Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

poruka: 144
|
čitano: 82.303
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
miki1981 kaže...
Ma malo sam se krivo izrazio...Otto motori se podrazumijevaju 4taktni motori koji se pale na svjećicu, a Otto metoda, ili ono što je Otto izmislio je princip rada a to je onaj gdje se 4takni motot pali kod svakog drugog takta. Ako gledaš po ovome drugome onda se može reć da je i diesel Otto motor. Ne kažem da se to koristi ali po tome bi se moglo. A naravno da je korištenje na globalnoj razini Otto motor za benzince uobičajeno.

I naravno da nisu svi 4taktni motori Otto, nećemo sigurno reć za Wankela da je Otto motor.

U biti ono što sam htio reć gore je da i dizel motori, i benzinci, a čini mi se i wnakel motori koriste Otto metodu paljenja, a to je paljenje u svakom drugom taktu.

To mi je bila jedina poanta. Iako za benz i dizekl sam siguran dok za Wankela i nisam, znam da su isto 4taktni, ali nisam siguran 100% za paljenje u svakom drugom taktu.

Inače za veći okretni moment sam mislio kod dizela da...dizel ima veći okretni moment od benzinca i prije dostiže maximalni okretni moment i duže ga drži. Zato se dizel oduvijek primarn oi koristio kod traktora, kamiona, itd gdje je trebao ogroman okretn imoment. Jer snaga njima ne znači puno ako nema potpore okretnog momenta.

 

Ovo vec postaje preglupo da bi bilo smijesno. NHF, ali zasto se pravis pametan i pises o necemu o cemu ocito nemas pojma? Usis-kompresija-ekspanzija-ispuh, sad mi reci u kojim taktovima ti to palis i sto?

Nema smile koji se kriza i rukama i nogama{#}

13 godina
protjeran
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
thedream kaže...
bugonja kaže...

dizel je za oranje plin za kuhanje a benzin za vozanje.

Ma jasno..recimo evo tu jedan qurčevit A8 4.0TDi Quattro i još S lajna, kajla od auta. Smeće, prije bi zeo Toyotu Avensis benzinca i ostalo zapio.

  bla bla

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 1:01 (bugonja).
16 godina
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Evo malo

dizelasa i benzinca, istina je da SUV i limuzina nisu isti rang, ali tek tolko da se vidi razlika... Q7 (500KS) ima 2600 kg, M5 (507KS) ima 1800 - tu se vidi vaznost okretnog momenta, a da ne govorim koji je bolji za snijeg :)

 

@bugonja - iskreno, fuckas auto koji kosta 70 000€ da se ne cuje. (jos jedna stvar, pretjerujes)

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 13:44 (Batista).
13 godina
protjeran
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

pa jedno je da se čuje ugodan zvuk koji ima benzinac,tih kad se lagano vozi i da reži kad ga zavrtiš,naravno da je neki stroj 200+ks a ne neko govnace od 55ks.ja jos nijedan dizel nisam cuo da ima dobar sportski zvuk,a vidio sam ih i vozio dosta,i škode,i audija i bmw itd itd

16 godina
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Ne mogu ti uzivo docarat, al pogledaj

...

 

Kaj se skode tice, to je auto za prosjecnog i nezahtjevnog vozaca, nista spektakularno.

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 13:51 (Batista).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
Dr.Ninja kaže...

 

Ovo vec postaje preglupo da bi bilo smijesno. NHF, ali zasto se pravis pametan i pises o necemu o cemu ocito nemas pojma? Usis-kompresija-ekspanzija-ispuh, sad mi reci u kojim taktovima ti to palis i sto?

Nema smile koji se kriza i rukama i nogama{#}

A jbg...davno je bila škola, a to mi tako nekako ostalo u glavi...valjda sam šta pomiješao. Ali prokopat ću malo di su mi knjige stare pa neđem nešto...ali jbm vraga gotovo sam 95% siguran da je Otto izmislio taj nek svoj ciklus rada, u originalu je bio na jednocilindričnom četverotaktnom motoru koji je imao paljenje smjese u svakom drugom taktu...još nam je profa stavio model takvg motora na stol pa smo to vrtili i gledali...

A kako misliš paljenje čega, pa goriva naravno...

13 godina
protjeran
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro

ma drug nerazumijes ti sta ja ocu reci tako da...mozemo dosutra offtat i video na video

16 godina
neaktivan
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

miki1981 Dr.Ninja te pita u kojem taktu se vrši paljenje gorive smjese??

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
miki1981 kaže...
Dr.Ninja kaže...

 

Ovo vec postaje preglupo da bi bilo smijesno. NHF, ali zasto se pravis pametan i pises o necemu o cemu ocito nemas pojma? Usis-kompresija-ekspanzija-ispuh, sad mi reci u kojim taktovima ti to palis i sto?

Nema smile koji se kriza i rukama i nogama{#}

A jbg...davno je bila škola, a to mi tako nekako ostalo u glavi...valjda sam šta pomiješao. Ali prokopat ću malo di su mi knjige stare pa neđem nešto...ali jbm vraga gotovo sam 95% siguran da je Otto izmislio taj nek svoj ciklus rada, u originalu je bio na jednocilindričnom četverotaktnom motoru koji je imao paljenje smjese u svakom drugom taktu...još nam je profa stavio model takvg motora na stol pa smo to vrtili i gledali...

A kako misliš paljenje čega, pa goriva naravno...

 

Pod hitno {#} i muci neko vrijeme. Jos si i ucio u skoli {#}, ja sam mislio da neki balavac pametuje. Dizem ruke, nek ti bude ljubav sva {#}

14 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
Verbatim kaže...

miki1981 Dr.Ninja te pita u kojem taktu se vrši paljenje gorive smjese??

Pa na prelazu iz kompresije u ekspanziju naravno...di bi se vršilo paljenje...

Al probat ću nać to što smo radili na primjeru originalnog otto motora, znam da je tamo bilo govora o nekom paljenju u svakom drugom taktu...mislim očito sam u krivu, ali probat ću pronać pa da vidim onda na šta se odnosi to za paljenje i u kojem kontekstu smo mi dovodili u vezu paljenje i svaki drugi takt.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
miki1981 kaže...
Verbatim kaže...

miki1981 Dr.Ninja te pita u kojem taktu se vrši paljenje gorive smjese??

Pa na prelazu iz kompresije u ekspanziju naravno...di bi se vršilo paljenje...

Al probat ću nać to što smo radili na primjeru originalnog otto motora, znam da je tamo bilo govora o nekom paljenju u svakom drugom taktu...mislim očito sam u krivu, ali probat ću pronać pa da vidim onda na šta se odnosi to za paljenje i u kojem kontekstu smo mi dovodili u vezu paljenje i svaki drugi takt.

 

Evo ti jedno pitanje za razmišljanje:

Zašto DM imaju veći stupanj djelovanja od BM (Otto princip), a samim tim manju potrošnju goriva?

Btw. DM rade po Sabatheov-om principu.

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
Verbatim kaže...

 

Evo ti jedno pitanje za razmišljanje:

Zašto DM imaju veći stupanj djelovanja od BM (Otto princip), a samim tim manju potrošnju goriva?

Btw. DM rade po Sabatheov-om principu.

Po onome što se sjećam glavni razlog bi trebala biti veća kompresija koja im omogućava veću iskoristivost tj efikasnost. Ako si me to pitao...

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 15:18 (miki1981).
13 godina
protjeran
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

obavezno pogledati

 

http://dnevnik.hr/vijesti/automotiv/revolucija-u-proizvodnji-benzinskih-motora.html

 

 

bliži li se smrt traktoru?

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 15:19 (bugonja).
16 godina
neaktivan
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Svi usoređujete turbo diesel sa atmosferskim benzincem i onda ovaj prvi ima 2x veći okretni moment (nemoj zezat), ali kad usporedite jedan TSI motor sa TDI tada nisu tolike razlike u momentu (a i potrošnji), to su suvremeni turbo benzinci koji su odlični. Druga stvar je velik okretni moment - zašto će ti 1000 Nm momenta da ti se točkovi okreću na mjestu, to na stazi nije potrebno (negdje sam u auto blicu naletio na usporedbu), elektronski ograničavaju okretni moment nije kamion da ti je presudan o.m. Suvremeni diesel motori su odlični, mala potrošnja, dobro 'vuče', meni odgovaraju, ali što se tiče sportske vožnje ne bi rekao da su bolji od benzina. Za mene je sporsko auto opremljeno sa atmosferskim motorom koji se okreće preko 7-8 tisuća rpm, ručni mjenjač, mala masa ...

 

PS: što se škode tiče - nove škode su super auta, pa sami motori npr 2.0 tdi/tsi, podvozje, dijelovi interijera i sl. se ugrađuju u audi koji je premijum marka...

13 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro

Aha... Da ne govorimo o 6.0 TDI... Kojemu je limitiran okretni moment na 1000 Nm zbog opterecenja mjenjaca {#}

  Da citiram Clarksona koji vodi Top Gear:   "1000 Nm je nešto što vam treba da pokrenete mrtvi planet."

salary desire.... 3 million dollars.... cash
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
bugonja kaže...

  Veliki 2T DM odavno imaju hidrauličko ubrizgavanje goriva kao i promjenljivi stupanj kompresije. Što znači da nemaju potrebu za razvodnom osovinom.

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 15:50 (Verbatim).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
Batista kaže...

N

Batista kaže...

Ne mogu ti uzivo docarat, al pogledaj

...

 

Kaj se skode tice, to je auto za prosjecnog i nezahtjevnog vozaca, nista spektakularno.

 
Audi Q7 je pravo spektakularan mini bus, 500 ks diese taj motor nije ekonomičan (što je primarna prednost diesela), a da ne pričamo o tome koliko je sporski nastroje, pa i o njegovim terenskim mogućnostima i da ne nabrajam. Uglavnom ta vrsta auta X5, ML, Q7 i sl nazvana SUV klasa je bezveze, kombinacija sporsko-terenskim debaklom koju kupuju snobovi, pogotovo u najskupljim izvedbama kao što je dotična. Vozio sam X5 4.8 iS tako da znam da su 'pontless' kao što bi jedan popularan engleski novinar rekao, kupiš tzv. terenca koji dolazi sa 20 cola felgama, WTF? Ima raznih oblika seljakluka... Bolje uzeti običnog karavana nego ovog neobičnog koji vaga cca 2600 kg (žive vage), a o ispušnim plinovima da i ne govormo. Ništa osobno, ali pogledaj Top Gear na 'jubito-u' sve će ti biti jasno, to su kretenska klasa auta X5/6 M, ML amg itd...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši
mbaksa kaže...

Koliko ja znam, potrosnja automobila se testira u zatvorenom, auto se "vozi" po traci ili tako necemu (tj. auto je nepomican, nema otpora zraka, nema problematicne ceste), i postoji tocno propisano koliko sekundi/minuta se mora voziti kojom "brzinom" (ako se dobro sjecam, brzine su relativno niske). Dakle, to su neki laboratorijski uvjeti, to je ta "deklarirana potrosnja" i ako covjek sam pokusa tako testirati automobil (naravno, prakticki nitko od vozaca za tako nesto nema uvjete), trebao bi dobiti vrlo slicne rezultate tvornickom testiranju. Takodjer, razlika u potrosnji dva identicna modela automobila moze varirati (i u testnim uvjetima).

 

U realnom zivotu na potrosnju utjece i nacin upravljanja automobilom, odabir guma, teren (uzbrdica, nizbrdica), natovarenost automobila i tko zna koji jos sve faktori nisu u igri.

 

 

Koliko sam shvatio, pokretac teme zeli utvrditi kolika je odstupanje izmedju realne i deklarirane potrosnje kod dizelasa, odnosno je li razlika veca nego kod benzinaca. To bi trebalo gledati iskljucivo prema tome koliko automobil deklarirano trosi u gradu, na otvorenoj cesti i autocesti, jer razlike izmedju toga su velike, pa se moze javiti netko tko se vozi samo po gradu pa ce iznijeti iznimno visoku potrosnju, a netko tko se pretezito vozi medjugradski (a ne turira auto) ce za isti model reci da trosi jako malo.

Postoji standardizovan nacin mjerenja potrosnje i to je napravljaneo tako da se mogu porediti razliciti modeli razlicitih proizvodjaca. I to je dobro jer vidimo recimo kod monitora koliko su informacije razlicite i na razlic nacin mjerenje i samim tim neupotrebljive. Ako se vozi najvisim stepenom prenosa na oko 2000 rpm dobije se priblizno dekalrisana potrosnja. Koliko priblizna zavisi od uslova koje mbaksa naveo.

:)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši

@lebo1

 

Niko za auta o kojima ti pricas ne prica kao o terencima. O seljakluku necu jer svi imamo razlicite ukuse. Ako sebi moze da priusti zasto ne kupiti takav auto. Ono sto znam jeste da su to vrlo sposobna auta i to mogu potvrditi iz prve ruke. Vozio sam ml uz stepenice, preko betonskih kocki 40x40x40 cm, uz 60% nagib niz 80% nagib, kroz pola metra vode, preko balvana, bocni nagib 30%. Vrlo sposobna auta ali ih niko od proizvodjaca nije poredio sa pravim terencima. Da li je to nekome potrebno to je druga prica. Al svaka budala ima svoje veselje sto nas narod kaze.

:)
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 16:55 (logic).
16 godina
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
lebo1 kaže...

Svi usoređujete turbo diesel sa atmosferskim benzincem i onda ovaj prvi ima 2x veći okretni moment (nemoj zezat), ali kad usporedite jedan TSI motor sa TDI tada nisu tolike razlike u momentu (a i potrošnji), to su suvremeni turbo benzinci koji su odlični. Druga stvar je velik okretni moment - zašto će ti 1000 Nm momenta da ti se točkovi okreću na mjestu, to na stazi nije potrebno (negdje sam u auto blicu naletio na usporedbu), elektronski ograničavaju okretni moment nije kamion da ti je presudan o.m. Suvremeni diesel motori su odlični, mala potrošnja, dobro 'vuče', meni odgovaraju, ali što se tiče sportske vožnje ne bi rekao da su bolji od benzina. Za mene je sporsko auto opremljeno sa atmosferskim motorom koji se okreće preko 7-8 tisuća rpm, ručni mjenjač, mala masa ...

 

PS: što se škode tiče - nove škode su super auta, pa sami motori npr 2.0 tdi/tsi, podvozje, dijelovi interijera i sl. se ugrađuju u audi koji je premijum marka...

Naravno da su skode dobre, neki dijelovi se ugradjuju u Audi ? Nista cudno, sve je to isti koncern, al zavrsna obrada je neusporediva, Audi nije bezveze premium brand. (kako cijenom tako i kvalitetom) Skoda je nesto sto bi mi informaticari voljeli rec - best buy.

logic kaže...

@lebo1

 

Niko za auta o kojima ti pricas ne prica kao o terencima. O seljakluku necu jer svi imamo razlicite ukuse. Ako sebi moze da priusti zasto ne kupiti takav auto. Ono sto znam jeste da su to vrlo sposobna auta i to mogu potvrditi iz prve ruke. Vozio sam ml uz stepenice, preko betonskih kocki 40x40x40 cm, uz 60% nagib niz 80% nagib, kroz pola metra vode, preko balvana, bocni nagib 30%. Vrlo sposobna auta ali ih niko od proizvodjaca nije poredio sa pravim terencima. Da li je to nekome potrebno to je druga prica. Al svaka budala ima svoje veselje sto nas narod kaze.

Naravno, lebo kaze da su SUV vozila bezveze, pa sad, ne gledamo svi jednako na iste proizvode - tako da ti to nema neke logike. Tebi su mozda bezveze, al na cesti ih svaki dan ima sve vise, ljudi imaju razlicite ukuse. E sad, upitna je korisnost takvog vozila kao sto je SUV, o tome bi se dalo pricat...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro

Pa i ja to isto rekoh ;)

Nisam ja rekao da su meni bezveze. Poslije ovog iskustva sa ML-om promijenio sam misljenje.  Inace taj dan na testu sam imao i porshe cayen, VW touared i X5 ali samo na cesti. Ml sam imao i offroud ;)

:)
16 godina
neaktivan
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Q7 sa 500 ks koji sa tvorničkim 20-colnim felgama je na offroad-u dobar dao i renault clio, na cesti ne može parirati clio-u sport (osim na auto putu), a košta u RH cca 200000 eura, ne znam koja mu je svrha, nije baš za grada (iako je gratski šminker buržoazije), nije ni za terena (iako mnogi ljudi za takva auta kažu da su terenci čak i Jeep ih zovu), svako iole sportsko auto je sposobnije na cesti od njega, a i izgleda ko omanji bus (ovdje bi ga izdvoji od x5, ml, xc90 itd.), pa koja je svrha tako skupog 'vozila'. Auto koje troši puno više goriva zato jer je prtežak, velik (neokretan), loših aerodinamičnih svojstava, koje najviše susrećemo po gradovim, navedite mi primjer ko to koriti SUV-a sa niskoprofilnim gumama offroad???
A što se tiče mazde ona je ok auto, provjerena fordova tehnologija, bez nekih zamjerkih, auto je povoljniji od npr. honde, za nju čak znaju reći da je japanski WV jer je pristupačan, a što se tiče masa ako je nešto prihvaćeno od većine ne znači da je dobro, znači ako velika manjina sluša klasičnu muziku da je loša ili znaju o kvantnoj mehanici, da je to nešto inferiorno npr. turbo folku???

 

PS. nisam se vozio u ML ali sam gotovo siguran da je Lada niva offroad sposobnija od njega, puno sposobnija, ako već od mercesesa biram terenca uzeo bih G klasu... Čak i X5 je sposobniji izvan terena od ML-a, a osobno znam kako je X5 sposoban.

16 godina
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Da, nema nekih prednosti kao SUV (kad vec govorimo o Q7), al sve se svodi samo na jedno - natjecanje... Koji ce proizvodjac imat vise vozila u ponudi, koji ce imat nesto ekskluzivnije itd... Kako u automobilskom svijetu, tako i drugdje. Pogledaj samo na primjer graficke kartice - jednu GTX480, staru Radeon HD2900XT, nikako nisu efikasne po pitanju potrosnje i ostalo, ali su se prodavale. Danas vecina ljudi kupuje automobile veceg kalibra samo zbog qrcenja (ne samo aute, masu drugih stvari)...

 

A kod luksuznijih SUV-ova (X5, ML, Q7, Cayenne, Touareg) Touareg ima zasigurno najbolje offroad sposobnosti - od ovih koje sam nabrojal.

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
15 godina
protjeran
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Moja Sephia je sposobnija od SUV-ova u offroad....xD.

Lada Niva carica!!!

 

Neznam, moja Kia troši 6-10 litara (10 zimi), i s cijenom 9,13 kn po litri goriva, jednostavno mi je preskupa, jer tjedno pičim 300-350 kn na gorivo, kaj me mjesečno ispada cca 1500kn. Neki dizel bi bio puno bolji izbor od bilo kojeg benzinca, čak i mojeg koji jako malo troši.

Pošto me ne pale velike brzine, 0-100 za 3,5 sekunde i slična preseravanja, zapinju mi za oko Škodini i VW  SDI motori, i Renaultovi 1,5 dci. SMIJEŠNO mala potrošnja, u familiji je bio prije par godina novi Renault Kangoo, 1,5 dci, koji je trošio čak i manje od deklarirane potrošnje, dok predzadnja linija Lagune 1,9dci nikad nije prelazila 7,5 litara. (osim s uključenom klimom i vožnjom iznad 200 km/h.).

 

S tim iskustvima iz prve ruke, odluka mi pada na bilo koji VW, Škoda SDI 2004. i noviji, ili novi "renol" 1,5dci upravo radi te PRESMIJEŠNE potrošnje. Rok kupnje je iduća jesen, a dotad moram trpit benzinca.

 

Opet, u drugu ruku, benzincu pokaži ključ, on te vozi. Dok kod dizela, ako kompresija, grijači ili akumulator MALO falšaju, gotovo, nećeš ga zapalit. Ako mu nekaj rikne, u najčešće slučajeva skupo ćeš platit. I tu dolazim do zaključka da je dizelaš jeftin sve dok ga ne treba održavat. Ja npr. na svojoj 12 godina staroj Sephiji nisam promijenio ulje, filtere ni nikaj dirao zadnjih 45 000 km. Nek mi neko pokaže dizelaša tko će toliko pretrpit BEZ IJEDNOG PROBLEMA, cukanja, krepavanja ili ičeg sličnog. Još ide ko urica (osim kaj moram promijenit homokinetičke zglobove, jbg. potrošili su se).

 

Na kraju, jedina svijetla strana dizelaša je kaj odlasci na benzinsku postaju su puno rjeđi, i to je sve.

 

 

16 godina
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
doxy kaže...

Moja Sephia je sposobnija od SUV-ova u offroad....xD.

Lada Niva carica!!!

 

Neznam, moja Kia troši 6-10 litara (10 zimi), i s cijenom 9,13 kn po litri goriva, jednostavno mi je preskupa, jer tjedno pičim 300-350 kn na gorivo, kaj me mjesečno ispada cca 1500kn. Neki dizel bi bio puno bolji izbor od bilo kojeg benzinca, čak i mojeg koji jako malo troši.

Pošto me ne pale velike brzine, 0-100 za 3,5 sekunde i slična preseravanja, zapinju mi za oko Škodini i VW  SDI motori, i Renaultovi 1,5 dci. SMIJEŠNO mala potrošnja, u familiji je bio prije par godina novi Renault Kangoo, 1,5 dci, koji je trošio čak i manje od deklarirane potrošnje, dok predzadnja linija Lagune 1,9dci nikad nije prelazila 7,5 litara. (osim s uključenom klimom i vožnjom iznad 200 km/h.).

 

S tim iskustvima iz prve ruke, odluka mi pada na bilo koji VW, Škoda SDI 2004. i noviji, ili novi "renol" 1,5dci upravo radi te PRESMIJEŠNE potrošnje. Rok kupnje je iduća jesen, a dotad moram trpit benzinca.

 

Opet, u drugu ruku, benzincu pokaži ključ, on te vozi. Dok kod dizela, ako kompresija, grijači ili akumulator MALO falšaju, gotovo, nećeš ga zapalit. Ako mu nekaj rikne, u najčešće slučajeva skupo ćeš platit. I tu dolazim do zaključka da je dizelaš jeftin sve dok ga ne treba održavat. Ja npr. na svojoj 12 godina staroj Sephiji nisam promijenio ulje, filtere ni nikaj dirao zadnjih 45 000 km. Nek mi neko pokaže dizelaša tko će toliko pretrpit BEZ IJEDNOG PROBLEMA, cukanja, krepavanja ili ičeg sličnog. Još ide ko urica (osim kaj moram promijenit homokinetičke zglobove, jbg. potrošili su se).

 

Na kraju, jedina svijetla strana dizelaša je kaj odlasci na benzinsku postaju su puno rjeđi, i to je sve.

 

 

Da, jos sam da nadodam da dizelasi bolje drze trzisnu cijenu od benzinaca. Ovo za odrzavanje je svakako istina, a VW je povukel 1.9 TDi, najlegendarniji motor u svojoj povijesti... To je bio radnicki stroj, susjed imao Golfa I s preko 500 000 km, trenutno mu Passat od 130 KS okrece brojku od 450 000 km...

 

SDi je odlican motor po pitanju stednje, al svakome od njih fali snage pri pretjecanju duljeg vozila, tipa autobusa ili slepera, kod takve situacije treba malo bolje zurit u daljinu...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
15 godina
protjeran
offline
Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potrošnje

Naravno da su povukli 1.9TDI. NJIH je taj motor koštao, zbog slabe kvarljivosti. 2.0 TDI je odličan, ali kak bi mi ovdje rekli, bugovit je, daleko više od prethodnika.

 

Snaga u autu me ne zanima previše, jer ona košta, kaj zbog policije, kaj zbog potrošnje.

 

Tržišna cijena mi ne igra nikakvu ulogu, jer auto koji kupim, vozim dok ide, tak da mi se svaki isplati.

 

Od benzinaca, najviše mi zapada u oko novi Chevrolet Cruze 1.6. Omjer cijene/kvalitete je trenutno u top 3.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
lebo1 kaže...

Q7 sa 500 ks koji sa tvorničkim 20-colnim felgama je na offroad-u dobar dao i renault clio, na cesti ne može parirati clio-u sport (osim na auto putu), a košta u RH cca 200000 eura, ne znam koja mu je svrha, nije baš za grada (iako je gratski šminker buržoazije), nije ni za terena (iako mnogi ljudi za takva auta kažu da su terenci čak i Jeep ih zovu), svako iole sportsko auto je sposobnije na cesti od njega, a i izgleda ko omanji bus (ovdje bi ga izdvoji od x5, ml, xc90 itd.), pa koja je svrha tako skupog 'vozila'. Auto koje troši puno više goriva zato jer je prtežak, velik (neokretan), loših aerodinamičnih svojstava, koje najviše susrećemo po gradovim, navedite mi primjer ko to koriti SUV-a sa niskoprofilnim gumama offroad???
A što se tiče mazde ona je ok auto, provjerena fordova tehnologija, bez nekih zamjerkih, auto je povoljniji od npr. honde, za nju čak znaju reći da je japanski WV jer je pristupačan, a što se tiče masa ako je nešto prihvaćeno od većine ne znači da je dobro, znači ako velika manjina sluša klasičnu muziku da je loša ili znaju o kvantnoj mehanici, da je to nešto inferiorno npr. turbo folku???

 

PS. nisam se vozio u ML ali sam gotovo siguran da je Lada niva offroad sposobnija od njega, puno sposobnija, ako već od mercesesa biram terenca uzeo bih G klasu... Čak i X5 je sposobniji izvan terena od ML-a, a osobno znam kako je X5 sposoban.

Nemojte mijesati kruske i jabuke. Zasto SUV-ove gurate u offroad klasu kad to ni proizvodjac ne radi. Pusti ti sto nasi ovdje govore to je terenac. On je terenac kao i svaki drugi 4x4. osnovna karakteristika terenaca je blokada diferencijala a ovi auti to nemaju. Drugo stavljate q7 i ML,x5i ostalo u istu klasu. Q7 je u klasi GL-a a ne ML-a. Pricam za mercedese jer tu sam na domćacem terenu. Trece iz gore navedeneog iskustva mogu reci da je ML vrlo sposoban terenac ali ga niko normalan nece tako koristiti.

EDIT: Ml 320 CDI trosi oko 8,5 litara na otvorenom i ispod 10 gradske voznje. Iz prve ruke opet. Da en pricam recimo C 220 CDI sa 170 KS lako spustis ispod 5 l.

:)
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.12.2010 8:20 (logic).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
lebo1 kaže...
Batista kaže...

N

Batista kaže...

Ne mogu ti uzivo docarat, al pogledaj

...

 

Kaj se skode tice, to je auto za prosjecnog i nezahtjevnog vozaca, nista spektakularno.

 
Audi Q7 je pravo spektakularan mini bus, 500 ks diese taj motor nije ekonomičan (što je primarna prednost diesela), a da ne pričamo o tome koliko je sporski nastroje, pa i o njegovim terenskim mogućnostima i da ne nabrajam. Uglavnom ta vrsta auta X5, ML, Q7 i sl nazvana SUV klasa je bezveze, kombinacija sporsko-terenskim debaklom koju kupuju snobovi, pogotovo u najskupljim izvedbama kao što je dotična. Vozio sam X5 4.8 iS tako da znam da su 'pontless' kao što bi jedan popularan engleski novinar rekao, kupiš tzv. terenca koji dolazi sa 20 cola felgama, WTF? Ima raznih oblika seljakluka... Bolje uzeti običnog karavana nego ovog neobičnog koji vaga cca 2600 kg (žive vage), a o ispušnim plinovima da i ne govormo. Ništa osobno, ali pogledaj Top Gear na 'jubito-u' sve će ti biti jasno, to su kretenska klasa auta X5/6 M, ML amg itd...

 Netko gleda previše Top-Gear. {#}{#}{#}

Cemetary gates
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro

Koja je uzgred budi receno dosta losa emisija. A i sta ocekujes od golf generacije ;)

:)
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.12.2010 10:15 (logic).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Dizelaši: realnost tvornički deklarirane potro
logic kaže...

Koja je uzgred budi receno dosta losa emisija. A i sta ocekujes od golf generacije ;)

 Po meni su izuzetno subjektivni, i tu ne mislim samo na dizanje eng smeća od auta u nebesa, imaju proljeva kakvih pas maslom ne bi polizao. Tako da o toj emisiji otom potom.

 

Makar budimo realni, ukusi u automobilizmu su prilično slični onima u ženama, uvijek misliš da si našao najbolje za sebe, dok ne vidiš susjedovu. Tako to ide, život. {#}{#}

 

Meni auto služi od točke A do točke B, jedino što ću na svojoj A3 napraviti je chip-tuning, i to SKN, ništa ispod toga mi ne pada na pamet, prije svega zbog garancije. I to je to. Ima automatsku klimu, troši 6 litara, ESP ima, ne troši ulja previše i šta mi više treba. Mogu di oću. Stavio sam mu prije 3g Dunlop wintersport gume i hebe mi se, bio sam jučer baš u Zagorju bilo je prilično hebovito {#}{#}{#} malo sam previše gledao 2 fast 2 furious i driftanje.

Cemetary gates
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice