Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.824.010
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
picajzla0707 kaže...
Karlek_19 kaže...

Jako jednostavno...

 

 vraga je jednostavno, većina nema pojma kako se koji od tih procesora ponaša u tvojim potrebama

ono što je jednostavno je da pogledaš na netu čmarkove za specifične programe koje koristiš i prema tome odabereš

 

na prvu, ja bi rekao rajzen

 Pod jednostavno sa mislio da mi je jasno da je ryzen bolji, ali je intel jeftiniji. Mogu nači i točan postotak, kolko je bolji za baš meni specifično, ali recimo zanima me ovak generalno, dal vrijedi tih cca 800kn više ryzen. I recimo da se na Ryzen ploči uštedi kojih 200-300 kn, pa razlika ukupno ispadne 500kn.

 

Jedino kaj me brine imam neku vulgaris kingston "zelenu" memoriju, trenutno je na 2666 cl 17 ja mislim. Je to veliki problem za Ryzen? Jer čitam da je njima "memorija jako bitna". 

14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Znači ne gledaš i7 10700 nego i7 10700F koji je jeftiniji, 2140 kn i gledaš asrock b460 pro 4 koja košta 676 kn. Gore LC 120 hladnjak ako nemaš neki i to ti je to.

Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ploča sigurno ide ona koju sam naveo, Gigabyte b560m aorus pro  u slučaju intela, jer Hurdware Unboxed test je pokazao da su skoro sve b460, a i velika večina b560 za taj proc limit, i ruše mu onaj jači power limit, jer im VRM ne valja. U linksu mi je 10700 cca200kn jefitniji od 10700F, zato sam njega napisao. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Na B560 i i7 desete genearicje ne možeš iskorisiti PCi ex 4.0 i neće ti raditi jedan M2 utor. Ploča koju sam ti naveo ima limit na 125 w tdp i drži taj procesor na 4.6 ghza u igrama all core, 4.4 ghza u čmarkovima poput cpuz te spušta klok ako koristiš avx teže testove.

Ali kakl želiš, ne bum se dalje poetljao.

9 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
forumaš kaže...

Na B560 i i7 desete genearicje ne možeš iskorisiti PCi ex 4.0 i neće ti raditi jedan M2 utor. Ploča koju sam ti naveo ima limit na 125 w tdp i drži taj procesor na 4.6 ghza u igrama all core, 4.4 ghza u čmarkovima poput cpuz te spušta klok ako koristiš avx teže testove.

Ali kakl želiš, ne bum se dalje poetljao.

Je našao sam to da ne radi gornji m.2, pomirio sam se s tim. Jedan mi je dosta. Bar će mi konačno ssd biti full speed za razliku od sad.  Kaj nebu bez limita (bolja ploča) išao više? 4.8? Il isam ja nekaj pobrkao...

 

 

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Karlek_19 kaže...

Kaj nebu bez limita (bolja ploča) išao više? 4.8? Il isam ja nekaj pobrkao...

 

 

 evo ti kako se ponaša, čak i na top z490 ploči spušta frekvencije i do 3,8ghz all core na teškim opterećenjima

 

Intel Core i7-10700 Review - Way to Overclock without the K - Clock Frequencies, Boost & Overclocking | TechPowerUp

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Jel mi se isplati upgrejdati ram sa 16gb 2400mhz na 16gb 3600mhz? Svrha je gaming.

I am a man who walks alone And when I'm walking a dark road
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Vuk15 kaže...

Jel mi se isplati upgrejdati ram sa 16gb 2400mhz na 16gb 3600mhz? Svrha je gaming.

 Ako je konfa sa tim Ryzenom 3600 i ako uspijes prodati svoje postojece rame i nadoplatiti za brze ja bih onda isao na nadogradnju.

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

molio bi vas savjet za kupovinu graficke kartice. prije nekoliko mjeseci mi je riknula aorus 1080ti i od tada sam bez graficke zbog ludih cijena. 

cijene su nesto pale zadnjih tjedana pa bi volio napokon uzet novu grafu.

nemogu se odlucit koju grafu bi bilo pametno kupit. 3070ti, 3080 ili 3080 ti... velika je razlika u cijenama. 80-100% veca cijena za 30% bolje performanse. S obzirom da igra koju igram, ARK radi na malom fpsu (u bazama gdje sam vecinu vremena) tih 30% na 40-50 fpsa bi bila razlika 12 FPS-a... a cak i kada igram nesto tipa cyberpunk stavim sve ultra i igram na niskom fpsu, tak da tih 30% ce meni uvijek bit mala razlika. da igram neke competitive igre koje se vrte na 150 fpsa pa da mi je razlika u fpsu bude 50 mislim da bi to onda imalo vise smisla.

osim te velike razlike u cijeni i male u performansama pitanje je dali je moje napajanje uopce dovoljno jako za 3080/3080ti te dali je kuciste uopce dovoljno veliko da 3080 ili 3080ti stanu unutra? napajanje i kuciste me muce i kada je u pitanju 3070ti ali pretpostavljam da sa njom nebi bilo problema, molio bi potvrdu i za to.

 

meni se za sada najvise svida 3070ti aorus ali nemam je di kupit kod nas. ima je jedino adm i nude svega 24 mjeseca garancije a trebalo bi bit 36mjeseci. a aorus definitivno ocu zato kaj osim te standardne garancije koju navodi ducan postoji jos dodatna od 1 godine koja se dobije ako se graficka registrira na gigabyte site nakon kupovine. grafe od palit, msi, zotac nude ili samo 2 ili 3 godine garancije. jedino aorus nudi 4 koliko znam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
b00 kaže...


nemogu se odlucit koju grafu bi bilo pametno kupit. 3070ti, 3080 ili 3080 ti... velika je razlika u cijenama. 80-100% veca cijena za 30% bolje performanse. S obzirom da igra koju igram, ARK radi na malom fpsu (u bazama gdje sam vecinu vremena) tih 30% na 40-50 fpsa bi bila razlika 12 FPS-a... a cak i kada igram nesto tipa cyberpunk stavim sve ultra i igram na niskom fpsu, tak da tih 30% ce meni uvijek bit mala razlika. da igram neke competitive igre koje se vrte na 150 fpsa pa da mi je razlika u fpsu bude 50 mislim da bi to onda imalo vise smisla.

osim te velike razlike u cijeni i male u performansama pitanje je dali je moje napajanje uopce dovoljno jako za 3080/3080ti te dali je kuciste uopce dovoljno veliko da 3080 ili 3080ti stanu unutra? napajanje i kuciste me muce i kada je u pitanju 3070ti ali pretpostavljam da sa njom nebi bilo problema, molio bi potvrdu i za to.

 na sva pitanja si sam sebi dao odgovor, cijene su ti lude - dakle ne baca ti se lova

30% perfomansi za 100% cijene, a te perfomanse dobiješ s minimalnim spuštanjem jedne ili par postavki koje nećeš niti skužiti u gejmanju

cyberpunk staviš na ultra i baciš oko na internetu koja je postavka najzahtjevnija ili par njih, a najmanje utječe na izgled i tu postakvu/ke skineš sa ultra na v.high i dobiješ tih 30%

istina je da možeš i sa jačom grafom dobiti još 30% na isti način, ali ako igraš sp igre na 60hz monitoru ionako ti je cilj 60fps ili malo manje, ograničavaš ga vsyncom ili fps limiterom 

 

napajanje je sasvim oko za sve tri grafe, ali naravno da će mu biti bolje s manjom potrošnjom = manje buke, manje zagrijavanja, manje vuče prašine

kućište isto tako prima sve (bez hdd kaveza), ali vrijedi i kao za napajanje, slabija grafa = manje buke, uagrijavanja i prašine

9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Pozdrav

Mogu li na ovu konfu stavit jos jednu plocicu rama istog modela i sve. Hvala lp


Processor Name:AMD Ryzen 3 3100 3600MHz
Motherboard Model:ASRock A320M-HDV R4.0
Motherboard Chipset:AMD A320 (Promontory)
RAM:CRUCIAL 4 GB DDR4, 3200 MHz
Video Chipset:NVIDIA GeForce GT 630 2GB DDR3
Drive Model:Hitachi HDT725032VLA360 Serial ATA 3GB/s (320 GB)
ADATA SX6000LNP (PCIe 4x 8.0 GT/s) (256 GB)
Napajanje:MS PRO 550W ATX P4
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

dapače, 4gb je poprilično malo danas

čak i tamo gdje ne trebaš više od 4gb mogao bi osjetiti ubrzanje zbog dual channel rama

9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ma to znam, nego gledam oce mi napajanje to moc izdrzat. Vec sam jednom stavljo vise rama i spalilo mi napajanje jer se nekuzim bas u hardver
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Šta? Ram ti spalio napajanje? Nije sigurno, uz to taj ram ti trosi zanemarivo, tak da se time uopće nemoras zamarat.

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ares88 kaže...
Ma to znam, nego gledam oce mi napajanje to moc izdrzat. Vec sam jednom stavljo vise rama i spalilo mi napajanje jer se nekuzim bas u hardver

Ne kužiš se baš u hardwer, onda nemoj pričati bezveze.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 7:44 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Fala puno, znam samo da sam prije ubacio plocicu rama na stari kompjuter i nije se mogao upaliti. Sta je taj dan bilo neznam, ali znam da mi je covjek stavio novo napajanje.

A Valentine vidis da sam napisao da se ne razumijem i ti se pravis pametan i napises da nepisem gluposti. Pa tu sam da naucim, a to sto ste vi ovdje bogom dani sto znate malo o kompjuterima je vasa stvar :)
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Isprike ako smaram, trazio sam plocicu rama od 4gb istu ovu koju imam trenutno na konfiguraciji. Kako ju nisam nasao, vidio sam da ima ista takva, znaci cl 22, 3200mhz itd. Ali od 8gb rama. Moze li to moja maticna podrzat i oce li bit nekih problema tj. Oce li bit nekompatibilnosti.
Molim ozbiljne odgovore, a ne okolišanja :)

Lp
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 20:53 (Ares88).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ares88 kaže...
Isprike ako smaram, trazio sam plocicu rama od 4gb istu ovu koju imam trenutno na konfiguraciji. Kako ju nisam nasao, vidio sam da ima ista takva, znaci cl 22, 3200mhz itd. Ali od 8gb rama. Moze li to moja maticna podrzat i oce li bit nekih problema tj. Oce li bit nekompatibilnosti.
Molim ozbiljne odgovore, a ne okolišanja :)

Lp

 Ja imam u jednom desktopu 8+4 GB i u Netbooku 4+2 i to radi normalno. Bitna je latencija i frekvencija (čak su za DDR3 RAM rekli da ako nije ista frekvencija, brži RAM će raditi na frekvi nižeg RAM-a)...

Nisam ja ništa prčko.
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ovo sam kupio 2014 godine na preporuku na forumu i radilo je za moje potrebe sasvim ok, malo net, malo gejmanja i tako

CPU      Intel Core i5-4460
GPU       Sapphire R9 280 Dual-X OC
SSD          Intel 520 Series 120GB   
HDD      Toshiba DT01ACA100 1TB   80%
RAM      Crucial CT102464BA160B.C16 1x8GB   
MBD      Asrock H81M-HDS

Monitor je neki LG 29 wide  75hz
I početkom prošle godine mi ode grafička pa sam kupio 1650 Super za nekih 1400 kuna novu u trgovini.

Međutim lagano se osjeti da se sve više računalo muči sa svakodnevnim radnjama pa bi ga htio ubrzati i sad obzirom na stanje na tržištu grafičkih ne bi htio uzimati kompletan novi komp.

Tj volio bi ovaj nadograditi ali vjerujem da nema smisla jer da je previše zastario, jel?

Moguće opcije su da zadržim ovu karticu a ostalo uzmem novo dok se stanje malo ne stabilizira i tada uzmem nešto srednjeg ranga što će meni biti dovoljno.

Budžet nije da je nešto posebno ograničen ali jednostavno ne dam za grafičku onoliko koliko sam prije davao za  cijeli komp.

 

Što biste vi na mom mjestu?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
hispanic kaže...

Ovo sam kupio 2014 godine na preporuku na forumu i radilo je za moje potrebe sasvim ok, malo net, malo gejmanja i tako

CPU      Intel Core i5-4460
GPU       Sapphire R9 280 Dual-X OC
SSD          Intel 520 Series 120GB   
HDD      Toshiba DT01ACA100 1TB   80%
RAM      Crucial CT102464BA160B.C16 1x8GB   
MBD      Asrock H81M-HDS

Monitor je neki LG 29 wide  75hz
I početkom prošle godine mi ode grafička pa sam kupio 1650 Super za nekih 1400 kuna novu u trgovini.

Međutim lagano se osjeti da se sve više računalo muči sa svakodnevnim radnjama pa bi ga htio ubrzati i sad obzirom na stanje na tržištu grafičkih ne bi htio uzimati kompletan novi komp.

Tj volio bi ovaj nadograditi ali vjerujem da nema smisla jer da je previše zastario, jel?

Moguće opcije su da zadržim ovu karticu a ostalo uzmem novo dok se stanje malo ne stabilizira i tada uzmem nešto srednjeg ranga što će meni biti dovoljno.

Budžet nije da je nešto posebno ograničen ali jednostavno ne dam za grafičku onoliko koliko sam prije davao za  cijeli komp.

 

Što biste vi na mom mjestu?

 

 

 

 Možeš ubaciti jači proc, neki i7 i dodati još 8 GB RAM-a...

Nisam ja ništa prčko.
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Nema previše to smisla jer taj i7 je slabiji od novog i5. Bolje je prodati proc,ploču,memoriju i ssd te kupiti i5 10400f + h410 + 16gb ddr4 2666 + 250gb nvme ssd

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 8:15 (FakeDeath).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
hispanic kaže...

Ovo sam kupio 2014 godine na preporuku na forumu i radilo je za moje potrebe sasvim ok, malo net, malo gejmanja i tako

CPU      Intel Core i5-4460
GPU       Sapphire R9 280 Dual-X OC
SSD          Intel 520 Series 120GB   
HDD      Toshiba DT01ACA100 1TB   80%
RAM      Crucial CT102464BA160B.C16 1x8GB   
MBD      Asrock H81M-HDS

Monitor je neki LG 29 wide  75hz
I početkom prošle godine mi ode grafička pa sam kupio 1650 Super za nekih 1400 kuna novu u trgovini.

Međutim lagano se osjeti da se sve više računalo muči sa svakodnevnim radnjama pa bi ga htio ubrzati i sad obzirom na stanje na tržištu grafičkih ne bi htio uzimati kompletan novi komp.

Tj volio bi ovaj nadograditi ali vjerujem da nema smisla jer da je previše zastario, jel?

Moguće opcije su da zadržim ovu karticu a ostalo uzmem novo dok se stanje malo ne stabilizira i tada uzmem nešto srednjeg ranga što će meni biti dovoljno.

Budžet nije da je nešto posebno ograničen ali jednostavno ne dam za grafičku onoliko koliko sam prije davao za  cijeli komp.

 

Što biste vi na mom mjestu?

 

 

 

 

Koji bi ti bio budzet ako bi mjenjao sve osim grafe (i mozes zadrzati HDD)?

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

 

Imam Fractal core 1000, Fortron 550W napajanje, ssd, periferiju i monitor.

 

Trebam CPU, MBO i RAM. Budžet je 2500 kuna, a namjena internet, office, multimedija.

 

Svejedno mi je dal je Intel ili AMD.

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

 

1 * Ryzen 5 3400G MPK
Šifra: 0400522-
1 * Cooler ARCTIC Freezer 7 X, s. 775/1151/1155/1156/1150/1366/AM2/AM3/FM1/AM4/TR4/FM2 ACFRE00077A
Šifra: 050.903.408
1 * Gigabyte GA-A320M-H,AM4,,S3,U3,mA, DVI, HDMI GAA32MH-00-G3
Šifra: gig-ga-a320m-h3
1 * Patriot Viper Steel, 3200Mhz, 16GB (2x8GB), CL16 PVS416G320C6K
Šifra: pat-vs416g320k-16g

-------------------------------------------------------
Sveukupno s popustom: 2.465,40 Kn

Besplatno slaganje i dostava

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
FakeDeath kaže...

Nema previše to smisla jer taj i7 je slabiji od novog i5. Bolje je prodati proc,ploču,memoriju i ssd te kupiti i5 10400f + h410 + 16gb ddr4 2666 + 250gb nvme ssd

 

ibme74 kaže...
hispanic kaže...

 

 

Koji bi ti bio budzet ako bi mjenjao sve osim grafe (i mozes zadrzati HDD)?

 

 

Pa nemam budžet.

 

Ako ima smisla da s ovom grafom i nekim ostatkom od 3-4K imam računalo za iduće 4 godine onda bi to.

 

 

Ili bolje dati 5-6-7 tisuća pa da ova kartica bude bottleneck i očekivati da će recimo cijene gpua doći na predmining stanje i uzeti nekakvu recimo midrange 3070 za godinu dana. Listed price joj je trebala biti 500 dolara a košta tisuću eura. Prije je to bilo Amerika 500$ kod nas 500€ i za godinu i pol pandne na 2000 kuna i eto. A sad, brrr.

 

 

8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozz, može plz savjet za ploču i ram (16?) za uparit sa 5800x, ako ide za nekih 2-2.5k kn ? Thx

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
1 * GIGABYTE Main Board Desktop X570 GAMING X
Šifra: X570_GAMING_X
1 * Kingston HX Fury DDR4 16GB (2x8GB), 3600MHz, CL17 HX436C17FB3K2/16
Šifra: king-hx436-fk2-16

Sveukupno: 2.410,00 Kn
Sveukupno s popustom: 2169,00 Kn

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Crucial Ballistix BL2K8G36C16U4B, 16GB DDR4 3600MHz, CL16, (2x8GB)

B550 Aorus Pro V2

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Hvala na savjetima!
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Od ovog racunala bi uzeo maticnu i CPU i ubacio u drugi komp. Pa me zanima koji malo jaci CPU i MBO (moze i ATX MBO) bi preporucili kao zamjenu za ovaj Ryzen 5, gledao sam neke Ryzen 7 procesore ali vise ne znam niti sam koji bi uzeo. CPU moze biti i polovan ako ga nema vise u prodaji.

 

Hvala i LP!

 

CPU:AMD Ryzen 5 1600 AF
GPU:Nvidia GTX 1650 Super 4GB
RAM:16GB DDR4 3000mhz GSkill
SSD:WD Green 240GB
SSD: Kingston HyperX Fury 120GB
HDD: WD Blue 1TB
MBO:Gigabyte B450 S2H
PSU:Xilence 450W

Život je jedan al Omega je 2.0
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice