Slaganje računala - odabir komponenti izdvojena tema

poruka: 1.546
|
čitano: 517.097
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Slaganje Računala - Odabir Komponenti
16 godina
online
Slaganje računala - odabir komponenti

Pozdrav

Frend bi htio napravit upgrade pc-a za nekih 2000kn.

Treba CPU, MBO, RAM, GPU ima nvidia 2060.

Najviše mu treba za igrat novi COD.

Ja sam mu nabrzinu predložio ovako nešto:

https://www.nabava.net/wishlist/public/jst5Swco1t

 

Ako imate vi neku korekciju ili nešto pametnije za predložit bio bih vam jako zahvalan.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
djigibao kaže...

Pozdrav

Frend bi htio napravit upgrade pc-a za nekih 2000kn.

Treba CPU, MBO, RAM, GPU ima nvidia 2060.

Najviše mu treba za igrat novi COD.

Ja sam mu nabrzinu predložio ovako nešto:

https://www.nabava.net/wishlist/public/jst5Swco1t

 

Ako imate vi neku korekciju ili nešto pametnije za predložit bio bih vam jako zahvalan.

Ryzen 5 1600 AF + B450M Pro4-f + Ballistix Sport 3000 CL15

16 godina
online
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Nisam u toku, ako može kratko objašnjenje šta bi bio taj Ryzen AF?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
djigibao kaže...
Nisam u toku, ako može kratko objašnjenje šta bi bio taj Ryzen AF?

 Taj je radjen na 12nm, tj. to ti je zapravo R5 2600 koji radi na 100mhz manje (razlika u fpsu po benchevima je u doslovno 1 fps, i to ako).

13 godina
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Kolko bi kostao upgrade (CPU,MBO,RAM i GPU) za 1680x1050, da moze podnjet danasnje igre i manje vise sljedecih par godina. (U rangu kao sto je 955 i GTX460 nekoc bio, lower-mid)

 

 

Unutar 3 - 3.5 tisuce bi moglo biti sve?

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.3.2020 12:18 (ivanoile).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
ivanoile kaže...

Kolko bi kostao upgrade (CPU,MBO,RAM i GPU) za 1680x1050, da moze podnjet danasnje igre i manje vise sljedecih par godina. (U rangu kao sto je 955 i GTX460 nekoc bio, lower-mid)

Unutar 3 - 3.5 tisuce bi moglo biti sve?

 Rabljeno ili novo?

 

Recimo, ovo 3 poruke prije tvoje:

https://forum.bug.hr/forum/topic/slaganje-pc-konfiguracija/slaganje-raunala-odabir-komponenti/108142.aspx?page=46&jumpto=6094110&sort=asc&view=flat

 

I ostane ti 1000-1500 kn za grafičku.

Ako ideš na rabljenu, već možeš dobiti jako dobru stvar, npr: GTX 1070, Vega 56....

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
CyberDemonVZ kaže...
ivanoile kaže...

Kolko bi kostao upgrade (CPU,MBO,RAM i GPU) za 1680x1050, da moze podnjet danasnje igre i manje vise sljedecih par godina. (U rangu kao sto je 955 i GTX460 nekoc bio, lower-mid)

Unutar 3 - 3.5 tisuce bi moglo biti sve?

 Rabljeno ili novo?

 

Recimo, ovo 3 poruke prije tvoje:

https://forum.bug.hr/forum/topic/slaganje-pc-konfiguracija/slaganje-raunala-odabir-komponenti/108142.aspx?page=46&jumpto=6094110&sort=asc&view=flat

 

I ostane ti 1000-1500 kn za grafičku.

Ako ideš na rabljenu, već možeš dobiti jako dobru stvar, npr: GTX 1070, Vega 56....

 Tako nesto slicno sam i gledao, ali ne znam je li sve to overkill za moju rezoluciju, s obzirom da ovdje vecina koristi puno vece rezolucije.

 

Cekam i ako izviri na oglasniku ovdje na forumu neka ponuda, ne mora biti novo, ali s garancijom.

Di2 & EPS FTW!
4 godine
neaktivan
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Zna netko jel ova ploča dolazi s biosom za 1600 AF? https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-A320M-K/

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

Ne. Moraš nadograditi BIOS sa starijim procesorom u toj ploči. Mislim da ova nema opciju kao skuplje ASUS ploče da BIOS možeš nadograditi bez procesora.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 21:20 (phoenix2003).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

Hvala, znaš možda koja ima bios za njega, ili sve b450 imaju?

12 godina
offline
Slaganje računala - odabir komponenti
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Ma danas više manje sve ploče dolaze sa naljepnicom ryzen 2000 i ryzen 3000 ready, tako da su dobre šanse da će raditi.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Pozdrav ekipa.

 

Naime, jako sam zainteresovan za procesore i5 9400f i Ryzen 3600 koji su jel neka jača srednja klasa. Primarno bi se koristio za gejming, i to gejming only. Isto tako, ne interesuje me overklok, što je fabričko-fabričko je.

 

i5 je jeftiniji nekih 40 evra, i koliko sam video u igrama su izjednačeni, R5 3600 ima vrlo malu prednost ako stavimo High-End grafičku tipa 2080Ti.

 

Jedina razlika koja me najviše dvoumi jeste Hyper threading, I koliko sam video, u igrama je (bar za sada) totalno nebitan (znam da dual core sa hyper threadingom ili čak quad može imati koristi). Neki stručnjaci govore da je 6 jezgra sasvim dovoljno i da će to prilično potrajati, čak će biti dovoljno za next gen i to sigurno 3,4 godine.

 

Voleo bi da čujem vas, ja kao što sam rekao ne vidim Hyper threading kao nešto specijalno prilikom samog igranja, čak ima na snimcima da daje malko manji FPS u igrama kad je uključen ali ništa bitno.

I rečeno mi je da HT koristi ako strimujemo i radimo stvari van igranja.

Čisto sumnjam da će se to promeniti tokom noći...

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Comi123 kaže...

Pozdrav ekipa.

 

Naime, jako sam zainteresovan za procesore i5 9400f i Ryzen 3600 koji su jel neka jača srednja klasa. Primarno bi se koristio za gejming, i to gejming only. Isto tako, ne interesuje me overklok, što je fabričko-fabričko je.

 

i5 je jeftiniji nekih 40 evra, i koliko sam video u igrama su izjednačeni, R5 3600 ima vrlo malu prednost ako stavimo High-End grafičku tipa 2080Ti.

 

Jedina razlika koja me najviše dvoumi jeste Hyper threading, I koliko sam video, u igrama je (bar za sada) totalno nebitan (znam da dual core sa hyper threadingom ili čak quad može imati koristi). Neki stručnjaci govore da je 6 jezgra sasvim dovoljno i da će to prilično potrajati, čak će biti dovoljno za next gen i to sigurno 3,4 godine.

 

Voleo bi da čujem vas, ja kao što sam rekao ne vidim Hyper threading kao nešto specijalno prilikom samog igranja, čak ima na snimcima da daje malko manji FPS u igrama kad je uključen ali ništa bitno.

I rečeno mi je da HT koristi ako strimujemo i radimo stvari van igranja.

Čisto sumnjam da će se to promeniti tokom noći...

 

Jesi siguran da je nebitno? Evo ti video usporedba

 

pogledaj u CPU zahtjevnim naslovima tipa AC, Kingdom Come, Metro kako se taj i5 već zakucava blizu 100% usage (u the divison 2 je i zakucan), uz to pogledaj koliko je na i5 lošiji 0.1% i 1% low fps, ako gledaš na dugotrajnost i nadogradivost definitivno ryzen + što ne moraš nadoplaćivati za otključane ploče kao neki premium feature

10 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Comi123 kaže...

Pozdrav ekipa.

 

Naime, jako sam zainteresovan za procesore i5 9400f i Ryzen 3600 koji su jel neka jača srednja klasa. Primarno bi se koristio za gejming, i to gejming only. Isto tako, ne interesuje me overklok, što je fabričko-fabričko je.

 

i5 je jeftiniji nekih 40 evra, i koliko sam video u igrama su izjednačeni, R5 3600 ima vrlo malu prednost ako stavimo High-End grafičku tipa 2080Ti.

 

Jedina razlika koja me najviše dvoumi jeste Hyper threading, I koliko sam video, u igrama je (bar za sada) totalno nebitan (znam da dual core sa hyper threadingom ili čak quad može imati koristi). Neki stručnjaci govore da je 6 jezgra sasvim dovoljno i da će to prilično potrajati, čak će biti dovoljno za next gen i to sigurno 3,4 godine.

 

Voleo bi da čujem vas, ja kao što sam rekao ne vidim Hyper threading kao nešto specijalno prilikom samog igranja, čak ima na snimcima da daje malko manji FPS u igrama kad je uključen ali ništa bitno.

I rečeno mi je da HT koristi ako strimujemo i radimo stvari van igranja.

Čisto sumnjam da će se to promeniti tokom noći...

 Krivo gledas. Nisu izjednaceni, R5 1600 AF/2600 je izjednacen sa i5 9400f dok je 3600 dosta jaci. Kod ryzena mozes ukljucit pbo+ auto oc tak da on kloka za tebe. Isto tako 6/6 vec pocinje bit malo za gaming pogotovo ak je neka jaca grafa u pitanju (tipa 9400f sa vec slabom gtx 1060 vec radi na 80% u bf5 sto je puno...) dok 3600 ima 6 threadova vise tak da mozes nabacit nesto dosta jace ak zelis bez da ces imat problema sa igrama ili alt tabanjem. Isto tako imas jos uvijek zivu platformu pa poslije mozes napravit upgrade na nesto jos trunku jace dok na intelu mozes jedino uzet 9700k koji ce kostat sljedecih 10ak godina kao zlato...

 

Edit: razlika je jos veca na strani ryzena ako se igras na low postavkama ili jos manjoj rezi od 1080p ak si takav tip igraca, a tad ce ti taj 9400f radit probleme...

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2020 20:12 (hahhaajaads).
12 godina
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Preko noci ne ali kroz 2-3 godine mozes ocekivat scenarij "4c/4t i5 " koji je proslo dosta ljudi,gamer-a,forumasa u protekle 3 godine pa do dan danas, iako prijasnjih godina AMD nije imao konkurentan cpu pa je bilo logicno kupovat od Intela ,no danas imas izbor. Po meni je logicnije uzet AMD jer ces ipak moci stavit 8/16 (3700) procesor da pritom neces morat preplatit.Eto moj kolega je imao i5 4460 konfu koju je kupio 2015 , cpu je bio vec trash u nekim igrama iz 2017 (AC:Origins) dok si je zbrojio koliko bi ga dosla nadogradnja na i7 ispalo mu je isplativije da uzme novi ryzen pc.

Intel ako hoces onda odmah baci pare na i7 9700k , klokaj i ne mijenjaj ga dok ti ne postane slab ili dok ne rikne.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2020 20:46 (MGloc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
MGloc kaže...

Preko noci ne ali kroz 2-3 godine mozes ocekivat scenarij "4c/4t i5 " koji je proslo dosta ljudi,gamer-a,forumasa u protekle 3 godine pa do dan danas

 

Yup, that would be me, 2015 po izlasku prešao na i5 6400 sa DDR4 RAM-om, bio je fin skok i puno stabilniji fps naspram FX8300 u kombu sa R9 380 ali je jako brzi taj quad bez ht-a počeo biti limitirajući faktor u CPU zahtjevnim igrama, pogotovo kad sam još nadogradio na GTX1060 koja je još bila stepenjicu gore naspram r9 380, ali hebiga tko je znao da će 2 godine kasnije izaći ryzen koji je nudio praktički isti CPU za tada cca 700-750kn i za istu cijenu 6c/12t CPU...

Ja osobno više nebi nikada uzimao CPU bez HT-a za nešto ozbiljnije od uredskog posla.

12 godina
odjavljen
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Čekajte malo... Prvo ja ne sporim da je Ryzen 3600 generalno bolji CPU, ali pitam samo za igre.

Slažem se da ako stavimo grafičku od oko 1000 evra Ryzen radi bolje.

Međutim, pogledajte ovo:

i

Totalno su izjednačeni. Čak i5 zna da bude par fps-a bolji ali to je nevidljivo golim okom. Jači je od 2600 skoro 10-tak fpsa u proseku.

 

Mislim da je i5 9400f uz neku grafičku GTX 1660 Ti / RTX 2060 jako dobar izbor. I čisto sumnjam da će i jedan i drugi trajati kao i5 2500K, ovi će kroz 4 godine biti kante, 2500K radi fino i dan-danas.

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Comi123 kaže...

Čekajte malo... Prvo ja ne sporim da je Ryzen 3600 generalno bolji CPU, ali pitam samo za igre.

Slažem se da ako stavimo grafičku od oko 1000 evra Ryzen radi bolje.

Međutim, pogledajte ovo:

i

Totalno su izjednačeni. Čak i5 zna da bude par fps-a bolji ali to je nevidljivo golim okom. Jači je od 2600 skoro 10-tak fpsa u proseku.

 

Mislim da je i5 9400f uz neku grafičku GTX 1660 Ti / RTX 2060 jako dobar izbor. I čisto sumnjam da će i jedan i drugi trajati kao i5 2500K, ovi će kroz 4 godine biti kante, 2500K radi fino i dan-danas.

 Nemoj stavljati te fake kanale, rađe pogledaj neku poštenu recenziju od HUB-a:

 

 

 

 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

Evo ti neka testiranja na moderniji CPU zahtjevnim naslovima, također ne gledaj samo AVG FPS, pogledaj 1% min fps.

BTW ta testiranja su rađena na Z390 ploči uz 3200MHz frekvencije RAM-a, ti ako kupiš H310/B360 ploču RAM ti neće ići preko 2666MHz i tu već računaj dodatni drop od 10% u perfromansama, ako ćeš ići na Z390 ploču koja je otključana to je minimalno 900kn ulaganja u ploču i tu ti na kraju ta ionako inferiorna i5 konfa košta i više nego konfa sa r5 3600 uz neku solidnu b450 ploču + što se nadogradnje tiče na tu možeš ganjati samo neki i7/i9 koji će uvijek biti jako skupi (ljudi još za stare rabljene i7 6xxx i 7xxx generacije traze po 1.5k kuna) dok ćeš kod Ryzena bez beda nadograđivati i na tek nadolazeće 4xxx procesore tako da ako gledaš i Future Proof je no brain odluka.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2020 23:16 (ibme74).
10 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Comi123 kaže...

Čekajte malo... Prvo ja ne sporim da je Ryzen 3600 generalno bolji CPU, ali pitam samo za igre.

Slažem se da ako stavimo grafičku od oko 1000 evra Ryzen radi bolje.

Međutim, pogledajte ovo:

i

Totalno su izjednačeni. Čak i5 zna da bude par fps-a bolji ali to je nevidljivo golim okom. Jači je od 2600 skoro 10-tak fpsa u proseku.

 

Mislim da je i5 9400f uz neku grafičku GTX 1660 Ti / RTX 2060 jako dobar izbor. I čisto sumnjam da će i jedan i drugi trajati kao i5 2500K, ovi će kroz 4 godine biti kante, 2500K radi fino i dan-danas.

 Ljudi nebi kupovali R5 3600 da nije jaci, onda bi svi nasrnuli na tog "istog" i5 9400f koji je "jeftin".

11 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

a gle CPU usage i 1% low 

taj cpubi uzeo u obzir eventualno da košta kao i3 9100f

 

 

12 godina
odjavljen
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Da primetio sam to. Ali može li neko da mi konkretno objasni šta je low 1%, a šta 0,1? Da li je to uopšte vidljivo golim okom?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

Vidljivo, opipljivo i jako bitno, avg fps u testiranju zna biti varljiv, zato su svi ozbiljni benchevi ukljucili i rezultate za 1% i 0.1%

 

Evo detaljno objasnjenje o svemu

 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Comi123 kaže...

Da primetio sam to. Ali može li neko da mi konkretno objasni šta je low 1%, a šta 0,1? Da li je to uopšte vidljivo golim okom?

 To ti je kao neko neregularno štekanje, koje se dogodi kad je proc pod većim opterećenjem, kao npr. zahtjevnija scena u igri, i onda fps na kratko pada dosta i vraća se i tako u krug. To je u biti nešto najgore, što apsolutno ne želiš.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
offline
Slaganje računala - odabir komponenti

Buđet oko 2000kn... 

MS Winston kuciste 300kn 

Ryzen 5 1600AF 830kn 

E sada koja maticna i koja memorija? I mozda neki hladnjak za cpu?

Grafa bi isla vjerojatno RX580 1080p gaming ili ak je overkill za taj cpu moze i RX 570?

Napajanje je Enermax ENP500AG iz starog kompa. SSD imam od prije, pa za sad nebi isao na novi ali moze maticna sa M2 slotom za kasnije

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

U preostalih 870 kn strpati matičnu, memoriju, hladnjak i grafičku?

Novo??

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
11 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
Ivanjino96 kaže...

Buđet oko 2000kn... 

MS Winston kuciste 300kn 

Ryzen 5 1600AF 830kn 

E sada koja maticna i koja memorija? I mozda neki hladnjak za cpu?

Grafa bi isla vjerojatno RX580 1080p gaming ili ak je overkill za taj cpu moze i RX 570?

Napajanje je Enermax ENP500AG iz starog kompa. SSD imam od prije, pa za sad nebi isao na novi ali moze maticna sa M2 slotom za kasnije

 

hajde ti lijepo napisi sta sve vec imas i koliko love imas za ostalo.

 

13 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti
CyberDemonVZ kaže...

U preostalih 870 kn strpati matičnu, memoriju, hladnjak i grafičku?

Novo??

 Ma ne, krivo smo se skužili. Do tih nekih 2000kn bi uzeo procesor, matičnu, memoriju i hladnjak. A grafička zasebno bi išla... Gledao sam da uzmem RX 570 1400kn novu u trgovini ili da ganjam neku polovnu po oglasima.

ibme74 kaže...
Ivanjino96 kaže...

Buđet oko 2000kn... 

MS Winston kuciste 300kn 

Ryzen 5 1600AF 830kn 

E sada koja maticna i koja memorija? I mozda neki hladnjak za cpu?

Grafa bi isla vjerojatno RX580 1080p gaming ili ak je overkill za taj cpu moze i RX 570?

Napajanje je Enermax ENP500AG iz starog kompa. SSD imam od prije, pa za sad nebi isao na novi ali moze maticna sa M2 slotom za kasnije

 

hajde ti lijepo napisi sta sve vec imas i koliko love imas za ostalo.

 

Ovako potrebno je kuciste, procesor, memorija, matična, graficka i hladnjak.

Napajanje imam iz starog kompa ak je ok za ovu novu konfu Enermax ENP500AG te imam SSD Kingston A400 120Gb i WD Blue hard.

Izdvojio bi nekih 2000kn za maticnu memoriju i procesor a za graficku do ajmo reci 1500kn radije novu ali i moze polovna ak je ok cijena i garancija. 

Malo sam gledao teme te nasao maticnu i memoriju. Da li je sada taj dio ok?

Gigabyte GA-AB350M-DS3H 492Kn

AMD Ryzen 5 1600 AF 805Kn

MS Winston Gaming 309Kn

Patriot Viper 4 Kit 16GB (2x8GB) DDR4-3200 DIMM PC4-25600 CL16 619Kn

Ukupno 2225Kn 

 

Arctic Cooling Freezer 34 eSports DUO i možda ovaj hladnjak ili neki sa njuskala kaj nadem

 

A graficka nova

MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC 1385Kn 

E sada da li da uzmem nju kao novu iz trgovine ili da tražim po oglasniku neku polovnu 570 ili 580 

12 godina
offline
Re: Slaganje računala - odabir komponenti

Ok, ovo već ima smisla :)

Ja upravo slažem komp iz samo rabljenih dijelova, i izgleda da će mi cijeli ispasti ispod 2000kn. U zadnjih 2-3 tjedna sam se nagledao svega :)

 

Najbolja ponuda za RX 570 koju sam vidio, rabljena je bila 550kn. Nove su oko 1400kn.

S garancijom su oko 600-700 kn. Za razliku od više od 50% ne trebam ni reći koja je moja preporuka.

 

Pogledaj Bug oglasnik, pa onda Njuškalo.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 9:42 (CyberDemonVZ).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Slaganje Računala - Odabir Komponenti
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice