Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

poruka: 10
|
čitano: 11.897
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Cesto gledam po forumu i mnogo je otvorenih tema kako napraviti kvalitetan RIP nekog DVD-a tj. video sadrzaja sa DVD medija. U zadnje vrijeme sam iz-rip-ao tj. pretvorio u DIXV mnogo filmova i mogu se pohvalit zavidnom kvalitetom i mnogo ugodnom za gledanje ( naravno nije ravno nekoj HD kvaliteti al se to kod ovih formata i rezolucija i ne trazi ). Pa da pocnemo :

 

Potrebno :

 

1. DVD Decrypeter > Program slobodan za skidanje

2. AutoGK > Program slobodan za skidanje

3. SubRip > Program slobodan za skidanje

 

Proces :

 

1.Otvorimo program DVD Decrypter i u njega ubacimo sadrzaj DVD-a

2.Na desnoj strani prozora u programu smo dobili sadrzaj DVD-a

3.Nakon sto smo sve selektovali kliknemo na ikonu za pocetak ( slika broj 1 )

 

Nakon sto smo zavrsili dekriptovanje tj. prebacivanje sadrzaja sa dvd-a na hard disk idemo na drugi proces :

 

Proces 2 :

 

1.Pokrenemo program AutoGK i u njega ubacimo sadrzaj dvd-a tj. folder u kome se nalazi sadrzaj ( to cemo uradit klikom na ikonu na kraju reda Input Files )

2.Odaberemo mjesto gdje ce se smjestiti ripovana verzija sadrzaja ( klikom na ikonu Output File-a )

3.Nakon ucitavanja dobit cemo i Audio & Subtitle Tracks ( klikom u njihove prozore izaberemo sto nam odgovara )

4.korak je izabiranje velicine rip-a u MB ( Select Output Size - preporucljivo je 700mb = 1CD ili 1400MB = 2Cd-a )

5.Klik na ikonu : Add Jobs

6.Start Jobs

 

Izgled programa i opis koraka na slici broj 2

 

Drugi korak ce trajati malo duze vremena i naravno potreban je solidan racunar tj. sa dovoljno RAM memorije za ovaj proces

 

Proces 3:

 

Ovo je proces vadjenja prevoda iz dvd sadrzaja :

 

1.Pokrenemo Subrip i na ikonu VOB ili file pa open izaberemo pocetni fajl dvd-a koji smo ripovali

2.Stisnemo start i program ce otvoriti novi prozor u kome je potrebno da kucamo neke znakove za prvi put

3.Nakon prepoznavanja znakova program nastavlja sam da radi i

4.Kad zavrsi klik na ikonu Diskete > Save As i snimiti na odgovaraju mjesto

 

Izgled programa na slici broj 3

 

I uskoro i tutorijal u pdf-u..valjda ce nekom pomoci...Smijeh

 

 

 

 

 

 

 

Slika 1 Slika 1
slika 3 slika 3
slika 2 slika 2
Nemam potpis osim na licnoj
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2010 16:05 (RimSo).
Moj PC  
7 0 hvala 8
15 godina
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Još da si objasnio Advanced Settings i barem malo Hidden Options u AutoGK (ona da se slova na kraju filma kodiraju u puno manjoj kvaliteti-to niko ne gleda), al dobro je i ovo za onog ko ide prvi put ripat DVD.Namigiva

*** Gentlemen, Start Your Engines ***
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Koje bi plaćene programe za tu namjenu upotrebio?

add/me:Xfire:razvaljot:Steam:discobrew:Facialbook:Danijel Prosenjak:::::::::::::
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a
BlackM kaže...

Još da si objasnio Advanced Settings i barem malo Hidden Options u AutoGK (ona da se slova na kraju filma kodiraju u puno manjoj kvaliteti-to niko ne gleda), al dobro je i ovo za onog ko ide prvi put ripat DVD.Namigiva

To objasnim u pdf-u koji pripremam sa detaljnim slikama koraka

 

Koje bi plaćene programe za tu namjenu upotrebio?

 

A sto se tice placenih programa nisam ni probao..mozda mogu nesto pronaci pa da vidim kako stvari stoje...

Nemam potpis osim na licnoj
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2010 17:22 (RimSo).
15 godina
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Bavio sam se neko vrijeme iz hobija sa ripanjem filmova upravo na ovaj način. Jedino nisam vadio prijevode sa tim programom nego sam ih skidao sa neta i bili su veoma sinkronizovani sa videom.

 

Što se tiče ram memorije i obavljanja ovog posla, više na brzinu ripanja utječe procesor, zapravo mnogo je važniji nego ram memorija, mada je poželjna i ona.

Ja nisam primijetio neko poboljšanje u odnosu rada sa 1 gb i 2 gb memorije.

 

I sada ono najvažnije, UVIJEK ali baš UVIJEK je kvaliteta istog filma skinutog sa neta u istom formatu i istoj rezoluciji kao i veličini npr. 700 mb, bila bolja od onoga što sam ja napravio.

Čak su mnogi filmovi skinuti sa neta od 700 mb bili dosta bolji nego isti koje sam ja rippovao na isti način, ali u npr. 1000 mb.

 

Zbog tog razloga sam odustao od toga. Valjda ovi ripperi sa neta to mnogo bolje odrađuju, a i lakše je skinuti film sa neta i brže nego ga ti sam rippovati i namještati i zezati se sa tim stvarima.

It's good to be smart - It's smarter to be good
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a
boxer kaže...

I sada ono najvažnije, UVIJEK ali baš UVIJEK je kvaliteta istog filma skinutog sa neta u istom formatu i istoj rezoluciji kao i veličini npr. 700 mb, bila bolja od onoga što sam ja napravio.

Čak su mnogi filmovi skinuti sa neta od 700 mb bili dosta bolji nego isti koje sam ja rippovao na isti način, ali u npr. 1000 mb.

Nisi jedini. I meni se to događalo i isto odustao. Al nažalost nisam uspio shvatit u čemi je tajna. Jel oni koriste neke filtre (o kojima svi šute), pa je zato bolje i/ili imaju one MPEG2/MPEG4 PCI kartice pa je zato bolje???Neodlučan???

 

Edit: znam da sam koristio i dva prolaza i varijabilni bitrate i to još uvijek nije bilo toMršti se

*** Gentlemen, Start Your Engines ***
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2010 18:11 (BlackM).
14 godina
neaktivan
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Gle, nisam gledao kvalitete al sve je u stimanju rezolucija i duzine trajanje rip-a..inace kad je film sa prevodom da odmah izvadim i prevod koji je sinhronizovan pa da se ne zezam..al sad ovo je tutorijal s kojim ja radim a nasao sam na netu neki tutorijal Rip like axxoo al mi nije radio taj pdf fajl pa nisam vidio kak ide..inace probat cu neke nove programe i pisati novi rezultate...

Nemam potpis osim na licnoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

@RimSo mala digresija, dvddecrypter je stao u razvoju i strukturalne zaštite tipa arccos i sl. ne razumije, pa će za te diskove biti potreban neki drugi alat.

BlackM kaže...
Al nažalost nisam uspio shvatit u čemi je tajna. Jel oni koriste neke filtre (o kojima svi šute), pa je zato bolje i/ili imaju one MPEG2/MPEG4 PCI kartice pa je zato bolje???Neodlučan???

Nema veze s hardverom i filterima. Tj. ima veze s filterom ali unutar kodera, odnosno sve je u koderu i postavkama. Radi se o kvalitetnom mpeg dekoderu koji je u stanju kvalitetno pročitati stream i o kvalitetnom koderu i dobrim postavkama kodera koji će kodirati u divx/xvid. I to je to..

14 godina
neaktivan
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Nisam puno skidao sa neta,ja sam malo pir....irao.Kad film dođe u videoteku,posudim ga i presnimim.Koristio sam AnyDVD za zaštitu i CloneDVD za prženje.I imam još uvijek te filmove,naravno to su samo oni koji se ostavljaju za kućnu videoteku...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2010 20:04 (General Zed).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tutorijal : Kako napravit kvalitetan rip DVD-a

Svaka cast na tutorijalu

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice