Kako upariti zvučnike i pojačalo?

poruka: 87
|
čitano: 30.218
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
neaktivan
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Pozdrav svima..

Eh ovako. Imam pojačalo u pitanju je Yamaha-RX-V396.Eh sad htio bih kupiti dva pasivna zvučnika ali ne znam na šta trebam da obratim pažnju prilikom kupovine.Inače zvučnici bi bili korišteni za neki kućni parti i tako to.Vidio sam da ima dosta polemika oko toga, neki govore da treba biti jače pojačalo a neki zvučnici tako da nisam siguran koje zvučnike da kupim a da ih ne spalim ili pojačalo.Inače da se razumijemo ja sam totalni amter što se tiče toga.

Evo i neke od specifikacija pojačala:

-Output Power / Total 300 Watt

-Output Power / Channel. 60 Watt.

-Output Impedance / Channel. 8 Ohm.

-Frequency Response. 20 - 20000 Hz, 20 - 22000 Hz.

 

Inače našao sam ove zvučnike ali ne znam da li odgovaraju ovom pojačalu:

IBIZA STAR8B

Specifikacije:

MAX power
180W
RMS power
90W

Impedance
6 ohms

Sensitivity
86dB

Freq. response

40-20.000Hz

 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Pozdrav svima..

Eh ovako. Imam pojačalo u pitanju je Yamaha-RX-V396.Eh sad htio bih kupiti dva pasivna zvučnika ali ne znam na šta trebam da obratim pažnju prilikom kupovine.Inače zvučnici bi bili korišteni za neki kućni parti i tako to.Vidio sam da ima dosta polemika oko toga, neki govore da treba biti jače pojačalo a neki zvučnici tako da nisam siguran koje zvučnike da kupim a da ih ne spalim ili pojačalo.Inače da se razumijemo ja sam totalni amter što se tiče toga.

Evo i neke od specifikacija pojačala:

-Output Power / Total 300 Watt

-Output Power / Channel. 60 Watt.

-Output Impedance / Channel. 8 Ohm.

-Frequency Response. 20 - 20000 Hz, 20 - 22000 Hz.

 

Inače našao sam ove zvučnike ali ne znam da li odgovaraju ovom pojačalu:

IBIZA STAR8B

Specifikacije:

MAX power
180W
RMS power
90W

Impedance
6 ohms

Sensitivity
86dB

Freq. response

40-20.000Hz

 

 

 

Ta Yamaha je 5.1 surround receiver. Maximalna snaga po kanalu mu je 60W. To ti neće spržit nikakve zvučnike. Dovoljno je snažno da gura osrednji tulum, za nešto ozbiljnije i veće prostore ti treba razglas. Za kućne tulume je ovo skroz dovoljno.

 

Zvučnici su neki jeftini kineski RAZGLASNI. Oni brojevi što pišu su besmisleni, nigdje ne piše koje preporučeno pojačalo, odnosno koliko minimalno snage traže, ali po meni je ova Yamaha preslaba. Da je neko ozbiljno pojačalo od 60W još bi i moglo, ali ovi jeftini surround receiveri nemaju potrebnu zalihu snage za ovako velike zvučnike. Bojim se da će ti ti zvučnici uzrokovat pregrijavanje i gašenje receivera.

 

Nisam pametan, mislim da to neće najbolje radit. Neka još netko kaže svoje mišljenje.

Live long and prosper.
15 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

To su razglasni zvučnici više za neka gitarska pojačala nego kućni hi fi.

Raditi će ali zvuk je vjerovatno katastrofa.

Tebi trebaju zvučnici koji su minimalno 6 ohma,snage bar od 70w ili više.

Na njuškalu se nađe dosta dobrih ponuda.

Odeš na par mjesta i poslušaš koji su ti najzvučniji za tvoj ukus te kupiš.

Bilo bi idealno da probaš na svojem pojačalu.

To pojačalo je jako dobro i treba mu upariti pristojne zvučnike. 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
batly kaže...

To su razglasni zvučnici više za neka gitarska pojačala nego kućni hi fi.

Raditi će ali zvuk je vjerovatno katastrofa.

Tebi trebaju zvučnici koji su minimalno 6 ohma,snage bar od 70w ili više.

Na njuškalu se nađe dosta dobrih ponuda.

Odeš na par mjesta i poslušaš koji su ti najzvučniji za tvoj ukus te kupiš.

Bilo bi idealno da probaš na svojem pojačalu.

To pojačalo je jako dobro i treba mu upariti pristojne zvučnike. 

 

 Molim vas samo da pripazite na jednu ne tako malu sitnicu.

 

Zvučnici NEMAJU snagu, oni primaju snagu iz pojačala. Pojačala imaju snagu, a zvučnici imaju minimalno preporučeno pojačalo koje im odgovara.

 

Kad kažeš za zvučnike: "snage bar od 70w ili više" što to treba značit? Jel to maximum ili minimum koje jedni zvučnici mogu podnijet/trebaju za rad? Primjer, zvučnici Mission 773 traže pojačalo od 25-100W. Sve drugo su marketinške gluposti koje ne znače ništa.

  • 2 way Reflex

  • Recommended Amplification: 25 - 100W per channel

  • 8 ohms

 

Yamaha nije niti stereo pojačalo nego surround receiver, što je puno lošije za slušanje muzike, puno su lošija i slabija napajanja, što uzrokuje manje zalihe snage. Tih 60W je jako škrtih 60W. Oprezno s tom Yamahom, nije to snažno ni nešto posebno dobro. Predviđeno je za filmove i manje satelite.

Live long and prosper.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Odlučio sam da ipak idem na opciju da prodam pojačalo i da kupim nesto bolje.Eh sad to "nešto bolje" kakve bi specifikacije trebalo imati, pošto bi ga koristio za neke kućne tulume itd a da ipak mogu ga malo više "odvrnuti" što bi se reklo.

5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Odlučio sam da ipak idem na opciju da prodam pojačalo i da kupim nesto bolje.Eh sad to "nešto bolje" kakve bi specifikacije trebalo imati, pošto bi ga koristio za neke kućne tulume itd a da ipak mogu ga malo više "odvrnuti" što bi se reklo.

 Na njuškalu ima stvarno svega, pa tako i dosta razglasnih pojačala. Problem je što su mi oni zvučnici teška nepoznanica, pa je teško preporučit išta za njih. U svakom slučaju, ako ćeš razglasno pojačalo, 100-200W snage i nećeš pogriješiti. Pojačalo uvijek može imat više snage, jednostvno nećeš odvrnit do kraja. Nekakvo kvazi-pravilo je da smiješ odvrnit pojačalo onoliko koliko zvučnici drže čist i nedistorziran zvuk. Kad počnu distorzije, clipping, čudni zvukovi kao da je proprdilo od puno basa, onda moraš malo smanjit jer si prešao maximum. Dok je zvuk normalan i čist, ne bi trebalo bit problema, u pravilu.

 

Yamaha se prodaje za oko 100E po oglasima, možda malo više.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 11:21 (Filox).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Mislio sam uzeti neki razglas ali ne bi zato što mi i nije to toliko potrebno  jer ne bi to toliko ni koristio.Odlučio sam se ipak za zvučne kutije.U pitanju je JVC Sk-400ii.

Specifikacije: 

Impedance: 8Ω

Sensitivity: 91dB

Power Handling: 70W

Frequency Response: 40Hz to 20kHz

Eh sad ne znam kakvo bi im pojačalo odgovaralo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 11:49 (Grav3yardman).
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Mislio sam uzeti neki razglas ali ne bi zato što mi i nije to toliko potrebno nešto jer ne bi to toliko ni koristio.Odlucio sam se ipak za zvučne kutije.U pitanju je JVC Sk-400ii.

Specifikacije: 

Impedance: 8Ω

Sensitivity: 91dB

Power Handling: 70W

Frequency Response: 40Hz to 20kHz

Eh sad ne znam kakvo bi im pojačalo odgovaralo.

 Stari vintage zvučnici, ali zasigurno puno boljeg zvuka od onih kineskih razglasa. Na njih gledaj neko stereo pojačalo, ja ne bi gledao ispod 50W, a nepotrebno je da ima više od 100W iako nije na odmet. 

STOP

Vidi malo bolje slike, jedan zvučnik je oštećen, guma od membrane se raspala. Ništa od ovih zvučnika.

 

Moj savjet ti je da pogledaš što ima od AKTIVNIH zvučnika, a ovo sve rasprodaj. S aktivnim zvučnicima se ne moraš mislit oko odgovarajuče snage pojačala, vjerojatno će bit noviji, ima ih prihvatljive cijene, manje kutija za nosit okolo, manje potrebnih kabela, ako su noviji zvučnici iamt će i blutuuth i wifi načine spajanja, pa možeš direkt s mobitela. Puno jednostavnije. Pitanje je samo hoće li bit dovoljno glasni za tulum, ali ako nisi mislio ilegalne techno/trance partije radit, onda bi trebalo bit zadovoljavajuće.

 

Na kraju ostaje ppitanje cijene, koliko para imaš i možeš potrošit, te što se za te pare nudi na tržištu. Reci cifru, pa ćemo nešto smislit.

 

EDIT:

ne puno para, pojma nemam o kvaliteti zvuka, ali djeluju uredno za ove pare.

Schneider DCD 8070AS aktivni zvučnici (njuskalo.hr)

 

Malo lošije djeluje, ali opet malo para, pa možda nije loše:

Fenton zvucnici .aktivni. (njuskalo.hr)

 

Stare Grundig mrcine. Ima im 40 godina pa oprezno, ali djeluju moćno.

Grundig Aktiv Box XSM 3000 (njuskalo.hr)

 

Isto neke mrcine, ovaj put Sony.

Sony aktivni zvučnici. (njuskalo.hr)

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 12:05 (Filox).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Pa što se tiče ovih zvučnika poznajem vlasnika tkd ne sumnjam na ispravnost, a i volio bih njih imati jer mi se uklapaju u moj neki "kućni setup".Eh sad što se tiče pojačala ja koliko bi mogao max izdvojit je 200E ne više.Eh sad mi se tu javlja jedan drugi problem koji nije vezan za ovu temu a to je da li ću na njega moći nakačiti svoju mixetu (Behringer Xenyx 502) jer preko kompa bi puštao muziku,mixeta bi mi koristila za neku kontrolu a pojačalo samo za pojačavanje jačine zvuka i ništa više.Problem je samo pojačalo pošto ne znam kakvo mi je potrebno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 12:06 (Grav3yardman).
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Pa što se tiče ovih zvučnika poznajem vlasnika tkd ne sumnjam na ispravnost, a i volio bih njih imati jer mi se uklapaju u moj neki "kućni setup".Eh sad što se tiče pojačala ja koliko bi mogao max izdvojit je 200E ne više.Eh sad mi se tu javlja jedan drugi problem koji nije vezan za ovu temu a to je da li ću na njega moći nakačiti svoju mixetu (Behringer Xenyx 502) jer preko kompa bi puštao muziku,mixeta bi mi koristila za neku kontrolu a pojačalo samo za pojačavanje jačine zvuka i ništa više.Problem je samo pojačalo pošto ne znam kakvo mi je potrebno.

 Evo ovako na prvu, ovo mi ne djeluje loše, Denon, Made in Japan, ali je ipak oko 30 godina staro, što znači da nikad ne znaš do kad će radit. Može još dugo, može sutra crknit. Servisiranje/refresh je vjerojatno preskupo, bar za ovakvu klasu uređaja, da je nešto bolje i skuplje, više bi se isplatilo uložit.

 

DENON PMA-880R, vintage integrirano pojačalo, MM/MC, Made in Japan (njuskalo.hr)

 

Ili puno bolje ovo, Yamaha, novije masu, nije skupo, 100W po kanalu.

Stereo pojačalo Yamaha A-S201 (njuskalo.hr)

 

Preporučam što novije, da se ne bi morao zamarat s popravcima. Ista preporuka ti je i za zvučnike, stari zvučnici su istrošeni, gume ispucaju, membrane se istroše, pogotovo ako misliš radit tulume gdje membrane i gume moraju izdržat partijanje cijelu noć.

Live long and prosper.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Znači jedno od ova dva pojačala na ove svoje zvučnike da nabacim i to je to, ali me malo brine da li ću ga moći spojiti sa mixetom ali dobro to je već druga tema.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 12:26 (Grav3yardman).
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Znači jedno od ova dva pojačala na ove svoje zvučnike da nabacim i to je to, ali me malo brine da li ću ga moći spojiti sa mixetom ali dobro to je već druga tema.

 Ja bi gledao ovu Yamahu, to je novo iz dućana, ako dobro vidim. AKo je to novo, za 1500 kuna se ne bi mislio.

 

Miksetu spojiš na PC, onda iz mixete u pojačalo, iz pojačala u zvučnike. Sve to može bez problema. Ako ti je mixeta samo za kontrolirat glasnoću, to se radi s pojačalom, izbaci mixetu iz sustava, imat ćeš bolji zvuk i jedan uređaj manje za nosat okolo.

 

Ponavljam, ono su dosta stari zvučnici. Isprobaj ih prvo i nemoj se čudit ako se rasparaju kod glasnog partijanja, godine čine svoje. Nemoj ih puno platit. I nadam se da ne misliš baš one zvučnike iz oglasa, oni su vidljivo oštećeni. Ako je oglas samo kao primjer zvučnika, onda OK.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 12:42 (Filox).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Mislim da ste me malo pogrešno razumjeli.Ja bi sa laptopa puštao muziku, preko mixete bi kao dodavao neke kao efekte i tako,onda bi to sve išlo na pojačalo (preko kojeg bi samo vršio pojačavanje glasnoće) i preko pojačala na one zvučnike što sam prije govorio (one JVC 2x250 Watti,4 ohma).A što se tiče onog nosanja opreme i tako, to mi nije problem pošto to bi bilo samo u jednoj prostoriji.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 12:48 (Grav3yardman).
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Mislim da ste me malo pogrešno razumjeli.Ja bi sa laptopa puštao muziku, preko mixete bi kao dodavao neke kao efekte i tako,onda bi to sve išlo na pojačalo (preko kojeg bi samo vršio pojačavanje glasnoće) i preko pojačala na one zvučnike što sam prije govorio (one JVC 2x250 Watti,4 ohma).A što se tiče onog nosanja opreme i tako, to mi nije problem pošto to bi bilo samo u jednoj prostoriji.

 Aha, aha, onda OK, služit će ta mixeta. Može ti to normalno bit sve spojeno, nema tu problema. Točno kako si napisao, laptop - mixeta - pojačalo - zvučnici.

 

Preporučam ti onu Yamahu, ako ti nije skupo.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 12:49 (Filox).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Našao sam pojačalo Yamahu R-S201 stereo polovnu za dobru cijenu (poznajem vlasnika tako da ne bi trebalo biti problema).Pa ne znam pošto  ova ima samo u imenu mjesto A ima R je li to neki problem, i da li ce moći gurati ove moje zvučnike.A evo joj i specifikacija:

Sad ne znam da li ce ovo pojačalo raditi dobro sa ovim zvučnicima koje sam mislio kupiti (isto polovne):
Specifikacije zvučnika:
2x250 Watti
4 ohma
Pasivni
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 13:38 (Grav3yardman).
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Našao sam pojačalo Yamahu R-S201 stereo polovnu za dobru cijenu (poznajem vlasnika tako da ne bi trebalo biti problema).Pa ne znam pošto  ova ima samo u imenu mjesto A ima R je li to neki problem, i da li ce moći gurati ove moje zvučnike.A evo joj i specifikacija:

Sad ne znam da li ce ovo pojačalo raditi dobro sa ovim zvučnicima koje sam mislio kupiti (isto polovne):
Specifikacije zvučnika:
2x250 Watti
4 ohma
Pasivni

 Yamaha je 100W po kanalu na zvučnicima od 8 Ohma.

U Yamahi je A - amplifier - pojačalo, dok je R - receiver - pojačalo s ugrađenim tunerom/radiom. Ista stvar, samo imaš ugrađen radio.

 

Na koje točno zvučnike misliš? JVC koje sam ja gledao piše da su za 70W i na 8 ohma, a ne 250W i 4 Ohma.

Live long and prosper.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

A da da na te sam zvučnike mislio JVC model SK-400II.Nisam lijepo procitao specifikacije, moja greška.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 13:48 (Grav3yardman).
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

A da da na te sam zvučnike mislio JVC model SK-400II.Nisam lijepo procitao specifikacije, moja greška.

 Onda OK, to bi trebalo bit dobro. Naravno, isprobaj prije, ako imaš priliku, kažeš da su ti neki poznanici u pitanju. Test svakako prije kupovine. Po brojevima bi trebalo odgovarat jedno drugome.

 

Sretno i uživaj.

 

Live long and prosper.
4 godine
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Pa, radi se o početnom stereo reveiveru i dobro je da zvučnici budu relativno osjetljiviji.

 

Jer tih 100 W te Yamahe je zapravo samo na papipru i sve iznad 50-ak pravih wati je vjerojatno sklono izobličenjima.

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Ništa hvala vam na savjetima ako budem imao kakvih problema prilikom spajanja ili tako nešto pisaću vam.

5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
analogni kaže...

Pa, radi se o početnom stereo reveiveru i dobro je da zvučnici budu relativno osjetljiviji.

 

Jer tih 100 W te Yamahe je zapravo samo na papipru i sve iznad 50-ak pravih wati je vjerojatno sklono izobličenjima.

 Nisu izobličenja toliki problem, jer se radi o sustavu za tulume/kućne partije. Pitanje je samo da pojačalo ne izgori od opterećenja.

 

Zvučnici su 91dB osjetljivosti.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 13:58 (Filox).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Naravno ne mislim ja pojačalo držati ono čitavu noć do kraja odvrnuto nego ono malo jače i u granicama normale, pošto muziku želim puštati u malo većoj prostoriji od sobe.

5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Naravno ne mislim ja pojačalo držati ono čitavu noć do kraja odvrnuto nego ono malo jače i u granicama normale, pošto muziku želim puštati u malo većoj prostoriji od sobe.

 Ja sam poprilično siguran da će to bit dobro. Javi nam utiske kad isprobaš.

Live long and prosper.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Sutra ću otići i pogledati opremu pa ako bude sve ok kupujem.Jedino će mi možda biti problem spojiti mixetu sa pojačalom (ako budem kupio)pošto ne znam na koji ulaz ide u pojačalo.Sa laptopa u mixetu koristi se onaj RCA (jedna strana RCA druga 3.5 mm) kabal.3.5 mm ide u onaj otvor za slušalice a RCA bijeli i crveni  u mixetu input.Dok sa mixete na pojačalo nisam siguran.Možda ide sa onog master out na pojačalo ali na koji ulaz?

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 14:09 (Grav3yardman).
15 godina
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Ne vidim potrebu bacati 1500kn na drugo pojačalo kad je ova tvoja Yamaha odlična pod uvjetom da je ispravna.

Bolje uloži u pristojne zvučnike.

Kao što sam već napisao gledaj da su zvučnici bar 6 ohma i minimalno 70w izdržljivosti po Din-u,ne gledati što piše pod muzička snaga.

I samo da kažem onom kolegi da iako su zvučnici pasivni elementi i nemaju snagu prilikom prolaza struje kroz zavojnicu stvara se vlastita struja i usljed elektromagnetizma i zagrijavanje žice u zavojnicu pa iz tog razloga svi zvučnici i imaju iskazanu snagu u w.

Kada pretjeramo sa strujom zavojnica izgori.

A ako je zvučnik puno jači od pojačala onda povratna struja pregrijava i uništi pojačalo.

Za glasnoću zvučnika nije toliko bitna snaga nego osjetljivost.

To se izražava sa dB po 1w/1metar udaljenosti od membrane recimo 88db/1w i još u obzir treba uzeti frekvenciju pri kojoj je mjereno.

Uglavnom pošto je tablica logaritamska za svako povećanje glasnoće od 2 dB/m treba zvučniku prinjeti  duplu snagu.

Neka od najskupljih pojačala na svijetu imaju manje od 15w po kanalu.

Naravno neće ih spariti sa razglasnim gitarskim zvučnicima osjetljivosti 80 dB.

Nego sa visoko osjetljivim zvučnicima oko 98db.

Analogno tome razglasni zvučnici trebaju jaka pojačala jer im je efikasnost loša ali zato je izdržljivost veća.

Debele žice u zavojnici teške membrane itd.

Zato izdrže veće snage pojačanja.

Ali ako njih spojimo na slabija pojačala vrlo vjerovatno će ih spaliti pri većim pojačanjima.

Ni pojačalo ni zvučnike ne uništi struja nego neznalica koja okreće potenciometar.

 

 
2 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Ipak ću da prodam ovo svoje pojačalo (Yamaha RX-V396) jer sam maloprije ga pregledao (pošto je dugo stajalo)i prmijetio sam da ne rade sve funkcije na njemu i neki su ulazi i oštećeni(najvjerovatnije su miševi pregrizli kablove otkud znam) pa ne bih baš da rizikujem da spalim zvučnike ili nešto drugo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 14:20 (Grav3yardman).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
batly kaže...

Ne vidim potrebu bacati 1500kn na drugo pojačalo kad je ova tvoja Yamaha odlična pod uvjetom da je ispravna.

Bolje uloži u pristojne zvučnike.

Kao što sam već napisao gledaj da su zvučnici bar 6 ohma i minimalno 70w izdržljivosti po Din-u,ne gledati što piše pod muzička snaga.

I samo da kažem onom kolegi da iako su zvučnici pasivni elementi i nemaju snagu prilikom prolaza struje kroz zavojnicu stvara se vlastita struja i usljed elektromagnetizma i zagrijavanje žice u zavojnicu pa iz tog razloga svi zvučnici i imaju iskazanu snagu u w.

Kada pretjeramo sa strujom zavojnica izgori.

A ako je zvučnik puno jači od pojačala onda povratna struja pregrijava i uništi pojačalo.

Za glasnoću zvučnika nije toliko bitna snaga nego osjetljivost.

To se izražava sa dB po 1w/1metar udaljenosti od membrane recimo 88db/1w i još u obzir treba uzeti frekvenciju pri kojoj je mjereno.

Uglavnom pošto je tablica logaritamska za svako povećanje glasnoće od 2 dB/m treba zvučniku prinjeti  duplu snagu.

Neka od najskupljih pojačala na svijetu imaju manje od 15w po kanalu.

Naravno neće ih spariti sa razglasnim gitarskim zvučnicima osjetljivosti 80 dB.

Nego sa visoko osjetljivim zvučnicima oko 98db.

Analogno tome razglasni zvučnici trebaju jaka pojačala jer im je efikasnost loša ali zato je izdržljivost veća.

Debele žice u zavojnici teške membrane itd.

Zato izdrže veće snage pojačanja.

Ali ako njih spojimo na slabija pojačala vrlo vjerovatno će ih spaliti pri većim pojačanjima.

Ni pojačalo ni zvučnike ne uništi struja nego neznalica koja okreće potenciometar.

 

 Puno toga bi trebalo ovdje ispravljat... Ne postoji nikakav razlog da se traže zvučnici od 6 Ohma, a potpuno krivo pišeš za oznake "snage" zvučnika. Zvučnik je pasivan i nema snagu, to je marketnška brojka i ne znači ništa konkretno. Ne govori ti koje ti pojačalo odgovara za taj zvučnik.

 

Pogledaj malo ozbiljnije zvučnike, pa vidi što piše iza. Ne pišu mmuzičke i din snage, nego piše kako sam ti citirao gore: Recomended amplifier power od/do. Jedino s tom oznakom znaš koje pojačalo pripada tom zvučniku, jer molim te objasni mi što točno znači 70W DIN. Koja raspon pojačala odgovara za taj zvučnik? 

 

Zašto ne bi zvučnik bio 8 Ohma, kad je to standard?

 

Ta skupa pojačala od 15W su najčešće cijevna, rade na skroz drugom ustroju i imaju predimenzionirana napajanja, pa s time i extra zalihu snage. Malo kompliciranija tema, da sad ne započinjemo.

 

Ona Yamaha koju ima nije pojačalo, nego surround receiver, jako slab, jedva 60W po kanalu, pitanje je kako bi se to držalo s onim JVC zvučnicima. Zvučnici imaju malo veće membrane, a to treba pokretat. Nije ta nazivna snaga sve što te treba zanimat, jako je bitan dio napajanja i koliko struje može potegnut u trenutku. Receiveri su tu poznati po lošim snagama, jer se sve dijeli na 5, 6 kanala. Zato su stereo pojačala uvijek puno bolja opcija.

 

Ja sam svoje savjete dao, ako misliš da možeš pronaći bolje riješenje, slobodno. 

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?
Grav3yardman kaže...

Sutra ću otići i pogledati opremu pa ako bude sve ok kupujem.Jedino će mi možda biti problem spojiti mixetu sa pojačalom (ako budem kupio)pošto ne znam na koji ulaz ide u pojačalo.Sa laptopa u mixetu koristi se onaj RCA (jedna strana RCA druga 3.5 mm) kabal.3.5 mm ide u onaj otvor za slušalice a RCA bijeli i crveni  u mixetu input.Dok sa mixete na pojačalo nisam siguran.Možda ide sa onog master out na pojačalo ali na koji ulaz?

 Tako je, Master Out na pojačalo.

 

Pojačalo ima CD, Line 1 i 2. Možeš na koji hoćeš, ja bi na CD spojio. Koristiš obični RCA na RCA kabel za mixetu i pojačalo.

Live long and prosper.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Znači predlažete da mjesto one Yamahe R-S201 kupim neko stereo pojačalo za ove moje JVC 400II zvučnike?

4 godine
offline
Kako upariti zvučnike i pojačalo?

Ako se radi o tulumima i večoj prostoriji, onda neki početni stereo receiver i nije najbolja opcija, pa čak niti glede izbora nekih osjetljivijih zvučnika ( ti JBC  su 91 dB).

 

Ima Yamaha ( a i drugi) i razglasnih pojačala čija je ponuda također u SH, pa bi se onda manje trebalo bojati situacije da kod večih glasnoća amp dođe u Clipping.

Namjena takvih ampova i jeste da podnose veća opterecenja i daju veću izlaznu snagu.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice