Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.111
|
čitano: 13.242.897
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Auti - ultimativna tema

U AT je bas zajebano, cak i ovima koji su u dijelovima gdje je manje snijega - jer All-Season gume

nisu dozvoljene zimi, samo ljeti - a onda je opet bolje imati ljetne nego AS gume.

 

Kao da je to neka tlaka dvaput godisnje promjenit gume. Promjenim ih sam u pola sata ili sat vremena,

sve na ruku, polagano, nikakva frka. Veci je problem skladistiti ako nema mjesta, ali i u javnim

gradskim garazama se moze - namontirao sam si dvije sipke na zid, na svaku idu po dva kotaca,

i onda sve zavezao lancem i katancem - dovidjenja do zamjene.

 

Osjecaj voznje na ljetnim gumama je svakako dinamicniji i bolji od zimskih ili AS gumama,

tako da stvarno netko mora voziti kao penzic, ili samo po gradu, da bi mu bilo svejedno na kojim je gumama.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Čitatelj kaže...

U AT je bas zajebano, cak i ovima koji su u dijelovima gdje je manje snijega - jer All-Season gume

nisu dozvoljene zimi, samo ljeti - a onda je opet bolje imati ljetne nego AS gume.

 

Kao da je to neka tlaka dvaput godisnje promjenit gume. 

 

Osjecaj voznje na ljetnim gumama je svakako dinamicniji i bolji od zimskih ili AS gumama,

tako da stvarno netko mora voziti kao penzic, ili samo po gradu, da bi mu bilo svejedno na kojim je gumama.

 Mislim da je u Hrvatskoj veci problem ljudima nabaviti jos 4 felge i 4 gume, nego promjenit ili skladistit.

 

Ali Austrija je veci "ekstrem" od Hrvatske, u primorju zimske gume stvarno nisu neophodne, prema unutrasnjosti vec jesu, tako da ovisi puno gdje netko zivi. Prije bi izabrao za primorje dobar set ljetnih nego podjelit buđet na jeftine zimske + ljetne.

Di2 & EPS FTW!
15 godina
offline
Auti - ultimativna tema

I kod mene svi zivi voze savulje cijele godine.

I onda se ja cudim cim padne kisica ekipi koja vozi debelo ispod ogranicenja.

Na zalost, takve se ne kaznjava.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. | R.I.P. What.CD 11/2016
10 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
BORG kaže...

I kod mene svi zivi voze savulje cijele godine.

I onda se ja cudim cim padne kisica ekipi koja vozi debelo ispod ogranicenja.

Na zalost, takve se ne kaznjava.

 Pa nisu gume krive neg vozaci, ja sam isto na savi pa se vozim po kisi kao i po suhom, tj. 10-20-30-40 iznad ogranicenja (ovisno o situaciji) i nikad me nije zabacilo ili proslajdralo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 17:22 (hahhaajaads).
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema
Kod mene je Sava HP2 po mokrom ocajna, par puta auto proklizalo dijagonalno jer su sva cetiri kotaca izgubila grip i ne mozes nista dok ne dobije gripa opet. Pri jacem startu isto par puta krenulo ukoso naprijed jer nema gripa pa klize.
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Ja imam Pirelli Sottozero niš ne valjaju.
15 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
hahhaajaads kaže...

 Pa nisu gume krive neg vozaci, ja sam isto na savi pa se vozim po kisi kao i po suhom, tj. 10-20-30-40 iznad ogranicenja (ovisno o situaciji) i nikad me nije zabacilo ili proslajdralo.

 Izgleda da si me krivo shvatio.

Mislio sam na ekipu koja skuha zimsku savu vozeci ju cijelu godinu.

 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. | R.I.P. What.CD 11/2016
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
1BIT kaže...
ivanoile kaže...

Reddit - all season gume

 

 

 

Naisao na temu na Redditu oko AS guma i neki komentari su stvarno ono sto kolega 1BIT  slika vec mjesecima, dosta ljudi se za zimskim setom voze cijelu godinu jer "ljetne nisu zakonski obvezne".

 Da, ja nisam mogao vjerovati kolika količina ljudi u sred ljeta vozi zimske gume, ali doslovno svaki drugi auto je u Zagrebu na zimskima na +30C°...

Ljudi kao da su počeli protestirati protiv proizvođača ljetnih guma, kao da je grijeh imati ljetne gume na autu...

 

I onda čitam komentare kao što si linkao, lik vozi samo zimske cijelu godinu i mjenja ih nakon 4 godine

Ne kuži da takva zimska više nije za zimske uvjete i da je "uništena", zimska guma nakon vožnje kroz cijelo ljeto više nije elastična i po zimi neće držati ništa, na autoputu pri brzini od niskih 100km/h kod naglog kočenja će otklizati kao Janica u cilj...

Ali dobro, to dovoljno govori o samom vlasniku kao vozaču...
Da ne kuži promjene u trenju i propadanju samih guma, tj nema pojma kad mu auto klizi...

Opametit će se kad mu se ušteda na gumama pretvori u duplu investiciju kod limara i kad bude morao javnim prijevozom na posao...

 

 

 

Off topic:
Prvi put vidim lambda sondu montiranu na turbinu, a ne na ispušnu granu...
Zanimljivo:
 

Inaće twingo 3cyl sa pops and bangs fičerom

 Brijem da su počeli stavljati na onim v6 tdijima 2.5 lambdu na turbinu, tamo 2003 nadalje. Nisam 100% siguran.

 

 

Nuclear_Phoenix kaže...
ramzocro-HCR kaže...
ivanzu kaže...

Motor koliko znam nema problema u Astri J. S LPG-om ce se morati mijenjati ventili/glava do 200k km 99% tako da nije preporucljivo ugradivati LPG u taj motor. Mapiran 1.7cdti ce ti ici slicno kao taj 1.6T, a manje trositi. 

 Svi opeli benzinci nakon 2001 su što se tiče plina kitanis jedan veliki.

Da, meni su 3 mehaničara rekla za moju staru 1.6 H ni slučajno plin u nju, za druge motore nisam pitao ali za taj kroz razgovor bi uvijek rekli "nemoj, nećeš se provesti". Vjerojatno bi ti bilo koji pošteni vlasnik radione koja ugrađuje plin rekao isto kad dođeš sa tim autom...

 Pošteni, right. Hahahahaha 

 

 

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Moj stari prosle god stavio save s3 negdje pred zimu i vozio cijelo ljeto na njima i tak svake 2 god stavi nove a auto radi 5 tis km godisnje i vozio sam ga jedno popodne i morao naglo zakociti, vani je bilo mozda 18 stupnjeva i mogu vam rec da bolje koce na suhom nego moje dunlop bluresponse kojima je ovo 4.sezona.. Da sam bio u svom autu nebi stigao stat

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
domac5 kaže...

Moj stari prosle god stavio save s3 negdje pred zimu i vozio cijelo ljeto na njima i tak svake 2 god stavi nove a auto radi 5 tis km godisnje i vozio sam ga jedno popodne i morao naglo zakociti, vani je bilo mozda 18 stupnjeva i mogu vam rec da bolje koce na suhom nego moje dunlop bluresponse kojima je ovo 4.sezona.. Da sam bio u svom autu nebi stigao stat

 Samo šta ti ovdje zanemaruješ puno važnih karakteristika...

Predpostavimo da se ne radi o istom autu jel, samim time vam niti kočnice ne grizu na istom mjestu kada stišćete pedalu...
Pa isto tako predpostavimo da nije isti promjer diska na oba auta...

Pa isto tako predpostavimo da ni čeljusti nisu iste, kod jednog auta će biti veće i snažnije...

Pa predpostavimo da nisu istovrmeno održavana, tj jedan vam je auto možda baš pred malim servisom i treba mijenjati pakne, diskove i kočiono ulje (a kočione karakteristike opadaju sa razinom istrošenosti dijelova)...

Pa predpsotavimo da dimenzije guma nisu iste...

 

Sve to utječe na tvoj ukupan dojam kočenja i samog zaustavnog puta...
Te kako auti nisu isti, naravno da ne koče jednako i objektivan dojam možeš teško skužit jer se radi o puno više stvari od samih guma...

 

 

To ti je kao da kažeš vozio sam se i u vlaku i u tramvaju, pa bolje mi koči tramvaj, vlak je nesiguran?

Ali ne možeš to samo tako zaključit, jer nisu isti, bez obzira što oba voze na struju i po šinama...

 

EDIT:
Tu ti je možda najbitnija stvar šta su te save malo vožene pa nisu stradale u velikoj mjeri..., kako kažeš "vozio cijelo ljeto na njima, a na kraju auto radi samo 5k km godišnje"...

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 21:04 (1BIT).
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
sstrmi kaže...
ivanoile kaže...

Reddit - all season gume

 

 

 

Naisao na temu na Redditu oko AS guma i neki komentari su stvarno ono sto kolega 1BIT  slika vec mjesecima, dosta ljudi se za zimskim setom voze cijelu godinu jer "ljetne nisu zakonski obvezne".

 Tako je moj otac vozio. Otkad je uzeo novog Clia 2003 pa do 2018 kad smo prodali. Svake 2-3 godine 40-50tkm novi set Sava Eskimo. Uglavnom cijelo vrijeme zimske gume i on nikada nije imao prometnu ili nešto a auto prodan s 282tkm. Kaže mali,slab auto na 15 ili 14 čak i kaže nema potrebe za dva seta nego cijelo vrijeme zimske gume. Meni se to ne sviđa,tako da ja sa svakim svojim autom dosad sam imao dva seto, tj ljetni i zimski. I evo sad sam odmah 4 dana poslije kupovine auta,ošao uzeti zimski set felgi s gumama.

 

 Ako si easy rider onda gledaš što zakon kaže, a kaže da ljeti možeš imati zimske gume. Tvoj stari ih je mijenjao nakon 50tkm a moje su za u smeće nakon 15. Najbolje gume z suho koje sam imao (Nokian) su bile gotove ispod 10tkm. Po snijegu i ledu se ne zajebavam puno pa mi zimske traju i 3-4 sezone.

6 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Htio bi na svom Peugeotu 207 promjeniti originalni ekran s miltimedijskim, imate li ideju gdje tražiti i koga angažirati da to napravi?

Gledao sam na aliexpress i ima more modela od kojih ne znam koji su pouzdani..

Ima li itko ideju gdje početi?

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
1BIT kaže...
domac5 kaže...

Moj stari prosle god stavio save s3 negdje pred zimu i vozio cijelo ljeto na njima i tak svake 2 god stavi nove a auto radi 5 tis km godisnje i vozio sam ga jedno popodne i morao naglo zakociti, vani je bilo mozda 18 stupnjeva i mogu vam rec da bolje koce na suhom nego moje dunlop bluresponse kojima je ovo 4.sezona.. Da sam bio u svom autu nebi stigao stat

 Samo šta ti ovdje zanemaruješ puno važnih karakteristika...

Predpostavimo da se ne radi o istom autu jel, samim time vam niti kočnice ne grizu na istom mjestu kada stišćete pedalu...
Pa isto tako predpostavimo da nije isti promjer diska na oba auta...

Pa isto tako predpostavimo da ni čeljusti nisu iste, kod jednog auta će biti veće i snažnije...

Pa predpostavimo da nisu istovrmeno održavana, tj jedan vam je auto možda baš pred malim servisom i treba mijenjati pakne, diskove i kočiono ulje (a kočione karakteristike opadaju sa razinom istrošenosti dijelova)...

Pa predpsotavimo da dimenzije guma nisu iste...

 

Sve to utječe na tvoj ukupan dojam kočenja i samog zaustavnog puta...
Te kako auti nisu isti, naravno da ne koče jednako i objektivan dojam možeš teško skužit jer se radi o puno više stvari od samih guma...

 

 

To ti je kao da kažeš vozio sam se i u vlaku i u tramvaju, pa bolje mi koči tramvaj, vlak je nesiguran?

Ali ne možeš to samo tako zaključit, jer nisu isti, bez obzira što oba voze na struju i po šinama...

 

EDIT:
Tu ti je možda najbitnija stvar šta su te save malo vožene pa nisu stradale u velikoj mjeri..., kako kažeš "vozio cijelo ljeto na njima, a na kraju auto radi samo 5k km godišnje"...

 Puno si teksta napisao tu a nis korisno.. Ja vozim autic c segmenta koji nema ni 1300 kg a on limuzinu od cca 1450 kg..

Kakvi servisi? Kad nabijem po kocnici oba auta koce do te mjere da gume cvile, u svom autu nabijem cvili guma, osjecam abs kako radi svoje ali upola slabije kocenje a to ti je zbog navikane stare ljetne gume.. Cak imam dojam da bolje po mokrom koce nego po suhom sto je stvarno cudno. 

Po svim forumima ispada da ces se ubit na savi ako samo krenes vozit al eto ja sam ugodno iznenaden bio kako su me lijepo zaustavile na suhom kad je bilo kriticno a imao sam predrasude odmah, reko kako tek te lose koce kad su moje dunlop onako lose..

Ove nisu vidle autoputa po ljetu, vozi se 5 min do posla i tam je vecinom u hladu a i doma je u hladu uvijek stoga vjerujem da i to utjece zasto jos uvijek drze dobro iako su prosle kroz 1 ljeto..

U firmi di sam radio skoda nam je bila na savi cijele godine, fino je isto kocila na suhom kad je bilo budala na autoputu samo su bucne bile a radilo se dnevno barem 150 kilometara.. Opet je bolje kocila nego ovaj moj na dunlopu a nije da se malo vozilo ko moj stari..

Stavim zimski dunlop nove e to je vec kocenje kakvo treba bit..

Nakon ovog iskustva i ovih nasih "zima" drzat cu se nekih malo boljih cjelogodisnjih i vozit ih po 3 sezone s tim da cu u 3. sezoni prije zime stavit novi set.. Necu vise po 2 seta pa vjerovat da sam 4 godine miran, jesam k nakon 3.sezone nije to to vise

12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Kakvo je glediste osiguranja u slucaju prometne?
U AT All-Season gume ne prolaze pod zimske. A ljeti je opet bolje imati ljetne.
U slucaju prometne ljeti sa zimakim gumama, osiguranje ne isplacuje nista, a vozilo se smatra tehnicki neispravnim i kriv si za prometnu.
Isto vrijedi i zimi ako se vozis sa ljetnim ili AS.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Imas AS guma ali sa oznakom planine i pahuljicom unutra i tada u EU vrijedi ko zimska guma
SAMSUNG NOTE 10+
16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

:D

Truth in engineering.
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
pasko kaže...
Imas AS guma ali sa oznakom planine i pahuljicom unutra i tada u EU vrijedi ko zimska guma

 

I dalje ne vrijede kao zimske gume, i moras imati lance, osobito na cestama gdje je predvidjeno da imas ili lance cijelo vrijeme

na kotacima, ili da imas 4x4 pogon. A ako imas Alpine znak na AS gumama, ne vrijede kao zimske, pa opet moras stavljati lance,

makar imas 4x4, a to zelim izbjeci, jer onda moram dnevno dvaoput monitrat lance - dakle cisti gubitak vremena i smrzavanje prstiju.

 

Drzim se zimskih i ljetnih, jednom kupis celicne zimske i tuci. Ne kostaju ko jaja sv.petra, mozes i polovne kupit, ima ih na bacanje.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Ekipa...savjeti, ideje, isprobane metode za skidanje hrđe s čeličnih kotača?
13 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema

cetku u ruke i deri :D

 

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
domac5 kaže...

 Čudno

14 godina
neaktivan
offline
Auti - ultimativna tema

Iako je sad glavna tema zimska guma i izmjena na iste (s obzirom da sam to rješio), zanima me preporuka ljetnih guma u dimenziji 215/45(40?)/R17.

Trenutno imam Michelin PS4 koje mogu izdržati sljedeću sezonu bez brige, no svakako bi volio otići na noviju gumu sljedeće ljeto. Ove su me služile odlično stvarno, no kad gledam da su npr. Uniroyal Rainsport 3 gotovo 40% jeftinije, zanima me ima li poante ići na ps4 opet. 

[url=http://profile.xfire.com/lux21][img]http://miniprofile.xfire.com/bg/sh/type/0/lux21.png[/img][/url]
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Rainsport je dobra guma za svoju cijenu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.11.2020 17:54 (ivanzu).
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Pogledaj si za Goodyear eagle F1 Assy 5, trebale bi biti jeftinije, a usporedivih performansi.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
16 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Luxy2501 kaže...

Iako je sad glavna tema zimska guma i izmjena na iste (s obzirom da sam to rješio), zanima me preporuka ljetnih guma u dimenziji 215/45(40?)/R17.

Trenutno imam Michelin PS4 koje mogu izdržati sljedeću sezonu bez brige, no svakako bi volio otići na noviju gumu sljedeće ljeto. Ove su me služile odlično stvarno, no kad gledam da su npr. Uniroyal Rainsport 3 gotovo 40% jeftinije, zanima me ima li poante ići na ps4 opet. 

 Conti SportContact 6 ili Dunlop SportMaxx RT2

 

Dvije gume s kojima sam ultra zadovoljan. Trenutno sam na PremiumContact 6 na focusu i eklasi. I moram reci da nisam uspio ubiti premium contact6 za sezonu a bome je bila burna sezona...

OLD FORDS NEVER DIE...THEY JUST GET FASTER /// Ride or die, remember? /// If Clarkson says that the Focus RS is brilliant, who am I to disagree..
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Luxy2501 kaže...

Iako je sad glavna tema zimska guma i izmjena na iste (s obzirom da sam to rješio), zanima me preporuka ljetnih guma u dimenziji 215/45(40?)/R17.

Trenutno imam Michelin PS4 koje mogu izdržati sljedeću sezonu bez brige, no svakako bi volio otići na noviju gumu sljedeće ljeto. Ove su me služile odlično stvarno, no kad gledam da su npr. Uniroyal Rainsport 3 gotovo 40% jeftinije, zanima me ima li poante ići na ps4 opet. 

 Naprema PS4 sve ostalo je .

Di2 & EPS FTW!
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Kakav je Maxx RT2 naspram F1 Asy?

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.11.2020 21:28 (ivanzu).
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Tincha kaže...
Ekipa...savjeti, ideje, isprobane metode za skidanje hrđe s čeličnih kotača?

 Najbolji rezultati? 

 

Pjeskarenje.

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Pozdrav

 

Naime polirao sam si prednje farove, ali nisam stavio nikakvu zaštitu.

 

Preporuke koja bi bila dobra zaštita i gdje kupiti? 

 

Hvala

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Dvokomponentni bezbojni lak je najdugotrajniji. link

200 ml bi moralo biti i više nego dovoljno za 2 fara.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice