HDD 12TB koji uzeti? zaključana tema

poruka: 5
|
čitano: 3.280
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
HDD 12TB koji uzeti?

Trebam 12 TB hard disk s namjerom da ga stavim u eksterno kuciste i palim par puta tjedno da napravim backup određenih fileove/pristupim otprije backupanim fileovima.

 

Gledam ponudu kod ADMa:

https://www.adm.hr/pohrana-hdd-35-0984/175/?manuf=698,566,655,467,511&teh=2402,2522&tg=t1929,t2018

 

Gledam prvenstveno ove cijenovno niže diskove, ove 2400 - 2800 kn za gotovinsko placanje, to je otprilike cifra koju bi mogao odvojit (mogao bi eventuialno potegnut do 3000 ali to jedino ako nesto realno bolje dobijem s tim). I sad ot tih 5 koji udovoljavaju kriterijima (WD ultrastar, gold, red; Seagate Exos X, Ironwolf) ne znam kojeg uzeti.

 

Ponavljam, koristit ce se u sklopu eksternog kucista i palit ce se nakratko par puta tjedno za pristup podatcima i backup. Također volio bi zadržat fleksibilnost odnosno mogucnost da u buducnosti mozda i napravim NAS tako da gotovi kompleti poput WD my passport ili kako se vec zove nisu opcija.

Sekundarno pitanje: kod tih velikih kapaciteta vidim da se brendiraju diskovi uglavnom sa tim enterprise, nas, data center keywordovima pa me zanima hoce li to ikako utjecat na mene koji trebam osnovnu funkcionalnost eksternog hard diska ili da te nazive samo ignoriram?

 

EDIT

 

Isprike, tek sam sad vidio ima sticky tema za to

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2020 20:07 (dia151).
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: HDD 12TB koji uzeti?

Ako ce biti u vanjskom 3.5" kucistu, onda mozes u startu gledati Seagate modele,

jer su klasicni SATA i mogu se prebaciti u NAS po potrebi (nisu ultra brzi, ali za backup je sasvrseno dobro i za NAS),

al bitno da te SMR diskove ne stavljas u RAID/JBOD setup, jer ce raditi usporeno, dok ako rade samostalno, nemas frke.

 

Za NAS RAID/JBOD i slicne gluposti koristis CMR diskove, al su svakako skuplji, imaju optimizirani firmware da rade

sinkrono radi smanjenje vibracija i slicno - no tebi to ne treba pa se ne moras s tim zamarat.

 

WD eksterni 3.5" ne rade kao klasicni SATA diskovi, tu se moras malo zezati sa pinovima (nekad prerezat, nekad prelemit),

ali Seagate eksterni 3.5" su obicni SATA diskovi i ne treba nikakva manipulacija, da bi se koristili u NAS-u ili drugom kucistu.

 

U 10TB modelu se nalazi Barracuda Compute, koji je CMR, dok u 8TB se nalazi SMR disk, i zato je ta solucija dosta jeftinija.

https://geizhals.eu/seagate-expansion-desktop-steb-10tb-steb10000400-a2120053.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

https://geizhals.eu/seagate-barracuda-pro-rescue-10tb-st10000dm0004-a1479512.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Doslovno je razlika 65€, i jos dobijes besplatno kuciste, elektroniku i 12V strujni adapter.

 

Ja sam uzeo 8TB mode, jer je bio na akciji za 109€, jer nema smisla davati 190€ za 2TB vise, kad za te novce

mogu skoro kupiti 2x 8TB.

 

E sad, koji je disk u 12TB ladici, ne mogu reci, ali sigurno jedan od boljih diskova, jer Barracudu bas i ne rade u 12TB verziji:

https://geizhals.eu/seagate-expansion-desktop-steb-12tb-steb12000400-a2275592.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

https://geizhals.eu/seagate-barracuda-pro-rescue-12tb-st12000dm0007-a1705403.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Opet velika razilika, ako je unutra Barracuda (Exos je 270€), 70+€ razlika.

No ne vidim bas financijsku isplativost tih diskova - kazem, za te novce kupim skoro 3x 8TB kad su na akciji (Expansion ladica),

i opet imam vise prostora. A i kad nije na akciji, kupim dva od 8TB, opet je vise od 1x 12TB.

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
13 godina
neaktivan
offline
HDD 12TB koji uzeti?

hvala na odgovoru,

 

kod tih gotovih rjesenja mi je odbojno sto nemaju on/off tipku. Imam icy box kuciste za trenutni vanjski HDD i disk se automatski lijepo gasi ali onda svaki put kad otvorim file explorer opet se pali, makar nemam nikakvu potrebu za diskom nego idem otvorit neki skroz drugi folder. Ali odlicna stvar je sta imam on/off gumb na icy box kucistu i onda lijepo kad znam da duze necu koristiti hdd jednostavno mogu ugasti ga. Kod ovih gotovih rjesenja vidim da nebi imao tu opcije. Ok da uvijek mogu istekat kabel, ali ako dajem 2k+ kuna za vanjski hdd onda je valjda realno ocekivat neko ipak zgodnije rjesenje.

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: HDD 12TB koji uzeti?

Pa ti si rekao da ces staviti ionako u svoje kuciste, tako da ti je svejedno. Ja samo dajem savjet za povoljniju kupnju.

A kako ces ti koristiti je tvoja stvar. Uostalom, za diskove je ionako bolje da rade 24/7, nego da se dnevno 5x iskljucuju i ukljucuju.

 

A to sto ti opisujes je sleep diska, i ne ovisi o disku nego u postavkama OS-a - mozes postaviti da ti se inaktivni diskovi

nakon 5min odu u sleep, a mozes postaviti da nikad nejdu u sleep. Za to ti ne treba nikakav prekidac.

 

Progooglaj si malo "HDD power cycle count" i skuzit ces da stalan sleep i cesto pakiranje glave uzrokuje preranu smrt diskova.

To su ponajvise imali WD Green i Blue diskovi, ali se moglo rijesiti preko CMD-a i par alata, da se postavi power cycle na minimum

5h neaktivnosti, a ne svakih 5min.

 

I treca stvar koju moras znati - ako kupis novi disk, to ne znaci da je on pouzdan. Pouzdan je jedino backup, na 2-3 mjesta,

i bar 2-3 razlicita backupa, bar jedan fizicki odvojeni backup u drugoj prostoriji (NAS recimo), jedan cloud backup i jedan

offline backup tipa trake, DVD mediji itd.

 

Svi diskovi ce umrijeti, samo je pitanje vremena.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
13 godina
online
Re: HDD 12TB koji uzeti?
dia151 kaže...

Isprike, tek sam sad vidio ima sticky tema za to

Tema za odabir tvrdih diskova.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice