ja nisam privu puta u zivotu sjeo u auto od 50000€ il vise, te znam sta gdje i kako mogu napravit. samo sam razocaran njemackim nacinom rada i odnosa prema poslu.

ove izmjene odnosno "tuniranje" vozila koje sam radio u hrvatskoj u njemackoj ne znaju naplatit jer to ne rade. il da odem u nekakvu radnju za tuniranje to bi bilo 3000-4000 eura ugradnje dijelova samo za ruke. cista mehanika odvrni i zavrni saraf. pa trazili su mi za zamjenu auspuha od katalizatora do rora 300€, ja sam to rijesio u drugoj radnji za 150€. znaci ja sam kupio Invidiu Q300 koju su trebali samo ugradit maknut tvornici i postavit "ovaj". a ja da se vozam sat ili dva u jednom smijeru to necu ako razloga nemam. iako je udaljenost samo 20km al je to tako sa guzvama u velikim gradovima.

sad ako netko voli ici u neki servis zasto ne. ja pare ne cuvam al ne dam za nesto sto se nece napravit. prije koji mjesec sam stavljao cijene servisa za aute koje sam radio u hr pa su mi se mnogi sa foruma smijali, dok isti ti montiraju kojekakve kineske gume na aute. il im je Bilstein cudan dio za auto koji nitko ne ugradjue. (mislim znam da nitko ne ugraduje jer im je amortizer 100€ po komadu)

ukratko ne vidim zasto da netko plati 300€ ako moze platit 100€. kao sto si rekao za servisere zakon trzista il sta vec.

kazem samo iz iskustva da su njemci u poslu svakom kao da slazu lego, ide dok ima uputa il se vidi na kompijuteru... al kad treba ukljucit mozak i nesto skuzit il razmisljat nema od toga nista.,  a sto se tice potrosnje ako ti volis i mozes  dat 700€, za servis a netko isto napravit to za 300€ opet dobro.

ja toliko stvari kupujem i trosim da ne zalim nesto pretplatit ako ne moram. sto se tice kupovine auta svaki auto van garancije je van mogucnosti svakoga kupca jer su ruke u njemackoj jednsotavno preskupe. netkpo kupi auto od 2000€ pa ga za 5 godina baci ako toliko skuzi... netko kupi od 100000 pa opet nije sa njime zadovoljan.

 

uglavnom se bolje prolazi u manjim sredinama nego vecim gradovima... ovdje mogu dobro zivit od zamjene ulja i filtera... ne moraju nista drugo radit niti znat.

 

ovo je dosta i nevezano za temu no ima toga dosta i u hr. i u hr se moze proci skuplje i jeftinije. kao svugdje drugdje. 

 Ja sam bio jedan od tih koji ti je kipao za cijenu što si u hr plaćao jer ono je pljačka bila. Mi smo takve cijene naplaćivali samo na ferrarijima, rollsovima, mclarenima i lambotima. Satnica je bila oko 200 kn ak se ne varam? Neda mi se tražit sad post.

 

Evo. Čisti primjer naše tarife za everyday job:

 

E90 330xd(m57 alu blok lanac naprijed)

Glava dole, rastavljanje; ravnanje; tlačenje, obrnuti proces s novim vodilicama, gumicama i šlafanjem ventila i laganim poliranjem usisa/ispuha by me.

Sve nove gumice na brzim spojevima vode, račve sve od vode nove, svi filteri, ulje, pipercross filter, prednji+zadnji diskovi i pločice febi bilstein. Uh. Da, komplet nove brtve i od usisa i eliminacija swirli(klapnica). 1000€ ravno.

 sve ok,

 

samo ocito nitko nije gledao niti citao sta je meni sve mijenjano. a bome niti gledao sve cijene. jer ti navodis samo jedan dio. meni je motor vaden van. a mijenjan je i akumulator, amortizeri... diskovi kocnice. pogledaj malo racun ubacio  sam ga

 

rad je mislim 2600 kn + pdv. a sve je oko 19000 sa materijalom no ima tu i preko 4000kn poreza pa je racun velik.....

 

imao sam i sve slike dijelova u kutijama ali sam ih na zalost obrisao.

 

no ja tvoj komentar na "moj servis" razumijem. jer ti ili radis servise ili si ih ti placao. te ga uvazavam. znaci komentar nije bezveze.

no komentare nekoga tko nije recimo nikada otisao u nekakav servis "na to mislim servis radnju" ne rodaka koji ima kanal i mora maknut 3 auta na cestu da utera tvoj. jednostavno ne uvazavam.

 

 

 

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2022 22:55 (Robert_84).
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Pozdrav, imate preporuku nekog za poliranje felgi, po mogućnosti u SZ Hrvatskoj, i ako znate cijenu po mogućnosti? Uvijek uspijem sjebati na prijelaznom razdoblju zima -> ljeto, kad idem s 16" na 18" felge, pa ih ogrebem na rubniku ko zadnji idiot

-
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
omomomomoomm kaže...

A daj mi reci koji novi SUV je za terenske puteve. Vecina je 2WD i voze se po asfaltu 99.9% vremena.  

 

Ti svi auti su samo sminka. Jedina je prednost je da se mozes lakse sjest u njega ako imas problema sa kicmom. 

Ostale prednosti ja ne vidim. Sve ostalo je minus.

 Samo sam misljenja da je sa niskoprofilnim gumama neudobniji na nasim sjebanim cestama i mnogo je lakse popest se na rubnjak. 

 Da ne pricam kolko to znaci ovjesu kad ima mekanije - deblje gume.

 Takoder na makadamu je kud i kamo bolja veca odnosno visa guma...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.5.2022 10:30 (Batista).
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Rashladna tekucina za Japanske visoko turazne masine?!

 

Koja tekucina je dobra da se moze kupiti u nasim krajevima za Japanska vozila!?

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.5.2022 22:35 (Robert_84).
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Pripremili ju za toplije dane. Jedan od dražih auta koji mi dolaze od prijatelja/poznanika. Napokon mu downpipe i hr opruge stavili skupa s michelinkama a i novim felgicama. Ima ga već neko vrijeme, sad su došla vremena za nadogradnje.

 

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.5.2022 17:24 (ramzocro-HCR).
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ramzocro-HCR kaže...

Pripremili ju za toplije dane. Jedan od dražih auta koji mi dolaze od prijatelja/poznanika. Napokon mu downpipe i hr opruge stavili skupa s michelinkama a i novim felgicama. Ima ga već neko vrijeme, sad su došla vremena za nadogradnje.

 

 Precool auto.

 

 Koliko vremenski traje da se zamjene opruge ?

Truth in engineering.
16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ista cijena, koje i zašto?

Do sada imao te iste Dunlopice, nevjerojatno dobre gume, godinama fantastično drže na suhom i mokrom i sporo se troše. Prezadovoljan.

Turanza bi također trebale biti vrhunske, kakve su u usporedbi s ovima?

 

Treća opcija je Uniroyal Rainsport 5 koje bih kupio jedino ako ih mogu dobiti značajno povoljnije od gornje dvije opcije, što isto postoji mogućnost, no primarni izbor je između prve dvije.

9 Dunlop Sport BluResponse
3 Bridgestone Turanza T005
http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Hacker002 kaže...

Ista cijena, koje i zašto?

Do sada imao te iste Dunlopice, nevjerojatno dobre gume, godinama fantastično drže na suhom i mokrom i sporo se troše. Prezadovoljan.

Turanza bi također trebale biti vrhunske, kakve su u usporedbi s ovima?

 

Treća opcija je Uniroyal Rainsport 5 koje bih kupio jedino ako ih mogu dobiti značajno povoljnije od gornje dvije opcije, što isto postoji mogućnost, no primarni izbor je između prve dvije.

 T005 apsolutni uzas po kisi meni bile. Za Dunlop sve znas.

Di2 & EPS FTW!
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Batista kaže...
ramzocro-HCR kaže...

Pripremili ju za toplije dane. Jedan od dražih auta koji mi dolaze od prijatelja/poznanika. Napokon mu downpipe i hr opruge stavili skupa s michelinkama a i novim felgicama. Ima ga već neko vrijeme, sad su došla vremena za nadogradnje.

 

 Precool auto.

 

 Koliko vremenski traje da se zamjene opruge ?

 Nekih sat vremena, ali nisam imao problema s šarafima, iako je malo gnjilo sve tu i tamo. Inače sam znao na mazdama i izgubiti po nekoliko sati za amortizere/opruge

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

steta da su me preselili sa zapadnog dijela, vrlo rado bi bacio oko na mazdicu...

14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Naletih na jedan autić kojeg sam davno pratio dok sam vozio svoj prvi auto, punto mk2

Vlasnik iz Ri, drago mi je vidjeti da je puntać još živ

Zadnje kaj sam čitao da je bio prerađen na 1.2 8V turbo, sad vidim da piše da je ugrađen drugi motor, također 1.2 8V ali širen na 1.4 8V, polirana i portana glava + turbo, šireni ventili, zvuči odlično
Ti fire motori od fiata su dosta masivno građeni, blok je od gusa, glava od aluminija, radilica i bregasta su masivne kao na traktoru... najslabija karika su klipovi, klipnjače i karike za turbo konverziju...
866 bregasta je iz punta mk1 1.2 8V 75ks, kad se ugradi na verziju od 60ks, daje nekih 5ks više jer ima agresivniji profil, više otvara ventile...

Znam da je bio problem plastična usisna grana, te je ugrađena od punta mk1 aluminijska sa dosta zajebancije oko pripasivanja klapne gasa...
A custom made ispušna grana za turbo je čudo, čovjek ju je prvo na kompu skicirao, pa po tome izradio...
Puno je tu zajebancije bilo, ali vjerujem da je čovjek uživao u svakoj sekundi dok je radio na puntaću, šteta što su takvi gušti skupi...

Prednji branik je original od punta mk2 sporting facelift, odrezan u gornjem dijelu i zavaren sa pre facelift branikom kako bi pasao na šraf...

OGLAS:

 
 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2022 10:37 (1BIT).
8 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Za kišobran ne znam ali pretpostavljam da bi ovo ostalo moglo ići na čičak

16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Imaš zatvorenu košaru od tkanine na čičak, budu po 60,70kn u dućanima, ima i dolje čičak pa se i zalijepi za dno gepeka pa ne leta. Budu često u katalozima u trgovinama tipa Kaufland Plodine pa pogledaš i uzmeš.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Netherwind kaže...

Ekipa kako vi držite stvari u gepeku, da to ne leta svugdje u vožni, tipa imam trokut, prvu pomoć, kišobran, stavio bih i mali protupožarni aparat. Al kako to složiti, imaju li kakve košare ili nešto?

 Imas te mrezice na cicak sto idu ovako sa strane, mozes si kupit i gumirani tepih za gepek i imat na njemu malo vecu plasticnu gajbu iz koje stvari ne lete a sama gajba nece nikud zbog gumirane podloge.. Zanemari kartone, inace je gajba tu

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2022 23:05 (domac5).
11 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Kod mene je ova kosara 🤔

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Neplanirani troškovi. Mislio AGM uzeti, ali nedam 500kn više radi 0.2v bolje struje možda.

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Radio u 4mj optiku kada sam stavljao nove gume. Prosli tjedan mijenjao prednji i zadnji desni lezaj. Ne znam jel mi se cini ili auto malo vuce u desno kada je volan poravnat. Savjet: napraviti opet optiku? Kakve su inace preporuke nakon mijenjanja lezajeva?
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Imam dilemu:

 

- Suzuki S-Cross GLX, prednjopogonaš, ručni 6 brzinac:

 

za: vrlo dobar sklop motora i elektromotora, pouzdan, ekonomičan, povišen, vrlo solidna izrada, lako se ulazi, općenito ergonomija za 5+ (meni, osim podešavanja vozačkog sredšnjeg LCDa), solidno varijabilan, veći prtljažnik, vozne osobine korektne, prilično startan, tih  i udoban, dobra multimedija

 

protiv: i dalje u biti star model, samo jak facelift, najviše se vidi u unutrašnjosti

 

- Kia Xceed EX Way 1.5, ručni mjenjač:

 

za: dobar motor,  prilično ekonomičan (ljudi koji ga voze vele), dobar ovjes (straga multilink za razliku od Suzukija), mause-kino je efektno (puna digitalna upravljačka ploča + multimedija), vrlo solidna izrada

 

protiv: teži ulaz, manji prtljažnik, kotači su efektni ali malo pre za obiteljski auto (235/45 R18)

 

Oba me dođu skoro isto (OK, par tisuća kn je Kia skuplja), ali ne vidim ništa smislenije za 180-185.000 kn...

 

koji je vox populi ?

2 Suzuki S-Cross GLX
20 Kia Xceed 1.5 EX Way
Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
mrbean kaže...
Radio u 4mj optiku kada sam stavljao nove gume. Prosli tjedan mijenjao prednji i zadnji desni lezaj. Ne znam jel mi se cini ili auto malo vuce u desno kada je volan poravnat. Savjet: napraviti opet optiku? Kakve su inace preporuke nakon mijenjanja lezajeva?

 Mjenjao sam krajnike i selene prije 2 tjedna. Isto auto vukao na stranu i išao raditi optiku odmah. Nakon takvih zahvata na ovjesu pa i ležaja sve se raštela i mora se napraviti optika.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.5.2022 20:34 (vrinho).
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

ima tko link na neku stranicu osim Spritmonitor.de gdje ljudi prijavljuju svoju potrošnju pa da se pregleda po modelu ?

 

Ju je je? Je ju je!
11 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Stric_Jura kaže...

Imam dilemu:

 

- Suzuki S-Cross GLX, prednjopogonaš, ručni 6 brzinac:

 

za: vrlo dobar sklop motora i elektromotora, pouzdan, ekonomičan, povišen, vrlo solidna izrada, lako se ulazi, općenito ergonomija za 5+ (meni, osim podešavanja vozačkog sredšnjeg LCDa), solidno varijabilan, veći prtljažnik, vozne osobine korektne, prilično startan, tih  i udoban, dobra multimedija

 

protiv: i dalje u biti star model, samo jak facelift, najviše se vidi u unutrašnjosti

 

- Kia Xceed EX Way 1.5, ručni mjenjač:

 

za: dobar motor,  prilično ekonomičan (ljudi koji ga voze vele), dobar ovjes (straga multilink za razliku od Suzukija), mause-kino je efektno (puna digitalna upravljačka ploča + multimedija), vrlo solidna izrada

 

protiv: teži ulaz, manji prtljažnik, kotači su efektni ali malo pre za obiteljski auto (235/45 R18)

 

Oba me dođu skoro isto (OK, par tisuća kn je Kia skuplja), ali ne vidim ništa smislenije za 180-185.000 kn...

 

koji je vox populi ?

 Ja vozim 1.5 exway 5 mjeseci, samo je automatik.

Normalne vožnje (miješane) potrošnja je oko 5.5 litara, ako ga vrtiš preko 120 (autoput) ide na 7.5 litara.

Meni je od kupnje auta, sada sam na 6.000 km prosječna 7.1.

Automatici troše nešto više, tako da ručni bi trebao biti u teoriji ekonomičniji ako si dobar vozač.

 

Cijena je bila 187.600 kn, uzeo sam još jedan set kotača sa zimuljama i keramičku zaštitu pa je ispalo malo iznad 200k.

 

Zanimljiv je za vozit, imam osjećaj da vozim Swifta ili nešto slično, jer nisko sjediš bez obzira na visinu auta, ovjes je debelo IZNAD očekivanja, još na 18" stvarno možeš se igrati s njim u zavoju ... relativno visok auto s niskim težištem, pravi Frankenstein. Dobro im je to ispalo.

 

Zadnja klupa je komotna za tu veličinu auta, bunker je čisto OK, drugi izbor mi je bio C4, svidio mi se, motorizacija je meh, a bunker manji nego u fićeku. Čisto za usporedbu.

 

EDIT:

Kvaliteta materijala vani i unutra, jako važno za spomenuti ...

Nije na razini klase, nego je iznad ... nisu štedili.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.5.2022 22:26 (Jarvan).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice