Najlakši i najjednostavniji način osnivanja firme

poruka: 18
|
čitano: 18.125
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Najlakši i najjeftiniji način otvaranja “firme”

Pozdrav, zna netko koji je najlakši način za otvranje firme koja bi se bavila prodavanjem servisnih dijelova za mobitele prvenstveno i lagani servis istih, u daljem poslovanju i servis sve IT opreme?

 

Gledam za otvoriti obrt ili jdoo, ali nisam dovoljno upućen u neke fiksne troškove, pa ako netko zna ponešto o tome bio bih mu zahvalan.

Neka od pitanja su, je li se može na kućnu adresu registirati baz da plaćam najam, što sa knjigovodstvom, što sa izdavanjem računa itd...

 

Sve što bi moglo pomoći jednom početniku ili bilo kakav savjet je dobrodošao.

 

hvala unaprijed. 

Gamer
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Najlakši i najjeftiniji način otvaranja “firme
mirko111222 kaže...

Pozdrav, zna netko koji je najlakši način za otvranje firme koja bi se bavila prodavanjem servisnih dijelova za mobitele prvenstveno i lagani servis istih, u daljem poslovanju i servis sve IT opreme?

 

Gledam za otvoriti obrt ili jdoo, ali nisam dovoljno upućen u neke fiksne troškove, pa ako netko zna ponešto o tome bio bih mu zahvalan.

Neka od pitanja su, je li se može na kućnu adresu registirati baz da plaćam najam, što sa knjigovodstvom, što sa izdavanjem računa itd...

 

Sve što bi moglo pomoći jednom početniku ili bilo kakav savjet je dobrodošao.

 

hvala unaprijed. 

 

smisliš ime i sjedište (može biti tvoja adresa) odeš kod javnog bilježnika s osobnom iskaznicom i traž otvaranje jdoo i on ti sve pripremi i šalje sudu. ako JB radi elektronski podnesak u trgovački sud imat ćeš firmu u roku od 24 sata. temeljni kapital od 10 kn uplaćuješ u fini ili nekoj banci, otvaraš račun. Jb troškovi su ti oko 700 kn ako si samo ti i imaš samo nekoliko djelatnosti, ali ljudi često traže što više stvari pa se to može dovući i do 1000 kn. Nisam točno siguran koliko je sudska pristojba za jdoo ali mislim da nije iznad 100 kn

 

jdoo je pravna osoba, ima svoj OIB, što znači da ta pravna osoba odgovara za obaveze društva, a ne ti kao fizička osoba, dakle u slučaju lošeg poslovanja i dugovanja neće ti nitko ovršiti privatan račun nego može samo račun firme. Kod obrta to nije tako, ti si obrtnik i odgovaraš sa svom svojom imovinom za sve obaveze. Također za obrt ti možda i trebaju neke diplome da si nešto završio, da npr. otvaraš frizerski obrt moraš imat neku diplomu da si frizer, s druge strane doo ili jdoo možeš otvoriti i bavit se friziranjem bez ikakve diplome.

 

razmisli pa odluči, ako je nešto nejasno pitaj

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 21:59 (Cansee).
10 godina
offline
Re: Najlakši i najjeftiniji način otvaranja “firme

Znači preporučljivije je jdoo nego obrt. 
Zanima me kako idu stvari šta se tiče troškova, koji su fiksni troškovi i kako se plaćaju nameti državi, kako se vrši samo izdavanje računa, je li potrebna blagajna ili alternativa preko pc-a ?
Možda pitam gluposti ali nisam nikad bio u susretu sa ovim stvarim tako da imajte razumjevanja.

Gamer
11 godina
offline
Najlakši i najjednostavniji način osnivanja firme

za početak hitro.hr, a zatim google

upišeš pitanje po pitanje i tražiš, po mogućnosti iz sužbenih izvora, ne preko foruma

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
A s cime je limitiran jdoo odnosno kad se mora, ako se mora, preci u doo? Jesu u pitanju prihodi ili?
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
Uclanis se u HDZ, dobijes poticaje, prostor i ugovoreni posao.
Mozes biti najskuplji ponudjac i opet ces proci kao odabir, jer to je HDZ.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
1 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najlakši i najjeftiniji način otvaranja “firme

-potraži lokalno, neki ured .. ima toga po gradovima-općinama (mada ne rade baš nešto, to im je svrha) i upravo u proljeće je sve 'moguće' npr poticaji itd.

 

-ali, pazi .. kuća-dom i posao (obveze, odgovornost..) moraš biti svjestan što to tad znači i mogućih posljedica.. lako je otvoriti, što kad zatvori, što kad dođe ovrha itd.. a tad nema nepovredivosti doma, nego je to poslovni prostor u pola dana ti može ući inspektor itd..

-ponekad neke stvari nije pametno napraviti tj ako posao ne može plaćati npr najam, tad ne idi u taj posao tj lako je prvih mjeseci, oslobođen poreza i sl. a dok netko za servis sazna, reklame-letci itd.. treba vrijeme. Ne radi to, tj svjesna osoba zna posljedice i ako si siguran itd tad napravi što želiš. Podsjetnik, ako je problem novac-zarada-trošak.. tad u startu griješiš, tad ti je isplativije raditi bilo što, pa i žicati ili skupljati pet-boce.. + manje briga pogotovo nakon prve godine...

+ u posao se ide svojim sredstvima, novac-znanje, ne tuđim + kao na kocki rizik tj ako si to možeš dozvoliti kao gubitak, druge kombinacije ugl tad ne radiš za sebe nego za druge-treće.. i opet rečenica iznad, manje brige..

 

+ firma-obrt itd.. gle, svi gledaju u startu jeftinije, a što je jeftinije? roba-nije, struja-nije.. porezi na promet-profit? .. gle ovako, budi sretan ako platiš (izmišljen broj) zilijardu poreza, bolje nego 1kn, jer to znači da zarađuješ.

- kako ćeš poslovati s drugima, npr firmama? .. ili-ili + knjigovodstvo je trošak ali i isplativo, upravo zbog troška, struja-telefon-gorivo .. ne zaleći se i gledaj malo šire, ne uštedu prvi dan ako te idući dan čeka dupli trošak itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
Tincha kaže...
A s cime je limitiran jdoo odnosno kad se mora, ako se mora, preci u doo? Jesu u pitanju prihodi ili?

 

moraš se preoblikovat u doo ako ti dobit prelazi 200 ili 250 tisuća kuna, nisam siguran točno koliko. Gle jdoo je jednostavan oblik, brzo se otvara i brzo se zatvara ali iskreno to po meni nije sjajno ni dugoročno rješenje.

 

Moje skromno mišljenje, ako se želiš ozbiljno baviti određenim poslom i otvoriti svoju firmu, otvori pravi doo. To i izgleda ozbiljnije i ne moraš se poslije brinuti o nekakvim preoblikovanjima, osim ako ne misliš preći u dd naravno.

 

Ljudi se uvijek uplaše tog temeljnog kapitala od 20.000 kn, ali ti novci ti ostaju, uplatiš ih na račun te nove firme i ti s tim novcima možeš raspolagati kako želiš, nije da ih uplaćuješ državi ili tako nešto. Tu je javnobilježnički trošak oko 2000-2500 kn, sudska pristojba je 250 kn, ali kao što je kolega iznad mene pametno rekao, ako se samo razmišlja da se prođe što jeftinije samo se možeš zajebat. Kvaliteta je uvijek bitnija od uštede par stotina kuna

10 godina
offline
Najlakši i najjednostavniji način osnivanja firme

Prostor nije problem, kuću bi stavio kao središte tvrtke, trošak režija i slično također nije problem, imam posao i ovo bi mi bilo još nešto dodatno, kao jedan hobi u slobodno vrijeme zato mi nije svrha ulaziti odmah u doo, nego neki jdoo ili obrt kao početak da vidim hoće li mi se to isplatiti ili ne na kraju, lako mi je poslje pebaciti se na "bolje". 

Hvala svima, svaki savjet je dobrodošao. Pomoći će meni a i mnogima koji razmišljaju o sličnom poslu.

Gamer
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
mirko111222 kaže...

Prostor nije problem, kuću bi stavio kao središte tvrtke, trošak režija i slično također nije problem, imam posao i ovo bi mi bilo još nešto dodatno, kao jedan hobi u slobodno vrijeme zato mi nije svrha ulaziti odmah u doo, nego neki jdoo ili obrt kao početak da vidim hoće li mi se to isplatiti ili ne na kraju, lako mi je poslje pebaciti se na "bolje". 

Hvala svima, svaki savjet je dobrodošao. Pomoći će meni a i mnogima koji razmišljaju o sličnom poslu.

 Isplatit ce ti se otvarati jdoo ili doo ako sad plivaš u poslu, znaci barem min 20k kn mjesecno u suprotnom čes se pogubiti i pretakati iz šupljeg u prazno, i kod obrta imas mjesecnih davanja min 1250kn kod ostalih ti je to min 6500kn+ s tim da te kod ovih ostalih ceka pravdanje svakog racuna, novac nemozes vaditi iz firme kak ti se prohtije, kod obrta radis kaj hočes, obrt je odlican ako sam radis ili imas recimo jednog radnika. Za sve vise od toga ces lako preci ovih 300k gdje onda moras otvarati firmu.

9 godina
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
mirko111222 kaže...

Prostor nije problem, kuću bi stavio kao središte tvrtke, trošak režija i slično također nije problem, imam posao i ovo bi mi bilo još nešto dodatno, kao jedan hobi u slobodno vrijeme zato mi nije svrha ulaziti odmah u doo, nego neki jdoo ili obrt kao početak da vidim hoće li mi se to isplatiti ili ne na kraju, lako mi je poslje pebaciti se na "bolje". 

Hvala svima, svaki savjet je dobrodošao. Pomoći će meni a i mnogima koji razmišljaju o sličnom poslu.

 

ako nisi još siguran hoće li se isplatiti onda ti je bolje početi sa obrtom, poslije onda možeš postat doo. samo oprezno sa zadužnicama i općenito sa zaduživanjima jer odgovaraš sa svom svojom imovinom. znači pokretnine, nekretnine, sve redom

3 godine
neaktivan
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi

Ako otvoris j.d.o.o. prostor u kojem ces obavljat servis (djelatnost) moras iznajmit svojoj firmi (ako si vlasnik istog kao fizicka osoba), to moras prijaviti na poreznu, nemozes lupit cijenu neku minimalnu, jer ce ti oni odrezat kako sami procjene, na to placas 10% poreza na najam kao fizicka osoba. vjerojatno ces morati za taj prostor vaditi minimalne tehnicke uvjete, te odraditi zastitu na radu za taj prostor. u d.o.o. se lako prebacis, to ti knjigovodstvo odradi za 5 min, jedino sto moras poloziti tih 20000kn. te novce nemozes trositi, to je temeljni kapital drustva i sa time garantiras, ako zatvoris firmu vrate ti, ako odes u stecaj iz toga i ostale imovine koja glasi na firmu se naplacuju vjerovnici.

ako ces raditi sa gotovinom moras imati fiskalnu blagajnu, znaci racunalo sa programom koji fiskalizira racune, to ces morat kupit ili iznajmit.

ako si zaposlen u drugoj firmi, prijavljujes se kao direktor, ako ti placa prelazi cca 4600kn u toj firmi, ne placas kod sebe nista, nemoras si isplacivati placu, buduci je dobivas u drugoj firmi i oni ti placaju i doprinose, ukoliko je manja od tog iznosa platit ces razliku u doprinosima do tog iznosa.

ukoliko ne radis nigdje tj. bit ces direktor/radnik/sve u firmi, ovo gore ti je minimalac i nekih 1800kn doprinosa,za placu mozes napravit odluku da si ne isplacujes, ali doprinose moras platiti. knjigovodstvo trazi neko oko 500 kn, nebi trebali traziti vise za taj obim posla.

pripazi da imas sve odluke na vidljivom mjestu,naziv firme, radno vrijeme, uvjeti placanja, adresa za prituzbe...., u kasi ako drzis polog, moras imati odluku o blagajnickom pologu(potpisano on odg. osobe i stambilj)  i to ti mora u svakom trenu stimati. za svaku od tih nepravilnosti ti mogu lupiti kaznu od 10k kn ako svrate, a svratit ce.

softver ti sav mora biti legalan, za to i za zastitu na radu su ti kazne po 60k kn.

uglavnom hladan pogon ce te kostati oko 3000kn mjesecno.

 

rezije nemozes pravdati ako ti dolaze na fizicku osobu. ako prebacis brojila na firmu placas skuplju struju, plin..., ako si ispod 300k kn godisne prometa nisi u sustavu pdv-a, ali buduci ne placas pdv, ulazni racuni ti ulaze u trosak ali ne odbijas pdv, stvorit ce ti se velika dobit na kraju godine na koju ces jos platiti 10%.

 

to je onako iz glave ima toga jos, ali ovo su glavne stvari na koje moras pazit

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2021 22:25 (boscorelli).
10 godina
offline
Najlakši i najjednostavniji način osnivanja firme

 Čitajući vaše postove rekao bih da je obrt jednostavniji i bolji za otvoriti za početnika, da je manje "caka" i da na manje stvari treba paziti u svemu tome. Poradit ću na tome da osobno vidim sa nekim tko ima obrt da me uputi u finese i detalje. 
Opet kažem svaki prijedlog je dobrodošao.

Gamer
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
mirko111222 kaže...

 Čitajući vaše postove rekao bih da je obrt jednostavniji i bolji za otvoriti za početnika, da je manje "caka" i da na manje stvari treba paziti u svemu tome. Poradit ću na tome da osobno vidim sa nekim tko ima obrt da me uputi u finese i detalje. 
Opet kažem svaki prijedlog je dobrodošao.

 Obrt je super stvar ako je to ono što ti treba. Ja radim sam, iskljucivo usluge (konzultacije) i naplata je prreko racuna. Nemam prodajni prostor, nemam fiskalnu blagajnu, ne radim sa kešom i sam si vodim knjigovodstvo jer je jednostavno za razliku od knjigovodstva za jdoo/doo. Nemam skladište, ne narucujem nikakvu sirovinu ili robu tako da ne mogu nikome ostati dužan pa da me netko ovrši. Zbog toga sam odobrao obrt jer je uz sve ove razloge "najjeftiniji"

 

 

Nisam siguran da je obrt za tebe obzirom na ovo što ti planiraš raditi jer češ trebati sve ovo gore što sam ja napisao da ne koristim. Ja osobno, da idem raditi ovo što ti planiraš bi išao na opciju jdoo/doo mada teoretski sve ti to možeš raditi i sa obrtom.

 

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi

ovo sto sam ti pisao u prijasnjem postu te moze prepasti na prvu, zvuci zastrasujuce, malo i je, ali se sve rijesi, najveci stalni trosak su doprinosi koji tebi ako ostanes raditi u drugoj firmi nece biti problem, stvar je u tome sto ti stalno dolaze neki racuni, racuncici... za koje mnogi nisu ni svjesni, raznorazni parafiskalni nameti koje ces morati placati imao ne imao posla, vođenje racuna u banci, knjigovodstvo, fiskalna kasa..., zato sam i napisao da racunas da zaradis barem 2000kn mjesecno, ja sam zaokruzio na 3000.

 

cesto puta ces se osjecati da na tvom radu svi oko tebe zaraduju bolje od tebe, ocekuj postara na vratima svaki drugi dan sa svakavim papirima, inspekcije su veliki rizik, jer radis sa ljudima, jedna nezadovoljna musterija ti moze zapapriti da ces 10 dana obilaziti inspektorate i ogaditi ti posao od svih papira sto ce ti traziti. vjerojatno ce ti naci neku nepravilnost (npr. zaboravis bazdariti vatrogasni aparat, bum 5000kn kazna firmi, 5000 odgovornoj osobi).

ako nemas stabilni flow musterija i posla, a bit ce vjerojatno mjeseci di ce posao biti katastrofa brzo ces se razocarati kako sve funkcionira, s druge strane ako ti krene posao nagrade su velike (da se zaraditi lijepi novac).

za kraj, moja preporuka ti je da si nades dobro knjigovodstvo, kazes tamo svoju ideju i ocekivanja od posla (preporuka, sve sto ocekujes od posla u startu srezi na pola, bilo posao bilo financije), das sto vise informacija kojih se mozes sjetiti,ovo sto si pisao u prvom postu, oni ce ti dati najbolje rjesenje dali obrt ili firmu.

do 300k kn godisnje nisi u pdv-u, do 48k kn dobiti je neoporezivo itd.

 

u vezi posla, da se ne zavaljas ko mnogi, sve sto nema veze sa poslovanjem ne kupuj (cim otvoris tvrtku, zasipat ce te mailovima i postom sa milijun ponuda za svakave gluposti), sta god ti nije potrebno da obavljas posao, nije ti potrebno i stvara trosak! ne kupuj alate i strojeve za koje "bi moglo biti" posla, potrosit ces novce i vjerojatno ce stajati u nekom vidljivom cosku da ti vadi oci na sta si potrosio bezveze,kad ti zatreba onda kupujes, ako nemoze stvarati stalni prihod radije odbij posao nego da stoji.

stvori financijsku zalihu za crne dane, za slucajeve kad nema posla.

ne ulazi u leasinge za auto, novu kupaonu, ono odradio si dobar mjesec i zena se bas slucajno sjeti kako si joj prije 3 godine rekao kako bi joj uzeo novi iphone samo da ti je malo vise para...

stvori rock solid posao, onda radi planove za dalje i bez megalomanije.

 

sretno

 

 

10 godina
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
Ja bih dodao najvaznije od svega - svoj obrt sam zatvorio zbog toga - pazi s kim poslujes. Meni je posao narucio covjek koji nema nikakvu imovinu na sebi i uplatio je samo predujam. Nakon obavljenog posla se vise nije javljao i mozes se slikat, tuzbe traju i kad bi uspio ne bih nista naplatio od njega. Makar je dosao po preporuci. Pazi se toga, jedan takav ti moze ponistiti 6 dobrih mjeseci u plusu..
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Najlakši i najjednostavniji način osnivanja firme

Hvala svima na preporukama i pomoći. Budem još malo istraživao to sve pa ćemo vidjeti kako će sve teći. Naginjem više na obrt za sad, možda i promjenim mišljenje.

Gamer
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Najlakši i najjednostavniji način osnivanja fi
mirko111222 kaže...

Hvala svima na preporukama i pomoći. Budem još malo istraživao to sve pa ćemo vidjeti kako će sve teći. Naginjem više na obrt za sad, možda i promjenim mišljenje.

 

također jako budi oprezan kad se uplećeš u posao sa "velikim" igračima. Oni te mogu uništiti, i financijski i psihički. Ljudi pomisle da netko ima love jer se dovezao u autu od 100.000 eura i da nećeš imati s njima problema, ali to je izuzetno opasno. Baš je taj dužan milijune, auto mu na baki, i zna sve načine kako te iskoristiti i kako ti ne platiti. Izdaš mu virman a on to baci čim izađe iz tvog ureda, i još ne u koš nego na ulicu. 

 

Vjeruj mi, hrpa privatnika mi je reklo da nikad više ne bi poslovali sa velikim firmama, prijatelji su mi električar i vodoinstalater i odbijaju poslove kad im dođu ti smutljici da im ovi naprave po zgradama 10 kupatila i takve stvari. 

 

Također imam prijatelja kojemu je otac u privatnom sektoru još od 95.-96., i onda je taj moj prijatelj naslijedio od njega posao i nastavio, oni su među poznatijima u Osijeku u svojoj djelatnosti, uglavnom baš mi je oko prošlog Božića rekao da više nikad ne namjerava raditi sa velikim firmamam i velikim narudžbama, isključivo mali i srednji poduzetnici i fizičke osobe.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice