Neograničeni internet u Tele2!

poruka: 9.565
|
čitano: 3.050.127
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
bunker kaže...

Marko , pitao sam ih, pokućni ide do 3g na HT mreži a usluge koje sadrže i govornu uslugu idu do 4g na HT mreži.

Nemam ja tih postavki za roaming niti su uopće uneseni APN za HT tako da nisam siguran da bi se automatskom prebacio na bilo kaj ....

Pa ne treba ti APN HT-a za pristup internetu u nacionalnom roamingu. I dalje se koristi sve normalno od Tele2, kao što se koristi i u pravom roamingu.

14 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Grof-LZS kaže...

 No da bi nešto bilo službeno proglašeno "osnovnom potrebom" onda se to negdje u nekom Zakonu treba tako i navesti. Ja sam te samo molio da mi ukažeš na akt kojim je to kod nas u HR regulirano kao "osnovna potreba". 

Tko recimo Nijemcima ili Švicarcima garantira internet vezu ako nemaju uvjeta za istu? Država? Ili je i tamo to prepušteno privatnom sektoru?

Eto, prosvijetli me, rado ću naučiti nešto novo od tebe. :)

I ti zajebavaš ili? Kod nas minimume propisuje HAKOM, pročitaj nešto o tom tijelu i propisima. Ima 587 propisa pa se uči. Većina je od EU preuzeta.

 

EU garantira. EU ODREDBA

 

 

1. Imam li pravo na internet?

Ako ste u EU-u, morate imati pristup kvalitetnim elektroničkim komunikacijskim uslugama po pristupačnoj cijeni, uključujući osnovni pristup internetu. To je poznato kao pružanje „univerzalne usluge". Trebao bi postojati najmanje jedan pružatelj internetskih usluga koji vam može pružiti tu uslugu.

 


2. Koja je minimalna brzina interneta koju mi operator univerzalne usluge mora osigurati?
Operator univerzalne usluge obvezan je osigurati brzinu prijenosa podataka od 4 Mbit/s u dolaznom smjeru i 512 kbit/s u odlaznom smjeru. Za brzine veće od 10Mbit/s operator mora osigurati 70% brzine.

 

3. Ugovori nesmiju biti dugotrajni, odnosno mogu biti maksimalno u trajanju od 12 mjeseci ili kraći.

 

4. Osobama s invaliditetom pružatelj usluge mora osigurati odgovarajući alat za korištenje univerzalne usluge. 

 

Ali to je poznato i djeci u školi (zaista imaš po školskim web stranicama linkove o ovom svemu), i pravo na internet nije tema.

 

Radi se o tome da u vrijeme covida kada su ljudi prisiljeni koristiti internet, operater spušta promet na 200 i kao ne mora ponuditi raskid ugovora (što su ponudili dobrovoljno). E pa da se nebi sutra THT sjetio spustit promet na 5Giga jer eto može, potrebno je ažurirati propise na način da se ne dozvoli operaterima ograničavanje pristupa dal kroz brzinu, dal kroz promet.

 

Hoće li se to napraviti na način da se za usuge 50/5 (uz 1TB fair use prometa) neće plaćat PDV, ili će se uvest neki drugi mehanizmi je za raspravu. Ali regulativa je nužna jer pristup internetu nije kikiriki sa kečapom pa da se "slobodno tržište" s time slobodno zajebava.

 

Pa šta svi vi radite u telekomima da ste toliko protiv normalnog i neograničenog pristupa netu? Kad već radite onda bi valjda trebali znat ove propise.

 

Što se tiče ove udruge ili čega već koja bi trebala to proćerat u zakon:

 

Tužili smo Tele2 (Tele 2) @ Bug.hr Forum

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 14:11 (ivan dragi).
15 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

.. nastavak na gornji post, da (ali) .. tele2 ne spada u operatera koji mora osigurati univerzalni pristup (minimum) dok to recimo ht mora, jer je nacionalni koncesionar (i mora pokriti sve korisnike, slično kao hrt-oiv, vodovod-struja itd. komunalije.. primjer, prije cca 15god jedno selo uz savu.. ništa od linija i imali su nekoliko mjeseci mobilni internet tcoma po cjeniku fixne mada je tad mobilna bila izuzetno skupa u MB.. parsto kuna bon od 100mb itd.. prije interneta kao osnovne usluge koju danas npr trebamo za online školu i sl.)

 

razna pravila se primarno odnose na fixne linije, dok zakon kaska za mobilnima, koji su sad kao i npr mobitel-roaming recimo digitalno izjednačeni kao sve ostalo, mediji.. samo još zakoni nisu ažurirani tj ne tumače uključivo i mobilne kao obvezne po toj osnovi.. a za izmjenu je dovoljno drugo tumačenje (ne nužno zakon) tj hakom bi trebao nešto reći, ali šuti i organizira domjenke.. :)

 

+ edit: .. prije par godina je nešto na nivou eu pokrenuto (primarno 'izjednačavanje eu digitalnih građana', prava, dostupnosti.. kao i kvalitete roba-usluga/cijena..) u sklopu tog je bilo i npr ovisnost o modemu operatera (izmjenjen firmware inače originalnog uređaja na tržištu, koji je recimo zaključan-ograničen na operatera, kao što su bili mobiteli.. tj osakaćene mogućnosti pa je za ostalo beskoristan i često ne može ni originalan firmware ili openwrt jer je npr manje ram-ROMa).. tj željelo se da korisnik može birati ili koristiti svoj-postojeći modem/router ili kupiti na tržištu (jer operater navede nerealnu-višu cijenu u paketu i 'poklanja ga' uz uvjet ugovorne, itd.) .. no od tog ništa, jer je i tehnički problem, razvoj npr wifi-brzine-zastarjevanje i generalno neznanje korisnika koji bi trebali podesiti osnovne parametre koje u operaterovoj opremi već imaju setirane-fixne.. tj to su poznati podatci, kao APN ili mail serveri ili dns.. no za većinu je to 'komplicirano' dok se telekomi naravno neće truditi pojednostaviti. Uz ostale probleme, ratove brexite i trumpeka, pandemija.. zamrlo i relano neće biti ništa jer je previše različitih uvjeta mada su generička pravila ista-univerzalna za svaku mrežu, ipak operater ima kontrolu linije, paketa-opcija kao brzina ili tv i ostale isluge.. tj ovisnos o načinu implementacije na serveru operatera banalno stari maxtv i modem koji je imao dva žuta lan porta i dva crvena iptv porta tj to je običan switch ali soft-firmware drugačiji i tad radi samo ako spojiš odgovarajući port, dok drugi operateri rade na svakom lan portu gdje automatika detektira i prebaci u iptv.. a pravila-zakona-standarda kako bi to moralo biti nema ili barem nije iz klase kad je eu naredila usb punjače za mob umjesto dotadašnjih svaki za sebe.. tj moglo bi se i tako, no tad problem da operater kao tcom ima pola eu i da je to količina opreme koja bi se morala mijenjati-podesiti ogromna.. problem veličine itd. + interesi kao brexit ili filmska-glazbena industrija koja blokira izjednačavanje itd. u tom djelu jer operater ne smije (niti želi) omogućiti prijem tv sadržaja koji nije plaćen itd itd..

 

-to big to fail.. ili za promjene? no i veliki padnu, promjene su jedina konstanta :) po šekspiru..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 16:28 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Neograničeni internet u Tele2!

U zadnji tren HT krenuo masovno puštat optiku rade ko ludi po Hrvatskoj.Đoviđenja Tele 2

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
petric1 kaže...

U zadnji tren HT krenuo masovno puštat optiku rade ko ludi po Hrvatskoj.Đoviđenja Tele 2

 To neka zajebancija ili... 

15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
sminigo kaže...
petric1 kaže...

U zadnji tren HT krenuo masovno puštat optiku rade ko ludi po Hrvatskoj.Đoviđenja Tele 2

 To neka zajebancija ili... 

 pa i nije. meni su provukli optiku. za koju sam mislio da će doći mojim praunucima. čekam samo da stave centralu u pogon da uzmem neki paket.

 

i to ono ko iz vedra neba. odjednom se stvorili pobacali kablove, i tjedan dana kasnije mi zabušili pripremu na kuću.

 

nigdje niti obavjest niti išta. da nisam bio doma ne bih niti znao niti bi me prištekali.

12 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Ali ja živim u selu od cca 300 žitelja 6 km zračne linije od Splita, pa nekako mi to zvuči poput SF-a

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
ranko091 kaže...
sminigo kaže...
petric1 kaže...

U zadnji tren HT krenuo masovno puštat optiku rade ko ludi po Hrvatskoj.Đoviđenja Tele 2

 To neka zajebancija ili... 

 pa i nije. meni su provukli optiku. za koju sam mislio da će doći mojim praunucima. čekam samo da stave centralu u pogon da uzmem neki paket.

 

i to ono ko iz vedra neba. odjednom se stvorili pobacali kablove, i tjedan dana kasnije mi zabušili pripremu na kuću.

 

nigdje niti obavjest niti išta. da nisam bio doma ne bih niti znao niti bi me prištekali.

Provukli su i meni optiku prije par dana (Trešnjevka, Zagreb). Mreža je najvećim dijelom financirana iz sredstava EU, a menadžment Hrvatskog telekoma se obvezao na će godišnje na mrežu priljučivati oko 80,000 kućanstava. Jedan dan su se samo pojavili s dizalicom i razvukli kablove po stupovima HEP-a, drugi dan su priključivali kućanstva i stavljali ormariće, a treći dan mi je tehničar došao u kuću, postavio router i ostalu terminalnu opremu.  https://www.t.ht.hr/objave-gradnje-opticke-mreze

 

Dečki koji su radili (bilo je tu više firmi podizvođača) su mi rekli kako ih iz HTa "gaze" na kraju svake kalendarske godine jer se uvijek kasni sa zacrtanim planom, pa ih tjeraju da na kraju godine što više toga nadoknade i što više kućanstava priključe. Izgradnja mreže mogla bi ići znatno brže, no HT je jako ograničen jer ne može naći kvalificirane radnike, većina ih je otišla u IE ili DE.

 

EDIT: kad su se pojavili u ulici i počeli razvlačiti optičke niti, mislio sam da me neko zaje*ava i da je riječ o skrivenoj kameri. Nitko u susjedstvu nije bio obaviješten niti smo imali bilo kakvu informaciju o namjeri izgradnje optičke mreže u ulici. Samo su se pojavili. I još su onako išli od kuće do kuće i pitali "Jel bi vi šteli da vas prikačimo na optiku?" Kao da prodaju vreće kupusa. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 23:23 (nkdz).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
ivan dragi kaže...

 

I ti zajebavaš ili? Kod nas minimume propisuje HAKOM, pročitaj nešto o tom tijelu i propisima. Ima 587 propisa pa se uči. Većina je od EU preuzeta.

 

EU garantira. EU ODREDBA

 

 

1. Imam li pravo na internet?

Ako ste u EU-u, morate imati pristup kvalitetnim elektroničkim komunikacijskim uslugama po pristupačnoj cijeni, uključujući osnovni pristup internetu. To je poznato kao pružanje „univerzalne usluge". Trebao bi postojati najmanje jedan pružatelj internetskih usluga koji vam može pružiti tu uslugu.

 


2. Koja je minimalna brzina interneta koju mi operator univerzalne usluge mora osigurati?
Operator univerzalne usluge obvezan je osigurati brzinu prijenosa podataka od 4 Mbit/s u dolaznom smjeru i 512 kbit/s u odlaznom smjeru. Za brzine veće od 10Mbit/s operator mora osigurati 70% brzine.

 

 Savršeno! Hvala ti, to sam pitao. Jedino mi nije jasna razina tvog tona i komunikacije samnom? Čemu te psovke i tako niska razina kulture u razgovaranju? Potpuno nepotrebno, pa valjda smo odrasli i odgojeni ljudi. ;)

Jeli tako loše što sam te molio za argumentaciju tvrdnji? Ne znamo svi sve i iako bih i sam vjerojatno pronašao isto ovo što si mi odgovorio zar je tako loše i krivo što sam te to molio u obrazloženju?

Društvene igre na https://igranje.hr
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.12.2020 8:15 (Grof-LZS).
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
nkdz kaže...

 

EDIT: kad su se pojavili u ulici i počeli razvlačiti optičke niti, mislio sam da me neko zaje*ava i da je riječ o skrivenoj kameri. Nitko u susjedstvu nije bio obaviješten niti smo imali bilo kakvu informaciju o namjeri izgradnje optičke mreže u ulici. Samo su se pojavili. I još su onako išli od kuće do kuće i pitali "Jel bi vi šteli da vas prikačimo na optiku?" Kao da prodaju vreće kupusa. 

 ali doslovce isto kao i meni doma. baš kao da su na placi, "oš neš optiku mali"... reko buši, nemam ja tu šta razmišljat. i evo stoji probušeno. čekam da susjed sebi uzme pa ako kod njega prođe i ja mogu onda tele2 odjavit, dok tcom opet ne poludi i nešto zbrlja opet... :D

13 godina
neaktivan
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Isplati se čekati itekako, Taman su provukli optiku kod nas 2 mjeseca prije ovog kaosa sa 200gb i prezadovoljan

Moj PC  
4 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Kewin kaže...

Isplati se čekati itekako, Taman su provukli optiku kod nas 2 mjeseca prije ovog kaosa sa 200gb i prezadovoljan

 Predivna brzina, točno mi sline cure, uživajte! 

LP
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
zabbax21 kaže...
Kewin kaže...

Isplati se čekati itekako, Taman su provukli optiku kod nas 2 mjeseca prije ovog kaosa sa 200gb i prezadovoljan

 Predivna brzina, točno mi sline cure, uživajte! 

 A tek ping....

battletag:MasnaKrvavic#2275
4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Pozdrav.
Ima li netko iskustva sa A1 i njihovim flatbox duo??
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
melcisedec kaže...
Pozdrav.
Ima li netko iskustva sa A1 i njihovim flatbox duo??

 uzmi na probni rok. neznaš dok ne probaš kakve će ti bit brzine. ali promet je 1TB to je već par ljudi potvrdilo. a i znam osobno par ljudi koji su uzeli samo još nije prošlo mjesec dana i 1TB pa neznam je ili nije sve sukladno kako su napisali.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 7:36 (ranko091).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Da, mene zanima konkretno jedna stvar.
Da li s routerom koji se dobije hvatanje mreže (A1) je bolje nego sto sam mobitel uhvati.
Konkretno imam tomato tarifu a punica ima baš mob na A1 mrežu i u kući se uhvati dvije crtice LTE signala i sa tim po ovim app za mjerenje brzine interneta brzina je mizernih 2-3 M/bit 🙈.
Nista bolje nije ni sa Tele 2
Ne živim u velikim gradu ali Kaštela pokraj Splita nisu baš ni selo.
E sad pošto mi sami centri nisu na dohvat ruke zanima me ima li tko kakvo iskustvo i da li da uopće nabavljam router kad mobitel pokazuje slabašan signal.

9 godina
offline
Neograničeni internet u Tele2!

Evo kodmene A1 2100mhz+2600 ali jako slab signal -110dbm

https://www.speedtest.net/result/10545108528

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
melcisedec kaže...
Pozdrav.
Ima li netko iskustva sa A1 i njihovim flatbox duo??

 Imam ja A1 Flatbox duo cca 2 mjeseca. Za sada radi odlično, brzine cca 110/30, nema nekog prevelikog zagušenja u peak satima. IPTV radi ko beba. Paket je 1TB,179kn mjesečno. A1 ruter ne koristim nego sam karticu ubacio u Tele2 B525 ruter. Nikakve dodatne antene nemam, repetitor mi je dosta blizu... Bio je problem za strict NAT, zvao sam ih i za 10 minuta je postao NAT 2.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
#Han
A vi živite u gradu ili blizu grada
12 godina
protjeran
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
melcisedec kaže...
#Han
A vi živite u gradu ili blizu grada

 S balkona gledam u crkvu u Šestinama,Kulmerove dvore i dimnjak od toplane... malo se okrenem i vidim cijeli Zagreb.. Lokacija: breg iznad Sv. Duha

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
#Han
Zanima me kakav je signal A1 u vasem kraju na mobitelu
Kod mene i nije neki signal
12 godina
protjeran
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
melcisedec kaže...
#Han
Zanima me kakav je signal A1 u vasem kraju na mobitelu
Kod mene i nije neki signal

 Na mobitelu nisam testirao, realno repetitor vidim s balkona i udaljenje od mene cca 150m... tak da mi je signal odličan.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Zanima me je li ovo dobar tj bolji ruter od onoga sto nude u A1??
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

To uopće nije 4g router...

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Da, vidio sam👍
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
melcisedec kaže...
Zanima me je li ovo dobar tj bolji ruter od onoga sto nude u A1??

 ne. mada se u ovog može uštekat 4g stick vjerovatno. ali to onda gubi svrhu.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
A ovaj model
Ima dobre recenzije
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!

A zasto izmisljas toplu vodu? Imas provjerene routere, davorin ti je stavio tablicu u temi o 4g mrezama, antena i tome. Fino nades koje frekvencije imas dostupne i po tome si izaberes router.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
Nikakvo izmisljanje tople vode, samo sam htio pomoc kao recimo link na to sto govorite
Prvi put pratim ovu temu
4 godine
neaktivan
offline
Re: Neograničeni internet u Tele2!
A u ostalom valjda netko moze reci da li su rotueri Tele 2 ili A1 dovoljno dobri ili bi bilo bolje nabaviti nesto bolje
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice