﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?><rss version="2.0"><channel><copyright>Copyright 2003-2026 Bug &amp; dizzy.hr</copyright><ttl>30</ttl><pubDate>Wed, 24 Jun 2026 13:28:34 GMT</pubDate><managingEditor>pisma@bug.hr</managingEditor><language>hr</language><lastBuildDate>Sun, 17 May 2026 10:04:50 GMT</lastBuildDate><description>Tema unutar podforuma Komentari članaka s naših web stranica</description><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><link>http://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/312331.aspx</link><image><url>http://www.bug.hr/images/forum-rss.gif</url></image><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Nema u hrvatskoj poduzetništva. Oni koji su uspjeli, su ili jako tvrdoglavi ili u sprezi sa državom. Ili agencije. Svi ostali bježite glavom bez obzira.</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6931348.aspx</link><pubDate>Sun, 17 May 2026 10:04:50 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">fe2bbee44473f9da69fe7749116679f5</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Ista, samo ovaj put sa presudom, organizacija upravlja drzavom i nismo se rijesili navedenog utjecaja jer isti ti danas drze vecinu kapitala. Samo eto sada i sudski znamo tko je na vlasti. Cak b...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6931322.aspx</link><pubDate>Sun, 17 May 2026 08:15:32 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">3be65ab620e4b4113f7f2c55a454bfc2</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Daleko smo mi još od države.Prvo ajde objasni gdje je nestalo milijun i po stanovnika i drugo, tko su ovi ljudi sa Floresa koji ih pokušavaju nadomjestiti. Nikakva objašnjenja nismo dobili od sl...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6931264.aspx</link><pubDate>Sat, 16 May 2026 19:11:05 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">4281816adf05fea093e78d54d0618359</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>@My2Cents
komentar ok, samo poradi na matematici - 30 godina ranije je 1996., Hrvatska je još dobrano šepala da postane stabilna država i riješi se mafijaškog utjecaja kapitala od krijumčarenja oružj...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6931260.aspx</link><pubDate>Sat, 16 May 2026 18:52:34 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">6c4ff3bbad90693dbe0e14165197fd73</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Osobno bio prisutan kod poziva ambasadoru koji onda zove ministra koji onda kazuje ustanovi da ostavi "poslovanje" stranca na miru. Ima od toga skoro pa 20 godina ali nekako sumnjam da je danas drugac...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930729.aspx</link><pubDate>Wed, 13 May 2026 15:52:21 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">3f5a56735f0176d6a0e585df47bc2b63</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>Startapovi ili startapi?</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930582.aspx</link><pubDate>Tue, 12 May 2026 19:32:28 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">0e31e00cc94449bd149c85b104c151fc</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;sad sam tek vidio odgovor...problem je što nisi dao informaciju, nego zaključak na osnovu jednog jedinog primjera u kojem čak niti ne znaš razlog zašto nisu gradili do sada&amp;nbsp;ne samo da jedan...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930457.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 23:22:32 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">8c4ccddbdad6add39509c26b49f1d747</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;kakve to veze ima s gradnjom trgovačkih centara, vir je dobar primjer kao i bilo koja druga općina koja nije privukla kaufland, lidl ili neki treći centarpoanta je da se takvi centri ne grade u ...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930455.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 22:52:39 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">ab755741e7bbeb30d47adf919e62fb0e</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Vir nije uopce dobar primjer za ovo. Osim kao pravi primjer jedne burazerske drzave kao pokazatelj da ne trebas biti posten, vec, ono, klasicni rogati Balkanjeros. Da je normalna drzava vjerojat...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930350.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 13:02:21 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">96590d0f3761501021c764e3324642a9</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Ako sumjnaš u informaciju istražuj sam , ja sam samo napiso što znam i što sam čuo zadnjih godina jer tamo živim od 2009.</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930346.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 12:32:37 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">798469894ff5467dc102c7c13388e2ac</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;uzmeš jednu trgovinu i jednu lokaciju, bez stvarne informacije zašto&amp;nbsp;zapravo nisu gradili još 2012....&amp;nbsp;to pretvoriš u 'sigurno su imali neke zavrzlame', ne znaš kakve i onda taj anegdo...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930345.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 12:29:16 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">6de2d6780b2c90490c55f2e670865dc0</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Imaju, primjer za Kaufland je Novi jelkovec, Kaufland je vlasnik u zemljišnim knjigama od cca 2012g , a tek ove godine kreću sa radovima za prodajni centar...sumnjam da ga nebi prije napravili d...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930339.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 11:59:01 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">23f74afb6579c6a8d0b97ff3507742cb</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Dobar inicijalni, text, malo blag, malo slab na najjacim problema a to su da HR nije trziste i da u HR nema dovoljno kapitala niti je dovoljno dobro povezana sa istim.&amp;nbsp;Samo mali komentar na one k...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930327.aspx</link><pubDate>Mon, 11 May 2026 11:06:06 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">dcd6f7d9cae7b1c804aacb751485b5a5</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>Problem sa venture kapitalom (VC) , a radi kojeg mnoge firme odlaze u inozemstvo je njihov modus operandi koji se temelji na tzv  "outliersima" (iznimkama, odnosno izuzetno uspješnim kompanijama koje ...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930187.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 17:12:19 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">5d4def849d996e3b6cb577cad54d4863</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Oni koji mogu tako poslovati odlaze. Nisu ludi da trudom i zalaganjem, stalno na vjetrometini poduzetništva financiraju tisuće uhljeba po bespotrebnim jedinicama lokalne samouprave.Iskreno, isto bih u...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930176.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 15:13:14 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">c226098d99dc50913cae256619e2bd98</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>prvo i osnovno, veliki trgovački centri se ne grade u nekom selu... na viru i okolnim mjestima preko ljeta boravi preko 100 tisuća ljudi, to je treći/četvrti najveći 'grad' u hrvatskoj, pa su plodine ...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930172.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 14:38:43 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">dc8959185016895bc2011eaad57952be</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>Prije dosta godina jedna grupa (tada veća od Schwarzove!) je dogovarala posao direktno s Bandićem. Takve firme su koristile lokalne timove/posrednike jer su znali da im je jeftinije i brže platiti mit...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930168.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 14:17:05 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">b0e69901d8d03c746e020dc42e754eb5</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>Nije problem samo u osibama koje primaju mito nego sta je to postalo normalno i kad ne sudjelujes u zoj igri svi oko tebe te gledaju cudno. Virujem da u drugim drzavama postoje neki oblici korupcije a...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930154.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 13:27:29 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">a983ebe3aa8d4f406321bee5a7332ee4</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>zato ča je hrvatska malo tržište za sve te igre na sreću...igre na sreću mogu izazvati ovisnost...igraj odgovorno...hrvatska lutrija...ponosni sponzor vedrana pavleka</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930150.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 12:53:28 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">2d0798d7865ff58b4b9b73aee4413da2</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;ako nejde direktnim mitom, ima i drugih načina da se lokalna ekipa omastirecimo, veliki trgovački lanac iskaže interes u gradskoj upravi za investicijom, pita za određenu poziciju, izračun komun...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930138.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 10:59:25 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">459a45a86db28a5dc615c5fce77b918d</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Sry, ali totalna je ludost misliti da bi se Heilbronn savinuo i isplacivao neku crnu lovu u kuverti nekom opanku iz seoca malog' tamo pokraj Save.Imaju odvjetnike, veliki su poslodavac, i ako tr...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930137.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 10:54:58 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">038c876ed4eb4b477ea0eb854785d09f</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>To što autorica piše u članku oko birokracije i sporosti je 'bilo' točno prije nekih 10-20 godina. Riješenja koja nudi su banalna - stvori poslovno okruženje. Ma nemoj, kako se toga nitko drugi nije s...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930136.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 10:52:27 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">d67c390d4877eb6242f87fad364b24bf</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Ne vjerujem da od takvih ide jedan cent lokalnim šerifima nego telefonski poziv odozgo kao što reče Gebirgs. Uz to još ide i pokoje oslobođenje nekih davanja u službi višeg cilja budućih radnih ...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930126.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 10:08:45 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">87d1c6b83835d5fedc35fb708a97f760</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>LOL&amp;nbsp;Kaufland, Lidl "i slični" su isplatili milijune i milijune lokalnim šerifima. A što misliš zašto ide tako glatko?Problem je što traženje mita prije nego si išta započeo predstavlja dosta veli...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930123.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 09:58:25 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">0bf16203e088dd8be410c33d9ab8bc46</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Nepostojeće tržište (a ne relativno malo kako pišu u članku) i krkanluk na svakom koraku uguši sve što ima želju za životom. Sve ostalo je "razrada" ta dva pojma.Odselio iz takve okoline sa 40+ godina...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930117.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 09:41:43 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">f27871a112deaafe74727b6f799645ca</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Članak dotiče mnoga relevantna pitanja. Ostaje u tome doduše na površini, ali prepoznaje da problem nije samo &amp;lsquo;vlada &amp;amp; birokracija&amp;rsquo; već i širi društveni habitus.&amp;nbsp;Ipak, pitam se če...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930115.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 09:20:48 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">5914efbff4ca559a602d358c2c536cd5</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Ako nisi u partiji, onda bježi što dalje.</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930111.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 09:08:55 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">617934f6b88ea9055238a39b1be3b548</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Upravo zbog toga sam pobornik dolaska krupnog kapitala u RH.&amp;nbsp;&amp;nbsp;Kapitala tipa JABIL-a (otvorili tvornicu u Osijeku), neka dodje taj AI i sl.&amp;nbsp;Zasto? Jer ako bude filozofije, stvari i...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930110.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 09:02:56 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">25248672d7552cc61aba138b5448bad9</guid><category /></item><item><title>Re: Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mno</title><description>&amp;nbsp;Ne bi rekao da nemaju problema, nego imaju dovoljno resursa i imaju računicu da se isplati boriti protiv sustava. Mi vidimo&amp;nbsp;finalni rezultat, ali možda su se i oni godinu-dve zajebavali sa ...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930107.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 08:53:25 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">46cb24ee5e3fc71c9625af6a29f61a31</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Zanimljivo kako Kaufland, Lidl i slični nemaju nikakvih problema. Prstom pokažu na karti gdje treba, riješe se zemljišne knjige u roku keks, bageri poravnaju, ide pristupna cesta i kružni tok i ljudi ...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930101.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 08:41:13 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">ef523e1741989464a6cde5d800549cb2</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>&amp;nbsp;Ovaj clanak&amp;nbsp;Osobno sam bio ukljucen u proces u kojem je Talijanski investitor kupio 2 parcele na kojima je planirao napraviti proizvodnju u jednoj i dio proizvodnje i pakiranje gotovih proi...</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930096.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 08:04:05 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">123c09ef4b79a429ba8c372a1e2a940c</guid><category /></item><item><title>Zašto startupi odlaze iz Hrvatske: ono što mnogi z</title><description>Mi pricamo o startup-ima u drzavi koja nikad nije cula za ulaganje u buducnost, daj pare odma i sad, takva drzava nikad nece bit okruzenje za startup-e ma koliko se svi ostali faktori popravili</description><link>http://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/zasto-startupi-odlaze-iz-hrvatske-ono-sto-mnogi-z/6930088.aspx</link><pubDate>Sun, 10 May 2026 07:06:55 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">c9d8049cc9da73a55e1d6b32ea2cd17b</guid><category /></item></channel></rss>