M.2 PCIe boot

poruka: 5
|
čitano: 1.396
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
M.2 PCIe boot

Prije par mjeseci kupio sam Asus Z97-A ploću, koja podržava M.2 diskove, ali na manjoj brzini od maximalne. (Not surprisingly, bandwidth through the Z97 Express platform controller hub to the host processor is limited by Intel's DMI interface, based on PCI Express 2.0.) PCIe 2.0 x 4, a koristim Samsung EVO 960, koji može brže, do PCIe 3.0 x 4...

 

Ako kupim PCIe karticu za NVME M.2, hoće li mi moć sistemski disk bit na toj kartici i hoće li se moć sustav bootat na taj način? Relativno sam nov s M.2 diskovima i znam da se ne može bootat nvme disk sa PCIe kartice, ako je starija ploća i ne podržava boot na nvme m.2 disk.

 

Moja ima M.2 disk, boota se normalno, ali ako stavim dodatnu bržu kontroler karticu, hoće li se i dalje moć bootat?

 

Hvala.

Qapla'
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: M.2 PCIe boot

Ideja: kupi preko web shopa i imaš tjedan dana da vratiš karticu ako neće raditi 

 

P.S. mislim da sam negdje pročitao da na novim pločama radi bez problema, ali ne uzimaj me za riječ 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: M.2 PCIe boot

noviji bios može imati podršku.. da bi bilo što radilo, mora biti podržano (ili na neki drugi način dodano, npr boot driver, emulacija itd..).

-ovisi o mbo-biosu, ako nudi izbor dodatne pcinvme kartice, tad može bootati, teoretski.. ali pošto je sve još novo, bugovi i sl greške dok ne probaš ne možeš ni znati čak i ako je navedeno-podržano.

-inače, stari kontroleri, imali su dodatni boot rom, bez toga nema boota, tj može biti samo storage dok os ima driver-support (ali os je već instaliran na bootabilnom mediju, ne na kontroleru koji nije bootabilan).. i takvi kontroleri su osjetno skuplji od soft kontrolera bez roma. .. tad ako se nešto kupuje, više smisla ima nova mbo nego dodatni kontroler, + transfer koji opet može biti uži neovisno o 3.0 ako nije rezerviran dio bandwithta tj ovisi o broju i rezerviranim stazama kontrolera na mbo kroz koji sav promet putuje.. terorija i praksa kao i deklarativne brzine često nisu ono što se stvarno dobije.

-zadovolji se brzinom koju imaš ili nova mbo.. (a tad i cpu, ram..) tj propustnost u benčanju je skoro nevažna, važna je stvarna brzina u normalnom radu i u tome možda uopće nećeš primijetiti razliku između 2.0 i 3.0.. pa je pitanje koliko to ima smisla.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: M.2 PCIe boot
CyberDemonVZ kaže...

Ideja: kupi preko web shopa i imaš tjedan dana da vratiš karticu ako neće raditi 

 

P.S. mislim da sam negdje pročitao da na novim pločama radi bez problema, ali ne uzimaj me za riječ 

 

I ja sam negdje pročitao, ali bi volio znati, a ne ispast glup.   :)   Najviše volim kad mi netko potvrdi ovakve stvari iz osobnog iskustva, nekako nemam naviku kupovat i vraćat stvari, ako nisu pokvarene.

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: M.2 PCIe boot
ihush kaže...

noviji bios može imati podršku.. da bi bilo što radilo, mora biti podržano (ili na neki drugi način dodano, npr boot driver, emulacija itd..).

-ovisi o mbo-biosu, ako nudi izbor dodatne pcinvme kartice, tad može bootati, teoretski.. ali pošto je sve još novo, bugovi i sl greške dok ne probaš ne možeš ni znati čak i ako je navedeno-podržano.

-inače, stari kontroleri, imali su dodatni boot rom, bez toga nema boota, tj može biti samo storage dok os ima driver-support (ali os je već instaliran na bootabilnom mediju, ne na kontroleru koji nije bootabilan).. i takvi kontroleri su osjetno skuplji od soft kontrolera bez roma. .. tad ako se nešto kupuje, više smisla ima nova mbo nego dodatni kontroler, + transfer koji opet može biti uži neovisno o 3.0 ako nije rezerviran dio bandwithta tj ovisi o broju i rezerviranim stazama kontrolera na mbo kroz koji sav promet putuje.. terorija i praksa kao i deklarativne brzine često nisu ono što se stvarno dobije.

-zadovolji se brzinom koju imaš ili nova mbo.. (a tad i cpu, ram..) tj propustnost u benčanju je skoro nevažna, važna je stvarna brzina u normalnom radu i u tome možda uopće nećeš primijetiti razliku između 2.0 i 3.0.. pa je pitanje koliko to ima smisla.

 

 

Super odgovor, hvala. Nekako sam tako i ja mislio, ali ja imam mali problem, a to je da svaki PC koji imam volim nagurat do samog maximuma. Dobar dio toga se ne osjeti u radu, ali kad vidim na testu da mi disk ne ide brzo koliko bi trebao ići, onda se moj OCD uključi i ja baš ŽELIM da moj disk ide do svog maximuma. Platio sam ga, ima da radi!   :)   Gledao sam PCIe kartice po ebayu i ima jeftinih kartica, pa mi taj dio nije problem. Problem je ako to ne bude radilo kako treba, jer sam onda bacio pare, pa se zato ovde raspitujem... A koliko ću to osjetit u radu? Manje bitno, bitno da su moji živci mirni i na mjestu. Hahaha...   :)

 

Što se BIOSa od ove ploće tiće, sve što sam vidio je da mogu namjestit hoće li mi bit M.2 disk ili PCIe slot. Po defaultu bude namještem PCIe slot, pa ni ne vidi disk, ali kad se promijeni, sve radi OK. Drugih dodatnih postavki nisam primjetio, ali možda se pojave kad spojim karticu?

 

Hvala na odgovoru.

Live long and prosper.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice